'brd O t Zwaantje 'Jonathan en Eron' over het leven na de dood Het Libris - 'Verhaal' van de Maand Excursie naar nieuwbouw politiebureau Internationale behendigheids wedstrijden voor militaire chauffeurs i^Qjekxnnes4^ 7 mm SPLINTER EEMLAND B.V. TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaaniêriiocQt SOES^ Jonathan en Eron HET WITTE HUIS 30 Augustus op Kamp van Zeist Centrale verwarming W. E. El verding naar TRANE Airconditioning Müiiitvniiï. voor doe-het-zelvers Een mini rotstuin voor iedereen WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 door Arie Wandelaar Arie Wandelaar is op vakantie Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammef, want zcrn ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 •03463 -1423 3769 BD Soesterberg Opnieuw paarden los gebroken De politie heeft ook vrijdagavond haar cowboy-vaardigheden moeten beproeven om twee paarden te vangen die aan de Stadhouderslaan waren los gebroken. Volgens de eigenaar was het hek nog stuk, nadat eerder de paarden ook al de vrijheid hadden gekozen. Ook nu werden de paarden weer terugge dreven in een weiland. Kraanvogel uit Dieren park ontsnapt Uit het Amersfoortse dierenpark is vo rige week een grijsblauwe kraanvogel, die niet was gekortwiekt, ontsnapt. De vogel prefereerde de vrijheid boven zijn gevangenschap, en dat valt te be grijpen. Toch zou het Dierenpark het dier - dat voor het oog van de leek nog net meeste wegheeft van een reiger - graag weer terughebben. Men wordt verzocht naar de vogel, die misschien nog in de omgeving zou kunnen rond vliegen, uit te kijken. Gestolen auto aangetroffen Passerende wandelaars ontdekten vo rige week aan de Hofslottersteeg een BMW, waarvan de achterruit was in geslagen. De gewaarschuwde politie stelde een onderzoek in, waarbij bleek dat het kontaktslot van de wagen ver wijderd was. Na verder onderzoek kwam vast te staan dat de auto gestolen was bij een garagebedrijf aan de Kerk straat, waar hij een dag eerder voor de deur te koop was gezet. Bij het ga ragebedrijf had men de auto nog niet gemist. Nieuw boek van Soester uitgeverij Kairos: ver het kvcu ua «Je «lood 'In 'Jonathan en Eron' gaat een nieu we wereld open en worden we gene zen van de waanvoorstelling dat het hier namaals zoiets zou zijn als een wolken dek met zingende engelen of een zwart gat waarin alles in het niets verdwijnt. In die wereld is veel duidelijker dan op aarde wat het leven in wezen is: een leerproces. Alles wat een mens beleeft is van betekenis voor zijn geestelijke ontwikkeling. Wanneer hij sterft ver laat zijn ziel het lichaam en gaat in een fijnstoffelijk lichaam naar een an der gebied, waarvan het trillingsgetal overeenstemt met het niveau van zijn geestelijke ontwikkeling. Hier begint een nieuw leven dat weer nieuwe er varingen brengt die kunnen bijdragen tot de verdere geestelijke ontwikkeling. Wanneer het voor de evolutie van de Nudist met blauw oog Zaterdagmorgen begaf de Amersfoorter J. v.d. S. zich per auto naar het nudistenkamp De Birk in de Soester Duinen. Op een bospad werd hem de weg versperd door een Mazda, waarvan de bestuurder aanvankelijk niet opzij wilde gaan. V. d. S. kon dat niet waarderen, pakte een bijl uit zijn auto en bedreigde daarmee de onbe kende chauffeur, die eieren voor zijn geld koos en de auto opzijzette. Na zijn verblijf in het nudistenkamp trof v.d. S. op hetzelfde bospad opnieuw de Maz da tegenover zich, met dit verschil