't Zwaantje dbarthuitfen Jubileum Amnesty International in Hartje-Zuid Bijna 75-jarige prins Bernhard vertelt over zijn schilder-hobby, het ouder worden en zijn muzikale voorkeuren Amersfoort graaft naar het verleden mes*. -wsm Eenjarigen; het sein op groen! TUIN-AD VIESCENTRU M 't vaardêrhooQt AGINA8 WOENSDAG 4 JUNI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Help, de dokter door Arie verzuipt x Wandelaar 30.000 paar ogen kijken wekelijks in de Soester Courantl Zaterdag 7 juni rommelmarkt en bazar Van Arkel Instituut Watervoorziening volkstuincomplex Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? Schrijven voor Amnesty International Voor dineren in de mooiste tuin van Nederland prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 In nieuwste boek journalist Fred Lammers Skulptuur '86' Tentoonstelling in en rond Kasteel Groeneveld Loodgieterswerk efficiency VÜUilwm Inbraken voor doe-het-zelvers rik is atieve ien )den. loor leden genen m istuur, men op het hun i bank. garantie bij elk de Rabo- het de iënten 9t- lil s Evenals elders in Nederland is ook bij de Soester huisartsen de temperatuur hoog gestegen. Het was daarom, dat ze, dinsdag 27 mei jl„ op een ongebruike lijke wijze de aandacht op zich vestig den. Arie, altijd z'n oor te luisteren leggend, wijdt er deze week zijn "Rondje Soest" aan. Over het middel, de staking, om de kwaal, verhoging van de tarieven, be staan nogal wat verschillende menin gen en vooral misverstanden. Schande, luidt het oordel van onweten den, die veronderstellen dat iedere huisarts, jong of oud, per jaar goed is voor een inkomen van 1 ton of meer. Onbegrijpelijk, menen patiënten, die in de onterechte veronderstelling leven dat je notabelen als huisartsen, wet houders, burgemeesters en notarissen op eenzelfde financiële voetstuk kunt zetten. Mag Arie een objectieve poging wagen de zaken eens op een overzichtbaar rij tje te zetten? Ter voorkoming van mis verstand, geen Soester huisarts heeft hem om zijn mening gevraagd. Wan neer het echter om pompen of verzui pen handelt, dan is aandacht voor dit soort problematiek, zeker en misschien vooral wel in Soest, allerminst over bodig. De huisarts, in vroeger tijden, was in Soest een zeldzame figuur, waaraan je naast je lichamelijke klachten ongeveer alles kon toevertrouwen. Naast ontzag door hun kennis van zaken dwongen ze door hun optreden in tal van kleinscha lige nevenfuncties respect, soms zelfs eerbied af. Het huis van "de dokter" onderscheidde zich van andere huizen, dienstmeisjes en/of huishoudsters, zorgden voor opgeruimd staat netjes, en naast het honorarium dat de huis artsen genoten werden niet zelden ge schenken in natura in ontvangst geno men voor bewezen diensten. Sinds de maatschappij bepaalde dat studeren een recht is voor iedereen werd er aan de exclusiviteit van de huisarts geknaagd, en kwam er een verstoring in de balans van vraag en aanbod. Duidelijk werd toen dat huis artsen eigenlijk heel gewone mensen zijn. Bezitters van medische winkeltjes waarin ze, met de onmisbare hulp van hun echtgenotes, de kost moeten ver dienen. Net als voor iedere middenstan der geldt wordt de omzet bepaald door het aantal afnemers, in dit geval pa tiënten. Tot op de dag van vandaag leeft het misverstand dat de meeste huis artsen een inkomen hebben waarvoor Jan Modaal met z'n ogen dicht zou wil len tekenen. Schijn bedriegt. Opnieuw, ook in Soest. In ons dorp lopen, fietsen en rijden 16 huisartsen op een bevolking van iets meèr dan 40.000 inwoners. Iédere huisarts ontvangt van het zieken fonds jaarlijks een bedrag van om en de nabij de 100,- voor iedere verzeker de die bij hem als ziekenfondspatiënt staat ingeschreven. Voor een honore ring van 2,74 per patiënt per dag wordt van hem verwacht vijf dagen per week, afgewisseld met nacht- een weekend diensten op af- en oproep beschikbaar te zijn. Een belachelijk bedrag, dat