Eemwater bij Grote Melm zwart van vervuiling KRJE H _l MEDE rasp □I M Nieuwe bruggen O verhees Veiligheidsvoorziening Wieksloterweg Algemene Radio Omroep Soest: Van ziekenomroep tot locaal station zogezien Ministerie neemt watermonsters EEN SEAT KOOP JE GEWOON BIJ: MUTO VAN DOORN I BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Ribbeltegels als experiment Zwemmen in open water Ouders van scholieren TRAMEI STUDIEBEGELEIDING GLAS HANDEL Schipper mag ik overvaren OPRUIMING MODE TELEFOON 23530 LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B'.V. 'In de afgelopen paar jaar is het water steeds zwarter geworden, meer gaan stinken en vol donkere vlokken en ander materiaal, zowel in droge als in natte periodes.' Dit schrijven de bewoners en vaste bezoekers van de Grote Melm aan het gemeentebe stuur. Ze hebben hun bezorgdheid en klachten op papier gezet. De waterkwaliteit van rioolwaterzuiveringskanaal en de zeem bij de Grote Melm baart hen in toenemende zorgen. Het afvalwater mondt uit in de afgesneden bocht van de Eem die langs hun woningen loopt en bij windstil weer vol 'pruttelende gasbellen' zit. 'Als er een vrachtschip door de vaar geul van de achterliggende Eem gaat, ontstaat er een onderstroom, die al het bezonken materiaal c.q. slib in bewe ging brengt en naar boven haalt. Wij kunnen niet anders dan constateren dat dit water gestadig bezig is dicht te slibben, met alle gevolgen van dien,' aldus één van de briefschrijfsters. Zij stellen het gemeentebestuur enkele vragen: - wat is de oorzaak van de verslechter de kwaliteit? - wie en op welke wijze wordt onder zocht of de vervuiling afkomstig is van de rioolwaterzuivering? - waarom is het hek bij de uitmonding van het rioolwaterkanaal nooit meer hersteld en wie was en is verantwoor delijk voor het onderhoud hiervan? - is er overleg tussen gemeenten en pro vincie en is de gemeente in staat en bereid mee te helpen zoeken naar een oplossing voor dit probleem? Ministerie De klachten zijn voor de inspectie mi lieuhygiëne vn het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieuhygiëne (VROM) aanleiding ge weest tot het nemen van watermonsters. Volgens de Voorlichtingsdienst van het Ministerie is de uitkomst van de eerste analyse hiervan, dat het water dermate ernstig vervuild is dat een nader on derzoek noodzakelijk wordt geacht. De gemeente Soest is van oordeel dat het niet gaat om een gemeentelijke maar om een provinciale aangelgenheid. Pas als de oorzaak van de waterveront reiniging vaststaat, kan ook de even tuele rol van de gemeente worden vast gesteld. Wethouder Van Logtenstein gaat er in eerste instantie van uit dat de provin cie maatregelen zal treffen als de uit slag van het wateronderzoek bekend is. Die zal daarvoor volgens de CDA-wet houder zowel maatgevend als richting gevend zijn. Volgens de wethouders Plomp en Van Logtenstein is provin ciale waterstaat op verzoek van de ge meente daadwerkelijk met een on derzoek begonnen. Van de resultaten hiervan zal het gemeentebestuur, dat over de kwestie nauwe contacten on derhoudt met politie en gemeentewer ken, op de hoogte worden gehouden. Het zal op zijn beurt de bewoners van de Grote Melm inlichten over de uit slag van het onderzoek. Het Vreelandse bedrijf Prinsen Water werken heeft twee nieuwe bruggen aan gelegd in Soest. In de nieuwbouwwijk Overhees is een brug gebouwd achter het wooncentrum De Vijverhof aan de Klarinet. De brug maakt verbinding met de oever van de Boerenstreek. Het betreft een bouten brug, die in Vree land op maat is gemaakt. Verharde pa den moeten straks de gang naar de nieuwe brug makkelijker maken. De tweede brug is er één in een kleinere uitgave. Over de sloot tussen de Boe renstreek en de Pijnenburgse bossen is een verbinding aangebracht. Het is voor het snelverkeer niet mogelijk ge bruik te maken van de twee nieuwe bruggen. Laanstraat 82 - Soest - Tel.02155-21719 As. weekend grote auto-show De man met die snor en die bloedmooie ogen is in zijn adviezen nog steeds opgetogen. Bij aankoop van glas dan bemerk je al ras dat Van Ede niet te licht, maar heel juist is gewogen. Steigerende motor Op de Weegbreestraat is een motorrij der achterover geslagen na waar schijnlijk een verkeerde handeling. Het in onduidelijk of de jongeman te veel gas gaf of zijn koppeling te snel liet opkomen. In elk geval steigerde plotse ling zijn motorfiets, waarna een val partij