I I II I v/s/ter adcima 7?8 «y'-zo gezien TofoSo--) Officiële ontvangst van Amerikaanse studenten Melkpoeder kopen van meerwinst gas Twee keer Soest voor honderden groot feest 64e JAARGANG NO. 41 WOENSDAG 11 JUNI 1986 STRATENLOOP VAN DAM SUPER OP DONDERDAG 19 JUNI kaas qq«ï Schouder karbonade Vaders met smaak PARFUMERIE kopen hun geurtje bij STREUPER Honsbergen Honsbergen GLAS ITWlTflTXTI Beckeringstraat50 - Soest HANDEL YiUlLl/L Man bekent 7 aanrandingen LEVI'S - LEE - TRIPPER - BOBOS - BRITTANIA O Jeans Mode-specialist NIEUWEWEG 60A - SOEST BOBOS - LION - B-C JEANS - TRIPPER - LEVI'S Stank voor dank Bezoek in kader van uitwisseling Soest-Titusville Voor Poolse kinderen en babies: ,4-A door GerardPaul Wiskunde Diefstal uit lade wethouder Kingma op (f 29ste Sportuitwisseling geslaagd Volop keus voor vader herenmode KETTING FORMULIEREN I Alleen donderdag JONG BELEGEN Kilo O. FIJNE SNIJWORST 100 gram Alleen donderdag KILO SOESTERBERGSESTRAAT 55 - SOEST Van Ede hoort op een afstand gerinkel. Daar breekt weer een ruitje, rinkeldekinkel. Van Ede gebeld nieuw ruitje besteld. Die zei: staat al te wachten bij mij in de winkel. Kantoor voor redactie i en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 1lil lil L I |L (werkplaats woonhuis) Vier Amerikaanse studenten uit Ti- tusville (Florida), de Amerikaanse partnerstad van Soest, zijn in Soest aangekomen voor een verblijf van ruim twee weken. In het kader van de studentenuitwisseling Soest-Titusville brengen tien Soesters in de zomer een tegenbezoek aan Titusville. Het is voor het vierde achtereenvol gende jaar dat de uitwisseling is geor ganiseerd. De coördinatiecommissie heeft ook nu weer een uitgebreid en veelzijdig programma samengesteld, dat ertoe zal bijdragen dat de Ameri kaanse gasten een duidelijke indruk van Nederland krijgen. Dat is ook iets wat onderwijswethouder drs. Jan L. Menne graag zou willen. Hij liet dat in elk geval weten tijdens de officiële ontvangst van de studenten op het gemeentehuis. Omdat zijn dt^phter Julie bij de groep van tien 'tegenbezoe- kers' behoort, was het de taak van de heer Menne om de gasten welkom te heten. Hij constateerde dat de groep Amerikanen kwantitatief misschien niet veel voorstelt, maar dat de kwali teit wél groot is. Daarna lichtte hij de nog lichtelijk vermoeide 'yankees' (die Donderdag 12 juni, wordt een 33-jarige man uit Soest voorgeleid aan de offi cier van justitie. De man heeft zeven gevallen van aanranding bekend. De meest recente daarvan deed zich voor op 30 mei jongstleden, toen hij in een trappenhuis van een flatgebouw aan de Dalweg een vrouw lastigviel. Toen ontstond een kleine worsteling, waarna de man met een gescheurde jas de benen nam. De man heeft ook tegenover de Soester politie verklaard in 1983 al een vrouw te hebben aange rand op de Soester Engweg. Twee jaar geleden beging hij tweemaal hetzelf de op de Beetzlaan en in een flat aan de Van Goyenlaan. Vorig jaar maakte hij zich schuldig aan onzedelijke handelingen in een flat aan de Dalweg. Eerder dit jaar ver greep hij zich aan vrouwen in een trappenhuis aan de Van Goyenlaan en de Rubenslaan. met een vertraging en drieënhalf uur in ons land waren aangekomenin over enkele plekjes in Soest. 