Reconstructie Van Weedestraat start dit jaar KBJE VANEDE V» wsper SP WSÈh Raad akkoord met plannen Opluchting bij Howson Algraphy Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Nieuwe ticket voor zieke Becky Beller Bouw politiebureau wordt nauwkeuriger begeleid 79,- km^zo gezien WOENSDAG 25 JUNI 1986 64e JAARGANG NO. 43 wm\ Werkgelegenheid van 138 man verzekerd Meeste schoolverlaters vinden werk Werkloosheid in de regio vertoont lichte daling BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Soester Courant Raadsvoorstel maar gedeeltelijk aangenomen Luchtballon uit de koers ÏK - door Gerard Paul Dromenland Woody Woodpecker en de Roadrunner Trein speelt met vuur Rijbewijs in Soest duurder LET OP! Super aanbiedingen KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. I Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- j Buiten Soest per halfjaar f24-®® Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Nog dat jaar wordt aangevangen met de reconstructiewerkzaamheden van de Van Weedestraat. De gemeenteraad heeft vorige week donderdag inge stemd met het verlenen van een kre diet van 429.700 gulden. Hiervoor zal het fonds stadsaanleg worden aange sproken. De totale kosten van de recon structie, waarbij een verhoging van de verkeersveiligheid en verbetering van de parkeerscapaciteit als uitgangspun ten gelden, bedragen bijna acht ton. De winkelkring Van Weedestraat neemt als profiterende ondernemersgroep 100.000 gulden voor zijn rekening. Omdat de Van Weedestraat een rijksweg is, zal rijkswaterstaat 45 pro cent van de 'straatkosten' vergoeden. Dat is ongeveer 260.000 gulden. Na de commissievergaderingen van drie weken geleden was al vast komen men staan dat de meerderheid van de raad zich volledig achter het college voorstel zou scharen. Slechts de par keerplaats achter het VVV-kantoor aan de Steenhoffstraat vormde, ook tij dens de raadsvergadering, een vuiltje in het oog van een (kleinaantal raads leden. Jan Visser van Progressief Soest stelde dat de -parkeergelegenheid zich te ver van de winkelkern bevindt, en daarom niet aantrekkelijk is voor gebruik door het publiek. Om 80.000 gulden, zoals het plan weergeeft, te be steden aan de parkeerplaats ging Vis ser daarom (ook) te ver. Veel liever zou hij een rosarium gerealiseerd zien, zodat de muziekavonden van weleer op de voormalige marktplaats in ere kunnen worden hersteld, kunnen worden hersteld. Ook Wiebe Meilof van de christelijke combinatie SGP/GPV/RPF vond het niet zinvol om zoveel geld te gebruiken. Adriaan Pothuizen (D'66) toonde enige scepsis ten aanzien van de parkeer plaats, maar ging niettemin akkoord. De VVD'er Gert Beyen concludeerde dat de noodzaak van de aanpassing van het parkeerterrein onomstotelijk vast staat. De langparkeerders, over het algemeen bestaande uit winkelperso neel, zouden hun vervoermiddelen voortaan achter het VVV-kantoor moeten plaatsen. Namens de VVD zei M Beyen vertrouwen te hebben in een goede ontwikkeling met alle positieve gevolgen van dien. Het CDA liet middels Arie van den Breemer niet minder positieve klanken horen over het reconstructieplan. De christen-de mocraten waarderen het dat de mid denstanders van de Van Weedestraat ook een bijdrage leveren aan de totale kosten van het project. Het PvdA raadslid Wil Stekelenburg sprak haar blijheid uit over de te verwachten bete re verkeersveiligheid. Ze drong aan op een scherpe controle op naleving van de regels van de blauwe zone, hetgeen moet voorkomen dat men niet langer dan de maximaal