ME Sn Robert vis/ter 'ks^zo genen Reconstructie Van Weedestraat in najaar van start Medici in Polen vragen om melkpoeder Bestuur Dorpshuis Soesterberg levert toch sleutels in Grote belangstelling voor Paardenkamp Overwinst gasbedrijf wordt aan burger terugbetaald INLIJSTEN? 64e JAARGANG NO. 40 WOENSDAG 4 JUN11986 STRATENLOOP VAN DAM SUPER OP DONDERDAG 19 JUNI Avond vierdaagse bloemen Honsbergen Honsbergen Baad geeft krediet voor reconstructie Rademakerstraat Korte Ossendam wordt gereconstrueerd Winkeliers dragen financieel bij HANDEL Oase Scholen in de ban van 8e Van Dam Stratenloop Leggen van groot transportriool oorzaak verkeersoverlast Houtzagerij krijgt geen ontheffing Vijf paarden verwelkomd Elk gezin krijgt achttien gulden ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 I 4 Alleen donderdag per bos 1 vanaf X KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Het bedrag van 540.000 gulden, dat wet houder Plomp van Ruimtelijke Or dening donderdagavond aan de ge meenteraad vroeg voor de reconstruc tie van de Rademakerstraat (volgens variant A) was geen probleem. Alle fracties waren verheugd dat de recon structie nu eindelijk een aanvang zou kunnen nemen. Mevrouw Stekelenburg van de PvdA memoreerde dat het veertien jaar heeft geduurd. Al in 1972 werd er met de wijkraad over gesproken en de voor ganger van de heer Plomp, wethouder Hoekstra, had het karwei graag willen afmaken. De sociaal-democraten gingen, hoewel hun voorkeur uitging naar variant B, akkoord met variant A. In deze variant blijven de benzineverkooppunten op de huidige plaats gehandhaafd. Verder komen er voetgangers voorzieningen, het tweerichtingen fietspad wordt ge handhaafd, het parkeren wordt gere guleerd en de weg wordt minder breed dan voorheen (wordt 6,5 meter). Ook worden op en langs de weg maatre gelen getroffen om de snelheid van het verkeer te verminderen en de over- steeksituatie te verbeteren. Wethouder Plomp; 'We kunnen nu aan de slag." Opnieuw overleg De wethouders Plomp (Ruimtelijke Ordening) en Van Logtenstein (Ge meentewerken) gaan opnieuw met de bewoners van de Korte Ossendam praten over de uitvoering van de recon structie van deze woonstraat. Het zal wel asfalt worden, hoewel Van Log tenstein ook iets voelt voor een klin kerweg. De Gemeenteraad ging accoord met een krediet van 280.000 gulden voor de herinrichting van een gedeelte van de Soesterbergsestraat en de Korte Ossendam. Pogingen van D'66 en Pro gressief Soest om de busroute om te lei den en het busstation in Soest-Zuid te De eindrapportage van de Werkgroep Van Weedestraat waarin vertegen woordigers van Rijkswaterstaat, de gemeente en de Winkelkring Van Wee destraat samenwerken, is gereed. Het reconstructieplan waarmee men al tien jaar bezig is gaat bijna acht ton kosten. Voor de eerste fase van de her inrichting, die in het najaar moet star ten, vraagt het College van B W een krediet aan de Raad van 167.500 gulden waarmee in de begroting rekening is gehouden. De eerste fase van de reconstructie bestaat uit de aanleg van parkeerter reinen aan de Stadhouderslaan en de Beatrixlaan, het plaatsen van bomen langs de Van Weedestraat, de renova tie van het parkeerterrein naast het postkantoor, alsmede de verbetering van de uitrit van dat parkeerterrein achter het VW-gebouw. Realisering van de eerste fase is noodzakelijk om dat vóór de reconstructie van de Van Weedestraat (voorjaar 1987) voldoen de extra parkeerplaatsen aanwezig moeten zijn. Een volgende fase is het herschikken van fietsenstallingen en de plaatsing van papierbakken en banken, alsmede de inrichting van een standplaats aan de F.C. Kuyperstraat. Hiermee is een bedrag gemoeid van 41.500 gulden. De afrondende herinrichting van de Van Weedestraat en een gedeelte van de Steenhoffstraat kost 584.000 gulden, zodat met de gehele reconstructie een bedrag is gemoeid van 792.500 gulden. Rijkswaterstaat, eigenaar van de weg is bereid 262.800 gulden bij te dragen in de kosten. 