III I m ik 50% Opruiming Schoemaker niet schuldig aan storingen Kans gemist bij kabinetsformatie Werkloosheid nagenoeg stabiel Feyenoord -S.C. Mazda Militair met jeep over de koplicht gewond Jongen van 16 met auto betrokken bij aanrijding Politie betrapt inbrekers op heterdaad Werkloze bouwvakkers moeten hun vakbekwaam heid mondeling bewijzen Maak van uw vakantie een nuttige vakantie! zogezien 64e JAARGANG NO. 47 WOENSDAG 23 JUL11986 Technisch mankement oorzaak van dansend t.v. -beeld Voorzitter NEC: GLAS HANDEL nu met, 10%v [orting ïb.karels Tijdelijke verkeersmaatregel Doorlopende keukenshow bij: Dat is geen film maar werkelijkheid LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen KETTING FORMULIEREN Abonnement per halfjaar 112, Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152" Postgiro 126156 De Soester firma Schoemaker treft geen enkele blaam met be trekking tot de storingen, waarmee vele televisiekijkers in het afgelopen jaar zijn geconfronteerd. Dit is vastgesteld bij een on derzoek en mede bewezen aan de hand van foto's. Het is een re gel dat hoe meer zenders via één kabel de huiskamers worden binnengezonden, de kwaliteit van het beeld slechter wordt. In Soest hadden de abonnees op de centrale antenne-inrichting ech ter te maken met een 'dansend' beeld, en bovendien deed de tele tekst het niet of nauwelijks. Vorig jaar hebben medewerkers van Schoemaker veel televisietoestellen in- geregeld nadat de zenders Sky Chan- nel, Europa TV en België Vlaams I be schikbaar kwamen op het kabelnet. De oorzaak van het slechte beeld werd daarom door velen gezocht bij de firma aan de Van Weedestraat. Nu is geble ken dat de firma Schoemaker geen schuld heeft gehad aan de slechte ont vangst, die inmiddels weer is verhol pen. De heer C. Ris, service-manager van de Deense geluidsapparatuurfabrikant B O, stelde onlangs op verzoek van Schoemaker een onderzoek in. Daaruit kwam naar voren wat men bij Schoe maker reeds vermoedde. Het dansend beeld en het wegvallen van de tele tekstpagina's waren het gevolg van een technische storing. De impulsen naar het beeldscherm liepen niet syn chroon, zoals dat zou moeten, en tevens zorgde de andere norm van de nieuwe zenders ten opzichte van de oudere zen ders voor problemen. De transforma tie liep derhalve fout, hetgeen werd ge- De schotelantenne achter De Schans, waar alle signalen worden op gevangen en doorgezonden naar de huiskamers. 'oto: Goos van der Wilt Het pland van de firma Schoema ker aan de Van Weedestraat. Via een onderzoek is bewezen dat Schoemaker geen schuld heeft gehad in de storingen op de beeldbuis. Foto: Goos van der Wilt constateerd met behulp van meetappa ratuur van B O. De heer Ris maakte fotografische opnames van de metin gen, waardoor de onschuld van Schoe maker kon worden bewezen. Onderhoud Volgens Ris had het technische euvel te maken met een verouderd kabelnet, een landelijk veel voorkomend feit. "Het is vaak mis met het kabelnet. Het verbaast me niet, want in kleine ge meenten als Soest blijkt dat de kabel zo goedkoop mogelijk is aangelegd. Het ergste is dat het grondwerk slecht is uitgevoerd, en dat het onderhoud veel te wensen heeft overgelaten", stelt Ris, zonder daarbij overigens het ge meentebestuur van Soest een verwijt te maken. Veel gemeenten hebben 'vroeger' bemoeienis getoond door de centrale antenne-inrichting te gaan be heren. In Soest was het tot voor tien jaar geleden gewoon dat huiseigenaren of andere particulieren in woonwijken een gemeenschappelijke antenne-in richting (gai) exploiteerden. De ge meente Soest heeft dat systeem tien jaar geleden overgenomen in de cen trale antenne-inrichting. 