^bartliuqen O 9.- GESLOTEN C-drie formuleert cultuur beleid voor het meuwe seizoen ^Qjeham Zelf kompost maken (deel Groot barbecue sortiment SLAGERIJ DUWEL TUIN-ADVIESCENTRUM tvaanlerhoogt WOENSDAG 2 JULI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Ouwe zak AUTOCENTER H. HUIGEN o.a.: Schouderkarbonade Sedert 1931 Uw slager! Behoefte aan meer vrijwilligers Negenjarige jongen breekt twee keer in Hersenschudding Naar ziekenhuis na f ietsbotsing Restaurant van maandag 7 t/m dinsdag 30 juli prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Na tien jaar De Achtbaan Musical werd afscheid van onderwijzeres Bea Jongerius mwmZm j Filmhuis wil naam veranderen Vereniging 'Artishock' in grote impasse viuiiïwiK Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Loodgieterswerk voor doe-het-zelvers 99 door Arie Wandelaar Er is geen dorp in Nederland waar per sonen van het vrouwelijk geslacht tij dens op hol geslagen zomerse dagen in zo groten getale voeten en andere on derdelen komen reinigen als in Soest. Maar ja, zij hebben dan ook het Soester Natuurbad tegen betaling tot hun be schikking. Aangezien de weegschaal sinds enkele weken weer eens nadruk kelijk in het nadeel van Arie uitvalt had Marie, die langzaam maar zeker thuis het heft weer geheel in handen dreigt te krijgen, tijdens een tropische middag bedacht dat Arie kilo's zou kun nen verliezen indien hij met enige regel maat dagelijks een aantal baantjes zou trekken. Na er op te hebben gewezen dat daarvoor ook andere mogelijkhe den ter beschikking staan kwam het tenslotte toch zover dat Arie op een door deweekse middag z'n fietsbanden begon op te pompen teneinde richting Soes ter Natuurbad te kunnen vertrekken. In z'n fietstas een opgerolde handdoek met daarin een zwembroek en een zak kammetje. Arie, van nature absoluut niet eenkennig, was, gezien de over stelpende drukte, genoodzaakt op het grasveld plaats te nemen in een kring van negerinnen die bij navraag even wel Soest als geboorteplaats in hun paspoort hadden staan. In dit gezel schap was de nieuw aangekomene heel duidelijk een vreemde eend in de bijt. Ter plekke bedacht hij dat de rechten in de maatschappij anno 1986 onjuist verdeeld zijn. Dorpsmoeders als wen telteefjes in de zon, d'r lui mannen elders in dorp of in land zich in het zweet werkend. Met uitzondering dan van Arie en nog enkele verdwaalden. Echt gelukkig en ontspannen voelde hij zich niet, ook al omdat hij het gevoel had, als kwam hij van een andere pla-, neet, te worden geobserveerd. Er was er een bij die wilde uitvissen of de persoon naast haar, Arie dus, mo gelijk zou kunnen praten. Ze vroeg, overigens volkomen naar de bekende weg, of meneer het net zo warm had als zij. Arie kon dit be vestigen, dacht aan afkoeling, nam een duik en lag na minder dan vijf minuten op apegapen in het gras. De dame die naar zijn temperatuur informeerde had intussen gezelschap gekregen van twee bepaald niet on aantrekkelijke volbruine sexe-genoten die de karnemelkuitlaatpijpen van Arie met iets van ontzetting in zich opnamen. De man op het droge besloot de on rust die in hem dreigde te varen te ke ren door de ogen voor enige tijd te sluiten. Om z'n onderdanen in over eenstemming te brengen met een totaal kleurbeeld legde hij de meegenomen witte handdoek op z'n gezicht en veron derstelde in deze toestand een kwar- tiert je te kunnen knorren. Dit bleek een misverstand. Zwembaden zijn namelijk niet alleen aangelegd om er in het water te kun nen verpozen, je kunt er in het gras of op een klapstoeltje ook je zegje doen. Arie's directe omgeving maakte daar bijna gulzig gebruik van. Uit wat hij van de dialogen opving bleken ze el kaar te kennen en bovendien hetzelf de ochtendblad op de gangmat te krij gen. 