1 w N Ih NUKER JKELEN OG Km' Sfakerk! Zorgen over gemeentelijke plannen Zuidelijke Eng Film van de week SILVER STAR VIDEO Tuinadyiescentrum gebonden aan beperkte uitbreiding Nieuwe kapsalon Syllie Hair Gemeente wil lager tarief bij het waterleidingbedrijf Dagverblijf heeft officiële status Otvtd wit Fleur-In wint in één jaar veel vertrouwen van grote groep klanten Soester Zakenkring schenkt basis onderwijs 17 computers THE LAST DRAGON VIDEO TOP 10 WOENSDAG 11 JUN11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 De Schoutenkamp voor geestelijk gehandicapten Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. 1 7 DE 125 NWV WINKELIERS SfiS Gebied niet verder aantasten Bloemen houden ook van vaders Kantoorwinkel Winkelkantoor De heer W.J. Streeter: 'Noodzaak voor toekomst' S',V 6. Ri Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat het tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt aan de Dorresteinweg kan uitbreiden op een manier die de exploitant, de heer A.J.M. van den Breemer voor ogen heeft. Hij wil zijn bedrijf vergro ten met een oppervlakte van 3.000 vier kante meter. Deze grond zou bebouwd moeten worden met kassen. De heer Van den Breemer acht dit noodzakelijk om gelijke tred te kunnen houden met zijn concurrenten in de omgeving. Volgens de heer Van Tol, die als zakenbehartiger van Van den Breemer optreedt, is dat alleen mo gelijk indien 't Vaarderhoogt alle zei len kan bijzetten door flink uit te brei den. Zes jaar geleden had de eigenaar van het tuinadviescentrum al om een bouw vergunning voor kassen gevraagd. Toen kwam hij met de gemeente over een dat minstens vier jaar gewacht zou worden met expansieve activiteiten om het bestuur in de gelegenheid te stellen planologisch maatregelen te treffen. Afgaande op het ontwerp-be- stemmingsplan Soesterveen mag de heer Van den Breemer slechts 300 vier kante meter grond bebouwen. Dit is aanzienlijk minder dan in zijn bedoe ling ligt, en zijn raadsman pleitte tij dens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening dan ook voor een meewerkende opstelling van de raads leden. Gezien de standpunten, die de verschil lende commissieleden innamen, moet daar in elk geval voorlopig niet op ge rekend worden. Slechts Arie van den Breemer (CDA) en Wiebe Meilof (klein rechts) konden zich de noodzaak voor 't Vaarderhoogt om uit te breiden voor stellen, en verklaarden niet zoveel moeite te hebben met de plannen daar voor. D'66, de VVD, de PvdA en Pro gressief Soest waren een andere me ning toegedaan. De vertegenwoor digers van deze partijen stelden het be lang van het behoud van de natuur in het Soesterveen voorop. Wiebe Meilof vroeg zich wat dat betreft verwonderd af waarom de gemeente een sloopbedrijf in de naaste omgeving van het tuinadviescentrum met veel clementie benadert, en dit niet doet bij het bedrijf van de heer Van den Bree mer. Het stuk glascultuur waar hij om vraagt past immers beter bij de grond dan het sloopbedrijf, aldus Meilof. De heer Van den Breemer van 't Vaar derhoogt kan waarschijnlijk wel een vergunning tegemoet zien voor een dienstwoning bij zijn bedrijf. Eerder had 't Vaarderhoogt al een diestwo- ning, maar ruim vijf jaar geleden be sloot Van den Breemer over te gaan tot verkoop daarvan. In verband met de veiligheid en het toezicht op het tuinad viescentrum wil hij nu toch weer een dergelijke woning gerealiseerd zien. VVD-raadslid J. Ebbers was de enige, die zich daartegen keerde. De overige leden stemden met de wens in. Sylvia van Welzenis, heeft haar nieuwe kapsalon aan de Soesterbergse- straat 39a geopend. Zij luidde het nieuwe tijdperk vorige week woensdag in met een receptie in het nieuwe pand, dat zij heeft betrokken. Met haar zus sen Jennifer en Cindy zat zij eerst in een ander gebouw aan de Soesterbera- sestraat. De kapsalon Syllie Hair staat goed bekend in Soest, en Sylvia van Welzenis is van plan