L- XKV I I ^baxtliuifen 'Meneer de Oversteek' steekt niet meer over t Zwaantje fóO,- I00,- GESLOTEN F Pimmetje Bewegend water in de tuin! TUIN-ADVIESCENTRUM tvaeirclerfwgt PAGINA WOENSDAG 9 JUL11986 SOESTER COURANT PAGINA 9 tot it ^ustus, terklep, 13.750,- 11.990,- 14.490,- 13.490,- 12.990,- 11.990,- Twee Soester prijswinnaars Lathyrustentoonstelling in Kasteel Groeneveld mooier dan ooit Filmhuis Artishock: 'Paul Chevrolet' Vrijwilligers Vakature Bank van maandag 7 t/m dinsdag 30 juli prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Elf jaar langvier keer per dag een half uur kantoor effirierev Vililllriïiiï: HET WITTE HUIS voor doe-het-zelvers Z door Arie Wandelaar Dit wordt een link 'Rondje Soest.' In deze aflevering vreest Arie op de tenen te gaan staan van hen die poezen en katers koesteren. Het zij hem naar hij hoopt vergeven. Arie's aversie tegen poezen, niet te verwarren met hoeze en stoeipoezen, past geheel in de ru briek jeugdtrauma's. Opgroeiend tussen comestibles en koloniale waren, in de tijd dat Nederlands Indië nog be stond de vooroorlogse benaming van een kruidenierswinkel, behoorde een poes tot de inventaris van zaak en ge zin. Een werkneemster op vier pootjes met een 7-daagse werkwerk, die zonder enige vooropleiding naar de opvatting van Arie's ouders omzetbevorderend werkte door er voor te zorgen dat het geachte cliëntenbestand nimmer met muizenkeutels werd geconfronteerd. Haar taak, voorkomen is beter dan ge nezen, vatte ze zeer letterlijk op, waar door het muizen leger in haar omge ving volledig werd uitgeroeid en ver volgens ophield te bestaan. In tegenstelling tot z'n ouders had Arie een grote afkeer van de slachtpartijen die door haar werden aangericht. Hel was daarom dat hij er dan ook geen en kel begrip voor kon opbrengen wan neer haar prestaties werden beloond met de uitroep 'bravo Willemien,' want zo heette ze in de oorlogsjaren, en ver volgens werden gehonoreerd met een witte plas uit een fles melk. Naarmate de oorlog vorderde, comes tibles, koloniale, waren en melk plaats gemaakt hadden voor jam van bieten en tulpenbollen, kwam er een dag dat Willemien definitief als medewerkster werd afgeschreven. Geloof 't of niet, maar volgens de overlevering stond ze, ergens in een Haagse huiskamer, met Kerstmis '44 op het menu. Vele jaren hebben Arie's ouders enige wrok ge koesterd tegen de consumenten die ze daarvoor verantwoordelijk stelden. Arie niet. Hij had 't vraatzuchtige kreng nooit gemogen. Onbewust moet hij in die jaren met zichzelf hebben af gesproken nimmer later in zijn huiska mer over een poes of kater te zullen struikelen. Ter voorkoming van mis verstand Arie is niet tegen huisdieren. Marmotten, cavia's, hamsters en ko nijnen hebben in huize Wandelaar, ten tijde dat de kinderen nog in sprookjes geloofden, een zeer gezellig leven ge kend. Bij hun onontkoombaar ver- scheideh vond er regelmatig een ver zorgde ter aarde bestelling plaats, waarbij de geplaaste kruizen van Hei- neken kroondoppen werden voorzien. Sterker nog, we hebben jarenlang een prachtig maatje gehad aan onze boxer Asja en wanneer Arie z'n zin had ge kregen had er zelfs nog een paard in de achtertuin kunnen grazen. Daar nu was Marie om volstrekt onpractische redenen tegen. Dezelfde Marie bestond het om de afgelopen week aan te kondigeil, dat we voor een weekend een logé zouden krijgen. Arie blij verrast. Afwisseling beschouwt hij immer als krent in de pap van het dagelijks leven. 'Hij is er al,' liet Marie giechelend weten. Tot ontzetting van Arie sloop op vier pootjes een poesekind van onbestemde leeftijd, miauwend de kamer binnen. 'Het is een poes, maar ze heet Pim metje' liet Marie weten. 