Molenschot bedreigd met sluiting in verband met rijksbezuinigingen MEDE odomo Zonnig Zomrvoordee! KORJiNqEN tót 60% Vlieg er 'es uit' met winkelcentrum Smitshof Wethouder Plomp verdedigt bezwaren tegen ontwerp plan ilm Commissie Minderheden geïnstalleerd x^xzo gezien Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS Bestuur bejaardencentrum actief in strijd tegen opheffing Zestig mensen maken helicoptervlucht GLAS HANDEL Lathyrustentoonstelling 1986 in Kasteel Groeneveld te Baarn ruimt op! 10% -20% -30% korting Diefstal in café Soester Courant LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. De mogelijkheid bestaat dat het bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan binnen vier jaar gesloten moet worden. Dit is een gevolg van de bezuinigingen, die het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) moet doorvoeren. Eind volgend jaar of daarna wordt vermoedelijk besloten of Mo lenschot al dan niet in aanmerking komt voor opheffing. Het Soester bejaardencentrum, waar op dit moment 189 (hoogbe jaarde mensen worden verzorgd, staat in elk geval wel op de lijkst van potentiële kandidaten daarvoor. Hoewel nog geen defini tief besluit is genomen, verkeert Molenschot in de gevarenzone Het bestuur zal deze dreiging daarom actief bestrijden. Men hoopt voldoende argumenten te kunnen aandragen om het pro vinciaal bestuur, dat de verantwoording van de regering in Den Haag heeft toegeschoven gekregen, ervan te overtuigen dat ach ter de functie van Molenschot een enorme importantie schuil gaat. 'if -it&Ni Bejaardencentrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan. De meest essentiële uitgangspunten daarbij zijn de zorg voor de bewoners, die allen hulpbehoevend zijn, en het behoud van de werkgelegenheid voor het personeel, dat een onmisbare taak vervult bij de verzorging van de bewo ners. Bovendien is het bestuur van mening dat de algemene aard van Mo lenschot, waar mensen van alle ge zindten wonen, voor Soest behouden moet blijven. Ten vierde speelt Molenschot een aan zienlijke rol in het zogenaamde "flan kerend bejaardenbeleid", dat erop is gericht dat de oudere inwoners van Soest zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. De kerntaak van Molen schot behelst onder meer het bereiden van de warme maaltijden, die bij be jaarde "thuisblijvers" dagelijks worden bezorgd. Maatstaven Voorzitter J. de Leede van het Molen schot-bestuur is vanzelfsprekend nauw betrokken bij de ontwikkelingen van de bezuinigingsoperatie in de bejaarden zorg. Er is volgens hem nog geen reden tot onrust, maar naar zijn zeggen zal het bestuur alles in het werk stellen om gepaste maatregelen te nemen tegen de eventuele plannen van de overheid. 'Al een tijd lang hebben besprekingen plaatsgevonden. Nu is er een beeld van de bedragen, die voor deze sector be schikbaar zijn, en dat moest leiden tot bezuinigingen. De regering meent dat de meest doeltreffende wijze het sluiten van bejaardencentra is. Daar moeten we niet lichtvaardig tegenaan kijken, want de overheid is vast beslo ten om te bezuinigen", aldus voorzitter De Leede. De provincie heeft twee lijsten opge steld met namen van bejaardentehui zen, die mogelijkerwijs gesloten moe ten worden. De eerste lijst betreft cen tra, die al in 1987 de poorten voorgoed moeten dichtdraaien. Molenschot staat op de lijst voor de periode 1988- '90. Bij de samenstelling van de lijsten is de provincie uitgegaan van twee maatstaven. De kleinere en de oudere bejaardencentra moeten verdwijnen ten einde de noodzakelijke capaciteits vermindering door de beugel te