dat zich daarin nu vier jongelieden bevon den, gewapend met honkbalknuppels. Bij de schermutseling die vervolgens ontstond liep v.d. S. een blauw oog op. De gewaarschuwde politie kamde de omgeving nog uit, maar vond geen spoor van de knuppelaars. Vogelhuisjesdief aangehouden De heer L., eigenaar van een dieren speciaalzaak aan de Burg: Grothe- straat, stelde zich zaterdagmorgen in verbinding met de politie omdat een onbekende man zojuist een vogelhuisje bij zijn zaak had weggenomen. De dief was verdwenen in de richting van het politiebureau. De attente politieman nen keken eens uit het raam en ontdek ten op de Van Weedestraat inderdaad een man die aan het signalement vol deed. De heer L. bleek hem het vogel huisje overigens alweer te hebben af genomen. De dader, de 26-jarige M.B. uit Amsterdam, werd nader aan de tand gevoeld. Hij bleek in het opspo ringsregister voor te komen, o.m. we gens overtreding van de opiumwet. Na verhoor werd hij heengezonden. Er is proces-verbaal opgemaakt. ziel nodig is, keert deze terug naar de aarde om opnieuw te inkarneren.' Dat schrijft de Soester uitgever Arjan F. de Groot - van de 'eenmansuitge- verij' Kairos aan de Irenelaan 53 - in het voorwoord van een opmerkelijk 'dubbelboek,' dat hij onlangs liet ver schijnen. 'Het is een heel bijzonder boek, maar ik besef heel goed dat niet ie dereen het leven na de dood een aan vaardbare realiteit vindt,' aldus De Groot, 'maar in dit boek wordt er niet moeilijk of geheimzinnig gedaan en blijkt het een werkelijkheid te zijn die in wezen niet veel verschilt van de onze.' Vergeleken met de fijnstoffelijke ge bieden is het leven op aarde bijzonder zwaar en moeilijk. Maar het kan juist daardoor bijzonder leerzaam zijn, want pas in moeilijke omstandigheden blijkt wat men geestelijk waard is. Het leven van de mens is in de eerste plaats on derworpen aan geestelijke wetten en als hij in denken of doen van deze wet ten afwijkt, moet hij ondergaan wat hij zichzelf of een ander aandoet. Door de gevolgen van de eigen fouten aan den lijve te ondervinden, leert hij lang zaam maar zeker zijn tekortkomingen te overwinnen. Zo bevrijdt hij zichzelf van wat hem beperkt en keert hij ge leidelijk terug naar de eenheid van zijn ware zelf, aldus de uitgever. Realiteit 'Jonathan en Eron' - 'over het leven na de dood,' luidt de serie titel waar van deze uitgave als deel 1 wordt aan gekondigd - waarvan twee verschillen de beschrijvingen van wat deze mensen na hun overlijden beleefden. Het was hun beider wens dat de mensen besef fen dat het leven na de dood een reali teit is en daarom hebben zij de moeite genomen hun bevindingen op te schrij ven en naar de aarde uit te zenden. Hun verslag is opgevangen door een vrouw, Atem genaamd. Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog kreeg zij 'de mededeling' dat ze aan een aan tal boeken zou gaan werken over het leven na de dood. In januari 1945 kwa men de eerste zinnen van 'Jonathan' door. Atem zelf schrijft daarover: 'Jonathan zei niet: 'Dag vrouw, ik groet je, het gaat goed met mij,' of iets dergelijks, maar dikteerde een paar zinnen over wat hij na zijn overlijden beleefd had. Ik heb het gauw op een papiertje ge schreven en daarna heeft het zich ver der voortgezet.' Over zijn identiteit onthult ze o.m. dat hij aan het eind van de vorige eeuw werd geboren en dat hij zijn aardse leven als ambtenaar bij de belastingen doorbracht, waaruit wordt verklaard dat in zijn na-aardse bestaan regels en voorschriften zo op vallend belangrijk voor hem zijn. Over Eron meldt de schrijfster dat hij als hoofd van de administratie bij een groot concern werkte en een echte 'boekenwurm' was, die van Vondel, f Couperus en Van Eden hield en veel over godsdienst en filosofie las. Boven dien was hij zeer muzikaal en was hij een toegewijd scheikundige en botani cus. 