100.000 Gulden Toen het Hoofdwegenstructuurplan een aantal jaren geleden gereed kwam, had de gemeente vanwege de bezuini gingsoperatie geen geld meer. Nu wel, mits de Winkelkring zelf 100.000 gul den meebetaalt. Elke ondernemer (lid of geen lid) weet inmiddels hoeveel hij moet bijdragen afhankelijk van het aantal vierkante meters verkoopvloeroppervlakte. "De welwillendheid is groot", vertelt de heer Nota, "de volgende week gaan de nota's de deur uit en eind augustus is het bedrag binnen. Als de Commissies Ruimtelijke Orde ning en Financiën positief reageren zal de Gemeenteraad op 19 juni beslis sen. Bij de winkelkring bestaan nog enkele vraagpunten, vooral ten aanzien van In ons prachtige dorp zit daag'lijks een dame met de poes op haar schoot of zeemt zij de ramen. Soms lapt ze ze stuk maar tot haar geluk is VAN EDE een snelle en uiterst bekwame. Beckerlngstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! de laad- en losproblematiek. Hiervoor zijn echter oplossingen denkbaar die in een meer gevorderd stadium van de planvorming uitgewerkt kunnen wor den, aldus burgemeester en wethouders in de toelichting bij het raadsvoorstel. Als de reconstructie gereed is, zal in het winkelgebied een blauwe zóne wor den ingesteld. Het uitgangspunt voor de Werkgroep is de verkeersveiligheid te verhogen, de parkeercapaciteit in en rond deze straat te vergroten en het verblijfsklimaat te verbeteren. MMMMNMNMMhM Drie weken lang.. Ook u kunt honderdduizend gulden winnen! Zie ONZE ETALAGE! MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID verplaatsen mislukten. De Partij van de Arbeid wildé het voorstel 't liefst aanhouden, maar dat ging niet door, zodat de sociaal-democraten met Vis ser tegen het voorstel stemden. Fietsroute Arïe van de Breemer (CDA) bleef be zwaren maken in de gemeenteraads vergadering tegen een nieuwe lang- zaamverkeersroute over de Zuidereng, omdat met de agrariërs die daar wer ken te weinig overleg is geweest en een gedeelte van de route eigendom is van een particulier, de heer Uyland. Wet houder Van Logtenstein beloofde een onderzoek te doen naar de eigendoms verhoudingen en zal op verzoek van Wil van Stekelenburg (PvdA) de stort plaats bij de historische grafheuvel la ten opruimen. De VVD-'er Joop Ebbers vond de verkeersroute een 'grandioos plan, en wil zo snel mogelijk de aanleg laten uitvoeren. De eerste fase hiervan vergt een krediet van 50.000 gulden waarmee de Raad in meerderheid ac coord ging. Nieuwe collectie Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. C Kapsalon opent vandaag haar nieuwe Salon - Zonnebankruimte Wij rtodigen V hierbij van harte uit van 19.00-21.00 uur. Soesterbergsestraat 39A Telefoon 10706 Bij aankoop van 1 kilo ROMIGE JONGE KAAS a ƒ9.98 nu 1 pakje ROOMBOTER GRATIS a 250 gram Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 door Gerant Paul Tot aan het Tweede Vaticaans Concilie In de jaren zestig was het de paters Cisterciensers verboden om te spreken. Trappisten, zoals deze van de Bededic- tijnen afgescheiden monniken in de volksmond genoemd worden, zijn nog steeds een sober levend en ingetogen volkje. In het klooster waar wij enige tijd te gast waren, werd dan ook weinig gepraat. De stilte was er des te veel- zeggender. Alleen de gastenpater had, naar zijn spreekvaardigheid te oordelen, weinig geleden onder de vele jaren zwijgzaam- zaamheid van voor het Concilie. Ge neigd de opgelopen achterstand zo snel mogelijk in te halen, stelde hij met woord en daad alles in het werk om het ons zo veel mogelijk naar de zin te maken. De andere paters en broeders brachten hun tijd door met zingen en bidden in een niet aflatend, strak ritme van vijf diensten per dag, vanaf de metten om half vijf in de ochtend tot aan de com pleten om half acht 's avonds. Elke dag opnieuw, jaar in jaar uit. Er tussendoor werd stevig gewerkt in de tuin, op de boerderij of in de keuken in een ge slaagde poging zo veel mogelijk zelf in hun behoeften te voorzien. In deze wereld