Feestelijke aanbiedingen HAN GIELE VERLICHTING rfCdf/7 GEBRADEN GEHAKT GEKOOKTE ACHTERHAM 'n Lichtadvies werkt verhelderend! w.v.c. WOENSDAG 11 JUNI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 150 gram SLAGERIJ DEN BLANKEN Voor eerlijk vakmanschap NIEUWSTRAAT 23 - SOEST - TEL. 12967 Stichting 'S pullenhulp' Veldweg 6, Soest, tel. 18730 Openingstijden: vrijdag 12.20 - 15.00 uur; zaterdag 11.00 14.00 uur. Ophalen: donderdagmorgen. Tel. kontakt: ope ningstijden en woensdagmorgen. problemen met verlichting? Laanstraat 132 - 3743 BJ Baarn - Tel. 02154-14869 Kunstoverdracht in openbare bibliotheek Opleiding voor accordeonnist Midzomerdansfeest openluchttheater In Oude Kerk op zondag 22 juni Tweede concert Nederlands Bach Ensemble Crosswedstrijd Cross Team Soest Willeke van Ammelrooij in culinaire hoofdrol Slagerij J. A. den Blanken kreeg zilveren onderscheiding Nederlandse Kring van Beeldhouwers Marianne Shields exposeert achter Kasteel Groeneveld Zomeravond-tuinconcert bij Kasteel Groeneveld Soester Courant, goede informatiebron voor alle Soesters! Donderdag 12 juni, 21.00 uur: Filmhuis Artishock: 'My Beautiful Laundrette' van Stephan Frears 100 gram -gj ^^,75 Deze aanbiedingen gelden van donderdag 12 t/m zaterdag 14 juni Kan een komedie met homo-roman tiek, waarin racisme, klassentegen stellingen en de deplorabele toestand van Engeland aan bod komen, ook nog leuk zijn om te zien? Jazeker, 'My Beautiful Laundrette" van de Engelse regisseur Stephan Frears is zo'n succesvol, met veel humor en intriges, aan elke gesmeed produkt, die donderdag 12 juni in Filmhuis Ar- tishock te bewonderen valt. Het verhaal van de film speelt zich af in de Pakistaanse gemeenschap van London, die zwaar onder druk staat door het maatschappelijk klimaat van Thatcher. De film volgt de zoektocht van Omar, een in Engeland geboren en opgegroeide zoon van een Paki staanse immigrant, naar enig bestaan en geluk. Met grote toewijding zorgt Omar voor zijn vader en het kleine huishouden, maar pa ziet dat dit weinig toekomst biedt. Hij vraagt aan Omar's oom om hem onder zijn hoede te ne men en de jongen niet alleen aan een baan te helpen, maar ook nog aan een leuk meisje. Na enkele klusjes, mag Omar van zijn oom een verwaarloosde wasserette beheren in een van Londons verpau perde buurten. Bij een confrontatie met een groepje racistische jongeren, herkent Omar zijn vroegere vriend Johnny. Samen toveren ze de wasseret te om in een met neonlicht versierd waspaleis, Strauss-muziek en Sp^ce- invaders om de klanten te behagen. En wanneer op de openingsdag van de wasserette de klanten met hun waszakken in de rij staan, de oom bin nen met zijn maïtresse een walsje maakt, zien we in deze mooie totaal shot, dat Omar en Johnny de deur toch nog even dicht laten. "My Beautiful Laundrette" is een hoogst originele en intelligente film, waar Frears een enorm probleemge bied behandelt zonder dat het loodzwaar wordt. Racisme, werkloosheid, rolpat ronen, koloniale erfenis, homosexuali- teit, vrounenonderdrukking, alcoholis me, vandalisme, heroïne en frustratie, het zit er allemaal in. Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, cjp en 65 ƒ4,-. Donderdag 19 juni: "Toen Papa op Zakenreis was" van Emir Kunsurice (Joeg. 1985). De film die vorig jaar de Gouden Palm en Cannes kreeg als beste film. Donderdag 26 juni: start zomerpro- gramma 1986 met "De Illusionist" van Jos Stelling (Ned. 1984). Cultureel Creatief Centrum De vorige week publiceerden wij het begin van een brief van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur aan het Gemeentebestuur van Soest. De brief vervolgt dan: 'Het is ons echter gebleken, dat er voor alle gevraagde taken die door de mede