'Eron is 84 jaar geworden en door dat hij fysiek achteruitging zijn de laat ste levensjaren een lijdensweg voor hem geworden,' aldus Atem. 'Lichame lijke kwalen doen ook onze geest lij den en in het eerste hoofdstuk beschrijft hij hoe de littekens genezen worden en hij nieuwe kracht krijgt. 'Een nieuwe wijze van denken over de dood en het hiernamaals zal ons van een enorme last bevrijden en ons leven veel lichter maken,' meldt de uitgever nog op de omslagtekst van het boek. 'Uit deze boeken blijkt zonneklaar dat we ons na-aardse leven vol vertrouwen en met vreugde tegemoet kunnen zien. De uitgave kost 24,75, telt 152 blad zijden en is in Soest verkrijgbaar bij de boekhandel, bij De Bereklauw en Reformhuis Verkade. Het 'Libris-Verhaal van de Maand' geeft aktuele voorpublikaties van te verschijnen literair werk. Hierbij gaat het om de eerste originele publikaties van Nederlandstalig werk, of van de eerste Nederlandse vertaling van bui tenlands werk. Maandelijks komt Libris - een samen werkingsverband van 63 zelfstandige boekhandels, waaronder boekhandel Van de Ven Soest - met een voorpubli- katie van zo'n belangrijk boek dat daarna binnen 2 tot 6 weken bij de be treffende uitgever zal verschijnen. Het Libris-Verhaal van de Maand be oogt de lezer een beter inzicht in het te verschijnen boek te geven dan voor heen, zodat deze bij eventuele aan schaf al kennis heeft kunnen nemen van de stijl van de auteur en de strek- king van het boek. Tot nu toe kon de lezer zich alleen informeren via de vaak summiere samenvatting op de achterzijde van een boek. Bovendien heeft zo'n voorpublikatie natuurlijk ak- tualiteitswaardevoordat het eigenlijke werk verschijnt, heeft de le zer, en ook natuurlijk de schrijvende pers, al gratis een stukje van het werkelijke verhaal kunnen lezen. De Libris-groep vindt het belangrijk dat het werk waaruit gepubliceerd wordt in het algemeen een literair ni veau heeft. Het Libris-verhaal van de Maand kan zowel van de hand van een debutant als door een reeds gevestigde auteur geschreven zijn. Libris streeft naar een evenwicht tussen deze twee groepen auteurs. Bij het Libris-Verhaal staat 'verhaal' tussen aanhalingstekens omdat dit kan staan voor een veJrhaal uit een verha lenbundel, een min of meer afgerond onderdeel uit een te verschijnen ro man, gedichten uit een bundel, of een afgerond stukje uit een kinderboek dat gaat verschijnen. Het Libris-Verhaal van de Maand wordt uitgegeven in standaard formaat als dun boekwerkje van 8 pa gina's, inclusief cover en achterpa gina. De voorpagina is in twee kleuren druk, de tweede kleur wisselt per jaar. Onder de naam Libris werken 42 zelf standige boekhandelaren (totaal 63 boekhandels) samen. Kenmerkend is enerzijds het behoud van hun eigen boekhandels-identiteit met een zéér ruim titelaanbod, anderzijds treden zij kollektief naar buiten met Libris-pro- motiemateriaal, zoals folders, kranten, raambiljetten en nu dan ook met het Verhaal van de Maand. In de nabije toekomst brengen zij meer verras sende uitingsvormen. De