van stilte komt een mens tot rust en heeft hij de gelegen heid eens met zichzelf in gesprek te raken. Niet gestoord door de anders altijd aanwezige geluiden van buitenaf, die ons afleiden en in beslag nemen. Zo onderga je re-creatie in de beste vorm en in de oorspronkelijke beteke nis van het woord. Na een paar dagen heb je het strakke ritme met de daarbij behorende rust als vanzelf overgeno men en voel je je anders, rustiger wor den. De meditatieruimte in de bij het klooster behorende kapel wordt wel eens het stilste plekje van Nederland genoemd. Het was er zo stil dat ik er de stilte hoorde zingen. Ik onderging het als een loflied op het leven "Een kind van God bemind en voor 't geluk geschapen." Bromfietser gewond Bij een aanrijding tussen een per sonenauto en een bromfietser is deze laatste gewond geraakt aan beide be nen. De botsing vond vorige week don derdag rond 8.00 uur plaats op de krui sing Dennenweg/Soesterbergsestraat. De 18-jarige M. v.d. M. uit Utrecht reed - op zijn bromfiets op het linker fietspad van de Soesterbergsestraat. De politie vermoedt dat hij vergeten is bij het na tuurbad over te steken. Bij het kruis punt aangekomen werd hij aangereden door een personenauto, bestuurd door R.D. (46) uit Amersfoort. Met bles sures aan beide benen bleef de brom fietser op het wegdek liggen. Hij werd overgebracht naar het ziekenhuis Zonnegloren. GROTE SORTERING _i200 modellen in houten aluminium Snelle service Koninginnelaan 46 Soest 02155-12245 dames/herenkapsalon Uur haar modern of klassiek, tot in de puntjes verzorgd. Kerkslrael 44 3764 CT Soesl Teieioon 02155 '.21 75 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Individuele inschrijving nog mogelijk Op donderdag 19 juni wordt voor de 8e maal door A.V. Pijnenburg in samen werking met Super Van Dam de beken de Van Dam Stratenloop gehouden in de wijk Klaarwater. Aan de hand van de inschrijvingen kan worden gecon stateerd dat er volgende week donder dag een grote deelname aan de start komt. Vele lagere scholen van Soest en Soes- terberg hebben weer met een jongens- of meisjesteam ingeschreven, zodat het beslist weer spannende wedstrij den beloven te worden. Ook bij de scho len voor voortgezet onderwijs is een stijgende belangstelling merkbaar. De organisatoren hopen ook dit jaar weer zo'n 1.000 deelnemers aan de start te krijgen. Deze keer is voor de start op donderdagavond gekozen, om dat op deze avond juist een rustdag is gepland bij de wereldkampioenschap pen voetbal in Mexico. De wedstrijd loop voor de lagere scholen start pre cies om 18.30 uur. Het eerst de jongens- en om 18.45 uur de meisjesteams. Om 19.00 uur is er een recreatieloop over l mijl (1 rondje) voor de leerlingen die niet in de schoolteams van de lagere scholen zitten. Om 19.45 uur worden de leerlingen van het voortgezet onder wijs weggeschoten voor hun wedstrijd over één ronde. Evenals andere jaren zijn er ook voor niet-scholieren presta tielopen over 1 en 3 mijl, terwijl er bij de Volksloop over 5 mijl leuke prijzen zijn te verdienen. Ook is er nog een re creatieloop. De route over één ronde is als volgt: W. Beckmanstraat, Joh. Poststraat, Klaarwaterweg, Titus Brandsmastraat en W. Beckmanstraat (1 ronde is 1.600 meter). Tijdens de Van Dam Stratenloop houdt Super Van Dam een grote braderie met diverse attracties op het parkeerterrein voor de zaak. Tot 30 augustus is het Soester Wegen bouw- en transportbedrijf H. van Asch bezig met de aanleg van een bergings-- transportriool in de Maatweg via het kruispunt met de Stadhouderslaan en in de Noorderweg tot het kruispunt Ir. Menkolaan/Colenso. Eén en ander heeft tot gevolg dat het kruispunt met de Noorderweg tot en met 10 juni voor alle verkeer, inclusief het fietsverkeer is gesloten. Het verkeer zal in die periode gebruik moeten maken van een omleiding. Het verkeer van Soest naar Baarn en om gekeerd wordt in die periode omgeleid via de Van Weedestraat, Burg. Grothe- straat, Nieuwerhoekplein, Vredehof- straat, Amsterdamsestraatweg