'Bi-sex dus,' oordeelde Arie zeer kwaadaardig. Tijdens de koffie deelde Marie mede dat Pimmetje gedurende drie dagen onderdak, voedsel en drank zou worden verstrekt in verband met het feit dat haar eigenaars, verre buren, er even uitmoesten en daarvoor een weekend-huisje hadden gehuurd waar in het verboden was huisdieren te hou den. Pimmetje voelde feilloos aan dat Arie op haar niet had zitten wachten. Ze had bij Marie een comfortabel plekje ge vonden en bekeek Arie op afstand met iets van 'ik kom hier een paar dagen lol maken.' Daarin heeft ze volkomen haar zin ge kregen. Ondanks de aanschaf van twee blikken Kittekat, enkele haringkoppen en een karton volle melk bleek Pim metje over een onverzadigde eetlust te beschikken. In Arie's vijvertje in de tuin werden twee goudvissen een kopje kleiner gemaakt, en van de mussen die iedere ochtend korstjes brood komen ophalen is er een niet op z'n basis teruggekeerd. Hoewel Marie niet jui chend van deze droeve gebeurtenissen kennis nam kon ze er toch begrip voor opbrengen. 'Dat is nu eenmaal het in stinct van een kat,' luidde haar verkla ring voor de moorden met voorbedach te rade. Mensen en poezen, zo ze iets met el kaar gemeen hebben is 't dat ze,, wan neer je ze een vinger geeft niet zelden de hele hand nemen. Pimmetje, zich gesteund wetend door Marie's verkla rende verdediging, nam een duik van het bankstel en versleepte zich traag naar de vensterbank. Daar bleef ze enige tijd onbeweeglijk zitten, om ver volgens met een sierlijke sprong in de vitrage te klimmen, als ware het een trapeze. Marie's reactie was weinig' stichtelijk en in tegenstelling tot haar eerder gehouden pleidooi werd Pimmetje voor de rest van het weekend veroordeeld tot eenzame op sluiting in de gang, zij 't dat in haar menu geen wijzigingen plaats vonden. Zondagavond laat kwamen nogal ver regende buren Pimmetje ophalen. 'Is*, ze lief geweest?' klonk 't twee-stemmig in koor. Arie verhaalde over de sloop van een stuk vitrage. 'Dat is een foutje van ons,' luidde de verklaring van de verre buurman. 'Bij ons deed ze 't ook altijd, maar wij hebben de vitrage er af gehaald. Staat nog gezellig ook. Niks voor u meneer Wandelaar een poes?' Arie's antwoord werd door Marie op een bijna kat achtige wijze geblokkeerd. 'Mijn man is er allergisch voor,' ver kondigde ze met iets wanhopigs in haar stem. 'Dan mist u veel, 'liet de tegenpartij weten.' 'Hij zal er mee moeten leren leven,' stelde Marie berustend vast. ARIE WANDELAAR De fraaiste tafelversiering van lathu- russen staat in één van de expositie ruimtes op de tweede verdieping van Kasteel Groeneveld: Een schitterend arrangement naast een zwart servies en dito bestek op een wit tafelkleed. "Tafelversiering" is het motto van de nieuwe lathyrustentoonstelling die vrijdagavond werd geopend in de zo merse achtertuin van het Baanrse kas teel. Opgevrolijkt door de muzikale klan ken van The Rhine Town Jazzband uit Wageningen verzamelden zich tiental len leden van de 59-jarige Nederlandse Lathyrus Vereniging rondom de "mal lejan" die voor deze gelegenheid was opgesierd met exotische zomerbloe men. Voorzitter C. Gelein van de Lathyrus vereniging herinnerde zijn gasten er aan, dat Nederland het grootste expor terende (3,6 miljoen) land ter wereld is van zomerbloemen en dat 63.000 mensen hun brood verdienen in deze tuinbouwbran che Elk jaar is het traditie dat de Keurings commissie van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde een aantal prijzen in de vorm van medail les, bekers en eervolle vermeldingen bekend maakt na een competitie voor de mooiste arrangementen en stands. Zo schonk de heer Bakker dit jaar de "oorkonde" van Kasteel Groeneveld aan de amateur-tuindersvereniging "Ons Genot" in Utrecht. Twee prijzen werden in de wacht ge sleept door de Soester kwekers dr. J. Stam en de hee P. J. R. v.d. Laar. Ook de tuinlieden van Paleis Soestdijk behoren tot de jaarlijkse prijswin naars. In zijn openingswoord