f/Tdf/r Reisklaar. Ook uw buitenlands geld, reischequesen reisverzekering? u DeBondssp^rbanfc Twintig dagen reizen en zingen in zeven Westeuropese landen Silver Star Video twee jaar aan top met videobanden bondsspaarbank 'AGINA8 WOENSDAG 25 JUN11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 RK Zn. Gratis I Vakantieboek V°or de.jeugd bV aankoop vreewde valum iontinental Jaap van der Windt op stap met Continental Singers ZOMER Uitvoering op hoog niveau Schitterend barokconcert in Italiaans klimaat Mooie expositie polderlandschappen van jan de Kok in 'De Bereklauw' Zomerschildercursus nog niet volgeboekt In Kasteel Groeneveld Derde concert piano-zomerfestival '86 'De Illusionist' in filmhuis Artishock Bij de vakfotograaf gratis huwelijksagenda Met vakantie gaan geeft al drukte genoeg. Wacht daarom niet tot het laatste moment met het regelen van de financiële reiszaken. Kom tijdig even langs. Dan maken wij de zaken snel voor u in orde. alle gangbare valuta reischeques: veilig "geld" reisverzekeringen snelle afhandeling De spaarbank doet altijd meer itandsbediening itriping zijruiten vóór :arrosseriek\eur e buitenspiegel ingssignaal •Ibaar eding verstel- digitaal klok en •n vóór ?r instrumen- ting waar- igslampje voor ;slijtage .er motor met •eerde elektro- ontsteking en ipscarburateur urspot 22.400,- TVV). ringskosten: WJIW.I.UMI C37-A TTCiTHiTTITiElil Dlering id g 9 Soest zolang de voorraad strekt. Cecilia Pillado uit Cultureel Creatief Centrum Expositie In C-drie hangen deze week 74 kinder tekeningen van 24 basisscholen in Soest waaronder de "poster" van de prijs- winnares: ElisaHulsma. Onbegrijpelijk dat de Werkgroep Anti Vandalisme een opening organiseert op een schooldag dat kinderen in de klas behoren te zitten. Meer dan vijftien scholen lieten het afweten waaronder een aantal dat for se kritiek heeft op het project. Geluk kig waren er ook waarderende woor den. Er zal wel behoorlijk geëvalueerd worden. De tentoonstelling in het Witte Café is deze week zeker een bezoek waard aan de Willaertstraat. Bedrijf sbowling De vice-voorzitter van C-drie reikte de vorige week de prijzen uit van de be- drijfsbowling-competitie. De wisselbe ker ging voor de derde keer naar het eerste team van v.d. Pol. Aan de competitie deden vijftien groe pen mee. De zes medewerkers van v.d. Pol behaalden 11.961 punten en ontvingen allen een fles champagne. De firma Rademaker werd derde periode-kampioen en deze spelers kre gen een fles huiswijn van C-drie. Kampioen bij de dames werd Hennie van Ooyen van Super Cleaner 2 met 200 punten en bij de heren ontving Kees Bezemer met 226 punten een me daille met inscriptie. Volgend jaar zorgt het bestuur van C- drie voor een nieuwe wisselbeker. Het is mogelijk dat nog meer bedrij ven meedoen met deze competitie Horeca-manager Leo Wijnand bood een bittergarnituur aan en er werd nog de hele avond gratis gebowld in een vriendschappelijke en gezellige sfeer. Amendementen Tijdens de raadsvergadering diende "Progressief Soest" een amendement in met de zinsnede "overwegende dat de door C-drie gewenste uitbreiding als minimum moet worden gezien om het centrum adekwaat te laten functione ren". Het ging om een uitbreiding van de cursuscoördinatie. De Partij van de Arbeid diende daarna ook een amendement in (minder ver gaand) met de zinsnede "overwegende dat men op moet passen dat de spil van het geheel niet wegvalt en dat men door verkeerde zuinigheid zorgt dat de lasten hoger worden' Beide amendementen werden verwor pen. Zie het verslag elders in dit blad. Cursusprogramma Naast alle oude, vertrouwde cursussen biedt C-drie weer enkele nieuwe moge lijkheden het volgende seizoen. De vo rige week meldden wij al de cursus/ Moulage/ Patroontekenen Het cursusboekje (even telefonisch