en Ltn. Gen. Van Heutszlaan. Het fietsverkeer zal in die periode gebruik moeten maken van de omleiding via de Ko ningslaan en het fietspad tussen het parkeerterrein tegenover het paleis en Colenso. Na 10 juni zullen de riolerings werkzaamheden zich verplaatsen naar het gedeelte Noorderweg, tussen de Stadhouderslaan en het kruispunt Colenso/Ir. Menkolaan. Ook dan zullen de scholieren van de genoemde omlei ding gebruik moeten maken. Eind au gustus hoopt men met het totale werk gereed te zijn, waarna de asfaltering van de Stadhouderslaan volgt. De heer W.N. Berkhof heeft van de ge meenteraad geen ontheffing van de Hinderwet gekregen om rond zijn boer derij aan de Koninginnelaan de houtza gerij voort te zetten. Alle fracties waren het erover eens, dat, waar het perceel Koninginnelaan 64 een woonbe stemming heeft, daar geen bedrijfsma tige activiteiten mogen worden uitge voerd. Zij wilden derhalve ook niet meewerken aan de goedkeuring van de bouwaanvraag van een bedrijfsruimte, waarin de houtzagerij gehuisvest zou worden. Het college gaat nu bekijken hoe zij met Berkhof tot een oplossing kunnen komen. De Open Dag van het nationaal rust huis voor paarden, De Paardenkamp, trok zaterdag zeer veel belangstelling. Om en nabij de duizend mensen stondén die middag klaar om traditio neel een aantal nieuwe gasten te ver welkomen. Deze Open Dag was de eerste van de twee die De Paardenkamp jaarlijks houdt. In de regel vindt deze al eerder in het jaar plaats. Voorzitter 't Hart zeL_ echter in zijn welkomstwoord, dat de weersomstandigheden alle activiteiten verlaat hadden. De paarden waren daarom pas op 12 mei naar de landerij en achter Vosseveld gebracht. Dat heeft ook financiële nadelen gehad voor de Stichting in verband met de aanschaf van extra voedsel, 't Hart stak een pluim op dé hoed van de vijf vaste medewerkers die hard hadden gewerkt om De Paardenkamp op zijn best te kunnen tonen. Vervolgens werden de nieuwe gasten welkom geheten. Whisper. Sacha, Rus- ka, Third Trial en Max, allen dik in de twintig jaar oud, poseerden op een rijtje voor de bezoekers. De komst van Max uit Holten was niet lang daarvoor nog onzeker, omdat zijn eigenaar geen vervoer had. Te elfder ure werd er toch De Paardenkamp verwelkomde za terdag vijf nieuwe bewoners. De Open Dag in Soest trok weer veel belangstel ling. FotoGoos van der Wilt nog een oplossing" gevonden en kon ook dit paard worden ingeschreven in de registers van het rusthuis. De Paardenkamp telt momenteel ruim 50 bewoners. Er is echter een wacht lijst van meer dan 230 paarden. Volgens de Stichting laten veel eige naars van paarden al geruime tijd voor het bereiken van de leeftijd van 20 jaar (minimumleeftijd voor toelating) hun paard op de lijst plaatsen. De wachttijd is gemiddeld vijf jaar. 'Dat is bijzonder teleurstellend. Ik had het niet verwacht. Men is toch aan een aantal punten in het gesprek voorbijge gaan. Zo'n verzoek om meer geld gaat niet zomaar. Ik zal weer met de voor zitter gaan praten en kijken wat ik kan doen,' aldus de Welzijnsvoorzitter in een beduusd luisterende commissie. Alleen de D'66-er Jan van Esseveld reageerde fel door te stellen dat de ge meente nu maar moet zeggen of ze het Dorpshuis wil handhaven, ja of nee. Hij vergeleek de situatie met het cultu reel creatief centrum C-drie. 'Als we er geen geld voor over hebben, sluiten we de tent, en als we dat niet willen, dan moeten we over de brug komen. Aan gekwakkel hebben we niets. Niet de problemen steeds voor je uitschuiven en maar door Wijven worstelen. Door de bezuinigingsmaatregelen jaag je de besturen weg. Jullie wisten het toch zo goed? Dit is het resultaat! Het Soesterbergse raadslid stelde voor een werkgroep uit de commissie te be noemen om bij te springen. De wethou der keurde de emotionele reactie van de democraat af en beloofde het ge sprek met het dorpsbestuur opnieuw aan te gaan. Na Russische kernramp: Met dertien stemmen vóór en elf tegen werd