Film van de week SILVER STAR VIDEO Kernramp en kernvraag Bestuur Dorpshuis stapt PERFECT 'Schone' 2-Iiter injectiemotor voor complete 360 Volvo-serie officieel op Meningen ÉL van lezers Paleis Soestdijk Marathon in geweldige ambiance De nieuwe Hyundai Pony XP Sedan VIDEO >'TOP 10 WOENSDAG 4 JUN11986 SOESTER COURANT PAGINA 13 'Er is voor ons geen weg terug 33»»? na Kwaliteit van de Keurslager Wethouders Menne onthult nieuwe naam Feestelijke afsluiting van project werk Desmond Tutuschool Stichting 'Spullenhulp' Moderne techniek voor konkurrerende prijs De beste rol van JOHN TRAVOLTA sinds jaren. Hij speelt hier een journalist van het tijdschrift Rolling Stone die een reportage wil schrijven over de toe nemende hang naar lichamelijke perfectie, waardoor de fitness-centra als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Hij merkt dat hij zijn objectiviteit dreigt te verliezen als hij verliefd wordt op het onderwerp van zijn onderzoek - een buitengewoon aantrekkelijke aerobics lelares (JAMIE LEE CURTIS). "Perfect" geeft een indringend beeld van de macht van de media, en hoe de media het leven van gewone mensen kunnen beïnvloeden. Een film met vaart en stijl, en al de scherpzinnigheid die je mag verwachten van regisseur JAMES BRIDGES (maker van o.a. The China Syndrome). 1. Rambo 2. A view to a kill 3. Return of the Jedi 4. Pale rider 5. Screwballs II Runaway 7. Missing in action II (import) 8. Flesh and blood 9. American Ninja (import) 10. Chiller "Dit is de eerste keer dat het bestuur van het Dorpshuis zelf de pers inlicht. Steeds hebben de wethouders of ambte naren er uitspraken over gedaan, zon der ons daarin te kennen. Wethouder Kingma heeft toegezegd met mij con tact op te nemen, maar dat alleen ge daan met de heer Weeda (secretaris/ penningmeester). En toen het ontslag was ingediend kreeg Weeda van deze wethouder te horen, dat hij de zaak maar voor de kantonrechter moest brengen. Door deze en andere dingen is samenwerking tussen ons bestuur en de gemeente Soest onmogelijk gewor den", aldus een geëmotioneerde heer A. Preuser, voorzitter van het Soester- bergse Dorpshuis. Dinsdag 3 juni gaf hij in tegenwoordigheid van het be stuurslid mevrouw Klinkenberg na mens het bestuur van het Dorpshuis een verklaring af waarin het bestuur officieel terug trad. Vorige week donderdag had het bestuur al aan wethouder F. Kingma in de commissie Welzijn laten weten per 1 juni definitief op te stappen. Sinds het bestuur op 1 juni 1984 het roer over het Dorpshuis van het interimbestuur overnam, zijn er problemen geweest met de gemeente Soest. Ook daar vóór was het geen koek en ei. Het bestuur is het niet eens met de gemeen te waar deze zich met financiële aan gelegenheden bemoeit. Volgens de heer Preuser heeft de Stichting Dorps huis in korte tijd het financiële tij kunnen keren. Er was nu zelfs een batig saldo van 20.000 gulden, waar men in 1984 nog tegen een tekort aan keek. Het bestuur heeft de gemeente voorgesteld 5.000 gulden te gebruiken voor de aflossing van een lening van de gemeente en het restbedrag a raison van 15.000 gulden te storten in het Re novatiefonds (dat onder meer gebruikt zou worden vöor vernieuwbouw van het Dorpshuis). Als antwoord gaf de gemeente dat dat niet mogelijk was. Volgens Preuser heeft het bestuur er alles aan gedaan om een goed beleid te voeren, een beleid dat erop gericht was het Dorpshuis uit het slob te halen en nieuw leven in te blazen. Daarvoor waren al lange tijd plannen in de maak, waarvan enkele al tenuitvoer waren gebracht, zoals energiebesparende maatregelen. Preuser stelt nu dat de Op donderdag 12 juni houdt de Desmond Tutuschool voor openbaar basisonder wijs aan de Molenstraat in Soest de feestelijke afsluiting van het jaarlijkse onderwijsproject. Dit gaat gepaard met een bijzondere gebeurtenis voor de school: de officiële onthulling van de nieuwe naam aan de gevel. Deze onthulling zal verricht worden om 19.00 uur, door drs. J. L. Menne, wethouder van onderwijs. Leerlingen, ouders, genodigde, onderwijsgevenden, kunste naar Ton Paauw en siersmid Rein Tupker zullen daarbij aanwezig zijn. Laatstgenoemden zijn verantwoorde lijk