be stellen: 22188) vermeldt eveneens de nieuwe cursus Toneelspelen o.l.v. Pauli Fleer. Naast speltraining wordt gewerkt aan een produktie die (eventueel) aan pu bliek wordt vertoond. Vijftien lessen a 2 uur op donderdagavond. De cur sussen üëginrien in de-wéék vari'? sep tember. Bertus C-drie heeft het gewonnen in de raad met slechts vier stemmen tegen! Eén ding is daarmee nu al zeker: Bertus van Essen blijft. Hij is een bijzonder sympathieke collega en kan uitstekend opschieten met die andere "huismees ter" van C-drie: Henny van de Brink. Gefeliciteerd Bertus! SSKVE Alle consulenten van de Steunfunctie (kunstzinnige vorming) konden sollici teren als regio-coördinator. Binnen kort zal het stichtingsbestuur bekend maken wie in de vacature is aange steld. C-drie hoopt dat deze functiona ris per 1 januari 1987 in Soest wordt gedetacheerd. De verantwoordelijkheid voor het SSKVE-werk ligt dan niet meer bij de directies van C-drie, de Hof of de Mu ziekschool. De man krijgt ook zijn eigen administratieve ondersteuning. Wij houden U op de hoogte, In Vino Veritas Na 3 jaar penningmeesterschap heeft Ans van Gelder het bestuur van C-drie deze maand verlaten. Voorzitter Wil Hildebrand nam de vorige week met een aantal goed gekozen woorden af scheid en bood haar een passend ge schenk aan. Jos Valkenet volgt haar op. Eerst tien dagen in 'trainingskamp' en daarna twintig dagen door zeven Euro pese landen trekken met een groep van de Continental Singers. De 21-jarige Jaap van der Windt windt er geen doek jes om. Hij kijkt reikhalzend uit naar de vijfde juli, wanneer de 'vakantie' voor hem begint. Ruim vier weken zal hij reizen, zingen, reizen en opnieuw zingen. Een drukke vakantie wordt het voor hem, want tijdens de Europese toernee moeten de Continental Singers iedere dag het podium op. Op 15 juli trekt de groep via Engeland, België, Frankrijk, Zwitserland en West- Duitsland naar Denemarken. Twintig concerten in twintig dagen. Ga er maar aan staan. Wat brengt Jaap van der Windt tot een dergelijke stap? "Ik sta achter het evangelische werk van de Continental Singers. Daarnaast is zo'n reis leerzaam omdat je in groeps verband leeft. Ik hoop veel goede con tacten op te doen, vooral ook tijdens de toernee, wanneer je de hele tijd met mensen op trekt. Je komt denk ik toch heel anders terug dan dat je weggaat als je zo intiem met de mensen omgaat. Een maand lang heb je immers geen seconde voor je zelf", meent Jaap van der Windt, die als tenor een vocale bijdrage levert aan het uit 30 Europe anen bestaande koor, dat wordt bege leidt door tien instrumentalisten. De groep komt samen in het conferen tiecentrum De Bron in Dalfsen. Hier zullen de veertig jongeren moeten oefenen om goed op elkaar ingespeeld te raken voor de concerten, die daarna volgen. De toernee, die zij maken, is ér één uit een reeks van ongeveer tien van de internationale Continental Mi- nistries. De opbrengst van die toernees komt ten goede van verschillende pro jecten in Afrika. Men verwacht onge veer 700.000 Amerikaanse dollars (cir- Jaap van der Windt uit Soest trekt straks langs bergen en langs dalen met de Continental Singers. ca 1,8 miljoen gulden) bijeen te krij gen. Om de kosten van de reis te ken moeten de zingende en spelende deelnemers ieder 1500 gulden vergaren via sponsors. "Ze mogen me allemaal bellen als ze geld beschikbaar willen stellen. Het is tenslotte voor een goed doel?" zegt Jaap van der Windt, waar na hij zijn telefoonnummer aanslui tend vermeldt 13509 Slopend Via een vriend uit Baarn kwam hij in contact met de Continental Singers. "Ik ken hem van de tijd bij Youth for Christ in Baarn. Hij is al enkele keren meegeweest naar Amerika, en is tijdens de komende toernee assistent dirigent", aldus Jaap, die zich in