werkers van C-drie verricht moeten worden, duidelijk sprake is van onder bezetting in de personele sfeer. Volgens het besluit benoembaarheids- eisen en arbeidsvoorwaarden sociaal cultureel werk wordt ervan uitgegaan, dat alleen voor het kunstzinnig educa tieve ('kreativiteits') gedeelte een vol ledige directeur nodig is bij 2000-3000 klokuren les per jaar. Een cummulatie van directeursfuncties in één persoon, zonder voldoende staf, zal ongetwijfeld negatieve effecten in de toekomst heb ben. De kans is dan groot dat een goed lopend centrum op die manier uitge hold wordt. Wij dringen er bij u dan ook met klem op aan die maatregelen in de personele sfeer te nemen waardoor C-drie ook in de toekomst een goed lopend be drijf kan zijn en blijven, en verder kan uitgroeien tot een centrum zoals u en de direct betrokkenen zich dat voorge steld hebben.Met de meeste hoogach ting, Drs. W.A. Keuzenkamp en Mevr. N. Roozemond.' Posterwedstrijd Wethouder J. L. Menne opent op 19 juni, 's morgens om elf uur, een exposi tie van 74 kindertekeningen met als on derwerp het anti-vandalisme. Interculturele manifestatie Er is een speciale werkgroep 'intercul turele manifestatie' opgericht. Deze festiviteiten zullen gehouden worden in de vierde week van september. Op vrij dag 26 september zal dan ook het Fo rum over de Minderheden nieuw leven worden ingeblazen. Politiek Na de Welzijnscommissie heeft ook de Financiële Commissie haar fiat gege ven aan de verhoogde subsidiebijdrage voor C-drie. Wil Hildebrand hield een uitstekend verhaal. Zie elders in dit blad. Hij vermeldde dat de Vaart in Hilversum met 8% ton per jaar werkt en acht formatieplaatsen kent. De Hof in Amersfoort krijgt 1,3 miljoen, heeft geen culturele activiteiten en telt vijf formatieplaatsen. In Amstelveen zelfs 17 met een subsidie van 2,4 miljoen. Nieuwegein, het beste met C-drie te vergelijken, telt Ufö formatieplaatsen en krijgt 1,3 miljoen van de gemeente. Verjaardagsbowling Alle winnaars van een verjaardagspar tijtje bowlen zijn uitgenodigd voor een finale van de winnaars van alle par tijtjes het afgelopen seizoen. Op woensdag 25 juni om 14.00 uur zullen deze gasten van C-drie onder leiding van de Soester Bowling Bond strijden om een schitterende beker. Stamgast 'Leo was jarig. Hij gaat trouwens weg in augustus want zijn periode zit er op. Op de Open Dag (7 september) zullen we van hem en Jan Overeem waardig afscheid nemen. Deze week werden aan de toog boven de bar de sporen be vestigd die hij zal achterlaten. Bekende teksten en spreuken die je in geen enkel Soester horecabedrijf zult lezen. Het Witte Café van C-drie is geen gewoon café maar een cultureel café. Waar vind je dat nog? Ursula, geeft Leo een glas 'superieur' van mij Soester Bowling Bond De horecemanager en de vice-voorzit- ter van C-drie hebben de vorige week een bijzonder plezierig evaluerend ge sprek gevoerd met twee bestuursleden van de Soester Bowling Bond. De heren Wim Verhart (voorzitter) en Peter de Leede (penningmeester) hebben over het afgelopen tweede halfjaar een te vreden gevoel t.a.v. de samenwerking met C-drie. Het contract is verlengd en de honderd leden van de S.B.B. kunnen er op rekenen dat C-drie ook in het nieuwe seizoen er alles aan zal doen de bowlers tegemoet te komen en ten dienste te staan. Duidelijk is dat het recalcitrante C-200 Comité als een zeepbel uit elkaar is gespat. C-drie wenst de S.B.B. een goed seizoen toe. En een prettige vakantie Wethouder Frans Kingma van cultuur draagt vrijdagmiddag 13 juni een aan tal kunstwerken over aan de openbarë bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Hij doet dat om vier uur 's middags. De kunstwerken zijn uitgevoerd door Suzanne Efers