^barthuifieti Uitnodiging OPEN HUIS El Rabobank S KADOTIP VOOR VADERDAG SLAGERIJ DUWEL gehannes, Verbouwingen Rabobank nu definitief afgerond Van Oosten fotografie waarborg voor kwaliteit KhlTUIN-ADVIESCENTRÜM 't vaarUeriwogt Het biologisch evenwicht in de vijver! (deell) PAGINA 12 WOENSDAG 11 JUN11986 SOESTER COURANT PAGINA 13 Mensen en mensen Stichting NEC uit Soest houdt jaarvergadering Restaurant Voor dineren in de mooiste tuin van Nederland prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Kipfantasie 100 gram f 1,90 Beierse steak 100 gram f2,30 Gebraden runderrollade 100 gram f 1 ,60 Uitgebreid assortiment voor de barbecue Sedert 1931 Uw slager! voor het Dinsdag 17 juni a.s. Kantoor Soestdijk Koninginnelaan 28 U bent welkom tussen 19.00 en 21.00 uur. Laatste twee kantoren klaar Hannes van de Neng is met vakantie lilüii&mil Op verantwoorde wijze licht laten schijnen over filmpjes HET WITTE HUIS Licht- en Krachtinstallaties voor al uw culinaire wensen. Wist u al wat een traiteur u kan bieden? Uw Traiteur Jan Vooren 'f.v 'M voor doe-het-zelvers rK door Arie Wandelaar Het N.O.S.-journaal heeft er geen aan dacht aan besteed, de Radio-Nieuws dienst evenmin, vandaar dat Arie er over bericht. Marie is teruggekeerd uit het zieken huis. Weliswaar als een vogeltje met een tijdelijk vliegverbod, maar ze is er. Een regelrecht wonder. Dat heeft knap lang geduurd hoort Arie u zeggen. Klopt. Op Hemelvaartsdag schijnt er iets mis te zijn geweest met de satellietverbin ding tussen hemel en aarde, waardoor ze een aantal uren tussen leven en dood zweefde. In de kille stilte van een wachtkamer in een Amersfoorts ziekenhuis hebben Arie en de zijnen de baas van hemel en aarde er op attent gemaakt dat een eventueel vertrek van Marie op een misverstand zou moesten berusten. Dat bleek 't ook te zijn. Toen de mense lijke signalen daarboven waren opge vangen en begrepen kwam er een dag dat Arie de ziekenkamer binnenstapte en werd verwelkomd met de mede deling: 'Thuis in de keukenkast staat schoensmeer,' hetgeen betekende dat ze weer geheel bij de dagelijkse dingen van het leven was door blijk te geven van haar ongenoegen met betrekking tot Arie's inderdaad ongepoetste schoenen. Marie sinds enkele dagen dus weer thuis. We hebben er de vlag voor uitge stoken. Het bericht dat 't liefste wat Arie bezit weer thuis is wel meer zijn dan een me dedeling die strikt genomen een privé-- zaak is. Arie, soms niet wetend waar hij 't in die bange uren moest zoeken, heeft in de afgelopen tijd geleerd dat je ook in 1986 best mag hopen op medemensen die kiezen voor wat goed is. Dat is een ontdekking. Neem bijvoorbeeld de man die ons in advertenties toeroept dat je nooit moet tobben. De eigenaar van de enige Soester wasserette. Als een vogelver- schikker stond Arie voor de eerste keer meer zijn volgestouwde zak wasgoed op z'n beurt te wachten. Wist hij veel. Niks wachten. Ans en Adrie, medewerk sters van opperhoofd De Bree, namen de vuile handel van Arie over, en week in week uit werd het ongemak voor Arie gewassen, gedroogd en geman geld. Zonder prijsverhoging. Geen uitzondering voor Arie omdat hij tracht stukjes in elkaar te knutselen. Bij De Bree, Ada en Adri een onge schreven regel voor trouwe klanten die onverwacht in de penarie zitten. Het gaf Arie een gevoel alsof een niet bevoegde techniker hem van kiespijn afgeholpen had. Ook van napijn geen sprake. Thuisgekomen met z'n handel in textiel bleken goede buren inderdaad meer waard te zijn dan verre vrienden. Buurvrouwtjes Rian en Jos plantten het ijzer op wat gestreken moest worden. Op de dag dat Arie het bericht over schoensmeer in ontvangst had ge nomen besloten zij als interieurver zorgsters met artikelen, zoals daar zijn zeep - allesreinigers, boenwas en teak olie het niet voor een schoonheidsprijs in aanmerking komende interieur op z'n kop te