zomerFILM GESLOTEN De BuitenplaatsEen vol halfpension F-84F Thunderstreak' van het Luchtvaart Museum te Soesterberg decor bij presentatie boek 'Thunderstreak' ^Qjehannes^ Visavonturen in eigen land Cultuurhistorische waarden in het landschap bedreigd SPLINTER EEMLAND B.V. 3INA8 WOENSDAG 16 JULI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Centrale verwarming 'JililiïïlïJitt Stichting promoot het Amersfoortse Geen laagseizoen voor Rien Griffioen en Mar ja Luth Uitverkoop 'One flew over the cuckoo's nest' Restaurant Installatiebedrijf j. cornelisse Tel. (02155)13014-12577 JÜU I986 II/VI kontoor effioentv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-10115 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren door Arie Wandelaar van maandag 7 t/m dinsdag 30 juli prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Ongs gaasbedrief is nogaal waat vaan plaan! Ze wille soame met Oamersfoort en Boare un soort gaas inkoopgroothaang- del opstaarte, Goed bekeke jonges! Kuwwe nog niet doaluk meer mede- firmaangte bie mekoar kriege? Daat mot toch weer un end schele in de oan- schaafpries denk'? Ze schrieve noeng wel daattut niks uutmoakt met de in- koopspries, moar daat moak je Hannes niet wies. Ajje met un maan of waat opries goat daan wordt ut spookoare- tje un stuk goejekoper. Ut gaas mot heulemo^l uut Groninge komme, dus ajje met ze aalle ééjn grote bel gaas bestelt, daan hoeve ze in Slochtere niet zo ampaart te verzende. De kroan hoef moar eejn ker ope edroaid te worre en je hoef ok moar ééjn keer op te belle! 't Gaas in de provincie Utrecht roakt op, stuurt us duzend kuub of hoeveul daat ok maag weze!' En daan geliek ter bie zeige: 'We kriege toch wel kor ting?' Aangders goawwe zo noar un aangdere gaasbei, we hebbe d'r meer as ééjn. We ben toch ok stoapelgek, in aalle winkels krieje korting of vaan F zoveul veur F zoveul. En voak geve ze d'r nog un oardigheidje bie, moar 't gaas doet er niks bie. Aallenig staank, moar daa's je eige schuld ajje de kroan niet goed dicht doet. Begin moar us met haangdjeklaap doar in Groningen en prebeert d'r moar is waat aaf te pingele. Ik vin ut trouwes wel baar woar daaw- Ik vin ut trouwes wel baar roar daaw- we met drie ploatse soame eerst 100.000 motte betoale om ut gaas in eejns keer hiero te kriege. Doar snaapt ik geejn baarst vaan. Daan zou je zeige, hoe meer we soame met nog meer ploatse d'r bie inkope, hoe duurder ut kost. Loawe daan moar veur ongs eige blie- ve zorrege. Ongze wethouwer maag met ze colle- goa's uut Oamersfoort en Boare aad- vies goan geve in Groninge, hek 'eleze. Neemt daan dit Gehannes meej, kunne ze zien hoe of daat wullie in Soest ter over denke. Ik wil ok wel un stukkie schrieve veur die bure waant die denke d'r ut zellufde over, moar ik doet ut niet goejekoper vaanwege ut oantoal, loat zullie eerst moar us deur de piep of de buus komme, zouw 'k hoast zeige. Met De stroom wille ze voortemee ok soame goan aafneme. Licht moake ze doarmee meer kaangs om korting te kriege, waant d'r ben un heule zooi elektriek-febrieke dus die kaajje maak- kelukker teuge mekoar loate konkurere. Op Soest hewwe nooit aangders daan PUEM stroom 'ehaad. Wie weet hebbe aangdere febrieke wel stroom die zu- niger of haarder braangdt of meters, die mingder angeve. En met woater hoeve we heulemoal niet te gaan ofdinge, Daat hewwe zei luf zaat en daat moake ze bie ongs op Soest en daa's heul best woater We woare met vaakkaansie in Hoam- stede en Slenoake en doar haadde ze laang niet zul kekker woater as bie ongs. En de zeep schuumde d'r ok niet zo best meej. Met braangdweerwoages kawwe best us waat soame doeng. Ajje ziet hoeveul we d'r op Soest hebbe en je telt daan Oamers foort en Boare d'r bie as die aallemoal us vervaange motte worre, daan vaalt ter maakkeluk zaat wel een groskor ting te kriege. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Eejndraacht moakt maacht, moar met gaas hejje daan verkeerd 'edaacht. HANNES VAN DE NENG. Wanbetaler Pas nadat de politie bemiddelend optrad is een vrouw uit Soest bereid ge vonden een taxi-rekening van dertig gulden te betalen. Ze was van Zeist naar haar woning in Soest gebracht, maar weigerde bij thuiskomst het verschuldigde bedrag neer te tellen. De taxi-chauffeur, die in het bezit was van de sleutel van het huis van de vrouw aan de Weegbreestraat, kreeg na lang praten van onder meer de ingeschakelde politie, zijn deel. dag tot 's avonds laat vast, en dat hou je niet vol", verklaart de gastheer. Vol zat het wel tijdens de Pinksterdagen, toen ook andere hoteleigenaren 'nee' moesten verkopen en de vertwijfelde daklozen doorverwezen naar de Burge meester Grothestraat. Rien Griffioen heeft in het begin direct contact opgenomen met zijn regionale collega's, en dat heeft tot dusver geleid tot goede verstandhoudingen. Je moet steeds initiatieven blijven ontplooien, vindt Griffioen. Na ruim twintig jaar ervaring in het zakenleven zal hij ook niet stilzitten. Nieuwe ideeën worden aangeboord en uitgewerkt. Zo willen Rien en Marja de mogelijkheid ver schaffen tot het gebruik van ontbijt in De Buitenplaats voor mensen, die daar thuis om wat voor een reden niet aan toe komen. Blijkt hiervoor voldoende animo te zijn, dan wordt een speciale zitkamer voor de ochtendgasten inge richt. De vier fraaie zitkuilen, allen omgeven door begroeiingen, wil het tweetal openstellen voor het algemene publiek. Desgewenst kan men de tuin afhuren voor het geven van een feest. De hotelgasten worden dan om de tuin geleid achter het gebouw, waar Rien en Marja ook ruimte voorradig heb ben. Goed dak Pension De Buitenplaats heeft een ca paciteit van 22 kamers. Overnachting inclusief ontbijt, kost er 45 gulden per persoon. Voor de derde en vierde slaper per kamer geldt een bedrag van 25 gulden. Dit is ingesteld om gezinnen tegemoet te komen voor wat betreft de financiën. Op de begane vloer beschikt De Buitenplaats over een ruime ontspan ningkamer, waar een krantje gelezen kan worden, een spelletje gespeeld of even kan worden teruggezakt in een luie stoel. Afgaande op het aantal gasten tot nu toe, lijken Rien en Marja een goede zet te hebben gedaan met hun hotel-garni/pension De Buiten plaats. Ze bieden de logés een goed dak boven het hoofd, en de gasten waarderen dat. "Met Pinksteren had den we een Deens gezin te gast. Kort geleden was de man hier opnieuw. Hij was twee dagen voor zaken in Amster dam, maar kwam speciaal naar ons voor de overnachting. Zoiets is leuk", aldus Rien Griffioen, die al vaker schik heeft gehad omdat gasten terugkwa men naar De Buitenplaats. En dat in een kort tijdsbestek. Een goed teken. Niet alleen zakelijk gezien, maar ook met het oog op de algemene ontwikke ling, want Rien en Marja leren heel wat talen. Columbiaans, Italiaans, He breeuws,... Omdat Marie door een langdurig ver blijf in een ziekenhuis zich noodgedwon gen van de buitenwereld had afgeslo ten, hield Arie ernstig rekening met de aangename mogelijkheid dat de narco se nog niet helemaal zou zijn uitgewerkt en het fenomeen 'uitverkoop' haar zou zijn ontgaan. Een misverstand. Zaterdagmorgen tijdens het eerste kop je koffie liet ze weten wel weer eens te willen buiten spelen. Arie, in een ver twijfelde poging het onheil af te wen den, droeg met dedragen stem het weer bericht van het