'We hebben zoveel. Een mooie omge ving, een vliegveld, maar geen strand. Ja, een heel kleintje, in het zwembad,' aldus Menne. Hij sprak de wens uit dat de uitwisseling zal bijdragen tot een goede verstandhouding tussen niet al leen Soest en Titusville, maar tevens Nederland en de Verenigde Staten. Om niet alleen met woorden blijkt te geven van de Soester gastvrijheid, schonk hij de enige mannelijke gast, Paul Emerins, een stropdag met het wapen van de gemeente Soest. Hetzelfde wapen is verwerkt in de sjaaltjes die Becky Beller, Jane Engel en Tine White kregen. Koffie en lange Soesters door burgemeester mr. Paul Scholten ooit vertaald als 'long cookies') waren ook van de partij. Het viertal over handigde vervolgens een schilderij van een kunstenares in Titusville aan bur gemeester Scholten en wethouder Menne. De burgemeester stak niet oin- der stoelen of banken dat hij het alle maal 'fantastic' vond. Burgemeester mr. Paul Scholten ontvangt uit handen van één van de studenten uit Titusville (Florida) een schilderij als officieel geschenk aan het gemeentebestuur van Soest. Foto: Goos van der Wilt. De vier Amerikanen, die bij gastge zinnen logeren, vertrekken op zondag 22 juni. Vanuit Utrecht gaat de reis naar het vliegveld van Luxemburg, waar de tocht naar Titusville door de lucht wordt voortgezet. Maar zover is het nog lang niet. Eerst staan tal van activiteiten en attracties op het pro gramma. Zaterdag werden de Soester Oudheidkamer, de edelsteenslijperij, De Sprong en De Paardenkamp be zocht. Na een dagje Soest zijn de gas ten in Giethoorn om er te punteren. Verder staan op de agenda een bezoek aan kasteel Haarzuilens, de bloemen veiling in Aalsmeer, Madurodam, Amsterdam, de NOS-studio's en De Efteling. Ook het traditionele volley baltoernooi ontbreekt niet. Het wordt op disndag 17 juni in sportzaal De Bunt gehouden. Er doen vier ploegen aan mee. CD Voor Vaderdag Geef een: Kado-bon Beenbreuk na aanrijding Met een open linker onderbeenbreuk is een 16-jarige jongen uit Soest opgeno men in ziekenhuis Zonnegloren. Hij liep het letsel op bij een aanrijding op de Vondellaan. De jongen reed daar op een bromfiets en kwam in botsing met een personenauto, bestuurd door een vrouw uit Hilversum. Prachtige katoenen pulls Sterk afgeprijsd, vanaf ƒ49,75 Exclusieve damesmode, Byoux/Horlogerie, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 De verrassing en de schrik moeten groot zijn geweest bij een 23-jarige bewoner van de Weegbreestraat, toen hij bij thuiskomst bemerkte dat zijn hele inboedel was verdwenen. Hij was enige tijd van huis geweest. Tot zijn ontsteltenis moest hij concluderen dat zijn hele woning was leeggehaald. Vermoedelijk is bekend wie de diefstal gepleegd heeft. Acht maanden geleden ontmoette de Soester in Rotterdam een man, die volledig in de put en aan de grond zat. Hij nam de man mee naar zijn huis, en bood hem onderdak aan. Sindsdien heeft zijn gast bij hem gelo geerd. Des te groter was de consternatie toen de Soester na afwezigheid van enkele dagen, niets en niemand aantrof bij zijn thuiskomst. Niet alleen de in boedel, maar ook de gast bleek in het niets te zijn verdwenen. De heer J. V. Meijer uit Soest wil de achttien gulden, die hij als kleinver bruiker van het gasbedrijf terugkrijgt, gebruiken om melkpoeder te kopen voor Poolse kinderen en babies. Hij is op dit idee gekomen naar aanleiding van de roep om hulp van de stichting Midden-Nederland Helpt de Polen. Tien kindertehuizen en drie ziekenhui zen in de stad Kozle hebben dringend behoefte aan melkpoeder na de ramp met de kernreactor in het Russische