zetten. Tussen de bedrijven door had buurman Helmus ontdekt, of in ieder geval ver ondersteld, dat het Chinese afhaalvoer en de door Arie persoonlijk gebakken eieren ongeveer z'n oren moesten uit komen. Of buurman wellicht trek in tomaten soep had? Dat had buurman wel degelijk. En zo geschiedde 't dat de aan- en afvoer van overheerlijke tomatensoep met zelfge draaide balletjes een soort dienstre geling werd. Menslief ik hoe van je, het geldt ook voor het haringvrouwtje in Soest-Zuid dat voor Marie een 'Hollandse nieuwe,' vergezeld van goede wensen meegaf. Voor die aardige kaasboer in Soest- Zuid, die een pikant stukje Goudse in pakte met de mededeling dat een mens daarvan moest opknappen. Neem die aardige jongen van het bloemenstal- letje in de Van Weedestraat. 'Ik zie uw vrouw de laatste weken niet meer. Is er iets?', wilde hij weten. Arie aan 't ver tellen. Hij verpakte een machtige ruiker in papier met de opdracht ze in het ziekenhuis af te leveren. Mensen. Zoals ze moeten zijn om de wereld en de naaste omgeving een beetje leef baar te maken en te houden, ze bestaan nog. Daarvan getuigden ook de brieven, kaarten, bloemen en bezoekjes die Marie in het ziekenhuis mocht ontvan gen. Dat er geen enkele dwaas of gek tussendoor loopt die het verschil tussen licht en duister nog niet opmerkt heeft Arie ook ervaren. In de nacht die op Hemelvaartsdag volgde. Trachtend te slapen met de telefoon binnen handbereik werd er gebeld. 'Hallo,' informeerde Arie, op het ergste voorbereid. 'Bent u, en zijn uw huisgenoten bereid om te sterven,' luidde de vraag aan de andere kant van de lijn. Duidelijk een vraag van een in een bepaald soort geloof doorge draaide psychopaat. Arie had tijd no dig om een passend antwoord te vinden, en bedacht datje een gestoorde in z'n eigen taal moest aanspreken. 'Ik moet me eerst scheren, dan per fiets naar Peking om sigaretten te kopen,' luidde Arie's reactie. De andere kant reageerde niet. 'Belt u mij over 25 jaar nog maar eens. Mis schien ben ik dan terug,' besloot arie 't gesprek. Met Marie gelukkig weer aan z'n zijde gaat Aroe op dat telefoontje cfe ko mende kwart eeuw wachten. ARIE WANDELAAR De stichting Nederlandse Export Com binatie (NEC) uit Soest heeft gisteren een jaarvergadering in Ede gehouden. Onder de aanwezigen bevond zich Z.K.H. prins Bernhard. De stichting heeft 550 leden, die evenzoveel bran ches vertegenwoordigen. NEC uit Soest behartigt voor de leden de za kelijke belangen in het buitenland. Terwijl het totale Nederlandse export volume in het eerste kwartaal 1986 met één procent is gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal 1985, wist het mid den- en kleinbedrijf een vergroting van de volume-uitvoer met zes procent te bereiken. Verheugend noemde de NEC-voorzit- ter het feit, dat de invoerprijzen met dertien procent zijn gedaald, terwijl de gemiddelde exportprijzen slechts acht procent lager uitvielen. Als gevolg hiervan vond een spectaculaire ruil voetverbetering plaats, die een hoger export-rendement betekent. Het midden- en kleinbedrijf weet op de veranderde omstandigheden als ge volg van de goedkopere olie en de dollar-prijs flexibeler in te spelen dan het grootbedrijf, vanwege een grotere wendbaarheid en sterkere persoonlijke betrokkenheid. Tijdens de feestelijke jaarvergadering van de NEC heeft voorzitter Lambert Eokkema, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en vele honder den NEC-leden, het Ere-certificaat 'uitmuntende exporteur' uitgereikt aan de direktie van Metaalwarenfabriek 'Het Fort' uit Hardinxveld-Giessen- dam voor het artikel 'kruiwagen.' Een kruiwagen is -aldus de NEC-voor- zitter- een moeilijk export-produkt om dat de vrachtkosten hoog zijn vanwege de volumineuze aard van het produkt, terwijl bovendien iedere smid of tim merman waar ook ter wereld een krui wagen kan maken. De heer A. Koorevaar, de