als basisinkomen, laten we stellen 2500 pa tiënten goed voor 25 mille per jaar, re cent in de knel is gekomen, omdat door veranderingen in de ziektenkostenver- zekering veel mensen niet meer bij het ziekenfonds verzekerd zijn. Het zijn dan ook de particuliere patiënten die de fi nanciële zaken voor iedere huisarts moeten rechttrekken. Vergeet 't maar, want net als vroeger blijken particuliere patiënten ook van daag heel wat gezonder te zijn dan fondspatiënten. Van de noodzakelijke compensatie komt dus nauwelijks of niets terecht. De ziekenfondsverzeke ringen klagen steen en been, en ge steund door de overheid valt uit die sec tor geen verlichting van lasten te ver wachten. De 150.000 gulden, die een huisarts wordt verondersteld te verdienen, is dan ook een triest lachertje. Van een inkomen dat jaarlijks aanzienlijk lager ligt moeten bovendien het salaris van de doktersassistente, de praktijkruim te, de auto, bijscholing en de kosten van een veel geld vragende pensioenverze kering worden afgetrokken. Tel uitje winst!!! Desondanks zijn er nog steeds ministers en kabinetten die van mening zijn, dat er van een verhoging van de tarieven aan particuliere patiënten geen sprake kan zijn. In ethisch opzicht van Arie geen applaus voor de staking van dinsdag 27 mei jl. Toch wil hij begrip vragen voor het op treden van de Soester huisartsen. Want, om Joop den Uyl te citeren, "laten we wel zijn". Voor het uurloon van een huisarts, de daarbij horende secundai re arbeidsvoorwaarden, de werkweek van 70 uur en meer, zijn niet geringe verantwoordelijkheid zouden de ge zamenlijke Nederlandse vakverenigin gen in vergelijkende gevallen tot een langdurige landelijke staking zijn over gegaan. Om nog maar te zwijgen van de mid denstanders, die met de vinger op hei voorhoofd wijzen, wanneer ze tegen het tarief dat een huisarts voor het voorrij den in rekening mag brengen zelf zou den moeten voorrijden, teneinde uw defecte wasmachine, centrale verwar ming, televisie of video aan een diag nose te onderwerpen. Tien tegen een dat U zichzelf zult moe ten redden. Het water is, Arie herhaalt 't nog maar eens, de Soester huisartsen tot aan de lippen gestegen. Omdat veel weten ook veel begrijpen is hoopt Arie met dit "Rondje Soest" een ander kijkje op deze omstreken zaak te hebben gegeven. Huisartsen, zeker die in Soest, hebben daar recht op. En wat Arie's advies aan de stakers be treft: Probeer 't eens met omscholing tot tandarts. Nergens in het land zijn ze solidair met de stakers. Waarschijnlijk, omdat ze er altijd iets op vinden "de gaatjes" te kunnen vul len. ARIE WANDELAAR Zaterdag 7 juni a.s. is er van 9.00 tot 16.00 uur op het Van Arkel Instituut aan de Hellingweg 1 te Soest weer een rommelmarkt annex bazar met diver se kramen. Vooral aan de Bazar is dit jaar extra aandacht besteed. Dit jaar iets minder groot, maar toch nog genoeg kramen om rond te kunnen snuffelen. Voor de rommelmarkt kan men nog steeds dagelijks spullen brengen naar het Van Arkel Instituut aan de Hellingweg 1 te Soest, naar de Eekhoorn, (activiteiten afdeling). Indien men niet in staat is om het te komen brengen, kan het ook worden gehaald. Bel dan even naar: 02155-17444. De spelafdeling en consumptiehoek heeft men zeer aantrekkelijk gemaakt. Er zijn zo'n 15 activiteiten: Rad van Avontuur, Schieten, Luchtkussen, Spi raal (dat spel uit de Sterrenshow), Pakje Bakje, Turbinebal, Geluksvogel, Puntenbiljart, Koemeiken, Paar denrace-spel, een heuse Looptrainer, Koppengooier, een Speciaal Sjoelspei, Raadspel, en doorlopende tekenfilms. Zelf pannekoeken bakken of stokbrood bakken boven de barbecue. Natuurlijk is er ook het één en ander voor de hongerige mens: Patat, kroketten, worstjes, saté, koffie, limonade en koek of cake. Op één van de terrasjes kan men dit op zijn gemak verorberen, terwijl men toch zicht houdt op de kin deren. Bij de spelen zijn er vele