'Pas op zulke momenten kwam op vele plaatsen de ellende aan het licht", weet Ris, die de heer Veldman van de Soes ter cai een absoluut vakman noemt, en hem niet in een kwaad daglicht wil stel len. De echte oorzaak van de te wensen over latende kwaliteit ligt in de tijd voordat de gemeente de cai begon. Met name geldgebrek heeft in het ver leden de technisch noodzakelijke aan passingen in de weg gestaan. Het belangrijkste doel van het onder zoek van de heer Ris was de oorzaak vinden van de storingen. Die is ook ge vonden, en maatregelen zijn getroffen. Vast is komen te staan dat Schoemaker niet debet is geweest aan de vervelen de en vaak irriterende ogenblikken, waarmee de televisiekijkers werden geconfronteerd. Integendeel, het inre gelen van de toestellen is door de zaak met beeld-, geluid-, electrische- en huishoudelijke apparatuur, goed uitge voerd. De stichting Nederlandse Export Com binatie (NEC) in Soest is niet helemaal gelukkig met de totstandkoming van het nieuwe kabinet. In een eerste reac tie heeft voorzitter L. Fokkema zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dat opnieuw geen minister van export is benoemd. Volgens Fokkema zou dit met betrekking op de economische si tuatie geen overbodige luxe zijn. 'Er moet de komende jaren drastisch bezuinigd worden, en alleen een groei ende export kan die ombuigingspijn verzachten. Geen land ter wereld, be halve België, is zo sterk afhankelijk van export als Nederland, maar van een gestructureerd exportbeleid onder lei ding van een minister is helaas nog al tijd geen sprake. Wij kunnen wat dat betreft een voorbeeld nemen aan Bel gië, waar al vele jaren een exportmi nister is,' aldus Fokkema. De minister post voor de export in België heeft duidelijk zijn vruchten afgeworpen, want België heeft per inwoner de hoog ste exportpercentage ter wereld. In Nederland is drs. E. Heerma be noemd tot staatssecretaris van export. Ondanks het vertrouwen, dat Fokkema in deze man zei te hebben, zet de NEC- voorzitter een vraagteken achter de invloed, die de staatssecretaris kan uit oefenen. 'Hij heeft veel betekend voor de talrijke relaties, die Amsterdam met het buitenland onderhield, maar een staatssecretaris heeft nu eenmaal weinig of geen invloed op het regerings beleid. Dat wordt in de ministerraad bepaald,' meent de voorzitter van de Nederlandse Export Combinatie, een stichtng waar 550 actieve exporterende ondernemingen zijn aangesloten. Loonsubsidie voor langdurige werkzoekenden Het werkloosheidscijfer in het rayon Amersfoort heeft in de afgelopen maand een zeer lichte daling teweeg gebracht. Het aantal arbeidslozen daalde in juni 0,3 procent. Het gaat op de kop af om 32 mensen. In totaal zitten nu 4.174 mannen en 3.145 vrouwen zon der werk. Het rayon Amersfoort wordt gevormd door de gemeenten Amers foort, Soest, Baarn, Bunschoten, Eem- nes. Leusden en Woudenberg. In Soest stonden in juni 18 w.w.