voor resp. ontwerp en uitvoering van de belettering. Na de onthulling worden tientallen dui ven losgelaten, waaraan postduiven- houder H. de Bree medewerking ver leent. Een symbolische handeling, want de Desmond Tutuschool telt veel leerlingen die niet van Nederlandse afkomst zijn. Vrede, onderling begrip en verdraagzaamheid binnen en buiten de school zijn doorlopende aandachts punten, ook bij de keuze van de pro jecten. Dit jaar is het thema: werk. Bij alle projecten is de school voorbij de grenzen van ons land en van de tijd gegaan, ook deze keer. In de onderbouwgroepen is veel aan dacht besteed aan beroepen die dicht bij de belangstellingssfeer van de kleintjes liggen, zoals ziekenhuis en garagebedrijf. De oudere leerlingen hebben zich in het thema verdiept via de geschiedenis van het schrift. Zo rei zen zij door de tijd: van het spijker schrift in het land tussen Tigris en Eufraat naar de hiëroglyfen in Egypte. Zij onderzoeken de praktische invoed van het handelsvolk Feniciërs via het schrift op het Arabisch en Hebreeuws. De beschaving in het Midden-Oosten gemeente het bestuur eenvoudig niet wil toestaan een eigen beleid te voeren. Alle gesprekken tussen gemeente en bestuur zijn tot nu toe op niets uitge lopen. Ook de gemeenteraad krijgt een veeg uit de pan: "De raad neemt beslissin gen en wij, als bestuur, mogen ze uit voeren zonder er ooit in gekend te zijn", aldus de heer Preuser. De Stichting Dorpshuis heeft, volgens de heer Preu ser en mevrouw Klinkenberg, ieder kwartaal financiële overzichten aan de gemeente verstrekt en ook notulen, zodat het beleid aan de gemeente dui delijk kon zijn. Toch werden brieven van het bestuur gericht aan de gemeen te niet beantwoord. "Men zei dat dat wel gebeurd was, maar later heeft de heer Van Tol ons schriftelijk excuses gemaakt dat de brieven niet naar behoren waren be handeld", aldus de heer Preuser. Beide bestuursleden spraken hun waar dering uit voor het medebestuurslid A. Weeda, die "als ingezetene van Soest zoveel heeft gedaan voor de bewoners van Soesterberg' "Dit alles gaat ons erg aan het hart maar het betekent beslist niet het einde van het Dorpshuis Soesterberg. Als men een onderzoek zou houden naar het verenigingsleven in Soesterberg zou blijken dat het Dorpshuis niet ge mist mag worden' Gereedschap ontvreemd Bij een inbraak bij Foodexpress in Soesterberg zijn een cirkelzaag en een haagse slijptol met een totale waarde van 1.100,- ontvreemd. Ze lagen in een container in een loods. Namens het bedrijf deed L.J.B. (24) aangifte van diefstal. Twee gewonden bij aanrijding Bij een aanrijding op de kruising Dor- resteinweg/Koningsweg raakten een inwoonster van Soest en een vrouw uit Losser gewond. De 30-jarige mevrouw S. J. uit Soest reed vanaf de Dorrestein- weg de Koningsweg op zonder voorrang te verlenen aan de automobilist A. M. (30) uit Losser. De vrouw liep snij won den op en werd voor onderzoek overge bracht naar de Vliegbasis Soesterberg. De echtgenote van de bestuurder uit Losser kreeg een gekneusde rib. heeft grote uitwerking op Europa ge had. In onze middeleeuwen b.v. was de kennis van Arabieren op het gebied van wis- en natuurkunde en de genees kunst zeer groot. De school wil aan de hand van de ge schiedenis van het schrift een klein idee geven hoeveel beroepen daardoor zijn ontstaan en ten dele ook weer verdwenen. Aan het einde van de ge schiedenis zien wij de moderne tekst verwerker. Het laatste technische won der wordt getoond door de firma van Essen, terwijl drukkerij De Nieuwe Soester helpt bij inzicht verkrijgen in de ontwikkeling van zet- en druk technieken. Voorts is er een computer gestuurde draaibank, waarbij de Scholengemeenschap Eemland (be roepsonderwijs) helpt. Maar ook oudere ambachten komen aan bod. Chris Uiter- wijk en zijn echtgenote zullen laten zien hoe de imker en de wolspinster werken. De Desmond Tutuschool heeft een tra ditie op het gebied van het versterken van de inwendige mens tijdens de projecten. Ook nu weer zal de school er werk van maken. Dat de culinaire smaak niet alleen Nederlands is, maar ook over de grenzen gaat, ligt daarbij voor de hand. Maar de gasten zulllen op 