grote- en kleine prijzen te winnen, o.a. fietsen, een weekend in een motel in Alkmaar en nog vele meer. Rond 11.00 uur is de start met de Knock-out-show (bekend van de t.v.). Er wordt een vraag ge steld aan de deelnemers, deze gaan daarna in het vak met ja/nee staan. Wie het fout heeft valt af, zo gaat men door tot er één overblijft voor de hoofd prijs een weekend voor twee personen in een motel in Alkmaar, inclusief diner, ontbijt en dergelijke. Bij iedere afvalronde wordt er onder de afvallers een prijs verloot. Ie dereen, jong en oud, kan aan het spel meedoen. Deelnemerskaarten zijn ter plaatse (voor 11.00 uur) te kopen: a 2,50 voor volwassenen 1,— voor kin deren. Dus doe mee aan de Knock-out- show tussen 11.00 uur en 13.00 uur. Vanaf 13.30 uur zorgt The Radio City Jazzband uit Hilversum voor een muzikale omlijsting. Op het volkstuincomplex "De Uit wijk" op de Soester Eng werd vorige week de laatste hand gelegd aan de waterleiding, die bodem en gewassen van het nodige vocht moet gaan voor zien. Bouw- en aannemingsbedrijf C. W. Rourvendaal legde 600 meter etyleen- slang in een sleuf, waarna de 21 tap punten konden worden aangebracht. Het materiaal werd overigens door loodgietersbedrijf G. v.d. Pol gratis aan de vereniging ter beschikking ge steld. Met de aanleg van de waterlei ding is het laatste grote karwei aan het onlangs geopende complex geklaard en kunnen de volkstuinders zich geheel aan hun hobby gaan wijden. Deze maand herdenkt Amnesty Inter national te Soest het feit dat de orga nisatie 25 jaar bestaat. Teneinde deze gebeurtenis te onder strepen, hebben twee muziekgroepen belangeloos opgetreden op zaterdag 24 mei j.1. in Hartje-Zuid. Het aanwezige publiek reageerde zeer spontaan op de oproep van Amnesty International om lid te worden, de petitie tegen de dood straf te tekenen en protestbriefkaarten naar Zuid-Afrika te verzenden. De winst van deze ochtend was: 10 nieuwe leden, een volle'handtekenin genlijst en pl.m. 50 briefkaarten. Ook toonde het publiek een duidelijke bereidheid tot het kopen van diverse gebruiksartikelen ter ondersteuning van Amnesty. De verdere jubileumactiviteiten vin den plaats in de loop van 1986. Amnesty Soest blikt terug op een f En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch'echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Zoals gebruikelijk organiseert de Am- nestygroep Soest elke 2e woensdag van de maand haar schrijfmiddag. Deze keer wordt de schrijfmiddag gehouden op woensdag 11 juni a.s. van 13.30 tot 15.30 uur in het Amnesty-centrum, Duinweg 21, Soest. Tijdens deze schrijfmiddag kan ieder een een persoonlijk protest schrijven tegen gevangenneming en marteling van mensen op grond van geloofsover tuiging, huidskleur, ras en/of afwijken de mening. Nu wordt er geschreven voor gevangenen uit Marokko, Ahmed El Fessas, 37 jaar, lid van de socia listische beweging 'Frontistes', ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, op een aanklacht van lidmaatschap van een verboden organisatie en sa menzwering tegen de staatsveiligheid. Naar verluidt werd Ariel Hidalgo Guil- lén tijdens zijn gevangenschap 14 maanden in eenzame opsluiting gehou den. Hij verkeert in slechts gezondheid. Indonesië, Mawardi Noor, 68 jaar, Isla mitisch geestelijke, veroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf wegens kritiek op de regering in zijn preken. Aan de autoriteiten van alle bovenge noemde landen zullen brieven worden geschreven met het verzoek om vrij lating van en opheldering over de ge vangenen. Iedereen, dus ook jongeren en niet-le- den die gaarne iets willen doen voor de bestrijding van schendingen van men senrechten, is van harte welkom op de schrijfmiddag. Er zijn voorbeeldbrieven, schrijfma teriaal en postzegels beschikbaar. Na dere informatie is te verkrijgen bij de heer R. Balvers, tel. 02155-13598. Restaurant Prins Berhard zou nergens anders