Soest inzet voor dezelfde Youth for Christ. Jaap van der Windt heeft zojuist zijn eerste studiejaar als theoloog achter de rug. Hij heeft in ieder geval nog zes jaar te gaan voordat hij, zoals de zaken er nu voor staan, dominee kan worden. De toernee door Europa wordt volgens zijn verwachtingen 'slopend'. Iedere dag moet er worden gereisd, en 's avonds staat elke dag het podium te wachten. InLeicester (Engeland), Dijon (Frank rijk, Gent (België) of in het Deense Holbaek, overal zal de groep het evan gelie verspreiden, met als tweede doel geld op te brengen voor Afrikaanse doeleinden. Jaap van der Windt ziet dan ook niet tegen een slopende reis op, want het is allemaal voor een doel. En mocht het hem goed bevallen dan is het niet uitgesloten dat hij in 1987 an dermaal met de Continental Singers gaat toeren. filmhuis artishock presenteert: Het filmzomerprogramma van film huis Artishock krijgt dit jaar een extra dimensie. De filmzaal in het gebouw aan de Steenhoffstraat is namelijk op geknapt en verbeterd. Naast aanpas singen ten aanzien van de verduiste ring en de projectie, zijn theaterstoelen geplaatst. Daarmee is voor het film huis na acht jaar een stille wens in vervulling gegaan. De nieuwe stoelen moeten het publiek meer comfort bieden. Het interieur van het filmhuis is ook voorzien van toepasselijke affiches. Het filmhuis Ar tishock bestaat vanaf 1978. Er worden speelfilms vertoond met een kunstzin nig en artistiek karakter. Dit varieert van films als 'Kaos' tot 'Abel' en van 'Afzien' tot 'The Riverbed'. De sensa tionele films als 'Rambo' komen niet door de selectieprocedure van de film kiezers in Artishock. Sinds 1984 organiseert het filmhuis in de maanden juli en augustus een zomerprogramma met een luchtig en aantrekkelijk karakter. Hierbij komen zowel oude- als nieuwe films aan bod. Iedere donderdagavond wordt een film gedraaid. De aanvang is altijd ge pland om negen uur. Het programma voor deze zomer is Do. 26 juli: De Illusionist - Jos Stelling. Do. 3 juli: Yojimbo - Akira Kurosawa. Do. 10 juliPaul Chevrolet - Pim de la Parra. Do. 17 juli: One flew over the cuckoo's nest - Milos Forman. Do. 24 juli: Easy rider - Peter Fonda. Do. 31 juli: De geest van de Bijen korf - Victor Erice. Do. 7 aug.Witness - Peter Weir. Do. 14 aug.: Liquid sky - Slava Tsu- kerman. Do. 21 aug.The brother from another planet - John Sayles. Do. 28 aug.Tangos - Fernando Solanas. "Terugkijkend kunnen we stellen dat het erg goed is gegaan. Gelukkig maar, want de gok was toch wel groot met een hoge investering. Vandaag moeten we ook nog blijven investeren in nieuwe videobanden omdat wij nu eenmaal de beste films op de plank willen hebben. Dat zijn meestal ook de duurdere films". Theo en Jeanette Voorbij van de video theek Silver Star Video kijken met ple zier terug op de eerste twee jaar, dat zij in hun drukbezochte videotheek aan de Dillenburglaan zitten. Op zater dag 28 juni is het precies twee jaar ge leden dat ze hun deuren openden. Volgens het echtpaar is de videobranche in de afgelopen jaren sterk veranderd: De prijzen van de films zijn hoger ge worden en daardoor verdwijnen de 'mindere' videotheken, terwijl ook de betere gesorteerde videotheken hun ogen wel degelijk open moeten houden. Het echtpaar Voorbij verwacht dat in de komende jaren ongeveer 500 video theken overblijven, de rest zal op houden te bestaan. "Verschillende vi deodistributeurs.hebben contacten ge- n maakt met een selecte groep video theken, want zij hebben naar hun zeg gen liever 500 goede videotheken dan een rommelig zooitje van 1000 video theken. Daarom hebben ze contracten afgesloten met Cinema Benelux (Walt Disney leverancier) en Esselte CIC video (Beverly Hills Cop, Falling in Love). Hierdoor zijn onze klanten ver zekerd van