krij gen. De bezuinigingen zijn volgens de regering niet meer uit de weg te gaan, omdat de aanwijsbare noodzaak van personeelsuitbreiding en de exploita tiegevolgen van onvermijdbare inves teringen te hoge kosten met zich hebben meegebracht. Bestaansrecht Volgend jaar moeten twintig tehuizen in de provincie Utrecht" de deuren sluiten. Volgens De Leede gaat het daarbij om tenminste 800 mensen, die elders moeten worden ondergebracht. De zorg voor de herplaatsing van de bewoners en de afvloeiingsregeling van de personeelsleden ligt bij de pro vincie, Concrete plannen zijn echter nog niet van tafel gekomen. "Hoe dat moet is nog volkomen ondui delijk. Op korte termijn is er voor Mo- (£.Kdoor Gerard Paul Gerard Paul is met vakantie lenschot nog geen probleem, maar over drie jaar misschien wel. De situa tie is zeker niet uitzichtloos. We moeten gewoon ons bestaansrecht be wijzen", oordeelt voorzitter De Leede. De afwikkeling van de sluitingsproce dures is door deskundigen geschat op anderhalf jaar. De regering is bereid om de zorg en de verantwoording op zich te nemen, maar de uitwerking van de plannen is nog niet zichtbaar. Met betrekking tot het bejaardencentrum Molenschot is dus nog geen duidelijk beeld te verkrijgen over de toekomst. Het bestuur zal zich sterk inzetten voor behoud van de bejaardenvoorziening op de Eng. Immers, het centrum, dat plaats biedt aan tweehonderd bejaar den, kan natuurlijk niet zomaar van de "oudere" kaart verdwijnen. Binnens kamers heeft men er bij Molenschot daarom best vertrouwen in dat het be jaardencentrum gehandhaafd kan blijven. Onrust heerst er dus niet. Ook niet onder de bewoners en het pesoneel, die direct op de hoogte zijn gesteld van de ontwerp-plannen yan de rijksoverheid. Wel zal men op^zijn qui- vive blijven. Het bestaansrecht'moet bewezen worden, en dat moet gezien de verzorgende taken van Molenschot, een fluitje van een cent zijn, om maar in financiële zin te blijven spreken. Indien het provinciaal bestuur besluit tot het niet opnemen in het Streekplan Utrecht-oost van een uitbreiding melvI acht hectare van het, bedrijfsterrein Nieuwe Gracht, veroordeelt het de ige-. meente Soest totr^n volstrekt passief bedrijfsvestigingb&effëtff Dit zal zeifsf? negatieve gevolgen hebben voor We. werkgelegenheid, bestaande uit het na 1986 'verkopen' van 'neen' aan nieuwe bedrijven of bestaande vestigingen met uitbreidingsplannen. Daarnaast heeft een negatief besluit van het pro vinciebestuur tot gevolg, dat milieu- hinderlijke bedrijven die nu nog ih een woonomgeving zijn gevestigd, niet kun nen worden verplaatst ingevolge het Hinderwet Uitvoeringsprogramma. Op deze wijze bracht wethouder drs. G. Plomp (VVD) van ruimtelijke or dening gisteren de bezorgdheid van Soest onder woorden tijdens de provin ciale hoorzitting over het ontwerp- streekplan Utrecht-oost. De gemeente raad diende hiertegen een bezwaar schrift in. De wethouder gaf op enige belangrijke punten een nadere toelich ting en benadrukte, dat ook de overige bezwaren onverkort gehandhaafd blij ven. Volgens het ontwerp-streekplan is na de invulling van Nieuwe Gracht (aan de Koningsweg) in 1986 geen terrein meer beschikbaar voor bedrijven, die zich binnen de gemeente willen ver plaatsen of uitbreidingsplannen wil len realiseren. De behoefte aan bedrijfs terrein wordt, gelet op de ervaringen met betrekking tot Nieuwe Gracht en de aantrekkende economie, geraamd op één hectare per jaar. Van het bedrijfsterrein Nieuwe Gracht is momenteel bijna drie hectare uit gegeven. Voor de bouw van een be- drijvenhal (voor startende onderne