AJ t Zwaantje ^jbaxtltuijen 5995,- 995,- Scholings- en Banenmarkt Feest in "De Bron" De eerste volledig automatische All-Weather, Autofocus, 35 mm Compact Camera- Nikon L35AWAF 'Jüu&miï TUIN-ADVIESCENTRÜM t vaaniêHwogt PAGÏNaT2I W0ENSDAG 21 MËTÏ986~ SOESTER COURANT PAGINA 13 NOES^ Bijpraten Bij Auto Van Doorn de Seat 1.2 GL Spaanse schone voor zonnige prijs A m Feestelijke opening speelplaats Ludgerusschool Voor dineren in de mooiste tuin van Nederland prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Nieuw bij Foto van Essen M- Lustrum-aktiviteiten Griftland College Jenaplanschool De Regentuuter viert feest Installatiebedrijf j. cornelisse bv. STEGAS Onderhoudscontract kantoor effirieniv voor doe-het-zelvers Iets over aardbeien mensen kregen toe„ gedoe op hun bord b„ met kersen, maar hoe „-| .m smelt het ijs dan We? L let flamberen lukt heth I iét opgediende gererl, I omelet, puddtag^l .gewarmde kersen V'ÏP gerecht wordt overJf.fl rk alcoholische dranKj kirsch en/of cher™| tevoren op kamerteïl et zijn gebracht, dan ver| Icohol daaruit. Die da»J nd gestoken. Het gereÏÏ| ar met onder te lilden smaak van de ge ken. maar niet de alcokfl 'ervluchtigt en verbrandt nnen nog m rode wij„i i m tevoren zijn oveLf S anden stoofvocht Het i S lerlijk opgeschept en le warme kersen, die w l or het vuur van de dam»! stijgt naar boven en zuia om de onderliggende kef at die sneller door aane» lucht afkoelen. Als ze da» komen met het Ijskoude .elen de kersen sneller ai EKTE - Is het waar dat kinderen hersenvliesont n veroorzaken? j een onderzoek van heil :oönosen bleek, dat ham-fl s kunnen meedragen datö ncephalitis of hersenvlies-1; i kunnen veroorzaken Del ven er zelf niet van te lij J gemeen wint bij deskunl itting veld, dat kinderen 8 -r in huis niet al te inten-H mbloedige huisdieren in| )eten komen. Op latere in zij meer immuniteit >p een boerderij is het li 3 dieren niet zo intensief, zijn de risico's groter.I ir eens aan kleuters dieft kruipen, waarop huisdie- 'f tjes, wormpjes enz. enz. door Arie n - en een ie binnen o wat u terecht 5 waarmee de iuze uit 8 typen eving laat dit Is. De 'Chantaf de tijd. 2-3-Zits 'vleugje :e kombinatie Dnderde an de rasechte gevoelige muntende in ook niet i deze belgeneratie. 3r soorten >are kleuren aakt uw I schier >t driezitsbank aakt de uil het stel t. 2-3-Zits Op die mooie Pinksterdag was Arie al vroeg vertrokken. Naar de Soester bossen, die de goudkust van ons dorp een natuurlijke bescherming bieden. Zonder Marie. Die probeert in een Amersfoorts zie kenhuis zich voorstellingen te maken hoe de lente '86 er uitziet. Langzaam maar zeker groeit bij haar het geloof dat de zomer toch weer zal komen, al zal 't wat haar herstel betreft, dit jaar niet vroeg zijn. Arie dus op Pinkstermorgen alleen op stap. Nou is alleen betrekkelijk, want zodra de krap uit de wolken brekende zon zich laat zien schijnt in heel Soest de wekker af te lopen. En dus struikel je niet alleen over honden, maar ook over allerlei mensen van verschillende rassen en standen. Toen Arie een zijpad had ingeslagen kreeg hij na verloop van tijd uitzicht op een zandvlakte die in de zon lag te ba den. Op een boomstronk, die betere jaren had gekend zat een mannetje met ge sloten ogen de vroege zuivere lucht op te zuigen. Hij moet Arie's voetstappen hebben gehoord en keek met een glim lach naar zijn richting. Dichterbij gekomen ontdekte Arie een vaal velletje dat zeker zeventig jaar of langer aan de eigenaar toebehoorde. Een bos met blond haar, blauwe ogen en een iets te royaal uitgevallen trai ningspak hielden hem jong. In tegenstelling tot Arie, die wel, iets anders aan zijn hoofd had, bleek de man behoefte aan aanspraak te hebben. 