Keurslagers worden regelmatig en streng gecontroleerd. fgÊÊB SSmUS Duizenden hobby-uren in unieke collectie miniatuurmeubelen Zekerheid voor de consument. Voor alle zekerheid! WOENSDAG 21 ME11986 SOESTER COURANT PAGINA 7 EnergieBinnen drie jaar een nieuw soort motorbrandstof Opvallende expositie in Oudheidkamer VERLOVEN of TROUWEN? Gerust hart A.:n WEERD teletekst 3Ï5JJ5 U fèMÈKï. v Bedrijfskeuring Zeshonderd bedrijven Op zijn laatst op 1 januari 1988 zuilen alcohol en ether hun intrede doen op de markt van motorbrandstof waardoor de Europese Gemeenschap aanzienlijk kan besparen op de invoer van olie. Een en ander werd onlangs door de ministers van energie van de Gemeen schap besloten. De nieuwe brandstof is geen vervanging van benzine maar komt in de plaats van het lood. Reeds eerder had de Europese Gemeenschap besloten geleidelijk aan het lood uit de benzine te doen verdwijnen. De alcoholen en ethers die door de mi nisters werden uitgekozen zijn zuur- stofhoudende organische produkten die. wanneer ze met benzine vermengd worden, het octaangehalte daarvan verhogen, met andere woorden, ze ver rijken de benzine. In de nieuwe voor schriften die door de ministers werden aangenomen wordt de maximumhoe veelheid, toegestaan voor het gebruik van deze produkten, vastgelegd. Dit te- samen met het eerdere besluit betref fende het lood stelt thans de Europese motorbrandstofproducenten in staat aan het werk te gaan. "Wat de automo bielfabrikanten aangaat, die zullen geen enkele wijziging in hun motoren behoeven aan te brengen aangezien de nieuwe brandstof geschikt is voor de klassieke benzinemotor. Door toevoeging van alcohol en ether aan de benzine zal de Gemeenschap nog minder afhankelijk worden van olie-importen, die overigens sedert een aantal jaren reeds sterk zijn gedaald. Men kan zelfs de nieuwe organische zuurstofhoudende brandstoffen produ ceren zonder een druppel olie te ge bruiken. Het maken van een liter ben zine van de nieuwe samenstelling zal minder olie eisen dan de benzine die we nu gebruiken. Het idee voor een nieuwe samenstel ling van motorbrandstof werd reeds in 1982 door de Europese Commissie ge opperd. Het heeft echter nog een paar jaar geduurd alvorens de deskundigen het idee onderzocht hadden, specialis ten in samenwerking met autofabri kanten de mengsels hadden getest en de ministers overeenstemming hadden bereikt. Tijdens dezelfde vergadering hebben de ministers besloten de thans lopende programma's op energiegebied tot eind 1989 te verlengen. Dit zijn pro gramma's in het kader van de techno logische ontwikkeling op het gebied van aardgas, aardolie, alternatieve energie (zon en biomassa), energiebe sparing en het vloeibaar maken en ver gassen van kolen. Evenals de toevoe ging van nieuwe vloeistoffen aan de benzine hebben de meeste van deze programma's tot doel de olierekening van de Gemeenschap te verlagen. In de Oudheidkamer aan de Ferdinand Huycklaan 18 is een tentoonstelling van een uitzonderlijk mooie collectie mi niatuurmeubelen, in diverse stijlen en houtsoorten, van onze plaatsgenoot de binnenhuisarchitect-in-ruste, de heer B. Voordouw. Hierij zijn enige complete "stijlka mers" en in totaal worden circa veertig stuks tentoongesteld. Klapstuk is ongetwijfeld een zogenaamd kabinetorgel in mahoniehout met een klavier in ivoor met schildpad, dat uitstekend klinkende muziek ten gehore brengt. Het geheel is aangevuld met historische portretten en ikonen in applicatiewerk van de heer B. Voor- douw zelf. Een half uurtje praten met de 73-jari- ge heer Voordouw is voldoende om te ervaren dat men te maken heeft met een man die van zijn hobby zijn werk maakte en die, na een arbeidzaam le ven, al zijn tijd in zijn hobby stak. Vakkennis De in 1911 in Utrecht geboren heer Voordouw kreeg een normale school opleiding, waarna een vakopleiding volgde voor binnenhuisarchitect. Subliem zijn in dat verband zijn toen malige tekeningen die hij, in opdracht van cliënten, maakte van het meubel stuk dat.