6?5 s m E o 0 Z cc 0 1 >Xf oc X 13 0 JJ w 0 Z 0 lil 5 VAN ESSEN DOET'T OP 3 MANIEREN. uon ©//en W §00 §0 uqtm j V GRATIS VERGROTING 00 GRATIS VERGROTING \ME Alcoholmatigingsbeleid Soest krijgt brede steun ISTAM tttakrr Ut 'Bij slechte ervaringen liever in augustus al starten met studiebegeleiding' scliocmakcB' VRIJDAG UW ROLLETJE GEBRACHT, ZATERDAG AL GENIETEN VAN UW FOTO'S? DAT KAN MET DE RAZENDSNELLE FOTOSERVICE GRATIS 13x18 VERGROTING Terug uit Titusville PAGINA 2 WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 SOESTER COURANT PAGINA 3 Burgemeester Scholten: raadsleden moeten zelf voorbeeld geven SOEST ÏSSE Direkteur Meiners van Tramei Morgen begin ik aan mijn huiswerk! denk ik U hebt volop keus dank zij de KODAK 1,2,3- show 1. De "Budget"-Print f 0,69 f 0,79* j 2. De "Select"-Print f 1,- f 1,10* 3. De "Super select"-Print f 1,95 itmcii»; B. en W. voelen wel voor speeltuin op de Eng T Oplossing voor 'onaanvaardbare situaties' in bebouwde kom Soest zoekt terrein voor zand- en grondopslag bij woonwagenkamp 240 ...195 TELEFOON 12387 sreniging deelt ptember 1986, Jieuweweg 14, envergadering iring d.d. 2 de- nededelingen. egroting 1987. edend: 1 be- tiesbaar)*. ributie 1987. 3 film: IE MIDDELEN igsprocesvan □ruik ervan, sen toelichting in vragen ge ur kunnen zich a.s. Het alcoholmatigingsbeleid dat Burge meester en Wethouders van Soest voor ogen staat kan in grote lijnen rekenen op de instemming van de gemeente raad. Dat bleek maandagavond tijdens de gedachtenwisseling in de commissie Algemene Bestuurszaken, waar de no titie voor zo'n beleid werd besproken. Alle fracties bleken zich erin te kunnen vinden, zij het dat hier en daar wel enkele kanttekeningen werden ge maakt. Tevoren had burgemeester Paul Schol ten opgemerkt dat het nog "een hele klus" zou worden om een gemeentelijk alcoholmatigingsbeleid handen en voeten te geven. Hij nodigde de raads leden nadrukkelijk uit mee te denken over de vormgeving daarvan. "Er wordt nog her en der rondgetast naar goede maatregelen; elke bijdrage is welkom." Hij deed de suggestie bij een volgende gelegenheid een deskundige van de Volksbond tegen Drankmisbruik uit te nodigen, die meer feitenmateriaal zou kunnen aandragen. Neks Blommers (WD) zag meer in nauwe samenwerking met andere ge meenten in de regio en met de GGD en de commissie Volksgezondheid. "De problemen houden niet op bij de gemeentegrens; laten we de zaak re gionaal in plaats van lokaal aanpak ken." Zij had zich nogal gestoord aan de "ongenuanceerde" krantekoppen over deze zaak, omdat in de notitie cijfers uit Rotterdam en Limburg "zo maar' worden overgezet op Soest. Rekensommetjes Ook Ans Greefhorst (CDA) had daar wat moeite mee gehad, al noemde zij het "misschien wel goed dat er een schrikeffect was ontstaan". Zij drong erop aan ook het jeugd- en jongeren werk en het sociaal-culturele werk bij de op te zetten werkgroep te betrek ken. "Daar speelt de problematiek van de noodzakelijk bar-opbrengst immers, en daar hebben we als raad zelf ook altijd aan meegedaan. We hebben hier heel wat rekensommetjes zitten ma ken over te verwachten barwïnsten. imst en volg een •ijven voor de TULEREN IDENTIE I, DUITS, FRANS, I, DUITS, FRANS, IAATSPRAKTIJK ie opleiding) EKHOUDEN JMINISTRATIE VERWERKING EN (ingang Dalweg) on 02155-12900 Wiebe Meilof (GPV) miste in het stuk concrete doelstellingen. "Het is niet duidelijk wat we precies willen berei ken." Hij wilde een koppeling leggen tussen de alcoholproblematiek en an deren vormen van verslaving, zoals drugsgebruik, roken en gokken, en had ook wat meer aandacht willen zien voor een strengere justitiële aanpak. Raymond van Gelder (PvdA) had hier en daar wat