in de gemeenteraad de vorige week een amendement van de heren Verheus (CDA), Visser (Progressief Soest), Pothuizen (D'66) en Meilof (GPV/SGP/RPF) aangenomen om de 'overwinst' 1985 van het gasbedrijf aan de burger terug te betalen. Het gaat om een bedrag van 261.847,- dat het gasbedrijf de gebruikers teveel heeft berekend boven de winst die al ge maakt wordt. Deze meerwinst was oorspronkelijk bedoeld om de Sporthal in Soesterberg mede te financiëren. Dat staat te lezen in de zg. Voorjaarsnota die in de raad werd behandeld. Met de fracties van VVD (Beyer en Ou demans waren er niet) en PvdA tegen werd besloten de kleingebruikers acht tien gulden terug te betalen. CDA, Pro gressief Soest, D'66 en Klein Rechts vinden, dat gestreefd moet worden naar beperking van de gemeentelijke lastendruk voor de inwoners, in het bij zonder als het gaat om de woonlasten. De Sporthal wordt nu gedeeltelijk be kostigd uit de algemene reserves. 'Een buitengewoon ongezonde zaak om ie dereen hetzelfde bedrag terug te ge ven. Ongelooflijk,' aldus mevrouw Blommers spreekbuis van de VVD. Raymond van Gelder vond het onbe hoorlijk bestuur en het gebaar van teruggave 'een fopspeen,' omdat de ge meente in de toekomst nog voor hoge uitgaven komt te staan. Kees Verheus (CDA) vond zijn visie liberaler dan die van de VVD, omdat de burger zelf moet uitmaken wat zij met hun teveel betaalde geld willen doen. Jan Visser (Progressief Soest) vond het niet eerlijk het publiek te laten be talen voor een produkt dat je maar bij één bedrijf kunt bestellen. Wiebe Meilof (GPV) stelde, dat je mensen niet voor de gek moet houden en duidelijkheid moet betrachten. De Voorjaarsnota werd verder in grote lijnen aanvaard. Daarin de opmerking dat de gemeente Soest in 1985 een over schot van 950.000 gulden heeft, terwijl de raad verder de rekening 1984 vast stelde met een overschot 2.191.186,23! De Stichting Midden Nederland Helpt de Polen heeft dringend geld, nodig om melkpoeder naar de Poolse plaats Kedzierzyn-Kozle te brengen. De drie ziekenhuizen en de tien kindertehuizen zitten daar dringend om ver legen. Het gaat vooral om baby's en kinderen. Er is in totaal 36.000 gulden nodig om de eerste hulp te lenigen. Vorige week brachten leden van de stichting de ziekenauto, die aan één van de ziekenhuizen van Kozle is aan geboden, naar Polen. Daar vertelden medici, dat melkpoeder nu, na de ramp in het Russische Tsjernobil hard nodig is. De artsen verzochten de Nederlanders te trachten zo spoedig mogelijk in actie te komen. De stichting doet op haar beurt een dringend beroep op de Nederlandse bevolking geld over te maken op gironummer 5480231 ten name van de Stichting Midden Nederland Helpt de Polen. Ook in andere delen van het land komen de hulp-acties voor het zenden van melkpoeder op gang. Het initiatief ging uit van de landelijke stichting Medische Hulp Nederland- Polen. Eén minuut vóór de commissieverga dering Welzijn begon, kreeg wethouder Frans Kingma een brief in zijn handen gedrukt waarin men meedeelt dat het bestuur na ampele overwegingen tóch de sleutels van het Dorpshuis in Soes- terberg zal inleveren. Dat is dan de tweede keer dat dit ge beurt, want enkele weken geleden na men de drie bestuursleden hetzelfde besluit 'omdat ze het niet meer zagen zitten' waarop enkele gesprekken volgden met het gemeentebestuur met als resultaat dat het bestuur haar be sluit herriep en bleef zitten. Het laatste gesprek vond plaats op 22 mei waar nog eens uitvoerig alle knel punten werden doorgepraat op het ge bied van schoonhouden, onderhoud- fonds en ziekteverlof beheerder. Het college van B. W. had duidelijk laten merken begrip te hebben voor de pro blemen, maar wilde 'helder aange geven zien' om hoeveel uur het ging als er beheersuren bij zouden moeten ko men en wenste concrete voorstellen op papier te hebben. Dat was kennelijk te veel gevraagd, waarop de fatale af scheidsbrief op tafel verscheen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 1