mers en kleine bedrijven) is een kwart hectare gereserveerd, terwijl voor de resterende bijna drie hectare opties van plaatselijke bedrijven lopen. Ver wacht wordt, dat eind 1986 alle beschik bare industriegrond gedurende de bare industriegrond aan bedrijven is uitgegeven. De behoefte aan nieuwe in dustriegrond gedurende de streek- planperiode bedraagt minimaal stfceekplanperiode bedraagt minimaal acm hectare. Wethouder Plomp vroeg tZich af of het nog wel van een realis tisch provinciaal beleid getuigt, ge richt op stimulering van werkgelegen heid, innovatie en speerpunten, nu de gemeente Soest elke ruimtelijke moge lijkheid wordt ontnomen orp met ingang van 1987 een voorwaardenscheppend bedrijfsvestigingsbeleid te kunnen Over we ginge Bij dit alle'S TOo ren Bij dit allës:%ïoet nog in overweging worden'genomen, dat in Soest een po tentieel aan bedrijven zit, waarvan een aantal wil verplaatsen of uitbrei den. Daarnaast zal binnen het beleid in het kader van de stads- en dorps vernieuwing verplaatsing van milieu- hinderlijke bedrijven een belangrijke rol innemen, mede gezien de uit de eerste inventarisatie van het Hinder- wetuitvoeringsprogramma geselecteer de 21 milieuhinderlijke bedrijven. Tenslotte moet in overweging worden genomen, dat de in Soest gevestigde bedrijven weliswaar niet van vestigings plaats willen veranderen, maar dat ze, indien zij door ruimtegebrek daartoe worden gedwongen, zich geen vestigings criteria laten dicteren. De verwachting is, dat in dat geval die bedrijven de regio zullen verla ten en dat er derhalve geen sprake is van concurrentie voor Amersfoort, zoals het provinciaal bestuur als vrees heeft uitgesproken. Naar het oordeel van wethouder drs. Plomp valt op grond van al deze over wegingen als enige conclusie te trek ken, dat het provinciaal bestuur, in dien het daadwerkelijk vorm wil geven aan het door hemzelf voorgestane be leid, dit moet vertalen door in het streekplan een uitbreiding op te nemen van het bedrijfsterrein Nieuwe Gracht in Soest met acht hectare. Een kat op het dak, dan een salto, een smak een brekende tak en de ruit in de prak geheel buiten zinnen lag 't katertje binnen Maar VAN EDE herstelde de scha vlak en strak. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! De ondernemers van winkelcen trum Smitshof stuurden afgelopen za terdag zestig mensen de lucht in. 'Grandioos, maar te kort,luidde de al gemene reactie. Zestig mensen zijn zaterdag door het winkelcentrum Smitshof de lucht in gestuurd. In een driepersoons Hughes 300 C van Ryfas-Heli-Service vertoef den ze allemaal vijf tot zes minuten in hoger sferen. De zestig mensen hadden de helicoptervlucht gewonnen met een actie, die het winkelcentrum Smitshof in de periode van maandag 2 tot en met zaterdag 14 juni had ge houden. He t winkelende publiek kreeg toen bij aankoop van artikelen een deelnemerscoupon. Het initiatief van de ondernemers van Smitshof werd enorm gewaardeerd door de winnende deelnemers. Dat bleek in elk geval uit de reacties van enkelen onder hen. "Het was gewoon grandioos, heel erg leuk", gooide me vrouw A. Ros er desgevraagd spontaan uit. "Ik had alleen erg veel moeite om me te oriënteren. De Lange Duinen kon ik wel herkennen, maar de straten vielen me niet zo op. Soms bleven we boven een bepaalde plek cirkelen. Dat was leuk, je kon goed foto's maken. Ik vind dit initiatief van de winkeliers zeer positief, en ik hoop dat ze dit voor anderen vaker zullen doen", aldus me vrouw Ros. Ook mevrouw De Vries uit Soest had genoten van de vlucht, die zij veel te kort vond duren. "In het