direkteur van de krui wagenfabriek, is er op spec taculaire wijze in geslaagd zijn pro dukt een zeer aparte dimensie te ge ven, waardoor het zich positief onder scheidt van andere. Ook het kostenver- slindende vrachtprobleem werd op in genieuze wijze opgelost, door de de montabele kruiwagen zo te compri meren, dat er duizend stuks in één con tainer verpakt kunnen worden. Van de totale produktie wordt tachtig procent geëxporteerd naar dertig lan den. Geef eens iets anders. Geef een VLEESMAND (te vullen naar eigen wens) STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 SOEST geld en goede raad De vijf kantoren van de Rabobank in Soest hebben bijna twee jaar in de ver- bouwings'rommel' gezeten. De cliën ten hebben daar wellicht de meeste last van gehad en de directie is, zeker nu het eind echt in zicht is gekomen, uiterst dankbaar voor de afronding van het project. Het is begonnen met het Hoofdkantoor aan het Kerkplein. Daar heeft de cliënt het zelfs een tijdlang met een houten barak voor de deur moeten doen. Maar voor zover het per soneel van de bank weet, is er geen of bijna geen wanklank gehoord van de zijde van het publiek. Men heeft het op alle plekken waar de hamer 'erin' ging, goed op kunnen lossen met noodvoor zieningen, die volgens een baliemede werkster van de bank: "best wel eens gezellig aan konden doen." Wie mooi wil zijn moet eerst pijn lij den. Dat is nu voorbij. Er zijn twee "Open dagen" op handen: het kantoor aan de Koninginnelaan in Soestdijk doet dat op dinsdag 17 en de vestiging in het Soesterveen, aan de Smitsweg steekt woensdag 25 juni een week later de vlag uit. Modern Eigenlijk is de modernisering van het kasverkeer al begonnen toen het kan toor in Overhees ruim twee jaar gele den, werd ingericht. Dat kantoor is voor wat de automatisering betreft als eerste helemaal klaar gemaakt voor de nieuwe beeldschermappara tuur, die nu op alle kantoren kan wor den geïnstalleerd. Dat betekent dat de Rabobank in Soest op alle vijf ser vice-punten rechtstreeks op de centra le computer wordt aangesloten. Dat klinkt misschien wat koud, wat onper soonlijk, dat is computers in de publie ke opinie eigen, maar het tegengestel de is waar: de persoonlijke inbreng van de mensen aan de balie wordt er alleen maar groter door. Door de snel lere en vooral efficiëntere capaciteiten van de computer zal er meer tijd zijn voor een gesprek, voor meer aandacht en kan er, waar de cliënt zelf bij staat, meteen worden gecorrigeerd als er al iets fout zou gaan. De nabije toekomst voorziet er zelfs in dat na de balie handelingen, hetzij storten, hetzij op nemen, het dagafschrift met het nieuwe saldo mee naar huis kan worden ge geven. kontoor efficiency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines 'Het ruikt hier naar chemicaliën, en dat vinden de mensen best leuk.' Willem van Oosten van de gelijknamige fotozaak aan de Soesterbergsestraat wil een 'warme fotograaf' blijven, en is daarom de koning te rijk dat hij destijds gekozen heeft voor een bedrijfsvoering, waarin hij zelf fotorolletjes ontwikkelt, en de negatie ven vervolgens op papier afdrukt. 'Dat bevalt uitstekend. Het is veel beter dan wanneer je de ingeleverde rolletjes naar de centrale laboratoria stuurt. Dan heb je namelijk kans op krassen, of dat de foto's kwijtraken,' oordeelt de man, die alle foto's fotogeniek weet te maken. Van Oosten heeft het dan nog niet eens over de levertijd, die bij hem van veel kortere duur is dan bij de centrales, 's Ochtends voor tien uur een filmpje in leveren betekent dat de vakantie plaatjes of andere prenten, waar toch altijd rijkhalzend naar wordt uitgeke ken, aan het einde van dezelfde dag kunnen worden opgehaald. Het zit 'em volgens Van Oosten voornamelijk in de betere kwaliteit, die een logisch gevolg is van een eigen kleuren-laboratorium. Vijf jaar geleden was Van Oosten één van de eersten in ons land, die zich be diende met een dergelijke fotoverwer- kings-installatie. Inmiddels doet twin tig procent van zijn collega's hetzelfde. Opmerkelijk feit daarbij: 'In deze be drijven zit de meeste groei voor wat be treft de verkoop van foto's. De mensen blijven namelijk hangen aan kwaliteit. De levertijd is dan niet eens zo belang rijk,' stelt de fotograaf. Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Blrkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl Toevertrouwd In zijn winkel in Soest-Zuid ligt de na druk op de verkoop van foto's. En dat is niet zo verwonderlijk, gezien het grote aantal mensen, dat de zelfgeschoten opnames toevertrouwd aan Van Oos ten. Een 'prik-actie' leerde hem met be trekking tot zijn klantenkring dat een duidelijk accent in Soest-Zuid ligt, maar dat tevens uit andere delen van Soest een grote hoeveelheid rolletjes wordt aangevoerd. Met de zomermaanen in zicht kan Wil lem van Oosten weer een flinke 'piek' verwachten. Zijn personeel en hij zijn er klaar voor om straks op een verant woorde wijze het licht te laten schijnen over de filmpjes, die in tal van landen zijn volgeschoten. De jubileumaanbie ding (als men direct twee afdrukken bestelt van één negatief krijgt men de tweede voor slechts 49 cent) blijft ge zien het succes tot nog toe bestaan. Zoals gezegd staat het eigen kleuren- laboratorium van Willem van Oosten garant voor uitstekende kwaliteit. Prettige bijkomstigheid is dat Van Oosten, omdat hij alles zelf doet, even tuele minder gelukte foto's (te donker of te lichtmet de hand van de 'fotogra fische meester' toch een draaglijk aan zien kan geven. Zulks is in centrale la boratoria over het algemeen niet mo gelijk. Controle Kodak Nederland bv, onder wiens vig net Van Oosten werkt, heeft ter extra waarborging van de kwaliteit van de foto's, een controle-systeem ontwik kelt. Computers controleren via een in gewikkeld systeem de kwaliteit van de chemische vloeistoffen, die worden ge- ruik bij het ontwikkelen en alle andere onderdelen. Deze controle wordt met de regelmaat van de klok uitgevoerd. Aan de hand van de daaruit voortvloei ende resultaten wordt de fotohande laar beoordeeld. Kodak Nederland zal een top-10 instellen. De fotografen, die zich in die lijst bevinden, krijgen daar- U- over bericht met vermelding van de plaats waar men staat. Alle deelne mers, die een bepaald kwaliteitsgetal behalen, ontvangen voorts promotie materiaal, waarmee men de consu ment kan informeren over de te bieden kwaliteit. Van Oosten: 'Dit systeem zal bij mij niet bijdragen tot een betere kwaliteit, omdat die bij mij reeds in volle mate aanwezig is. Je moet het alleen zien als een soort van waarborgmerk voor de klant. Daarnaast is het voor de betrok ken fotografen leuk om te kijken op welke plaats ze staan in de top-10 van Nederlandse fotografen, die materiaal van Kodak gebruiken.' Naast de foto's, waarvan de verwer king de meeste tijd vergt in de winkel tegenover de Zuidpromenade, fotogra feert Van Oosten ook zelf. Dat kan zijn in opdracht van bedrijven voor re clame-doeleinden of in de studio. Na tuurlijk kan men bij Van Oosten ook te allen tijde terecht als het gaat om pas foto's. Camera's in de compact-serle en diverse accessoires zijn andere pro ducten, die bij Van Oosten in de winkel liggen. Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel.(02155)13014-12577 Interieurs De beslissing van het bestuur van de bank, zo'n kleine drie jaar geleden na grondige studies genomen, het service apparaat, zowel in de particuliere - als in de bedrijvensecor te automatiseren, werd aangegrepen door de interieurs van alle kantoren mee te modernise ren. Er werd een slim plan opgesteld, dat voorzag in een verbouwingscyclus van twee jaar. Het hoofdkantoor was het eerst aan de beurt, in hetzelfde jaar - 1985 - werd Soest-Zuid onder handen genomen. Beide kantoren 'draaien' nu een jaar in het nieuwe jasje en het is overduidelijk dat men de 'roos heeft geraakt.' De praktijk heeft geen noemenswaardige knelpunten opgeleverd. Kleine hiaatjes die restten konden snel worden ingevuld of ver anderd. Zowel het hoofdkantoor als het bijkantoor aan de Soesterbergse straat hebben in snelheid en aanzien veel gewonnen. Koude winter De start van 1986 zorgde voor veel vorst. Boosdoener voor iedere planning. Re den waarom ook de beide resterende verbouwingen van de kantoren in Soestdijk en in het Soesterveen ferme vertragingen opliepen. In feite zouden de heropeningsfeesten al in mei gehou den moeten zijn... Maar wat zijn een paar maanden op de eeuwigheid? De Rabobank heeft zich er niet al te druk over gemaakt en is er ook bij de twee laatste vertimmeringen goed in geslaagd het dagelijkse bankverkeer soepel te laten verlopen. Soestdijk en Soesterveen, u zult dat zeker beamen als u straks de beide Open Dagen met een bezoekje vereert, zijn magnifieke 'banken' geworden met een geheel eigen sfeer. De coöperatieve geest die door de gebouwen van deze populaire organisatie heet te dwalen, is ook in de wit gehouden interieurs te proeven. De ongedwongen sfeer die wordt be doeld, zal ongetwijfeld over komen. Een bank waar iedereen zich thuis voelt. En dat er hier en daar vanachter kogelvrij glas moet worden gewerkt is onvermijdelijk. Het vertrouwen kan te genwoordig niet meer worden gede- monsteerd doormiddel van al te open balies. Het is een noodzaak, die niet alleen voor veel onkosten zorgt, maar die door het Bestuur en Directie van de bank met een flinke dosis spijt wordt geconstateerd. Maar waar het volgens de veiligheids voorschriften dan niet anders kan, is er werkelijk van alles aan gedaan voorzieningen zo onopvallend mogelijk aan te brengen. Fiül Service Het maakt niet uit bij welk kantoor u zich vervoegt. Het is altijd een full-ser- vice bankkantoor. Een professionele, vooruitgeschoven post van het hoofd kantoor waar de specialisten op elk gebied zetelen. Eén telefoontje is ge noeg om het moeilijkste vraagstuk snel en vakkundig te kunnen afdoen en als het ooit niet helemaal lukt, dan is het hoofdkantoor op een steenworp afstand, om de specialist zelf te kunnen ontmoeten. Maar bijna nooit is een dergelijke gang van zaken aan de orde. De medewerkers en me dewerksters van alle kantoren zijn geroutineerde bankmensen die hun weetje weten en elkaar prima aanvul len. Afspraken voor ingewikkelde za ken kunnen gemakkelijk worden ge arrangeerd. Zeker nu er in alle kan toren voldoende spreekkamers of -ruimte is gecreëerd. De compleetheid van iedere Soester Rabobank laat zich ook bewijzen met eigen Safeloketten. Nu overal te huur. Voor maar een paar tientjes per jaar bent u van een hoop zorgen af. Met de vakanties voor de deur moet u maar eens nadenken over zo'n eigen veilig safeloket bij de bank- om-de-hoek. U kunt erin wanneer u maar wilt. Snel en privé! Maar niet al leen de particulier kan genieten van de nieuwe kantoren, ook het bedrijfs leven is er van harte welkom en wie alles wil weten over effektenzaken. Wie wil beleggen of een eenvoudige of een ingewikkelde verzekeringstrans- aktie wil doornemen, kan bij alle kan toren terecht. Kwestie van proberen misschien voor nieuwe cliënten, kwes tie van even weten voor bestaande relaties. Maar bekend of (nog) onbe kend bij de bankiedereen is zéér van harte welkom tijdens één van de vrij blijvende Open Dag-feestjes, waar het hapje en het drankje uitnodigend klaar staan. Koninginnelaan, dinsdag 17 juni, Smitsweg woensdag 25 juni. 