I Q GESLOTEN 't Zwaantje zaterdag 26 juli t/m maandag 11 augustus SLAGERIJ DUWEL i. Taaipraatje: Klomp Autoshow Auto Van Doorn Laanstraat TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriiooQt De gehele zomer door planten! WOENSDAG 23 JULI 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Een hele toer Wij gaan met vakantie van Alles moet op! Daarom vrijdag en zaterdag extra voordeelprijzen! ANWB-vakantie-informatie R1STORANTE LA PERGOLA Gaat u niet met vakantie? Proef dan toch een stukje Italië in Soest!!! Sambra op de Groenmarkt te Amersfoort Belangrijke stijging in de verkopen van Peugeot Talbot in Nederland Dakwerken voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Met frisse moed is Arie een week of wat geleden aan de Tour de France begon nen. Dagelijks liet hij zich tussen 14.00 en 17.00 uur via Hilversum I door een aantal professionele kletskousen infor meren over de stand van zaken. Te gen de tijd dat de aanzeggers Klaas Samplonius, Felix Meurders en Koos Postema hem op z'n zenuwen begonnen te werken zocht hij afkoeling bij Marga van Arnhem die dagelijks tijdens de thee bewegende beelden toezegde, ver gezeld van conférences, gebracht door het, om het positief te houden, komische duo Smeets/Nelissen. Met nog zes etappes te gaan is voor Arie de aardigheid er al lang af. Dat zit zo. Met nog een aantal gestoorden leverde hij dagelijks bij een bevriende Soester relatie een briefje in waarop de naam vermeld stond van de wielrenner die op die dag, althans naar de mening van Arie, de etappe zou gaan winnen. Een stembiljet dat vergezeld ging van een lapje van vijf. Wie 't bij het rechte eind had kon na afloop van de dagelijkse etappe maximaal honderd gulden in casseren. Arie dus niet. Hem heeft het tot op de dag van van daag alleen maar geld gekost. Eigen aardig overigens, want naast een groot zelfvertrouwen hadden ook Arie's buren enig ontzag voor zijn vermeende kennis van zaken. In de eerste week van de Tour werd hij regelmatig op straat aangehouden, dan wel telefonisch geconsulteerd. Sinds de Pyreneeënrit- ten achter de rug zijn doen ze in het voorbijgaan of hun neus bloed en zwijgt ook de telefoon. Op een keer na, ook dat bleek een mis verstand. 'U moet ik niet hebben,' liet de andere kant van de lijn weten toen Arie zijn naam liet horen. Al is het maar voor het nageslacht, Arie waagt een poging zijn financieel verlies en zijn roemloos falen hierbij te verklaren. Het venijn stak reeds in een zeer vroeg stadium de kop op. Voor de proloog adviseerde Arie zijn omgeving de naam van de Belg Vanderaerden in te vul len. Een voortreffelijk advies, ware 't niet dat de stoethaspel uitgerekend één sekonde te laat z'n voorwiel over de streep plaatste en tweede werd. Een ander, wellicht aansprekender voorbeeld, hoe met Arie's prognose mis ging. Vertrouwelijke informatie had Arie duidelijk gemaakt dat Adri v.d. Poel met z'n ex-schoonmoeder, de vrouw van Tour-winnaar Jan Janssen, een uitstekende relatie onderhoudt. De dag voor de eerste rit over de bulten was Cora jarig. Arie ging van de toch lo gische veronderstelling uit dat Cora's ex-schoonzoon, gelet op de goede ver standhouding, iets hartelijks voor haar in petto had. 'Vul vandaag Adrie v.d. Poel maar. als winnaar in,' vertrouwde Arie op maan dag 14 juli j.1. zijn relaties toe. Een voor buitenstaanders wat komische tip aan gezien heer v.d. Poel tot dan slechts had bewezen dat de fiets er is om gebrek aan beweging op te heffen. Deson danks genoot Arie het vertrouwen van zijn slinkende aanhang. Als u de 14e juli gekeken heeft dat weet u hoe 't is gelopen. Tot vijf kilometer voor de meet fietste hij alsof hij door zijn ex-schoon moeder achterna gezeten werd, om in eens te bedenken dat daarvan geen sprake was, en vervolgens in