wil len wonen dan op Soestdijk. "Als ik op reis ben geweest en het hek van Soest dijk binnenrijd is er altijd weer dat ge voel van terug te keren op een heel ver trouwde plek. Soestdijk is mijn thuis. Het is een heerlijk huis, heel leefbaar ook. Ik ben in mijn leven in veel palei zen geweest, overal in de wereld. Dat waren ook echte paleizen, met impone rende paleiskamers. Soestdijk is niet zo deftig. Het is een particulier huis in een paleis". Het bovenstaande vertelde prins Bern hard tijdens één van de vele gesprek ken die hij het afgelopen jaar voerde met de in Baarn wonende journalist Fred Lammers. Al die gesprekken hebben geresulteerd in een fors uitgevoerd boek "In ge sprek met prins Bernhard", dat deze week in de boekhandel komt. Het is een uitgave van "Hollandia" in Baarn. Het boek verschijnt ter gelegenheid van de aanstaande 75e verjaardag van prins Bernhard. Het is het enige boek waaraan de hoofdpersoon en de Rijks voorlichtingsdienst volledige mede werking heeft verleend. Die medewerking was wat de prins be treft zeer open. Fred Lammers die reeds vele boeken op historisch gebied, toegespitst op de Oranjes, heeft ge schreven hoefde niet met vragenlijsten te werken. In spontane gesprekken op wisselende locaties in Soestdijk kwa men zaken als het ouder worden, de re ligie, de dood, zijn verhouding met ko ningin Wilhelmina en zijn moeder, prinses Armgard, zijn opvoeding en zijn hobbies ter sprake. Prins Bern hard vertelde Fred Lammers ook hoe hij terugkijkt naar de inhuldiging van koningin Beatrix en wat het aftreden van zijn vrouw in zijn persoonlijk leven veranderde. Uit de gesprekken, die leidden tot het boek, komt prins Bernhard naar voren als iemand die andere facetten heeft dan de zakelijke kanten die hem altijd worden toegeschreven. Een man die zich maar matig interesseert voor Ne derlandse auteurs als Jan Wolkers en Gerard Reve maar wiens voorkeur uit gaat naar oorlogsboeken, de recente historie en detectives. "Een eenvoudi ge. geest léést eenvoudige boeken", constateerde de prins in een van de ge sprekken met enige zelfspot. In de Middeleeuwse binnenstad van Amersfoort startte 2 juni j.1. archeolo gische opgravingen. Dit gebeurt op het Lieve Vrouwekerkhof, het plein bij de monumentale Onze Lieve Vrouwe toren. De opgravingen vinden plaats omdat het plein opnieuw ingericht moet wor den. Deze herinrichting is een unieke gelegenheid om een belangrijk stukje Amersfoortse geschiedenis naar boven te halen. In de bodem van het plein be vinden zich de resten van de kolossale Onze Lievevrouwekapel. Deze kapel dateert uit de 15de eeuw en vormde ooit een geheel met de toren. In 1787 maakte een explosie de kapel tot een ruïne. Het duurde echter nog tot de 19de eeuw voordat de fundamenten onder de be strating van het Lieve Vrouwekerkhof verdwenen. Tijdens de opgravingen wil men de fun deringen van de kapel vrijleggen, do cumenteren en onderzoeken op de ver schillende bouwfasen. Omdat op deze plek eeuwen lang mensen begraven zijn, hoopt men door een skelettenon- derzoek een beeld te krijgen van de be volking van Amersfoort door de tijden heen. Voordat er sprake was van een kapel is het terrein voor andere doel einden gebruikt. Er komt dan ook een onderzoek naar die allereerste ge bruiksfase, dat bovendien aansluit bij opgravingen elders in de stad. Zodoende ontstaat er een goed inzicht in de ont wikkeling van Amersfoort. De archeologische opgravingen, onder leiding van de stadsarcheologe, zullen ongeveer vijf maanden duren. Aan het eind van de werkzaamheden wordt be keken of én hoe de resultaten zichtbaar kunnen blijven. De opgravingen zijn voor het publiek dagelijks te bezichti gen. Een tentoonstelling ter plaatse zal vanaf medio juni laten zien hoe de werkzaamheden verlopen en wat de (eventuele) vondsten zijn. Een regel matig verschijnend nieuwsbulletin, verkrijgbaar bij de bedrijven op het