ian buis O ^£)aztkuitfen Jacqueline Duwel (19) slaagt op slagersvakschool Het Schoolhuys op den Bergh; 150 jaar jong TUIN-ADVIESCENTRU M tvaaniêriwogt WOENSDAG 25 JUNI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES^ Weerzien^ V Wandelaar Rapport Rijksuniversiteit: Mest van invloed op kwaliteit grondwater in provincie Utrecht INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Helicoptervlucht voor vijftig klanten Smitshof zoekt het hogerop Voor dineren in de mooiste tuin van Nederland soest Hele week feest op de Wethouder de Haansehool Vrijwilligers Vakature Bank Sanitair HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers Zelf kompost maken (deel I) door Arie Wie "Rondje Soest" met enige regel maat leest kan weten dat Arie een ge boren en getogen Hagenaar is. "Daar om ben je nog niet slecht", oordeelde Marie bij onze eerste kennismaking. Met zo'n vaststelling valt te leven. Het is nu bijna dertig jaar geleden dat Arie de stad met z'n mooie paleizen inruilde voor Soest. Spijt? Laten we 't er op houden dat vergelij kingen in de meeste gevallen mank gaan. Den Haag - Soest is er een voor beeld van. Arie's zwak voor de weer in ere her stelde Hofstad heeft te maken met de vele herinneringen uit zijn jeugd die hij er aan heeft overgehouden. Met het klimmen der jaren vervagen en verdwijnen ze, tenzij iets of iemand er onverwacht iets van terugroept. Dit nu gebeurde deze week. Op de Soester Promenade van Hartje- Zuid zag Arie haar staan. Ze was 21, toen ze ruim 50 jaar geleden, met Arie in zo'n gek matrozenpakje, voor een foto met haar le klas-kleuters poseerde. Het moet een historisch moment zijn geweest. Arie's moeder vond het des tijds nodig de achterkant van de foto te voorzien van de tekst: "Juni 1935, Arie met juffrouw Dolman van de le klas." Juffrouw Dolman, Arie's eerste op recht grote liefde. Haar warme stem, vriendelijke ogen, en wat men toen engelengeduld noemde, tilden haar in zijn beleving boven alles en iedereen uit. "Ik hou van juffrouw Dolman en ga later met haar trouwen" was dan ook het onvermijdelijke gevolg. Een voornemen waarin hij overigens niet alleen stond. In de dagelijkse strijd de genegenheid van juffrouw Dolman te veroveren mengde zich een klasge nootje. Een zekere Jopie. Hij, rap van tong, zette een nog wel eens stotteren de Arie regelmatig op achterstand. Bovendien was hij in het bezit van een nieuwe fiets waarmee hij iedere dag parade voor de 'juf' draaide. Arie stelde daar tegenover dat hij be ter en langer kon hardlopen, en boven dien uit eigen mond menige appel voor z'n toekomstige bruid had gespaard. Weliswaar heeft hij haar de appels van Arie nimmer zien consumeren, de niet te beschrijven betoverende glim lach waarmee ze in ontvangst werden genomen vergoedde alles. Hoe Jopie, Arie's concurrent, 't later in het leven heeft gemaakt is tot nu toe onbekend gebleven. Veel zal 't niet zijn geworden. Hij had al vroeg iets glui perigs over zich. Arie's oprechte liefde voor de juffrouw van de le klas speelde zich af binnen de muren van een gigantisch groot Rooms-Katholiek scholencomplex. Arie weet niet hoe 't nu is, maar in die tijd, terwijl je aan de eerste vinger oefeningen van schrijven eri rekenen - nog moest beginnen, startte iedere schooldag met een kinderlijk gebedje. Je stond aan het eind van ieder school- ochtend- en middag niet eerder op het schoolplein na eerst de Lieve Heer mon deling te hebben bedankt, dan wel be terschap te hebben beloofd. Meestal betrof het 't laatste. Van jongs af aan werden kinderen in Arie's jeugd opge voed in een niet aflatend besef dat schier alles zonde was, zij 't met de geruststellende zekerheid dat één gram oprechte spijt voldoende was om een nieuw begin