onderstreepte Ir. J. van Doesburg het belang van de unieke samenwerking bij deze jaar lijkse tentoonstelling in Groeneveld van amateurs en professionals. Lathyrusten tentoonstelling in Kas teel Groeneveld (archieffoto). Bezoekers Na dit officiële buitengedeelte nodigde conservator Werner Paans de bezoe kers uit de tentoonstelling binnen te bezichtigen. Hulde aan de hoofd-arrangeur, de heer Den Daas, die kans heeft gezien na de vier voorgaande jaren weer geheel iets nieuws te creëren. In de "Boomkamer" beneden is het al meteen raak met een spektakel -aan bloemenpracht. Opvallend is ook het fleurige touw- en hijswerk in het trap penhuis. Bijna in een vergeten hoek, maar ze ker de moeite waard, is boven in één van de ruimtes de stellage van bro- melia's. Wie vanuit Soest Groeneveld met de auto nadert, kan niet meer de oprij laan inrijden. Naast het Kasteel (even doorrijden en linksaf) bevindt zich nu een ruime parkeerplaats voor 300 auto's. "Binnen enkele jaren niet meer te zien vanaf de grote weg, omdat het "blik" dan afgeschermd is met groen", aldus Werner Paans, die bijzonder blij is met de opknapbeurt van de oprijlaan. Eigenlijk zou er een wandelpad moe ten komen vanaf de parkeerplaats naar de oprijlaan waardoor bezoekers het aanzicht van Groeneveld frontaal kunnen beleven. De Lathyrusexpositie duurt tot en met aanstaande zondag. Bezoekers moeten daarbij vooral let ten op de kunstexpositie aan de wan den van diverse "bloemkooldames" en niet vergeten de beeldententoon stelling in het park achter het kasteel te gaan zien. Eén van deze creaties is van Marian- ne Shields uit Soest en getiteld "Nite- creepers". Deze heksentoer alleen al is een bezoek waard. Een prachtige catalogus wijst !;dCr:,! Jan Visser Donderdag 10 juli. 21 uur: Na tien jaar stilte heeft de Nederlandse regisseur Pim de la Parra weer een film afgeleverd: 'Paul Chevrolet.' Deze film is op donderdag 10 juli om 21.00 uur in filmhuis Artishock te zien. Een vreemde, ludieke film rond een redelijk succesvol schrijver. Hoofdpersoon Leopold, alias Paul Che vrolet (Peter Faber), is een schrijver van thrillers die hogerop wil. Hij heeft met pijn en moeite echte romans ge schreven, maar een uitgeefster boort die nagenoeg de grond in. Intussen is hij een verhouding aangegaan met haar dochter (Liz Snoyink), die nogal wat geheimen achter de ellebogen heeft. Het liefst zou hij terug willen naar zijn vrouw (Jenny Arean) en dóchter (Suzanne Wouters), maar die willen hem voorlopig niet. Tussen al die mensen en nog wat loslopend vrouwvolk, waar hij al dan niet kontak ten mee onderhoudt, bestaat een link. Een link die voor Paul Chevrolet de vorm krijgt van een hallucinatie. Steeds vaker waant hij zich de hoofd persoon van zijn boeken, een zekere Scotty, en komt hij in Amsterdam allerlei figuren uit zijn romans tegen. De grens tussen visioen en realiteit is moeilijk te trekken voor de toeschou wer. Niettemin is 'Paul Chevrolet' aan grijpend op de manier waarop de la Parra Amsterdam weergeeft. De prima sfeer van de vroege jaren zeven tig oproept; Aanvang: 21.00 uur. Entree5,-/leden, CJP en 65 ƒ4,-. Een aantal mensen heeft kennelijk het laatste artikel in de maand juni gemist waarin de Stichting Vrijwilligers Va kature Bank aankondigde tot .4 augustus te zijn gesloten in verband met vakan tie van de medewerkers. Enkele bezoekers kwamen tevergeefs aan de deur, terwijl medewerkers van cultureel centrum C-drie telefoontjes te verwerken kregen van mensen die inlichtingen wilden. Inlichtingen over o.a. het Gildeprojekt en beschikbare vakatures kunnen in de tweede helft van juli worden inge wonnen door kontakt op te nemen met de heer Schrandt, tel. 02155-11603. Ten behoeve van het projekt Vrouwen Helpen Vrouwen Handwerken (VHVH) bereikte ons het verzoek een oproep te plaatsen om 1 a 2 dames aan te trek ken ter assistentie bij een brei- en naai- kursus voor buitenlandse meisjes en/of jonge vrouwen. Men wordt verzocht zo spoedig mogelijk te reageren. Kon- taktpersoon voor dit projekt is mevr. Tinie Joosten, tel. 14874. Voor belangstellenden willen we en kele zojuist binnengekomen vakatures onder de aandacht brengen. 