het gevolg was. De twintigjarige vriendin van de jonge man, die achterop zat, kreeg bij die val het rempedaal in haar enkel. De Wieksloterweg is sinds vorige week enkele ribbeltegels rijker. Op het tra ject tussen de Dorps- en de Bóeren- streek hebben medewerkers van de dienst gemeentewerken in het asfalt een constructie aangelegd, die de vei ligheid van het langzame verkeer op de Wieksloterweg moet verhogen. In het midden van het wegdek is een aantal tegels ingelegd met een totale opper vlakte van iets minder dan een vier kante meter. De tegels zijn geribbeld, en daarom is het niet bevorderlijk voor de lichamelijke gesteldheid van auto mobilisten wanneer de autobanden over de tegels rijden. Men wil hiermee gedaan krijgen dat het snelverkeer het midden van de rij baan gaat gebruiken, zodat de (brom)- fietsers niet direct in gevaar komen bij inhaalmanoeuvres. Het gaat voorlopig nog om een experimentele voorziening. Slechts op één plaats is de ribbeltegel ingelegd. Het komende half jaar moet uitwijzen in welke mate de veiligheids voorziening functioneert en in hoever re de tegels bestand zijn tegen het ge weld van het verkeer. Mocht de proef geslaagd worden geacht, dan wordt volgend jaar over een lengte van één of meer kilometers om de paar meter een ribbeltegel geplaatst. De bestuurders van vier- of meerwielige (motor)-voer tuigen zijn dan genoodzaakt om op het middengedeelte van de weg te rijden. Anders zullen de inzittenden van de wagens genoegen moeten nemen met aanhoudende trillingen als gevolg van de ribbeltegels. Indien tegenliggers zich melden zal de vaart sterk geminderd moeten worden, zodat bij het uitwijken niet teveel hin der wordt ondervonden van dezelfde tegels. Ook dit werkt in het voordeel van het langzame verkeer. De realisering van de centreerlijn, zoals deze voorzie ning heet, zou kunnen geschieden tijdens het opnieuw asfalteren van de Wieksloterweg. Deze werkzaamheid staat voor 1987 op het programma. Hoge snelheden De verkeersveilige oplossing is voort gekomen uit overleg tussen de gemeen te en de directie van Verkeers Veilig heid. Binnen het ambtelijk apparaat van de gemeente Soest werd al lange tijd gesproken over de soms veel te hoge snelheden, die de automobilisten op de Wieksloterweg aanhielden. Dit leidde vaak tot verkeersconflicten met de fietsers en bromfietsers, die op z'n minst schrokken van de voorbijrazen- de auto's. De ribbeltegels werden als de meest haalbare oplossing aangedra gen. Soest is één van de eerste gemeenten, zo niet de eerste, waar deze voorzie ning wordt uitgeprobeerd. In Rhenen heeft men gewoon ribbels in het asfalt aangebracht, maar in Soest is uit on- derhoudsoogpunt gekozen voor de te gels. De kosten van de eventuele uit voering van de verkeersvoorziening worden gesubsidieerd door het Mi nisterie van Rijkswaterstaat. Gerard Paul is met vakantie door Gerard Paul Zwemmen in open water in de provincie Utrecht is goed mogelijk. Toch wordt in verschillende rivieren en plassen afvalwater geloosd. In sommige gevallen kan het eventueel gevaarlijk zijn om op dergelijke plekken te zwem men. De provincie Utrecht heeft een folder uitgebracht, waarin het een en ander over de toestand van het water in Utrecht staat. Ook is een overzichtlijstje gegeven van zwemplaatsen in de provincie. Aangegeven wordt hoe de kwa liteit van het water is. Met betrekking tot de provincie Utrecht is alleen van de Lek tussen Lopik en Jaarsveld niet geschikt voor waterrecreatie. De folder 'Zwemmen in open water' gaat verder niet in op plaatselijke om standigheden, maar beperkt zich tot een kaartje en enkele adviezen. Mensen, die vermoeden dat zwemmen in een bepaalde plas of rivier schadelijk voor de gezondheid kan zijn, kunnen altijd bellen met de GGD in Amersfoort. De afdeling Algemene Gezondheidszorg (030-18841) kan de gewenste informatie verstrekken. De folder 'Zwemmen in open water' is overigens ook bij alle ££lD's te verkrijgen. Als uw kind met de hakken over de sloot over is gegaan lees dan even onze advertentie op pagina 7. Huiswerk? Ons werk! Tel. 02155-17089 De auto op deze foto rijdt te dicht aan de kant van de weg, en zal met de linker wielen over de ribbeltegels rijden. De auto zou op het midden van het wegdek moeten rijden. In dat geval worden de ribbeltegels niet geraakt, en kan het meisje op de fiets rustig haar weg vervolgen. Vlugge vingers Bij een fotozaak aan