'Het is hier in Soest wel puur natuur', merkte hij enigszins overbodig op. 'Dat valt u misschien niet op, maar mij wel. Niet dat ik een natuurmens ben, want Ik ben in Utrecht geboren en getogen'. Arie nam de verklaring voor kennis geving aan en dacht er aan zijn weg te vervolgen. Het lukte niet. 'U kent mij niet', vervolgde hij zonder enige aanleiding. 'Doet er ook niet toe. Ik ben hier pas komen wonen. Eigen lijk door mijn huisdokter in Utrecht het bos ingejaagd'. Omdat de man op Arie een wat wezen loze indruk maakte informeerde hij naar de oorzaak. 'Het heeft met mijn borst te maken', luidde de toelichting. 'Wat het precies is mag de lieve God weten, maar jofel is wat anders'. Arie beaamde dat een bosrijk gebied de piep en de pijn van mensen nog wei eens wil helpen verlichten. Zichtbaar tevreden nam hij de bemoe digende mededeling in ontvangst. Vervolgens begon hij omstandig een si garet te draaien, waarna de rook in twee pluimen uit zijn neusgaten wolk- te. 'Als kind kreeg ik van roken altijd pijn in mijn kop. Tegenwoordig krijg ik van zon hoofdpijn. Eigenaardig, want dat is toch iets waarvan een mens niet zonder kan. Vervolgens mij zit dat in die vuile lucht. Zeggen ze tenminste, maar ja ze zeggen zoveel. Neem nou de bodem verontreiniging. Een spaatje drinken zou beter zijn dan een pilsje. Alsof er in België geen gifbelten zijn.' Om de man niet tijdens zijn betoog te storen onthield Arie zich van com mentaar. 'Ik heb me van Rusland niks aange trokken', vervolgens hij,' gewoon spina zie en sla gegeten. Mijn vrouw niet. Die is er als de dood voor. Niet alleen twee weken geleden hoor. D'r hele leven lang eet ze alleen onbespoten voedsel. Die leeft in de veronderstelling, dat al dat ongedierte onder de grond daar voor een blokje om kruipt. Als je zo leeft dan durf je 's ochtends bij wijze van spreken de straat niet meer op, omdat je een blaadje van een boom op je pet kan krijgen'. Hij lachte smakelijk om de ongenuan ceerde vergelijking, en inhaleerde en hoestte gedurende enkele ogenblikken. 'Bijpraten met mensen is het belang rijkste in het leven', liet hij tenslotte weten. 'Dan weet je tenminste dat je er nog bent'. ARIE WANDELAAR 'Goede wijn behoeft geen krans' Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Nieuwe direkteur Gemeentelijke Sociale Dienst Met ingang van 1 juni is de heer J.G.T. Engelberts benoemd tot direkteur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Hij volgt hiermee de heer H. Hengeveld op, die sinds 1979 direkteur was. De heer Engelberts (42 jaar) is thans chef Buitendienst van de G.S.D. en tevens waarnemend direkteur. Donderdag 22 mei kan men 's middags vanaf half vijf afscheid nemen van de heer Hengeveld die sinds november 1969 werkzaam is bij de gemeente Soest. Tevens kan men kennis maken met de nieuwe direkteur. Auto Van Doorn aan de Laan straat brengt een speciale uitvoering van de Seat 1.2 GL op de markt, die een aan tal interessante extra voorzieningen biedt. Een van de voordelen van de Seat Ibiza 1.2 GL Del Sol is, dat de achterzitting gedeeld neerklapbaar is. Hierdoor kunnen drie personen met een grote hoeveelheid bagage of b.v. ski's op reis. Als zij op die reis dan zonnig weer treffen, dan komt het gro te zonnedak van de Del Sol goed van pas. De Del Sol is uiterlijk verfraaid met speciale wieldoppen en een sier- striping met de naam Del Sol. In het interieur valt de aantrekkelijke be kleding met ingeweven Seat-esjes op. De nieuwe Seat Ibiza Del Sol is verkrijg baar in stijlvol zwart en vurig rood, geheel