toelaatbare tijd par keert. Volgens wethouder drs. Günther -- m - Van Weedestraat: Op zoek naar een plekje. FotoGoos van der Wilt Plomp van ruimtelijke ordening wordt over dit laatste punt nog nagedacht. Zijn collega Ries van Logtenstein zei met betrekking tot de parkeerplaats dat ook de inrit aanzienlijk wordt ver beterd. De huidige staat geeft aanleiding voor onveilige situaties. Na de reconstructie werkzaamheden, die in 1987 worden afgerond, moet de verkeersveiligheid aan de Van Weede straat een stuk beter zijn. Ook moet het parkeerprobleem de wereld zijn uitgeholpen. Behalve de parkeerplaats achter het VVV-kantoor, worden par keerplaatsen aangelegd aan de Bea- trixlaan en de Stadhouderslaan. Dit kost bijna 40.000 gulden. Enge yille, auctie van het Soester bedrijf later prbu^grapbv Eurepe Fï.V. aan de waar otïsetplaten voor de graf^che industrie worden ver vaardigd, heeft tijdens een persconfe rentie gezegd dat de vakbonden en de ondernemingsraad (OR) niet vergeefs aan de bel hebben getrokken. "Mede door de substantieel gewijzigde omstandigheden" sinds het plan tot sluiting van de produktie-afdeling werd gelanceerd (eind 1984) blijft de fabriek open, zo blijkt uit een gezamen lijke verklaring van de directie en de ondernemingsraad. Door dit besluit lijkt de werkgelegenheid van de 138 met ontslag bedreigde werknemers verzekerd te zijn. Begin augustus start er uitgebreid overleg tussen directie, vakbonden en OR over de voortzetting van de fabriek. De Industriebonden FNV en CNV, die evenals de OR de directie wanbeleid aanwrijven, zijn inmiddels enige tijd geleden een enquêteprocedure tegen Howson gestart om het directiebe leid aan de kaak te stellen. Vorige week werd de zaak behandeld voor de Ondernemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam Daar werd bekend dat in een eerste onderzoek dat de Am sterdamse advocaat mr. Grosheide in opdracht van de ondernemingskamer verrichtte de Howson-directie er niet zo best afkwamGrosheide constateer de dat de directie in 1979 en '80 al dacht over sluiting zonder dat vakbonden en OR van iets wisten. Pas de laatste ja ren kwam de informatie aan bonden en OR op gang. De bonden besloten overigens vorige week een verzoek tot nader onderzoek aan te houden tot de directie de knoop over sluiting had doorgehakt. Uitbreiding Vakbondsbestuurder Henk Wijninga van de Industriebond FNV is dolge lukkig over het feit dat de sluiting van de baan is. Ook is hij er erg content over dat de directie het alternatief van de OR overneemt. Dat alternatief voorziet volgens hem niet in inkrim ping, maar in uitbreiding van produk- tie en werkgelegenheid met enkele tientallen banen. Het aantal werklozen in het gewest Amersfoort is in de maand mei met 224 mensen afgenomen. Het gaat om 180 mannen en 44 vrouwen, waarvan de helf* ouder is dan 23 jaar. In Soest ligt het werkloosheidspercentage op negen procent. Ten opzichte van vorig jaar betekent dat een daling van 1,3 procent. In vergelijking met de andere gemeenten in de regio betekent dat een vrij grote neergang in het aantal werklozen, maar na Amersfoort heeft Soest toch het grootste werkloosheids percentage. Tot nu toe hebben zich 331 schoolver laters bij het Gewestelijk Arbeids Bu reau aangemeld. In het gewest Amers foort hebben ongeveer 1900 scholieren het examen met succes afgerond. De mees ten van hen zullen binnen redelijke termijn aan het werk kunnen komen. Met name de uit het Middelbaar- en Hoger Beroeps Onderwijs stappende scholieren komen snel aan het werk, met