de Van Weede- straat is een inbraak gepleegd. Onbe kenden sloegen de etalageruit stuk en namen vervolgens een aantal artikelen mee. De winkeleigenaar wist bij zijn aangifte nog niet precies wat hij miste, maar in elk geval stalen de inbrekers een spiegelreflexcamera en een video camera. De schade is evenmin bekend. Twee tennisrackets uit een auto op de Ereprijsstraat en een cassetterecorder uit een auto op de Gouden Ploeg behoorden eveneens tot de buit van de illegale daden van de laatste paar dagen. De kantine van de Lawn Tennis Vereni ging Soesterberg werd voor de tweede keer binnen korte tijd bezocht door ongenode gasten. Door een ruit stuk te slaan verschaften ze zich toegang tot een geldkistje in de kantine. De inhoud, 146 harde Nederlandse guldens, werd als aandenken meegenomen, een 53-vrouw werd op de Honingbij be roofd van haar portemonnee. Behalve een bank- en een giropas, had de vrouw 450 gulden in haar beurs gestopt. Aanvragen, medewerkers, donateurs en een kabel Als de nog ter smederij liggende plannen op een moment dat de tijd daar rijp voor is kunnen worden uitgevoerd, wordt de Algemene Radio Omroep Soest (AROS) gepromoveerd van ziekenomroep naar locaal radiostation. Bij de vrijwillige omroep heeft men een beleidsplan dat weliswaar nog geconcretiseerd moet wor den, maar dat uieindelijk moet leiden tot zestien uitzenduren per dag. De AROS heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om toegang te krijgen tot de centrale antenne-inrichting (cai). Via de kabel wil de ziekenomroep meer programma's de ether insturen. De expansie van de activiteiten zal voor de AROS heel wat voe ten in de aarde hebben. Verwacht wordt dat de plannen daarom niet voor 1987/'88 uitvoerbaar zijn. Ervan uitgaande dat de gemeente mogelijkheid ziet om de ARÖS plaats te bieden op de kabel, houdt het bestuur van de omroep er rekening mee dat bet huidige aantal van dertig medewer kers ongeveer verdrievoudigd moet worden. De werkuitbreiding is dan van enorme potentie, en gezien het feit dat alle medewerkers van de AROS op vrijwillige basis hun bijdrage leveren moet de beschikbaarheid van de man/ vrouwkracht in aantal worden verhoogd. De AROS-mensen zijn daarom nu al op zoek naar geschikte kandidaten voor een functie binnen de ziekenomroep. Vanaf achttien jaar kunnen hobbyisten, want zo moeten de noeste werkers van de AROS worden getypeerd, terecht in de studio's op bet terrein van zieken huis Zonnegloren aan de Soesterberg- sestraat. Het gaat daarbij om technici, programmamakers, presentatoren en an dere taakstellingen, die bij een omroep om de hoek komen kijken. 'Er staat ons nog ontzettend veel te wachten als we op de kabel gaan. Tij dens de ledenvergadering was iedereen razend enthousiast, maar er moet nog veel gebeuren voordat we de hele or ganisatie daarvoor rond hebben. Het vergt een gigantische voorbereiding, we zullen specialisten moeten hebben. Wat mij betreft hoop ik dat bet nog even duurt, we hebben de tijd nog even nodig,' laat AROS-voorzitter J.D. Hof man zijn licht over de zaak schijnen. Hobby Als zendgemachtigde krijgt de AROS eventueel zestien zenduur per etmaal. Die tijd kan niet alleen met program ma's van de AROS worden gevuld, maar. men wil een deel van de uitzen dingen verhuren aan groeperingen, ver enigingen, partijen, clubs, instellingen en andere instanties die een groep men sen vertegenwoordigen. Op een derge lijke manier kan ook de boekhouding met betrekking tot dc onkosten van de AROS (die op de kabel hoger zullen uit vallen) beter geëgaliseerd worden. Als eerste aanzet daartoe heeft de AROS aan 112 groeperingen een brief ge- Voorzitter J.D. Hofman van de Algemene Radio Omroep Soest verzorgt zelf de presentatie van een programma, speciaal bestemd voor bejaarden. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Een jongen van zestien jaar heeft in het afgelopen weekeinde letterlijk en figuurlijk moeten roeien met de riemen die hij had. Met drie leeftijdge noten had hij twee roeiboten gehuurd aan de Grote Melm, voor een vaartocht over de Eem. Andere watergebruikers vielen hen echter lastig door met een speedboot op de vaartuigen in te varen. Het gevolg daarvan was dat één peddel afbrak. De plaaggeesten hadden kenne lijk nog niet voldoende voldoening van hun pesterijen, en bonden één van de roeiboten vast aan de speedboot. Hierin zat de zestienjarige R. v.d. H. Hij werd ongevraagd en ongewenst op sleeptouw genomen in de richting van Huizen. Pas bij de Eembrug werd zijn boot weer losgekoppeld. In zijn eentje moest hij roeiende de terugreis aan vaarden. De politie stelt een onderzoek in naar de identiteit van de vervelende watersporters. Surfzeil foetsie Een surfzeil en een trapeze werden ont vreemd uit een berging aan de Spinet. De daders zijn vemoedelijk door een niet afgesloten deur naar binnen geko men. Bij een diefstal aan de Plesmanstraat in Soesterberg bedroeg de buit 4 wiel- lijsten. De onderdelen werden van een auto gedemonteerd. 