om de goede ser vice en de uitstekende kwaliteit, die zij haar klanten tot nu toe geboden heeft, door te zetten. Naast het kappen van haar wordt in Syllie Hair ook aan dacht aan andere schoonheidsfa- Foto: Goos van der Wilt, cetten geschonken. Sylvia en Cindy kunnen de klanten desgewenst van make-up voorzien of hen adviseren over de te gebruiken middelen. Nieuw in de kapsalon is de zonnebank. Voor een bedrag van 8,50 gulden kan men zich hier bruin laten bakken. Het gemeentebestuur van Soest heeft ernstige bedenkingen geuit tegen de door het bestuur van het Waterleiding bedrijf Midden-Nederland (WMN) voorgestelde bestemming van de winst. Daarom heeft het schriftelijk bezwaar gemaakt tegen de jaarrekening 1985. Ook het gemeentebestuur van Hilver sum heeft om dezelfde reden zich hier tegen uitgesproken. In de begroting 1985 was een winst geraamd van slechts 170.800 gulden, terwijl deze volgens de jaarrekening op niet minder dan 6.050.000 gulden is uitgekomen. Daarnaast had de jaarre kening 1984 al een batig saldo van 6.840.000 gulden te zien gegeven. Mede gelet op de opmerking van het bestuur van het WMN, dat bij de begroting 1987 zal worden ingegaan op de wijze waar op de afnemers zouden kunnen profi teren van de gunstige gang van zaken in het bedrijf, is volgens Soest het ver moeden gewettigd dat ook het batig saldo van 1985 niet van incidentele aard is. Derhalve is een structurele verlaging van de tarieven nu al moge lijk, aldus het gemeentebestuur van Soest. De voorstellen van het WMN-bestuur om de winst in zijn geheel in het be drijf zelf aan te wenden, kunnen naar de mening van Soest niet worden ge motiveerd met de opmerking dat dit voor een verantwoorde bedrijfsvoe ring noodzakelijk is. Daarvoor is het verschil tussen begroting en rekening te groot. Bovendien zouden dan bij de begroting maatregelen getroffen moe ten zijn. Het gemeentebestuur van Soest kan zich verenigen met het afschrijven van de immateriële activa Baarn tot een bedrage van 1.330.000 gulden; het op peil brengen van de voorziening assurantie eigen risico met 300.000 gulden, het afboeken van de onderdek king op projectleiding (44.894 gulden), evenals extra afschrijving op niet meer gebruikte opjaagstations (17.447 gulden). Niet akkoord gaat Soest met de extra afschrijving tot een bedrag van 3.274.300 gulden op leidingnetten. Indien deze netten inderdaad in een zo slechte toe stand verkeren als het WMN-bestuur stelt, had het dit eerder moeten sig naleren en maatregelen moeten voor stellen. Bovendien is er nog een fonds voor buitengewoon onderhoud van leidingnetten ten bedrage van 6.777.000 gulden. Ook r.iet akkoord gaat Soest met de toevoeging van het restant van de winst van 1.083.969 gulden aan de algemene reserve. Deze bedraagt al 7.226.696 gulden. Versterking van dit bedrag "lijkt Soest, zonder nadere motivering, niet nodig. Het gemeentebestuur stemt dus niet in met de besteding van een bedrag van 4.358.269 gulden. Dit moet aan de afnemers ten goede komen door de tarieven voor dit jaar al te verlagen, aldus Soest in zijn brief aan het bestuur van het Waterleidingbe drijf Midden-Nederland. Foto: Goos van der Wilt. Met feestelijk vertoon en in aanwezig heid van tal van belangstellenden is aan de Sint Willibrordusstraat het dag verblijf 'De Schoutenkamp' voor gees telijk gehandicapten geopend. Het wordt geëxploiteerd door de Stichting Dagverblijven voor Geestelijk Gehan dicapten Amersfoort en Omstreken. De stichting beheert ook drie verblij ven in Amersfoort, waarvan één voor kinderen. Het dagverblijf in Soest is bedoeld voor geestelijk gehandicapten vanaf vijftien jaar. De doelstelling is de bezoekers te stimuleren als het gaat om zelfred zaamheid en het bevorderen van de persoonlijke en algemene vorming. De gehandicapte volwassenen zijn voor de medewerkers mensen die op een ge heel eigen wijze zijn opgegroeid. Ze hebben hun eigen