plein, houdt belangstellenden op de hoogte van het laatste nieuws. Een tentoonstelling van zevenendertig beeldhouwers, georganiseerd in sa menwerking met de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, die een overzicht geeft van de hedendaagse skulptuur, is te zien in en om het Kasteel Groene veld. Uitnodiging De opening van de tentoonstelling in Kasteel Groeneveld zal op vrijdag 6 juni om 17.00 uur worden verricht door de heer G. Niessen, lid van de Tweede Kamerfractie voor de Partij van de Arbeid. De tentoonstelling in Kasteel Groene veld en het fraai gerestaureerde park duurt tot 20 oktober. Openingstijden: dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 - 17.00 uur; zaterdag en zondag van 12.00 - 17.00 uur; maandag en donderdag ge sloten. "Lekker ontspannend, 's Avonds in bed lees ik vaak nog een paar hoofdstukken voor het slapen gaan." Dezelfde selectie past prins Berhard toe bij het televisie kijken. "Ik ben een 'trouwe afnemer van series. Naar Dallas heb ik ook lang gekeken. Op het laatst ging het me echter de keel uit hangen. Ik vind het heel jammer dat we op Soestdijk de BBC nog niet kun nen ontvangen. Ik zou graag dagelijks Engeland willen zien. Toch zal ik er niet voor naar Den Haag verhuizen, waar de BBC wel doorkomt", aldus de prins. Behalve postzegels verzamelen is de grote hobby van prins Bernhard het schilderen. Op een dag nam hij Fred Lammers mee naar zijn atelier in de Zonnekamer op de eerste verdieping van Soestdijk. Centraal staat een schildersezel waar op een werkstuk in wording: een sneeuwlandschap. Gehuld in een bonte kamerjas, zijn fa voriete schilderkledij vertelt de prins: "Ik vind dat schilderen heerlijk. Het is voor mij een manier om me geestelijk te ontspannen. Als ik over iets loop te piekeren of moe ben, ga ik naar deze kamer. Zodra ik een penseel in de hand neem kan ik letterlijk alles van me af zetten. Dan denk ik niet meer aan tijd. zelfs vergeet ik dan soms wei eens te gaan eten." De prins schildert van alles en nog wat, alleen geen mensen en geen dieren. Wat prins Berhard soms wel doet is karikaturen tekenen. "Tijdens lange vergaderingen of diners, wanneer ik me verveel, ga ik op die manier mensen té kenen, zomaar op kladjes of menu kaarten. Een keer heb ik er groot suc ces mee gehad. Dat was een aantal ja ren geleden na de uitreiking van de Erasmusprijs aan de kunstschilder Chagall. Een Deense minister hield daarbij een lange toespraak in het Deens. Omdat ik daarvan niets ver stond ben ik haar karikatuur gaan te- Installatiebedrijf j. cornelisse bv c Tel. (02155)13014-12577 0 Prins Berhard tijdens een van zijn gesprekken met Fred Lammers die ook toestemming kreeg voor zijn boek te putten uit het prinselijk fotoarchief op Soestdijk. Dagenlang spitte hij daarvoor enige honderden familieal bums door op zoek naar foto's voor het boek. Foto: Herman van Dam kenen. Mevrouw Chagall die naast me zat, liet dat aan die minister zien. Zij vond het prachtig en dacht dat het een werkstukje was van Chagall. Of die er zijn handtekening op wilde zetten? Dat heeft hij gedaan. Die minister blij met haar Chagall. Later is zij erachter ge komen dat ze was belazerd. In plaats van een Chagall was het een Bern hard!" De schilderijen van prins Bernhard ko men romantisch over. Op de vraag van Fred Lammers of ze hem het etiket ro manticus lompen opplakken antwoordt de'prihs: "Ik ben in elk geval gevoelig voor sfeeT ook op het gebied van mu ziek". De muzikale voorkeur van de prins gaat uit naar volksmuziek. "Als jongen van achttien ben ik grammo foonplaten met muziek uit Mexico gaan verzamelen. Daarvan heb ik nu een heel grote collectie. Ik vind het heerlijk die platen te draaien. Omdat platen nogal kwetsbaar zijn heb ik het grootste deel ervan op cassettebandjes laten overnemen. Die speel ik af als ik aan het schilderen ben". De andere muzikale voorkeuren van de prins? "De