Tsjernobyl. In de raadsvergadering op donderdag 29 mei werd besloten dat de overwinst van het gasbedrijf in 1985 terugbetaald moet worden aan de aangesloten gas- gebruikers. Het gaat om een bedrag van ruim 261.000 gulden. Per gezin komt dat neer op ongeveer achttien gulden. Volgens de heer Meijer zou het beter zijn geweest als het geld ten goe de zou komen van de Poolse jeugd. "Vraag maar aan de gemeente of ze niets kunnen regelen. Ik ben ik elk geval de eerste die het geld beschik baar stelt. Al zijn het maar duizend mensen die dat ook doen, dan heb je toch al een aardig bedrag", aldus Meijer. De CDA-wethouder Ries van Logten- stein heeft desgevraagd meegedeeld dat de gemeente niet meer in staat is om een actie te ontketenen. De politie ke vertegenwoordigers hebben daar nog niet over gepraat, en in feite is het geld van de overwinst eigendom van de verbruikers. "Dit zijn particuliere initiatieven, die kunnen aanslaan. Waarom zou de gemeente zoiets doen wanneer particulieren het al kunnen doen. Ik geef het best een leuke kans van slagen. Iemand kan toch het ini tiatief nemen om een bankrekening te openen voor humanitaire doeleinden. Dat juich ik bijzonder toe, en ik zou best bereid zijn om mee te doen door ook achttien gulden te storten". Wethouder Van Logtenstein, die na mens het gemeentebestuur zijn sym pathie voor het nobele plan van de heer Meijer overbracht, is van mening dat een eventuele particuliere actie zou moeten kunnen slagen. "We hebben melkpoeder genoeg, teveel zelfs. Het enige wat gedaan moet worden is de melkpoeder aanschaffen en dan naar Polen versturen. Noodkreet In Soesterberg is Ab Blokzijl, coördi nator van de stichting Midden-Neder- ^land Helpt de Polen, laaiend enthou siast over het plan. Na onze nood kreet van twee weken geleden hebben we nog helemaal niets binnen gekre gen. En de behoefte voor melkpoeder in Polen is erg groot. Als dit eens zou lukken, dat zou prachtig zijn", meent Blokzijl over het idee van Meijer. "De mensen, die hun geld willen stor ten ten behoeve van de Poolse kinde ren en babies, kunnen dat op onze girorekening doen: 5480231. Wij zullen er dan zeker voor zorgen dat van het geld melkpoeder wordt gekocht." De stichting Midden-Nederland Helpt de Polen zet zich al bijna vijf jaar in voor de Poolse bevolking. Naar Kozle zijn al meer dan 150 transporten uit gevoerd met kleding, levensmiddelen, medische apparatuur, en andere ar tikelen, die in Polen schaars zijn. Onlangs waren enkele medewerkers van de stichting in Kozle om een zie kenwagen te brengen. De ambulance was aangekocht met geld van een actie in Titusville, de Amerikaanse zusterstad van Soest. Tijdens het be zoek kregen de medewerkers van enke le artsen te hor-en dat men dringend behoefte heeft ai-.n melkpoeder, om de kinderen en babies te kunnen voorzien in hun dagelijkse behoefte. De stich ting heeft de noodkreet overgebracht naar Nederland. De heer Meijer uit Soest heeft daar met zijn plan op wil len inspelen. Een van de meest merkwaardige ver schijnselen van het voortgezet onder wijs was voor mij het vak wiskunde, dat tot mijn verontwaardiging als zodanig niet eens bestond, maar werd gesplitst in meetkunde en algebra. Met meet kunde heb ik in het begin nog een klein beetje uit de voeten gekund, hoewel het me van meet af aan tegenstond dat ik geacht werd oplossingen te zoe ken voor vraagstukken waarvan de leraar het antwoord al