uit Utrecht en Hans de Ruiter uit Eemnes in het kader van de beeldende kunstregeling. Jeroen Pie- benga heeft één kunstwerk gemaakt in opdracht van de bibliotheek. De Soester accordeonvereniging Ani matie biedt opnieuw de mogelijkheid voor een opleiding tot accordeonnist. In samenwerking met de Regionale Muziekschool zal in het cursusjaar 1986/1987 een volledige opleiding voor accordeonnist (e) verzorgd worden. Mede door de gemeentelijke subsidie voor verenigingsleden, zijn de kosten voor de opleiding zeer laag. Veel lager zelfs dan privélessen, terwijl de oplei ding toch compleet is, zowel met theo rie als met praktijk. In september gaat het nieuwe cursusjaar van start. Aanmelding kan geschieden op de re petitieavond van het accordeonorkest van Animato. Dat is elke woensdag avond tussen 8 en 10 uur in het repe titielokaal in de r.k. basisschool De Wegwijzer aan de Willaertstraat. Telefonische informatie kan men verkrijgen in Soest bij R. van Bedum, Weegbreestraat 595 en in Baarn bij mevr. B. v.d. Linden, Dotterbloemlaan 5, tel. 02155-20004. Ook mensen uit Baarn en Amersfoort kunnen lid wor den van Animato. Het accordeonorkest Animato is op 1 april 1955 opgericht met als doel het bevorderen van het accordeonspel en het aankweken van animo voor dit spel, één en ander in de ruimste zin des woords. De ver eniging mag zich verheugen in regel matige uitnodigingen voor uitvoe ringen, zowel in de gemeente Soest als daarbuiten. Op zaterdag 14 juni zal in het open luchttheater aan de Soesterbergse- straat voor het eerst het midzomer dansfeest worden gehouden. Organisa toren zijn Lea van den Eijnden, leid ster van de Soester Volksdansgroep Radost en Elly van Ooijen, leidster van de Soester groep voor jazz, ballet en tapdansen. De aanvang is om twee uur 's middags. Men denkt de belangstelling van het publiek op te wekken door het aanbie den van een gevarieerd programma, waarbij ook de toeschouwers aan de dansen kunnen meedoen. Ervaring in het volksdansen, tap dansen of jazzballet is niet nodig. Het is de bedoeling dat iedereen er een ple zierige en ontspannen middag van zal maken, waarbij men eens iets anders doet. Volksdansen, jazzballet en tapdansen wordt al jarenlang in Soest beoefend; en men hoopt door het organiseren van deze middag deze gezonde, maar voor al gezellige, vorm van lichaamsbewe ging bij een nog breder publiek onder de aandacht te kunnen brengen. Met name het misverstand, dat volksdan sen iets is voor ouderen hoopt men op deze wijze uit de (Soester) wereld te helpen. Het is dan ook daarom dat de toegang voor kinderen tot en met 12 jaar gratis is. Ouderen moeten 3 gulden betalen om deel te kunnen nemen aan het mid zomerfeest. Het is niet alleen een kijk dag (hoewel er wel een show door de verschillende groepen zal worden ge geven maar het is dus tevens een 'doe- dag'. Daarnaast bestaat de mogelijkheid in het openluchttheater iets lekkers te eten en te drinken. Kortom, het zal een leuke folklore-middag worden, waarbij de organisatoren hopen dat dit zal uit groeien tot een jaarlijks terugkerend evenement. Natuurlijk moeten de weergoden de organisatie gunstig ge zind zijn. Dus: als het regent zal dit evenement naar een andere dag worden verschoven. Zondagmiddag 22 juni om half 4 vindt in de Oude Kerk in Soest het tweede concert plaats in de serie van vier die het Nederlands Bach-Ensemble in 1986 organiseert. Een klein koor uit eigen gelederen o.l.v. Krijn Koetsveld voert een programma uit van Italiaanse ma drigalen en Duitse motetten uit de periode van 1610 vroeg-Barok) tot 1750 (laat-Barok). Medewerking wordt ver leend door The Locke Consort, winnaar van de tweede prijs op het concours dat onlangs in Amersfoort werd