Super Channel niet zeker van plaats op het Soester kabelnet Kortingen PÓP60% adctmci .herenmode Profvoetballers op SEC-terrein Drugsverslaafde loopt twee keer tegen de lamp Burger King Paul Scholten ontvangt Amerikaanse jeugd W0iZO gezien Prinses Irene LET OP! GLAS HANDEL IflllLVL BVN1=E8r Honsbergen Nog dit jaar nieuwe zender in de ether Ark door Gerard Paul Vliegende brigade Verkeersmaatregel Postweg Verkeersmaatregel Noorderweg elke Zaterdag en Zondag vrij dansen In kader van uitwisseling Operation Frien. .hip: KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. vindt u op de achterpagina. De jaarlijkse studentenuitwisseling Soest-Titusville is nog niet voorbij, vandaag komen de elf Soester scholieren uit Florida te rug, of de volgende groep Amerikanen staat alweer klaar om in Soest poolshoogte te nemen. Op initiatief van de internationale organisatie Operation Friendship arriveerden vorige week dins dag 300 jonge mensen uit het land met de onbegrensde mogelijk heden. Negentig van hen blijven gedurende drie weken in Neder land. Daarvan zijn er tien en één leidster te gast in Soest, waar ze logeren bij gastfamilies. Omdat iedereen, die interesse in Soest toont ook welkom is op het gemeentehuis, ontving burge meester mr. Paul Scholten hen in de trouwzaal aan de Steenhoff- straat. Burger King, later meer daarover, ver telde de Amerikaanse gasten te hopen dat zij zich niet alleen zullen beperken tot het vieren en houden van vakantie. Ook meedenken over problemen, die zich in de wereld afspelen, daar over praten, en participeren op hulpprojec ten noemde burgemeester Scholten be langrijke facetten van een jeugduitwis seling. In dat verband memoreerde Scholten ook aan een ontwikkelingspro ject dat de gemeente Soest wil opstar ten. „Leer elkaar kennen, spreek met elkaar en doe ervaringen op," drukte Scholten de jonge Amerikanen en Ne derlanders op het hart. Op vragen van een Amerikaanse deelde de burgemees ter vervolgens mee dat ongeveer 15 tot 20 procent van de Soester bevolking uit jeugd bestaat. Ook moest hij uitleggen wat precies de functie van een burge meester is, want, zo stelde èén van de Nederlandse deelnemers aan de uit wisseling: „De Amerikanen denken dat u een soort Burger King bent." Of de buitenlandse gasten de uitleg van Schol ten konden vatten is discutabel, maar in elk geval staat hen een enorm in teressant programma te wachten dat tot en met maandag 11 augustus duurt. Sponsors De Operation Friendship (OF) is een in ternationale organisatie, die al 22 jaar jongeren van verschillende landen el kaar laat opzoeken. Behalve Neder land, de Verenigde Staten en de Brit se landen doen ook Ierland, Zweden, Frankrijk West Duitsland, en België met de uitwisselingen mee. Nederland is sinds 1969 betrokken bij OF, die is opgericht ten behoeve van jongeren in Hij kwam slechts het bed uit alleen voor beschuit 't geduld van zijn eega was daarmee verbruid. Hij werd uitgejouwd ontweek een stuk hout Van Ede maar bellen, een prima besluit! vjUlTflTVTI Beckeringstraat 50 - Soest 1# fl Al L I 1L (werkplaats woonhuis) Feyenoord heeft in de aanloop naar de vaderlandse voetbalcompetitie met 3-0 gewonnen van het Japanse S.C. Mazda. Op het voetbalveld van SEC hadden de Rotterdammers bij de rust al een voorsprong van 2-0, dankzij een kopbal van Lars Elstrup en een ingeschoten vrije trap van Ruud Heus. In de tweede helft, waarin beide doelpuntenmakers werden gewisseld, liet André Hoekstra tien minuten voor tijd de derde treffer aantekenen na voor bereidend werk van Simon Tahamata. Feyenoord was gedurende de hele wedstrijd de betere ploeg, maar de discipelen van Rinus Israël en Wim Jansen konden als team niet echt imponeren. De matige wedstrijd werd bijgewoond door 3.000 toeschouwers. (Zie ook pagina 3). Foto: Goos van der Wilt O®. - v Opnieuw hebben we tijdens de vakan tie ervaren dat een voettocht in staat is om iemand af te remmen en weer stevig op de benen te zetten. Waar ons gevoel voor schoonheid in de jacht van ons bestaan nog slechts aanspreekbaar is voor imposante natuurtaferelen, gaat de jubel van de leeuwerik ver loren in het geraas van de automotor. De