in overeenstemming met het Spaanse karakter. De prijs voor een Seat Ibiza 1.2 G1 is 17.795,- en de extra Del Sol uitvoering wordt tijdelijk zonder enige prijsver hoging geleverd. Wie met katalysator schoon wil rijden, krijgt daarvoor van Nibhart Car B.V. een premie van 500,-, waardoor de prijs van deze Spaanse Schone op 17.295,- komt. Op dinsdag 27 mei (10.00-18.00 uur) organi seert het arbeidsbureau in Amersfoort een scholings- en banenmarkt. Op het belang van een goede (vak)opleiding kan niet vaak genoeg gewezen worden. Voor werkzoekenden bestaan er, via het arbeidsbu reau, soms goede mogelijkheden. Een korte cursus, direkt gericht op de prak tijk, kan soms net het verschil betekenen tus sen een baan of werkloosheid. Op de markt staat een groot aantal van deze cursusmoge lijkheden aantrekkelijk uitgestald. U kunt daar zien hoe zo'n cursus in de praktijk gegeven wordt en direct om informatie vra gen. Bovendien staat er een aantal bedrijven die u en een baan en een opleiding kunnen bieden. Beter geschoold, eerder een Baan. 27 mei in de Johanneskerk, Westsingel 30, Amersfoort (t.o. bussenplein en polikliniek) fcstsg ,,-gv 9 Peuterspeelzaal "De Bron" vierde vorige week donderdag op bescheiden wijze feest. Eén van de leidsters, Anne ke Meijer, was die dag twaalf en een half jaar bij de speelzaal. De peuters waren allemaal wat vroeger opgestaan om hun "juf Anneke" met bloemen en liedjes te verwelkomen en samen de Foto:Herman van Dam. aag jeestelijk te beginnen. Voor de peuters werd het een extra gezellige ochtend, want er waren natuurlijk feestelijke versnaperingen. Voorzitter Carrie Oversier gaf de gebeurtenis een officieel tintje door Anneke namens het bestuur van de Stichting Peuterspeel zalen een mooie ets te overhandigen. De speelplaats van de Ludgerusschool aan de Vosseveldlaan wordt donderdag 22 mei feestelijk heropend. De speel plaats heeft een grondige face-lift on dergaan en ziet er nu met de nieuwe speelattributen weer prima uit. Alle werkzaamheden werden overigens door de ouders zelf verricht. Hoewel de kosten daardoor op een redelijk peil konden worden gehouden, wil de school proberen door middel van een ludieke actie geld terug te verdienen. De leer lingen van de school, van kleuter tot hoogste-klasser, zullen daarom don derdag meedoen aan een zogenaamde sponsorloop. De afgelopen weken zijn er in de omgeving van de Ludgerus school lijsten rondgegaan, waarop men kon aantekenen hoeveel geld (een dub beltje, een kwartje) men wilde geven vuui net lupcii «ad een ronde. Die lijs ten kwamen goed ingevuld terug, zo dat er verwacht mag worden dat de sponsopioop een succes zal worden. Elke ronde wordt gelopen langs de vol gende route: Vosseveldlaan-Birkstraat- Bartolottilaan-Hildebrandlaan en de kinderen mogen maximaal 10 ron des lopen. Achteraf wordt dan met de startbewijzen in de hand het bijeenge- lopen geld bij de mensen die op de lijs ten hebben ingetekend, opgehaald. Voordat de sponsorloop even na 18.00 uur van start gaat, laten de kinderen vanaf het schoolplein ballonnen op ge vuld met helium. Wie de lopertjes op de speelplaats wil opwachten, behoeft zich niet te vervelen, want er zijn stands aanwezig met limonade, koffie en thee. De trek kan gestild worden met warme worst. Restaurant All-weather fotografie met de nieuwe Nikon L35AWAF. 