naam Libris is reeds bekend van de wekelijkse top- 10 (fiction non-fiction) in de rubriek 'uitgelezen' van de Vrij Nederland boe kenbijlage. Elly de Waard Onlangs verscheen deel 2 uit de serie Libris Verhaal van de maand, een voorpublikatie uit 'Een wildernis van verbindingen' van Elly de Waard. Het is een hartstochtelijk epos, met een verloren liefde als centraal thema. Deze bundel kenmerkt zich bovendien door twee noviteiten 1. een lange reeks gedichten, ge schreven in een zelfde versvorm als 'Een winter aan zee' van A. Roland Holst. 2. dit wordt Elly de Waard's meest om vangrijke werk tot nu toe. Vó-clav Havel In de serie Libris Verhaal van de Maand verscheen op 1 juli jl. een voor publikatie van 'Brieven aan Olga' van de Tsjech Vaclav Havel. Havel (Praag, 1936) is één van de drij vende krachten en woordvoerders van Charta '77. Tengevolge van zijn politieke akti- viteiten belandde Havel in 1977 in de gevangenis. Als Charta-aktivist wordt hij in 1978 weer gearresteerd, wat een onverwacht zwaar vonnis - viereneen half jaar vrijheidsberoving - tot gevolg had. Tijdens zijn gevangenschap schreef hij tientallen brieven aan zijn vrouw Olga. Het resultaat is een verzameling in drukwekkende beschouwingen over de zin van het bestaan, waarin lyriek en dramatiek niet ontbreken. Door ernstige problemen met zijn ge zondheid werd Havel in 1983 vroegtij dig ontslagen. Officieel heet het, dat zijn straf is 'onderbroken'. Op ieder willekeurig moment kan hij weer inge rekend worden om zijn veroordeling uit te zitten. De Erasmusprijs 1986 is toegekend aan Vaclav Havel. Toch zal hij de prijs dit najaar niet persoolijk in ontvangst kunnen nemen. Als dissident heeft een vertrek uit Tsjechoslowakije onherroe pelijk de beëindiging van het staats burgerschap tot gevolg. A.F.Th, van der Heijden Deel 4 in de serie Libris Verhaal van de Maand is 'De sandwich' van A.F.Th, van der Heijden. A.F.Th, van der Heijden (Geldrop, 15 oktober 1951) studeerde enige jaren filosofie in Nijmegen en Amsterdam. Onder het pseudoniem Patrizio Cana- poni debuteerde hij in 1978 met de ver halenbundel 'Een gondel in de Heren gracht.' Hiervoor ontving hij in 1979 de Anton Wachterprijs. Na 'De draaideur' (1979) werkt hij aan zijn groots opgezette romantrilogie 'De tandeloze tijd,waarin in nuchter proze verslag wordt gedaan van de generatie van de jaren zeventig, verpersoonlijkt in de figuur van de dertigjarige Amster damse junk Albert Egberts. Enige jaren geleden stierven van A.F.Th, van der Heijden relatief kort na elkaar een vroegere vriendin en een vroegere vriend. De eerste door eigen hand, de tweede onder onduidelijke omstandigheden: 'moord' volgens de één, 'zelfmoord' volgens de ander, ter wijl de officiële lezing het - aarzelend - op een 'ongeluk' hield. Pas door hun beider dood vielen de schrijver allerlei tragische gebeur tenissen op aan de levens van die zo schijnbaar verschillende mensen. Maar ofschoon zijn vriendschappen met hen elkaar goeddeels overlapten, wilde aanvankelijk geen enkele herin nering zich aandienen waarin de jongen en het meisje allebei voorkwa men. Van der Heijden bleef (in een soort eredienst van het geheugenzoe ken naar een voorval, hoe weinig spec taculair desnoods ook, dat ze samen liet zien. 'De sandwich,' een boek dat niet voor niets de ondertitel 'een requiem' draagt, vormt het verslag van die zoek tocht naar zo'n herinneringsbeeld, dat, eenmaal gevonden, zich met terugwer kende kracht vol voorspellende bete kenis zuigt en voor de schrijver tot een symbool van de dood wordt. 