te maken. Juffrouw Dolman ging dagelijks voor in het gebed op een wijze, die deed ver moeden dat ze de geadresseerde zo niet dagelijks, dan toch regelmatig hoogst persoonlijk ontmoette. Tijdens die se rene ogenblikken bewonderde Arie haar met open ogen, hetgeen nu juist net niet de bedoeling was. Als de dag van gisteren weet Arie zich nog het verraad van concurrent Jopie te herinneren. Nadat het Amen uit juffrouw's mond geklonken had stak Jopie z'n vinger in de lucht en deelde geheel ongevraagd mede: "Juffrouw. Arie had onder het bidden z'n ogen open." Een mededeling die je als kind van schaamte en boosheid door de grond deed zakken. Nota bene afkomstig van een mannetje die, weliswaar in com pagnonschap met Arie, een dag eerder een rolletje drop uit een snoepwinkel gejat had. Tot intense vreugde van Arie kon hij uit de reactie van juffrouw Dolman op maken dat hij niet voor een verloren zaak streed, sterker nog, hij wist zeker dat de gevoelens, er later iets moois van te maken, wederzijds waren. "Dan had jij je ogen ook open Jopie, anders had je het niet kunnen zien." De publieke tribune in de klas gniffel de hoorbaar om het recht dat gespro ken werd. Juffrouw Dolman, een mens om te zoe nen. En zo stonden we, ruim 50 jaar later, oog in oog. Het kon niet missen. Slechts d'r volle bos haar was wat van kleur verschoten, het gezicht ouder, maar niet versleten door de jaren en nog al tijd zonder hulpmiddelen als bril en gehoorapparaat. Arie stak zijn hand uit en sprak: "Dag mevrouw Dolman. Kent U mij nog na al die jaren?" De aangesprokene verraadde geen en kele emotie en reageerde kort en bon dig. "Ich bin kein Hollanderin. Iel» komm aus Bremen. Entschuldigung. "Wat zie je bleek", vond Marie toen Arie even later de tas met boodschap pen uitpakte. "Het is de warmte", lichtte Arie toe. "Pas maar op dat je geen zonnesteek oploopt. Daar is 't net weer voor waarschuwde Marie met oprechte be zorgdheid. arie wandelaar Doorgereden na een aanrijding Direct nadat de politie een melding binnenkreeg van doorrijden na een aanrijding, stelde de politie zoniif^' nacht een onderzoek in in de omgevi g van de Koninginnelaan. Een automobilist was tegen een gepar keerde wagen aangereden, maar was er daarna vandoor gegaan. De po i i trof een gedeukte auto aan, maar n°g geen teken van de dader vinden. In grote delen van de provincie Utrecht is de kwaliteit van het ondiepe grond water duidelijk beïnvloed door bemes ting. In het water onder akkers op zand grond zit gemiddeld vier tot vijf maal zoveel nitraat als in drinkwater toelaat baar is. Dat blijkt uit een onderzoek naar de invloed van bemesting op het ondiepe grondwater, dat de Rijksuni versiteit Utrecht in opdracht van de provincie heeft uitgevoerd. Het onderzoek is voor Nederland uniek omdat nooit eerder in zo'n groot ge bied als de provincie Utrecht een der gelijk onderzoek naar de grondwater- kwaliteit is uitgevoerd. Met het onder zoek was een bedrag gemoeid van 164.900,-, waarvan de provincie de helft voor haar rekening nam. De an dere helft werd bekostigd door de In spectie Milieuhygiëne (30%), het Wa terleidingbedrijf Midden-Nederland (150%) en de gemeentewaterleiding bedrijven van Amersfoort en Amster dam (elk 2%%). Op ruim driehonderd plaatsen, ver spreid over de provincie, hebben de onderzoekers van de vakgroep Fysische Geografie monsters uit de bovenste meter van het grondwater verzameld. In het laboratorium zijn die onder zocht op onder andere nitraat- en fos faatgehalte, zuurgraad, kalium, kalk en sulfaat. Nitraat en fosfaat Vooral stikstof (in de vorm van nitraat) en fosfor (in de vorm van fosfaat) zijn stoffen, die door bemesting in de bodem komen en kunnen uitspoelen. Dat ge beurt als