's Werelds eerste schiet overal en altijd, autofocus, auto filmtransport, auto belichting, multi- auto, 35 mm compact camera. Geen probleem als de camera nat mocht worden. U zult de L35AWAF waarde ren om zijn gebruik zowel boven - als onder water. Compleet waterproof, hij kan mee met wintersport, vissen, zwemmen, wind surfen, zeilen, surfen, ja zelfs mee snorkelén, met u en uw familie! Hij legt alle momenten voor uw album vast, die tot nu toe moeilijk en zelfs onmoge lijk waren om met een gewone camera op te nemen. De L35AWAF is zo water dicht, dat u hem tot 3 meter onder water kunt gebruiken, zelfs dan wor den het kwaliteits opnamen, want de L35AWAF heeft de lenzen waaraan Nikon zijn wereldnaam te danken heeft. Autofocus Auto Belichting Kijk door de zoeker en druk af. De L35AWAF zorgt er. voor dat het onder werp binnen de autofocuskaders in de zoeker scherp en juist belicht wordt en dat gaat volledig automatisch. Auto Flits Belichting Auto Sluiterblokkering Te donker om te fotograferen? U hoeft niet te gissen. De rode LED in de L35AWAF zoeker licht op om u te la ten weten, dat u nu de flitser moet ge bruiken. Dus schakel de ingebouwde flitser in en ga rustig door met foto graferen. De L35AWAF blokkeert de sluiter zolang de flitser nog niet geheel is opgeladen. Dit voorkomt foute be lichtingen. Het flitsklaar licht gloeit op en u bent gereed voor de opname, natuurlijk is deze ook volautomatisch. Auto Film Inleg, Auto Film Ge voeligheids Instelling Auto Film Transport Leg de filmcassette in de L35AWAF, sluit de achterwand, druk eenmaal op de sluiter ontspanknop en de film transporteert automatisch door. Met de huidige populaire DX gecodeerde film, hoeft u zelfs niet meer de film gevoeligheid in te stellen... het gebeurt automatisch! Na elke opname wordt de film automatisch in 0,8 seconde getransporteerd. Auto Film Terugwikkelen Auto Film Terugwikkel Stop Nadat uw filmrol vol is verschuift u de film terugwikkel hendel en de film spoelt terug. Als de film geheel terug is, stopt het terugwikkelen automatisch. Onderwater Opnamen U 'kunt met de L35AWAF tot 3 meter onder water fotograferen. Denk eens aan al het plezier dat u heeft in de zwem bad of aan zee. Het enige wat u onder water moet doen, is zelf scherpstellen. Daglicht Flitsen U kunt de L35AWAF flitser ook gebrui ken om overdag schaduwen op te hef fen, of als compensatie bij tegenlicht. Schakel hem in de rest gaat automa tisch. Werkt ook onderwater. Focus Blokkering Als u een onderwerp dat uit het midden staat scherp wilt stellen, dan is er de L35AWAF focus blokkering. Het is gemakkelijk. Stel het onderwerp scherp door licht indrukken van de ontspan knop, maak daarna de gewenste beeld compositie en druk af. Zoeker De L35AWAF zoeker is ontworpen om fouten zoveel mogelijk uit te sluiten. Een auto flits herinnering laat u we ten wanneer u de flitser moet inschake len en een andere aanduiding geeft aan dat u met de hand moet scherpstellen. Zeer solide bouw De Nikon L35AWAF kan tegen een stoot je. Onder in de rugzak, of in het strand- zand hij kan ertegen. Met zijn geringe gewicht van 520 gram en afmetingen van 134 x 81 x 48 mm, een camera bij uitstek geschikt voor de sportieve fotograaf. Vraag meer informatie of een brochure bij Foto van Essen in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Ter afsluiting van het lustrum van het Griftland College wordt in de week van 20 t/m. 23 mei een groot aan tal feestelijke activiteiten georgani- Op dinsdag 20 mei is er een 'Sportdag Speciaal' voor alle leerlingen van de bovenbouw. De leerlingen kunnen die dag kiezen uit 25 verschillende sporten. Elke leerling heeft tevoren kunnen in tekenen op twee verschillende sporten; de ene 's morgens tussen 10 - 12 uur en de ander 's middags tussen 14 en 16 uur. Talloze sportverenigingen in Baarn en Soest verlenen hieraan hun medewer king. Zij zorgen voor accommodatie en de nodige