'Heb je 't gezien vanmorgen over die vijfling?', wilde de warme dame van de anderen weten. 'Knap hè, waar de medische wetenschap toe in staat is.' Het tweetal aangesprokenen reageer den als de temperatuur van het wa ter. Lauw. 'Het is toch iets heel bijzonders,' ver volgde de spreekster. 'Als je een kind wilt hoef je nooit meer angst te heb ben voor twee-drie of weet ik veel wel ke ling. Ik heb vrouwen die bij de ge boorte meer dan een kind kregen al tijd beklaagd.' Even viel er een stilte, waarna een van de dames meldde: 'Ik ben er anders een van een tweeling. Nooit de indruk gehad dat m'n moeder er problemen mee had.' 'Die moeder van jou dan niet, maar ik heb bij mijn kennissen wel andere verhalen gehoord,' liet de aan gevallene weten. 'Ik blijf het knap vin den wat ze in Leiden met die vijfling hebben gedaan, bovendien: de ouders waren 't er mee eens en die hebben het tenslotte voor 't zeggen en er voor te zorgen.' Met gesloten ogen en zonder klompen kon Arie aanvoelen dat over dit onderwerp in het Soester Natuurbad het laatste woord nog niet gesproken was. 'Weet je wat ik zo vreemd vind,' merk te een voor Arie onzichtbaar vrouws persoon op. 'over euthanasie, en dan sta je toch aan het einde van je leven, wordt wel verschillend gedacht, over wat in Leiden plaats vond staat ieder een te juichen. Volgens mij zit er toch iets scheef.' Het zijn dit soort gesprek ken die Arie doorgaans oprispingen be zorgen, en het was dan ook daarom dat hij aanstalten maakte de vergadering te verlaten. Het gebeurde niet onopgemerkt. .Me neer lijkt me echt een type om kinderen te hebben. Wat zegt U er nu van?,' vroeg de gespreksleidster. 'Waarvan?', vroeg Arie huichelachtig. Ze deed nog maals in korte bewoordingen haar ver haal en drong aan het slot van haar be toog op een standpuntbepaling aan. 'Het is misschien mijn leeftijd,' licht te Arie toe, 'maar ik heb de indruk dat we ons met een Wereld Natuurfonds en Green Peace voor de baby-walvis sen drukker maken over dieren dan over mensen, maar misschien zie ik 't verkeerd. 'Dat ziet u ook verkeerd,' riep de vertegenwoordigster van het Leidse standpunt. 'Typisch een ouwe zak,' hoorde Arie haar nog bij het weggaan zeggen. Soms kan men hem geen groter compli ment maken. ARIE WANDELAAR Kerkstraat 109 - Soest Telefoon 16410 UW DAIHATSU-DEALER Mixed grill Zwitserse barbecue worst Pariser spies Eigen fabrikaat sauzen Op bestelling salades uit eigen keuken Gemarineerd of natuur, kilo STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 SOEST In samenspraak met Jan Heerkens, cultureel coördinator van C-drie heeft het bestuur van het cultureel, creatief centrum aan de Willaertstraat het cul tuurbeleid voor het komende seizoen vastgelegd in een werkplan. Na een jaar van experimenten en proefnemingen gaat C-drie zich vooral richten op de be geleiding van alle mogelijke manifesta ties op cultureel terrein van Soester organisaties. Meer dan voorheen wil C-drie met zijn unieke accommodatie en technische mogelijkheden een platform-functie vervullen voor verenigingen, politieke partijen, buitenlanders, scholen en par ticuliere organisaties. Daarnaast zal C-drie in samenwerking met de nieuwe horeca-manager die binnenkort wordt benoemd proberen commercieel-cul- turele activiteiten te stimuleren zoals shows, demonstraties, tentoonstellingen en personeelsavonden. Wat de eigen activiteiten betreft van C-drie zal meer dan voorheen getracht worden een binding te leggen met het zo succesvolle cursuspakket van het creativiteitscentrum In overleg met de docenten zullen ge richte activiteiten georganiseerd