^ij wilden bestellen., Het zijn, Anton Pieckachtige werkstukken. Na zestien jaar vestigde hj zich zelf standig en werd adviseur (en ontwer per van inrichtingen) van grote bedrij ven en particulieren. "Ik heb", zegt de heer Voordouw, "geen uitgebreide werkplaats met alle mogelijke machines. Ooit schafte ik een electrische decoupeerzaag aan, maar het ding maakte teveel lawaai. Hoeveel uren er in de veertig a vijftig stuks zijn gaan zitten, is niet te becijferen. Duizenden, vermoedelijke tienduizen den. Alles tot en met het koper- en ijzer beslag is perfect gecopieerd. Het is ook niet onder woorden te brengen hoeveel en wat voor werk daar aan vast zat. "Dat is alleen mogelijk als je een ech te liefhebber van het vak bent. Dan tellen de uren ook niet. Van die dingen neem je dan ook geen afscheid laat staan dat je er iets van verkoopt", aldus de heer Voordouw. Expositie Als echte hobbyist heeft de heer Voor douw geen behoefte aan bekendheid; en zeker niet aan een expositie. Van Kabinetorgel op de tentoonstelling inde Oudheidkamer. Voor ringen met of zonder briljant biedt onze|A:Sl- kollektie een ruime keuze in modellen en prijzen. de andere kant meent hij dat het nuttig is dat het grote publiek weet wat er met een hobby bereikt kan worden en wat er voor vakmanschap onder die "lief hebbers" zit. LEUSDEN Van het geld dat we maandelijks uitgeven aan levensmiddelen, besteden we met z'n allen bijna een derde deel bij de slager voor vlees en vleeswaren. Toch blijft het voor de leek een moeilijke zaak om te beoordelen of men werkelijk goede (vlees)waar voor dat geld krijgt. Natuurlijk zijn de prijzen binnen een zelfde diersoort ook heel verschil lend. Meestal is vlees, dat snel klaar is, bijvoorbeeld voor grill of barbe cue, wat prijziger dan wanneer het lang moet stoven, zoals runderlappen of vlees voor goulash. Vlees dat gekookt moet worden, klapstuk bij voorbeeld, is meestal het voordeligst. Maar voor de huisvrouw blijft de beoordeling van de prijs van vlees een moeilijke aangelegenheid. Daar om is het verstandig vaste klant bij een slager te zijn en als het even kan te kiezen voor een slager, die aangeslo ten is bij een overkoepelende kwali teitsorganisatie. Vaste klanten weten zich dan al gauw verzekerd van een slager, die zich moeite getroost om voor een betaalbare prijs een opti maal vleesprodukt klaar te maken", aldus voorzitter G.H. van Wouden- bergh van de in Leusden gevestigde Vereniging van "De Keurslagers", die dit jaar precies veertig jaar op de bres staat voor honderden gespecia liseerde vakslagers in Nederland. Aan dit jubileum zal in de komende maanden veel aandacht worden be steed, waarvan ook de consument volop gaat profileren! Voorzitter Van Woudenbergh heeft voor de "onwetende" vleesconsu- ment uiteraard wel wat tips voor handen om wat meer zekerheid te hebben over de kwaliteit van slagerij- produkten. "Laat ik voorop stellen dat miskopen bij vakslagers zoals die bij onze vereniging zijn aangesloten SOE5TERBERGSESÏRAAT 26 SOEST - TEIEF. 02155-1] Ld Schoemaker heeft eigen service monteurs dus snelle service en garantie. Alleen Schoemaker repareert videorecorders in eigen technische dienst en maakt videokoppen altijd gratis schoon. Zie het Schoemaker certificaat. Philips kleurentelevisie 20 CT 2036 51 cm HiBri beeldbuis. Tip-druktoets- zenderkeuze voor 12 voorkeur zenders. Philips kleurentelevisie 17 CT 2619 44 cm HiBri beeldbuis. Met afstands bediening. Teletekstdecoder en groene toets. Zenderzoek systeem voor 40 voorkeurzenders. oder en groene Philips videorecorder VR 6462/QOF VHS-Frontlader. Voorprogrammering van 2 programma's tot 30 dagen vooruit en 35 voorkeurzenders. Picture Search voor- en achteruit en stil staand beeld. Zonder afstandsbediening met gratis servicecertificaat p- rr—ii Philips videorecorder VR 6660/00 VHS-Videorecorder met een elektronisch slot. Voorprogrammering van 6 pro gramma's tot 31 dagen vooruit en 35 voor keurzenders. Picture Search voor- en achteruit tl en stilstaand beeld. met gratis servicecertificaat Philips kleurentelevisie 27 CE 2390 70 cm Flat square beeldbuis. Zenderzoek systeem voor 50 voorkeurzenders. Afstandsbediening. Philips kleurentelevisie 21 CE 2640 55 cm Flat square beeldbuis. Geheugen voor 1 teletekstpagina. Zenderzoeksysteem voor 50 voorkeur zenders. Afstandsbediening. Philips stereo kleurentelevisie 27 CE 4590 70 cm Flat square beeldbuis. Geheugen voor 3 teletekstpagina's. Zenderzoek systeem voor 90 voorkeurzenders. Afstandsbediening. 