moeite met de "aanzet ten" voor het gemeentelijk beleid. Zo informeerde hij welke gedachten in het College leefden over de "voorbeeld functie": "Wat stelt u zich daarbij voor? Anders is het een loze kreet, 't Is allemaal waar wat er in de notitie staat, maar ik vind het wat te beschou wend. Laten we streven naar concrete maatregelen op korte termijn." Hij betwijfelde of ingrijpen in de slui tingstijden van de horeca een goede maatregel zou zijn om het drankge bruik terug te dringen. "Sterker nog: als wij de cafés om elf uur sluiten gaan de drinkers wel naar buurge meenten, met alle risico's van dien." Ook Van Gelder drong aan op afstem ming van het beleid met andere ge meenten en instanties. Gekunsteld Adriaan Pothuizen (d'66) noemde het vraagstuk - naar Haags voorbeeld - typisch een "immateriële kwestie waarover struikelpartijen kunnen ont staan." Wij zijn wij als politieke partijen eigenlijk? vroeg hij zich af, waarschu wend voor al te gekunstelde uitspraken die de raadsleden persoonlijk weer aangerekend kunnen worden: "Poli tici drinken ook wel eens. Hij bepleitte het nemen van voorde- handliggende stappen, zoals zelfbeper king bij de gemeente en het doörlich- ten van de subsidieverordening, in ver band met de afhankelijkheid van de verkoop van sterke drank bij diverse instellingen. Bert Krijger had wat moeite met het "open deur"-karakter van het stuk. Hij onderstreepte dat het om een "na bije" problematiek ging. "Al zou de omvang van het probleem in Soest klei ner zijn dan de kleinste schatting, dan nog zijn er in ieders directe om geving nog zo'n twee of drie mensen die ermee te kampen hebben. De groep probleemdrinkers is in elk geval gro ter dan welke welzijnsinstelling ooit kan bereiken." Burgemeester Scholten stelde met vol doening vast dat de commissie "voor honderd procent" achter de voorge stelde aanpak stond. "Dat had ik zeer nodig, want er spelen op dit gebied grote belangen, zoals het subsidiebe leid. Door uw positieve instelling heb ik voldoende vertrouwen om eraan te beginnen'aldus Scholten, die vertelde zelf voorzitter van de werkgroep te zullen worden. Voorbeeld Hij onderstreepte dat de rol van de ge meente groot is. "Ik reken er ook op dat de leden van de raad, als vertegen woordigers van de gemeente op het hoogste niveau, zich van hun voorbeeld functie bewust zullen zijn." "Wees eens explicieter", repliceerde Neks Blommers geprikkeld. "Wat be doelt u precies? Ans Greefhorst veronderstelde dat de burgemeester impliciet refereerde aan de gewoonte van sommige raadsleden om na afloop van de gemeenteraads vergadering nog een glas te drinken in een plaatselijke gelegenheid, maar de heer Scholten merkte op dat hij niet in ieders individuele verantwoordelijk heid wilde treden. Raymond van Gelder wees erop dat een raadslid niet hetzelfde is als "de gemeente". "Ik dacht meer aan officiële ontvangsten." Dat werd door de burgemeester beves tigd. "Maar we moeten ook naar ons zelf durven kijken. Verder moet ieder een het zelf uitzoeken. 'Gepaste wijze' Bert Krijger merkte op dat het niet ging om een "volstrekte drooglegging" van de gemeente, maar om op gepaste wijze met alcohol om te gaan. Vol gens hem is dat vooral een bewustwor dingsproces, dat niet in een handom draai te regelen is. Burgemeester Scholten wees er ver der nog op dat er voor een gemeente lijk beleid niet zoveel aanknoninersnnn ten zijn bij het sterk gestegen "thuis gebruik" als bij de horeca. Over de voor Soest gepubliceerde cijfers merkte hij op dat deze inderdaad een schijn-nauw- keurigheid bieden. "Maar we hebben voldoende aanwijzingen dat de lan delijke cijfers ook voor Soest gelden." Hij voelde niet zoveel voor een