Reisklaar. Ook uw buitenlands geld, reischequesen reisverzekering? uon ©//©n VAN ESSEN DOET 'T OP 3 MANIEREN. Echtpaar De Bruin trekt rookgordijn dicht scliociiisiker Een ambassadeur van de natuur DeBondsspaa^ai^ Bonifaciusschool keert schooljaar de rug toe Agent en kleuterleidster WOENSDAG 9 JUL11986 SOESTER COURANT PAGINA 3 Buurtwinkeltje van Corrie verkoopt geen tabak meer ONKYO 'Prins Bernhard als natuurbeschermer' Met vakantie gaan geeft al drukte genoeg. Wacht daarom niet tot het laatste moment met het regelen van de financiële reiszaken. Kom tijdig even langs. Dan maken wij de zaken snel voor u in orde. alle gangbare valuta reischeques: veilig "geld"^ reisverzekeringen snelle afhandeling Vakantieboek' voorde jeugd J aankoop valuta De spaarbank doet altijd meer bondsspaarbank Bosbad 'De Vuursche' in Baarn organiseert kwart triathlon U hebt volop keus dank zij de KODAK 1,2,3- show 1. De "Budget"-Print f 0,69 f 0,79* j 1,10' 2. De "Select"-Print f 1,-- f 3. De "Super select"-Print f 1,95 AUTOCENTER haas huigen b.v Musical laatste activiteit in De Kastanjehof hotel heidepark Restaurant van den Brink In Soest is wederom een buurtwinkel tje verdwenen. Afgelopen zaterdag werd in de winkel van de rijwielspe ciaalzaak De Bruin aan de Gallenkamp Pelsweg het laatste pakje sigaret ten verkocht. Shag, pijptabak en ande re rookartikelen verwisselden er nog één keer van eigenaar. Dit behoort nu tot het verleden, want het echtpaar De Bruin heeft een voor hen moeilijke knoop doorgehakt door te stoppen met de verkoop van deze genotsmiddelen. Tijdsgebrek, veroorzaakt door de toe nemende aandacht die de fietsafdeling en in niet mindere mate het gezinsle ven vragen, voelden Sjaak en Corrie zich genoopt tot deze stap. En dat valt niet mee, zeker ook niet voor de (dagelijk se) klanten van het winkeltje op de hoek. Zij betreuren het dat het echt paar het rookgordijn achter zich dicht heeft getrokken. Met name voor Corrie valt de pas op de plaats, die in het najaar een grote voor uitgang zal betekenen, zwaar. Zij was immers 26 jaar lang de gastvrouw van onmogelijke veel mensen. Ze was ver koopster, maar vooral ook gespreks partner, vertrouwenspersoon, uit laatklep, psychologe en caberetière van en voor haar trouwe publiek. "Het werd steeds drukker in de rijwiel zaak, maar ook in de winkel. De ver koop van tabak nam zoveel tijd in be slag dat we moesten kiezen. Of perso neel aanstellen of de tabak er uit. We hebben voor het laatste gekozen, want de fietsafdeling eist enorm veel aan dacht, en ik wil nu ook meer tijd aan mijn kinderen besteden. De doorslag heeft m'n dochter Karin gegeven, die zei 'Je hebt nooit meer tijd voor mij en voor jezelf'. Ik was in eerste instantie bang om ons besluit aan mijn schoonouders te ver tellen. Zij zijn in 1930 met de zaak be gonnen, maar ze stonden helemaal achter me", zegt Corrie de Bruin met enige weemoed. Familiebedrijf Het echtpaar De Bruin woont nu nog boven de zaak aan de Gallenkamp Pels- weg, maar binnen afzienbare tijd ver huist het naar een andere woning in de buurt. De oudste zoon Ben (25) zal zich boven het winkelgedeelte vestigen. "Hij zit helemaal in de zaak, eigenlijk al vanaf zijn achttiende. Hij is een geboren fietsenmaker, en kon bij wijze van spreken eerder fietsen dan lopen. Al zijn aandacht gaat uit naar de zaak. Hij is gediplomeerd, en heeft alle papieren die hij moet heb ben. Zijn aanstaande vrouw heeft er ook zin in, en Ben neemt de zaak ter zijner tijd over. Het blijft dus een fa miliebedrijf", klinkt het trots. Na de verhuizing van Sjaak en Corrie de Bruin zal het pand en de werkruim te daarachter worden verbouwd. De bedoeling is dat