-'ers minder ge registreerd dan in mei. In de maanden april, mei en juni lieten 1103 schoolverlaters zich inschrijven bij het Gewestelijk Arbeids Bureau. Van hen hebben er 193 inmiddels een baan gevonden. Dit betekent dat nog niet één op de vijf afgestudeerden di rect aan de slag kan. Volgens mede werkers van het arbeidsbureau kan echter pas over enkele maanden een conclusie worden getrokken, wanneer de adminstratieve verwerking van het schoolverlaters verkeer is afgerond. Men verwacht dat het aantal werkzoe- kenen onder deze jonge groep sterk zal stijgen, en spreekt nu al van een 'helemaal niet zo'n slecht cijfer' als het gaat om het percentage aangestelden onder de schoolverlaters. Opvallend is het aantal MAVO-LBO- klanten dat alweer is uitgeschreven. Eén op de vier van hen vindt accuut aansluitend werk. Weerspiegelend voor de zwakke positie van de scholie ren die hun opleiding niet afmaken, is het percentage (nul procent) dat werk vindt. De 111 voortijdige schoolverla ters die zich in de afgelopen drie maan den ingeschreven hebben nog steeds geen werk. JOB-plan Het Jeugd Ontplooiing Banenplan (JOB) krijgt steeds concretere vor men. Het arbeidsbureau en de sociale partners hebben reeds voorberei dingen getroffen voor het instellen van een subsidieregeling voor werkgevers die langdurige werklozen aannemen. De werkgevers kunnen hierbij 33 pro cent van de loonkosten terugvorderen bij het arbeidsbureau. Men hoopt met het JOB-plan de langdurige werklozen aan een baan te helpen. Een soortgelijke regeling komt er voor leerlingen van het voortgezet speciaal onderwijs. Daarbij moet gedacht wor den aan de LOMP-school en de ZMOK-- school. In het gewest Amersfoort is dit jaar 220.000 gulden beschikbaar voor bedrijven, die dergelijke leerlingen aanstellen. Per scholier wordt op jaar basis maximaal 6.000 gulden uitge keerd. Het arbeidsbureau stelt als voorwaarden dat de functies voor mini maal een half jaar moeten gelden, en dat in de baenen een leerelement zit. Op het feest van zijn slagen dacht Jan heel beducht het loopt uit de poot en wordt burengerucht. Een knots van een kluit vloog toen door de ruit Van Ede kwam snel en Jan stond verbluft. Beckeringstraat 50 - Soest lfflA| L 1 1L (werkplaats woonhuis) Vflll lal lil BEL 160 55 Of 1 84 29 III 1 WJU en WIJ KOMEN' SForkhuis KBPElSEIlbv. soest Soesterbergsestraat 3 Tel. 02155-12749 Vanavond om zeven uur: Op het sportcomplex van de voetbalvereniging SEC aan de Bosstraat be gint vanavond om zeven uur de vriendschappelijke wedstrijd Feyenoord- S.C. Mazda. Het voetbalduel, dat is georganiseerd door Auto De Soester en SEC, staat in het teken van een tournee door Nederland van het Japanse team van Mazda. Voor Feyenoord geldt de wedstrijd als voorbereiding op het seizoen, dat in augustus van start gaat. De Rotterdamse ploeg, die in de afgelopen competitie als derde eindigde, presenteert bij de wedstrijd tegen S.C. Mazda de nieuwe aanwinsten Lars Helstrup (Denemarken), Rene Hofman, Jos van Herpen en Ruud Heus. Bij Mazda zijn Dirk Havenaar (ex-F.C. Den Haag), Graig Norrie (Enge land) en Katsuyoshi Sinto (Japans international) de meest in het oog sprin gende namen. Het Japanse elftal wordt getraind door Hans Ooft, voormalig technisch leider bij SEC. Auto De Soester, de Mazda-dealer aan de Kostverlorenweg presenteert geen nieuwe spelers, maar daarentegen wel een aantal nieuwe type Mazda- wagens, zoals de 323 en de 626. Alle informatie kan voor, tijdens en na de voetbalwedstrijd bij de Mazda-stand worden ingewonnen. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden voor volwassenen. De jeugd tot en met zestien jaar kan volstaan met een bedrag van 2,50 gulden. In verband met de voetbalwedstrijd Feyenoord-S.C. Mazda op het sportcom plex aan de Bosstraat zijn voor verschillende wegen in die omgeving tus sen 17.30 en 21.00 uur tijdelijke verkeersmaatregelen van kracht. De Den Blieklaan: bet gedeelte tussen de Eigendomweg en de Dolderseweg een stopverbod voor de zijde gelegen langs de even huis nummers. De Bosstraat bet gedeelte gelegen