12 juni a.s. wel veel op zelfbe diening stuiten bij dit project over oude en nieuwe beroepen. Het chique restau rant is er nog wel, daarvoor in de plaats is een self-service-restaurant gekomen. Want ook het aspect werkloosheid en seizoenswerkloosheid (zoals van de ijs coman) is allerminst omzeild in het project. Bezoekers van het zelfbedie ningsrestaurant in de Desmond Tutu school kunnen zich trouwens vermaken bij de zelfgemaakte flipperkasten. Verkeerscontrole bebouwde kom De politie hield een verkeerscontrole op de Lange Brinkweg. Met radarap- paratuur werden 127 voertuigen op hun snelheid gecontroleerd. Er bleken er 22 harder te rijden dan de toegestane 50 km. De hoogst gemeten snelheid was 73 kilometer per uur. De overtreders krij gen proces-verbaal. Kop-staart botsing Drie personenauto's raakte vorige week betrokken bij een kop-staart bot sing. Deze vond plaats ter hoogte van de Laan van Blussé van Oud Alblas. De drie automobilisten reden achter el kaar uit de richting Amersfoort. Toen de eerste bestuurder links af de Laan van Blussé van Oud Alblas wilde inrij den werd de auto waarin hij reed aan de achterzijde geraakt door de hem achteropkomende personenauto. De derde bestuurder kon de voor hem rij dende auto niet meer ontwijken. De schade was zo groot dat de drie per sonenauto's moesten worden wegge sleept. Naar aanleiding van het artikel over de vereniging "Keurslagers" in de S.C. d.d. 21 mei, dat ik met smaak heb ge lezen, breng ik het volgende onder uw aandacht. Het initiatief van de vereniging is een welkome bijdrage aan de bescherming van de consument die te vaak is over geleverd aan een verwarrende hoeveel heid meer of minder terechte reclame kreten. De vereniging mag na 40 jaar activi teit terecht trots zijn op het bereikte resultaat van 600 aangesloten bedrij ven en een goede naamsbekendheid bij het publiek. Moderne inzichten op het terrein van kwaliteitsborging vragen echter meer. Ook op andere terreinen van de samen leving zijn in de loop der jaren keu ringsinstituten ontstaan die systemen toepassen waarmee wordt beoogd kenbaar te maken dat eigenschappen van produkten een zekere relatie heb ben met voor deze eigenschappen gel dende eisen. Deze instituten geven kwaliteitsverklaringen af in de vorm van certificaten, eventueel onder steund door collectieve merken. Dat er onder deze instellingen zijn die minder geïnteresseerd zijn in het belang van de consument/gebruiker dan in dat van hun opdrachtgevers hoeft geen verbazing te wekken. Onder alle koren bevindt zich kaf. De twijfel aan de waarde van keurmerken certifica ten die hier het gevolg van is kan ech ter in belangrijke mate het vertrouwen in de geloofwaardigheid van het vak kundig oordeel in het algemeen aan tasten en dan is de consument weer net zo ver als in het begin. Deze onzekerheid over de waarde van een certificaat heeft er in de zeventiger jaren toe geleid dat vertegenwoordi gers van bedrijfsleven, consumenten, certificatie-instellingen, overheid en wetenschap besloten over te gaan tot de oprichting van een overkoepelend toezichtorgaan en criteria op te stel len waaraan instellingen die kwali teitsverklaringen afgeven behoren te voldoen. De belangrijkste facetten daarvan zijn: onafhankelijkheid, in spraak van belanghebbenden bij het vaststellen van de kwaliteitseisen, openbaarheid van de eisen, deskundig heid van het onderzoekpersoneel, mo gelijkheid van beroep, klachtenbehan deling en sancties tegen misbruik van certificaat of merk. In 1981 kwam de Stichting Raad voor de Certificatie te Driebergen tot stand waarvan het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van boven genoemde groeperingen. De Raad toetst certificerende instellingen die dat wensen aan de criteria. Bij goed gevolg wordt erkenning door de Raad verleend waarna bij voortduring controle wordt uitgeoefend. Op deze wijze is een begin gemaakt met de ontwikkeling van het vertrou wen dat in "keurmerken" moet kun nen worden gesteld. Naarmate het aantal door de Raad erkende certifi catie-instellingen toeneemt, tot nu toe een negental, zal het veld van produc ten en ook diensten waarvoor dit ver trouwen gerechtvaardigd