wor den in de periode die ligt tussen de Open Dag op zondag 7 september a.s. en de Cursistenavond eind mei 1987. Verder wordt het programma voor het grote publiek aangevuld met theater- uitvoeringen, kinderactiviteiten, film avonden, discussiebijeenkomsten, jazz concerten en incidentele festivals. Witte Café Centraal gelegen vormt het zg. Witte Café het hart van het centrum in Over- hees en is bij uitstek de ontmoetings plaats voor cursisten, theaterbezoe kers, bowlers, sportlui en leeszaal cliënten. Net als in het voorbije seizoen wor den hier exposities georganiseerd van beeldende kunst. Voorlopig nog van Soester kunstenaars, later in het seizoen met anderen. Zeker is dat de opzien barende praatshow 'Soestand' wordt voortgezet. Vier afleveringen zijn ge pland, die worden opgeluisterd door een eigen huisband bestaande uit Soes ter musici. 'Soestand' behandelt door middel van live-interviews actuele, maatschappelijke en politieke toe standen in Soest. De eerste Soestand in het najaar zal handelen over de 'ver grijzing' van Soest. Vast staat dat het komende seizen in ieder geval vier li teraire avonden zal opleveren in sa menwerking met van de Ven's Boek handel en de Openbare Bibliotheek. Eind september vindt een Interculturele Week plaats met een expositie, een schoolproject, muziek en een forum avond. Het laatste weekend van okto ber biedt C-drie Soest een jazzfestival aan waaraan vijf jazzformaties zullen meewerken. In samenwerking met de Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' en de Vereniging 'Artishock' gaat C-drie meer doen voor kinderen. De kinder boekenweek is hiervoor het startpunt. In november vindt een folkloristische dansdag plaats en verder worden theatergroepen aangetrokken en wordt een filmfestival voorbereid. Kunstrei zen naar Londen, Parijs en Kassei ('Documenta'), georganiseerd in sa menwerking met De Hof menwerking met De Hof in Amersfoort, zijn in het seizoenprogramma opgeno men. Vrijwilligers Een verhoogde subsidie-bijdrage de ze maand van het gemeentebestuur maakt het mogelijk het aantal coör dinatie-uren van deze culturele activi teiten uit te breiden. Een verdubbeling van de huishoude lijke staf biedt de garantie voor een optimale serviceverlening aan de be zoekers van C-drie het komende sei zoen. Gebruikers van de theaterzaal zullen merken dat geluid- en lichtmo- gelijkheden perfect zijn geworden. De meeste programmaonderdelen van C-drie worden voorbereid en uitgevoerd door werkgroepen bestaande uit vrij willigers. C-drie blijft behoefte hebben aan mensen met vrije tijd en creatieve ideeën die willen meewerken aan de voorbereiding van exposities, theater activiteiten, techniek en alle andere voorkomende bezigheden. Er is vooral behoefte aan rijpere men sen die kans zien een serie lezingen te organiseren over interessante onder werpen onder de titel 'Visie Vertoog.' Telefonische inlichtingen over al dit vrijwilligerswerk kunnen ingewonnen worden bij Jan Heerkens (22188) die half juni weer terug is van vakantie. Cultureel Creatief Centrum Expositie Van de winnende tekening van Elisa Hulsma is een poster gemaakt die van dalen oproept 'niets kapot te maken van een ander.' Een overzicht van dit anti- vandalismeproject is te bewonderen in C-drie. Na de zomervakantie richt Jeanne Halma een nieuwe tentoonstel ling in van de Soester kunstenares Mo nique Vanstaen. Wij houden u op de hoogte! Verjaardagsbowling Met een enthousiast publiek om haar heen heeft de 15-jarige Silvia Lanphen met 186 punten de verjaardagsbowling gewonnen. Zij is leerlinge van 2D van de Scholengemeenschap 'Eemland' en één van de deelneemsters aan een mid dagje Bowlen in C-drie. Leo Wijand had alle winnaars van de verjaardagspartijtjes die dit seizoen werden gehouden aan de Willaertstraat uitgenodigd voor een finale. Achttien jeugdigen en dertig suppor ters waaronder verscheidene ouders deden mee aan deze exclusieve sport middag voor jonge bowlers. Frans Bloemsma werd tweede met 169 pun ten en Hylke de Vries derde met 145 punten. 