'De sandwich' verschijnt aanvang ok tober bij uitgeverij Querido te Amster dam. Welkom in HotelCafé, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* - 14140 Telex 79479 nl Raadsleden van de commissie Bedrij ven en de speciale begeleidingscom missie voor de bouw van het nieuwe politiebureau brachten maandagmid dag een bezoek aan de bouwplaats aan de Dalweg. Daar kregen zij tekst en uitleg over de vorderingen bij de bouw, onder aanvoering van de architect, de heer T. M. Bokhorst. Na afloop vond een gecombineerde in formele commissievergadering plaats, die grotendeels gewijd was aan de overwogen aanschaf van een "warmte- wiel" - een installatie waarmee aan zienlijke energiebesparing kan worden bereikt, doordat het de warmte uit de "afgewerkte" lucht voor een belang rijk deel terugwint. In de gemeenteraadsvergadering van juni was het voorstel om deze instal latie aan te schaffen aangehouden, me de in verband met onduidelijkheden over eventuele subsidiemogelijkheden. De commissieleden lieten zich maan dag uitgebreid informeren over deze en andere aspecten. De bijeenkomst had een informeel ka rakter, want pas in de reguliere com missievergaderingen zullen de verschil lende fracties een standpunt innemen. Intussen is wel komen vast te staan dat de subsidiemogelijkheden niet aan wezig zijn. Architect Bokhorst geeft uitleg over de nieuwbouw aan de Dalweg. Foto: Goos van der Wilt. Al 52 JAAR official dealer BAARN-SOEST Gespecialiseerd in jonge gebruikte Ford-auto's Verplichte autokeuring bij onze APK bedrijven BEUKENLAAN 80 keukendal) EEMNESSERWEG 16-22 - SOEST - BAARN TEL 02155-12643 TEL 02154-15555 Op zaterdag 30 augustus zal op het Kamp van Zeist te Soesterberg voor de vierde maal een groot aantal mili taire chauffeurs strijden om de natio nale militaire titel. Ook zal dit jaar een aantal militaire Dief wandelt kantoor binnen en maakt kluis leeg Op klaarlichte dag heeft een onbeken de dader zich vrijdagmiddag ontfermd over twee geldkistjes met inhoud, die in de geopende kluis stonden van een bedrijf aan de Koningsweg. De man was door diverse personeelsleden ge zien, maar door niemand staande ge houden. De beide geldkistjes, die zich in de kluis op de eerste verdieping be vonden, bevatten een flinke som geld: 2300 Duitse marken, 2200 Franse francs, 10.000 Belgische francs en 330 gulden. De diefstal speelde zich af tijdens de lunchpauze. J.K. uit Soest stelde de politie op de hoogte. Dronken automobilist aangehouden Op de Koningsweg hield de politie in de nacht van zaterdag op zordag de 36- jarige automobilist J.H.J. uit Soest aan, omdat zijn rijgedrag de aandacht trok. De man legde de blaasproeven af en moest zich tevens onderwerpen aan de bloedproef. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Tot Hoofd Unitary Sales is bij TRANE Airconditioning BV in Soest benoemd W. E. Elverding (40). De Nederlandse vestiging van het Amerikaanse TRANE-concern gaat zich met een afzonderlijke afdeling kleine airconditioning-systemen rich ten op dealers en installateurs voor winkels, kleine kantoren en praktijk ruimten in Nederland. Met een zeer uitgebreid leveringspro gramma en intensieve ondersteuning in know how en serviceverlening wil TRANE deze snel groeiende markt adequaat bedienen. De heer Elverding was voor zijn be noeming bij TRANE