toptitels en een uitstekende kwaliteit", aldus het echtpaar Voorbij van Silver Star Video. De druk op de videomarkt is ook groter aan het worden omdat de Betamax en de Philips 2000 vrij snel van de markt zullen verdwijnen. Silver Star Video heeft echter vanaf het begin een goede en degelijke col lectie opgebouwd, waardoor de gemid delde kijker nog geruime tijd geboeid kan kijken naar de diverse films. "Kwaliteit heeft bij ons altijd voorop gestaan. Slechte banden zijn steeds uit het assortiment gehaald en vervangen. Hierdoor kunnen wij onze garantie zo goed hanteren. Zoals de vaste klanten weten kan men ook altijd om advies vragen want wij bekijken, zo fanatiek als wij zijn, de meeste banden zelf. Vandaar onze vierkante oogjes", zegt Theo Voorbij. Onder het motto 'Silver Star doet meer' is een collectie importbanden opge- De videobanden van Silver Star vinden gretig aftrek bij een groot pu bliek. Foto: Goos van der Wilt bouwd, waardoor sneller kan worden ingespeeld op de aanvraag naar recen te films. Ook films, die niet in Neder land uitkomen, kunnen in sommige ge vallen geleverd worden door Silver- Star Video. In het najaar zal aan de Dillenburglaan bijvoorbeeld op VHS verschijnen 'Brewsters millions', 'American Ninja' en 'Tuff Turf'. Het echtpaar Voorbij is ook begonnen met de verkoop van filmposters en an sichtkaarten als aanvulling op het videogebeuren. Aansluitend op het tweejarig bestaan komt men met een actie. Daarover wordt binnenkort meer bekend gemaakt. Ongeveer begin/me dio juli is het echtpaar Voorbij af wezig wegens vakantie. De videotheek blijft echter open, want het echtpaar Voorbij loopt de klanten natuurlijk niet voorbij. Waar buiten Italiaanse temperaturen heersten, werd binnen in de Oude Kerk zondagmiddag in alle koelte en rust een schitterend barokconcert gegeven door het Nederlands Bach - Ensemble en The Locke Consort. Tweeëntwintig in zomers-wit geklede koorleden voerden onder leiding van Krijn Koetsveld een interessant pro gramma uit van Italiaanse madrigalen en Duitse motetten uit de barokperio de 1610 tot 1750. Hoogtepunt vóór de pauze was onge twijfeld Heinrich Schütz, driekorige Psalm 121 ("de zon zal U des daags niet steken") met gedeelten van het Klein Koor vóór en achter in de kerk, met de solisten Margo van Biezen, sopraan; Marjolein van Gelder, alt; Otto Bouwknegt, tenor en Roeland Ger ritsen, bas; begeleid door groot en klein orgel en de instrumentalisten van het Locke Consort. De vier leden van dit ensemble zijn afkomstig uit Engeland, Duitsland, Ne derland en de verenigde Staten. Udbhava Wilson Meyer en Mimi Mitchell, barok- viool, Susanne Braumann, viola da gamba en Fred Jacobs, chitarrone, excelleerden in een tintelende Sonata van Salomone Rossi, een vijfdelig sna renspel in e kleine terts van Johann Pachelbel en een muzikaal gesprek van Johann Rosenmüller. Het Locke Consort werd opgericht in 1985 en is in deze samenstelling een recontructie van het privé-ensemble van Charles II van Engeland in de 17e eeuw. De'vier jonge musici hebben el kaar tijdens hun studie leren kennen en concerteren tot nu tot voornamelijk in Nederland. Venetië Het Italiaanse klimaat, dat zo van in vloed is geweest op de Duitse barok- componisten werd voortreffelijk ge demonstreerd aan het begin van het concert. Foto: Goos van der Wilt NJCUIOyi tti U UUU1 U" tlUb pVVblV V V VI kleine mormels, smachtende liefde en lachende briesjes zong het jonge koor maniëristische toonwerken van Claudio Pari, Pietro Maria Marsoio en Heinrich Schütz. In 1609 werd de laatste op 24-jarige leeftijd naar Italië gestuurd door zijn broodheer om zich in Venetië de madrigale klankkleur eigen te maken. Vooral van het tweede, vijf stemmige "Feritevi, viperette morda- ci" uit zijn Opus 1 krijgt je