uitzondering van degenen die een sociale culturele opleiding achter de rug hebben. De technisch geschoolden hebben ook een goede kans op een baan. Minder florissant zijn de verwachtin gen voor LHNO-ers en MAVO-leerlin- gen. Werkgevers in de metaal-, bouw- en nijverheidssector klagen over een ge brek aan afgestudeerde scholieren. Ook de vraag naar MEAO-ers en HEAO-ers is groot. Het percentage schoolverlaters dekt die behoefte ech ter bij lange na niet. De omvang van de nieuwe lichting is eenvoudigweg te klein. Het arbeidsbureau is in sa menwerking met andere instellingen bezig met de voorbereidingen van een Jeugd Ontplooiings Banen (JOB)-plan. De regeling is bedoeld voor langdurig werkloze jongeren. Bedrijven die der gelijke jongeren in dienst nemen, zou den een loonsubsidie van veertig pro cent moeten krijgen. Daarnaast hoop het arbeidsbureau dat het komende regeeraccoord aandacht zal besteden aan het jeugdgaratieplan. De meeste schoolverlaters komen weliswaar vrij snel aan een baan, een deel van hen blijft lang(er) ingeschre ven bij het arbeidsbureau. Voor die laatste groep wil het arbeidsbureau een garantie inbouwen, dat ze na het verlaten van de school een werkbetrek- king krijgen. Per jaar gaat het in Ne derland in totaal om ongeveer 200.000 schoolverlaters. De buurman kwam driftig z'n mening eens uiten hij was in zijn drift onmogelijk te stuiten hij sloeg omzich heen verwondde zijn been Maar Van Ede kwam snel en repareerde de ruiten. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! Volgens Wijninga is het nog nooit ver toond dat een directie een alternatief plan van een ondernemingsraad in zijn geheel overneemt. "Zeven jaar lang hebben OR en bonden geknokt tegen de sluitingsplannen en die strijd is niet vergeefs geweest", aldus de vakbonds bestuurder. Nu sluiting van de baan is, zullen de bonden de enquêteprocedure waar schijnlijk niet doorzetten. Ook de di rectie mag wat Wijninga betreft blij ven zitten. "Wij zijn die procedure ge start om het wanbeleid aan de kaak te stellen. Te elfder ure is er bij de di rectie kennelijk toch een lichtje gaan branden. De sluiting is van tafel en dat is het belangrijkste" Algemeen directeur H. L. Bilek be aamde dat er een uitbreiding van de produktie op stapel staat maar of dat ook extra arbeidsplaatsen betekent, durft hij niet te zeggen. "De vakbon den kunnen dat wel zeggen maar dat staat nog niet vast. De tijd zal het le ren". Dat de sluitingsplannen van de baan zijn, is volgens Bilek te danken aan het feit dat de produktiviteit in Soest sterk is gestegen door verder gaande automatisering etc. Andere belangrijke factor is dat de vraag naar offsetplaten in de grafische industrie de laatste tijd weer fors is aangetrok ken. De markt is nu weer gunstig, in tegenstelling tot enkele jaren geleden, aldus directeur Bilek. Over eventueel wanbeleid reageert hij kort. "Als er al sprake was van wanbeleid - ik weet dat niet - dan was dat onder mijn voor gangers. Ik ben pas drie jaar algemeen directeur". Gestolen fiets Een fietser trok enkele dagen geleden de aandacht van surveillerende politie, toen hij bij het zien van de politiewagen direct een tuinpad inreed. De politie controleerde hem bij een woning aan de Torenstraat. De jongeman bleek de fiets te hebben gestolen in Amersfoort. Hij werd daarom overgebracht naar Amersfoort voor een nader onderzoek. Op de Dalweg werd een vrouwelijke bestuurster van een auto aangehouden. Ze had teveel gedronken, en twee blaastesten en een bloedproef vielen in haar