instructeurs/instructrices. Op woensdag 21 mei zijn er sportacti viteiten voor de onderbouw. Deze vin den plaats in sporthal 'De Trits' te Baarn en duren van 9 -14 uur. Op donderdag 22 mei zijn alle leer lingen van het Griftland bezig in Baarn en Soest om met talrijke activiteiten geld in te zamelen voor een project in Ruwanda. De activiteiten strekken zich uit van verkoop van eigenge maakte (culinaire) producten en het doen van allerhande klussen en kar weitjes voor de burgers van Baarn en Soest tot straattekenen en andere meer ludieke acties. Elke leerling krijgt een startgeld van vijf gulden, met het doel dit bedrag ten behoeve van de bouw van een dorpshuis in Kurosomo te ver veelvoudigen. In de afgelopen week waren leerlingen van de klassen 1, 2, 3 en 4 - met medewerking van leden van de Derde Wereldgroep Soest - al bezig met een uitgebreid project Ruwanda. Centraal stond daarbij het verwerven van ken nis over dit Afrikaanse ontwikkelings land en het verwerven van inzicht in de problemen van onderontwikkeling in de Midden-Afrikaanse landen in het algemeen. Afsluitend is een bezoek ge bracht aan het Tropenmuseum in Am sterdam waar de educatieve dienst van dit museum een programma voor de leerlingen had samengesteld. Op vrijdag 23 mei is er 's avonds een groot slotfeest, waarbij ook de leerlin gen van de Chr. Mavo betrokken zijn. 's Morgens wordt er die dag een vossen jacht georganiseerd voor de leerlingen van klas 1, 2 en 3 in Baarn. Tenslotte vinden er verspreid over de week nog een aantal excursies plaats waarbij bezoeken aan diverse musea, havenwerken in Rotterdam e.d. op het programma staan. Rond een nog "geheim" thema viert de Jenaplanschool De Regentuuter van 26 t/m 30 mei haar derde lustrum op grootse wijze. Een kleine greep uit het programma Maandag, om 11.00 uur opent burge meester Scholten de feestweek. Dinsdag 's middags de.play-backshow, 's avonds een fietsrally. Woensdag vanaf 19.00 uur rommel markt met streng geselecteerde spulle tjes, waarvan kwaliteit voorop staat. De nijverheidsmarkt, de leerlingen en ouders hebben wekenlang leuke spullen zelf gemaakt zoals beschilder de knikkerzakken, eigen briefpapier en nog veel meer. Ook is er een rad van avontuur met fantastische prijzen. Donderdag treden de ouders nu eens voor de kinderen op. Vrijdag vanaf 19.00 uur, de oud-leerlin gen met een Regen-disco, waarvoor de kaarten op school af te halen zijn. Tel.(02155)13014-12577 Gas en C.A.I.bedrijf in de maand april De gasinkoop in de maand april was 6.558.397 m3. In april 1985 was dat 5.260.299 m3. Tot en met april is 38.552.458 m3 gas ingekocht. In 1985 was dat 38.444.975 m3 en in 1984 33.727.749 m3. Het aantal verbruikers daalde verge leken met de maand maart van 15.155 naar 15.152. Het aantal CfA.I.abonne- menten steegnini deZelfde-periode van 12.323 naar 12.384. Openbaar fraktieberaad D'66 Op maandag 26 mei a.s. om 20.00 uur, houdt de werkgroep gemeentepolitiek van D'66 haar maandelijks Fractiebe- raad in het gebouw gemeentewerken aan de Lange Brinkweg 77 te Soest. Ge zien de voorstellen van de raadsverga dering op donderdag 29 mei a.s. is er discussie te verwachten over de voor jaarsnota, met daarin het te nemen besluit over de aanvaarde motie van D'66 over de bestemming van de zoge naamde overwinst van 190 naamde overwinst van 1985 van het gasbedrijf groot 260.000,-; problematiek rond C3, extra lasten 207.000,-financiering Sporthal Soest- terberg; reconstructie Soest-Zuid - Korte Ossendam en de financiering Rademakerstraat Soesterberg. Indien u een onderwerp speciaal be sproken wilt hebben, dan graag vooraf een telefoontje aan