is vergroten. Dit zal voor de consument een groeien de ondersteuning betekenen bij het nemen van koopbeslissingen. Hij zal immers meer zekerheid hebben dat aan door hem gestelde eisen van kwa liteit is voldaan. Aan mijn lovende woorden voor het initiatief van "keurslagers" aan het begin van deze brief voeg ik dan ook het advies toe zich tot de Raad voor de Certificatie te wenden met een verzoek tot erkenning. D. KAT Oud bestuurslid van de Raad voor de Certificatie Volvo introduceert voor de complete 360-serie een nieuwe 2-liter motor. De ze krachtbron is schoon, zonder ge bruikmaking van een uitlaatgaskata lysator. De motor - met type-aandui ding B200EA - is technisch gebaseerd op de motor, zoals die reeds werd toe gepast in de Volvo 360 voor de Zweed se, Zwitserse en Australische markten. 'Schone' motor Het bijzondere van deze 'schone' motor is dat hij geschikt is voor het gebruik van alle verkrijgbare benzinekwalitei ten, gelood en ongelood, met een oc- taangetal van RON 91 tot en met RON 98 en derhalve 'klaar' voor Eurosuper- brandstof. De B200EA-motor beschikt over een elektronisch geregelde benzine-inspui- ting, die is gecombineerd met een af zonderlijk geregeld elektronisch ont stekingssysteem met een driedimen sionaal kenveld. Dit kenveld is in staat om automatisch correcties door te voe ren bij gebruik van verschillende kwa liteiten brandstof. Pulsair-systeem Voorts is gebruik gemaakt van een Pulsair-systeemhet toelaten van aan gezogen buitenlucht in het uitlaat spruitstuk ter verbetering van het 'na- verbrandingseffect. Dank zij dit Pul- sair-systeem wordt het HC- en CO-ge- halte in de uitlaatgassen verminderd. Kleuter gewond Zaterdagmiddag is een vierjarig meisje door een bromfiets overreden. Zij liep daardoor zodanig letsel op dat opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Het ongeluk gebeurde op de Birk- straat ter hoogte van Vosseveld. Het meisjes L.v.M. uit, Nijkerk stak plotse ling het fietspad óver, waarop op dat moment mevrouw H.H. uit Hoogland 52op haar bormfiets naderde. Zij kon het kind niet meer ontwijken. Het meisje kreeg letsel aan de kaak en werd overgebracht naar een zieken huis in Amersfoort. Vast in de lift Zondagmorgen rond 5.00 uur heeft een medewerker van de Woningbouwver eniging zeven jongelui en een hond be vrijd uit een lift van een flat aan de Weegbreestraat. De lift was blijven hangen en niet meer in beweging te krijgen. De namen van de jngelui wer den wel genoteerd omdat zij een ruitje van de lift hadden ingedrukt. Als reden daarvoor gaf het zevental op dat ze het 'benauwd hadden gekregen.' Motor uit verkeer Afgelopen weekend heeft de politie een motor in beslag genomen die met veel lawaai over de Soesterbergsestraat reed. De berijder was M.K. (19) uit Soest. Snelheidscontrole Maandagmorgen heeft de politie met radarapparatuur een snelheidscon trole gehouden op de Middelwijkstraat. Van 9.50 tot 11.55 uur passeerden 850 motorvoertuigen. Daarvan kregen 36 een proces verbaal. De hoogst gemeten snelheid was 80 kilometer per uur, ter wijl er slechts 50 kilometer per uur ge reden mag worden. Inbraak bij AROS Zondag is op klaarlichte dag ingebro ken in het verenigingsgebouw van de Soester ziekenomroep AROS aan de Soesterbergsestraat. De daders kwamen binnen na een ruitje van 20 bij 30 centimeter vernield te hebben. Ont vreemd werden 73 elpee's met voorna melijk geestelijke en klassieke muziek ter waarde van 2000 gulden. Tuinhek vernield Een tuinhek, bestaande uit een vlecht- mat van twee bij anderhalve meter is door een viertal jongelui vernield. De vlechtmat bevond zich achter in een tuin aan de Burg. Grothestraat. Het viertal kwam de tuin binnen en rende vervolgens dwars door de vlechtmat heen. Ze verdwenen spoorloos. Inbraken Bij een inbraak in een woning aan de G. v.d. Veenstraat zijn een onbekend aantal girobetaalkaarten, sieraden, twee kascheques en 1.000 Belgische Francs ontvreemd. Men kwam de wo ning binnen na het keukenraam gefor ceerd te hebben. Namens de Stichting Turks Sociaal Werk deed I.K. (30) aan gifte van inbraak in het centrum van de stichting aan de Weegbreestraat. De inbrekers kwamen binnen via