Artishock-gebouw mogelijk centrum voor paranormale genezers en helderzienden Tussen 2250 en 4040 Soesters zijn echte 'probleemdrinkers' YBNEDE w. □□I %m*ï Maak van uw vakantie een nuttige vakantie! zogezien 64e JAARGANG NO. 49 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 'Prandlogische Kerkéén van drie gegadigden Notitie over gemeentelijk alcoholmatigingsbeleid Volgende week: Rijwielvierdaagse Van Dam/Tempo! ZOMERPRIJZENFESTIVAL KORTINGEN VAN 50% OP ZOMERARTIKELEN MODE 'MM* TELEFOON 23530 GLAS HANDEL Soest wacht op NS Station Soest voor Artishock Ouders van scholieren TRAMEI STUDIEBEGELEIDING Doorlopende keukenshow bij: Nieuwe straatnaam in Soesterberg: 'Gemini' SCHOOLSHOl/ VAN DE VEN Tegen inlevering deze komplete/ vertentie (zie/ advertentie op Zontva/ eerste tien/ Plak een hier de Surfkleu/ andere 7.95 v& helft van Voor deze zen/ advertentie wij/ en maak uw voordeel 7 kompleet LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen W «jï> Regendag elke Zaterdag en Zondag vrij dansen KETTING FORMULIEREN Abonnement per haltjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Foto: Goos van der Wilt. Er bestaat een kans dat het oude Sint Jozefgebouw aan de Steen- hoffstraat, waarin nog altijd de vereniging Artishock gehuisvest is, in afwachting van het oude stationsgebouw 'Soest,' binnen kort het onderkomen wordt van een organisatie die zich o.m. be zighoudt met 'gebedsgenezing.' De organisatie is te onderschei den in de Pranalogische Kerk, waaraan verbonden is de Stich ting Humanité, volgens het briefhoofd 'Groepspraktijk Paranor male Genezers en Helderzienden,' gevestigd in de Amsterdamse Bijlmermeer. De Pranalogische Kerk heeft onlangs een bod uitgebracht op het gebouw, waarvoor de gemeente Soest tot dusver geen serieuze koper heeft weten te vin den. De kerk heeft de gemeente Soest aangeboden het gebouw tegen taxatie waarde over te nemen. Daarbij wordt de verkoopprijs vastgesteld door een beëdigd taxateur, die zowel door de gemeente als de kerk wordt aangewe zen. Popke Harder (48) is de voorzitter van de Pranalogische Kerk en van de Stich ting Humanité. In zijn praktijk heeft hij negen vaste medewerkers en een aantal 'losse krachten,' die allemaal actief zijn op één of meer terreinen van de paranormale geneeskunde. Harder heeft naar zijn zeggen 'stapels' brieven van mensen die via zijn krachten gene zing hebben gevonden voor zelfs de vreselijkste ziekten, kanker en aids niet uitgezonderd. Eventueel openbaart zich de genezende pranalo gische kracht ook door de telefoon. Pran& Pranalogie is de wetenschap van het 'prana,' een woord uit het Sanskriet. 'Het betekent zoveel als godsbewust- zijn of scheppend vermogen, maar je kunt het ook God, Boeddha of de natuur noemen,' aldus Harder, die zich sinds vier jaar met zijn genezerspraktijk be zighoudt. Daarvoor was hij directeur van een b.v. op het gebied van on roerend goed. Op 2l-jarige leeftijd openbaarde zich bij hem de ziekte multiple sclerose. 'Ik ben zelf dood geweest en heb een zwaar lijden gekend. Ik was totaal ver lamd, kon zelfs bijna niet meer spre ken, maar nu ben ik zo gezond als een vis, al kan ik één hand nog niet goed ge bruiken,' aldus de genezer. Door zijn ziekte is hij in staat geweest zijn eigen genezende krachten te ontdekken en ze nu te gebruiken om anderen te helpen. Bij het Ministerie van Volksgezondheid heeft hij intussen een verzoek inge diend om een officieel onderzoek naar de door hem en zijn medewerkers ge hanteerde geneeswijzen, waarvoor hij erkenning zoekt. 