de rem men te knijpen en vierde aankomende te worden. In de eerste Pyreneeënrit gokte Arie op Peter Winnen, een mannetje dat tot de 11e etappe ongeveer fluitend door de Franse laagvlakte had gereden. Arie's tipgever was Jean Nelissen, die een dag eerder de veronderstelling op lepelde dat die dekselse Winnen z'n krachten had gespaard voor de bergen. Winnen dus. Vergeet 't maar. Na aankomst in Pau stamelde de ongelukkige dat hij de goeie God er dankbaar voor was na deze bergrit nog het leven te hebben. Het zou even onjuist als onrechtvaar dig zijn het financiële débacle geheel op verslaggevers en wielrenners af te wentelen. Ook Arie reed, om in wielertermen te schrijven, door eigen schuld een keer geheel lek. Hoe het heeft kunnen gebeu ren is niet meer te achterhalen, feit is wel dat het Arie geheel was ontgaan dat ene Fignon, toch een naam om u tegen te zeggen, geheel onverwacht zijn fiets had ingeleverd. Terwijl de man zich al lang achter de gebreide broek van zijn vriendin had geïnstalleerd leverde Arie de dag na zijn vertrek vijf gulden met het briefje 'Fignon, win naar 14e etappe,' in. De beheerder van het kansspel stak het kleine groene flapje in z'n zak en sprak de historische woorden'Het is en blijft een hele toer hè om de winnaar te vinden.' Sinds die dag is Arie afgestapt. ARIE WANDELAAR P.S. Op woensdag 13 augustus, na z'n vakantie, verschijnt Arie weer aan de start. Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel HET WITTE HUIS in Soest kkk Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* - 14140 Telex 79479 nl Zie de aanbiedingen in de winkel. 3^ STEENHOFFSTRAAT 58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! SOEST Technische vakantietips In verband met de zomer-vakantie en het daaruit voortvloeiende intensie vere gebruik van de auto, veelal zwaar der beladen en lange ritten achtereen, is het raadzaam de auto goed na te la ten kijken. Bijzondere aandacht is ge wenst voor de volgende punten: 1. Als u aan nieuwe banden toe bent, schaf ze dan hier aan. In het buiten land zijn banden doorgaans niet goed koper en bij foutieve levering c.q. montage zijn de verhaalsmogelijkhe- heden minimaal. 2. Wanneer u in de winterperiode extra dunne motorolie heeft gebruikt en u naar het zonnige zuiden wilt gaan, raadpleeg dan het instructieboekje of er niet beter een dikkere olie be nut moet worden. 3. Aan het koelsysteem worden in de zomer hoge eisen gesteld. Zorg voor een schone radiator aan de buitenzijde en laat de waterslangen controleren op scheurtjes. Besteed ook aandacht aan de V-snaar; het is een onderdeel dat nog wel eens voor pech onderweg zorgt. 4. Vooral bij het rijden in de bergen komt het op een goede koppeling aan. Laat de afstelling en goede werking controleren. 5. Als u een auto met een automatische transmissie heeft en u met een cara van naar het buitenland trekt, is het raadzaam een temperatuurmeter voor de transmissie-olie te laten mon teren. Indien u de temperatuur niet boven ca. 120 graden C laat oplopen,, kunt u overbelasting van de auto maat voorkomen. 6. Om bij zware belading het sterke achteroverhellen van de wagen tegen te gaan, zijn voor de meeste automerken hulpveren (al dan niet gecombineerd met schokdempers) leverbaar. Raad pleeg desgewenst het voor leden gra tis verkrijgbaar ANWB-inlichtingen- blad 'Hulpveersysteem.' 