de achterdeur, die ze eerst geforceerd hadden. Ontvreemd werden twee radioboxen en een koffiezetapparaat. Twee inbraken opgelost De politie is er in geslaagd twee inbra ken, die respectievelijk op 17 en 29 ja nuari van dit jaar in Soest plaats vonden, op te lossen. Het betreft een inbraak in een woning aan de Bartolot- tilaan en in een woning aan de Soester bergsestraat. De namen van de daders werden, aangaande het onderzoek, door de politie nog niet bekend ge maakt. EGR-systeem De B200EA-krachtbron is tevens uitge rust met een zogenoemd EGR- systeem, dat zorgt voor de recirculatie van de uitlaatgassen. Het EGR-systeem voert een deel van de verbrande gassen uit de uitlaatbuis terug in het in- laatspruitstuk. Hierdoor wordt het NOx-gehalte van de uitlaatgassen gun stig beïnvloed. Voordelen Ten opzichte van een conventionele 'schone' motor met uitlaatgaskataly sator biedt Volvo's B200EA-motor diverse voordelen - de motor is geschikt voor het gebruik van alle benzine-kwaliteiten, gelood of ongelood; men is dus vrij om te reizen waarheen men wil. - er bestaan geen risico's voor over verhitting van een katalysator. Lange, zeer snelle ritten op autosnelwegen of bergbeklimmingen met een zware aan hanger achter de auto leveren geen en kel probleem op - voor de produktie van de motor- variant zijn geen kostbare en schaarse edelmetalen nodig, zoals bij toepassing van katalysatoren wel het geval is - er treden na langdurig gebruik geen vervangingskosten op voor een nieuwe katalysator het brandstofverbruik van de B200EA-motor is relatief gunstig 12 juni Open dag onderwijs voor volwassenen Amersfoort Op 12 juni a.s. organiseert de Dag-/a- vondscholengemeenschap Amersfoort in het kader van een landelijke actie een open dag. De school met afdelingen MAVO— HAVO-Atheneum-MEAO en intensieve taalcursussen biedt geïnteresseerden die dag de gelegenheid zich op de hoog te te stellen van de mogelijkheden van het volwassenen-onderwijs. De open dag wordt gehouden aan de Leusder- weg 249, (de vroegere Lisiduna- school Het programma luidt als volgt: 9.00-12.00 uur: mogelijkheid tot het bij wonen van lessen. 14.00-16.00 uur: doorlopende videofilm over het volwassenen-onderwijs. Infor matie over school door docenten en leerlingen. Overzicht leermiddelen die gebruikt worden. 19.00-21.00 uur Zelfde programma als het middagprogramma. Voor deze open dag hoeft men zich niet van tevoren op te geven. Tuinstoelen ontvreemd In de nacht van donderdag op vrijdag zijn twee tuinstoelen ontvreemd uit de voortuin van een woning aan de Foe- kenlaan. Aangifte van de diefstal deed de heer W.R. (55). Opvallend rijgedrag Vorige week heeft de politie op de Nieu- weweg een personenauto aangehou den, waarvan het rijgedrag opviel. De bestuurster, G.W.J. (50) uit Soest onderging blaasproeven en bloedproef die in haar nadeel uitvielen. Ze kreeg een verbaal wegens het rijden onder in vloed. Brandjes trekken vurig spoor Op diverse plaatsen in Soest zijn zon dagnacht brandjes gesticht in vuilnis zakken. Even vóór en na half drie be reikten de politie brandmeldingen uit de Weegbreestraat, Kamperfoelie straat en flats aan de Smitsweg. De vuilniszakken stonden op de openbare weg nabij de vuilcontainers, die rond die tijd vaak overvol zijn. Zondagmor gen kreeg de politie nog diverse klach ten van mensen met beroete woningen. Op de Kruisweg werden twee mobiele bouwketen op de weg gezet. Tegeltjes en beeldjes ontvreemd Vorige week dinsdag werd ontdekt dat er was ingebroken in een bedrijf aan de Soester Engweg. Er werden tegeltjes en beeldjes meegenomen. De waarde daarvan is onbekend. De daders kwamen binnen door aan de achterzij de een ruit in te gooien. Inbraak in kelderbox In de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in een kelderbox aan De Akkeren. De onbekende dader kwam binnen na het hangslot op de deur met een betonschaar te hebben doorgeknipt. Ontvreemd werden een doppendoos en een acculader met een waarde van 300 gulden. Aangifte van de diefstal deed J.V. Vlasakkers misbruikt als crossterrein Op de Vlasakkers heeft de politie vijf jongemannen aangehouden die daar met oude auto's aan het crossen