klassieke componisten, ook weer gericht op de romantiek. Ravel is bij mij favoriet. Ik luister bij voorkeur thuis naar muzjek. Naar concerten gaan vind ik een bezoeking. Dan val ik in slaap. Ik ga er nooit vrijwillig naar toe. In dat verband kan ik je een mooi verhaal vertellen. Het was in de oorlog in New York. Een vriend van mij had twee kaartjes bemachtigd voor een heel bekende musical. Hij had er twin tig dollar per stuk voor betaald, toen een fiks bedrag. In de pauze stootte hij mij aan. Ik was in slaap gevallen. Mijn vriend merkte op dat hij voor die twin tig dollar beter een hotelbed voor mij had kunnen nemen. Dat was comforta beler geweest dan in een stoel te zitten slapen". Prins Bernhard gevraagd naar het feit of hij moeite heeft met het ouder wor den: "Dat ik 75 word zegt me niets. De dag na mijn verjaardag hoop ik gewoon door te gaan." Om daawwe nog niet vurt woare toeng de Soesder in de bus gleej, kon'k nog effe un stukkie schrieve, waant d'r stin- ge weer un zooi zoake in deuze krangt. Heul bar! Hejje ut ok 'eleze, in de kommissie- vergoadering maajje niet deur mekoar heejn proate. Daat zee un nieuwe vaar- se wethouwer, die un ongtspaanne en ong'edwonge sfeer in de zaol wist an te brenge. Die knaappe woorde ben niet van me eige, moar volgus ut verslaag vaan veurige week. Moar zo baar maakkeluk mot die nieu we funktionoaris ok weer niet weze, waant toeng de kommissieleje niet gauw genogt stil viele, wouw de vaarse wethouwer met un moker op de toafel raamme. Die haad de dienst-bode uut ze fietstaas 'ehoald. Kiek jonges, daas nog us optreje! Niet daak baang bin, moar doar he'k ontzaag veur. Daat goat de goeje kaangt uut mettut vurgoadere. Veur ming hoef ut ok niet doaluk met un moker, waant met un gewone hoamer kaajje veul beter spiekers mit koppe sloan, En ut is ok weer zo, daajje met un hoamer de plaank wellus missloat, moar met un moker sloa je um zo te baarste en daat hoef ok weer niet en haardhout kos veuls te duur. Moar in aalle gevaal hewwe noeng us un maan met de hoamer in de road. Ik krieg ter soms waat vaan ak verneemt hoe oake- lug laang veul zoake voak blieve leige met aal daat deur mekoar en laangest mekoar heejn proate. Kiek moar us noar ut touwtrekconcours op Soesder- baarg met de Roademoakerstroat. Daartug joare duurt daat aal en 't wor aalsmoar duurder met daat plaan. Ze hebbe noeng aal ƒ540.000,- bie mekoar 'etrokke. Daas un dure competisie, net ƒ18.000,- per joar. Moar noeng komp de finoale in zicht. Nog effe un klaap op de toafel en meneer Plomp kaan weer un eerste poal sloan. Daat wordt daan un mielpoal, zaa'k moar zeige. En ovur ut busplaan van de Korte Osse- daam moewe ok us met de hoamer te veld en zien daawe d'r un end an kriege. Ik snaapt ter aallegoar geejn baarst vaan. Vrogger reje joarelaang de rooie busse vaan Tense deur de Korte Osse- daam en je beurde nooit un klaacht en noeng de CN doar in ut geejl deurheejn kaart, moak ut opeens lawwoai. Zouwe die woages meer wiele hebbe of haar- dere baangde? As de busse voortemeej heulegoar motte omrieje deur ut Vos- seveld, daan kuwwe omtrent wel zeige daawwe un staadsdiengst op Soest heb be. Ajje in Oamersfoort mot weze en je staapt in op ut Haart, daan bejje toch un tied ongderweeg! Daa's geejn diengst meer, moar daa's un daagtocht met un excursie deur de nieuwbouw van Over- hees! Ze kongde haalverwege best effe ho houwe veur un baakkie koffie bie eejn vaan de ploatselukke horeca aan- gelegehede. Zo hek niet eejns tijd en ploats meer veur de houtzoagerie aan de Koninginneloan. Doar hoamere ze niet moar doar zoage ze van dik hout plaanke en doar zoagt de road ok aal moande over deur. Ik houwt ter meej op. Ajje ut ming vroagt, daan mok zeige, daa'k noeng echt met vaakaansie goat. En ajje ut niet vroagt, daan goan we mooi toch. De groete vaan HANNES VAN DE NENG COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 Een onbekende heeft ingebroken in een woning aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Na de achterdeur gefor ceerd te hebben werd de hele woning doorzocht. De buit bestond uit siera den, buitenlands geld en een videoca mera ter waarde van 15.000,-. Het in brekersgilde was ook actief bij Enzyp- harm aan de Amersfoortsestraat. De daders kwamen via de apothekerska mer binnen na een ruit vernield te heb ben. De buit bestond uit een radio- wereldontvanger, thee- en vaatdoeken, bestek, pannen, bekers, negentwintig pakken koffie en een geldbedrag van 20 gulden. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Het is eindelijk weer zover. Het lange winterseizoen is voorbijwe zitten nu echt in het voorjaar. De kans op nachtvorst is geweken, de ijsheiligen zijn ge weest, dus we kunnen nu volop veilig aan de slag met éénjarige tuinplanten. Heel veel tuinbezitters zullen hier blij mee zijn, omdat éénjarigen, of ze nu massaal in perken worden aangeplant of slechts ter aanvulling van de vaste beplanting worden toege past, altijd kleur brengen in de tuin. Eénjarigen zijn nog altijd razend populair in Nederland, hoewel er een trend merkbaar is naar de aanplant van meer vaste planten. Toch gaan er in een vrij korte periode in het voorjaar ettelijke miljoenen stuks éénjarigen over de toonbank bij de tuincentra en kwekerijen. Nog altijd zijn de Geranium, het vlijtig lies je, de knolbegonia en andere oude bekenden het meest ge vraagd. Jaarlijks komen er echter nieuwe soorten in de handel die vaak op het assortiment een verfris sende werking hebben. Van de 'oude bekenden' wor den ook steeds betere rassen gekweekt, waardoor de éénjarigen-kwaliteit voortdurend toeneemt. Een goede zaak dus, waaraan de populariteit van de één jarigen grotendeels te danken is. Bij het planten en uitkiezen van éénjarige tuinplan ten moeten we met een aantal zaken goed rekening houden. Op de eerste plaats is het van belang re kening te houden met de bezonning van de toe komstige standplaats. Zonminnende planten zullen zich in de schaduw niet erg thuis voelen en anders om zullen schaduwplanten op een erg zonnige plek niet of slecht gedijen. Planten die op een beschaduw de plaats nog goed groeien en bloeien zijn bijv. de Fuchsia, de knolbegonia, de zaaibegonia, de hoge witte Margriet en tegen de verwachting van velen in), hang- en staande Geraniums. Enkele éénjarige gewassen die volop zon wensen zijn het Afrikaantje, de Dahlia, het ijsbloemetje en de Petunia en Potu- laca. Naast het aantal uren zon is het van belang dat de de éénjarigen in grond worden geplant die niet al te voedselarm is. Er wordt namelijk van mei tot okto ber een niet aflatende bloei van ze verwacht, iets wat de nodige voeding vergt. In plantenbakken gaan we daarom uit van goede verse handelspotgrond en mesten we wekelijks bij met speciale bloembakken- mest. In de volle grond zorgen we voor een goede voedingstoestand van de grond, door voor het plan ten wat koemest of compost of eventueel goed be meste tuinaarde door te mengen door de bestaande grond. Éénjarige tuinplanten hebben doordat ze maximaal 1 zomerseizoen in de tuin staan geen overdreven groot wortelgestel, zodat we na enkele dagen dro gend weer flink zullen moeten sproeien. In de bloem bakken zal het door de beperkte hoeveelheid grond vaak nodig zijn na één flinke warme dag flink te gie ten. We kunnen er ook het beste voor zorgen dat de bakken nooit echt droog komen te staan, daar het dan bijzonder moeilijk is om deze weer goed vochtig te krijgen. Het combineren van éénjarige planten blijkt in de praktijk ook nog lang niét altijd mee te vallen. Het een overgroeit het ander; door een te krachtige breedte of hoogtegroei, waardoor het be oogde effect verloren gaat. Voor hen die deze of andere éénjarigen problemen hebben zijn er altijd de adviseurs-verkopers op de tuü.wentra!

Soester Courant | 1986 | | pagina 9