er meer stoffen op het land worden gebracht dan het gewas kan opnemen. Vrijwel nergens in de provincie zijn door de onderzoekers te hoge fosfaat gehaltes aangetroffen. Als de mestgif- ten niet worden verlaagd, verwachten zij in de toekomst wel problemen door te hoge fosfaatgehaltes in het grond water. Op veel plaatsen zijn te hoge nitraat gehaltes gevonden: in het grondwater onder akkers op zandgronden zit gemid deld vier tot vijf maal zoveel nitraat als toelaatbaar is in drinkwater. In drinkwater mag maximaal 50 milli gram nitraat per liter water zitten. Onder grasland op zandgronden en on der bouwland op kleigrond zijn de ni traatgehaltes gemiddeld tweemaal de drinkwaternorm. Onder klei-graslan- den en natuurterreinen werd gemiddeld minder dan 25 milligram nitraat per liter water aangetroffen. Maatregelen Als er geen maatregelen worden ge troffen, zal het nitraat ook in het diepe re grondwater terechtkomen, aldus de onderzoekers. Omdat op veel plaatsen in de provincie drinkwater uit het die pere grondwater wordt gewonnen, vormt nitraat een bedreiging voor de waterwinning. Ook natuurterreinen en oppervlaktewater worden bedreigd door nitraat, dat zich ongehinderd kan verspreiden. De onderzoekers menen dat er nader onderzoek nodig is om tot concrete maatregelen te komen. Zij merken op dat de invoering van eerste fase van de Wet Bodembescherming de pro blemen met de hoge nitraatgehaltes niet oplost. Deze wet gaat namelijk uit van de zogenaamde fosfaatnorm. Dat is de maximale hoeveelheid fosfaat, die jaarlijks op de bodem mag worden gebracht. "Vooral binnen de beschermings-zönes van drinkwaterwinputten lijken nade re maatregelen gewenst", aldus het rapport. Samen met de provinciale "aspecten studie mestoverschotten" zal het rap port van de Rijksuniversiteit op 26 juni a.s. de Statencommissie Milieubeheer worden besproken. Ze was er van kind af aan al bij wan neer ze met haar vader naar het slacht huis ging. In de slagerij van haar vader aan de Steenhoffstraat raakte ze ook al snel bekend, en op 15-jarige leeftijd ging ze naar de slagersvakschool in Utrecht. Nu, vier jaar later, is ze in het bezit van het slagersdiploma, en kan ze haar ouders volledig bijstaan. Jacqueline Duwel, dochter van slager F. F. Duwel, stapt het slagersvak in, een keuze die ze eigenlijk lang gele den min of meer onbewust al maakte. "Op de MAVO zat ik nog te twijfelen. Ik wilde kapster of schoonheidsspecia liste worden, maar toen dacht ik: 'Eigen lijk ben ik bek'. Hetgene wat ik het liefste wil schuif ik naar achteren. Ik heb altijd slager willen worden, en ik ben blij dat ik naar de vakschool ben gegaan", zegt Jacqueline. Naar alle waarschijnlijkheid zal ze ter zij ner tijd de winkel van haar ouders overnemen. Dat willen tenminste haar vader en moeder graag, en het is ook de grootste wens van Jaqueline. De slagersvakschool is een vierjarige dagopleiding in Utrecht. Jacqueline Duwel maakte daar eerst twee theo retische jaren mee. Het derde school jaar liep ze stage bij een slagerij in Utrecht en in de Bilt. In die tijd slaagde ze voor het praktijk- examen. Bedrijfsbeleid en organisatie waren de vakken, die ze het afgelopen jaar theoretisch leerde voor het onder Jacqueline Duwel, geslaagd voor het examen van de slagerschool in Utrecht zal ter zijner tijd de winkel van haar ouders aan de Steenhoffstraat overnemen. poto(300s van der Wilt nemerschap. Jacqueline kan 'alles' met een koe of een varken. Van de inkoop tot de ver koop en van het slachthuis tot op de toonbank, alle facetten van het slagers vak heeft ze doorlopen. De ervaring is haar dan ook niet vreemd, al geeft ze ruiterlijk toe dat de snelheid pas na enige tijd in de slagerij tot stand komt. Jacqueline