nadeel uit. Ze kreeg een rijverbod van acht uur een een proces-verbaal. Zomer, zon LANCASTER Lancaster Zonnecosmetica bij: PARFUMERIE STREUPER Soesterbergsestr. - Soest voor de voorde maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 14152 Het is zo goed als zeker dat Becky Beller, één van de Amerikaanse stu denten uit Titusville, volgend jaar op nieuw naar Nederland komt in het ka der van de uitwisseling met Soester scholieren. Op dit moment vertoeft ze nog in Soest. Twee dagen na haar aan komst in ons land stak bij haar de ziek te van Pfeifer de kop op. Ze heeft daardoor vrijwel niets van het uitwisselingsprogramma kunnen mee maken. De dokter had haar bedarrest gegeven. Inmiddels is al 800 gulden bijeengebracht voor een nieuwe ticket. De tien Nederlandse scholieren, die op 9 juli nar Titusville vliegen, hebben ieder 25 gulden beschikbaar gesteld. Hetzelfde deden alle ouders van de scholieren. Iemand, die 50 gulden had gekregen als benzinevergoeding voor een retourtje Giethoorn, heeft dit be drag teruggegeven ten behoeve van de aanschaf van een nieuw vliegbewijs. Betty van Kuyvenhoven van de ge meente Soest heeft ook contact gehad met de gemeente Titusville en verwacht wordt dat de resterende noodzakelijke 700 gulden snel beschikbaar komt. Becky Beller (16) kan dan volgende zomer andermaal naar Nederland ko men, en actief deelnemen aan de uit wisseling, die dan voor de vijfde keer wordt gehouden. Met uitzondering van de eerste drie dagen, een half uurtje van het volley baltoernooi en een uurtje tijdens de af scheidsavond, heeft ze zich moeten Becky Beller komt volgend jaar in elk geval terug naar Soest. Foto: Goos van der Wilt afzonderen van de rest. Ze mocht van de dokter niet terugreizen met de an dere drie studenten, die inmiddels veilig zijn thuisgekomen. Waarschijnlijk zal ze op 9 juli met de tien Nederlandse scholieren naar Titusville reizen. Indien de dokter be slist dat ze eerder naar huis mag, dan zal Betty Kuyvenhoven een en ander proberen te regelen. De gemeenteraad heeft alleen haar goedkeuring gehecht aan de aanleg van leidingen en de plaatsing van de hoogrendementsverwarmingsketel in het nieuwe politiebureau dat thans aan de Dalweg wordt gebouwd. Pas in augustus zal een beslissing ge nomen worden over de aanschaf van een warmteterugwinningsapparaat, een zg. "Warmtewiel", waarmee de toekomstige energiekosten gedrukt moeten worden. Alle raadsfracties waren overtuigd van het nemen van energiebeperkende maatregelen, maar hadden veel kri tiek op de berekeningen van het college en de pJitie, rtiv ••ic:-te,i zorgdragen voor de bewaking var» het bouwbudget. Bert Krijger (VVD) stelde dat de cal culatie "geen schoonheidsprijs ver diende" en Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF) ontdekte zoveel onduidelijk heid" in de berekeningen dat hij er niet achter kon komen hoe het precies zat. De christen-democraat Wybenga wilde eerst de zaken op een rijtje zetten alvorens een beslissing te nemen. Jan van Esseveld (D'66) toonde met een amendement aan dat de bezuini gingen zowel wat de energie als de fi nanciën betreft niet de moeite lonen en Leidje Tomassen ("Progressief Soest") deed uitvoerig verslag van haar pogingen bij de Stichting Voor lichting Energiebesparing Nederland (SVEN) inzicht te krijgen in de diver se besparingssysiemen en subsidie mogelijkheden van rijkswege. Energiewethouder Ries van Logten stein (CDA) had geen weerwoord en beloofde alles uit te zoeken. Kees Boerkoel (PvdA) betoogde dat het in de bouw