gelijk tijdige aanpak van de drugs-, rook- en gokverslaving, zoals Meilof wilde, al merkte deze op dat hij het vreemd zou vinden als er bijvoorbeeld op de scholen wel over de gevaren van alco hol gesproken zou worden, maar niet over de gevaren van het roken of de drugs. De burgemeester wees erop dat ook van de zijde van de scholen in het ver leden al eens was opgemerkt - ten tij de van de sluiting van het koffiehuis aan de F.C. Kuyperstraat, waar soft drugs werden verhandeld - dat alcohol op de scholen een groter probleem is dan drugs. Gildefeesten en Carnaval Bert Krijger hield nog een pleidooi om bij feestelijke evenementen - hij noem de met name de Gildefeesten en Carna val - ook aandacht te geven aan specia le politiecontrole, al wees de burge meester erop dat dat veel geld kost. Van Gelder polste de burgemeester nog over een eventuele reactie van het College op een motie in de gemeente raad, waarmee de raad bij de minister zou aandringen op het verbieden van alcoholreclame, met name op de tele visie. "Als wij hier een scherp mati- gingsbeleid voeren en op dat gebied gaat de propaganda voor het gebruik gewoon door, dan blijft het dweilen met de kraan open." Burgemeester Scholten antwoordde dat reclame in de gemeente moeilijk aan te pakken zou zijn, al had hij stellig de indruk dat het de laatste jaren sterk was toegenomen. Hij beloofde Van Gel der een antwoord van het College in de raadsvergadering van 21 augustus. FotoGoos van der Wilt De directie van Tramei voor de nieuwe ingang van het instituut. V.l.n.r. de heren Trapp, Meiners en Boutkan. ZO TE HOREN MEER DAN DRIEDUIZEND GULDEN CP-1007A Half- automatische platenspeler. Adviesprijs f 345,- Computer gestuurde luner/ versterker 40 watt Adviesprijs f 995,- TA-2027 Cassette deck Adviesprijs Alle komjjonenten in zwart of in zilver verkrijgbaar en te completeren met vele typen Onkyo luidsprekers. TE KOOP VOOR NET TWEEDUIZEND. Onkyo hifi-installaties worden meestal heel wat duur der geschat dan de prijs die ervoor is betaald. Juist ook door deskundige vrienden, die eens even kritisch naar uw nieuwe geluid komen luisteren. De hier door Onkyo geadviseerde kombinatie biedt u gehoormatig topkwaliteit in de 2 x 40 Watt-range. En u bent daar mee voordelig genoeg uit om u een paar voortref felijke speakers te kunnen veroorloven GOED GELUID IS GEEN KWESTIE VAN GELD, MAAR VAN ONKYO 3 jaar garantie Van Weedestraat 80 Soest-Tel. 02155-10344 "Veel ouders halen zich 'vrijwillig' problemen op de hals. Als Jantje met de hakken over de sloot is overgegaan, wordt eerst afgewacht hoe het verder zal gaan. Halverwege de rit, als de sfeer al naar de knoppen is, wordt er dan gedreigd met ingrijpen. De groot ste toevloed hebben we hier altijd tussen december (het kerstrapport) en april (het paasrapport). En dan is het veel moeilijker om ervoor te zorgen dat Jantje nog overgaat..." Dat zegt de heer H.H. Meiners, directeur van het bekende Instituut voor Huiswerkbegeleiding Tramei in Soest. Hij spreekt in dit verband van "een jaarlijkse frustratie", al heeft hij wel begrip voor de situatie waarin veel leerlingen en hun ouders verkeren. "Maar ik zeg altijd: wees wijs, en start als je slechte ervaringen hebt in augustus. Dan is het kind meestal in januari weer weg. Het meerendeel van de leerlingen die onder de hoede van de Tramei-mede werkers proberen hun resultaten op de middelbare school wat op te vijzelen vertrekt na een aantal maanden te zijn "bijgespijkerd". "Het is een misverstand dat je er voor een vol schooljaar aan vastzit," aldus de heer Meiners. "Maar als de paniek los breekt, in maart of april, moeten de mensen niet verwachten dat ze voor hun zoon of dochter een