7. Geef de lak van de auto een goede poetsbeurt. Vuil van bv. bomen waaronder de auto geparkeerd staat en van spoorwegstof (autotrein) heeft dan minder vat op de lak. 8. Als de motor van uw auto voorzien is van een turbo, zet het contact dan niet direct af na een lange rit. Laat de motor stationair even draaien om de turbo gelegenheid te geven wat af te koelen. De turbo gaat dan langer mee. Nuttige onderwerpen om aan te denken als men met vakantie gaat 1. Vervoer op het dak Beperk de daklast zoveel mogelijk. Vervoer alleen lichte, veel ruimte innemende spullen. Een imperiaal die niet al te stevig geconstrueerd is. zal meestal niet veel meer dan 50 kg. kunnen hebben. Vermijd zeer sterk remmen en rijd met een beladen imperiaal/dakdrager stapvoets over verkeersdrempels u loopt anders het risiko dat de im periaal het niet houdt en tengevolge van de optredende krachten bezwijkt en/of van het dak losschiet. Een dakhoes is veel gemakkelijker in het gebruik dan een los zeil. Be vestig de surfplank en mast op een deugelijke wijze. Er zijn speciale sjorbanden en neem er de tijd voor een en ander goed vast te zetten. Controleer bij een stop of de impe riaal/dakdrager en wat zich erop be vindt nog goed vast zit. Het brandstofverbruik stijgt met het toenmenen van de snelheid en dat geldt in het bijzonder bij een dak- last die de stroomlijn vorm ernstig verstoort; een meerverbruik van 30% bij kruissnelheid is geen uitzondering. Bij vervoer van fietsen op het dak moet rekening gehouden worden met een aanzienlijke windkracht die op de fiets (en) inwerkt. Beperk de kruis snelheid; een redelijk veilige snelheid ligt op ca. 100 km./u. 2. Zomerstand van het luchtfilter Er zijn motoren waarbij met de hand de zomer- en winterstand van het luchtfilter op de carburator is in te stellen (zie instructieboekje). Kontro- leer voor alle zekerheid of de zomer stand is ingesteld. 3. Loodvrije benzine In het buitenland (Oostenrijk en Zwit serland) is nauwelijks nog normale loodhoudende benzine verkrijgbaar. Wel loodvrije benzine met een oktaan- getal van 91 of 95 in Oostenrijk en van 95 in Zwitserland. Indien de motor van uw auto geen loodvrije benzine verdraagt zal lood houdende super getankt moeten wor den. De loodvrije benzine kan staan aangegeven met 'Bleifrei' of 'Sans Plomb.' Meer informatie is te vinden in het inlichtingenblad 'Benzine in Europa' dat voor ANWB-leden gratis is af te halen in de kantoren en technocen tra. '■Plaacftla w Maandags gesloten STEENHOFFSTRAAT 55 ANNELIES en FRANCO TELEFOON 02155-23039 Vroeger was de schoen in veel streken vooral op het platteland, een te dure dracht. Daarom droeg men door de weeks klompen en zondags schoenen. De kinderen gingen vaak op klompen naar school. Dat kon zijn de hoge klomp, ook wel holsblok genoemd (afkomstig van houtblok). Sommigen kregen daar van pijn op de wreef. Vandaar dat die hoge klomp dikwijls werd vervangen door er een leren bandje over te spij- kreeg. Zo'n trip hield men aan de voet door er een leren bandje over te sij- keren, bevestigd door spijkertjes met een platte kop die ook wel klompen spijkertjes werden genoemd. Andere benamingen waren de Franse klomp, een lage, donker geverfde klomp, meestal door schippers gedragen, van daar ook schippersklompen geheten en de zware 'Belzen,' de Belgische klomp. Klompen met een vreemdsoortige dubbel omgebogen punt noemde men naar de vorm 'Snoekebekken.' Met Friese klom pen werden in sommige streken ais Frie se schaatsen aangeduid. De oude naam holsblok ontstond omdat de klompen makers de klompen vervaardigden uit een blok hout, meestal wilgen- of pep pelhout. Het klompenmaken komt nog slechts zelden voor en is tegenwoordig bijna alleen nog te zien als oud-ambacht op markten en braderieën. Het was een vak apart met veel bijzondere werk tuigen, die nog in musea worden be waard. Omdat de armsten onder de bevolking altijd klompen droegen, noem de men de onbemiddelden toen min achtend wel 'het klompenvolk'. Ook klompenpubliek. De namen klompen- school en armenschool zijn gelukkig verleden tijd. Er bestonden in die dagen zelfs klom penmarkten. In iedere klomp werd een gaatje geboord om ze met een touwtje aan elkaar te binden en zo per