wandelaar daarentegen ziet en hoort het vogeltje dat uit alle macht laat ho ren dat het zijn geluk niet op kan. Dat werkt aanstekelijk, het slaat over. Ook ruikt de wandelaar de wilde look en steekt zijn neus in de bloeiende linde boom bij de klaterende bron. Hij ziet de bloemen stuk voor stuk en hoort net ruisen van de beek. Daar staat tegenover dat in de hitte des daags wandelaars ten onrechte, worden aangezien als een soort ambu lante bloeddonorservicce voor steek vliegen. Aangetrokken door de geur van zóveel door ons afgescheiden lichaams vocht dat wij bedachten dat de wandel sport beter bij de watersport onderge bracht zou kunnen worden, ondernamen genoemde ondieren een niet aflatende stormloop op onze onbeklede ledema ten, terwijl andere vliegen op hun ge mak de katoenbarrière van onze bloes jes doorbraken. Het traag afdruipende zweet -zo heet dat toch- veroorzaakte bovendien dezelfde kriebel als een steekvlieg voordat hij in funktie treedt, terwijl de echo van eerdere steken ons telkens deed vermoeden opnieuw ge stoken te worden. Een spoor van vlie- genlijken achter ons latend gooiden we op een keer in wanhoop onze rugzak ken op de grond en klommen in een hoogzit. De vliegen stortten zich op het met zweet doordrenkte deel van onze rugzakken, terwijl wij schijnheilig op passerend wild gingen wachten en on dertussen onze doorweekte kleding te drogen hingen. We benijdden het paard dat met zijn striemende staart en kor te hevige rillingen beter toegerust is dan de mens. Maar we hadden ook ge zien dat voor deze vliegende brigade zijn staart weliswaar dodelijk, maar toch nog te kort was en dat zjn ogen zwart omrand waren van de vliegen. Uitzuigen van alle gestoken plekken is slechts voor slangenmensen een op lossing, waarbij ze wel even moeten bedenken dat zonnebrandcrême uit sluitend voor uitwendig gebruik gefa briceerd werd. 's Nachts schijnt de werking van Azaron zodanig terug te lopen dat. je wakker wordt van de jeuk. Krabben lijkt even te helpen, maar dat duurt niet langer dan de tijd die nodig is om opnieuw in slaap te val len. Het venijnig zetten van nagels op de plaatsen des onheils geeft verlich ting doordat pijn de plaats van jeuk even overneemt. Zoals gezegd: een wandelvakantie is ideaal om lekker tot rust te komen. Tijdens de wandeling heb ik me er al op verheugd om met mijn pen nog eens flink terug te slaan. In verband met renoveringswerkzaam- heden aan de woningen Postweg 59 t.m. 93 geldt gedurende de periode 8 augustus tot en met 1 november voor het gedeelte Postweg tussen de uit rit bij pand 62 en de Batenburgwe'g een geslotenverklaring voor alle voer tuigen komende vanaf de Batenburg- weg. In verband met rioleringswerkzaam heden is de Noorderweg tussen de Ir. Menkolaan en Insp. Schreuderlaan tus sen 4 en 29 augustus voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten. moet de abonnees laten zeggen wat ze willen. Dat houdt in dat je voorlichting moet geven en de mensen daarop laten reageren. We zullen daar onderzoek naar verrichten", aldus de heer i. (,e- schansker. Op dit moment kan de Soester cai- abonnee negen zenders inschakelen. Het betreft de kanalen Nederland 1 en 2, Duitslandl, 2 en 3, België Vlaams 1 en 2, Sky Channel en Europa TV. Een tweede mogelijkheid om Super Chan nel in dit rijtje te plaatsen is het laten vervallen van één van de bestaande zenders. Deze technische ingreep zou gepaard gaan met on' osten van enkele duizenden guldens, en heeft derhalve geen invloed op de portemonnee van de abonnees. Doelgroepen Soesterbergsestraat 51 Soest weeRoret»»0"' Tel. 02155-17954 Burger King Scholten temidden van de Amerikaanse en Soester deelnemers aan de uitwisselingscyclus van de O.F. (Foto: Herman van Dam). leeftijd van 15 tot en met 21 jaar. Soest wisselt dit jaar voor de eerste keer uit in OF-verband. Dinky van Wel uit Soest doet al 17 jaar vrijwillig werk voor OF. Ze is lid van het Soester comité, het landelijke-, Europese- en mondiale secretariaat Omdat haar dochter vijftien jaar is ge worden, werd het plan opgevat ook Soest in het uitwisselingsprogramma te be trekken. Er zijn nu tien Amerikanen in Soest, die