waren. De jongelui komen uit Zeist en Den Dolder. Kernrampen laten niet alleen radio actieve sporen maar ook kernvragen na. Dat hebben de boeren ervaren na de kernaffaire in het Russische Tshernobyl. Na het huis- of stalarrest van de koeien en de vernietiging van besmette bladgroente bleef er eigenlijk nog één kernvraag over: wie draait er op voor de gevolgen. Het is anno 1986 een beetje merkwaar dig dat een kernramp dagenlang uit het nieuws wordt gehouden. De Sovjet-Unie is bepaald lichtzinnig omgesprongen met een ernstig ongeluk in één van de kerncentrales. Zelfs politieke motieven kunnen niet zwaar genoeg zijn om een onmetelijke radio-actieve bestraling onder de roos te houden. En als de fei ten dan bekend zijn begint elders het gestuntel. Boeren kunnen erover mee praten. Tijdens een luchthartig en on derhoudend televisieprogramma (van een al even luchthartige en onderhou dende omroep) komt een minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ver tellen dat de boeren hun "Grietjes, Els jes, Neeltjes en hoe ze ook mogen he ten" maar beter op stal kunnen houden. Na een Russische kernramp en onwil lige weergoden (die de wind en regen op een verkeerde manier hanteren) is het toch maar beter om de koeien op stal te zetten. De kwaliteit van de melk zou immers schadelijk kunnen zijn voor de volksgezondheid. Geen boer die op za terdagmiddag naar Tineke (zo heet het Veronica tv-programma) kijkt. Wie via anderen de onheilsboodschap moet op vangen blijft in het ongewisse of de mi nister als overheidsvertegenwoordiger adviseert of besluit. Dat maakt nogal verschil, want als de boer geen voer heeft kan hij zijn koeien moeilijk da genlang in de stal opsluiten. En wie be weert er nu dat de spinazie besmet is en dus niet meer over de toonbank bij de groenteboer mag? Al met al een zeer verwarde reactie op een kernramp dui zenden kilometers verderop. Het wordt nog ongeloofwaardiger als de geschrok ken boer zijn tv-toestel aanzet om te zien dat de koeien in Rusland (niet ver van de plaats des onheils) rustig gra zend in de weilanden lopen. Ome Gorbatschov Het boerenleven wordt opgezadeld met Greenib Car B.V. introduceert de Hyun dai Pony XP Sedan als welkome aan vulling op het Hyundai-programma van de XP vijfdeurs en de Stellar Sedan. De XP Sedan is een 17,5 cm langere versie van de vijfdeurs Pony XP, die eind 1985 werd geïntrodu ceerd en allerwegen de erkenning verkreeg, dat Hyundai met dit tech nische concept volledig bij is. De Sedan onderscheidt zich behalve door de afmetingen o.a. door een ande re grill en een deels hoger specifi catieniveau dan dat van de vijfdeurs Pony. De Hyundai XP Sedan is evenals de XP vijfdeurs uitgerust met een 1300 of 1500 cc motor dwars voorin, die de voorwielen aandrijft. De grote koffer ruimte is volledig gescheiden van de passagiersruimte, wat bij het in- en uit laden als comfortabeler wordt onder vonden. Ook het diefstalrisico is klei ner, omdat de inhoud altijd buiten het zicht is en niet vanuit het interieur bereikbaar is. Sedan versies zijn voorts geruislozer, doordat met name het geluid van de achterwielen minder tot de passagiersruimte door kan dringen. Het voornaamste verschil met andere modellen is wellicht het gedistingeer de uiterlijk, waartoe veel kopers van auto's voor representatieve doelein den zich aangetrokken voelen. De vormgeving van de Sedan is als ge bruikelijk bij Hyundai weer uit de toon aangevende Ital-Design-studio van Giorgio Guiqiaro, die de XP Sedan trots op zijn stand op de autotentoonstelling van Turijn in april 1986 tentoonstelde. Een verrassing wordt gevormd door het kleinde prijsverschil van de Hyun dai Pony XP Sedan die standaard met vier deuren wordt geleverd ten opzich te van het bestaande vijfdeurs-model slechts 500,- meer. De prijslijst begint met de Hyundai Pony XP Sedan 1.3 LE met katalysator en een prijs van 16.995,-. Greenib Car verwacht dat met name de 1300 L XP Sedan een breed publiek zal aanspreken. Deze auto, die met katalysator 17.495,- kost, heeft een uitrusting, die in kon- kurrerende modellen van hogere prijs vaak ontbreekt. Zo omvat deze in dit model electro- nische ontsteking, rembekrachting, een