TOK) Qdamci Onverdund zoutzuur bij Howson in riolering gestroomd Objectief onderzoek noodzakelijk bij fusie gasbedrijven Super Flower opent 21aug. Sporthal Soesterberg gaat kleine twee miljoen gulden kosten zogezien Calamiteit voorkomen door brandweer Soest, Baarn en Amersfoort oneens met provincie Herinrichting Rademakerstraat Oemensstraat wordt geasfalteerd v. Weedestraat 17 Ouders van scholieren TRAMEI STUDIEBEGELEIDING Informatietelefoon: 93665 Soest geeft nu dag en nacht voorlichting aan burgers Foto:0„derWilt Oud-ambulanceman C. Klomp overleden Bromfietser gewond bij aanrijding Groot assortiment Na aanrijding doorgereden Vrouw ernstig gewond bij val door lichtkoepel LET OP! Super aanbiedingen Honsbergen Zagend geluid ♦Inschrijving dagelijks Automobilist gewond bij aanrijding KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Vorige week woensdagmiddag heeft bij Howson Algraphy aan de Konings weg een calamiteit plaatsgevonden, als gevolg waarvan een hoeveelheid van ca. 200 liter onverdund zoutzuur in de riolering is gestroomd. De samenwerkende gemeentelijke en bedrijfsbrandweer heeft door onmid dellijk ingrijpen weten te voorkomen dat een en ander tot schadelijke effecten zou leiden. In korte tijd werd ca. 20.000 liter water door het riool gespoeld. Bij het Waterzuiveringsbedrijf aan de Maatweg heeft men regelmatig mon sters genomen, maar geen bijzonder heden kunnen constateren. Het ongeluk gebeurde rond half drie. Bij het onderhoud van de zoutzuurtank was vastgesteld dat er een afsluiter defect was. Uit voorzorg werd de in houd van de tank - 35.000 liter - over gepompt. Tijdens deze werkzaamhe den kwam aan het licht dat ook de pomp niet naar behoren werkte, waar door ca. 200 liter zoutzuur weglekte, zodanig dat het spul in een luchtslang van of naar een compressor stroomde. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die binnen een kwartier aan de slag ging met het pompen van water om het zoutzuur te verdunnen. In de tussentijd was het personeel van Howson met de eigen blusappara tuur al begonnen met de verdunning. Later heeft de afdeling reiniging van Gemeentewerken het doorspoelen overgenomen. Dat de getroffen maatregelen direct resultaat hadden is mogelijk ook toe te schrijven aan het feit dat in de di recte omgeving de Coca Colafabriek spoelwater loost met een hoge Ph- waarde, waar loog wordt gebruikt dat Het doorspoelen van de riolering bij Howson. het zuur neutraliseert. Een eerste on derzoek heeft uitgewezen dat de rio lering geen beschadiging heeft opge lopen. De defecte pomp is door de po litie in beslag genomen voor technisch onderzoek. Enige tijd geleden heeft de gemeente raad een krediet beschikbaar gesteld voor de herinrichting van de Radema kerstraat in Soesterberg. Een voor waarde daarbij was dat belanghebben den nog wel over de detailuitwerkin gen konden overleggen. Inmiddels zijn betrokkenen schriftelijk benaderd. Er werden 46 brieven ver zonden, daarvan werden 26 reakties terugontvangen. De betreffende te keningen worden nu uitgewerkt. Ver volgens zal in september/oktober na der overleg met betrokkenen gevoerd worden. Een en ander leidt ertoe dat de uitvoering van de herinrichting Rademakerstraat in de winterperiode zou kunnen starten. Burgemeester en Wethouders hebben om praktische en financiële reden be sloten in maart/april 1987 met de werk zaamheden te beginnen. De praktische reden is dat in de winter een langdu rige uitvoering met wateroverlast aan de orde is, terwijl de financiële reden is dat er in een winterperiode vaak veel onwerkbaar weer is, wat het werk dus duurder maakt. De Clemensstraat, tussen de Konings weg en de Turf streek, wordt donder dag 14 en vrijdag 15 augustus van de laatste asfaltlagen voorzien. Dat be tekent dat donderdag 14 augustus tus sen 12 en 17 uur en vrijdag 15 augus tus tussen 7 en 17 uur geen gebruik gemaakt kan worden van de Clemens straat om de woningen in Overhees