goed eindrap port kunnen 'kopen'." Erjcend fenomeen De huiswerkbegeleiding van Tramei blijkt goed aan te slaan. "Studiebege leiding is een volop erkend fenomeen geworden. Het komt er steeds meer in," aldus de heer Meiners. "Ook de scholen adverteren tegenwoordig met individuele begeleiding, terwijl ze het vroeger meestal maar niks vonden." Tramei heeft inmiddels vijf vestigin gen: in Soest, Amersfoort, Hilversum, Bussum en vanaf dit schooljaar ook in Zeist. Middelbare-scholieren kunnen er terecht voor diverse vormen van be geleiding: toezicht en hulp bij het huis werk, individuele bijlessen en eind examenbegeleiding, waarmee uitste kende resultaten worden geboekt. De heer Meiners: "Kijk, als je nagaat dat wij toch meestal de 'zwakke broeders' (en zusters) krijgen, met in het gunstigste geval 50/50 kans, dan is alles wat we daarboven scoren dus po sitief. Normaal hebben we een score van rond de 80 procent. Vorig jaar is slechts één van de leerlingen die we hebben begeleid gezakt. Ook hier geldt trouwens dat er meer kans van slagen is als men in augustus begint." Ook in vakantie Zelfs in de periode van de grote vakan tie zijn de deuren van Tramei geopend voor wie begeleiding nodig heeft, bij voorbeeld bij een taak. Maar ook voor jongelui die "zwak" zijn overgegaan en voor het komende leerjaar eigenlijk geen voldoende basis hebben is een week of twee bij Tramei niet slecht be steed. "Het zijn meestal jongelui die er met de pet naar gooien, die wij hier opvan gen," aldus de heer Meiners. "Het is eigenlijk nooit een kwestie van onkunde. Want wie het écht net kan, kan het hier natuurlijk ook niet. Het voordeel van een groot instituut als "Tramei" is in elke geval dat alle "dis ciplines" beschikbaar zijn. Er is een uitgebreide staf van bevoegde perso nen die de begeleiding voor hun reke ning nemen. Het instituut is al 13 jaar een begrip in Soest. Sinds vorig jaar is de naam van het instituut Meiners veranderd in "Tramei", toen de heer W. Trapp tot de direktie toetrad. Dit jaar verwel komt Tramei een nieuwe adjunct di recteur, de heer A. Boutkan, die zich speciaal met de vestiging in Bussum zal gaan bezighouden. De heren Mei ners en Trapp steken de meeste tijd resp. in de vestigingen Soest en Zeist, en Hilversum en Amersfoort. Knowhow Behalve de directe begeleiding is Tra mei ook actief met andere facetten van het studiebegeleidingswerk. Diverse instituten maken gebruik van de know how van Tramei, waarmee op franchise basis wordt samengewerkt. Verder is aan Tramei verbonden de Stichting Ontwikkeling Automatisering Studie begeleiding SOAS - een 100% Tramei- dochter - waarin de Soester Jos Weusten zich bezighoudt met het ont wikkelen van speciale computerpro gramma's. "Daar kunnen Philips en Educa niet aan tippen," aldus de heer Meiners. Tramei-Soest is gevestigd aan de Steenhoffstraat. Het gebouw (achter de oude r.k. begraafplaats) ondergaat momenteel een face-lift, waarbij Tra mei samenwerkt met de andere ge bruikers, zoals Hulscher en Physical. Het aantal zalen en kamers is belangrijk uitgebreid en het geheel ziet er straks - als de deuren weer opengaan voor een nieuwe golf van leerlingen - als nieuw uit. "We zijn er nu nog hard mee aan het werk," aldus de heer Meiners. "We willen niet te hoog van de toren blazen," legt hij uit, maar goed en degelijk werk leveren. De openheid naar de klanten - de ouders - staat Bussum HKvrajrSoost Zoisi daarbij voorop. We besteden veel aan dacht aan de kontakten met de ouders, en ook met de leiding van de scholen, uiteraard. Met diverse schooldirecties voeren we regelmatig overleg. Wie belangstelling heeft voor het stu diebegeleidingspakket van Tramei kan kontakt