tussen Den Blieklaan en de Nieuwe- weg: een stopverbod over een lengte van 100 meter voor bei de zijden van de rijbaan gerekend vanaf de Den Bliek laan. De Bosstraat het gedeelte tussen de Den Blieklaan en Wieksloterweg o.z. éénrichting verkeer voor motorvoertuigen in de rich ting van de Wieksloterweg. Een ongeluk op de Amersfoortsestraat had in de nacht van zaterdag op zondag erger kunnen aflopen als niet een rol- beugel van een jeep de bestuurder be schermd had. Een verkeerd inhaalma noeuvre van de jeeprijder was de aan leiding van het ongeval, waarbij ook een andere wagen betrokken raakte. De bestuurder van de jeep, een 22-jari- ge Amerikaanse militair uit Den Dol- der, reed tussen half één en één uur 's nachts op de Amersfoortsestraat in de richting van Utrecht. Omdat de voor hem rijdende automobilist vlak voor de verkeerlichten bij de Van Weerden Poelmanweg afremde, week de Ameri kaan uit naar links, waardoor hij de verkeersgeleider op het midden van het wegdek opreed. Een botsing met een lantaarnpaal volgde, waarna de jeep kantelde, op het weggedeelte een passerende auto raakte, en tot slot over de kop sloeg en in de berm terecht kwam. Ondanks dat het wrak van de jeep an ders deed vermoeden, kon de militair- in redelijke gezondheid door voorbij gangers uit de van een collega geleen de wagen worden gehaald. De rolbeu- gel van de jeep had het grootste gedeel te van de klap opgevangen. Hij was aanvankelijk buiten westen, maar kwam vrij snel weer bij zijn positieven. De militair bleek licht gewond, en werd voor een onderzoek opgenomen in zie kenhuis De Lichtenberg in Amersfoort. De jeep was total-loss, terwijl de ge raakte auto ernstig werd beschadigd. De bestuurder van de tweede wagen bleef ongedeerd. Auto's opengebroken Door een ruitje in te slaan van een auto, wist een onbekende zich toegang te verlenen tot een auto, die stond ge parkeerd nabij de begraafplaats aan de Veldweg. De dief nam een tas met in houd mee. Een radiocassetterecorder werd uit een andere personenauto gehaald. De waarde van de aan de Smitsweg gesto len apparatuur bedraagt duizend gul den. Een zestienjarige jongen uit Soest, die een auto bestuurde, heeft zichzelf zaterdag bij de politie gemeld nadat hij aanvankelijk was doorgereden na een aanrijding op de Insingerstraat. Daar bij werd een 21-jarige vrouw lichtge wond. Ze hoefde echter niet met de am bulance mee naar het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag om kwart over zes. Op de Insinger straat fietste de vrouw met een paard aan de hand. De automobilist kwam haar achterop. Het paard schrok zo van de auto, dat het zijn begeleidster naar links drukte. De automobilist stuurde ook naar links, maar kon niet voorkomen dat hij de fietser raakte. Zij kwam ten val en liep daarbij schaafwonden op. De jongen die uiteraard niet in het bezit is van een rijbewijs, ging er na de aanrijding direct vandoor. Onderweg kreeg hij hiervan echter spijt en boven dien durfde hij niet meer verder te rij den. Toen hij op de Korte Ossendam een telefooncel zag, besloot hij van daaruit zich bij de politie te melden. Deze haalde hem en de auto op. De jongen kreeg een proces-verbaal. In het weekend werd de politie met nog een doorrijding geconfronteerd. Een 22-jarige inwoner van Soest deed aangifte van het feit dat zijn geparkeerde auto op de Oude Utrecht- seweg in de nachtelijke uren was aan gereden. De veroorzaker had geen naam en adres achtergelaten. De auto van de Soester werd aan de linkerkant aanzienlijk beschadigd. T.o. B.P. benzinestation Veldweg 