10% korting op alle niet afgeprijsde zomer- artikelen 20% korting op alle jacks, spijkerbroeken, shirts, regenjassen en badjassen 30% korting op alle truien, corduroy panta lons,sweatshirts, kostuums, das sen 50% korting op alle lederen jacks, zomerkol- berts Selected Dealer Onze vindt u op de achterpagina. stuurd, waarin wordt gevraagd om een adhesiebetuiging. Op dit moment zijn al zestig van deze solidaire verklaringen binnen. De meest uiteenlopende ver enigingen, zoals het Rode Kruis, de Turkse- en de Marokkaanse gemeen schap, enkele politieke partijen «n een aantal kerken, hebben hiermee bun stem aan de AROS gegeven. Het be tekent dat een brede groep van de Soester bevolking achter het initiatief van de AROS staat via de kabel te gaan utizenden. De gemeente Soest zal deze representativiteit moeten overleggen aan de rijksoverheid bij een eventueel verzoek tot toestemming. Momenteel verzorgt de AROS wekelijks twaalf uur radio. Voornamelijk muziek programma's kunnen in Zonnegloren en de bejaardentehuizen Molenschot en Groot Engendaal ontvangen wor den. Per 1 oktober zal het pakket da nig worden veranderd. Het aanbod moet een meer informatief karakter krijgen, en per programma wordt een team ingeschakeld, dat zich moet spe cialiseren op bet item of het muziek genre dat in een bepaald uur in een be paalde uitzending behandèld wordt. 'Op die manier kun je de mensen meer vertellen. Je kunt ze achtergrondin formatie bieden. Daarbij komt weer 1 dat informatieve aspect terug. Afhan kelijk van het programma kun je mede werkers uitzoeken. Die kunnen zich daarin helemaal uitleven,' zegt de heer Hofman. 'Je trekt als omroep wel jon ge mensen aan, omdat ze geïnteres seerd zijn in de techniek. Dat vinden ze leuk. De ouderen moet je echter over tuigen van het feit dat dit werk een leuke hobby is.Het is een kostelijke hobby. Ik leef me hierin uit, heerlijk, ik zou het verschrikkelijk vinden als ik hiermee moest ophouden, ook al omdat de band onderling zo goed is. Het is vreselijk belangrijk als je om de zoveel tijd met z'n allen bij elkaar bent. Dat de een kan vertellen dat 'ie geslaagd is voor een exan en, de ander kan laten weten dat 'ie ander werk heeft, en noem maar zo op. Ik vind het enig hier. En al krijg je weinig respons, het is toch dankbaar werk. Als je maar 'es een keertje een briefkaartje krijgt. Dat werkt stimu lerend. We hebben ook leuke reacties gehad van sommige mensen, die had den gelezen dat er 75 platen uit onze studio waren gestolen. We hebben zelfs platen toegestuurd gekregen. Daar zijn we erg dankbaar voor. Nu hebben we overal in de studio tralies laten aan brengen. Er is geen vrij stukje glas meer. Programma de AROS wil in elk geval in de nabije toekomst meer bejaarde mensen be reiken met de programma's die het 'em bij de AROS ook doen. In verband daarmee zijn al contacten gelegd met de verzorgingstehuizen Mariënburg, De Drie Eiken, De Lindenhof en Braam- bage. In Braamhage zullen wellicht live- programma's worden gemaakt, omdat in bet tehuis aan de Inspecteur Schreu- derlaan geen technische voorziening is voor het uitzenden van radioprogram ma's van de AROS. Om alle plannen van de AROS gestal te te kunnen geven heeft de omroep een subsidie-aanvraag ingediend. Deze omhelst een bedrag van vijfduizend gulden per jaar voor een periode van vijf jaar. Min of meer daar aan vast gekoppeld is een verzoek ingediend voor een gemeentegarantie voor een banklening van 50.000 gulden. Zoals de zaken er voorstaan lijken beide aanvra gen gehonoreerd te (kunnen) worden. Dit neemt overigens niet weg dat de AROS evengoed de steun van donateurs (minimaal tien gulden per jaar) zou kunnen gebruiken. Want de ziekenom roep AROS heeft plannen genoeg. Daar zou je een programma over kunnen maken. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1