levenservaringen op gedaan, en hebben volgens de begelei ders daarom ook recht op een volwaar dige benadering en behandeling. Vanuit het dagverblijf wordt hulp en begeleiding geboden om de individuele mogelijkheden te ontwikkelen. De sfeer waarin dit gebeurt, is naar de mening van de medewerkers van groot belang. Omdat elke bezoeker anders is dan een ander, is een individueel bege leidingsplan opgesteld. Dit is afge stemd op de mogelijkheden van de geestelijk gehandicapten in het dag verblijf. In De Schoutenkamp worden vier leef tijdsgroepen opgevangen. Ieder groep bestaat uit tien personen, die door twee leid(st)ers worden geholpen in de din gen van de dag. Naast de groepsleiding is een groot aantal andere medewer kers actief met de opvang van de be zoekers van het dagverblijf. Bij die medewerkers zijn onder meer een orthopedagoge, een arts, een bewe gingstherapeut en een maat schappelijk werkster. De ingebruikname van De Schoutenkamp trok veel publiek. Vorig jaar augus tus diende het gebouw van de voorma lige Sint Willibrodusschool al als dag verblijf, nu heeft het ook officieel die status gekregen. De heer P. Fanggindaej van de Stichting Dagver blijven knipte een twintigtal ballonnen door dat vervolgens met enige tegenzin het luchtruim koos. sssr T Er was in De Open Hof een redelijke belangstelling voor de informatie/in spraakavond over het ontwerp-bestem- mingsplan Zuidelijke Eng. De interes se van de bezoekers richtte zich voor namelijk op de mogelijke bestemming van fietsroutes, volkstuinen bij de spoorlijn en het stationsgebouw Soest. Na een openingswoord door de wethou der van ruimtelijke ordening, de heer G. Plomp, ging project-coördinator W. Hulsbergen in op de inspraakmogelijk heden. Daarbij zei hij dat volgend jaar rondom deze tijd het bestemmingsplan ter visie komt, waarbij men de ge legenheid heeft bezwaren in te dienen. De gemeentelijke stedebouwkundige J. Th. Jaski ging vervolgens aan de hand van de kaart het ontwerp-plan toelich ten. Hij zei ondermeer dat de gemeente voorstaat dat de Eng agrarisch moet blijven en dat er geen weilanden moeten komen. Dat laastste brengt na melijk omheiningen met zich mee wat dan weer ten koste gaat aan de open heid van het landschap. Woningbouw komt er niet grootschalig. Alleen aan de Van Goyenlaan, aan de Veldweg en aan de Molenstraat kunnen nog een paar woningen gebouwd worden. De bestaande bedrijven In het plan worden geconsolideerd. Wel zullen beide opslagplaatsen van oude auto's in de toekomst verdwijnen. Bij de provincie is een financiële rege ling in studie voor de verplaatsing van de beide bedrijven. Over de overbe mesting wordt in het ontwerpplan met geen woord gerept. Dit wordt in de na bije toekomst via landelijke regelingen aangepakt. Als recreatieve doeleinden vindt men op de Zuidelijke Eng de mo gelijkheid voor volkstuintjes aan de spoorlijn bij de Van Goyenlaan en bij de gemeentekwekerij. Verder krijgt de oude grafheuvel extra aandacht als mede de fietsroutes over de Eng. Ten slotte wordt in het plan een plaatsje in geruimd voor de herbouw van de molen De Windhond. Na de pauze kregen de aanwezigen de gelegenheid hun meningen over het plan te geven. De landbouwers wilden nadere informatie over de fietspaden. Hun angst richtte zich op het eventuele gebruik door bromfietsers. Men vond dat de paden ook gebruik mogen wor den door de landbouwers met hun trak- toren. In controle van bromfietsver- keer op de fietspaden door de politie, zag men weinig heil. 'De politie loopt nogal hard,' was een algemene opmer king. De landbouwers vroegen betrok ken te worden bij de realisatie van de fietspaden, vooral voor het gebruik door hen zelf. Het bestaande bordje bij het begin van de Enghenbergsteeg aan de Klolonieweg zegt dat de boeren niet met hun materiaal van deze weg ge bruik mogen maken. 