Airconditioning sinds 1969 werkzaam bij Bronswerk- Refac. chauffeurs uit Duitsland, Engeland en Amerika rijden om met de Nederlandse deelnemers te strijden om de militaire internationale titel. Het is de vraag of de Amerikanen opnieuw de wisselbe ker zullen veroveren. De behendigheids wedstrijden zullen gelijk zijn aan die van het vorige jaar, want opnieuw zal de NCKB haar baan leveren. Men rijdt dus weer in team-verband en elk team bestaat uit 3 rijders. Naast deze wedstrijden zal, evenals het vorige jaar, een groot aantal mili taire voertuigen worden opgesteld. De ze show zal bijzonder interessant wor den door het internationale karakter. Ook is een aantal bedrijven benaderd om een stand met voertuigen in te richten en mogelijk is, net als vorig jaar, een aantal nieuwe voertuigen te zien. Vorig jaar waren er maar liefst 11 voertuigen die voorheen nog niet in Nederland te zien waren geweest en dat is meer dan er op de laatste be- drijfswagen-RAI te zien waren. Naast al deze voertuigen is er ook weer een grote modelbouw-show en zoals het er nu uitziet zal ook hier het dubbele aantal deelnemers aanwezig zijn. Ook heeft een aantal modelbouw-verenigin gen hun medewerking aangeboden en de organisatie is vol vertrouwen dat het peil van de inzendingen weer even hoog zal zijn als het vorige jaar. Een hoogtepunt zal dit jaar ook zijn de openstelling van het Militaire Lucht vaartmuseum, wat zeker een bezoek waard is. Oldtimers Op de buitenterreinen komen weer een aantal Oldtimers acte de présence ge ven, waaronder een echte Ford-jeep. Ook is er weer een aantal spectacu laire films op het gebied van speciaal transport over de weg te zien. Of er ook weer een show van 4x4 voertui gen komt is nog niet zeker, maar de Volkswagen-test, categorie III (kombi met aanhangwagen) zal weer voor de nodige natte voeten zorgen. Een nieuw element is aan deze dag toegevoegd, nl. een foto-wedstrijd voor militairen waaraan prijzen zijn verbonden. Als op 30 augustus a.s. tijdens de In ternationale Kampioenschappen voor militaire chauffeurs een rally voor 4x4 voertuigen zal plaats vinden is de or ganisatie daarvan in hancfen van een gerenommeerde club op dit gebied. Be kend is de ronde van Huizen (N-H), een gebeuren dat steeds op Koninginne dag wordt gehouden en veel toeschou wers trekt. Spectaculair Van de start zal niet veel te mer ken zijn, want die vindt plaats op een tijdstip dat de poorten van het 'kamp van Zeist' voor bet publiek gesloten zul len zijn, maar de aankomst van de voer tuigen zal liggen tussen 13.00 en 16.00 uur. Deze aankomst zal geschieden met het nemen van enige spectaculaire hindemissen, zoals een groot gat dat met water gevuld zal worden en een wip van ruim twee meter boog, vervolgens tegen een stapel pallets op en over een aantal opleggers. Gezien het grote aantal bezoekers dat verwacht wordt zijn er parkeermaat- regelen genomen. Door de zorg van de Koninklijke Marechaussee zullen bor den langs de weg de toeschouwers naar de parkeerplaats brengen. Daar staat een aantal bussen (militair) te wachten en deze zetten de bezoekers voor de poort van het 'Kamp van Zeist' af. De parkeerplaats is te vinden langs de weg van Soesterberg naar Soest, ter hoogte van de vliegbasis. Aan het parkeren zijn geen kosten verbonden en ook bet vervoer met de bus is ge heel gratis. Aan de poort is een even eens gratis programma verkrijgbaar met nuttige informatie over de dag zelf en veel