kippevel. Dit kunstlied werd aan het eind van het concert als toegift nog een keer uitge voerd. Na de pauze behield het koor zijn hoge niveau met de uitvoering van drie lichtvoetige motetten van Johann Hermann Schein op bijbelse teksten van psalmisten "want eenzaam ben ik en ellendig") en de onbekende spreu kendichter ("laat haar boezem U te al len tijde vreugde dronken maken" Niet minder dan vier wethouders en een honderdtal andere muzieklief hebbers luisterden ademloos naar Je- saja's "Vrees niet, want Ik ben met U", op muziek gezet en gevarieerd door maestro Johann Sebastian, die zijn naam gaf aan dit Soester muziekge zelschap. Het applaus, de bloemen en de eer waren tenslotte weggelegd voor alle uitvoerenden, die in Krijn Koetsveld een rustig, voortreffelijk leidende diri gent bezitten. Een mooi concert, vind je ook niet, Frans? JAN VISSER Gedurende de zomermaanden is er in het Soester kunstwinkeltje "De Bere klauw", Steenhoffstraat 63 een bij zonder fraaie expositie te zien van pol derlandschappen van de kunstschilder Jan de Kok uit Almére. De schilderijen van Jan de Kok hebben iets bijzonders in zich. De landschap pen die voor deze tentoonstelling zijn uitgezocht tonen ook nu weer het ge weldige kleurgevoel om bepaalde stem mingen op te roepen. Het geeft een wel dadig gevoel van schoonheid en rust, het zien van deze schilderijen. Koeien in flarden ochtendnevel bieden een schouwspel waarbij de kijker als het ware de dauw aan zijn voeten voelt. De tentoonstelling van Jan de Kok biedt de mogelijkheid om kennis te maken met het werk van deze schilder, die een meester is om zich uit te drukken in kleuren. Een boeiend verteller, zoals bleek op de lezing over kleuren en pla neten die hij kort geleden in "De Bere klauw" heeft gehouden. De tentoonstelling van Jan de Kok is ook bedoeld als kennismaking met het werk van deze kunstenaar, die in de week van 7 t/m. 11 juni een schilder cursus geeft met als thema "Kleuren en planeten". De cursus is zowel voor beginners als gevorderden met als doel mensen de oorsprong en de betekenis van de kleuren duidelijk te maken in samenhang met de planeten, de natuur om ons heen en de werkelijkheid waar in wij leven. De verteller Jan de Kok doet dat op een manier die zo boeiend is, dat een ieder in de ban raakt van zijn brede kennis van zaken en zijn enthousiaste inbreng. De cursus bestaat naast het daadwer kelijk schilderen met Jan de Kok dus ook uit een zeer interessant informatief gedeelte over kleuren, pigmenten en de natuur en het universum om ons heen. Er is nog plaatsingsmogelijkheid voor deze zeer interessante cursus, die in "De Bereklauw" wordt gegeven. Inlichtingen hierover kunnen worden gegeven bij "De Bereklauw", tel. 02155-19176. In de Hasselaerzaal van Kasteel Groe neveld in Baarn treedt op zondag 29 juni de Argentijnse pianiste Cecilia Pilado op. Het is de derde concert in het kader van het internationale piano zomerfestival 1986. De aanvang van het concert is om vier uur 's middags. Cecilia Pilado is geboren in Mendoza waar ze een opleiding volgde aan de faculteit der kunsten van de universi teit van Cuyo. Sinds enkele jaren wordt die opleiding afgerond in Berlijn, aan de Hochschule der Musik. In 1984 debuteerde ze met veel succes in een concertreeks door Amerika. De uitnodiging daarvoor ontving ze als gevolg van de prijzen die ze won in Zuidamerikaanse pianoconcoursen eind zeventiger en begin tachtiger ja ren. De muzikale ontwikkeling van Ar gentinië is eigenlijk pas laat op gang gekomen, en staat sterk onder Spaanse invloed. Het was vooral religieuze mu ziek die omstreeks 1800 werd gecompo neerd. De profane elementen kwamen rechtstreeks uit Spanje, terwijl de autoch tone Indiaanse muziek (als Volksmu ziek) in die beginjaren door de blan ken