te bereiken. Langzaam verkeer kan dat wel. Autoverkeer zal komende van af de Koningsweg van de Obrecht- straat en de Dorpsstreek gebruik moe ten maken. In het gemeentelijk INFOr- matiecentrum hangt een tekening van het werk. Als eerste stap naar een mogelijk gro ter samenwerkingsverband op het ge bied van de energievoorziening streven de gemeentebesturen van Soest, Amers foort en Baarn naar een fusie van hun gemeentelijke gasbedrijven. Daarmee wordt voldaan aan de wens van zowel de regering als het provinciaal bestuur om te komen tot een reorganisatie van de "energiedistributiesector". De fusiemogelijkheden van de gasbedrij ven wordt onderzocht door een bege leidingsgroep, bestaande uit de drie verantwoordelijke wethouders, ge adviseerd door de directies van de be drijven en anderen. Een ambtelijke stuurgroep heeft als opdracht de bestuurlijke, juridische, financiële, organisatorische en per sonele aspecten, die samenhangen met het nieuw te vormen bedrijf, te on derzoeken. Haar rapport is inmiddels klaar. Er is nu echter een vervolg onderzoek nodig, waarbij van de drie bedrijven de inbrengwaarde van de activa en de winstomvang worden vastgesteld en bovendien de fiscale aspecten, alsmede de zgn. "desinte- gratieschade", in kaart worden ge bracht. Dat vervolg-onderzoek gaat zo'n 100.000 gulden kosten en Soest zal daarvan 26.000 gulden voor zijn reke ning moeten nemen. Baarn en Amers foort betalen resp. 16.000 en 58.000 gul den. Objectiviteit Het onderzoek zal in de tweede helft van dit jaar plaatsvinden en op voor stel van B W. worden uitbesteed, "met het oog op de voor dit onder zoek noodzakelijk geachte objectivi teit", aldus het College in het voorstel aan de gemeenteraad om een krediet van 26.000 gulden vast te stellen, ten laste van de post administratiekosten gasbedrijf. "De begroting van het gas bedrijf biedt voldoende ruimte om deze lasten te dekken zonder dat daarmee de begrote winstuitkering aan de alge mene dienst in gevaar wordt gebracht", aldus het College. Het streven van de overheid is gericht op een structuur van "horizontaal" ge- integreerde gas-, elektriciteits- en stadsverwarmingsbedrijven. De mi nister van Economische Zaken stelde de Veen (Elektriciteitsbedrijven), de VEGIN (gasbedrijven) en de VESTIN (stadsverwarmingsbedrijven) in de gelegenheid zelf met voorstellen te ko men. Deze instanties zijn het wel met de plannen eens maar vinden o.m., anders dan de minister, dat een "ener giebedrijf" geen minimaal 100.000 aan sluitingen zou behoeven te hebben, maar dat bijvoorbeeld 30.000 al vol doende is om doelmatig te kunnen ope reren. De minister wil voor oktober 1987 concrete plannen op tafel hebben. Een speciale stuurgroep moet het reor ganisatieproces in de energiedistribu tiesector nu gaan ontwikkelen. In re gionale commissies wordt verder ge werkt. Daarin hebben de besturen en directies van alle betrokken bedrij ven zitting. De commissie voor de pro vincie Utrecht telt binnen haar gele deren ook de wethouder Bedrijven en de directeur van het gasbedrijf, de he ren Van Logtenstein en Boneschansker. Oneens Provinciale Staten en de gemeenteraad van Utrecht willen overigens een be drijf dat de hele provincie bedient. Soest, Amersfoort en Baarn zijn het daarmee gloeiend oneens, zo blijkt uit een brief die in april j.1. al werd ge stuurd. "Bij ons bestaat de indruk dat de verbruikers in de gehele provincie Utrecht zullen moeten gaan bijdragen aan de oplossing van de problemen als gevolg van het provinciale beleid in zake stadsverwarming. Daardoor zul len uw voorstellen niet leiden tot een goedkopere levering van energie aan de verbruikers" aldus de drie gemeen ten aan de Staten en de Utrechtse raad. De drie gemeentebesturen zijn ervan overtuigd dat een gefuseerd bedrijf voor Soest, Amersfoort en Baarn "qua omvang een garantie in zich draagt met betrekking tot een efficiën te bedrijfsvoering, daarmee erken nend dat in de