K.N.M.I. voor, maar er was geen houden aan. Een half uur la ter zaten we tegenover elkaar in een 2e klas coupé van de Nederlandse Spoor wegen, richting Amsterdam. Heel even was nog overwogen de auto als ver voermiddel in te spannen. Een gedach te die echter snel werd verworpen, aangezien auto's in de hoofdstad nog minder overlevingskansen hebben dan mensen. Waarom Amsterdam voor de uitverkoop? vraagt u zich misschen te recht af. Een logische verbazing, im mers in Soest en omgeving vliegen de uitverkoopaanbiedingen je toch ook om de oren. Dit jaar luidde Marie's verklaring dat ze na zoveel weken eenzame opsluiting in ziekenhuis en thuis wel eens veran dering van décor wenste, en dat Arie bovendien niet mocht vergeten dat Mo- kum uiteindelijk haar geboortestad was. Bij zijn overwegingen om Marie een ple zier te doen heeft Arie haar laatste ar gument niet betrokken. Ruim een hal ve eeuw geleden heeft ze ergens in Amsterdam-Oost een geringe hoeveel heid luiers natgemaakt, waarna haar ouders ontdekten dat ook elders in het land de was kon worden gedroogd. Als man vindt Arie uitverkoop een vol komen verkeerd begrepen vreugde. Ze ker wanneer je je daarvoor, in vereniging nog wel, naar een stad als Amsterdam verplaatst. Misschien zijn er mannen die daar an ders over denken. Het lijkt Arie dan waarschijnlijk dat ze thuis over de kwaliteit van Ariël dan wel Omo mee praten en Margriet voor Elsevier kie zen. Arie is meer het type man, dat zich na enig geknars der tanden bij de ellende neerlegt, bereid is de exercitie langs winkels en in warenhuizen te ondergaan, mits hij daarbij wordt aangewezen het tempo te bepalen. Te Amsterdam Centraal aangekomen schikte hij zich in het verzoek het kalm aan te doen, opdat geen enkele aanbie ding Marie zou kunnen ontglippen. Moeders tempo hield het midden tussen schuifelen, stilstaan, terugkeren en op nieuw beginnen. In de Bijenkorf was Marie ineens ver dwenen. Dat wordt zoeken naar een speld in een hooiberg stelde Arie vast, en liet zich met de roltrap naar de afdeling lingerie vervoeren. Op weg naar het voor vrouwen beloofde land ontmoette hij Marie die met de roltrap naar beneden daalde. Niet op haar mondje gevallen riep ze: 'Arie ik blijf op je wachten, be neden.' Vrije vertaling van deze op roep: we zijn in ons huwelijk elkaar wel eens kwijt, maar we doen er alles aan dit gemis zo snel mogelijk te her stellen. Dus nam Arie een snelle re tour per roltrap waarna enkele ogen blikken later een gelukkige hereniging kon plaatsvinden. Bij de balie van klan tenservice liet Marie weten dat de zoek actie naar Arie kon worden gestaakt. Een bericht dat te laat aankwam. Bij het verlaten van de zaak die adver teert dat ze 't heeft schalde het over de parterre: 'De heer Wandelaar wordt verzocht zich bij de balie van Klanten service te melden.' Intussen meldde Marie dat ze voor geen enkel koopje was geslaagd en Amsterdam, met al die enge, vreemd uitgedoste mensen, niet meer haar stad vond. Arie opper de nog het plan een uitsmijtertje te con sumeren, welk voorstel werd afgedaan met de door Marie verrassend aange dragen oplossing: 'Dat kunnen we in Soest toch ook doen.' Een mededeling waardoor de eerste verschijnselen van ergernis zich van Arie meester maakten, alhoewel hij er niets van liet blijken. Bij een van de Klinkhamersknabbelden we ruim een uur later aan een uit z'n krachten gegroeide uitsmijter. 'Gezel lig hè,' stelde Marie onder het peuzelen vast. 'Jammer dat je niet geslaagd bent,'liet Arie met volle mond weten. 'Waar was je eigenlijk naar op zoek?' 'Naar niks,' luidde 't antwoord. 