11/83 In wooncentrum wordt vrijwillig ster gevraagd om samen met de super visor te gaan werken aan de zelfred zaamheid van de gehandicapte bewo ners van het wooncentrum. 11/82 Vrijwilliger m/v gevraagd in pro- jektgroep 't Gilde Eemland te Amers foort. Werkzaamheden bestaan uit: 1. Werven van 50 -ers die kennis en ervaring willen overdragen aan anderen. 2. Voorlichten over idee 't Gilde. 3. Bemiddelen tussen "aanbieders" en 4. Spreekuur houden. 11/81 Centrale voor de werving van pleegouders zoekt kontakt met enkele vrijwilligers m/v voor de verspreiding van informatie over pleegzorg in de ruimste zin van het woord en het wer ven van pleegouders. 6/33 Maatschappelijke Dienstverlening in Amersfoort heeft plaats voor enkele medewerkers m/v. Voornaamste taak zal zijn het bijhouden van het knipsel archief, dateren, kopiëren en opbergen en op grond van verzamelde informa tie een "signalement" schrijven waar uit ontwikkelingen zichtbaar worden over het onderwerp. 1/181 Rijwielhersteller/reparateur ge vraagd bij projekt in Amersfoort. Vergoeding en verzekering worden ge regeld. 1/180 Voor het opknappen en repareren van T.V.'s, elektrische apparaten, wasmachines, koelkasten enz. wordt bij hetzelfde projekt eveneens vrijwil liger gevraagd tegen vergoeding per dag en verzekering. 1/145 Akademie voor beeldende kunsten zoekt twee vrijwilligers bij de techni- Restaurant Bijna elf jaar geleden kon hij het niet meer aan zien. Kinderen van de diverse la gere scholen hadden de grootste moeite om de Ossendamweg ter hoogte van de Schoutenkampweg over te steken. De heer W. Kramer, die op de hoek bij de Schoutenkampweg woont nam, zoals dat tegenwoordig zo mooi heet, het initia tief in particuliere handen, en werd één van de eerste verkeersbrigadiers in Soest. Sindsdien heeft hij vrijwel iedere schooldag twee (woensdagen) tot vier keer een half uur bij het zebrapad gestaan om de schooljeugd veilig over te zet ten. De heer Kramer, bij de kinderen beter bekend als 'Meneer de Oversteek,' houdt het definitief voor gezien. Hij is vastbesloten. "Laat de jongeren het maar doen," zegt de 68-jarige kindervriend, die afgelopen vrijdag zijn 'ontslag' kreeg van politiebrigadier J. de Pater. 'De kinderen stonden soms te huilen omdat ze niet konden oversteken. Ik ben toen eerst uit mezelf begonnen, en na twee jaar kreeg ik een jas en een stok,herinnert Kramer zich van de be ginperiode. 'Het is altijd druk hier. Het is een gekkenhuis, ronduit gezegd.' On gelukken hebben zich op de momenten dat 'Meneer de Oversteek' zich meester maakte van het zebrapad-ter- rotorium nooit voorgedaan. Eerder bracht hij zo af en toe zich zelf in ge vaar door in zijn verontwaardiging over de veel te hoge snelheden van sommige automobilisten pardoes het wegdek op te springen. Uit zorg voor de kinderen kon hij zich nog wel eens kwaad maken als bestuurders van mo torvoertuigen de snelheidslimiet van vijftig kilometer per uur overschreden. 'Meneer de Oversteek' kende zijn pap penheimers, gaf in vroegere jaren ver schillende scholieren een bijnaam (Mammelou, Pipo de Clown en Pipi Langkousen kreeg zelf de genoemde titel op zijn naam. 'Het is vaak gebeurt dat ik kaarten kreeg van kinderen die op vakantie waren. Ze zetten dat ge woon 'Meneer de Oversteek' op de kaart. De laatste tijd heb ik geen bij namen meer gegeven,' spreekt Kra mer, die in elf jaar bijna twee (lagere school)-generaties op weg heeft gehol pen. Brigadier J. de Pater van de gemeen tepolitie Soest kwam vorige week per soonlijk naar de heer Kramer toe om hem te bedanken voor zijn 'onbetaal bare' inzet. 