gehouden. Het madrigaal ontstond in de 16e eeuw in Italië binnen de literaire kring rond om kardinaal/dichter Pietro Bembo. Zowel qua tekst als muzikaal kan het beschouwd worden als een bewuste reatie op de veel eenvoudiger, volkse stijl van de destijds populaire 'frotto- la.' De eerste bundel 'Madrigali novi di diversi eccellenti musici' verscheen ca. 1530 in Rome. Het genre werd snel populair, en er was vrijwel geen in Ita lië werkzame componist (ook Vlaamse, Franse en Duitse meesters) die zich er niet mee bezighield madri galen te schrijven. Inhoudelijk behandelen deze gedichten onderwerpen als de liefde (zowel de verrukkingen als de teleurstellingen), de Natuur, de Seizoenen, de Schoon heid en bespiegelingen van de Ziel en het Ik. De componist stelde zich voor de taak om de tekstinhoud en -uitdruk king zeer nauwgezet te onderstrepen, elke wending en nuance te weerspie gelen met allerlei ritmische, melo dische en harmonische technieken: wisseling van maatsoort, toepassing van chromatiek, afwisseling van poly- Fone met homofone passages, stemvoe ring en -beweging en het gebruik van de uiterste mogelijkheden van de men selijke stem van zeer hoge tot zeer lage ligging. In 1580 kwam in Florence een groep dichters en musici bij elkaar met het doel om het antieke Griekse drama te bestuderen. Zij wilden deze in hun ogen ideale combinatie van poëzie en muziek doen herleven. Deze bijeen komsten hadden twee belangrijke, vol ledig nieuwe artistieke gevolgen: de geboorte van de eerste opera's en het ontstaan van de monodie: een enkele melodische lijn begeleid door een in strumentale bas en een tokkel- of toets instrument zoals luit, harp, orgel en klavecimbel. Deze monidische stijl kreeg haar plaats én ontwikkeling binnen de opera in de vorm van het recitatief en de solo-aria; erbuiten werd zij uitgebouwd tot het solistische kunstlied. Een beroemd voorbeeld is Monteverdi, die naast enkele geniale opera's vele bundels madrigalen het licht deed zien. Zijn klaagzang-solo 'Lamento d'Arianna' uit 1613 bewerkte hij later zelfs tot een vijfstemming ma drigaal. Zo zijn ook de beide vierstem mige madrigalen die het N.B.E. zal uit voeren van de Siciliaanse componist Marsoio bewerkingen die deze maakte van monodieën van zijn tijdgenoten Giulio Romano en Gioseppino. Beide Italiaanse stijlen van muzikale tekstexpressie vonden al snel hun weg naar Duitsland. Een cruciale rol werd daarin gespeeld door Heinrich Schütz, die in 1609 24 jaar was, en door zijn pat roon naar Italië gezonden werd om zich in Venetië de nieuwe stijlen eigen te maken. Dit mondde uit in Schütz' zeer vermetele opus 1, een bundel van 19 zeer expressief getoonzette madri galen. Het N.B.E. zal uit dit unieke opus 1 drie vijfstemmige madrigalen ten gehore brengen. Na zijn terugkeer in Duitsland in 1613 bleek deze leertijd van eminent belang voor de ontwikke ling van de Duitse spreukmotetten motetten waarvan de teksten aan de Bijbel - in het bijzonder de Psalmen - zijn ontleent. In Schütz' Psalm 121 wordt de dubbelkorigheid afgewisseld met mo- nodische passages; J. H. Schein gaf 'Israëlsbrünnlein' de ondertitel mee 'in de bekoorlijke Italiaanse madrigaal stijl.' Aan de hand van drie motetten uit deze bundel kunt u zich overtuigen van Scheins meesterlijke muzikale vondsten ten aanzien van de tekstuit drukking. Het concert wordt besloten met het mo tet 'Fürchte dich nicht' van Bach: met de 8-stemmige dubbelkorigheid en de veelvuldige tekstschildering de hoog- barokke afsluiting van een ont wikkeling die in het Italië van 200 jaar daarvóór begon. Het Cross Team Soest (CTS) heeft met succes de eerste autocrosswedstrijd van dit jaar georganiseerd. De locatie was een terrein in