energiedistributiesector niet aan enigerlei vorm van schaalver groting kan worden ontkomen, maai dat zeggenschap van het lokale bestuur voor deze sector ook in de toekomst ge waarborgd moet zijn' Dat heeft de drie gemeentebesturer doen besluiten te streven naar een fu sie van de gasbedrijfen in slechts deze gemeenten. i Als uw kind met de hakken over de sloot over is gegaan lees dan even onze advertentie op pagina 7. Huiswerk? Ons werk! Tel. 02155-17089 De strijd op de beeldbuis was amper gestreden toen plots uit de deur een ruit werd gesneden. Sieraden weg, oh, wat een pech. Van Ede kwam snel: bracht 't ruitje al mede. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Sinds vorige week beschikt Soest over een eigen 24-uurs informatietelefoon. Wethouder Ries van Logtenstein stelde de apparatuur vrijdagmiddag j.1. in werking door in het gemeentelijk Infocentrum aan de Steenhoffstraat het nummer 93665 te bellen, waar hij als eerste het ingesproken bandje te horen kreeg, waarop een aantal com missievergaderingen van de gemeen teraad worden aangekondigd. Het bandje bevat ook actuele inlichtingen over afsluiting van wegen, wegomleg- gingen, etc. Met de ingebruikneming van de 24- uurs informatietelefoon is een lang ge koesterde wens van de gemeentelijke afdeling voorlichting in vervulling ge gaan. De mogelijkheden waren er, nu nog niet zo lang geleden een nieuwe te lefooncentrale in gebruik werd geno men. Door personeelsgebrek op de af deling was er echter nog niets van ge komen, maar de gemeenteraad heeft, vooruitlopend op de behandeling van de begroting 1987, beslist dat er een in valkracht kon worden aangetrokken. Daardoor is de continuïteit verzekerd van het inspreken op de band. Sinds 1 juli j.1. is het bureau voorlich ting weer volledig bezet; het Infocen trum is elke werkdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend, dus er is voldoende gele genheid om het bandje in te spreken. De gemeentelijke "boodschappen" kunnen niet langer duren dan 2 minu ten en 30 seconden, want dan is het bandje vol. In beginsel wisselt de tekst elke vrijdagmiddag, maar er is - in bij zondere gevallen - ook mogelijk de in formatie aan te passen aan de meest actuele gegevens. Met de ingebruikneming van de infor matietelefoon wordt ook tegemoet gekomen aan het verzoek van de Adviesgroep Gehandicapten Soest, met name ten behoeve van de informatie aan visueel gehandicapten. Volgens de wethouder is de informatie telefoon te beschouwen als een voorloper van de gemeentelijke Kabel krant, die via het CAI-systeem van de televisie kan worden uitgezonden. Het is de bedoeling met de telefoon eerst ervaring op te doen, aldus Van Logten stein, die zei te hopen op adviezen van gebruikers en Dositieve reacties. Wethouder Ries van Logtenstein stelt de informatietelefoon in gebruik. Voorlichter Ben van Os en burgemees ter Paul Scholten zijn blij dat het ap paraat werkt. De sporthal in Soesterberg staat op de agenda van de gemeenteraadsver gadering van 21 augustus. Het College van B. en W. heeft de raad voorgesteld voor de bouw van de hal, die met in gang van het seizoen 1987-1988 bespeel baar moet zijn, een krediet beschik baar te stellen van 1.791.580,-. De hal in Soesterberg zal worden gebouwd op het voormalige korfbal terrein aan de Banningstraat. Het be stuur van de sportstichting heeft ge kozen voor het plan van Vaessen. Al gemeen Bouwbedrijf te Vught. Dit gaat om een hal met een sportvloer van 28 bij 44 meter. De stichtingskosten van de hal zijn ho ger uitgevallen dan oorspronkelijk was gedacht. Dit is veroorzaakt door kosten stijgingen in de bouwwereld en door enige aanvullende en noodzakelijk ge achte voorzieningen. Door te kiezen voor een speciale be lastingtechnische contructie, waarbij de gemeente de bouwopdracht ver strekt en de hal vervolgens verhuurt aan de sportstichting, komen de stich tingskosten van 1.791.580 gulden toch nog beneden het bedrag te liggen