er een nieuwe ruimte komt voor de reparaties, de showroom en de winkel voor de fietsaccessoires. Met de medewerking van de gemeente hopen ze aan de Gallenkamp Pelsweg omstreeks september te kunnen begin nen met de metamorfose. De uit breiding is nódig in verband met de toenemende werkzaamheden in de speciaalzaak. "Er wordt veel gefietst. Steeds meer. Die tendens is al jaren aan het oplopen, vooral na de oliecrisis. En men laat ook vaker de brommer staan. We hebben het erg druk. want hier komen de mensen overal vandaan. Uit de hele regio komen ze speciaal naar ons, omdat onze naam al jaren gevestigd is. De mensen weten dat wij achter de fietsen staan," relativeert de ex-tabaksverkoopster. Een niet gering aantal keren deelt ze tijdens het gesprek mee het moeilijk te vinden om te stoppen met de rook- warenverkoop. Het was niet zo maar een nevenactiviteit, maar een buurt winkeltje. Een buurtwinkeltje, dat vol gens haar eigenlijk niet meer weg te denken is. De lotto- en totoformulieren, de strippenkaarten, de tabaksartike len en met name het gezellige praatje bij Corrie. Zo stond het buurtwinkeltje bekend. De mensen wisten haar te vinden, of liever gezegd, zochten haar op. Pruimtabak Toen ze een paar weken geleden haar klanten meedeelde dat de rookwaren zouden verdwijnen, kwam er een groot aantal reacties los. De emoties werden daarbij de vrije loop gegeven. Zoals die mevrouw, die vroeger al met haar vader naar de Gallenkamp Pelsweg kwam om pruimtabak te halen. Huilend werd ze na het lezen van de opheffing van het sigarenwinkeltje door Corrie binnenskamers gehaald om bij te komen. "Ze moest het gewoon ZO TE HOREN MEER DAN DRIEDUIZEND GULDEN CP-1007A automatische platenspeler Adviesprijs TX-27 Computer versterker 40 watt MMS. Adviesprijs TA-2027 Cassette deck Adviesprijs Alle komponenten in zwart ot in zilver verkrijgbaar en te completeren met vele typen Onkyo luidsprekers. TE KOOP VOOR NET TWEEDUIZEND. Onkyo hifi-installaties worden meestal heel wat duur der geschat dan de prijs die ervoor is betaald. Juist ook door deskundige vrienden, die eens even kritisch naar uw nieuwe geluid komen luisteren. De hier door Onkyo geadviseerde kombinatie biedt u gehoormatig topkwaliteit in de 2 x 40 Watt-range. En u bent daar mee voordelig genoeg uit om u een paar voortref felijke speakers te kunnen veroorloven. GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD, MAAR VAN ONKYO 3 jaar garantie Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 Foto: Goos van der Wilt moet groeien. De tabakswinkel werd op een gegeven moment echter een be drijf apart. Het ging teveel tijd kosten, en toen hebben we moeten kiezen. Een moeilijke keuze". Zoet Corrie de Bruin zal wel actief blijven in de hernieuwde winkel na de ver bouwing. Toch zal ze meer tijd voor haar kinderen hebben. Een winst voor de kinderen Ben, Karin (23) en Jacco (16), maar een groot verlies voor de rokende klanten. Alles wordt rijwiel zaak, zodat de ongeveer 500 fietsen, die De Bruin in voorraad heeft, ook goed Corrie de Bruin in haar tabaks- winkel: "Het is een moeilijke stap hoor". geshowt kunnen worden. "Het blijft toch een helemoeilijke stap. Je hebt iets opgebouwd, en dat doet je toch wel wat. De sloffen vlogen hier over de toonbank heen", zegt Corrie de Bruin. "Ik kan nog wel uren doorvertellen", gaat ze door. Als haar gevraagd wordt of er misschien een vervolgverhaal van kan worden gemaakt, vervolgt ze andermaal haar herinneringen. "Er kwamen ook wel eens oudere men sen met problemen. Dan hadden ze bij voorbeeld even geen melk of boter, maar ook dan hielp je ze. Zo ging dat altijd. Het is een moeilijke stap hoor". Afgelopen