'Tante' Joyce, één van de vaste medewerksters van C-drie, deelde na afloop de beker uit en overhandigde 'verliezers' een spaarpot van de Bonds spaarbank. De wedstrijd stond onder deskundige leiding van de Soester Bowlingbond. Volgend jaar wordt deze happening herhaald. Heeft u belangstelling voor een verjaardagsviering van uw kind in C-drie vraag dan eens inlichtingen. Cursusprogramma De vorige twee keren vestigden wij uw aandacht op twee nieuwe cursussen in het creativiteitspakketi986-1987 van C- drie. Ook nieuw is de cursus Joego- slavisch volksdansen. Terug van weg geweest eigenlijk. Docente Coleta Lus- tenhouwer hoopt dat deze cursus net zo'n succes wordt als de nieuwe groep Turks Volksdansen met eigen costuums en choreografie. Een cursus voor begin ners en voor mensen met enige erva ring. Vijftien lessen op maandagavond. Vraag het volledige cursusprogramma! Stamgast 'Deze week heb ik het terras bewon derd achter C-drie. Het is een houten omheinde buitenplek boven het water. Henny en Bertus schilderen deze we ken de buitenboel en hebben het 'bal kon' schoongemaakt en geverfd. Een ideale plek dit vlonder met dit mooie weer. Wat opvalt is hoeveel vis er in de vijver zit. Ik heb mijn barkruk bui ten gezet en mijn hengel uitgeworpen. Kan ik hier wat bestellen, Leo? Verhuizing Precies een jaar geleden besloot de gemeenteraad dat de Stichting 'Arti shock' moest verhuizen naar de Borg. Drie leden, de heren Bolhuis, Blom en v.d. Breemer stemden toen tegen. De ze maand stemde het CDA vóór een sub sidieverhoging voor C-drie. De heisa in 1985 om de nieuwe naam van het centrum bleek achteraf nog de minste moeilijkheid op te leveren. Wat een jaar. C-drie is wel een klus geweest, maar beslist de moeite waard. Beleidsplan cultuur Drie bestuursleden hebben het beleids plan cultuur van C-drie uitgestippeld. Zie elders in dit blad. Een negenjarige jongen uit Soest heeft zich in het afgelopen weekeinde op het verkeerde pad begeven. Ofschoon zijn ouders hem vrijdag huisarrest hadden gegeven, was hij 's middags aan het Minstreelpad op dievepad gegaan. Uit een woning nam hij een polstas mee, alsmede een voetbal. De volgende dag had hij aan het Minstreelpad met een baksteen een ruit van een voordeur kapotgegooid. Met een schroevedraaier had hij tevens de achterdeur proberen te for ceren. In de tuin trof de politie een voetafdruk van een kinderschoen aan. Ook werd de polstas teruggevonden. Hierin bevond zich een rijbewijs, en zo doende kon de politie de eigenaar op sporen. Deze verklaarde een jongen met zijn bal te hebben zien spelen. De politie spoorde ook hem op. De jonge dief bekende zich schuldig te hebben gemaakt. Hij had vijftig gulden uit de polstas gehaald. Zijn ouders hebben dit bedrag vergoed. De 23-jarige mevrouw M. van R. uit Leusden werd met een hersenschud ding per ambulance naar Zonnegloren gebracht na een aanrijding op de Soes- terbergsestraat. De vrouw reed op haar bromfiets in de richting Soesterberg. Ze kreeg geen vrije doorgang van een 23-jarige auto mobiliste uit Utrecht, die een inrit wil de inrijden. Bij het kruisen van het fietspad lette ze niet voldoende op. Ze hield de doorgang voor de bromfiet ster niet vrij, waardoor de aanrijding ontstond. Bij een aanrijding tussen twee fiet sers op het Kerkpad noordzijde ter hoogte van de Korte