extra's. Geen entree-gelden worden geheven voor de toegang tot het Kamp van Zeist, het Museum, de Modelbouw show e.d., zodat ook dit jaar alle at tracties gratis zijn. Voor inlichtingen tijdens de kantoor uren: de heren Wagter of Bos, tel. 03404- 34222, tst. 2096. Buiten kantooruren: Klarinet 393, Soest, tel. 15205. Op Soest hewwe meer daan hongderd horeca bedrieven en doar vaalle aalle zoake ongder woar je waat ken ete en drinke. Dus op elke vierhongderd Soes- ders hejje zo'n tent. Bie ons zaajje dus niet gauw laast kriege vaan honger of dorst. Ajje niks in huus het daan hoef je moar un poar staappe te doen om un haappie te kope. We motte ongder- haangd aal oardig laandelukke bekend heid vaan de kleine schoaltjes met lek kers, waant un draankjesfebriek goat juust op Soest un nieuw neutje uut- prebere. Zouwe ze denke daawwe hiero zo'n dorst hebbe? Ajje leest hoeveul sjuf- feurs d'r wekeluks teuge de laamp rieje met een slokkie op, daan zouw je daat wel hoast zeige. Moar goed, ik vin ut toch un heule eer veur Soest om zo proefkonien te weze. Aallenig haa'k ut eerlukker 'evongde as in aalle hongderd etoablisemengte waat te preuve zou weze. Waat moewe noeng niet laang stoan te waachte om te wete of we ut spul lekker vingde. De V.V.V. mot moar us laangdeluk recloa- me goan moake veur de "Hongderd vaan Soest". Vaan 't joar niet meer, daa's aal te loat, moar veur 1987 kaw- we best prebere om un hongerende en dorstende menigte op Soest an te krie ge. Vaandoag de daag is ut aal heul gewoon om uut ete te goan moar vrog- ger deje daat aallenig de luu met ceng- te. Un heul enkelde keer braach me voader zoaterdaagsoaves wellus un ge- baakkie meej as tie goed verdiend haad, moar daa'k met me ouweluu uut ete ben 'eweest kaan'k me niet herin- nere. Netuurluk welles bie femilie as ter un oom en taante un huweluk haad- de waat heul laang besting of zoiets, moar niet zo moar un keertje. Ik weet nog daatter us un Soesder waas die meej uut ete 'evroagd wier en daat haad ie nog nooit bie de haangd 'ehaad. Hie wouw daan ok heul niet moar hie kong d'r toch niet ongderuut dus gong die moar met ze gaastmaan en 'vrouw an un toafeltje zitte moar hie zaat niks op ze gemaak. Wel op un mooie stoel. Affing, hie kong z'n eige nog aal oardig redde en toeng de ober kwaam vroage: "Hoe vond U de biefstuk?", zee de ouwe boas: "Heul toevaallig, aachter un bloadje sloai!" Waant thuus kreeg tie aaltied Zondaags un veul grotere laap vlees. En daan kong die.ok nog in de sju stippe. In 't hotel waas ter heul geejn ampaarte sjukom bie en daat bon die ok moar niks. 't Is aallemoal weer eerluk woar 'ebeurd zoas aallus waa'k scbrieft en ajje 't ming vroagt daan mok zeige, daatter zo moar un hoop veraangderd is bie ongs op Soest. Wien preuve is ongderhaangd aal heul gewoon moar een nieuw neutje komme hoale, daa's heulemoal ut end. Zouwe we bericht kriege, waanneer we motte komme opdroave of zouwe ze belle? Tusse de middaag bewwe meestaai wel thuus en daan kuwwe ok doaluk komme. Niet met de auto, loawe ut goeie veurbeeld geve. En we willen ok best vreemd goan ete as ze ut vroage. Vaan oavend zaalle we moar vaast us thuus goan oefene met preuve. Hannes van de Neng Automobiliste gewond bij aanrijding Bij een aanrijding op het kruispunt Soesterbergsestraat/Van Beuningenlaan raakte een van de be trokken bestuursters, de 2l-jarige mevrouw G. v.d. B. uit Soesterberg ge wond. Met een bloedende hoofdwond werd zij