2x15 Watt muziekvermogen. Philips kleurentelevisie 22 CE 2261 56 cm HiBri beeldbuis. Afstandsbediening.^ Zenderzoeksysteem voor 50 voor keurzenders. uaiaiiuaucuici uiig. Philips "Match-line" stereo kleurentelevisie V 6721 63 cm Flat square beeldbuis. Met teletekst en een geheugen voor 1 teletekstpagina. Afstandsbediening en Computer Controlled Teletekst en stereo. Zenderzoeksysteem voor 50 voorkeur- zenders. 2x22 Watt 1 muziekvermogen. Philips draagbare kleurentelevisie 14 CF 1014/00S 37 cm Beeldbuis. Tip-druktoets-zender- keuze voor 10 voorkeur- Wi*l' zenders. Philips draagbare zwart/wit 12 TX 3501 31 cm Beeldbuis. Met 6 voorkeur- zenders. Philips draagbare kleurentelevisie 16 CT 2016 42 cm HiBri beeldbuis. Tip-druktoets- zenderkeuze voor 12 voorkeur- wIVa 1 zenders. scliocnmkcv VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 10344* niet voor mogen komen. Daar kan de consument met een gerust hart in kopen doen. Het predikaat "Keur slager" is namelijk niet te koop. Daarvoor moet een slager ons steeds weer verzekeren van zijn vakman schap in velerlei opzichten. Maar de consument heeft zelf ook de moge lijkheid zich te overtuigen van een goede koop. Het is een typisch Neder landse gewoonte dat men op de kleur van het vlees let. De kleur heeft ech ter niets te maken met de kwaliteit van het vlees. Sterker nog, iets ver kleurt vlees is veel malser dan helder rood vlees. Het succes van de vereniging van "De Keurslagers" heeft natuurlijk alles te maken met kwaliteit, een aantrekkelijke prijsvorming, strenge selectie en het tijdig inspelen op nieuwe ontwikkelingen in het sla- gersbedrijf en veranderende wensen van de consument. "Keurslagers zijn in de eerste plaats goede, gedegen vaklieden, die kwaliteit en persoon lijk dienstbetoon aan de klant voorop stellen. Zij moeten beschikken over een moderne, goed ingerichte sla gerij, waarin een zo uitgebreid moge lijke sortering vlees, vleeswaren en specialiteiten goed en vooral ook hygiënisch gepresenteerd wordt. Hun kwaliteiten en de bewerking van het vlees moeten duidelijk boven het gemiddelde van de hen omringende slagers en boven die van supermark ten en dergelijke liggen. Om dit alles te verzekeren is er een regelmatig terugkerende bedrijfskeuring. Sla gers, die herhaaldelijk beneden de daarbij gehanteerde normen liggen, worden uit de organisatie verwijderd. Gewoon, omdat de consument ze kerheid moet hebben dat een Keur slager een kwaliteitsslager is, wiens manier van werken en verkopen streng en regelmatig wordt gecontro leerd. De naam "keurslager" is daar om ook wettig gedeponeerd en be schermd. Niet-leden mogen die naam niet gebruiken. De vereniging "De Keurslagers" telt momenteel ruim zeshonderd bedrij ven in precies dertig regionale werk groepen, die met een zekere regel maat onverwacht worden gekeurd en gecontroleerd door vaktechnische ad viseurs van de vereniging. Zo'n keu ring geschiedt volgens een officieel vastgelegd keuringsformulier, waar op een kleine driehonderd punten met cijfer en eventuele toelichting moeten worden ingevuld. Naast keu ring van de kwaliteit en de vaktechni sche bewerkingen, worden ook de presentatie, het assortiment, de hy giëne, de koeling en de bediening gekeurd. Per onderdeel dient mini maal een 7 behaald te worden. Voorzitter Van Woudenbergh: "Haalt men die 7 niet, dan volgt,ondanks een gemiddeld eindcijfer dat hoger ligt dan een 7, toch herkeuring op het betreffende onderdeel in een slagers- bedrijf. Hiervan wordt de slager schriftelijk in kennis gesteld. Herkeu ring vindt meestal plaats na een in- structiebezoek, om te helpen bij ver betering van het zwakke onderdeel. Valt daarna de herkeuring weer nega tief uit, dan wordt zo'n slager bij het bestuur voorgedragen om geroyeerd te worden uil de vereniging. De Keur- slagerbedrijfskeuringen zijn in eerste instantie bedoeld als een garantie tegenover de consument voor de goede kwaliteit van alle keurslagers. Hiermee wordt het imago van de naam "Keurslager" doeltreffend be schermd en krijgt de consument een stukje zekerheid."

Soester Courant | 1986 | | pagina 7