Mijdrecht. Er had den zich in totaal 107 coureurs voor de cross opgegeven. De prijzen en de premies waren tot stand gekomen dankzij sponsoring van Telesonic uit Soest. Flame Control uit Soest voorzag de baancommissarissen van een overall. De droge, smalle en snelle baan, met aan weerskanten een sloot, bood het publiek veel amusement, vooral wan neer de bestuurders hun wagens niet op het droge wisten te houden. Er werd gereden in vier klasses; 1300 cc, dames, special en als klap op de vuur pijl de crazy race. De special klasse bestond uit drie manches, een halve finale en de eind ronde. John Jager werd eerste, gevolgd door Theo Buizerd, Aalt Pijpers, Arie Buurman en Sjaak de Graaf. In de 1300cc-klasse moest Piet Aurik Start Damesklasse. zijn pogingen staken, nadat hij door een stuurfout twee keer over de kop sloeg. Harmen Arendse was succes voller met een eerste plaats. Sylvia Hogenberg profiteerde in de dames-klasse van materiaalpech van haar tegenstandsters. Marretje Kroon volgde haar op de voet. De crazy race was verdeeld in twee groepen met 37 rijders. Hans Agelink belandde al in de eerste manche in de sloot. Omdat Kees Hilhorst met zijn VW-pick up voluit remde, werden ver schillende rijders uitgeschakeld omdat ze niet tijdig konden reageren. Hil horst werd aanvankelijk gediskwalifi ceerd, maar mocht na een protest alsnog de race voortzetten. De crazy race leverde voor CTS geen prijzen op. Henk Walet reeds zelfs zijn ver snellingsbak kapot. Steef Laseur, Hans Agelink en Achmet de Gier wonnen en kele premies. Op 9 juni heeft Willeke van Ammelrooij in het Singer Museum te Laren aan 400 ambachtelijke slagers een I.A.S.- erkenning uitgereikt. Onder de 400 gelukkigen bevond zich de heer J. A. den Blanken van de be kende ambachtelijke slagerij aan de Nieuwstraat 23 te Soest. Na een reeks van keuringen en steek proeven kreeg Den Blanken hiermee officieel waardering voor zijn ambach telijk vervaardigde gebraden gehakt en gekookte achterham. Voorafgaand aan de uitreiking gaf Wil leke ten overstaan van Neerlands am bachtelijke slagerstop volgens eigen recept een demonstratie biefstuk bak ken. Het resultaat was een vleescreatie die de aanwezige slagers deed water tanden. De bijeenkomst was georganiseerd door het Instituut voor Ambachtelijke Slagersprodukten (I.A.S.). Het I.A.S. is een instituut van het Be- drijfschaf Slagersbedrijf, de bedrijfs- overheid van de Nederlandse slagerij (werkgevers en werknemers). Het I.A.S. verzorgt keuringen voor am bachtelijke, door de slager zélf ver vaardigde produkten. De eisen die aan Willeke van Ammelrooy overhan digt aan slager Den Blanken de oor konde, behorende bij de zilveren on derscheiding van zijn vleeswaren. de te keuren produkten worden gesteld, zijn bijzonder hoog. Uitgangspunt is het verwachtingspa troon dat de consument heeft ten aan zien van in eigen bedrijf vervaardigde kwaliteitsvleeswaren. De keuring is ingesteld voor de meest verkochte vleeswaren in Nederland, te weten: rookworst, gekookte worst, le verworst, hausmacher, boerenlever- worst, gebraden gehakt, gekookte ach terham, droge worst en paarde worst. De smaak van de genoemde vleeswa ren is zeker geen eenheidsworst. Dit komt omdat de receptuur individueel en streekgebonden is en soms berust op jarenlange ontwikkeling. De keuring per produkt bestaat uit drie onderdelen: een aangekondigde keu ring, een onaangekondigde keuring en steekproeven. De consument kan door middel van de I.A.S.