's Avonds tussen 19.00 en 21.00 uur! TRAITEUR CA TERING Openingstijden: dinsdag tlm zaterdag van 10.00-20.00 uur zondag van 10.00-14.00 uur. Maandag gesloten. F. C. KUYPERSTRAAT 3 - SOEST - TEL. 24664 Erik van Dorresteyn medewerker't Vaarderhoogt <uy> Veel kersverse vijverbezitters, maar ook zij die al jaren in het bezit zijn van zo'n privéplas worstelen met het verkrijgen van een biologisch-evenwicht. Dit is ook niet zo'n eenvoudige zaak als we bekijken welke factoren er allemaal hun invloed uitoefenen op het waterleven. Zonlicht, beplanting, de hardheid van het water, de vissen en de eventuele aanwezig heid van andere waterdieren, allen werken ze mee aan het al of niet ontstaan van een evenwichtige vij ver. Om wat meer inzicht te verschaffen' in de sa menhang van deze aspecten wil ik het een en ander wat nader belichten. Een nieuw aangelegde vijver wordt meestal gevuld met leidingwater, dat vrij voedselrijk is. Zonder preventieve maatregelen zal daarom zo'n glasheldere vijver in korte tijd onder invloed van het zonlicht veranderen in een grote kom erwtensoep, door de sterke algengroei die er ontstaat. Wat zijn dan wel de preventieve maatregelen en hoe gaan we te werk. Om te beginnen is het verstandiger een vijver geheel of gedeeltelijk te vullen met regen water. Dit is natuurlijk niet altijd voorhanden, zodat het vaak toch uitdraait op een groot gedeelte leiding water. Om dit leidingwater direct aan wat gezond bacterieleven te helpen, spoeden we ons naar de dichtstbijzijnde gezonde sloot en gooien enkele em mers van dit slootwater in onze vijver. Op deze ma nier enten we als het ware het water met kleine dier lijke organismen die bijdragen aan het natuurlijk evenwicht. Een tweede stap die we nemen is een zeker zo be langrijke stap op weg naar een gezonde vijver en be staat uit het aanplanten van een flinke hoeveelheid zuurstofplanten. Dit zijn ondergedoken planten die via hun blad zuurstof afgeven. Algen groeien graag in zuurstofarm water en zijn van de aanwezigheid van zuurstofplanten niet gecharmeerd. Bovendien ontnemen de zuurstofplanten tijdens hun groei de in het water aanwezige mineralen die voor een uitbun dige algengroei noodzakelijk zijn. Goede zuurstof planten zijn de Waterranonkel (Ranuculus aquati- lis), de Waterviolier (Hottonia palustris) het Water pest (Eiodea dens) het Hoornblad (Ceratophyllum demersum) en de Krabbescheer (Stratiates aloides). Laatst genoemde gedijt alleen goed in hel dere gezonde vijvers, in andere gevallen verschijnt de plant en verdwijnt binnen afzienbare tijd. Zuur stofplanten zijn op goede tuincentra te koop in por ties. Het aantal te gebruiken porties is afhankelijk van de afmeting en inhoud van de vijver. Als richtlijn wordt wel gehanteerd zo'n 5 porties per kubieke meter water. De meeste van bovengenoem de planten kunnen we los in de vijver gooien. Op den duur zetten ze zich vanzelf vast op de bodem tussen modder, blad en dergelijken, wat spontaan ver schijnt na enige tijd. Beter is het de bosjes direkt in mandjes met vijveraarde te planten, waardoor de groei veel krachtiger is. Water heeft net als grond een bepaalde zuurgraad/hardheid. Deze wordt in cijfers uitgedrukt. De meest ideale zuurgraad voor planten en dierenleven ligt tussen 7 en 8. Regen en leidingwater zijn over het algemeen licht zuur. (Lei dingwater verschilt vaak per gemeente), zodat we om de ideale zuurgraad te verkrijgen zullen moeten ingrijpen. Om de zuurgraad te bepalen zijn er bij aquariumzaken lakmoesstrips verkrijgbaar waar mee het eenvoudig meten is. Een te lage PH (zuurgraad) kan worden opgevijzeld met behulp van koraalalgenmest, dat onder de naam Maërl in de handel is. Maërl wordt opgelost in water over het wateroppervlak verdeeld waarna de vijver enige tijd ondoorzichtig wordt. Na langdurige regen is het ook verstandig bij te mesten omdat het water dan weer sterk verzuurd. Voor informatie om trent vijvers en hun biologische evenwicht kunnen we altijd terecht bij de verkopers op het tuincen trum. Volgende week nog wat meer over vijvers.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13