'Hoe kan men dan bij het land komen?' De bordenge schiedenis zal uitgezocht worden. Dat was eveneens het geval met de over weg bij de Gouden Ploeg. Daar rust een erfdienstbaarheid op, maar de spoorwegen hebben een aantal bielzen weggehaald, zodat de boeren geen ge bruik kunnen maken van de overweg en een flink stuk moeten omrijden. Volkstuinen Het plan van de gemeente om voor de verre toekomst het gebied begrensd door de Van Goyenlaan en de spoorlijn te reserveren voor volkstuintjes, kreeg veel kritiek van de bewoners van de Van Goyenlaan en van de Middelwijk straat. Gezamenlijk brachten ze een groot aantal bezwaren naar voren. De Eng wordt weer verder aangetast, volkstuintjes aanleggen betekent weer een doorkijkje van Eng naar Eempol- der minder terwijl de gemeente graag die weinig resterende doorkijkjes wil handhaven. De Soester landbouwers zitten te springen om grond, volkstuin tjes betekent een rommelig aanzicht kijk nu al naar het nieuwe complex aan de Molenstraat, de Middelwijkstraat- bewoners hebben al veel lawaai aan de voorzijde; 'gun hen nu de rust aan de achterzijde,' en de bewoners van de Van Goyenlaan krijgen straks dage lijks - ook de weekenden - een flinke toename van auto's en dergelijke voor hun deur. Een tweetal toekomstige be woners van de Van Goyenlaan had juist dat stuk grond, waarvoor ze aan de gemeente flink hebben moeten be talen, vanwege de rust en het uitzicht gekocht. Bij de verkoop zou zelfs door de gemeente zijn gezegd dat het uit zicht de eerste tientallen jaren zou blij ven zoals het nu was. Verder staat de gemeente voor om 'openheid' in het Eng-landschap te houden, terwijl bij een volkstuincomplex met omhei ningen gewerkt wordt. De boeren die al eeuwenlang de Eng bebouwen, mogen daarentegen geen omheiningen aan brengen. Een aantal bewoners van de Stations weg wil de huidige bestemming van het stationsgebouw Soest handhaven. In het ontwerp-plan staat dat wel met zo veel woorden, maar er is een vrijstel lingsmogelijkheid zodat er sociaal-cul turele aktiviteiten in kunnen plaatsvin den. De gedachte is namelijk om Arti- shock daarin te huisvesten. En daar zijn de Stationsweg-bewoners het niet mee eens. Zij vrezen overlast in deze rustige woonstraat. Voorzitter wethouder Plomp zei dat alle reakties meegenomen worden in het bestemmingsplan. Tot 15 juli heeft men ook nog de gelegenheid om schrif telijk bij burgemeester en wethouders op- of aanmerkingen op het plan in te dienen. De heer Plomp merkte ten slotte nog op dat de Provinciale Plano logische Commissie (PPC) - die het de finitieve plan straks moet beoordelen - de laatste tijd nauwlettend de inspraak volgt. 'Bloemen houden van mensen' en 'Neem vaker een bloemetje mee' zijn leuzen, die bloemenhandelaren regel matig hun potentiële klanten laten aan horen. Logisch, want in veel gevallen werken bloemen sfeerverrijkend, en hoe vaak gebeurt het niet dat bloemen als teken van felicitatie worden ge bruikt. Een goed voorbeeld is de vorige week gehouden avondvierdaagse, waar de ruim 2.000 wandelaars bedol ven werden onder een bloemenzee. Bloe mist Van der Goor van Fleur-In kan daarover meepraten. Hij verkocht vo rige week donderdag, de dag van het défilé, bijna net zoveel bossen bloemen als dat er deelnemers aan de avond vierdaagse waren. Van der Goor mag zich toch al verheu gen op een grote groep klanten. Een vaste groep klanten wel te verstaan, en dat in een periode van één jaar. Hij is gespecialiseerd in boeketten van klein tot groot, legt de nadruk op de winkel verkoop, en levert ook voor bruidspar tijen en begrafenissen. Naar de boe ketten bestaat momenteel een grote vraag, leidt Van der Goor af uit de ve» koopcijfers. Kwaliteit en service, maar ook een vriendelijk woord voor de klant, zijn eigenschappen, die Van der Goor, zijn personeel en zijn winkelpro ducten eigen zijn. 