paar op de markt te koop aan te bieden. Op zo'n markt mochten oorspronkelijk al leen inwoners uit het dorp of de stad klompen verkopen. In de keuren van Haarlem lazen we: 'Niemand mag eni ge gemaakte klompen van buyten in brengen om alhier te verkopen, behalve in de kermistijd.' En ook dan nog moes ten die 'importeurs' klompengeld be talen. In Epe op de Veluwe bestond zelfs een klompenjaarbeurs. Brugwachters hingen een klompje (la ter een schoen) aan een stok met een touw aan de brug. Daarin moesten de schippers het bruggeld doen. Tot voor kort en soms zelfs nu nog wel, den ken veel buitenlanders met de Ameri kanen voorop, dat de Hollanders nog een klompenvolk zijn, dat iedereen hier op klompen loopt. De Hollanders vin den dat best, als die toeristen maar prachtig beschilderde klompen naar huis meenemen. Het is een deviezen- bron geworden. Terug naar de tijd van weleer. De Klomp was een geducht en gevaarlijk wapen bij gevechten tussen jongens. Een klomp was immers sneller van de voet dan een schoen met veters, 's Winters deed men hooi of stro in de klomp om warme voeten te houden. Ook in deze tijd doen ze nog dienst op boerderijen bij stal- werk, op drassige grond en op koude markten. Een oud gebruik was zater dags de klompen met natte kalk mooi wit te schuren en in de zon te drogen. Een oud spreekwoord luiddeHij staat op zijn woord als een boer op zijn klom pen. Van zo iemand kon men op aan. Tegen een vertrekkende gast uit de her berg zei men: Hij gaat zijn klompen thuisbrengen. Klompen maken een klossend geluid. Vandaar: met de klompen in het ge lag komen. Het gelag was een afkor ting voor de gelagkamer. De betekenis was: plompweg zijn mening zeggen. In Friesland: met de klompen in 't spul komme. Zo betekende 'met de klompen op het ijs komen' zich op een terrein wagen, waarop men niet thuis was. In de Zaanstreek kent men de uitdruk king: De klomp is gescheurd. Met an- Restaurant van maandag 7 t/m dinsdag 30 juli prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 Auto Van Doorn heeft afgelopen vrijdag en zaterdag geschitterd met een autoshow in en rond het bedrijf aan de Laanstraat. On danks de vakantieperiode kwamen opvallend veel mensen naar de geshowde auto's van Van Doorn kijken. Zoveel zelfs, dat de heer H.A. van Doorn besloten heeft de autoshow te prolongeren tot en met aanstaande zaterdag. daarbij de volle aandacht. Met be trekking tot de occassions wordt veel tijd besteed aan de jonge gebruikte automobielen. Ter extra serviceverle ning aan de klant laat Van Doorn in het najaar een brochure verschijnen, waarin de weg die de occassions af leggen, wordt uitgelegd. Alle facetten van inkoop tot verkoop worden uit eengezet in de brochure. 'De drukbezochte autoshow was een enorm succes. Er waren zoveel mensen dat we niet iedereen te woord hebben kunnen staan. Daarom blijft de auto show nog gehandhaafd,' aldus de heer Van Doorn. De Seat- en Honda-dealer komt tijdens de show met zowel nieuwe automobielen als met gebruikte wagens. De hele lijn auto's, die Van Doorn voert krijgen Op zaterdagavond 2 augustus zal 'Le- vob Jazz op de Groenmarkt' in het te ken staan van Latin Jazz. 's Avonds om 21.00 uur presenteert de Stichting Jazz in the Center de groep Sambra. De toe gang is gratis. Percussie en marimba zijn sfeerele menten die onmisbaar zijn in de Zuid- Amerikaanse muziek. Vanzelfspre kend geldt dat ook voor de muziek van de Amsterdamse, formatie Sambra; Latin-Jazz geënt op Cubaanse ritmes. De groep Sambra werd in 1983 door drummer Lucas van Merwijk opge richt. Voortgekomen uit bekende Ne derlandse ensembles als Big Bamboe, Salsa Caliente, Bess, Evolution 2000, Viento Express en Monte Sauza heeft Sambra een geheel eigen geluid weten te ontwikkelen. Een geluid, dat door de