dat de raad heeft bepaald als maximaal budget: 1.815.400 gulden. De jaarlijkse extra lasten, boven de lasten waarvoor binnen de sector al dekkingsmiddelen waren gevonden, bedragen 125.513 gul den. Daarmee kan het plan gereali seerd worden binnen de ruimte van 138.000 gulden die in de voorjaarsnota is geschapen. Aanvaardbaar Naar de mening van Burgemeester en Wethouders is het plan op een aanvaard bare wijze aan de Banningstraat ge projecteerd. De situering is zo geko zen dat het overblijvende terrein nog voor andere doeleinden gebruikt kan worden. Hiervoor bestaan overigens op dit moment nog geen concrete plannen. Bij de sporthal worden in eerste in stantie vijftig parkeerplaatsen aan gelegd, meer dan naar verwachting nodig is voor normale omstandighe den, maar, niet voldoende voor top- evenementen. Voorlopig echter vin den Burgemeester en Wethouders vijftig parkeerplaatsen genoeg. Als blijkt dat uitbreiding van parkeergelegenheid noodzakelijk is, is er ruimte om meer parkeerplaatsen aan te leggen. In het voorstel wordt van de raad ge vraagd Burgemeester en Wethouders uit te nodigen al datgene te (laten) verrichten dat kan leiden tot een spoe dige realisering en ingebruikname van de sporthal met bijbehorende voorzieningen, zoals een restaurant. Zondagavond j1is plotseling overle den de heer Cees Klomp, tot voor en kele jaren chauffeur/ziekenverzorger in dienst bij de GGD Eemland, nadat hij dezelfde functie jarenlang had uit geoefend in dienst van de gemeente Soest. "De witte reus", zoals hij door veel Soesters werd genoemd, was een markante verschijning en een geliefd mens. Talrijke inwoners van Soest, die op een of andere wijze betrokken raakten bij een ongeval, of naar het ziekenhuis gebracht moesten worden, hebben hem in de loop van een lange reeks van jaren leren kennen. Dat gebeurde altijd in bijzondere omstandigheden, waarbij dikwijls veel afhing van het optreden van "de man van de zieken wagen". Klomp genoot groot respect bij talrijke inwoners en instellingen in Soest, zoals artsen, de EHBO, het Rode Kruis en het ziekenhuis, en zeker ook bij politie en brandweer. Zijn rust, zelfverzekerdheid en goede voorbeeld waren inspirerend voor tal van collega's en anderen, evenals zijn humor. Aanvankelijk combineerde Klomp zijn werkzaamheden op de am bulance van de EHBO met de rijwiel branche. Later trad hij in dienst van de gemeente en maakte nog niet zo lang geleden ook de overstap mee naar de gewestelijke gezondheids dienst Eemland. Bij zijn officiële afscheid in oktober 1984 werd hem tijdens een feestelijke bijeenkomst in de brandweerkazerne grootse hulde gebracht. De heer Klomp bereikte de leeftijd van 62 jaar. Hij reed maandagavond over de Burgemeester Grothestraat toen hij ter hoogte van Mariënburg plotse ling onwel werd. Op dezelfde manier als hij zovele jaren anderen in Soest naar het ziekenhuis had gebracht werd hij per ambulance naar Zonne gloren overgebracht, waar hij bij aan komst reeds bleek te zijn overleden. Soest verliest in Cees Klomp een bur ger van groot formaat. Doordat hij de bocht te ruim nam en daardoor op de linker weghelft terecht kwam, botste de 17-jarige S. v.d. B. uit Soesterberg vorige week tegen de auto van de 24-jarige H. S., eveneens uit Soesterberg. Een en ander vond plaats op het Van Maarenplein in hun woon plaats. De bromfietser moest voor on derzoek naar de Lichtenberg worden overgebracht. HARTJE-ZUID iacks, vesten, herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest De heer H. B. uit Voorburg, die vorige week zijn auto had gestald op het ter rein van Mariënburg aan de Burg. Grothestraat, ontdekte dat de wagen door een onbekend gebleven automobi list was aangereden. Hij stelde de poli tie op de hoogte. Maandagavond heeft zich bij een cafeta ria aan de Eigendomweg een ongeval voorgedaan, waabij de 38-jarige mevrouw W.H. uit Soest ernstig gewond raakte. De vrouw, die sinds enkele dagen bij de cafe