'We hebben nog tijd voor de mensen. Een goed woord doet veel, en soms dien je als uitlaatklep voor de klanten. Je neemt tijd voor ze, en dat wordt gewaardeerd. Een klant is een klant, of 'ie nu een paar keer per week of een keer in de maand komt,' zegt de bloemist. Melkwagentje Het tijdperk van de bloemenzaakjes in de supermarkt is volgens de vakman voorbij. De mensen gaan tegenwoordig steeds meer naar de speciaalzaak, en dat treft Van der Goor, die vorig jaar voor zichzelf begon in het winkelcen trum Overhees, goed. 'Ik heb hier een enorme klantenkring opgebouwd. De stap in het diepe is goed gegaan, en ik ben dik tevreden. De verkoop voor de avondvierdaagse was alleen al een ver dubbeling ten opzichte van vorig jaar. Het betekent dat je in een behoefte voor ziet. Als de kwaliteit niet goed is, ko men de mensen niet terug. Mijn klan tenkring wordt alleen maar groter,' oordeelt hij. Het is hard werken in een bloemenzaak, maar Van der Goor schuwt het werk niet. Iedere dag rijdt hij om vijf uur in de ochtend naar de bloemenveiling iif Aalsmeer of Vleuten. Met de verse spullen komt hij terug Vernielingen Een inwoner van Soest heeft een schadepost van driehonderd gulden opgelopen doordat een onbekende een koplamp en een richtingaanwijzer van zijn auto had vernield. De auto van de gedupeerde Soester stond geparkeerd aan de Johannes Poststraat. De politie kreeg tevens een melding binnen van vernieling van de toegangs deur van een telefooncel aan de Smits- weg. Van de dader(s) ontbreekt tot dusver ieder spoor. De heer A. Sleutel wil dat het pand aan de Soesterbergsestraat 74 een winkel- bestemming krijgt. Ook vroeger was er een winkel gevestigd. In het bestem mingsplan Winkelpool Soest-Zuid heeft het pand echter een kantoorbestem ming gekregen. Op het ogenblik wordt het gebruikt voor kamerverhuur. De heer Sleutel heeft zijn wensen naar voren gebracht bij de bestemmings plankamer van de Raad van State, die de Kroon over de zaak moet adviseren. De Soester heeft tegen dat de adviseur voor ruimtelijke ordening van de Raad van State vindt dat moet worden vast gehouden aan het beleid van de ge meente Soest de winkels te concentre ren. De heer Sleutel wil voorts verplaatsing van de bushalte die hij voor zijn deur heeft gekregen. De adviseur vindt echter dat ook dat verzoek moet wor den afgewezen. Staatsraad Toxopeus zei bij voorbaat dat de heer Sleutel niet en-en kan ver wachten. 'Het bestemmingsplan Win kelpool Soest-Zuid beslaat maar een klein stukje van Soest. Als ik ga zitten schuiven in buslijnen en bushaltes moet toch minstens een groter deel van de gemeente aan de orde zijn.' 'Het gaat mij vooral om de winkel,' al dus dt heer Sleutel. 'Met al die lawaai ige en stinkende bussen voor de deur is het pand noch geschikt als woning, noch als kantoor.' De Kroon doet over enkele maanden uitspraak. naar de winkel. 'We maken alles zelf, en we stellen hoge eisen aan ons werk. Daarom leveren we goede kwaliteit. Goed, ik ben een bloemist en geen dok ter, dus ik kan niet in de bloem kijken, maar mijn spullen zijn goed. Doordat ik iedere dag naar de veiling ga, hoef ik niet van die grote partijen in te kopen. Op een gegeven moment kun je in schatten hoeveel je moet meebrengen Bloemist Van der Goor moet tevens, rekening houden met zijn publiek, want de ervaring heeft hem geleerd dat de inwoners van een dorpskern een andere bloemensmaak hebben dan stadsmensen. In een dorp als Soest kopen de mensen het liefst een klein bosje bloemen met daarin veel kleuren verwerkt. Dergelijke samenstellingen passen goed in het meestal moderne in terieur van de woningen. In bijvoor beeld Almere, waar Van der Goor woont, zal de keuze eerder op grote potten bloemen vallen. 'Ik heb vier jaar in Almere gewerkt, en daar heb ik veel grote anjers verkocht. In Soest zal ik er daar weinig van kwijtraken. Van der Goor zit al twintig jaar in de bloemenhandel. Als klein 'ukkie' zat hij reeds op het melkwagentje van zijn oudere broer. Samen ging ze dan de boer op. Sindsdiens begeeft hij zich eigenlijk altijd tussen de bloemen en de planten. 