zaterdag trok Corrie de Bruin het rookgordijn achter zich dicht, maar de herinneringen aan de tabak van de Gallenkamp Pelsweg smaken zoet. even verwerken. Zulke dingen gebeu ren, ja", aldus Corrie de Bruin. De vrouw zal op zoek moeten naar een andere leverancier. Hetzelfde geldt voor veel andere klanten. Zoals de vrouw, die enige tijd geleden met haar man van Soest-Zuid naar Honsbergen verhuisde. Van haar man zou en moest ze met de bus naar 'vriendin Corrie' blijven gaan om z'n tabak te halen. Of zoals die man uit Baarn, die stee vast twee keer in de week naar Corrie kwam en iedere keer weer zei 'hier is de beste service'. Of zoals al die men sen, die hun boodschappen in de super markt deden, en met volle zware tas sen toch even langs Corrie gingen om een sigaretje, een shaggie of een pijpje te halen. Of zoals al die zakenlui, die iedere keer dat ze in Soest op doorreis waren, even stopten en hun dagelijkse, dan wel wekelijkse tabaksinkopen deden. Of zoals al die rokers van een speciaal merk tabak, dat niet overal te koop is. Corrie zorgde speciaal voor hen dat ze het merk in huis had. Of zoals al die mensen, die behoefte hadden aan een babbel, al was het maar voor even. Dat uitje, dat dage lijkse loopje, even dat persoonlijke contact zoals dat tegenwoordig steeds minder vaak voorkomt. "Ik heb het met ontzettend veel liefde gedaan, 26 jaar lang. Toen ik nog ver kering met mijn man had, stond ik mijn schoonmoeder al te helpen. Zo groeide ik helemaal in de zaak. Ik heb in 1972, toen we de zaak van mijn schoonouders overnamen, nog een tabaksvergunning moeten halen. Mijn principe is altijd geweest: Wat je ook doet, doe het goed. Altijd heb ik achter de mensen gestaan. Er kwa men vaak oude mensen met proble men. Dan praatte je met ze. Vorig jaar hadden we een halve hulp voor de ochtenden, maar dan kwam de mensen 's middags omdat ze door Corrie de Bruin geholpen wilden worden. In zo'n winkel speel je met de mensen. Je weet wat ze moeten hebben, ze hoe ven het niet eens te vragen. Zoiets Kees van Scherpenzeel zijn er daar en kele van. Dezelfde werken zijn overigens tot 22 augustus te bezichtigen in het Singer- museum in Laren. Daar werd eind juni het boek over Prins Bernhards bemoeienissen met de natuur gepresenteerd. De belang stelling voor dit boek is zo groot dat de eerste druk reeds is uitverkocht. De tweede druk verschijnt deze week. 'Prins Bernhard als natuurbescher mer' is een uitgave van uitgeverij La Rivière Voorhoeve. Prijs: 24,50 gul den. Al 25 jaar lang vecht het World Wildlife Fund WWF) tegen alle vormen van aan tasting van de natuur. De natuur, die er met de dag armer op wordt. De natuur, die altijd in een oorlog met de mens is verwikkeld. De natuur, die alle aandacht en zorg van diezelfde mens verdient. Het Wereld Natuur Fonds (WNF), zoals de Ne derlandse versie luidt, stelt alles in het werk om de natuur de protectie te bieden, die zij nodig heeft. Een voorname rol in de geschiedenis van deze mondiale or ganisatie is gespeeld door Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, die vanaf de oprichting in 1961 tot 1977 president van het WWF was. Mede naar aanleiding van zijn 75ste verjaardag, die hij vorige week zondag vierde, is een boek ver schenen, getiteld 'Prins Bernhard als natuurbeschermer.' Prof. dr. K.H. Voous verhaalt in dit rijkgeïllustreerde boek over de acti viteiten van de Prins ten behoeve van het natuurbehoud. Samen met enkele voornamelijk Britse natuurbe schermers heeft Prins Bernhard een groot aandeel gehad in het ontstaan van het WWF. Er waren in de loop van deze eeuw al diverse organisaties, die het beste met de natuur voor hadden, maar pas na de inspanningen van de oprichters van het WWF kwam het in ternationale werk, gesteund door fi nanciële middelen, echt op gang. Prof. dr. Voous noemt Prins Bernhard een ambassadeur, wanneer hij vertelt over de reizen die hij maakte. In eerste instantie waren dit 'goodwill-reizen ter ondersteuning van het beeld der Ne derlanden in den vreemde.' Sinds het bestaan van het WWF laat Prins Bern hard echter geen mogelijkheid voorbij gaan om ook te pleiten voor het behoud van flora en fauna. 