overgebracht naar Zonneglo ren, vanwaar zij na behandeling weer naar huis kon terugkeren. Het ongeluk ontstond doordat mevrouw V.d. B., toen zij van de Heideweg de Soester- bergsestraat opreed geen voorrang kreeg van de auto, bestuurd door de 22- jarige mevrouw M.G. uit Utrecht, die vanaf de Van Beuningenlaan de Soes- terbergsestraat overstak. Icnntnnr Steenhotfstraat 13 nuuiuui 3764 BH Soest effkiemv Telefoon 02155-1 0115 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Erik van Dorresteyn f medewerker 't Vaarderhoogt Zo'n 15 jaar geleden werden er zgn. mini rotstuinen geïntroduceerd, combinaties van rotsplanten in bak ken en schalen. Hiermede werden belangrijke nieuwe mogelijkheden geschapen ten aanzien van het gebruik van rotsplanten. Niet iedereen is im mers in de gelegenheid om een complete rotstuin aan te leggen, maar wel erg veel mensen willen van die groene bergminiaturen genieten. Zeer be langrijk is het daarbij te bedenken dat die bakken behalve op het terras en in de zitkuil ook op het balkon een plekje kunnen krijgen. Daardoor kunnen ook mensen zonder tuin op niveau rotsplanten kwe ken. Balkons op het zuiden en oosten zijn hiervoor in verband met de bezonning het meest geschikt. Asbestcementbakken, verkrijgbaar in allerlei ma ten en vormen zijn de goedkoopste oplossing. Voor een goede afwatering (vooral in de winter erg be langrijk moeten er gaten in de bodem worden aan gebracht. Soms gebruikt men hiervoor liever bak ken van een ander materiaal zoals schitterende aardewerk schalen, maar in eerstgenoemd ma teriaal groeien ze zeker zo goed. Als grond gebrui ken we normale potgrond, die overal verkrijgbaar is. In de bakken met aangepaste grond kunnen zelfs probleemkinderen onder de rotsplanten wor den gekweekt. Onder in de bak brengen we als drai nage potscherven of kleikorrels in een enkele cen timeters dikke laag aan. Al het overtollige water kan op die manier vlot worden afgevoerd. Alle rotsplanten zijn gevoelig voor doornatte grond en zullen dan ook weldra af sterven. De potgrond die we in de bak gebruiken moet goed worden aangedrukt, omdat dit zeer hu- mineuze mengsel een sterke krimp vertoont. De stenen die dienst doen als rotsen kunnen van diver se aard zijn. Lavasteen is een veel gebruikt pro- dukt door zijn natuurlijke vorm en de fraaie bruin rode kleur. Deze steensoort is in allerlei maten ver krijgbaar, maar kan met beitel en hamer zelf ook eenvoudig van afmeting worden veranderd. Een an dere veel gebruikte steen is de zwerfkei of maas- vindling, een harde steensoort in allerlei kleur nuances en in diverse maten te koop. Nadat we de stenen op een fraaie manier hebben verdeeld over de bak of schaal kan het planten plaatsvinden. Vooral veel huislook soorten, vetkruidachtigen en steenbreeksoorten zijn goed te gebruiken als gar nering van de rotsbak. Ook kleinblijvende gras soorten en een groot aantal andere rotsplanten als tijm, gipskruid, steenanjers etc. voldoen. Als de bak beplant is kunnen we het geheel afstrooien met steenslag (split, grind) hetgeen het uitdrogen van de grond voorkomt. Aanvankelijk is watergeven be langrijk maar na enkele maanden zal het water geven slechts in uitzonderingsgevallen nog nodig zijn. 's Winters kunnen we de bakken zeker als ze hoog op de balkons staan, tegen felle vrieskoude en wind beschermen door middel van een glasplaat of wat sparretakken.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9