batterij van negen waarschuwings lampjes, handschoenenkastje met slot, verlichte asbak, middengolfdrukknop- radio met twee luidsprekers, achter ruitverwarming met automatische uit schakeling na 15 minuten, halogeen koplampen, verlichting in handschoe nenkastje en bagageruimte en tapijt op de vloer en in de bagageruimte. De 1.3 liter motor blijkt in de praktijk veel gekozen te worden. Hyundai im- nieuwe narigheid. De geruste landman is er trouwens toch al niet meer, want Brussel met zijn landbouwpolitiek en de vakbonden met de zuivelstaking hebben al flink wat roet in de boeren- pap gedonderd. In boerenkringen wordt driftig gerekend wat de Russen teweeg brengen op de bedrijven. De schades lopen met de miljoenen omhoog, want boeren hebben extra kosten of zien hun totale (spinazie) produktie in diggelen vallen. Boerenleiders luiden de nood klok en smeken de overheid om tege moetkomingen. Als de heren ministers niets hebben, zouden ze wellicht bij ome Gorbatschov (de hoogste baas in Rusland) kunnen aankloppen. De groenteboeren hollen achter de boeren aan, want wie hard klaagt maakt kans op smartegeld. Tot nu toe geeft de over heid weinig krimp, zij het dat de spina- zie-ellende een beetje wordt opgevan gen. Alle andere schadeclaims worden op een hoop geveegd en zullen als sneeuw voor de solidariteitszon ver dwijnen. Rampenplan De boeren zijn reëel en erkennen dat maatregelen na een kernramp nodig zijn. Goede voorzorgsmaatregelen voorkomen ernstige schade, want een agrarisch exporterend Nederland staat of valt met kwaliteit en gezondheids- veilige produkten. De welwillende me dewerking van de boeren wordt eigen lijk afgestraft met een onbevredigende afwikkeling van geleden schade. En wat eigenlijk nog erger is: een stunte lige en warrige preventieregeling die rampzalige gevolgen moet indammen is nimmer voor herhaling vatbaar. De kernvraag na zo'n kernramp blijft: wanneer komt er een goed draaiboek voor ernstige incidenten of rampen? Burgers, boeren en buitenlui hebben behoefte aan een kordaat en duidelijk optreden, zeker wanneer nauwelijks bedwingbare rampen aan de orde zijn. De snelle opheffing van het koeien stalarrest en de garantie van goed voedsel zijn de beste tegemoetkomingen voor boeren die in en met de natuur leven. Het zij zo, maar dat verhindert niet dat de kernvraag omtrent een rampen-draaiboek nog altijd op een antwoord wacht. porteur Greenib Car B.V. heeft beslo ten de meest luxueuze 1.3 liter-versie van de XP Sedan uit te rusten met een vijfversnellingsbak in plaats van de standaard vierversnellingsbak, die bij deze motor wordt geleverd. Ook niet voor de XP Sedan, in afwij king van de vijfdeurs XP, is, dat op de 1500 GLS met vijfsnellingsbak stan daard lichtmetalen 5 J-velgen met 175/70 SR 13 banden worden gemon teerd in plaats van de 4,5J stalen vel gen met 155 SR 13 banden op de overige modellen. De 1500 modellen zijn stan daard met een vijfversnellingsbak uit gerust. Ook is van de XP Sedan een versie met automatische versnellings bak, de 1500 GLS automatic, uitge bracht. Luxe Het uitrustingsniveau van de Hyundai Pony XP Sedan steekt net zoals dat bij andere Hyundai-modellen het geval is, boven dat van de konkurrentie uit. De GL-versie onderscheidt zich van de reeds rijk uitgevoerde L-uitvoeringen onder andere uiterlijk door speciale wieldoppen en sierringen, een bumper in carrosseriekleur, en stoot/sierstrip opzij. In het interieur heeft de GL on der meer een luxueuze bekleding van de deuren met kaartentas en asbak vóór en grotere armsteunen vóór en achter. De GL heeft een gelaagde voor ruit en een intervalschakelaar voor de ruitwisser. De bediening van de baga- geklep geschiedt electrisch vanuit het interieur. De GLS-uitvoeringen bieden vanzelf sprekend nog meer dan de GL. Enige details zijn de toerenteller, de AM/FM radio/cassettespeler met vier luid sprekers, van binnenuit verstelbare buitenspiegels, verstelbare lenden- steunen in de bestuurdersstoel, een bakje onder passagiersstoel, geheel stoffen bekleding en een digitale klok. Sedan traditie voor Hyundai Voor Hyundai Motor Company is het ponton-sedanmodel met zijn grote binnenruimte