4 SOEST BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Tel. 02155-14878 Televisieserieachtige beelden speelden zich afgelopen donderdagnacht af op de Steenhoffstraat, nadat een botsing was ontstaan tussen twee auto's. In to taal raakten drie wagens betrokken bij twee verschillende aanrijdingen. Een achtervolging en een onderzoek vol tooiden het draaiboek voor wat een gangbare Nederlandse speelfilm had kunnen worden. Een 21-jarige Soester reed op de Steen hoffstraat en wilde linksaf, richting Kerkplein. Juist op dat moment kwam een andere Soester wegge bruiker met zijn wagen het Kerkplein uitrijden en sloeg de Steenhoffstraat in in de richting van Amersfoort. De twee auto's kwamen onzacht in aanraking met elkaar. Dit bleek de Soester I.P. niets te deren, want met dezelfde snel heid vervolgde hij zijn weg. De 21-jarige nam geen genoegen met de opgelopen schade en zette direct de Benzinetank lekt Surveillerende politieagenten hebben een mogelijke vuurzee voorkomen toen zij vorige week bemerkten dat een ben zinetank van een auto lekte. De wagen aan de Koninginnelaan werd omgeven door een plas benzine. De eigenaar werd gewaarschuwd door de politie, waarna passende maatre gelen genomen konden worden. Het lek werd 's morgens vroeg om half zes ont dekt. Hierdoor was het risico van brandgevaar door nietsvermoedende rokers of andere oorzaken uiterst ge ring. achtervolging in. Bij de manoeuvre, die hij uithaalde om zijn wagen in de goede richting te loodsen, kwam hij echter in botsing met een derde auto, die werd bestuurd door een vrouw uit Baarn. Nu was het de beurt aan de 21- jarige om door te rijden. Hij deed dat overigens zo snel dat hij reeds ter hoogte van de Molenstraat de veroor zaker van de eerste aanrijding achter haald had en klemgereden. De hoofd rolspelers kwamen een regeling overeen. I.P. wilde niet wachten op de tussenkomst van de politie, vermoede lijk in verband met overmatig alcohol gebruik, zoals e jn politiewoordvoerder meedeelde. De 21-jarige had zijn gram gehaald en was zo beleefd om terug te keren naar de hoek Steenhoffstraat/- Kerkplein, waar de 66 jarige vrouw nog stond te wachten. Ook de politie was in middels ter plekke. De schade werd in goede harmonie geregeld. Zonder te wor den vervolgd koersten beiden naar huis. De politie stelde direct een onder zoek in naar de auto van I.P. Deze werd aangetroffen in Soest, doch niet bij de woning van de verkeersovertre- der. De regisseur van deze scene is niet bekend. Gerard Paul is met vakantie In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de Soester politie vier mannen op heterdaad betrapt tijdens een inbraak bij een benzinestation aan de Amersfoortsestraat. Het zijn Rotterdammers in de leeftijd van 19 tot en met 24 jaar. Op het moment dat de politie arriveerde bij het benzinestation was het vier tal nog druk in de weer met het plegen van diefstal. Eén man bevond zich in de winkel, twee andere vertoefden buiten, terwijl de vierde handlanger in de gereedstaande auto wachtte. Ze hadden al een grote hoeveelheid siga retten in de auto 'veilig gesteld'. De inbrekers, die via een bovenraampje de winkel waren binnengekomen, werden aangehouden en aan de recherche overgeleverd. De politie kwam de inbrekers op het spoor nadat om half vijf 's morgens het stil alarm af ging. Het Gewestelijk Arbeid Bureau in Amers foort wil werkloze mensen in de bouw- nijverheid gaan beoordelen op hun vak kundigheid. Dit zou moeten gebeuren middels een gesprek met een 'ver trouwensman.' Een door alle partijen uitgekozen