'Het is gewoon een tik, kun je wel zeggen. Ik heb nu raak geschoten door zelf te beginnen met m'n eigen zaak. Daar heb ik geen moment spijt van gehad,' aldus Van der Goor, die in de zaak wordt bijgestaan door zijn vrouw en een medewerkster. Vaderdag De oud-filiaalhouder kwam vorig jaar op de 'bonnefooi' naar Soest, maar is met name in Overhees een bekende fi guur geworden. De mensen komen graag naar zijn winkel en zijn tevreden over de kwaliteiten van de bloemen. Hoewel voor het grootste deel de vrou wen actief zijn met betrekking tot het kopen van bloemen, zijn de mannen zeker ook geïnteresseerd in de floraproducten, stelt Van der Goor. Op vallend is dat mannen vaak een andere voorkeur hebben dan vrouwen. Hij houdt van grote, forse bloemen, zoals chrysanten en gladiolen. Zij heeft lie ver een minitieuzer bloemetje op tafel of in de vensterbank. Met het oog op vaderdag, aanstaande zondag, heeft Van der Goor van Fleur-In zijn koop waar aangepast op het mannelijke ge slacht, 'Want bloemen houden ook van vaders Inbrekers C-drie nog voortvluchtig Twee jongens, ongeveer in de leeftijd van 13 en 14 jaar, worden door de poli tie gezocht. Zij worden ervan verdacht te hebben ingebroken in het cultureel creatief centrum C-drie aan de Wil- laertstraat. Een oplettende voorbijganger bemerkte dat twee jongens iets wegzet ten in enkele struiken. De man, die even later zelf op onderzoek uitging, trof daar een personal computer aan. Hij nam de computer mee naar huis en lichtte de politie in. Op zoek naar de herkomst van het apparaat kwam de politie uiteindelijk terecht bij C-drie. De daders bleken daar een raam te hebben opengezet, waardoor zij zich na sluitingstijd toegang hadden verleend tot het gebouw. Op het balkon van C- drie vond de politie een printer. Tien volleyballen en een volleybalnet waren de buit bij een inbraak in het dorpshuis in Soesterberg. De sportarti kelen, met een gezamenlijke waarde van 600 gulden, zijn eigendom van A.G.A.V.S. Aanvraag mestopslag Op dinsdag 17 juni wordt om 16.00 uur in het gemeentehuis op verzoek van omwonenden een openbare zitting Hin derwet gehouden, m.b.t. vergunning aanvraag van A.G. van Doorn voor het oprichten en in werking hebben van een mestopslag op een perceel achter Beerninx aan de Dorresteinweg. De Soester Zakenkring schenkt na de zomervakantie aan zeventien basisscholen in Soest en Soesterberg een computer. De verenigde ondernemers willen hier mee de kinderen vertrouwd laten raken met het gebruik van de computer. Men is van mening dat dit van groot belang is voor de ontwikkeling en educatieve opvoe ding van het kind, al is het alleen al omdat de computer een steeds voornamere rol zal gaan spelen in de huidige maatschappij. Het project van de Soester Za kenkring is dan ook gericht op de toekomst. De financiëring van de zeventien computer is tot stand gekomen door bijdragen van bedrijven, die bij de Soester tot de beschikking heeft. Streeter is daarom van mening dat de landelijke Zakenkring zijn aangesloten, Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Zakenkix.ig, in januari van dit jaar, haalde voorzitter C. de Leur het idee al aan. Na een periode van ongeveer tien maanden, waarin men aan het project gewerkt heeft, is het mogelijk gewor den zeventien computers aan te schaf fen. Achterstand Daar de gemeente Soest 24 basisscho len telt, waren de initiatiefnemers ge dwongen een keuze te maken. De selec tie werd gebaseerd op de leerkrachten van een school, die een cursus inleiding informatica volgen, dit al hebben ge daan of zulks van plan zijn. In totaal bestaat die groep uit 63 onderwijzers en onderwijzeressen. De heer W.J. Streeter, managing-direc- tor van Chemco Incorporated aan de Beaufortlaan in Soestduinen, is nauw betrokken bij het project. Hij noemt het initiatief van de Soester Zaken kring een noodzaak, omdat Nederland een achterstand dreigt op te lopen in vergelijking met het buitenland. In verschillende landen wordt reeds op relatief grote schaal aandacht besteedt aan informatica-onderwijs. Als super latief voorbeeld haalt Streeter de si tuatie in New York en omstreken aan, waar het niet uitzonderlijk is wanneer een school per leslokaal vijf computers regering in Den Haag verkeerd heeft afgestemd op de nieuwe tendens. 