begin was het een beetje angstig en spannend, maar als je eenmaal in de lucht bent is het heel leuk. Je kon de koetjes tellen en de auto's zien rijden", stelde ze na afloop. Haar vlucht ging in de richting van de Eem en verder over het ooste lijk deel van Soest. Niet minder enthou siast was de heer J. H. Kuitert, die evenals mevrouw De Vries al vaker heeft gevlogen. Hij cirkelde boven zijn woonbuurt, en noemde de tocht een 'belevenis'. Ook hij vond het zo leuk, dat de vijf minuten hem veel te snel voorbij gingen. Eenzelfde mening voor wat betreft de tijdsduur was de heer J. M. Pastijn toegedaan: "Het had van mij wel tien keer zo lang mogen duren. Ik had nog nooit eerder met een helicopter gevlo gen, het was een hele sensatie. Het was jammer dat ik niet boven mijn huis kon komen, maar dat was in verband met de afstand ten opzichte van de vliegbasis. Wel heb ik de Lange Duinen gezien, al was het soms moeilijk om je te oriënteren. Dit was echt een kans, want zo'n gelegenheid krijg je niet zo snel. Sensationeel". Getuige de uitspraken van zijn vrouw genoot ook de heer Schimmel met volle teugen van het reisavontuur in de heli copter. "Hij had geen ogen genoeg om alles te zien. Hij vond het echt gewel dig, en was er helemaal weg van", aldus de echtgenote van de man, die zijn woning wel van bovenaf zag. "Grandioos en reuze leuk", heette de reactie van de heer M. J. van Essen, althans van zijn vrouw, die als woord voerster optrad. Hij vond het fantas tisch. In een vliegtuig had hij al eerder gevlogen, maar nog nooit in een heli copter. Het was volgens hem niet te vergelijken. Zijn vlucht ging over de Eempolders. Zo kreeg hij een goed beeld van zowel Soest als Amersfoort, waar hij vandaan komt. Dat was erg mooi. Het was jammer dat het zo kort duur de"bracht zijn vrouw ons op de hoog te. Veel plezier dus onder de zestig vlie gende Hollanders, zeker ook voor de zesjarige Marcel van 't Veer, één van de jongste deelnemers aan de heli- coptervluchten. Zij, die niet tot de ge lukkige prijswinnaars behoorden Kon den desgewenst toch een vlucht maken vanaf een terrein aan de Parklaan, waar werd opgestegen en geland. Zij moesten daarvoor een vergoeding be talen. De zestig prijswinnaars kregen net reisje in de lucht aangeboden van de winkeliers van het Smitshof. Dezelfde ondernemers stelden ook allemaal een boodschappenbon ter waarde van hon derd gulden beschikbaar. Deze werden verloot onder de inzenders van de deel nemerscoupons. Van zaterdag 5 tot en met zondag 13 juli 1986 organiseert de Nederlandse Lathyrus Vereniging, voor de vierde maal in samenwerking met Kasteel Groeneveld en het Nationale Centrum voor bos, natuur en landschap van Staatsbosbeheer, de Nationale Lathy rustentoonstelling. Veel prominente vakmensen en ama teurs zullen weer deelnemen aan dit bloemenfestijn. De tentoonstelling wordt gehouden in het gerestaureerde Kasteel Groeneveld te Baarn en is da gelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en bovendien op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur. Op het gebied van lathyrus, de wel riekende- en kleurrijke bloem, die door de moderne houdbaarheidsmiddelen prima houdbaar is in de huiskamer, kunt u topprodukten zien van amateur- en beroepskwekers. De traditionele topkwaliteit van het Koninklijk Paleis Soestdijk is bijvoorbeeld ruim verte- Exclusieve damesmode. Byoux/Horlogerie, Leder- accessoires. Schoenen en Lingerie. genwoordigd. Naast Engelse en Schotse kwekers behoren de Nederlandse la thyruskwekers tot de wereldtop. Be halve de lathyrus zal ter opluistering ook een beperkt