'Met je eigen bewust zijn kun je het prana bundelen en rich ten, en op die manier allerlei ziektes uitbannen.' De Pranalogische Kerk - die tot dusver geen andere vestigingen hééft dan in Amsterdam - en de groepspraktijk zijn al enige tijd op zoek naar een geschikte ruimte, het liefst met een kapel. Geheiligde grond 'We hebben hier nu een piepklein kapelletje in een verbouwde schuur, met een hele goeie sfeer. Dat is belang rijk. Zo'n voormalig klooster als in Soest heeft een goede gronduitstraling; het staat immers op geheiligde grond. Logisch, want nonnen hebben daar ja renlang gemediteerd en gebeden, dus er zijn bepaalde bewustzijnsstralen. Het is een fantastisch gebouw met een goede sfeer, uitstekend geschikt voor ons doel.' Niets is per ongeluk, ook de plaats van een klooster niet. Als ergens een kerk staat, dan kunnen mensen die daar ge voelig voor zijn die stralen gewaar worden. Er zijn plekken die erg geluk kig zijn, en andere die dat juist niet zijn,' aldus de van oorsprong Friese Popke Harder. Hij noemt de Pranalo gische Kerk 'de kerk van de nieuwe tijd,' die 'dus niet het oude godsbeeld aanbidt, maar meer een moderne versie.' Hij kan geen antwoord geven op de vraag wat het gebouw hem waard is. 'Dat bepaalt de taxateur. Je kunt het gebouw eigenlijk nergens voor gebrui ken, alleen zoiets als wij zijn geïnteres seerd. Voor kantoren of woningen is het ongeschikt. Je mag er ook niets aan veranderen. Het slopen kost 50.000 gul den, maar voor ons is het een uitste kend gebouw met een goede uitstra ling,' aldus Harder. 'Als klooster is het gebouw al zo'n 20 jaar buiten gebruik, en het hangt de gemeente als een mo lensteen om de hals. Die kan er niks mee doen en er ook geen koper voor vinden...' Drie gegadigden Harder is dus redelijk optimistisch over de kansen om het oude Sint Jozef gebouw te verwerven. Volgens ge- meentevoorlichter Ben J. van Os is Soest momenteel echter nog in onder handeling met drie gegadigden - waar van hem geen namen bekend zijn - die positief hebben gereageerd op de advertentie waarmee het gebouw in de landelijke pers te koop is aangeboden, nadat eerdere kontakten op niets waren uitgelopen. Volgens Van Os wordt er binnen enkele weken met de drie kandidaat-kopers gesproken, wat zal uitmonden in een ambtelijk advies aanB. W. Wie belangstelling heeft voor de Pra nalogische Kerk en de Groepspraktijk Paranormale Genezers en Helderzien den wordt door Popke Harder hartelijk uitgenodigd een donatie te storten op giro 3832200 in Amsterdam. Mensen die gebruik willen maken van de genees- gaven kunnen zich richten tot postbus 23555,1100 EB Amsterdam.i De gemeente Soest (40.000 inwoners) telt in de leeftijdsgroep van 16 tot 70 jaar op z'n minst 2252 'probleemdrinkers' en op z'n hoogst 4040, wat neerkomt op 5,5 10 procent van de bevolking. In de bevolkingsgroep van 70 jaar en ouder komt daar nog eens 2 3 procent bij. Een onrustbarend gegeven, aldus het College van Burgemeester en Wethouders. De cijfers staan in een beleidsnotitie ten behoeve van een op te zetten alco- holmatigheidsbeleid, waartoe de ge meenteraad zich bij de aanbieding van de begroting 1986 al min of meer had verplicht, toen men de problematiek 'verbijsterend' noemde. Overigens bestaan er geen concrete cijfers over de situatie in Soest. De in de aanhef ge noemde getallen zijn schattingen, af komstig van de Koninklijke Algemene Vereniging Volksbond tegen Drank misbruik, die daarbij gebruik maakte van concrete onderzoeken in Rotter dam en Limburg. 'Van probleemdrinken is sprake als een individu excessief alcohol gebruikt en als het drinkgedrag gepaard gaat met lichamelijke, geestelijke of sociale problemen voor de drinker zelf of voor anderen,' aldus de notitie. Excessief drinken wil zeggen: minstens 3 a 4 maal per week 6 of meer glazen alco hol minstens 9 tot 20 dagen per maand dezelfde dosering of minstens 21 dagen per maand 4 of 5 glazen. 