'Ik wil de er alleen eens uit. Met jou. Je denkt toch niet serieus dat ik voor de uitver koop naar Amsterdam ga. In Soest kun je ook alles krijgen.' 'Wil je het voor mij opschrijven?' vroeg Arie in een po ging dit soort zaken voor de toekomst definitief te regelen. Ze deed 't niet. En dus is nu het wachten op 1987. arie wandelaar In juli is de vakantietrek weer goed op gang gekomen. Vele honderdduizenden Nederlanders zwermen uit naar veelal zonnige bestemmingen. Onder die va kantiegangers zijn heel wat hengelaars te vinden. Niet verwonderlijk, want ons land telt maar liefst 1 IV2 miljoen hengelaars. Veel sportvissers zullen tussen korte broek en zonnebrandolie wel een hen geltje meenemen naar hun vakantie- doel. Want wat is er leuker dan vanaf een zonnig Spaans strand exotische, mis schien zeer smakelijke vissen te van gen? Voor de toeristen is er zelfs een speciale markt voor visreizen. Gericht op de vangst van een kanjerzalm in Alaska of een heuse blauwe haai langs de zuidkust van Ierland. Net als altijd zullen ook dit jaar echter weer zeer veel Nederlanders hun va kantie doorbrengen in eigen land. En hoe vreemd het ook mag klinken, voor de hengelaars zijn ook in eigen land visavonturen te beleven met vissoorten die in de woonomgeving ontbreken. Want zelfs binnen ons eigen, kleine landje zijn variaties in de visstand mo gelijk. De sportvisser uit Geleen, die met zijn gehuurde zeilboot de Friese meren be vaart en aldaar zijn vissersgeluk be proeft, moet vooral rekenen op de vangst van brasem, snoekbaars en misschien zelfs spiering. De Amster dammer op de camping in Itteren (Zuid-Limburg) vangt op de grens- scheidende Maas dezelfde brasems, maar daarnaast voor hem vreemde vissen als kop voorn en sneep. De Haag se familie in het zomerhuisje bij Om men komt vissend aan de Overijsselse Vecht opnieuw de brasem tegen, maar nu vergezeld door de prachtige winde. Het lijkt haast wel of de omgeving be paalt welke vissoort u daar tegenkomt. Brasem vindt u overal, maar die ande re soorten komen blijkbaar plaatsge bonden voor. Zo is het dan ook. Er is een duidelijke wisselwerking tussen de omgeving (het milieu) en de visstand die daar voorkomt. Die vaak streekgebonden verschillen in de visstand, maken het beheren van zo'n visstand er niet eenvoudiger op. Eenvoudige regels voor het beheren van de vis in Friesland, blijken ineens in Zeeuws-Vlaanderen niet op te gaan. De organisatie ter verbetering van de Binnenvisserij (OVB) schenkt in haar voorlichting aan de hengelsportvereni gingen dan ook veel aandacht aan deze materie. In diverse cursussen voor be stuursleden van die hengelclubs, wordt uitvoerig ingegaan op de relatie tussen het viswater "het huis van de vis"en de daarin aanwezige vis. Meer kennis over deze samenhang, leidt tot een be ter beheer van het viswater. Met als gevolg: een gezonde visstand, behorend bij het milieu ter plekke. Voor u er nu enthousiast op uittrekt om die winde in de Overijsselse Vecht ach ter de vinnen te zitten, nog even iets over de "spelregels". Om te mogen vissen - waar ook in Nederland - dient u namelijk in het bezit te zijn van enige papieren. In de eerste plaats is dat na tuurlijk de sportvisakte. Die heeft u altijd nodig, als u tenminste 15 jaar of ouder bent. Zo'n sportvisakte koopt u heel eenvoudig voor 11,- aan het loket van het postkantoor. Dat geld wordt overigens goed besteed. Het komt voor het grootste deel ten goede aan de reeds eerder genoemde OVB, die al haar activiteiten richt op de verbete ring van de visserij mogelijkheden in ons land. Behalve de sportvisakte, die u in de regel ook een vergunning te hebben van de zogenaamde visrechthebbende, vaak een plaatselijke hengelsportver- eniging. Wie