specifieke combinatie van instrumen ten (hout en metaal) gebaseerd is op het contrast tussen warm (marimba, contrabas, conga's, cabasa, baritonsax) en schel (trompet en so praansax). Het recente studiebezoek van Van Mer wijk en Van Bemmel aan Cuba, waar zij kennis namen van de daar levende ritmes en muzieksoorten, is daarbij on tegenzeggelijk van invloed geweest. Naast stukken van Jack DeJohnette, Horace Silver en Kenny Wheeler speelt de groep eigen werk gecomponeerd door trompettist Wouter van Bemmel. Alle bandleden zijn reeds enkele jaren, na of naast een conservatoriumoplei ding, als professionele musici werk zaam in verschillende jazz-, salsa- en pop formaties, waaronder Simplec (Dick de Graaf), Future Shock (Maar ten van Noorden) en Eddy Martinez Salsaband. Tevreden Foto: Goos van der Wilt Ofschoon alle geshowde auto's een grote toeloop van bezoekers veroorzaakte op het terrein aan de Laanstraat, werd de nieuwe SEAT—Ibiza 900 J. Plaja de grote klapper tijdens de show. Overi gens niet zo verwonderlijk omdat deze SEAT voor 15.720 gulden rijklaar wordt afgeleverd. Een koopje dus. Tevreden klanten derhalve bij een ook al tevreden Van Doorn, die in septem ber een aantal jeugdige bezoekers van de autoshow tevreden kan stellen. Tij dens de autoshow kan de jeugd mee dingen naar een BMX-crossfiets, die de hoofdprijs vormt in een kleurwedstrijd. Daarnaast zal Van Doorn ruim tien andere prijzen uitreiken. Zolang de au toshow duurt (tot en met zaterdag 26 juli) kunnen de kleurplaten worden op- gebaald. Ze moeten zijn ingeleverd voor 30 augustus. Auto Van Doorn laat met de aantrek kelijke autoshow opnieuw danig van zich spreken. Iets wat door autoliefheb bers wordt benut met een massaal be zoek aan diezelfde autoshow. En dat kan nu nog drie dagen. Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463-1423 3769 BD Soesterberg dere woorden, er zit een barst in, hij kan ieder ogenblik breken. De over drachtelijke betekenis is: er hangt een gespannen sfeer, zodat de kans op een uitbarsting groot is. Bekend is de uitroep van verbazing: Nou breekt mijn klomp. Nu begrijp ik er niets meer van, ik sta paf. De schert sende uitdrukking 'op zijn klomp spelen' wil zeggen, op zijn poot spelen, opspe len, tieren. Daarentegen 'in zijn klomp kruipen (schieten)', wegkruipen, bang zijn. Vergelijk: in zijn schulp kruipen, wat van veel jonger datum is. Ook de zegswijze 'uit zijn klomp schieten (krui pen)' te voorschijn komen, zich uiten is verouderd. Daarvoor in de plaats kwam 'uit zijn slof schieten.' Autoverkopen le halfjaar 1986 De verkopen van nieuwe personenau to's zijn in het eerste halfjaar van 1986 gestegen met 12%. Van 306.960 (le half jaar 1985) naar 343.759 eenheden (le halfjaar 1986) In deze markt wist Peugeot zijn posi tie aanmerkelijk te versterken. De ver kopen van Peugeot stegen met 36%. Van Ifnntnnr Steenhoffstraat 13 KunUJDl 3764 BH Soest effmentv Telefoon 02155 -10115 KANTOORMACHINES Copieërmachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcumputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines 15.201 (le halfjaar 1985) naar 20.673 eenheden (le halfjaar 1986). Op deze wijze werd op de ranglijst van alle merken de 5e plaats veroverd. Peugeot bevestigt hiermee zijn plaats als bet meest verkochte franse merk in Neder land. De belangrijke stijging in de verkopen heeft de Peugeot 205 met 50,3%, van 6.526 (le halfjaar 1985) naar 9.811 eenheden (le halfjaar 1986) De Peugeot 205 staat met 9.811 eenhe den op de eerste plaats in zijn markt segment, vóór de Opel Corsa (met 8.717 eenheden), Fiat Uno en Panda (met 8.021 en 6.800 eenheden) en Re nault 5 (met6.62B eenheden) De succesvolle start van de nieuwe Peugeot 309 zet zich voort: na de in- troduktie eind februari 1986, heeft de Peugeot 309 snel een hoog verkoop- niveau bereikt, met een marktaandeel van ruim 2% in de totale markt gedu rende de maanden mei en juni. Deze plaats zal nog meer versterkt worden door de introduktie van het 309 diesel gamma in september aanstaande. Tenslotte, de voortzetting van de goede verkopen van de vernieuwde Peugeot 505 3.319 eenheden (le halfjaar 1986) tegen 3.090 eenheden (le halfjaar 1985). Ongderlest het de pont an de Grote Melm un aangdere legploats 'ekrege. 