aantal andere zomer bloemen worden gebruikt. Alles wordt weer gearrangeerd door Wout den Daas uit Zaandam, een bloem sierkunstenaar met wereldfaam. Op grote tentoonstellingen in binnen- en buitenland wint hij arrangements- prijzen. Dit jaar zal de gehele tentoon stelling worden ingericht naar het motto 'Tafelversieringen'. Leden van de Nederlandse Lathyrus Vereniging zullen voorlichting geven over de teelt en verzorging van het ge was. In het Koetshuis van Kasteel Groeneveld zal het gehele sortiment anno 1986 op kleur en met rasnamen extra worden opgesteld. Bovendien zijn er op beperkte schaal lathyruszaden te koop voor echte lief hebbers. Een demonstratieteelt is ach ter het Kasteel te zien! De Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde is met een algemene voorlichtingsstand aanwezig. Als extra zullen onder ande re nog diverse exotische bromelaceae te zien zijn. Het geheel wordt een tentoon stelling, die men niet mag missen. De entree is ƒ4,00 voor volwassenen en ƒ2,50 voor kinderen tot en met 12 jaar. Leden van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde krijgen ƒ1,00 kor ting. Openingstijden: dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur, dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur. Voor meer infor matie kunt u zich wenden tot de sekre- taris van de Nederlandse Lathyrus Vereniging, Monteverdilaantje 20, 1431 ZJ Aalsmeer. Tel. 02977-27470. Uit een cafe in Soest-zuid heeft een on bekende dader de spijkerjas weggeno men van een achttienjarige jongeman uit Soest. Die deed bij de politie aan gifte van diefstal. Het gaat om een half lange jas, die een waarde heeft van 140 gulden. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 HARTJE-ZUID herenmode Soesterberqsestraat 51 Soest 0 De leden van de commissie minder heden. voor de voorde maanden juli en augustus. Aanmelden: tel. 141 52 Onze vindt u op de achterpagina. Met glaasjes gele en rode limonade en kleine borrelhapjes werd gisteravond de Commissie Minderheden ex artikel 61 van de Gemeentewet officieel geïn stalleerd door wethouder Frans King- ma (PvdA) van welzijn. "Minderheden moeten meer worden. Minder is niet de bedoeling, de com missie moet het vooral over de meer derheid hebben en bij hen aandacht vragen voor de minderheden. In dat woord zit ook het woordje heden. Maar de commissie is gericht op de toe komst," aldus voorzitter Kingma. Met een korte toespraak betoogde de wethouder dat de ontwikkeling met horten en stoten vooruit gaat en lang zaam vordert. Hij hief het glas op een goede samenwerking tussen buitenlan ders en Nederlanders die zich in de Soester gemeenschap de komende vier jaar gaan buigen over de problemen vaa vooral Turken en Marokkanen. In de commissie zitten zes leden van het Turks Comité, drie leden van het Marokkaanse Comité en verder verte genwoordigers van de maat schappelijke dienstverlening, de stich ting Werkgroep Buitenlandse Werkne mers Soest, de stichting 'Vrouwen voor Vrouwen,' de Gezondheidszorg, de Wo ningbouwverenigingen, het Jeugd- en Jongerenwerk en Onderwijs Educa tie. Van de vijftien leden en acht plaatsvervangende leden waren er acht tien aanwezig. Verder enkele raadsle den van CDA, PvdA, D'66, Progressief Soest en GPV/SGP/RPF. De VVD ont brak. Deze politici zijn allen lid van de raadscommissie Welzijn en speciaal uitgenodigd om met de nieuwe com missie kennis te maken. Ook was aan wezig de ambtelijke coördinator van het project basiséducatie. Secretaris van de Commissie Minderheden is An- dries Schokker. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1