'On danks de hoge werkloosheid is er onder het computerpersóneel geen enkele technologische ontwikkeling te bespeu ren. Dit betekent een vertraging en een belemmering voor Nederland. Veel be drijven hebben te kampen met een ge brek aan geschoold personeel, terwijl het werken met een computer hele maal niet zo technisch hoeft te zijn. Het is daarom de taak van de ondernemers om voorruit te kijken. Voor de toe komst is het van enorm belang dat de kinderen gewend raken aan het om gaan met de computer,' aldus de heer Streeter. Volgens de Chemco-directeur bestond er voldoende animo bij de Soester on dernemers om in financiële zin iets te doen ten bate van de leerlingen van het basisonderwijs. Contacten werden ge legd met wethouder drs. Jan Menne van onderwijs en de diverse schoolbe sturen. Daaruit bleek dat de belang stelling onder het onderwijzende perso neel al niet minder was. Wethouder Menne, gecharmeerd van het project, wierp zich op als de coördinator, en heeft laten weten zich in te willen zetten voor een gemeentelijke subsidie om te zijner tijd aanvullende software pakketten te kunnen aanschaffen. Kleine pleister De heer Streeter is momenteel bezig met de afwikkeling voor de definitieve aanschaf van de zeventien computers. Na de zomervakantie zullen de appa raten aan de scholen worden geleverd. 'We moeten toekomstgericht werken voor de scholen, dat is dringend nodig. De zeventien computer, die we nu le veren zijn slechts kleine pleisters op de wonden, maar we moeten doorgaan tot we een fundamentele oplossing hebben gevonde,' meent Streeter, die zich zal blijven inzetten voor eventuele volgende projecten, die goed aanslui ten op de informatica op basisscholen. Tevens hoopt hij dat de aanzet van de Soester Zakenkring een goede stimu lans zal zijn voor instellingen of instan ties in andere gemeenten. Deze week worden brieven naar de zeventien basisscholen gestuurd met het bericht dat ze in augustus de MSX-2 computer van Philips tegemoet kunnen zien. Daarbij zitten ook educatieve software-pakketten. De bedrijven, aangesloten bij de Soester Zakenkring, die bijgedragen hebben tot de aanschaf van zeventien computers en bijbehorende educatieve software-pakketten voor het basison derwijs in Soest en Soesterberg, zijn Foxboro Nederland nv (3 computers), Chemco Incorporated en Howson Al- graphy Europe bv (beide 2 computers), Lindner Industrie bv, bv Mercurius, Nederlandse Kunststof Industrie bv Soesterberg, Centrilab bv, ABN nv, Amro nv, NCB, NMB en Bondsspaar bank (allen 1 computer). Bouwbedrijf Jan Smeeing bv, Auto Smeeing en res taurant De Soester Duinen droegen ge zamenlijk zorg voor de financiëring van 1 computer. De meest swingende Kung Fu komedie van het jaar! Berry Gordy's THE LAST DRAGON, een superfilm van de big boss van Motown, gaat over Leroy Green, een volgeling van de grote Kung Fu meester Bruce Lee. Leroy is niet alleen geïnte resseerd in de vechtsport, maar ook in het spirituele, de ma gische toestand, waarbij de geest het lichaam overwint. Zijn tegenstander is de gemene Sho'Nuff, die zichzelf tot Kung Fu-koning van Harlem heeft gekroond. Een film vol flitsende vuisten en voeten op het ritme van de opwindende Motownmuziek. 1. Rambo 2. A view to a kill 3. Return of the Jedi 4. Pale rider 5. Screwballs II Runaway 7. Missing in action II (import) 8. Flesh and blood 9. American Ninja (import) 10. Chiller mmamêk

Soester Courant | 1986 | | pagina 9