opnemen via tel. 17089. Bestuurders gewond bij mini-kettingbotsing Op de Amersfoortsestraat ontstond vorige week een gecompliceerde aan rijding, waarbij drie auto's betrokken waren. Zij reden alle drie in de rich ting Amersfoort. Wegens filevorming moest de eerste, de 28-jarige W. K. uit Zeist, zijn voertuig tot stilstand bren gen. De achter hem rijdende P. V. (26), eveneens uit Zeist, merkte dat te laat en botste tegen hem aan. Ook de bestuur ster van de derde auto, mevrouw D. H. (32) uit Zoetermeer, reageerde te laat. De drie auto's werden zwaar beschadigd. V. en mevrouw H. moesten voor onder zoek naar de Lichtenberg worden ge bracht, resp. met een hoofdwond en rugklachten, maar konden na behan deling huiswaarts gaan. Diefstal uit auto Een onbekende dader heeft vorige week de radiocassetterecorder weggenomen uit de auto van G. v.d. B. uit Soester- berg. De auto stond bij het sportcom plex aan de Kerklaan. De dader had een ruit vernield. g P afgedrukt op mat papier formaat 9 x 9 of 9 x 13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm afgedrukt op mat of glanzend papier op een formaat van 9 x 9 of 9 x 13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm* voor de liefhebber van een ruim formaat, of voor de reportage afgedrukt op glanzend papier op een formaat van 13 x18 cm foto-film-video computer; f WINKELCENTRUM -HARTJE-ZUID m jj 3 of de helft van de waarde in contanten Portemonnee gestolen Mevrouw M.S. uit Soest deed zaterdag bij de politie aangifte van de diefstal van haar portemonnee. Die was haar ontstolen tijdens een bezoek aan een supermarkt op de Smitshof. Behalve een bedrag van tien gulden bevonden zich in de portemonne ook nog een bankpasje en twee eurocheques, elk ter waarde van 300 gulden. BONT en LEDERWAREN Laanstraat 35 - Baarn Tel. 02154-12726 In beginsel staan Burgemeester en Wethouders niet afwijzend t.o.v. het verzoek dat kinderen van de Desmond Tutusschool in juni hebben gedaan om een speeltuin aan te leggen op de Eng. Burgemeester en Wethouders hebben inmiddels nader advies gevraagd over bekostiging en over de mo gelijkheid van plaatsing van speelwerktuigen. Op 12 juni boden vier kinderen van de Desmond Tutuschool een lijst met on geveer 115 handtekeningen aan, die door burgemeester P. Scholten in ontvangst werd genomen. In het kader van het in juni op de Desmond Tutu- school gehouden project "werken" mochten de leerlingen hun voorkeur uitspreken voor door henzelf aangedragen wensen. Het onderwerp "speel tuin op school'kreeg veruit de meeste stemmen. Naar aanleiding daarvan gingen de kinderen van de school met een hand tekeningenlijst de buurt in. In het begeleidend briefje schreven de kinderen: "Wij wonen in de omgeving van de Desmind Tutuschool. Daar zijn allemaal flatwoningen. Wij moeten onder de flats kunnen spelen. Er zijn grote gras velden, maar die worden als honden-wc gebruikt. In andere wijken van Soest zijn mooie speeltuinen. Wij hebben wel een zandbak, maar die is vies. De Vereniging van Huiseigenaren vindt ook dat er een speeltuin moet komen. Zij willen ons helpen, maar ze hebben niet genoeg geld. Wilt u zo lief zijn om een speeltuin te laten maken." Dit briefje met de lijst met handtekeningen werd in juni aan burgemees ter Scholten aangeboden. iPBni' Supersnel worden uw foto's afgedrukt. Binnen 24 uur! Nu ook: VRIJDAG BRENGEN, ZATERDAG AL KLAAR. (Zaterdag brengen, maandag klaar). Da's wat wij noemen razendsnelle fotoservice! Kom snel en profiteer. Dan kunt u zaterdagavond al genieten! En altijd: de beste kwaliteit! Van Weedestraat 85 Tel. 13917 Omwonenden van het Amersfoortse woonwagenkamp aan de Middelhoefse- weg hebben een brief ontvangen van het