'Eén stap verder en er is sprake van al coholisme,' aldus de notitie. Onder dat begrip wordt verstaan een vorm van excessief drinken, gepaard met 'tole rantie'meer drankgebruik is noodza kelijk om hetzelfde effect te verkrij gen. Bijna een derde van alle exces sieve drinkers kan alcoholist worden genoemd. De notitie besteedt uitvoerig aandacht aan diverse aspecten van de alcohol- problematiek, zoals de economische ef fecten. Daarbij blijkt de stijging van het gebruik steeds gepaard te gaan met een stijging van het aantal opna mes in ziekenhuizen, psychiatrische ziekenhuizen, inrichtingen voor versla- vingsziekten en ook van het aantal ongevallen. De kosten daarvan zijn be paald niet gering, als is een kosten- baten-analyse feitelijk niet te maken. 'Sociaal smeermiddel' Risicofactoren die leiden tot misbruik zijn o.m. het feit dat alcohol 'zeer ge accepteerd is in deze samenleving.' Bovendien heeft het een functie ('sociaal smeermiddel') en de maat schappelijke druk om het 'tempo' bij te houden. Jongeren tussen 12 en 18 jaar vormen een bijzondere risicogroep, omdat ze in een fase zitten waarin de keuze voor een eigen leefstijl een grote plaats in neemt. Ze zijn nieuwsgierig naar de De rijwielvierdaagse van van Dam Super en Tempo Toer vindt dit jaar plaats op 11,12,13 en 14 augustus. Afstand25 en 55 km. Start: 18.15 uur Super van Dam, Wiardi Beckmanstraat. Finishmaandag, dinsdag en woensdag bij clubgebouw Tempo Toer, don derdag bij Super van Dam, alwaar diverse verrassingen te wachten staan met fraaie prijzen, o.a. portable t.v., Walkman en draagbare radio. Iedere avond een nieuwe route, met onderweg een versnapering. Bij volbrenging van vier avonden ontvangen de deelnemers een fraaie herinneringstegel. Inschrijving: donderdag 7 augustus van 17.30 - 22.00 uur, clubgebouw Tempo, Industrieweg. Verder iedere dag bij Super Van Dam, afd. drogisterij, Wiardi Beckman straat. Kosten: volwassenen 6,-, kinderen 2,50; na 10 augustus l,~ extra. Daar komen de schutters. Op de Amersfoortsestraat in Soester- berg hield de politie vorige week in het holst van de nacht drie baldadige mili tairen aan, afkomstig van de Dumou- lin-kazerne daar. De heren waren wat boven hun theewater en zetten hun vreugde kracht bij door een fiets op een bushalte te gooien. Met een schrob bering werden ze overgedragen aan de wacht. NOG DRIE DAGEN ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Een ruitenhandelaar uit Cothen dacht verkoop te hebben gesloten. Maar men lachte hem uit want men bestelde de ruit i Van Ede op Soest. Raak geschoten! De onderhandelingen tussen de gemeente Soest en de Nederlandse Spoor wegen, over de huur van het gebouw van het oude station Soest aan de Stationsweg voor de vereniging Artishock, hebben nog altijd niet geleid tot een definitief huurkontrakt. "Er staat nog niets zwart op wit", aldus J. van Tol van de afdeling Welzijn van de gemeente. "De Spoorwegen hebben wel gezegd dat ze best willen verhuren, maar het gaat allemaal een beetje traag daar. Volgens Van Tol loopt het bij de NS over "nogal wat schijven". Ook wilden de Spoorwegen zelf nog wat opslagruimte bij het gebouw behouden. Het heeft vrij lang geduurd om een oplossing te vinden, maar daar is men in tussen uit. "Verder zouden we een brief krijgen, maar die hebben we nog niet gezien"aldus Van Tol. Wat Soest betreft staat niets een definitieve huurovereenkomst in de weg, al moet er eerst nog overleg worden gepleegd met de omwonenden, zoals is toegezegd. "Met de belangen van die mensen moet ook serieus rekening worden gehouden", aldus Van Tol. "Zodra de NS oké zegt gaan wij nog een keer met de bewoners praten, met het bestuur van Artishock erbij, om te kijken in hoeverre we tot elkaar kunnen komen, in goed overleg. Dat is de afspraak. Als uw kind met de hakken over de sloot over is gegaan lees dan even onze advertentie op pagina 7. Huiswerk? Ons werk! Tel. 02155-17089 Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! T.o. B.P. benzinestation Veldweg 4 - SOEST BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Tel. 02155-14878 Voor het plan Mercury in Soesterberg, waar