Duwel, die graag danst, gitaar speelt en sport, heeft het laatste half jaar alle tijd aan haar studie ge geven. Hobbies werden aan de kant geschoven om na het examen goed voorbereid aan haar vak te beginnen. Het uitbenen van vlees, het uitsnijden van varkens, vlees klaarmaken en de worstmakerij, niets is haar vreemd. In de slagerij van haar ouders zal ze daarom vast en zeker haar mannetje staan, terwijl het volgens haar zeg gen moeilijk is voor een meisje in de praktijk aan de bak te komen. "Ja, het is een mannenberoep. In onze klas waren we met 35 jongens en maar 2 meisjes", aldus Jacqueline Duwel, die toch duidelijk wel aan de bak is ge komen, en dan niet als winkelmeisje, maar als volleerd slager. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Soest van uit de lucht. Vijftig klanten van het winkelcentrum Smitshof kun nen aanstaande zaterdag van uit een helicopter neerkijken op Soest. Hen wordt door het winkelcentrum Smits hof namelijk een rondvlucht aangebo den, omdat ze als winnaars naar vo ren zijn gekomen uit een boodschappen- actie. In de periode van maandag 2 tot en met zaterdag 14 juni kreeg iedereen, die in de Smitshof winkelde, bij de kassa van de verschillende zaken een deelnemerscoupon. Deze kaarten moesten, ingevuld met naam en adres worden ingeleverd. Uit het aantal in zendingen zijn vijftig kaarten getrok- xen. ueze iiizenuexj» mugeu zaterdag plaatsnemen in een driepersoons Hug hes 300 C van Ryfas-Heli-Service. Be halve enkele interessante plekjes van Soest worden ook de woningen van de passagiers 'aangedaan'. Het opstijgen en landen gebeurt in de directe omge ving. Voorheen moesten de winnaars naar Lelystad waar ze werden inge scheept in sport vliegtuigen. Naast de vijftig prijzen voor de rond vlucht boven Soest, hebben alle win keliers van de Smitshof een boodschap- penpakket ter waarde van vijftig gul den beschikbaar gesteld. Alle inzen dingen dingen mee naar deze 'cheques', die bij de betreffende winkelier besteed moet worden. Restaurant prins hendriklaan 1 tel. 02155-13807 tholieke school in "Soest op den Bergh" resulteerde in een enorme leegloop met als gevolg dat de openba re school nog welgeteld twee leerlingen onderdak bood. Het gemeentebestuur sloot de school, maar kwam in 1923 terug op haar besluit toen de bewoners van de nieuwe wijk Ons Belang (waar on langs het levensmiddelenditributiecen- trum Food Express uit de grond rees een request indienden voor een openba re school. Het betekende werk voor meester Lub, die vier maanden nadat de school ter ziele was gegaan twintig kinderen in zijn klas kreeg. Het aantal breidde zich vervolgens snel uit. Een belangrijk jaar in de geschiedenis van de school was 1929. Na een periode, waarin op figuurlijke wijze gevochten was voor een gebouw, verhuisde de school inderdaad naar een nieuw pand, iets verder aan de Professor Lorentz- De Wethouder de Haansehool in Soesterberg staat deze week in het teken van het 150-jarig bestaan. Een groot aantal activiteiten zet de viering daarvan luister bij. Afgelopen maandag startten de eerste festiviteiten, terwijl vrijdag een feest avond met onder meer enkele honderden oud-leerlingen de feestweek afsluit. De openbare basisschool aan de Professor Lorentzlaan telt momenteel 229 leerlin gen. In het eerste jaar waren dat er ongeveer zeventig, die één onderwijzer tot hun beschikking hadden. Dat was Theodorus Moes veld, de voorganger van Gerrit Stekelenburg, die tegenwoordig directeur van de Wethouder de Haan- school is. Aanvankelijk bestond enige onduidelijkheid over de juiste leeftijd van de school, maar dankzij het graaf- en spitwerk van de heer Paul J. Daams in de archieven, kwam men tot de ontdekking dat in 1836 de toenmalige