als leidster Barbara De Mauro uit de staat Massachussets heb ben meegenomen. De 'youngsters' uit de Verenigde Staten komen uit verschil lende winrichtingen. De OF-uitwisselingen behelzen altijd een tweejarige cyclus Het ene jaar (gastjaar) komen Amerikanen naar Europa, het jaar daarop (reisjaar) trekken Europeanen de Atlantische Oceaan over. Het verblijf van de gas ten wordt bekostigd door de 'ontvangers'. In het afgelopen jaar heeft de Soester organisatie flink aan de weg getimmerd teneinde een acceptabel fonds op te bouwen. Fancy fairs en rommelmark ten leverden een belangrijke som geld op, en de onmisbare financiële steun van sponsors bleef ook niet uit. Met name een aantal Amerikaanse bedrij ven, met Foxboro als vaandeldrager, leverden een forse bijdrage, zo dat het programma in zijn geheel kan worden afgewerkt. Het is overigens een beladen program ma, dat drie weken lang bijna op de minuut precies is gepland. Amsterdam, Enkhuizen, Volendam, Castricum, Kaatsheuvel, Haarzuilen en Den Haag zijn slechts enkele richtlijnen voor de route, die de komende weken bewan deld wordt. Op vrijdag 1 augustus ko men alle in Nederland logerende OF' Amerikanen naar Zeist voor de 'Dutch- D-Day.' Er verblijven tachtig andere H.K.H. Prinses Irene wordt dinsdag 5 augustus 47 jaar. onze folder Het is vrijwel zeker dat in het najaar een nieuwe zender beschik baar komt voor de centrale antenne-inrichting. Het gaat om Su per Channel, een Engels samenwerkingsverband tussen de BBC, Music Boe en ITV. Niettemin blijft het de vraag of de Soes ter televisiekijkers oog in oog worden gesteld met de uitzendin gen van de zender. Met de huidige negen zenders zit het kabelnet van het Soester cai-bedrijf vol, en om Super Channel te kunnen ontvangen zou dus te zijner tijd een regeling moeten worden ge troffen. De weg van de minste weerstand is de nieuwe zender te laten voor wat het is, maar volgens directeur B.M. Boneschans- ker van het gas- en caibedrijf zal de stem van de abonnees op het kabelnet een belangrijke rol spelen in de uiteindelijke afweging. Het is de gemeenteraad die uiteindelijk een keuze moet maken. De duurste oplossing is een uitbreiding van het kabelnet. Super Channel zou dan via de satelliet en de schotelanten ne in de huiskamers kunnen komen. De daarbij noodzakelijke investering spreekt van een bedrag van ongeveer anderhalf miljoen gulden. Uitgaande van een jaarlast van 350.000 gulden zou dit neerkomen op een tariefsverhoging van ongeveer 12 gulden per cai-abon- nee. De heer Boneschansker betwijfelt of alle mensen deze verhoging willen accepteren. Hoewel er volgens zijn idee best behoefte is aan een Engelse zender leert de praktijk dat de gemid delde televisiekijker voor verreweg het grootste gedeelte zijn toestel heeft af gestemd op de Nederlandse zenders. Het pand van het gas- en caibedrijf aan de Lange Brinkweg. Foto: Goos van der Wilt Dit ondanks het feit dat de jongeren re gelmatig aan de beeldbuis gekluisterd zitten wanneer de producten van de programmamakers van bijvoorbeeld Sky Channel zich een weg door de ether banen. Waarmaken "Er bestaat inderdaad belangstelling voor een Engelse zender, maar je kunt je afvragen of je dat moet doorgeven via een nieuwe investering of dat je dat tijdelijk moet doen ten koste van één van de andere kanalen. De huidige ca paciteit van de kabel is niet zo groot dat Super Channel erbij kan. Investe ren betekent een tariefsverhoging, maar hoeveel mensen willen hoeveel meer betalen. Ons idee is dat je een ta riefsverhoging niet kunt waarmaken met slechts één nieuwe zender. Je Het is nog niet precies bekend wanneer Super Channel officieel de lucht in gaat. De betrokkenen zijn momenteel druk bezig met het opstellen van sche ma's en andere voorbereidende activi teiten. Vast staat inmiddels al wel dat het streven van Super Channel is om zoveel mogelijk doelgroepen te berei ken. Music Box, één van de participan ten in het nieuwe satellietkanaal, blijft via Super Channel de muziekprogram ma's voor de jongeren uitzenden (ook 's nachts). Recente films, actuele do cumentaires en andere programma's gaan ook tot het aanbod behoren, maar