gebruikelijk is tegen over het meerwerk (de maatregelen kosten de gemeente 120.000 gulden ex tra! te zoeken naar "minderwerk". Spraakverwarring Een complete spraakverwarring ont stond in de gemeenteraadsvergade ring met hoehet kwam dat de Commis sie Begeleiding Bouw Politiebureau niet tijdig was geïnformeerd en geraad pleegd over de financiële tegenslag. In december 1985 is deze commissie bestaande uit fractievoorzitters en fractiedeskundigen éér. keer bij elkaar geweest: Burgemeester Paul Scholten 'wist ze ker" dat hij de vorige maand de Bege leidingscommissie had uitgenodigd na de gemeenteraadsverkiezingen. De VVD-er Willem Blaauw ontkende een uitnodiging te hebben ontvangen. Wel heeft de burgemeester in een com missievergadering van Algemene Be stuurszaken (ABZ) de kwestie aange kaart. Raymond van Gelder (PvdA) betoog de dat vorig jaar in het bouwbudget (acht miljoen gulden) van het nieuwe politiebureau bezuinigingen zijn ge presenteerd die nu blijken geen bezui nigingen te zijn geweest. Volgens hem is dat gebeurd om de bouw van het politiebureau "door de raad te loodsen". "Ik acht deze handelwijze niet goed voor de samenwerking tussen raad, college en ambtelijke medewerkers. Wij moeten het vertrouwen kunnen hebben dat dergelijke fouten niet wor den gemaakt", aldus de sociaal-demo craat. In augustus wordt de Begeleidings commissie opnieuw bijeen geroepen om zich opnieuw over het "warmte wiel" te buigen. De bouwcoördinator van de politie, 'hoofdinspecteur B. H. de Bouw, volgde geïnteresseerd de discussies vanaf de publieke tribune. Auto contra motorrijder Een motorrijder uit Baarn is met een gebroken been naar het ziekenhuis ver voerd, nadat hij op de Birkstraat. was aangereden door een automobiliste. Een 41-jarige vrouw uit Soest reed daar in de richting van Amersfoort. Ze besloot terug te keren en reed de berm in voor een draaimanoeuvre. Ze keek achterom,, bespeurde geen naderend verkeer en draaide de weg op. Juist op dat moment passeerde de motorrijder, die ze kennelijk over het hoofd had gezien. Het ongeluk gebeurde afgelo pen donderdagmorgen. MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID - Een balionvaarder uit Hilversum heeft, vorige week een landing moeten maken op een grasveld nabij de vlieg basis Soesterberg. Een eerdere poging om op de vliegbasis te landen mislukte. De heer R. Wiegers uit Hilversum was met zijn heteluchtballon boven de Eng al tot een laag niveau gezakt. Om zo min mogelijk kans te maken te moeten landen binnen de bebouwde kom week hij uit in de richting van Soest-Zuid en Soesterberg. Via radiocontact met de vliegbasis vroeg hij of hij op het militaire vlieg veld kon landen. Dit lukte echter niet. Uiteindelijk kon de Hilversummer zijn ballon net buiten de afrastering op een veldje aan de Amersfoortsestraat aan de grond zetten. Alle zomerschoenen nu Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie. Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 Er was eens een volksstam waarvan de leden zeer vredelievend waren en stuk voor stuk een hoge leeftijd bereik ten. Feitelijk wisten ze niet eens dat er zoiets als oorlog bestond. En niemand kon ze het verschil tussen hun haast onaardse toestand en de waanzin van de oorlog uitleggen, doordat ze ver weg en helemaal geïsoleerd in het oer woud leefden. Toch heeft ooit iemand het wonderlijk verhaal meegenomen van het enige volk ter wereld dat niet alleen geen oorlog kende, maar ook onder elkaar de vrede diende. De droom nam een zeer belangrijke plaats in hun