Melmweg, liep het dertienjarig meisje Saskia van <te B. uit Soest een schedelbasisfractuur op. Degene met wie zij in aanrijding kwam, de 48-jarige C.J. uit Soest, kreeg een hersenschudding. Beiden werden per ambulance naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. Beide fietsers kwamen elkaar tegemoet. Bij het voorbijrijden kwamen ze met elkaar in aanraking met als gevolg dat beiden vielen. Op de roomskatholieke basisschool De Achtbaan heeft men afscheid genomen van de lerares Bea Jongerius. Ze is tien jaar verbonden geweest aan de school aan de Van Hamelstraat. Kinderen uit groep acht (klas zes) voerden de musi cal 'Een chip te ver' op. Donderdag avond deden ze dat ten overstaan van veel ouders, leerkrachten en andere be langstellenden. Voor de leerlingen van De Achtbaan werd dat vrijdagmiddag nog eens dunnetjes overgedaan. Bea Jongerius, die de zevende groep, ofwel de vijfde klas onder haar hoede had, is gestopt met haar onderwijzen de vak, omdat ze moeder is geworden van een dochter. Haar collega's en de leerlingen van de school waren de me ning toegedaan dat dit vertrek niet met stille trom mocht gebeuren. Vandaar werd donderdagavond en feestavond gehouden, waarbij op een stijlvolle en massale manier afscheid werd geno men van juffrouw Bea. De musical 'Een chip te ver' is een pro ductie van De Achtbaan, opgevoerd door de zesde klassers en muzikaal begeleid door kinderen van klas vijf. Het verhaal draait om Victor en Irene die een opstelwedstrijd hebben gewon nen. Het onderwerp van de prijsvraag was 'Het reizen per computer.' De wed strijd wordt georganiseerd door het plaatselijke reisbureau 'Teleplu-express'. Dit bureau zal van start gaan met een nieuwe manier van reizen, dat een ab solute revolutie in het reiswezen bete kent. Door de gekozen bestemming in te toetsen kan men in een flits naar alle hoeken van de wereld worden ge zonden. Het moet de snelste en goed koopste wijze van reizen worden. Omdat Victor en Irene de opstelwed strijd hebben gewonnen, mogen zij als 0 Een fragment uit de musical 'Een chip te ver. eerste gebruik maken van deze nieuwe methode van reizen. Door professor dr. Aadje Los, de uitvinder van het nieuwe systeem, zullen ze in een flits voor een driedaagse chip-trip worden weggezonden. Het enthousiasme is groot, en de radio en televisie zijn getuige van het grootse gebeuren. Als profes sor Los voor de eerste keer flitst, blijkt er iets niet in orde te zijn met de ap paratuur. Na de musical, die vrijdagmiddag voor de leerlingen werd gespeeld, volgde in De Achtbaan een klein officieel gedeel te in verband met het afscheid van Bea Jongerius. Daarna werd in ontspannen sfeer door veel mensen persoonlijk af scheid genomen van de vertrekkende onderwijzeres. "De matheid en de weinig inspirende sfeer waarin het verenigingsleven zich bevindt, zijn vooral het laatste jaar duidelijk naar voren gekomen." Dit staat te lezen in een discussiestuk dat is geproduceerd door één van de werkgroepen waarin de Vereniging "Artishock" is verdeeld. Met de tentoonstellingscommissie is deze werkgroep, die verantwoordelijk is voor de wekelijkse filmavond, nog de enige groep die echt actief is. Dat bleek de vorige week donderdag avond wel in het volle Filmhuis dat ook deze zomer doordraait met een interes sant filmprogramma. Voorzitter van deze werkgroep is Pieter Henke, die al heel lang lid is van "Artishock" en 't liefst deze naam wil afdanken en op kleinere schaal en in combinatie met exposities wil doorgaan met een cul tuuraanbod voor een breder publiek dan nu het geval is. De werkgroep Filmhuis leidt de impas se van "Artishock" af uit het lage aantal (en dan nog slechts