het visrecht bezit op het water, waarin u tijdens uw vakantie wilt vissen, kunt u eenvoudig te weten ko men in de plaatselijke hengelsport zaak. Vaak kunt u daar in de vakantie periode zelfs speciale dag- of weekver- gunningen kopen, die zelden meer kos ten dan enkele guldens. Ons land is uit zonderlijk goedkoop waar het gaat om visvergunningen. Zo is het in Engeland en Duitsland bepaald niet ongewoon om voor een dagvergunning voor een goed viswater enkele tientallen gul dens neer te moeten tellen. Nee, voor die paar guldens die het de Nederlandse hengelaar kost om aan de wettelijke verplichtingen te voldoen, hoeft hij het risico niet te lopen aan de waterkant te worden bekeurd omdat zijn papieren niet in orde zijn. De kans dat de politie u om de vispapieren vraagt, is deze zomer trouwens groter dan men aan de waterkant gewend is. Het ministerie van Landbouw en Visse rij heeft namelijk aangekondigd dat dit zomerseizoen enige malen een lande lijke controle-actie zal plaatsvinden. Al 52 JAAR official dealer BAARN-SOEST Gespecialiseerd in jonge gebruikte Ford-auto's Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven BEUKENLAAN 80 keukendal)3 SOEST - TEL. 02155-12643 EEMNESSERWEG16-22 - BAARN - TEL 02154-15555 De cultuurhistorische waarden in het landschap worden bedreigd doordat zij onvoldoende aandacht krijgen. Bouw kundige monumenten als kastelen en molens worden over het algemeen niet over het hoofd gezien. Anders is dat met archeologische en historisch-geo- grafische waarden. Er moet snel wat gebeuren wil niet veel tastbare infor matie over de vroegere bewoning van ons land en de ontwikkelingsgeschie denis van het huidige landschap verlo ren gaan. Dat is de boodschap die door een tiental inleiders op de Nationale Monumentenstudiedag van de Stich ting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming (NCM) op 14 mei 1986 in Zutphen naar voren werd gebracht. De jaarlijkse studiedag van de Stich ting NCM was dit jaar gericht op de cultuurhistorische waarden van land schap. De NCM is het contactorgaan van de particuliere monumentenbe scherming in ons land, waarbij circa 280 particuliere organisaties zijn aan gesloten. De NCM is van mening dat zowel door de overheid als door parti culiere organisaties te weinig wordt gedaan aan het behoud van cultuur waarden in het landelijk gebied. Prof. Louwe Kooymans uit Leiden bracht naar voren dat een probleem bij het behoud van archeologische waar den is dat deze vaak onzichtbaar en 'ongenietbaar' zijn. Deze onbekend heid maakt ze onbemind en daardoor wordt er bij belangenafweging dikwijls te weinig gewicht aan toegekend. Bovendien is maar een fractie van ons bodemarchief geïnventariseerd. Er zou bij bouw- en infrastructurele en andere projecten een zogenaamde 1%- regeling moeten komen waaruit archeo logisch nood-onderzoek kan worden be kostigd. Met name de landinrichtings projecten dreigen veel archeologische Columbiaans, Italiaans, Hebreeuws, Deens, Zweeds, Engels en Duits. Na ruim vier maanden is in het hotel-garni/pension De Buitenplaats aan de Burgemees ter Grothestraat een groot aantal talen gesproken. Gasten uit tal van landen heb ben inmiddels gelogeerd in de nieuwe overnachtingsvoorziening in Soest. Voeg daarbij een groep landgenoten, die tijdens hun vakantie of voor zaken in Soest verblijven, en Rien Griffioen van De Buitenplaats heeft alle reden tot lachen. Hij en zijn levenspartner Marja Luth hebben hun ziel gelegd in het pand, waarin vroeger Oud-Indiëgangers hun pensioen versleten. "We zitten boven de prognose", ba seert Griffioen zich op een rapport van het Centraal Instituut Midden-Kleinbe