lang kende, een vervelend soort werkverschaffing waarvan het nut voor mij verborgen bleef. Ik knapte volledig af door de leugenachtige stelling dat twee even wijdige lijnen, tegen zijn eigen defini tie in, elkaar in het oneindige zouden snijden. Algebra was, als ik het mij goed her inner, een vereenvoudigde vorm van rekenen. De man voor de klas deed net of hij er zelf in geloofde, zo overtui gend klonk zijn warrige verhaal. Met een vanzelfsprekendheid, opvoeders eigen, ging hij daarop getallen ver vangen door letters, wat toch klanken waren. Hoewel gewoon rekenen voor mij heel legitiem was, ben ik er nooit in geslaagd te accepteren dat a b iets anders op zou leveren dan a x bof a - b. Door de letters stiekem in cijfers te veranderen loop je op de duur ook vast en niet lang na de eerste lessen werd ik danook vervuld van een hope loze woede. Zelfs bij het schrijven van deze droevige herinneringen voel ik mijn verontwaardiging weer langzaam oplopen. A en b kün je niet met elkaar vermenigvuldigen. Voor a zou je net zo goed aap kunnen schrijven of voor bi boer. Het licht ging wat mij betreft helemaal uit toen de stelling verkon digd werd: als a b en b c, dan a c, terwijl toch per definitie vaststond dat a iets anders voorstelde dan b en daar om van z'n lang zal die leven nooit ge lijk kon zijn, om over c maar hele maal te zwijgen. De wiskundelessen waren een kwelling voor mij en niet zelden brak het klam me zweet me uit als ik anderen, die minder intelligent waren, rustig zag werken aan hun opgaven. In die bange uren heb ik even het gevoel leren ken nen wat het betekent om buiten de groep te staan. Nu weet ik dat anderen hier hun eigen beperktheid in herken nen. Tot troost van hen zij vermeld dat wij ons in gezelschap bevinden van de wereldberoemde psychiater Carl Gustav Jung, die zijn onkunde zo knap onder woorden bracht dat ik daar voor dit cursiefje dankbaar gebruik van maakte. Ook u kunt honderdduizend gulden winnen! Zie ONZE ETALAGE! MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Wethouder Frans Kingma van welzijn moet het (voorlopig) zonder een vro lijke noot doen. Vorige week werd uit een bureaulade in zijn kantoor in het gemeentehuis een walkman gestolen. De PvdA-wethouder deed daarvan aan gifte bij de politie. De walkman heeft een waarde van 299 gulden. Of de PvdA-fractie de gemeenteraad wil voorstellen om een krediet van 299 gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een nieuwe walkman is onbekend. Drie weken lang... Oud kentekenbewijs Omdat de wagen, waarin hij reed, slechts voorzien was van een oud ken tekenbewijs kreeg een man uit soest een proces-verbaal van de politie. De man verklaarde dat hij de auto in ge- bruiksleen had van een garagebedrijf, omdat zijn eigen personenauto daar ter reparatie was gesteld. Hierop kreeg ook de eigenaar van de wagen een pro ces-verbaal van de politie. HARTJE-ZUID Falke Schiesser Arrow McGregor Bergeri dl Cania Desch Le Dub Paul Shark Mill Don Rodd K-shoes Torras Pringle Prochownick badjassen zomerbroeken shorts polo's pullovers zwembroeken jeans jacks schoenen tricotpyjama s stropdassen lederen riemen overhemden sokken Soesterbergsestraat 51 Soest De tweejaarlijkse sportuitwisseling Soest-Soest, waarvan in het afgelopen weekeinde bijna heel Soest in de ban was, is weer uitgegroeid tot een groot feest. Meer dan vijfhonderd voorna melijk jongeren uit de gemeente en de Stadt