't Voartuug is un endje oppeschove noar de kaangt vaan Oamersfoort uut. 't Zaal wel aargus veur nodig 'eweest weze, aangders haadde ze ut niet 'edoan, moar ik vin ut haarstikke jaammer. Hoelaang het daat ding niet op die ou we plek 'elege? Iedere echte Soesder weet niet aangders en hoeveul foto's en ploatjes of schilderieje zouwe d'r niet vaan bestoan? Vrogger gonge d'r om deuze tied vaan 't joar de heujewoages over 't woater. En met de pont voere ok kuddes koeie en kwoame de melkbusse op huus an. Sings de Eem un joar of waat 'eleje un stuk aaf'esneje wier bie de Mellum voart de pont niet zoveul meer, waant ajje an de overkaangt aafstaapt, kom je op een stuk ongbe- woond eilaangd met graas en waat schoape. 'k Het doar an 't woater as jonge heul waat aaf legge te mulle. Met steejne om daamme te bouwe en we bongde de schoatse ongder op de pont. Zwemme deeje we d'r ok. Toeng waas ut nog knaap schoon woater en 't mil- jeu waas nog niet uut 'evongde, dus doar haajje ok geejn laast vaan. Noa de oorlog wier ut woater aalsmoar vu- ler en op 't lest stonk ut de paan uut. Vis zaatter heul niet meer in en ajje d'r in viel kojje zo op de dokter an. Toeng krege we de rioolwoaterzuvering an de Moatweg en binnen un poar joar zaat de Eem weer vol vis. Broasems, boarze en snoeke, vaan aalles hek ter uut zien vaange. Op un keer waas ter un ouwe Soesder an 't visse en ik vrog um woardaat ie op zaat te vaange. 'Op Mumsels,' zee die. Die haa'k nog nooiet 'ezien, dus ik wouw wellus wete waat of daat veur zwembeeste woare. ,'Ik Zaal zo baarste ak ut weet,' waas ut aangt- woord: ,'k Hetter nog nooit ééjn evongeDit heule verhoal is echt woar en 't is net zo echt woar daattut woater noeng weer haarstikke zwaart is en 't ruukt aangders daan ojeklonje. En weet je woar ik noeng op zit te waachte? Zaa'k je zeige. Op un laang verhoal wie ofter noeng de schuld kriegt. Provincioale Stoate of de ge- meengte Soest, waant eejn ding stoat als un poal bove woater: ut Zwaarte Woater stroomt niet aallenig in Overiessel bie Genemude, moar ok vaan de Moatweg noar de Eem bie Soest. En waat zouw daat veur zwaart woater weze? Kaan'k je ok zeige. Daa's Soesder woater en of daat uut de riool of vaan de stroat komt, daat moakt geejn fluut uut. 't Is haarstikke smerig. En daat stroomt zo moar in ut doje stukkie Eem. De pliessie is aai weze kieke en ruke en 't miljeu het 'ezeid daattut woar is, moar vaarder bewwe nog niet. Zouwe d'r licht veul zwaartwaarkers op Soest weze? As die daan 's oaves noa de klus aallemoal tegeliek an 't poedele sloan, daan zouw daat ok un oorzoak maagge weze. Zwaartkiekers hejje ok bie ongs. Wullie betoale aal- tied ongs kiekgeld dus we waasse ongze haangde in onschuld en zeep. Of zouwe ze an 't bezunige weze bie ut zu- vere? Ajje 't ming vroagt, daan mo'k zeige: Roai, roai, wie moakt ter ongs aaf vaal woater vuul? Voortemee leige weer aalle broasems, boarze en mum sels op oapegoape te spaartele. De ver- vuler betoalt en daat zaal daan heul Soest wel weer weze en daat vin ik dan weer vuul. Kassa gestolen uit hairsalon Nog onbekende inbrekers hebben uit een kapperszaak aan de Beetzlaan een bedrag van 762 gulden gestolen. Ze na men bij de inbraak de kassa mee, waarin ook een aantal cheques met een gezamenlijke waarde van vijfhonderd gulden zat. De kassa werd later, met de cheques, teruggevonden op de Pelikaanweg. Het geld was wel verdwenen. De daders hadden met behulp van een schroeve- draaier de deur van het pand gefor ceerd. De inbraak werd gepleegd tussen vrijdagavond en zaterdagmor gen. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Hadden we zo'n 10-20 jaar geleden deze opmerking gemaakt tegen een kweker of hovenier, dan zou de ze vermoedelijk naar mijn hoofd gewezen hebben en hoofdschuddend weggelopen zijn. Het was toen on denkbaar, dat een heester of boom in de zomerperiode verplant kon worden. De planttijd liep destijds van oktober tot mei en daarna was het afgelopen en vaak doodstil op de tuincentra en kwekerijen. Een vrij togiscne zaakde planten stonden in de volle grond en konden niet worden opgerooid tijdens de groei periode. Sommige coniferen en een aantal sterke vaste planten overleefden een dergelijke onderne ming nog wel, mits er een stevige kluit aan de plant zat. Bij de andere planten zouden met het oprooien de meeste haarwortels verloren gegaan zijn, die juist zorgdragen voor de zeer belangrijke vochtaanvoer in de zomer. Het eventueel gespaarde restant haarwortels ver droogt met warm weer binnen een uur, zodat de overlevingskansen erg gering zijn. Tegenwoordig kennen we dit probleem eigenlijk niet meer, omdat een groot gedeelte van de bomen, neesters, klim planten etc. in pot (of container) gekweekt worden, waardoor de gehele zomer door veilig geplant kan worden. Hierdoor is er zelfs midzomer een behoor lijk assortiment goed verplantbare gewassen te koop. Momenteel staan er op goed gesorteerde tuincentra een keur aan tuinplanten van bloeiende heide en ro zen, tot bomen als de treures en de bolesdoorn in potten te wachten op hun definitieve bestemming. Met het planten van containerplanten moeten we er wel rekening mee houden dat grondverbetering no dig zal zijn. Planten in pot worden opgekweekt in goede teelaarde; als zo'n plant hierna in een armoe dige zandgrond of juist in een vette kleigrond ge plant wordt zal de hergroei langzaam plaatsvin den of zelfs geheel uitblijven. Het doorwerken van potgrond of goede bemeste tuinaarde, zal dan geen luxe-zijn. Het is uiteraard ook van belang, dat er, vooral in een droge periode veel water gegeven wordt. Bij het planten geven we één keer flink veel water. Daarna geven we bij drogend weer lx per week overvloedig water, dit is beter dan iedere dag een beetje. De bodemtemperatuur daalt dan namelijk maar eens per week door het koude leidingwater en het wortelgestel van de plant wordt niet lui door een al te regelmatige vochtvoorziening. Wat zijn nu eigenlijk de voordelen van in pot gekweekte planten naast het feit dat we een langer plantsei zoen hebben? Op de eerste plaats kunnen we nu 's zomers planten in bloei zien staan, die we in het ou derwetse plantseizoen alleen kaal konden aanschaf fen. Dit is dus vooral van belang bij de wat minder gangbare gewassen en voor tuinbezitters die erg onbekend zijn met de diverse tuinplanten. Een vrolijk bloeiende heester als de vlinderstruik, een Weigelia of bijv. een tuinhibiscus laten weinig aan de ver beelding over. Zo mooi als deze struiken in deze tijd zijn, zo onooglijk zijn ze in de winterperiode. Een tweede voordeel van in pot gekweekte tuinplanten is de betere hergroei, doordat de wortelkluit on beschadigd de grond ingaat. Een kweker van volle- grondsplanten kan nog zo secuur te werk gaan, maar verliest altijd een gedeelte van de wortels bij het rooien, hetgeen in een langzamer aangroeien van de gerooide plant tot uiting komt. Voor tuinbezit ters die nog nooit met containerplanten kennis heb ben gemaakt is het nu tijd eens een oriënterende kijk op een tuincentrum te nemen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9