drijf (CIMK). Dit onderzoekverslag zegt dat in het laagseizoen (een periode van vijf maandeneen hotel een bezet tingspercentage van dertig procent rnoet hebben, wil de exploitatie ervan enige zin hebben. In het hoogseizoen ligt dit percentage op 70 procent, en voor het voor- en naseizoen staat vijftig procent vermeld. "We verwachten dit jaar geen laagseisoen, omdat we in een behoefte voldoen ten aanzien van het bedrijfsleven. Veen zakenmensen, die tijdelijk in Soest wonen in verband met hun werk, komen naar ons. Het be drijfsleven weet ons te vinden, en de particulieren ook. "Bruiloftgasten heb ben we ook al gehad. Met vakantiegan gers wil het nog niet zo, maar ik denk Rien Griffioen: met z'n twee ën..." dat die golf nog wel op gang komt", merkt Griffioen content op. Ontbijt en lunch Niet alleen Rien Griffioen is tevreden, maar ook zijn logés hebben het naar hun zin. "De bedden zijn prima, het ontbijt is goed en het sanitair is schoon, dat hoor je van iedereen. Misschien dat ik nog eens een paar kamers van een aparte douche en toilet voorzie. Dat is nu nog niet het geval. De buitenplaats verzorgt zijn gasten op basis van half pension. Een diner-maaltijd is er nog niet bij, en daar zal geen verandering in komen. "Marja en ik willen het met z'n tweeën blijven doen. Met ontbijt en 'lunch kun je dat aan, maar met een warme maaltijd erbij sta je dan iedere Op 1 juli jl., de verjaardag van de Ko ninklijke Luchtmacht, werd het eerste exemplaar van het boek 'Thunder- streak' aangeboden aan de Comman dant van het Commando Tactische Luchtstrijdkrachten, Generaal-Majoor H.J.M. Vendrig. De authentieke F-84 F Thunderstreak jachtbommenwerper bij de ingang van het Kamp van Zeist diende hierbij als toepasselijk decor. De F-84 F jachtbommenwerper vloog 16 jaar van 1955 - 1970 bij de Tactische Luchtstrijdkrachten (CTL) die toen- dertijd was gestationeerd op de Bra bantse vliegbasis Volkel en Eindhoven. Ook de huidige Bevelhebber der Lucht strijdkrachten Luitenant-Generaal De Jong en Generaal-Majoor Vendrig hebben lange tijd op dit type tactische straaljager gevlogen. Ook in andere NATO landen heeft de Thunderstreak lange tijd een belangrijke operationele rol vervuld en pas twee jaar geleden waarden onherstelbaar geschaad te worden. Ook voor de historisch-geogra- fische objecten en structuren, bijvoor beeld dijken, wegen kavelpatronen en brinken geldt dat deze dikwijls zonder een nadere toelichting niet op hun juiste historische waarden worden ge schat. Prof. Borger van de Universiteit van Amsterdam meent dat aan het opvul len van het tekort aan informatie en educatie op dit punt hoge prioriteit moet worden gegeven. In dat verband bepleit hij de oprichting van een Natio naal Museum voor het Nederlandse Landschap. Voorts moeten de his torische-geografische waarden syste matisch in kaart worden gebracht: er zou een mogelijkheid voor wettelijke bescherming moeten komen en de historisch geografische inbreng in ver schillende adviesprocedures moet meer aan bod komen. De landelijke bouwkunst en de lande lijke nederzettingen kwamen op de stu diedag ook uitgebreid aan de orde. De heer Veen van het Drents Land- bouwgenootschap pleitte aan de hand van het Drentse voorbeeld voor de op richting van provinciale boerderijen stichtingen waarin landbouwers en monumenten- en landschapszorgers gezamenlijk karakteristieke boer derijen en hun erven in stand trachten te houden. De heer Dix van de Provin cie Gelderland gaf de financiële moge lijkheden aan die de Wet op de Stads en Dorpsvernieuwing biedt voor behoud van cultuurhistorische waar den in landelijke nederzettingen. De NCM zal op basis van de