-onderscheidingen de erkende produkten in de slagerij van de heer Den Blanken terugvinden. De Soester beeldhouwster Marianne Shields is één van de achtendertig beeld houwers die meedoen aan de ledenten toonstelling van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers in en achter Kasteel Groeneveld. Onder de titel "Skulptuur '86" worden in de Engelse landschapstuin (200 jaar oud) achter Kasteel Groeneveld 38 zeer recente beeldhouwwerken geëxposeerd, die inspelen op de unieke plekjes in deze wondermooie tuin waarvan dit jaar de zijtuinen zijn gerestaureerd, waardoor de ruimtelijke werking nog groter is geworden. Het is de derde keer dat conservator Werner Paans uit Soest hier een beel denexpositie organiseert, die vorig jaar zeker 200.000 bezoekers trok. Toen stonden er vijftien beelden (in 1984 zeven), nu in 1986 is het aantal uitgebreid tot 38 waarvan een zeer ver zorgde catalogus is gemaakt. "Andere jaren kreeg de tentoonstelling een bepaald thema mee, maar dit jaar hebben we gekozen voor een overzicht van de hedendaagse skulptuur. De be langstelling voor deze jaarlijkse hap pening groeit en Staatsbosbeheer wil de traditie zeker voortzetten", aldus de heer Paans. Nitecreepers De creatie van Marianne Shields is ter plekke geconstrueerd in een bescher mende cirkel van hoge bomen. De in stallatie van zwart geëmailleerd me taal, geroest ijzer en rubber heeft iets magisch en doet denken aan een in diaans ritueel. "Nitecreepers" is een vrolijke chaos van afzonderlijke elementen die samen een effectvol spel spelen van griezelige en grappige acties. Het beweegt constant, ook al staat het stil. Vanuit elke gezichtshoek ontstaan verrassenden, nieuwe handelingen. Je vindt het eng en je lacht erom. "Ik zoek geen veiligheid, geen stabiele, onbeweeglijke rust in mijn werk, maar de uitdaging van het onverwachte. Zo roep ik de associaties op die ieder mens ervaart in zijn leven", zegt de Amerikaanse Shields die eindelijk in de Kring van Beeldhouwers heeft be reikt wat zij altijd wilde: groot monu mentaal werken. "Skulptuur '86" dat tot 20 oktober duurt, werd de vorige week geopend door het PvdA-tweede kamerlid G. Niessen, die "een interessant betoog hièld over de politisering van de Kunst in Nederland. Hij pleitte voor een talrijk aandachtig gehoor in deze periode van kabinets formatie voor een nieuw beeldend kunst beleid en het behoud van de beeldende kunstenaarsregeling (BKR). Daarna begaf het gezelschap (de Kring hield die dag zijn ledenvergadering in het Baarns Kasteel) met de fraaie catalogus in de ene hand en de paraplu in de andere langs de beelden in het park en de enkele exemplaren die bin nen worden tentoongesteld. Bezoekers krijgen bij de ingangspoort uitvoerige informatie via een fel geel gekleurde praatpaal van de Wegen wacht en kunnen tijdens de rondleiding ook nog geïnformeerd worden via een walkman, waardoor de beeldhouwers ieder afzonderlijk de sculpturen toe lichten op de band. Dagelijks is de tentoonstelling geopend van 10 tot 17 uur. Zondag vanaf 12 uur tot 17 uur. Maandag en donder dag gesloten. Behalve de beeldenexpositie heeft Groeneveld nog veel meer te bieden aan kijkgenot en informatie. Het Kas teel is een combinatie van natuur en cultuur waar je deze zomer beslist even bij stil moet staan. Jan Visser In het park van kasteel Groeneveld in Baarn wordt zaterdag 14 juni een zomeravond-tuinconcert gegeven. Medewerking wordt verleend door het Baarns Mannenkoor onder leiding van Majel Lustenhouwer, het Soester Man nenkoor Apollo met dirigent G. van de Schepop en Win Vedder met de harmo nie Crescendo. Het concert begint om half acht 's avonds. Er zullen onder andere werken van Johann Sebastian Bach en Handel ten gehore worden gebracht. De drie koren treden zowel afzonderlijk als gemengd op. Op de foto het Mannenkoor Apollo op het bordes van kasteel Groeneveld tijdens één van de eerdere concerten.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11