persoon moet daarbij met alle werklozen een gesprek voeren, waarna hij een advies geeft aan het arbeidsbureau, omtrent de kennis van de haanloze bouwvakker. Met die in formatie zal het GAB de bouwvakkers in drie groepen verdelen: Vakklare bouwvakkers, een groep die hiaten in de vakbekwaamheid vertoont en een groep die volgens de beoordelers niet kundig genoeg zijn voor bouwvakker. Het project geldt voor het gewest Amersfoort. Hieronder valt ook de ge meente Soest. In samenwerking met de vakbonden en de bouwwereld wil het GAB werken naar een overeen komst, waarbij aannemers in dit gewest zich verplichten om bij het GAB-Amers foort ingeschreven werklozen aan te nemen bij vacatures. Directeur T. van de Bunt van het ar beidsbureau wil dat de partners een vertrouwensman aanstellen die alle werklozen in een persoonlijk gesprek moet beoordelen. Op dit moment staan ruim 400 bouwvakkers te boek als werk lozen, maar dit aantal zal volgens Van de Bunt, die stelde dat hij van de so- Directeur Van de Bunt presenteerde zijn plan tijdens een persconferentie. De vakkundig bevonden bouwvakkers moeten door de aannemers in het ge west Amersfoort in dienst worden ge nomen als daar plaats voor is. Zij, die volgens de vertrouwensman niet hele maal rijp zijn voor het vak, krijgen een door het GAB betaalde bijscho ling. De derde groep rest niets anders Onze vindt u op de achterpagina. dan uit te zien naar een andere baan. Zij zouden, volgens Van de Bunt, vrijwel geen aanspraak kunnen maken op een baan in de bouwwereld. Dit geldt even eens voor degenen, die niet aan dit werklozen-project van het GAB willen deelnemen. Indien men een gesprek met de vertrouwensman weigert moet men de consequentie trekken dat men zich zelf uit de markt prijst, aldus Van de BUnt, die stelde dat hij van de so ciale partners het groene licht heeft gekregen om bet project uit te wer ken. Vertegenwoordigers van de vak bonden hebben daarentegen laten weten niets te voelen voor een dergelijke aan pak. Zij vinden dat het GAB in Amers foort een landelijk project in Zuid- Holland en Friesland moet afwachten. Brandstichting vuilnisbakken In de wijk Overhees zijn in de afgelo pen week verschillende vuilnisbakken vernield door brandstichting. De prullebakken zijn aan lantaarnpalen aangebracht en moeten de mensen een zekere vorm van service verlenen bij de individuele pogingen tot het schoon houden van Soest. Een aantal onverlaten heeft dat kenne lijk niet begrepen, want zij staken de bakken in de brand. Het gaat om twee vuilnisbakken op het Haverweerd en twee op de Tamboerrijn. Politie houdt oud-ijzeractie De politie heeft momenteel ruim hon derd auto's op het oog, die in aanmer king komen voor de sloop. De wagens staan geparkeerd in de wijken Smits veen, Klaarwater en Overhees. De instanties werken naar een methode, waarbij de personenauto's van de weg gehaald kunnen worden. Dit in het kader van de 'oud-ijzeractie'. De afdeling verkeer van de politie heeft zich in Soest georiënteerd op de staat waarin de auto's zich verkeren. Daarbij wordt vooral gelet op oude, slechte auto's, die vaak niet meer ge bruikt worden. Nagezien wordt of de auto's zijn verzekerd, en of er wegen belasting voor wordt betaald. Dit moet namelijk wel het geval zijn, ook al rijdt men niet meer in de auto's, althans, daar wil de politie naar toe werken. Alleen in de wijk Smitsveen heeft de politie al zestig auto's genomineerd voorde 'oud-ijzeractie'. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 .|\v i

Soester Courant | 1986 | | pagina 1