taria werkzaam was, bevond zich op het dak boven de keuken, dat min of meer als balkon en kinderspeelplaats in gebruik was. Waarschijnlijk doordat ze haar evenwicht verloor viel zij door een kunst stof lichtkoepel, waarbij zij in de keuken terechtkwam. Men ernstige verwondin gen aan hoofd en rug werd zij per ambu lance naar de Lichtenberg overgebracht. Onze vindt u op de achterpagina. I (C.K door Gerard Paul Schijnbaar zonder aanleiding hoor je soms kort na elkaar verschillende men sen in volstrekt andere omstandigheden over hetzelfde onderwerp praten. Over deze gelijktijdigheid bestaan heel in teressante theorieën die echter te inge wikkeld en te uitgebreid zijn voor een cursief. Het verschijnsel zelf kan vol doende stof opleveren voor vele korte verhalen. Na het vertellen van een verjaard vakantie voorvalwaarin een hevig snur kende, bierbuiktorsende Duitser in een berghut een rol van betekenis vervul de, vertelde een nichtje van mij over haar slaapverdrijvende medepatiënten in Griekenland. Van de tien patiënten op de ziekenzaal snurkten er negen zo hartgrondig dat de tiende geen oog dicht deed. Zodra haar gezondheid het maar enigszins toeliet verliet zij over vermoeid dit luidruchtige herstellings oord. Los van dit verhaal ondernam mijn zus ter in gezelschap van een bevriende dame een geheel verzorgde reis naar Rusland. Reeds de eerste nacht was het duidelijk dat de vriendin, bij wie zij wegens de korte reisafstand nooit gelogeerd had, snurkte als een grote vent. Nu wil het geval dat mijn zuster niet alleen lief, maar ook zeer zacht moedig van aard is. Toen de vrouw dan ook terloops opmerkte dat ze in haar slaap wellicht een wat zagend geluid maakte, reageerde ze daar nauwelijks op. Voor de snurkster in kwestie niet eens zo opmerkelijk omdat een zagend geluid een enigszins gelijkmatig, zelfs monotoon geluid veronderstelt. Zoiets kan slaapverwekkend zijn. Geen van deze toegevoegde waarden was echter van toepassing op het hartstoch telijk geknor en gesteun van de haar voor deze lange reis toebedeelde slaap kamergenote. In wanhoop - nooit wilde mijn geliefde zuster zich daarover be klagen- ontstak ze eens in een plotse linge woedeaanval alle lichten. Het was reeds tegen het ochtendgloren. Een kort moment opende de rustverstoorder haar ogen en zei lief: 'Blijf jij gerust nog even lezen. Dat licht hindert me echt niet. Ik slaap gewoon door.' De daad bij het woord voegend legde ze zich plat op haar rug, wierp de armen boven haar hoofd en hervatte haar gruwelijke geluiden. Toen mijn zusje op een ochtend bij het ontbijt met moeite een geeuw wist te onderdrukken, vroeg een van de reis genoten of ze wellicht niet zo goed ge slapen had. Hoewel ze nog steeds niet bereid was de oorzaak van haar gebrek aan slaap bekend te maken, kon ze de vraag zelf moeilijk ontkennen. 'Ik weet hoe dat komt,' zei haar belang stellende medereiziger ietwat grimmig. 'Ik lig in de kamer naast jullie. En daar bleef het bij. Wecgbreestraat 205-207 Soest Tel. 02155-17954 's middags van 14.00 - 17.00 uur 's avonds van 19.00 - 21.00 uur onze folder Bij een aanrijding die zich vorige week donderdagavond voordeed in de bocht van de Insingerstraat en de Den Bliek laan raakte een van de betrokkenen, de 53-jarige J. de J. uit Soest, gewond. In de scherpe bocht kwam hij op de linker weghelft tere.cht, waar hem een landbouwtractor tegemoet kwam, bestuur door de 21-jarige E. van A. uit Bilthoven. De J. raakte één van de wielen van de tractor, met als gevolg dat zijn auto min of meer achteruit stuiterde, tegen de auto van de 23- jarige E. C. uit Soest, die achter hem reed. De J. liep door de klap snijwon- den in het gezicht op en moest in Zon negloren worden behandeld. Beide auto's werden beschadigd. De wagen van De J. moest zelfs worden wegge sleept. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort T elefoon 033 -1 8747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1