een straatnaam moet worden vastgesteld, heeft de straatnaamcom missie het voorstel gedaan de naam 'Gemini' te kiezen, aansluitend bij de naar andere ruimtevaart-projecten ge noemde wegen als Apollo, Mercury en Wostok. Het Mercury-project uit de be ginjaren zestig werd in 1964 gevolgd door de serie Gemini-lanceringen met twee astronauten per capsule, waarbij ingewikkelde manoeuvres werden uitgevoerd, zoals het 'wandelen in de ruimte.' Neil Amstrong, de eerste mens die voet op de maan zette (als commandant van de Apollo 11) was ruim daarvoor deelnemer aan de vlucht van de Gemini 8. De gemeente raad beslist op 21 augustus. volwassen wereld en experimenteren met waarden, normen en gedragingen, maar bevinden zich juist in een kwets bare periode. De notitie schetst de achtergronden van het alcoholgebruik door jongeren en geeft verder een beeld van het be leid en de ontwikkelingen op rijks niveau, waaruit blijkt dat alcoholpro blemen niet langer uitsluitend 'op het individuele nive«u' kunnen worden be naderd door ze als een ziekte of, als de viant (afwijkend) gedrag te beschou wen, maar als een maatschappelijk verschijnsel dat de volksgezondheid bedreigt en dat op een breed maat schappelijk niveau om maatregelen vraagt.' Verhullend gedrag' De overheid doet het nodige aan een al- coholmatigingsbeleid, met name op het gebied van voorlichting. Het beleid is verder vooral gericht op het bevor deren van het vroegtijdig herkennen van problemen door de algemene hulp verlening. Van de werkelijke aard en omvang is slechts een deel zichtbaar. In de eerste lijn van de gezondheids zorg geldt dat ook, door het 'verhul lende gedrag' van de probleemdrinker- 'Desondanks telt een gemiddelde huis artsenpraktijk ruim 150 probleemdrin kers (Soest met 17 praktijken dus zo'n 2250), aldus de notitie. In het beleid van de rijksoverheid krijgt ook het paracommercialisme aandacht, waarbij wordt gesteld dat lo kaal overleg tussen horeca en sociaal- culturele instellingen het meest doel treffend is, waarbij gemeentebesturen een bemiddelende rol kunnen spelen. De gemeente speelt als voorbeeld gever, als wetgever en handhaver van de openbare orde, als subsidiegever of eigenaar van gebouwen etc., en ten slotte als voorlichter een belangrijke rol. Gedacht kan worden aan het weren van alcohol in gemeentelijke gebouwen of beperking tot zeer speciale gebeur tenissen en een zeer terughoudende verstrekking of helemaal geen ver strekking tijdens door of vanwege de gemeente belegde recepties en der gelijke; de aanpassing van sluitings tijden van cafésverbod van verstrek king in openbare gelegenheden, verbie den of terugbrengen van reclame, ver bod van verkoop door sportclubs tij dens jeugdwedstrijden en het beheer sen van het aantal en de verspreiding van horeacevoorzieningen via de be stemmingsplannen. Verder kan gedacht worden aan regel matige politiecontroles, 'met name bij specifieke feestelijkheden.' De ge meente kan in het kader van de subsi dieregelingen en het verhuur van ge bouwen ook voorwaarden stellen, maar daarbij moet dan tegelijk worden voorkomen dat een gesubsi dieerde organisatie (mede) afhan kelijk is van de baropbrengst. Werkgroep In de notitie wordt geconcludeerd dat er alle reden is een gemeentelijk alco- holmatigingsbeleid te ontwikkelen. 