een trouwe kern) bezoekers aan zowel de sociëteit als de open avonden: weinig activitei ten, slechte coördinatie, een passieve houding en een slecht financieel beheer. "We merken, ook in het filmhuis, op allerlei vlak een afnemend elan bij de vrijwilligers. We constateren, op een paar lichtpun tjes, na, de laatste levenstekenen van een stervende, en een slecht functio neren van de werkgroepen afzonderlijk en in onderlinge samenhang". De werkgroep draagt vervolgens enkele punten aan die haars inziens een nieuwe impuls voor de vereniging kunnen be tekenen op een tijdstip waarop dit nog goed uitkomt ook: aan de vooravond van de te verwachten verhuizing van Artishock uit het voormalige Sint Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat naar het oude gebouw van spoorweg station Soest aan de Stationsweg. Verloedering "Artishock" is in de zestiger jaren als Kunstenaarsvereniging opgericht in "De Gouden Ploeg" door Willem Jan v.d. Wetering, Otto Prinsen en Jan Visser. In de naastliggende school startten de eerste cursussen met als teken docent Henk Slijper, die de vorige week de Zilveren Anjer ontving voor zijn prestaties. Later kraakten de kunstenaars onder leiding van Ben Joosten het St. Jozef- gebouw dat door de gemeente voor een half miljoen werd opgeknapt. Het ge bouw staat nu te koop. Het cursuswerk groeide uit tot een complexe organisatie onder leiding van André Oudheusden en werd onder gebracht in een aparte stichting met een apart bestuur. Vorig jaar verhuisde deze stichting naar de Borg en werd C-drie. De Ver eniging met 180 leden verhuisde niet mee en bleef achter in het grote ge bouw en met een onzekere toekomst. "De slecht bezochte activiteiten, de verloedering van ruimtes en gebouw, de teruglopende animo van vrijwilli gers, het spiertje trekken tussen be stuur en gemeente..., wordt het niets eens tijd daar een punt achter te zet ten?" vraagt de werkgroep van het filmhuis zich af. "Er is al veel tijd, energie en animo verspild, en de ver antwoordelijkheid die wij dragen voor "het slagen van station Soest" wordt almaar groter. Want kunnen we het naar de gemeente nog waarmaken om het stationsgebouw op te knappen, in te richten en fris van start te gaan zonder dat het een fiasco wordt?". De werkgroep vraagt zich af of het moment is aangebroken dat men in plaats van af te wachten zelf het ini tiatief neemt om in overleg met de ge meente de blauwdrukken klaar te maken voor verhuizing, aanpassing etc. "De werkgroep van het filmhuis wil niet op de huidige voet doorgaan. Zij vindt een verandering van beleid en aanpak noodzakelijk' Minimum eisen Om hiertoe een aanzet te geven, heeft de werkgroep de notitie geproduceerd die nu binnen Artishock ter discussie staat. Het stuk is gebaseerd op de aanstaande verhuizing van Artishock naar het oude stationsgebouw Soest. De werkgroep constateert dat de klei nere ruimte in en de andere ligging van het gebouw zeker een beperking zal inhouden voor grootschalige acti viteiten. Verder is, met name in het begin, een afstemming met de omwo nenden noodzakelijk met het oog op mogelijk geluidsoverlast en de slui tingstijden. Wat het filmhuis zelf betreft moeten op korte termijn belangrijke veran deringen worden doorgevoerd wil deze activiteit van Artishock nog toekomst hebben. Het filmhuis dient daartoe te worden geprofessionaliseerd. Als het filmhuis goed van start wil gaan en de toekomst met vertrouwen tegemoet wil zien, dan dienen accommoda tie en outillage aan enkele minimum eisen te voldoen, zoals een vaste zaal met (oplopende) vloer, een deugdelijke scheiding tussen projectiecabine en zaal zodat er geen sprake is van ge luidsoverlast; een vaste