altijd een uitgangspunt geweest. In de jaren voordat Hyundai met de Pony vierdeurs Sedan uitkwam produceerde Hyundai in licentie de Ford Corina Sedan in zijn verschillen de opvolgende uitvoeringen. De Stel lar vierdeurs Sedan borduurt op dat thema voort. In vele landen worden Hyundai Sedans als taxi gebruikt en dit is wel de hardvochtigste praktijktest, die voor een personenauto bedacht kan worden. De kwaliteiten van probleem loos functioneren, een lange levens duur en een lichte bediening, die bij inzet als taxi vereisten zijn kenmerken ook weer de nieuwste Hyundai Pony XP Sedans. Tal van topatleten uit Finland, Enge land en België zullen zaterdag 28 juni in Soest deelnemen aan de Paleis Soest dijk Marathon. De A.V.Pijnenburg is er dit jaar ook weer in geslaagd een sterk internationaal deelnemersveld aan de start te krijgen. Om precies 17.10 uur wordt, nabij "het" atletiek- complex van de A.V.Pijnenburg, het startschot gegeven voor de ruim 42 kilometer die de lopers via de vlieg basis Soesterberg, Soesterberg, Huis terHeide;Dëfo DolderBiltséwe^?, e" Paleis Soestdijk, Baarn, Hilversum en terug naar de atletiekbaan in Soest brengt. Naast de Marathon is er ook nog een 20 km loop en zijn er twee prestatie lopen over 5 en 10 km. Het gehele gebeuren begint om 13.30 Recalitrant gedrag In de nacht van woensdag op donder dag moest de politie een recalcitrante inwoner van Soest insluiten nadat hij met een personenauto op de Burg. Gro thestraat tegen de garagedeur van een horecabedrijf was gereden. De 29-ja rige J.A.S. was het parkeerterrein van het horecabedrijf opgereden en met de achterzijde van de auto tegen de garagedeur terechtgekomen. De hotel eigenaar had nog getracht de zaak in der minne te schikken maar daar wilde de man niets van weten. Omdat hij bo vendien gedronken had werd hij mee genomen naar het bureau waar de blaasproeven in zijn nadeel uitvielen. Aan de bloedproef wilde de man niet meewerken en hij vertoonde bovendien zo'n recalcitrant gedrag, dat de politie hem in de cel insloot om tot bedaren te komen en zijn roes uit te slapen. De volgende morgen mocht hij weer ver trekken nadat er proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. uur met de start voor de twee prestatie lopen. Om 16.40 uur is de start voor de 20 km loop. Zowel aan de 20 km als aan de marathon kunnen naast wed strijdatleten ook niet bij atletiekbon- den aangesloten lopers meedoen. Inschrijven kan men tot 21 juni op het speciale bij de VW Soest verkrijg bare inschrijvingsformulier. De kosten bedragen dan 25 gulden voor de wed- strijdmarathon en 30 gulden voor de open marathon. Bij na-inschrijving, tot é%truah->oor ^e start, komt daar nog 5 gulden bij. Het parkoers van de marathon gaat over verharde wegen. Ook de 20 kilometerloop bestaat uit een wedstrijd en een prestatie. Inschrijven voor 21 juni betekent als kosten voor de licentiehouders 10 gulden en voor de prestatielopers 12,50 gulden. Na-in schrijven tot een uur voor de start is 2,50 gulden extra. Voor de wedstrijdlopers op de marathon en de 20 km zijn er speciale prijzen. De prestatielopers zullen het met een speciale herinnering moeten doen. Voor de marathon dient men 19 jaar te zijn en voor de 20 km 16 jaar. Voor de prestatielopen over 5 en 10 km geldt geen voorinschrijving. Tot een half uur voor de start, dus vanaf 13 uur, kan men zich inschrijven op het atle- tiekcomplex van de A.V.Pijnenburg aan de Wieksloterweg. Onder de deelnemers aan de 20 km be vindt zich ook oud-wereldkampioen schaatsen Hilvert v.d. Duim, die zich op deze manier wil voorbereiden op het aanstaande seizoen marathon- schaatsen. Tussen 13 uur en 21 uur vinden op het atletiek complex tal van interessante aktiviteiten plaats. Voor bezoekers en toeschouwers is er van alles te doen. Er is een klein rommelmarktje met snuisterijen en tweede hands boeken. Verder zorgt een bandje voor live muziek. Iedereen heeft gratis toegang. Veldweg 6, Soest, tel. 18730 Openingstijden: vrijdag 12.20 15.00 uur; zaterdag 11.00 - 14.00 uur. Ophalen: donderdagmorgen. Tel. kontakt: ope ningstijden en woensdagmorgen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13