'Er is een tijd van komen en een tijd van gaan, en de tijd van gaan is nu gekomen,' stelde brigadier De Pater, die Kramer een cadeaubon overhandigde. 'Die moet gezien worden als een kleine geste, want dit werk kun je natuurlijk niet betalen,' reageerde De Pater op de attentie van de politie. Veel mensen, zowel de schooljeugd als de passerende weggebruikers, hebben de heer Kramer leren kennen als een waardige 'Meneer de Oversteek.' Zijn werk werd uitermate gewaardeerd, en de dankbaarheid van met name de ou ders van de kinderen is ook altijd groot geweest. Een moeder stelde dat haar zoon het treft dat hij juist na de zomer naar de middelbare school gaat, en derhalve geen (verkeers)hinder van het vertrek van Kramer zal ondervin den. Nooit liet 'Meneer de Oversteek' een steekje vallen. Altijd was hij aanwezig, tenzij ziekte hem tot bedarrest dwong. Hij wist dan wel waar hij een vervang- (st)er vandaan kon halen, zodat hij in ieder geval met een gerust hart afwe zig kon blijven. Zijn vakanties paste hij aan aan de schoolvakanties van de kin deren. Vier keer per dag, ongeveer twee uur, stond hij stipt op tijd zijn kin deren op te wachten. Pas als alle ge zichten van de heenweg hem waren ge passeerd, trok hij zich terug van zijn vrijwillige activiteiten. Zo stond hij daar elf jaar lang. Zwaaiend naar auto mobilisten als teken van herkenning of als berisping voor het te hard rijden. Als je één keer te snel over de Ossen damweg reed, terwijl Kramer stond te kijken, paste je de volgende keer wel uit. Al was het alleen maar voor het respect, dat deze 'veilige' man af dwong. De heer Kramer was één van de eerste verkeersbrigadiers, een monument onder de 'klaarovers'. De overzetters werden een begrip dankzij de particu liere inbreng van ouders, schoolleidin gen en individueten, zoals Kramer, De rijksoverheid volgde later door jassen en stokken beschikbaar te stellen. Twee jaar geleden kwam een nieuwe wet van kracht, waarin gesteld werd, dat het stopverbod van een verkeers- brigadier opgevolgd moet worden door de weggebruikers. Soest telt tevredenheid toezien hoe de ruim 170 'klaarovers' weinig tot geen problemen hebben. En dat is met het oog op de speelse-basisscholieren een geruststel lende gedachte. Dat één van de beste en bekendste verkeersbrigadiers uit Soest zijn jas voorgoed uittrekt is spij tig, maar uiteraard begrijpelijk. Hoe wel op dit moment nog geen vervan ging is gevonden, zal er ongetwijfeld een oplossing worden aangedragen, maar wat zullen ze hem missen, 'Me neer de Oversteek.' inmiddels ongeveer zeventig kin senen, die deze taak verrichten. Ze zijn allemaal opgeleid door de politie. Bri gadier De Pater heeft wat dat betreft een belangrijke rol gespeeld in de vei ligheid van en door de verkeersbriga diers. Hij heeft de opleidingen gedo ceerd, herhaaldelijk geoefend met voornamelijk de kinderen, en op alle oversteekplaatsen probeert hij één keer in de twee weken een kijkje te ne men om er zeker van te zijn dat alle verkeersbrigadiers hun vak verstaan. In de meeste gevallen staat per plek een oudere en een kind gereed in de oranje jas. Slechts de oversteekplaat sen ten behoeve van de kinderen van de Groen van Prinsterschool worden be mand door leerlingen van de basis school. Bij sommige plekken wordt ge bruik gemaakt van een groep van 15 mensen, die elkaar om de zoveel tijd aflossen. Andere locaties worden afge wisseld veilig gesteld door een kleinere groep. 'Meneer de Oversteek' deed het in z'n eentje, met alle plezier en uit vei ligheidsoverwegingen voor de kin deren. De Pater kijkt met voldoening hoe op alle plaatsen de verkeersbrigadiers het snelle en langzame verkeer in goede banen weten te leiden. Het gebeurt naar zijn zeggen niet vaak dat automo bilisten doorrijden ondanks het stop- verbod van de verkeersbrigadiers. In zulke gevallen wordt De Pater altijd di-j reet ingelicht, en speurt hij de dader(s) op. 