gemeentebestuur van Soest met be trekking tot de inrichting van een op slagterrein voor zand en grond. De BV voorheen Firma H. van Asch in Soest wil hiervoor van een aantal eige naren aangrenzende terreinen kopen, evenwijdig aan de Midjielhoefseweg. Gemeente-voorlichter Ben H. van Os bevestigt de informatie van het ge meentebestuur aan de omwonenden. Omdat er al een paar jaar gebrek is aan geschikte terreinen voor grond- aannemers waar zand, grond en der gelijk kan worden opgeslagen, zijn er gesprekken gevoerd met de directie van Van Asch. In plaats van de opslag in de bebouwde kom, zoals nu meestal gebeurt, is het de bedoeling van Van Asch een collectief opslagterrein van zand, grond en bosprodukten in te richten. Hier zouden ook anderen voor opslag terecht moeten kunnen. Uitsluitend opslag Burgemeester en Wethouders hebben inmiddels laten weten dat zij met het plan van Van Asch kunnen instemmen. Het heeft als voordeel dat daarmee een aantal onaanvaarbare situaties in de bebouwde kom kan worden opge lost. Overigens hebben B. en W. er met nadruk op gewezen dat het hier uitslui tend om opslag gaat en dat het niet gaat om verwerking of andere be drijfsmatige activiteiten. Ten aanzien van de terreinkeuze laten Burgemeester en Wethouders weten dat er stringente eisen zullen gelden met betrekking tot de landschappe lijke inpassing van het terrein en de ontsluiting via de Birkstraat. Verder zal de bestemming van het terrein zodanig worden aangepast dat ongewenste bedrijfsactiviteiten zul len worden voorkomen. Voor de uitvoe ring van het plan is het noodzakelijk dat er een aanlegvergunning wordt af gegeven. In dit verband wijzen B. en W. erop, dat de omwonenden dan in de gelegenheid zijn eventuele be zwaren in te dienen. Diefstal uit auto De heer P. Z. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van ver nieling. Onbekenden hadden met een scherp voorwerp de zijkant van zijn auto bekrast, die geparkeerd stond aan het Pijperpad. Donderdag 31 juli jl. kwamen acht van de tien studenten uit Soest bruin de bus uit. De afgelopen drie weken in Amerika waren een geweldige erva ring geweest. Titusville, een dorp dat over 20 km uitgestrekt is, waar geen openbare vervoer van betekenis is, waar iedereen vanaf het zestiende jaar auto rijdt en waar de stoplichten aan draden boven de weg hangen. Het drukke programma bevatte o.a. een bezoek aan Walt Disney World, Epcot Center, Sea World, Wet 'n Wild, Space Center, Aligator Farm, vele poolparty's en natuurlijk ook officiële bezoeken, zoals aan het gemeentehuis. Het tempo van de mensen ligt aan merkelijk lager. Eén van de redenen zou de warmte kunnen zijn. De zomer temperatuur is 45°C en zelfs na een tropische regenbui koelt het niet af. Het is net of je tegen een muur van warmte loopt. In de huizen en supermarkten is het daarentegen zeer koel. Overal vind je ventilators en aircon ditioning. Deze foto werd gemaakt bij de aan komst van de Soesters in "the States". V.l.n.r. voorste rij: Marco Scholten, Juiie Menne, Corien Kuyt, Debby Jans sen, Andreas van Es en Elbert-Jan van Zetten; middelste rij: Diane Steuer, Ineke v.d. Broek en Carlyn-Jane Engel; achterste rij: Patrick v. Ernst, Rob v.d. Fliert, Hilko Krook; Tina White, Mike Brockmeyer, Becky Beller, Tara Fitzgerald, Kim Miller en Paul Er- Alles bij elkaar was het zo geslaagd dat twee studenten nog wat langer blijven: Hilko Krook blijft tot 14 augus tus en Corinne Kuyt tot 25 augustus; zij gaat 3*6 week op vakantie mee met het gastgezin van haar zusje, die twee jaar geleden in Titusville was. Namens de studenten wordt het comité voor de organisatie van harte bedankt. Julie Menne i

Soester Courant | 1986 | | pagina 3