niet werd geaccepteerd als vol waardig element. Dit veranderde in de loop der jaren en zo ontstond een spontaan muziekgenre met als meest karakteristieke folklo ristische uitingen de vilada, de triste, de chacarera enz. De cultus van de profane concertmuziek ontstond pas bij de losmaking van Spanje. De sym fonische en kamermuziek die toen ont stond vertoonde Franse, Italiaanse en De Argentijnse pianiste Cecilia Pi lado. Russische UWioeueu, /.uiulei uac oujieu echter slaafs na te volgen. Met behoud van eigen elementen neergelegd in de traditionele volksmuziek ontstond toen dat genre dat zo typerend is voor de muziek van Zuid Amerikaanse origine. Mede door de sterke nationale gevoe lens ontwikkelde bijvoorbeeld Buenos Aires zich in korte tijd tot een van de belangrijkste muziekcentra van de wereld. Op veler verzoek is nogmaals "De Illu sionist" van Jos Stelling op donderdag 26 juni om 21.00 uur in het filmhuis te zien. Met deze schitterende film, met Freek de Jonge en Jim van der Woude in de hoofdrollen, start filmhuis Ar tishock het zomerprogramma. Freek de Jonge speelt de zoon van een molenaar. Met zijn broer (Jim van der Woude) groeit hij op als typische plat telander, met rare kleren, een ouder wets brilletje en slechte tafelmanieren. Hij heeft ambitie om bij het variété te gaan, maar dat wil niet erg lukken. Ook omdat zijn broer in een gekken huis wordt opgenomen, wat erg ver warrend is en aanleiding geeft tot al lerlei doldwaze scènes. Men hoeft geen psychiater te zijn om in de twee broers, een soort Kain en Abel, de twee kanten van Freek de Jonge zelf te zien. De ene is iemand die in een illusie leeft (de gek) de ander geeft de mensen een illusie (de goochelaar). Maar voor beiden is de wereld om hen heen een gekkenhuis. In 'De Illusionist' wordt geen woord gesproken. Een hal ve vloek, gorgelende klanken, gekreun, gemurmel bij gebed..., geluiden ge noeg, maar geen dialoog. Het knappe van De Jonge is, dat hij de verbale hoogstandjes uit zijn theaterprogram ma's op inventieve wijze weet om te zetten in beelden. En het unieke van 'De Illusionist' is, dat het filmische bo ven het inhoudelijke gaat. Zelden werd de gereformeerde jeugd in een Neder landse film met zoveel afstandelijke humor en relativering benaderd. Bruidsparen moeten vaak maanden vantevoren al beginnen met het maken van afspraken met bijvoorbeeld de ambtenaar van de burgerlijke stand, de notaris, getuigen, de taxi-onderne mer en de vakfotograaf. Sinds kort heeft deze laatste voor hen een handige "huwelijks-agenda", een handboekje vol praktische tips en suggesties voor een perfecte organisatie van de grote dag. Er staan tientallen aanwijzingen en tips in, zodat er niets fout hoeft te gaan. Op de dag zelf kan dat veel zenuwen besparen. De agenda zorgt ervoor dat het maken van afspraken met bijvoor beeld bloemist, banketbakker en schoonheidssalon niet vergeten kun nen worden. Zelfs de kosten heeft men beter onder controle, want ook het aantal genodigden voor de hele dag en de gasten voor het feest kan men met naam en adres erin vermelden. De nieuwe huwelijksagenda is in opdracht van Kodak samengesteld door de redaktie van het blad "Bruid en Bruidegom". Het handige witte boekje telt 128 pagina's: men krijgt het gratis wanneer men "ja" zegt tegen een vakfotograaf. Alle fotografen, her kenbaar aan het embleem "De Vakfo tograaf" hebben de huwelijks-agenda voorradig. Bovendien kan men bij hen deelnemen aan een huwelijksfotowed strijd, waarbij voor bruidspaar en foto graaf ieder kwartaal prijzen zijn te winnen. Midden Noord en Oost Nederland spaarbank Soest: Van Weedestraat 5, Tel. 16600 - Smitsweg 18 hoer. Nieuweweg. TpI 19525 - Soesterbergsestraat 32.Tel. 18016 - Tamboerijn 23,Tel. 23280

Soester Courant | 1986 | | pagina 9