burgemeester Schout Gerrit van Steyn van Hensbroek in overleg met de gemeenteraad de be slissing nam tot de bouw "eener Schoolhuys op den Bergh". Anderhalf jaar terug begon men met de organisatie van de feestelijkheden rond het 150-jarig bestaan. Het produkt van de uit zes personen bestaande commissie speelt zich deze week af in en rond het schoolgebouw. Iedere och tend worden activiteiten gehouden op het gebied van drama, dans, beeldende vorming, muziek en audio-visuele hulpmiddelen. Medewerkers van het cultureel creatief centrum C-Drie ver lenen assistentie. In de middaguren staan tal van "dingen" op het programma. Gistermiddag werd bij voorbeeld een Qudhiollandse zeskamp gehouden, morgen kynnen de kinderen kijken naar denjioristraties van de brandweer, de politie en de GG en GD. De Wethouder de Haansehool houdt ge durende de festiviteiten ook open huis en daarbij is een bezoekje aan de ten toonstelling in het oudste gedeelte van de school zeker het bekijken waard. Een klaslokaal is helemaal aangepast aan de situatie van begin deze eeuw. Originele tekeningen hebben de basis daarvoor gelegd. Het is tevens de be doeling dat de leerlingen en het onder wijzend personeel zoveel mogelijk in oude kleding "ten schole" verschij nen. Schooltje De heer Daams heeft veel tijd gestoken in het opgraven van de historische ge gevens van de school, die tien jaar geleden de naam van de voormalige wethouder van onderwijs kreeg. Op de hoek van de Professor Lorentzlaan/- Rademakerstraat werd in 1836 gestart met de bouw van een schooltje. Het betrof een gebouw met één lokaal, dat onder de zogenaamde hoofdschool in Soest viel. Het lesgeven gebeurde in die tijd onder andere omstandigheden als vandaag de dag. Meester Moesveld moest in een donker lokaal zeventig kinderen onderrichten voor een jaarsalaris van honder gulden en een jaarlijkse toelage van zegge en schrij ve vijftien gulden een behoeve van de stookkosten. In Soesterberg stonden destijds ongeveer vijftig boerderijen. Toch werd besloten de school te stich ten, temeer daar met de gemeente Seyst (Zeist) overeengekomen was dat dertig kinderen uit de naburige gemeente naarde school in Soesterberg zouden komen. Het schoolgebouw, waarin zich geen vloer bevond, werd verschillende malen zo goed als het kon opgeknapt. Omstreeks 1870 werd het afgebroken en maakte het plaats voor een nieuw gebouw met twee lokalen. Omdat het leerlingenaantal de zeventig over schreed kreeg de meester mede werking van een hulponderwijzer. De laatste moest dan wel in zijn vrije avonduren een groep armlastige kinderen onderwijzen. De leraren hadden vooral in de vorige eeuw vaak bijbaantjes als koster of schrijver om aan de kost te kunnen komen. De lonen, die zij ontvingen voor lesgeven waren namelijk geen vetpot. Leegloop In de twintiger jaren kreeg de school met problemen te kampen. De komst van een christelijke- en een roomska- De oude tijden herleven deze week op de wethouder de Haansehool in Soesterberg. De openbare basisschool bestaat 150 jaar. FotoGoos van der Wilt laan. De school kwam te bestaan uit vier klassen en dus diende meester Lub's "eenmansstaf" te worden uitge breid. Juffrouw Rupp en juffrouw Koopmans kwamen naar de Proffesor Lorentzlaan om daar respectievelijk 42 en 41 jaar in dienst te zijn. Beide dames zullen aanwezig zijn op de reünie vrijdag. De meeste van de meer dan 300 reünisten, die inmiddels toegezegd hebben te komen, hebben zij ooit in de klas gehad. Het genoemde trio had een groot aandeel in de groei van de school, waar in 1959 een vleugel met twee lokalen werd aangebouwd. Een jaar later werd het zevende lokaal gebouwd, in 1979 gevolgd door nog een lesruimte. Op de wethouder de Haansehool is men de