'Een kundige vertolker voor een zich langzamerhand meer en meer ontwik keld internationaal natuurbescher- mingsbeleid,' zegt Voous ook over Prins Bernhard. Hij zou de ogen van vele leidinggevende personen in de wereld geopend hebben voor de nood zaak en de urgentie van natuurbehoud. Tevens-heeft de Prins een belangrijke invloed uitgeoefend, die ertoe leidde dat het Prins Bernhard Fonds als spon sor is gaan optreden voor natuurbe schermingsprojecten. Dit fonds ging in 1950 over tot het uitreiken van de Zil veren Anjer, waarvan er na 1957 zeven ten deel zijn gevallen aan natuurbe schermers. Ook de Orde van de Gouden Ark, door Prins Bernhard in 1971 ingesteld, heeft een zekere verant woordelijkheid in de schoenen geduwd van de onderscheiden lieden, onge dacht hun status of beroep. De 165 per sonen uit 42 landen, die de Orde van de Gouden Ark kregen uitgereikt voor hun inzet voor het behoud van de natuur, konden de zedelijke verplichtingen van de orde natuurlijk niet zomaar naast zich neerleggen, en de uitreiking van de orde heeft dan ook talrijke gunstige gevolgen gehad, concludeert Voous. Hij besluit zijn verhaal met een opsom ming van het World Wildlife Fund, dat het Panda-beertje als symbool draagt. Zo werden de flamingo-kolonie op Bo naire, de Coto Donana in Spanje, de vo gelrijkdom van het Makuru, Meer in Kenya en verschillende grote nationale parken in Afrika behouden dankzij het baanbrekende werk van het WWF. De weerklank van de 'Operatie Tijger' in Azië, de uitbreiding van het systeem van nationale parken in Indonesië en in eigen land de financiële hulp voor het opvangcentrum van verweesde zee honden in Pieterburen (Groningen), de grote en kleine successen van het WWF mogen deels op de rekening van Prins Bernhard gezet worden. Actief, ener giek, impulsief, nuchter en soms haastig. Zo beschrijft Voous Prins Bernhard in zijn hommage aan de zelfde man. 'Een groot natuurbescher mingsambassadeur. Ook Hans Bouma heeft een redactio nele bijdrage geleverd aan het door uit geverij La Rivière Voorhoeve uitge geven boek 'Prins Bernhard als na tuurbeschermer Hij gaat natuurkundig, economisch, biologisch en scheikundig in op de ver storende invloeden van de mensheid op de natuur. Zijn voorbeelden en diepe uiteenzettingen zijn boeiend, leer zaam, maar bovenal beangstigend. Het aantasten van de oerwouden in Zuid-Amerika, de vervuiling van de oceanen en de (te sterk) toenemende bevolkingsexpansie zijn volgens Bouma factoren, die de natuur aan het slopen zijn. Een voortdurende oorlog tussen de mens en de natuur, die in de ogen van Bouma op deze manier wel moet leiden tot een nederlaag van de natuur. Op den duur, of misschien wel op korte termijn legt de natuur het loodje. De mens is dan de overwinnaar. Een prachtige tegenstrijdige stelling van Bouma in dit niet minder prach tige boek, waaraan meer dan twintig kunstenaars hun medewerking ver leenden door belangenloos verschillen de werken ter beschikking te stellen voor opname in 'Prins Bernhard als natuurbeschermer.' Rien Poortvliet, Fred F. Hazelhoff, Marjolein Bastin en WffllS zolang de voorraad strekt Midden Noord en Oost Nederland spaarbank Soest: Van Weedestraat 5. Tel 16600 - Smitsweg 18 hoek Nieuweweg. T. I - Soesterberqsestraat 32 Tel 18016 - Tamboonin 23 Tol 33280 Zestig sportliefhebbers doen aanstaan de zaterdag mee aan de kwart tria thlon van de afdeling sport en recreatie van het bosbad 'De Vuursche' in Baarn. Het deelnemersveld wordt ge splitst in een groep recreanten en de wedstrijdcategorie. De kwart triathlon bestaat uit 1 kilometer zwemmen, 41 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. Om tien uur 's morgens beginnen de prestatiegerichte deelnemers met het zwemonderdeel. Eeri half uur later worden de recreanten gelost. Deze laatste groep, die de helft van het aantal deelnemers vertegenwoordigd, hoeft zich niet per sé aan de vastge stelde regels te houden. Om te voorko men dat men zich forceert, wordt niet al te nauw gekeken of de vereiste af standen wel worden afgelegd. Het is daarentegen de bedoeling dat de re creanten wel een uitgestippelde route volgen. Na de zwempartij moet iedereen op de fiets. Op het zadel moeten drie ronden worden gefietst. Het parcours baant zich een weg door Baarn, Soest en Lage Vuursche. In Soest worden onder meer de Jachthuislaan, de Beckeringhstraat en de Biltseweg aangedaan. Ook de tien kilometer lopen is verdeeld over drie ronden. Hierbij kan, indien de konditie dat nog toelaat, genoten worden van het natuurschoon in de bos sen rond 'De Vuursche.' De start en fi nish van alle onderdelen vindt plaats in het bosbad. De inschrijving voor de kwart triathlon is inmiddels gesloten. Alle deelnemers krijgen na afloop een triatnlon-shirt. 'De Vuursche-loop' Geïnteresseerden kunnen zich nog wel opgeven voor 'De Vuursche-loop.' Deze wordt op zondag 17 augustus gehouden. Het traject, dat de lopers moeten afleg gen in de vijfde editie van 'De Vuur sche-loop' strekt zich uit in de bossen rond het bosbad. Er kan in allerlei ver schillende categoriën worden gestart (gezinnen, dames, heren, recreanten, senioren etc.). De wedstriden om vatten de afstanden 5, 10, 15 en 20 kilo meter. Vorig jaar deden vierhonderd mensen mee aan 'De Vuursche-loop.' Nu verwachten de organisatoren van het bosbad een dubbel aantal deelne mers. Vast staat dat ook buitenlanders hun beste beentje zullen proberen voor te zetten. Inschrijven voor 'De afgedrukt op mat papier formaat 9 x 9 of 9x13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm* afgedrukt op mat of glanzend papier op een formaat van 9 x 9 of 9 x 13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm voor de liefhebber van een ruim formaat, of voor de reportage afgedrukt op glanzend papier op een formaat van 13 x18 cm foto-film-uicteo -computer/ WINKELCENTRUM HARTJE-ZUID Vuursche-loop kan tot zondag 10 augus tus. In samenwerking met de zwemclub De Vuursche organiseert het bosbad op zondag 24 augustus de Open Baarnse Kampioenschappen sprint over vijftig meter. De zwemwedstrijden vinden plaats in het bosbad. Voor alle infor matie omtrent de sport-activiteiten in het bosbad 'De Vuursche' Kerkstraat 109 - Soest Teiefoon 16410 UW LADA-DEALER Negentien leerlingen van groep acht van de Sint Bonifaciusschool hebben onder leiding van onderwijzer Jos Fleer een musical opgevoerd ter afslui ting van het schooljaar. Het was 'één van de activiteiten, die de school vo rige week bezighield in het kader van de 'Stuif-es-uit,' een spelweek die ieder jaar voor de zomervakantie de reken en taalboekjes van de lessenaars houdt. De musical 'Paniek in de luie lift' werd gespeeld in het gebouw De Kastanjehof aan de Parallelweg. Dit pand, waarin tot afgelopen jaar de kleuters waren gehuisvest, wordt van de hand gedaan. Een gedeelte van het gebouw wordt in