leven in. Elke ochtend trok ken ze uitgebreid tijd uit om aan elkaar hun dromen van de afgelopen nacht te vertellen. Wie zijn droom onthouden had en kon navertellen was verzekerd van een aandachtig gehoor. Kinderen luis terden naar bejaarden en omgekeerd. Hoor, een jonge man vertelt dat hij door een tijger werd aangevallen. Hij rent voor zijn leven en in zijn doods angst schreeuwt hij om hulp. Na een wilde jacht weet hij te ontkomen. Een ouder stamlid hoort het verhaal aan dachtig aan en zegt: "Goed gedaan, jongen. Je redde je leven door te vluch ten voor het gevaar." Daarna legt hij echter uit dat hij tij dens een droom niet bang hoeft te zijn. Het is immers een droom en geen werkelijkheid. Maar de oude neemt de droom wel degelijk serieus, want hij zegt: "Nu ben je hard weggelopen, maar blijf de volgende keer eens stil staan en ga naar de tijger toe. Over win je angst en praat met hem." Voorts vertelt de oude wijze dat iedereen zijn eigen tijger heeft en dat de mens moet leren om die bedreiging niet uit de weg te gaan. "Vlucht niet voor wat jou angst inboezemt, maar leer om te gaan met de tijger in jouw leven", is de les die de jongeman meekrijgt. Nog weer later krijgt hij zelfs de opdracht om aan de tijger een geschenk te vra gen... Het lijkt wel een sprookje of een droom, iets uit een andere wereld. Maar dit volk bestaat echt. In Maleisië. Nee, meer vertel ik er niet van. Als Neckerman er achter komt is deze mooie droom gauw over. De AVRO-serie 'Wordt Vervolgd' blijkt niet alleen populair te zijn bij de kleinsten onder de hedendaagse jeugd. Vooral de imitatiewedstrijd, met name bedoeld voor kinderen van 0 tot 12 jaar, slaat enorm aan bij de ouderen. Dit leerde ons het automatisch ant woordapparaat van onze courant. Bij het afluisteren van de band, één dezer dagen, klonk het: "Ik ben Peter de Brouwer, ik ben 17 jaar en ik doe Woo dy Woodpecker na. Hahahaha, h&haha- ha, hahahahaha. En ik doe ook de Roadrunner na. Beep Beep, zoeoeff". Soestduinen-Amersfoort Langs de spoorlijn Soestduinen-Amers- foort heeft in de afgelopen week twee keer brand gewoed. De eerste keer betrof het een serieuze brand, die zich uitstrekte over een lengte van acht ki lometer. Enkele duizenden vierkante meters spoorberm werden verwoest door de vlammenzee. De oorzaak was vèrmoedelijk een vastgeslagen rem van een treinstel, die vonken had ver oorzaakt. De brand werd bestreden door de brand weer uit Soest, die medewerking kreeg van de Amersfoortse brandweer, de vliegbasis-brandweer en een groot aantal burgers. Militairen moesten 's nachts wachtlopen om dreigend brand gevaar te signaleren, dan wel te voorkomen. Afgelopen zondag werd ter hoogte van de Vlasakkers andermaal een berm brand opgemerkt. Het vuur werd geblust door de brandweer. Het ver moeden bestaat dat het vuur is aange stoken. Het legestarief voor de afgifte van rij bewijzen wordt in de gemeente Soest verhoogd tot 38 gulden. Dit was 37,60 gulden. In de meeste gemeenten in de provincie Utrecht schommelt de prijs tussen de 24 en 30 gulden. Dit jaar zullen nieuwe wettelijke bepa lingen in werking treden, waarbij voort aan de burgemeester de rijbewijzen verstrekt in plaats van de commissaris van de koningin. Het college van bur gemeester en wethouders wilde, voor uitlopend op een eventuele tariefsver laging van het rijk, de prijs op dertig gulden brengen. De raad besloot echter dit bedrag op te schroeven op 38 gul gulden. Onze I vindt u op mt de achterpagina. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1