heer Daams bijzonder dankbaar voor al het speurwerk dat hij geleverd heeft. Deze week zal een door hem ge schreven boekwerk over de 150-jarige geschiedenis van de school van de pers rollen. Het naslaan van het archief heeft er overigens toe bijgedragen dat verschillende historische papieren van de gemeente Soest niet verloren zijn gegaan. Ze zijn opgeslagen in het ar chief van het gemeentehuis in Amersfoort, dat enige tijd geleden gedeeltelijk vernield werd door brand. Juist in die tijd had Daams de papieren tot zijn beschikking, zodat de documen ten gespaard bleven van de vuurzee. Feestvieren De door Daams beschreven periode wordt deze week herdacht door alle be trokkenen van de school. De kinderen van de Wethouder de Haansehool staan daarbij in het middelpunt van de be langstelling. Zij hoeven zich kort voor de zomervakantie niet in te spannen om tot de oplossing van rekensomme tjes te komen. Ze kunnen wél tot de slotsom komen dat een hele week feest vieren een leuke bezigheid is. En dat allemaal dankzij meester Moesveld, meester Lub en vele anderen die zich op enigerlei wijze hebben ingespannen voor de school, of zoals wethouder drs. Jan Menne van onderwijs in de jubi leumkrant van de school schrijft: "De kinderen, die 150 jaar geleden en 100 jaar geleden de school nieuwsgierig en misschien ook een beetje trots be zochten, zijn al lang niet meer onder ons, maar de namen komen we nog steeds tegen en ook de kennis, die ze op school vergaarden en overdroegen aan anderen en misschien ook aan ons". 0 "Het Schoolhuys op den Bergh' (1937) Hannes van de Neng is met vakantie kantfllir Steenhoffstraat 13 3764BH Soest effKieiKV Telefoon 02155-10115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Evenals voorgaande jaren zal de Vrij willigers Vakature Bank in de maand juli gesloten zijn in verband met va kantie van de medewerkers. De vakan tieperiode loopt van 30 juni t/m 1 augus tus. Voor dringende zaken kan in de tweede helft van juli kontakt worden opgenomen met de heer Schrandt tel. 02155-11603. Voor mensen met enige journalistieke aanleg of belangstelling daarvoor vol gen enkele vakatures. Het gaat om vakatures ter verster king van de redaktie van de Stichting Baanlozenkrant Eemland te Amers foort. De Baanlozenkrant wordt gratis verspreid door gemeentelijke en so ciale instellingen in de regio Eemland (Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Leusden en Soest. Medewerker m/v lay-out: - ontwerpen van koppen - het op aanwijzing van de eindredak- teur plaatsen van de testblokken - ontwerpen van logo's, beeldmerken, fignetten en advertenties - het bepalen van de uitsneden van de foto's - het afwerken van de vormgeving Eindredakteur: - Is verantwoordelijk voor de uiteinde lijke vormgeving - Bepaalt de plaats van de artikelen in de krant - Maakt de artikelen passend (in over leg inkorten of veranderen) - Heeft de eindverantwoordelijkheid voor de koppen. Schrijvende medewerkers m/v. - Het opdoen van ervaring in het schrij ven van diverse onderwerpen - Vergroten van de mogelijkheden op betaalde arbeid door het opdoen van werkervaring in een gezellig team. Iemand die zich wil belasten met de verspreiding van de Baanlozenkrant. Belangstellenden voor één van boven staande funkties kunnen kontakt opne men met de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank, Willaertstraat 49. tel. 12630. Openingstijden op maandag, dinsdag en de donderdag van 10.00 - 12.30 uur en 3.30 - 15.30 uur. Vrijdag van 11.00 - 12.30 uur. Tas gestolen In een supermarkt aan de Smitsweg is een plastic tas gestolen. Daarin bevon den zich een portemonnee met een geldbedrag van 80 gulden, huissleutels en een witte trui. De tas lag op het bagagerek onder de kinderwagen van mevrouw B.W. uit Soest. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* 14140 Telex 79479 nl Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Dagelijks gooien erg veel tuinbezitters tezamen gi gantische hoeveelheden komposteerbaar tuin- en huisafval in de vuilnisbak. Diezelfde tuinbezitters besteden jaarlijks tezamen aanzienlijke bedragen aan bemesting voor hun tuin. Een jammerlijke zaak dus; goed bruikbare voedingsstoffen verdwijnen in de vuilniswagen. Terwijl er aan de andere kant voor een gezonde groei en bloei weer moet worden bijgemest. Onder het motto "het afval van vandaag is de humus van morgen", kunnen we zelf op vrij eenvoudige wijze ons verteerbaar afval omzetten in een voedzame kompost. Wat het tuinafval betreft gelft dat alles wat tijdens een gevarieerd tuinseizoen vrijkomt gebezigd kan worden voor hergebruik. Blad, uitgebloeide bloemen, erwtenstro, groenteresten, heggeknipsel, onkruid, afgemaaid gras, takjes etc. Het organische keukenafval kunnen we verzamelen in een kompostemmer. Hiervoor komen bijv. aar dappelschillen, theezakjes, koffiedik, fruit en groen teresten, eierdoppen en afhankelijk van de inhoud zelfs stofzuigerzakken in aanmerking. Voor glas, plastic en conserveerblikken is natuurlijk géén plaats op de komposthoop De komposthoop moeten we niet zien als een afval hoop, waar alle organische resten eenvoudig worden opgeworpen. Op die manier ontstaat er slechts een kwalijk ruikende vuilnishoop. Wie een rijke geuren de humus als eindresultaat wil moet zorgvuldig en netjes te werk gaan. Toch is het recept voor een goede kompost eenvoudig en praktisch. Om te beginnen verzamelen we een vrij grote hoe veelheid organisch afval. Dit materiaal wordt zo goed mogelijk versnipperd. Daarvoor gebruiken we een snoeischaar of spade. We moeten goed bedenken dat het afval dat goed verhakseld is al half ver- komposteerd is. Hoe kleiner het organisch afval is gemaakt des te sneller verloopt het rottingspro ces. Overal op snij- en breukplaatsen kunnen de mikro-organismen gemakkelijk binnendringen en het resterende materiaal afbreken. Verkleind ma teriaal is dus als het ware min of meer voorgekauwd. Er zijn voor het verkleinen van grote hoeveelheden afval ook speciale elektrisch aangedreven hakse- laars in de handel, die zonder probleem door iedere hobby-tuinder bediend kunnen worden. Deze machi nes verkleinen alle snoeihout dat tussen hun hak messen komt, maar ook afval van timmerhout, keukenafval, vochtig karton, koolstronken, onkruid, blad en groenteresten veranderen in overzichtelijke kompostheuveltjes Als we het afval verkleind hebben vermengen we de droge en vochtiger substanties, waarna het klaar is voor kompostering. Om het verrottingsproces te versnellen en om te komen tot een voedzamer eind- produkt zijn er verschillende produkten te koop die we aan ons te verteren afval toevoegen. Een produkt dat als "Bio-kompostmaker-vlokken" in de handel is zorgt voor een krachtige omzettings impuls door middel van miljarden ijverige mikro- organismen. Bio-kompostmaker bevat namelijk een gedroogde massa belangrijke bacteriën en humus- vormende organismen, die in het vochtige kompost mengsel met veel enthousiasme tot grote aktiviteit komen. Ze storten zich direkt op het ontdekte voed sel om dit om te zetten in aarde. Andere niet op de biologische tuinder afgestemde middelen als bijv. Asef kompostmaker werken op de chemische om zetting van het afval en hebben daarnaast een voe dende waarde. Volgende week meer over het zelf bereiden van kompost, de beste plaats voor de pro- duktie ervan en belangrijke regels voor een vlot verloop van afvalomzetting.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11