'Daartoe is het wenselijk dat er een werkgroep in het leven wordt geroepen welke de opdracht krijgt dit beleid na der uit te werken en te concretiseren, alsmede de op te starten activiteiten te volgen/begeleiden en te evalueren. Ge dacht kan worden aan een opzet als die van de werkgroep vandalisme, aldus de notitie. In zo'n werkgroep zouden vertegenwoordigers zitting moeten nemen van politie, eerste lijn gezond heidszorg, sport, onderwijs en andere instanties die op dit gebied deskundig zijn, met een lid van het College van B. W. als voorzitter en een ambtenaar als secretaris. De notitie staat op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van 21 au gustus a.s. Waar rook is, is kip... De politie kwam zaterdagavond in actie in een flatwoning aan de Smits- weg, waar sprake was van een opmer kelijke rookontwikkeling. De bewoner, de heer E., bleek doende te zijn met het grillen van een kip. Dat deed hij op een warmhoudplaatje, dat hij op de gaspit had gezet. De politie draaide het gas uit. E. verkeerde onder invloed van sterke drank. Onze vindt u op f de achterpagina. door GemrdPauI Een plotselinge omslag van het weer dreigde onze voettocht voortijdig in het water te laten vallen. Overvallen wor den door een regenbui van allure is niet zo'n ramp als je voldoende kleding in je rugzak hebt om het hemelwater zonder oponthoud naar de aarde te lood sen. Maar om 's morgens vroeg vanuit een comfortabele rustplaats domweg in een gestaag regentje voor de hele dag te stappen, dat valt niet mee. Het is een vorm van masochisme die ik niet op basis van vrijwilligheid zal bedrij ven. De eigenaar van het hotel, aan wie ons tijdelijk sterk teruggelopen enthousias me voor de wandelsport niet ontging, adviseerde ons het plaatselijke Ther- mabad in ons regenprogramma op te nemen. Die dag waren we opeens geen moderne vagebonden, maar bewogen we ons tussen mensen die krom gelegen hadden om zo veel geld te verdienen dat ze zich nu in dezelfde houding kon den laten verwennen. Langs de kant van een van de binnenbaden deed een jonge, gebronsde god in hagelwit short, gymnastiek-oefeningen voor aan deze chronische kromgetrokken mensen die, in het water staande, krampachtige pogingen deden zich in dezelfde bochten te wringen. Het van 770 meter diepte opborrelende bronwater van 60°C voelde na een natuur lijke afkoeling op weg naar boven tot zo'n 35°C, zelfs in het buitenbad nog steeds weldadig aan. De nog immer val lende regen was daar eerder grappig dan storend. Massagestralen onder en boven water werden gemarkeerd door even zo vele intens genietende Kur- gaste, die op het geluid van een ding- dcng telkens een plaats opschoven. An deren lagen ruggelings en zeer ontspan nen reiservaringen en levensgeschiede nissen uit te wisselen. De inhaleringsruimte, de gymnastiek- en massagetoestanden hebben we gela ten voor wat het was, maar we hebben wel uitgebreid onder een donderende waterval gestaan, in de sauna gelegen en in het Turkse bad gezeten. Als her boren mensen verwisselden we vele uren later het bronwater weer voor de regen. We overwegen nu om thuis een bord op de deur te spijkeren met iets als 'therapeuten' erop. Mijn lezers wil ik, uiteraard vertrouwelijk, onze therapie wel influisteren. Ongeacht de diagnose, sturen we al onze patiënten naar een Thermalbad. Wie nog goed ter been is zal de kuur moeten opnemen in een voettocht van enkele weken. Agressieve automobilist De politie heeft vrijdagavond op de Amersfoortsestraat in Soesterberg een Amersfoortse automobilist in bescher ming moeten nemen tegen een agres sieve medeweggebruiker, die in woede was ontstoken omdat de Amersfoorter naar zijn smaak te langzaam reed. De onbekende bestuurder probeerde C.J. uit Amersfoort klem te rijden, maar verdween later. De politie begeleidde J. naar zijn woonplaats. Girobetaalkaarten gestolen Er leek een einde te zijn gekomen aan de mysterieuze diefstallen van girobe taalkaarten, die enkele maanden gele den in Soest nog zo'n beetje aan de orde van de dag waren. Vorige week was het echter opnieuw mis. Mevrouw H.B. uit Soest deed bij de politie aangifte van de vermissing c.q. diefstal van 20 girobe taalkaarten. Die had ze al moeten ont vangen, maar het enige dat ze binnen kreeg was een dagafschrift met een af schrijving van maar liefst 4000 gulden wSreSSoowöTsoST Tel. 02155-17954 onze folder in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1