Adriaan Pothuizen, tel: 19628, of naar Jan van Esseveld, tel .03463-1710. ,,'t Kaan wel op aal is ut lekker", zeeje je ouwders vrogger ajje aargus te roieoal meej wouw weze. En daat kreeje heul waat kere te heure waant ut gong met aallus zunig an. Op je aachtiende joar tweej kwaartjes zakgeld in de week en daat waas toeng un beste uutkering. De vaakaansietoeslaag waas nog niet uut 'evongde en de kingderbieslaag sting denk' nog nie eejns in de kingder- schoene. In augustus moch je un poar doage met de fiest noar un taante en daat gong toeng nog zongder logeersubsidie waant daat familielid kwaam ut wellus "terughoale" zee ze daan ajje weer op huus angong. Met ongveurziene uutgoaves hoefde je thuus heul niet an te komme. Bie de ge- meengte wel, die het ze gedurig in de anbieding. Om knelpunte in de personele sfeer op te heffe is ter bevobbeld un bedraagje van 225.000,- nodig. Ak dan terugdenkt an de knelpunte die ik vrogger in de persoonlukke sfeer haad, daan mok zeige daat die ok voak ongveurziejn woare. Un enkelde keer waas ter wellus un toesloag. Veur un goed raapport of aster kaar mis waas. Eejn kwaartje ex tra. Haarstikke bedaankt poa! 't Goat op hede wel effe maakkeluk- ker. Un poar joar eleje moste we an aalle kaangte bezunige, waant Soest waas omtrent blut. D'r kon niks mee, moar wel mingder. Affing we kwoame met schroape d'r weer oardig boveuut en loaze vaan die eejne meevaaller noa de angdere. En doaluk kojje ok weer leze vaan un zooi uutgoaves die de gemeengte bedaacht haad. Dat liep ineejns weer met un noodgaang vaan stoapel. En ik moar woarschouwe in 't Gehannes, moar mooi niks luustere noar ming. Kaajje denke! 't Leek wel op un doalder kriege en un knoak uutgeve. Waat leest ik veurige week in de Soes- der? "Soest moakt zich zorrege over de finaancieje". Hek ut niet ezeid? Voortemeej kriege we bezunigings- kaantoate Opus II..De eerste klonk vol- ges ming bie de mingse as un onvol tooide symphonie en daan komp doaluk nóg zo'n stuk in de uutvoering. Bie de roadio kaajje de knop nog aaf- zette moar bie de gemeengte niet, moar ze kenne ut zo mooi ongder woor- de brenge: "De veraanderinge vaan de Korte Ossedam motte betoald worre uut de wingst vaan de Winkelzuudpool en uut ut fonds vaan de Staadsuutleg". Zuk laache. Ze bedoele denk: "Uut de dorpsinleg vaan de winkeliers vaan de Pool", of niet soms, affing, de plaanne vaan 't ongderzoek koste aallenig aal ƒ37.500,-. Ik doet ut veul goejekoper, moar je kriegt me d'r niet veur. De veraangde- ring vaan de Soesderbargse winkelpool mot 540.000,- koste. Daa's un oardige griepstuuver. Dit is denk un voorlopige begroting want ovur vief joar komt ter weer eejn. Daan hewive nog 12.500,- nodig veur ut uutvlaakke vaan oanstootgevende leuzes. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige, je kaan veul beter 1000,- uutgeve veur un aadvertensie in de Soesder: "Wie betraapt wordt met beklaadde vaan mure goat an wceek op woater en brood in 't nieuwe pUsièberö".' En (daan is üt zo öf'ëlöpe. Izaachte heejl- meesters moake stinkende vvongde en zunige penningmeesters gezongde fi naancieje! HANNES VAN DE NENG SOESTER COURANT Redaktie-adres: Van Weedestraat 227, telefoon 14152 Steenhoflstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten De teelt van aardbeien, is wanneer we het gaan ver gelijken met veel groente- en fruitsoorten nog vrij jong. de eerste aankweek is rond 1500 pas in Europa goed op gang gekomen, met name in Frankrijk waar ook vóór die tijd al de aardbeiteelt schoor voetend zijn intrede had gedaan. De stamouders van onze huidige aardbeiplanten komen voorna melijk uit