'Afhankelijk van de ernst van de overtreding wordt hen dan wel het één en ander in het oor gezegd, en soms wordt proces-verbaal opgemaakt,' weet De Pater. Hij kan echter in volle Eén van de laatste mensendie door meneer de Oversteek werd over gezet, was politiebrigadier J. de Pater. U woont in Soest en nog nooit in 't Zwaantje gedineerd? Nog nooit die voortreffelijke keuken geprobeerd o.l.v. onze chef-kok Joop Wesseling? Daar moet snel verandering in komen! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Je het best kaans daattut netuurbaad dit joar un end uut de geldzorge kompt. As 't zuk weer blieft in juli asdaattut in juni waas daan hoeve ze heul geejn gaas te stoke om ut woater waarm te houwe. En doar kompt daan nog bie daawwe voortemee gaaspenninge te- rugkriege en daan zaal ut baad heule- moal wel un poep cengte terugvaange, doaro un oardig stukkie gaasbei op stookt. Wullie zwemme aaltied s'maa- reges vreug. Daa's un haalluf uurtje fietse, un haalluf uurtje zwemme en daan weer un haalluf uurtje op huus an traappe en zo bejje mooi aangder- haalluf uur god in beweging. We doeng daat aal joare laang en d'r is aaltied omtrent dezellufde klup ouwere ming- se an 't spaartele en daa's gezellig. Sommige luu vaalle om vaan verboa- zing ajje zeit daajje op de fiets heul noar Soestdune traapt. Ze kieke je an of daajje niet goed snik bin. Voak bin d'r s' maarreges ok groepe scholiere die komme schoolzwemme. Veur ming is daat meer droogzwemme. Ut ben aallemoal Mavo of Havo jongelu, zo omtrent die leeftied en ik schaat daat zeker driekwaart op de kaangt blieft zette, dus daa's niet bravo! Veur de gymnaastiekles motte ze twee keer in de week naat worde, aal of niet ongder leiding vaan un ongderwiezer of sportleeroar! Heul voak is ter heul geejn opperhoofd bie. Betoale hoeft de jeugd niet. As de gemeengte doarveur wel mot bie- droage, daan is daat ok wel weg'egooid geld, doch ik. Ajje uut'ezwomme bin mojje d'r bie ut traappie uutklimme en ik het ut aal un poar kere 'ehaad daat kleijne kingders daan teuge mekoar zeeje: "Loat die ouwe maan d'r is eerst uut" en daat waas Hannes daan. Daat vin'k heul niet aarg, moar ik vin ut wel rot ajje op stroat met de hongd loopt en ze zeige: "Hé ouwe lui, goat us an de kaangt". Daat komt effe aang- ders over. En ajje vaan ut baad op huus an fietst, daan hejje voak daajje deur brommers omtrent teuge de vlaakte wordt 'escheurd. Die rieje doaro met zo'n gaangetje vaan teuge de zes tig km. Moar ajje zelluf is un keertje op de fiets effe links blieft rieje om daajje laangest de drukke stroat niet twee kere wil oversteke, daan hejje zo un bekeuring te paakke. Ajje noar ut netuurbaad goat daan rie je nog aaltied over ut betonne fietspaad zoas daat joare veur de oorlog is an- gelege. Un vriend vaan ongs die ok nog kaan fietse, goat voak met ongs meej om un duuk te neme en die het 'eteld daatter 164 ribbels in daat fiets paad zitte. Un soort mini verkeers- drempeltjes. Die kwoame d'r in deur 't verzaakke vaan de betongploate. Dus ajje 328 bonke het 'eveuld, daan bejje an 't baad, waant op un end het un fiets toch tweej wiele. En 't roare is, daajje ze elke daag aargur veult greuje, moar ik telt ze toch niet steeds noa. Ajje 't ming vroagt daan mok zeige, daat ik vin daat hier nog un belaang- rieke toak veur gemeengtewaarke leit. Ik zwemt aal meer daan vieftug joare op Soestdune. Kaajje noagoan hoeveul bonke of ik in die tied aal eveuld het. Doar hek aal vier fietse an verslete HANNES VAN DE NENG Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-1 01 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten BONT en LEDERWAREN Laanstraat 35 - Baarn Tel. 02154-12726 Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* -14140 Telex 79479 nl sche en materiële hulpverlening van studenten. Inlichtingen over bovenstaande vaka tures bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49, tel.' 12630. Openingstijden per 4 augustus op maandag, dinsdag en donderdag van 10.00 - 12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur. Vrijdag van 11.00 -12.30 uur. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Water in een tuin oefent aantrekkingskracht uit op oud en jong. Of het nu gaat om een klein vijvertje of een grote plas, water boeit, door al het leven dat het aantrekt zowel in als om het water. Water wordt, zo blijkt uit de praktijk, nog veel attractiever als er be weging in zit. Een ruisende waterval; een kabbelend beekje, of om het wat eenvoudiger te houden een klaterende fontein, brengen een heel andere sfeer in de tuin. Veel tuinbezitters menen dat deze extra tuindimensie niet voor hun tuin is weggelegd, dit echter geheel ten onrechte. In iedere tuin, ja zelfs op een balkon kan bewegend water worden gerealiseerd. Een lichte vijverpomp en een kleine waterbak zijn al voldoende voor een verfrissend geluid tijdens warme zomerdagen op 5 hoog. In de tuin hebben we uiteraard meer mogelijkheden, maar ook hier moeten we ons aanpassen aan de be staande omstandigheden. In een kleine vijver hoort geen groot fontein en een flinke waterval moet ook aansluiten op een grote vijver, anders zijn de ver houdingen zoek. Wat zijn er voor mogelijkheden? Ik zal er eens wat aandragen. In een kleine vijver kun nen we een lichte vijverpomp toe passen die dan voor diverse doeleinden aan te wenden is. Naast het gebruik als sproeifontein is zo'n pomp zonder sproei kop zeker zo leuk. Er ontstaat een fraai bruisende borrel die in hoogte en volume varieert naarmate we de uitmonding van de pomp dieper of ondieper onder het wateroppervlak plaatsen. Ook een kleine waterval of stroompje kunnen we Voeden met een kleine vijverpomp. Beiden zijn kant en klaar in de handel in kunststofuitvoering, maar mooier is het om ze zelf in beton uit te voeren of te laten uitvoeren. Een betonnen loop aangekleed met zwerfkeien en grind gaat als deze goed geconstrueerd wordt een leven lang mee. Voor informatie omtrent de constructie ervan kun nen we terecht op de grotere tuincentra, die er voor hun publiek ideeën tuinen op na houden, waarin het een en ander te bekijken valt. Bij grotere vijvers is het mogelijk de beek of waterval onderweg te laten splitsen in 2 of meer afzonderlijke trajecten die ieder gescheiden in de vijver eindigen. Andersom kunnen natuurlijk ook meerdere bergstroompjes uitmonden in een flinke waterval. Heel veel is in der gelijke gevallen afhankelijk van de aanleg van de tuin. In een verder vrij strak aangelegde tuin zonder reliëf is het aanleggen van stromend water een ge kunstelde zaak. Wel heel goed mogelijk in de strakke tuin is de aanleg van overstortbakken. Dit kunnen kunststof-, houten- of stenen bakken zijn die op een speelse manier boven elkander geplaatst worden. De bakken worden indien nodig van binnen bekleed met vijverfolie en voorzien van enkele zijgaten in de bovenrand. In de onderste bak plaatsen we een pompje dat het water naar bo;ven voert via een pijp of slang. Boven stort het water in de bak en stroomt via de gaten via de gestapelde bakken weer terug. In de onderste bak. Een levendig schouwspel, eenvou dig te maken en eventueel ook te verplaatsen. In de zelfde trant kunnen we ook een of meerdere bakken aan de muur bevestigen. Spelen met water, kent ei genlijk geen grenzen. Er creatief mee bezig zijn is erg interessant en geeft onze tuin een flinke dosis aantrekkingskracht.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9