resultaten van deze dag bij de verschillende ver antwoordelijke overheidsinstanties en andere betrokken organisaties aan dringen op een beter gebruik van de in strumenten die het behoud van cultuur historische waarden in het landschap kunnen bevorderen. De stichting Amersfoort Promotie is deze weken op pad met een camping tour. Het promotieteam maakt reclame voor Amersfoortse bedrijven en orga nisaties. Alle campings worden aange daan, waarbij de gasten worden geïn formeerd over de vele attracties en ac tiviteiten, die in Amersfoort op het pro gramma staan. De kampeerder krijgen een informatie pakket, waarin zich kortingbonnen fol ders, stickers en ballonnen bevinden. Volgens de promoters van Amers foort vinden de pakketten gretig aftrek onder de vakantiegangers en wordt de inhoud goed gebruikt. Met name het Dierenpark Amersfoort en Mc Donald's hebben al een groot aantal bezoekers binnen de poorten gekregen naar aan leiding van de kortingsbonnen van het informatiepakket. De stichting Amers foort Promotie spreekt dan ook van een succesvolle campingtour. werden in Griekenland de laatste 'Streaks» uit dienst genomen. Alhoewel de F-84 F geen specifieke navigatie hulpmiddelen aan boord had, wisten de vliegers van onze Luchtmacht zeer nauw keurig hun doel te vinden middels het alom bekende principe van koers en tijd. Ook heeft Nederland in 1958/59 een stuntteam gehad - Dasb Four - uit gerust met F-84 F's. Dit stuntteam on der leiding van Henk Themmen, nu chef testvlieger bij Fokker, won in 1958 bij de Nato kampioenschappen een eer ste prijs. Het boek 'Thunderstreak' samengesteld door Majoor Klu Drs. G.A. Hilterman en uitgegeven door Flash Aviation, Postbus 855, 5600 AW Eindhoven is het eerste deel in de serie 'Vliegend in Ne derland.' het boek geeft zeker voor de liefhebber een zeer gedetailleerd beeld over de F-84 F van de Koninklijke Luchtmacht maar is ook voor de bui tenstaander beslist aantrekkelijk. De eerste oplage bestaat uit 1500 stuks en de verkoopprijs is relatief laag nl. 19,50. Voor nadere informatie kan men zich tijdens kantooruren wenden tot het secretariaat van het Militaire Lucht vaart Museum op het Kamp van Zeist te Soesterberg. Tel.03404-34222 tst 2837. Het museum is geopend: dinsdag t/m vrijdag 10.00 - 16.00 uur; zondag 13.00 - 17.00 uur. Toegang is gratis. Zeer geïnteresseerd neemt Gene raal-Majoor Vendrig kennis van de in houd, van het nieuwe Thunderstreak- hoek. Rechts, de auteur majoor drs. Hil terman. De vierde film in het zomerprogramma van filmhuis Artishock is een echte klas sieker. Een film die iedereen gezien heeft of nog zou moeten zien. Op veler verzoek is deze film nogmaals in het programma opgenomen. 'One flew over the cuckoo's nest' werd bekroond met maar liefst 5 Oscars; - de beste film - de beste akteur - de beste actrice - de beste regisseur - het beste scenario. Jack Nicholson speelt de rol van de individu die het opneemt tegen bet sys teem. Plaats van handeling een psychia trische inrichting. McMurphy (Nichol son) kan niet begrijpen dat mensen eenmaal opgenomen in de inrichting een totaal geïsoleerd leven zouden moe ten gaan leiden. Bij zijn pogingen daar verandering in te brengen loopt bij keer op keer met zijn kop tegen een muur. Een muur van onbegrip en onwil, een muur ook waar hij uiteindelijk op stuk zal lopen. Op adembenemende wijze laat Jack Nicholson het publiek in deze film lachen, huilen en wanhopen zonder dat er ook maar een vleugje valse ro mantiek aan te pas komt. Filmhuis Artishock, Steenhoffstraat 46, Soest. Aanvang 21.00 uur. Entree: 5,--; le den, CJP en 65 4,--.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9