Chili. Door intensief kruisen van de ver schillende aarbeisoorten ontstonden er aardbei rassen met grotere vruchten, waardoor de interes se voor de heerlijke vrucht toenam. Rond 1900 wa ren Boskoop en Aalsmeer de 2 centra van gespeciali seerde aardbeiteelt, nu belangrijke sierteeltge- bieden. Momenteel zijn de belangrijkste aardbeige- bieden in Nederland te vinden in de Bommeler- waard, rond Zundert en in Noord-Limburg. Jaarlijks worden er miljoenen kilo's aardbeien geproduceerd, hetgeen mogelijk is door de moderne teeltfriethoden en het kiezen van de geschikte rassen. Aardbeien kweken is ook voor de amateurkweker een erg aantrekkelijke bezigheid; het is bovendien vrij een voudig. Onze consumptieaardbei is zoals reeds ver meld in Frankrijk ontstaan, en wel in de 18e eeuw tijdens een kruising van twee aardbeisoorten Fragaria chilensis en Fragaria virginiana. Hieruit ontstond een nakomeling de Fragaria ananassa onze huidige tuinaardbei. Met de vrucht die wij eten is iets bijzonders aan de hand, het gedeelte wat wij eten is eigenlijk een opgezette bloembodem die rood verkleurt. De zaadjes zitten in tegenstelling tot de meeste vruchten aan de buitenkant van de vrucht. Goede resulaten met aardbeien kunnen we verwach ten op vochthoudende humusrijke grend. Als voor- raadbemesting gebruiken we dan ook bij voorkeur organische mest. Stalmest is tegenwoordig vrij moeilijk verkrijgbaar; gedroogde koemest of com post Zijn redelijke alternatieven. We gebruiken van deze meststoffen de maximale hoeveelheid van 2 li- Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt ter per m2. Bij het planten moeten we uitgaan van gezond, soortecht plantmateriaal, verkrijgbaar bij vertrouwde tuincentra en kwekerijen. Doordat de aardbeien tegenwoordig vrijwel het gehele jaar in pot worden aangeboden is de planttijd erg lang ge worden. De piantafstanden worden mede bepaald door de grondsoort en het aardbeiras, maar als richtlijn kunnen we een rijenafstand van zo'n 60-70 cm. aan houden. Op de rij is de onderlinge afstand zo'n 25-35 cm. Het is vooral van belang dat de planten niet te diep worden gezet; dit geeft namelijk onher roepelijk uitval. Het hart van de planten moet vrij van grond blijven. Tegenwoordig worden de aard beien dikwijls geplant op bedden die zijn afgedekt met een stevig stuk zwart landbouw folie. Als het plastic strak over de bedden is gespannen maken we gaten in het plastic waarin de jonge aardbeiplan ten worden uitgeplant. De bedden maken we enigs zins hellend, zodat regenwater goed kan worden afgevoerd. De bedekking van de grond onder de aardbeien heeft diverse voordelen. De planten zijn veelal wat eerder in hun ontwikkeling en de vruch ten blijven schoon, onkruidgroei wordt tegengegaan en de vochtvoorziening is door een zeer geringe verdamping goed in orde. Tijdens het groeiseizoen worden steeds zoveel mogelijk ranken weggesne den, waardoor mooie pollen ontstaan. We houden alleen ranken aan die nodig zijn voor de vermeer dering. Normaal gesproken vervangen we onze aardbeiplanten om de 2 a 3 jaar. Er zijn heel veel aardbeirassen in omloop, maar lang niet alle zijn geschikt voor de amateurtuinder. Goed rassen zijn bijv. "Gorella", "Tago" en het doordragende ras 'Ostara". De laatste jaren prijzen veel postorderbe drijven in hun catalogi de zogenaamde klimaard- beien aan. Deze klim aardbeien zijn eigenlijk niet veel anders dan doordragende aardbeirassen met lange uitlopers die moeten worden aangebonden langs gaas, stokken of hekwerk. Echt klimmen is dus wat overdreven, maar decoratief is het zeker.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13