middels gebruikt door de sportschool Budo Ryu. In verband met de bezui nigingen, en de prognose voor het aan tal leerlingen over een paar jaar, moet de school het gebouw afstoten. De mu sical was vorige week donderdag één van de laatste activiteiten, die de school in De Kastanjehof had. In het zojuist afgesloten schooljaar maakte de achtste groep nog gebruik van het gebouw. Door een interne ver bouwing in de St. Bonifaciusschool was dit noodzakelijk. Twee klaslokalen -worden momenteel omgebouwd tot één lokaal en een bergruimte. Een ander klaslokaal wordt uitgebouwd in de gang. Ook komt er een gemeenschaps ruimte, waarin overigens wel één van de groepen wordt onderwezen. De ver bouwing moet in de eerste fase van hei nieuwe schooljaar zijn afgerond. L>e Sint Bonifaciusschool heeft 115 leerlin gen. Men verwacht dat dit aantal zal dalen tot ongeveer 90 kinderen. Alle groepen zijn gecombineerd, omdat de VAKANTIE MEDEDELING! Zondag 20 juli t/m zondag 3 aug. zijn wij gesloten in Bilthoven. school de beschikking heeft over maar vier formatieplaatsen en één invaller. De musical 'Paniek in de luie lift' van Benny Vreden Producties b.v. speelt zich af in een hotel, waar verschil lende soorten mensen elkaar ontmoe ten. Het personeel van het hotels stelt alles in het werk om zich te verzekeren van een salaris, en probeert de inspec- trice een goede indruk te geven van het reilen en zeilen in het hotel. Een hotel- dief lijkt roet in het eten te gooien, en als blijkt dat bijna alle personen, die de als blijkt dat bijna alle personen gehei men hebben, wordt het helemaal inge wikkeld. De ruim honderd mensen, die de musical bijwoonden, werden ver maakt met humoristische acts, waar bij regelmatig de lachspieren werden opgewekt. Een fragment uit de musical "Pa niek in de luie lift", die werd opge voerd door leerlingen van de Sint Boni faciusschool. In de pauze werden de heer E. van den Hengel en mevrouw E. Stolwijk in de belangstelling gezet. De eerste heeft altijd medewerking verleend door alle spullen voor de schoolkampen te ver voeren. Mevrouw Stolwijk was zo onge veer een manusje-van-alles voor de Sint Bonifaciusschool. De jongste kin deren van beide personen gaan naar de middelbare school, en daarom werd met een attentie afscheid genomen van de ouders. Cor van Ekris en Judith Driessen uit Soest moesten vorige week onder een ereboog doorlopen, nadat zij in de trouwzaal van het gemeentehuis in het huwelijk waren getreden. Achttien aankomende politieagenten vormden de haag met wapenstokken voor hun collega Cor en zijn vrouw Judith. Cor (24) volgt een politieopleiding aan De Boskamp in Amersfoort. Hij staat reeds te boek als beëdigd agent in de geiueeme Amersfoort. Over ongeveer acht maanden is zijn opleiding achter de rug. Judith Driessen is adjunct-direc trice op de basisschool De Bron. Ze heeft daar de leiding over groep 2, de oudste kleuterklas. In De Opèn Hof aan de Veenbesstraat werd vorige week een aparte receptie gehouden voor de kleuters uit haar klas. Daar stonden de kinderen de trouwjurk van" hun juf te bewonderen. Judith Driessen had die zelf gemaakt. Foto: Goos van der Wilt Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155-1 27 06 MENU DE CE MO IS f47,50 menu voor de maand juli HARENG NOUVEAU hollandse nieuwe haring CREME A RGENTUIL aspergecremesoep 'SORBETAU FRUIT verfrissend ijsje op vruchtenbasis SUPREMEDE VOLAILLE, SA UCE DEMI-GLACE met champignons gevulde kipfilet, geserveerd met een keur aan verse seizoengroenten en gebakken aard appelen FROMAGE LEERDAM nederlandse gatenkaas FRUITS FRAIS, GLACÉ VANILLE verse vruchten met vanilleijs

Soester Courant | 1986 | | pagina 3