definitieve uitspreken daaromtrent durft men op dit moment nog niet te doen, omdat Super Channel nog in een aanloopfase verkeert. Ook de Engelse televisiezender BBC en de Independent Tele Visions (een organisatie van onge veer twintig onafhankelijke televisie maatschappijen) gaan via Super Channel de lucht in. De fusie tussen de drie zenders is tot stand gekomen uit het oogpunt van besparingen op tech nische apparatuur. "We zijn nu nog in vol overleg, dus ik durf niet te zeggen wanneer Super Channel klaar is. An ders wordt het zo'n teleurstelling voor de mensen als we toch iets later via de satelliet gaan uitzenden. Maar eind dit jaar zit het er wel in", aldus een woord voerster van Music Box. Het woord is aan de abonnees van de centrale anten ne-inrichting en de gemeenteraad. Amerikanen in onder meer Vorden, Zutphen, Veenendaal en Amersfoort. Hamburger De OF—activiteiten beperken zich niet alleen tot Amerika en Europa. Inciden teel zijn dergelijk vakanties ook ge houden met Indiase, Hongaarse en Rus sische jongeren. Tot nu toe bestond de cyclus dan alleen uit het bezoeken van dat land. Een tegenbezoek in Neder land was niet mogelijk vanwege geld gebrek, en bovendien mogen de Rus sische jongeren (die in Rusland tussen de 30 en 40 jaar oud zijn!) niet wor den ondergebracht bij gastgezinnen. Het leukste evenement van de Operation Friensbip is volgens Dinky van Wel nog altijd de fietstocht rond het IJsselmeer met uit alle Europese OF-landen vijf jongeren. Tijdens hun verblijf in Nederland zul len de Amerikanen ongetwijfeld ver trouwd raken met de Nederlandse spij zen en dranken. Ook zoiets hoort im mers bij een uitwisseling. Toch lijkt het voor de hand liggend dat de gasten zo af en toe hun toeverlaat zoeken bij een glas cola met een hamburger, of misschien wel een kingburger. Een onder invloed van drugs en alcohol verkerende man heeft de politie in het afgelopen weekeinde heel wat werk bezorgd. Hij moest meer dan één keer worden aangehouden voordat hij ten slotte werd opgesloten. De man, een 37-jarige Soester, had na een bezoek aan Hilversum een auto ge stolen in de Hilversumse bossen. Ver moedelijk had hij daarvoor ook al een fiets in Hilversum meegenomen. Zijn vreemde rijgedrag trok op de weg naar Soest de aandacht van een andere weg gebruiker. Deze kon de man op de Beetzlaan klemrijden, om vervolgens de contactsleutels in bewaring te nemen. De drugsverslaafde nam daar op de benen. Een ingesteld onderzoek van de politie leidde ertoe dat de auto dief enige tijd later op de Kerkstraat staande gehouden kon worden. De man gebruikte een fiets als vervoermiddel. Omdat hij de herkomst van de fiets niet kon verantwoorden, wordt vermoed dat hij ook de fiets heeft gestolen. Om ongeveer drie uur in dezelfde nacht werd de politie verzocht naar de Van Goyenlaan te komen. Een bewoner had onder aan de flat hulpgeroep gehoord. Het bleek afkomstig te zijn van zijn dochter en schoonzoon, die in een garage de nacht doorbrachten. -Het tweetal was niet ontgaan dat een onbe kende een auto probeerde te stelen. Het gaf een signalement door van de ver dachte aan de politie door, waarna de politie de man in de omgeving vond. Het bleek dezelfde man te zijn, die de politie eerder thuis had afgezet. Ander maal werd de nog steeds onder invloed van drugs verkerende man meegeno men naar het bureau. Een onderzoek bracht aan het licht dat er nog een ar restatiebevel voor de man lag. Hij had een geldbedrag van 300 gulden moeten betalen op dwang van zes dagen hech tenis. De man is afgelopen maandag naar Utrecht vervoerd door het uitzitten van zijn straf. Hij werd meegenomen naar het politie bureau. Hij bleek zwaar ohder de in vloed van verdovende middelen te zijn. Om kwart voor tien 's avonds zette de politie hem bij zijn huis aan de Haver- weerd af. Korte tijd later kreeg de politie een melding binnen van een ver nielde toegangsdeur aan de Akkeren. De man had zich vergist in de woning en had in een poging binnen te komen een andere deur vernield. Ook bewerk te hij een ruit van zijn eigen woning zo danig, dat het glaswerk brak. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1