Soest beoefenden hun sport, maar hadden daarnaast een oergezel lige tijd met elkaar. Sport verbroedert, nichtwahr? Dat de Nederlandse in breng het sportieve gedeelte winnend afsloot was dan ook pure bijzaak. De onderlinge contacten spraken veel meer tot de verbeelding, en zullen wel licht op veel fronten worden uitge breid. Zoals het de 'Deutsche Pünktlichkeit' betaamt, kwamen de Duitsers vrijdag precies volgens de afspraak om zes uur 's avonds aan bij het terrein van sportvereniging VVZ. In de spe ciaal voor de uitwisseling opgezette feesttent werden de gasten welkom ge heten door wethouder drs. Günther Plomp van sportzaken. Later op de avond, toen de zaalvoetballers van E.S.S. Brouwer en de leden van dans centrum Slingerland de spits afbeten voor wat betreft het sportieve gedeelte van de uitwisseling, werden de officiële gasten uit het Westfaalse Soest ontvan gen in Het Witte Huis aan de Birk- straat. Van tien uur 's morgens tot on geveer zeven uur 's avonds stonden za terdag diverse sportlocaties in Soest in het teken van de wedstrijden. Er waren in totaal dertien sporten verte genwoordigd. Wielrenners van Tempo Toer waren vrijdagmorgen reeds ver trokken naar West-Duitsland, om in de Soester zusterstad de collega's van Hansa Soest op te halen. Zaterdagmid dag kwamen zij gezamenlijk weer in Soest Nederland aan. Geheel nieuw was het recreatieve onderdeel van de sportuitwisseling tussen twee groepen vrouwen. Zij vermaakten zich onder meer met volksdansen. De 29ste sportuitwisseling Soest-Soest kan bijzonder geslaagd worden genoemd. Er deden zich überhaupt geen incidenten voor, en in feite waren alle activiteiten een hoogte punt in het Amersfoortsestraat één nacht afgesloten De Amersfoortsestraat wordt op zater dag 14 juni om 19.00 uur tot zondag 15 juni 11.00 uur tijdelijk afgesloten voor alle verkeer. Dit in verband met het aanleggen van een voetgangerstunnel onder de weg ter hoogte van Zon en Schild. Het verkeer wordt gedurende die uren omgeleid via de Laan van Blussé van Oud Albas en de Kol. van Royenweg. Zondagmiddag zwaaiden Neder landse sporters van verschillende ver- enigingen hun Duitse vrienden uit. De 29ste sportuitwisseling Soest-Soest stond vooral in het teken van de vriend schappelijke contacten. Foto: Goos van der Wilt. programma. Als gevolg van het slechte weer weken de tennissers uit naar de tennishal Soestdijk aan de Schrikslaan. De zwemsport verruilde het Soester Natuurbad voor de overdekte accomo- datie De Turf. Hoewel het slechts zwemkleding betrof, liepen de deelne mers in dit laatste geval evengoed een nat pak op. De feesten in de tent en de kantine op het sportcomplex van WZ deden het vuur van de verbroedering terdagavond zo mogelijk nog hoger op laaien. Zondag stond er niets op het programma. De officiële genodigden maakten een fietstocht door de bossen van Lage Vuursche, de sporters uit Soest Duitsland werden naar eigen wens door de gastfamilies beziggehou den. Iets na vieren vertrokken de Duit sers weer naar die Heimat. Immers, men zou en moest om acht uur terug zijn om de voetbalwedstrijd in Mexico tussen 'der Mannschaft' en Schotland niet te missen. Gezien de 2-1 overwin ning, die de Duitsers in den vreemde boekten, was dat een feest voor hen. De sportuitwisseling Soest-Soest was dat al twee dagen geweest. Meer over de sportuitwisseling op pagina 2,3 in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1