geluidsin stallatie, en de vaste stoelen zo opge zet, dat de ondertiteling te lezen is. Betaalde kracht Het lijkt de werkgroep van het film huis voor een minimale kwaliteit van de organisatie onontkoombaar dat er een betaalde kracht wordt aangesteld. De financiële haalbaarheid moet in een gesprek met de gemeente duide lijk worden. Een betere publiciteit en programmering zijn andere punten die de werkgroep gerealiseerd wil zien, evenals een drempelverlaging: een duidelijke, zakelijke aanpak van de or ganisatie; meer openheid naar buiten toe; verandering van de verenigings- naam, en een publiekgerichte bena dering. Kortom, de werkgroep ziet e.r geen heil in op de huidige voet voort te gaan en wacht nu het resultaat van de dis cussie over het door haar geproduceer de praatstuk af. Wullie blieve met vaakkaansie aaltied in eige laangd waant d'r vaalt veur ongs nog zaat te kieke ajje vaan de netuur houwt. Ut liefste woare we mit de fiets noar Zuud Limburg 'egoan moar daat vongde we toch wel un poar brugge te veer. Dus daan moar met de auto, moar niet zo haard rieje. En un mooi weer daawwe haadde! Heul baar! Wel haarstikke waarm moar we haadde d'r niet zo veul laast waant we stinge op un boerecamping ongder de karsebome. Aallenig jaammer daat de karse nog niet riep woare. De moais gelukkig ok nog niet, waant we wete in Limburg un heule zooi mooie uutzicht en die leige effe hoger daan hiero de Stompert en daan is ut jaammer daat doaro de eejne noa de aangdere aakker ok aal ongder de moaïs komt te stoan is ploats vaan ongder ut kore. Ik weet wel, 't kaang niet aangders meer moar ik vin ut zongde vaan ut laangdschaap. Bie ongs op de Neng kaajje noeng nog over de moais heenjn kieke, moar 't greujt meroakels haard. D'r maasg op ut hoog ste pungt vaan de Neng geejn plaantsoen aafvaal meer 'estort worre en daa's nog un gevaal vaan jaammer, waant ut wier doaro oardig op 'ehoogt en ik zaag in me gedaachte aal un mooi uutzicht-paanoramoa ongstoan. Bie ongs kaajje zaat genogt fietse moar in Limburg traap je je te baarste. Doar kaajje beter lope en daat deeje we ure laang en daan zie je ut meest. De hongd waas ok meej en die is aacht cengti- meter loager 'e worre. Tweej- cengtimeter per poot off 'eslete. D'r ben veul mingse die heul niet meer lope kunne. Alle boodschaappe met de auto as 't effe kaan en ok as 't niet kaan. Zuk laache mok daan ak leest dat de gemeengte taachtig duzend guldes wil uutgeve om de goate in de paarkeerploats aachter ut V.V.V.- ketoor te plombere. Daat zaal wel een zenuwbehaangdeling worre, waant ik vin ut moar un pienlukke zoak. Denke ze noeng echt daat. de Soesders doaro de auto neerzette as ze in de Winkel- kring motte weze? Daa's veuls te veer lope. Zeker veur jong winkelpersoneel. We hebbe doaluk de gaang weer te paakke in de road. D'r heerste meteejn aal sprakverwaarring ongder de nieu we roadsleje. Zouw d'r daan ok Soes ders 'esproke worre? Vaan ming maag ut, doar hoef je je heul niet veur te schoame. Zestig duzend guldes om de stroat veur de braangdweergroazie op te laappe vin ik ok un oarig bedraagje. De uutrit is knaap verzaakt hek 'ezien moar ajje doar un poar kruwoages zaangd ongder gooit en de steejne d'r weer vlaak en straak intimmert, is ut veul goejkoper. En 't aaldermooiste vin ik nog daatter noeng aal begrotingste- korte veur de bouw vaan 't pliesiebero veur de daag komme. Voortemee is de roaa nog met stomheid 'esloage as ter nog meer an ut daaglicht komt. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daat daat licht best maakkeluk zouw we'ze mettut vergoadere. Wie zwiegt stemt toe. HANNES VAN DE NENG Steenhoftstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 kontoor efficiency VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt Wf, Vorige week heb ik reeds het een en ander uitge legd m.b.t. het zelf bereiden van kompost. Keuken en tuinafval kunnen met wat moeite worden omge zet in kostbare humus, die we anders gedachten- loos in onze vuilnisbak deponeren. We zagen hoe we sterk (al of niet machinaal) versnipperd afval be strooien met Bio-kompostvlokken teneinde een snelle bacteriologische omzetting te bevorderen. Deze week nog wat belangrijke regels, die we in acht moeten nemen voor een goede kompostering zoals d eplaats, de lucht-water- en warmtehuishou- ding. Laten we beginnen met de plaats. Kompost ontwikkelt zich het best op een plaats in de halfschaduw. Een beschutte maar goed bereik bare hoek in de tuin is het meest ideaal voor ons om zettingsproces. De plek moet altijd schoon en op geruimd zijn, zodat we vlot kunnen werken. Zelfs in de kleinste tuin is voldoende plaats voor een eigen humusproduktie, door dit proces te doen plaatsvin den in een speciaal hiervoor ontwikkelde post-zak of kompostsilo. De kompostzak is een kunststof produkt waarmee we indien we de gebruiksaanwij zing goed opvolgen in 5 a 6 weken goed bruikbare grove kompost kunnen maken. Dit is een gemakke lijke oplossing voor hen die zelfs geen ruimte héb ben voor een silo. De kompostzakken kunnen vrij gemakkelijk onder een struik geplaatst worden waar ze niemand zullen storen. Netjes en overzichtelijk is de kompostering in een silo. Kompostsilo's be- er in allerlei uitvoeringen, van hout, geplas- mpfaai en van diverse soorten kunststof. Ieder soorTHèeft "zo zijn voordelen. De een is qua uiterlijk wat fraaier, de ander is in het gebruik praktischer. Of we nu een komposthoop maken met kompostzak ken of met silo's werken: voor alle manieren gelden een aantal belangrijke regels. Voor vlotte kompostering is op de eerste plaats voldoende lucht van groot be lang. Lucht is voor de minuscule "grondwerkers" van levensbelang. We mengen daarom altijd (goed verkleind) houtachtig materiaal door de afvalstof fen. Ook het regelmatig omwerken (keren) zorgt voor verse zuurstof. Dan blijft de kompost steeds los en luchtig. Op de tweede plaats behoort vocht tot de belangrijkste elementen. De hoop mag echter nooit druipnat zijn. Sappige groene substanties zo als gazonmaaisel kunnen we het beste mengen met droge stoffen als houtafval en houtkrullen. In een droge warme periode zullen we de hoop meermalen moeten begieten. Warmte ontstaat als stofwisselings- produkt van de bacteriën tijdens het rottingsproces. Als het vriest verstarren de bodemorganismen en. geven hun activiteiten op. Goed geïsoleerde kom postsilo's bieden ook in de winter goede "werkom standigheden," waardoor de kompost sneller rijp wordt. Naast organische sunstantie is stikstof het belangrijkste voedingsmiddel van de levende orga nismen in de bodem. Ze vinden dit bovenal in vers groen afval, maar ook in de Bio-kompostmakervlok- ken, die ik vorige week reeds besproken heb! De levende bodemorganismen verbruiken niet alleen stikstof, maar produceren deze ook tijdens de rot ting. Ze splijten eiwitten en geven daarbij stikfstof in de vorm van ammonia af. Bentonit bindt deze stik stof en verhindert dus dat het nutteloos vervliegt. Dit waardevolle bodemverbeteringsmiddel kunnen we daarom het beste door de kompost mengen. Het bindt tevens onaangename geuren en overvloe dig vocht. Onze zelfgemaakte aarde wordt kruime lig donkerbruin en ruikt als bosgrond. Voor meer informatie omtrent het zelf maken van een goede kompost kunnen we altijd terecht bij de verkopers/ adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9