AK O ffQarthuijen 5 IUW T STER! Uit in Amersfoort 86/87 Plezierdicht, taalkunst, toneel, muziek JONG en °U° CentruM Luchtvaartmuseum: al ruim 50.000 bezoekers ^Qjehannes^ li III DAlN een feest v°°t DANS TUIN-ADVIESCENTRUM 't vamleriwogt PAGINA 8 :8 ÏOO WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 ERSOON! >uwing ;N reuper Proost Sanitair Voor dineren in de mooiste tuin van Nederland Juli topmaand met bijna 20.000 bezoekers Kunst ook natuurlijk iiüddmutv S'Bi voor doe-het-zelvers mmm Een Taxus voor iedere tuin hrifuing g op 20 en 27 lustus 3 september aal Credo- 19 - Soestdijk. h aanmelden n 17.00 uur tot )0uur -10974. ng aan op nderde ank gustus gustus. Soest tra voordelig ons het il wij zorgen it van SOEST door Arie Wandelaar Als Arie zijn wekelijks lijfblad moet geloven, en waarom niet, dan staan Soester slijters en plaatselijke lokalen met volledige dan wel gedeeltelijke vergunning moeilijke tijden te wachten. Soest met z'n 40.000 inwoners blijkt volgens een recente mededeling van het College van B. en W. een groot aantal probleemdrinkers te tellen. Op z'n minst 2250, op z'n hoogst 4040, in percentages 5,5 tot 10 procent in de leeftijdsgroep van 16 tot 70 jaar. Proost. Het getal 2250 wordt ontleend aan een onderzoek dat heeft uitgewezen dat ieder van de 17 huisartsenpraktijken te maken heeft met circa 150 probleem drinkers. Deze uitkomst heeft op Arie een ontnuchterende uitwerking gehad. Artsen met kleine- middelgrote- en grote praktijken, allemaal komen ze uit op circa 150 probleemdrinkers. Dat is sterk. Nog frappanter is het feit dat de reken meester (s) die tot deze uitkomst kwa men tijdens hun huiswerk iets anders dan ranja met een rietje gedronken schijnen te hebben. In Arie's school jaren, een tijd dat leraren uitsluitend buiten de lesuren alcoholische con sumpties tot zich namen, leerde hij dat de uitkomst van 17 x 150 het ge tal 2550 te zien gaf. De notitie vermeldt niet hoe men aan het getal 4040 is ge komen. Wellicht dat de gemeenteraads vergadering van 21 augustus a.s., wan neer het gemeentelijk alcoholmati- gingsbeleid ter sprake komt, over de merkwaardige uitkomst van de reken som en het getal 4040 uitsluitsel zal geven. De gemeentelijke notitie doet een aan beveling tot het instellen van een werk groep die zich met het alcoholmati- gingsbeleid gaat bezighouden. Daarin vertegenwoordigers van politie, eerste lijn gezondheidszorg, sport, onderwijs met een lid van het College van B. en W. als voorzitter en een ambtenaar als secretaris. Typisch figuren uit de wereld van de geheelonthouders. Geloofwaardiger kan het niet. Persoonlijk staat Arie altijd open voor dit soort verse stromingen. Het doet hem denken aan de geüniformeerde politie-agent die op de lagere school verkeerslessen komt geven. Een steviger houvast is er niet. Een progressieve aanpak is ook die van de acteur die tijdens lesuren iets komt vertellen over het opgeklopte wereldje van zichzelf aflikkende wind builen. Heel opwindend ook de tegen woordige zeer vroege sexuele voorlich ting. Een voorschotje of correctie van nog achterlopende ouders. Maar stel nou, niets menselijks is tegenwoordig toch vreemd, dat de le- den van de in te stellen commissie alcoholmatigingsbeleid en publiek, of in bescherming genomen door ge sloten overgordijnen, er zelf met regel maat ook eentje pakken, sterker nog, zelf probleemdrinkers zijn. Dat ben je overigens al als er per week een kratje Heineken doorgaat. Arie acht 't dan niet uitgesloten dat de leden (niet iedereen natuurlijk) met een glas in de hand oplossingen zoeken om "voor de zwarigheden, aan het alcoholpro bleem gekoppeld, een oplossing te vinden. Dit nu heeft iets weg van te worden geadviseerd door de heren v.d. nree- mer, Brouwer, v.d. Linden en Radema ker om de aankoop in hun respectieve lijke zaken te beperken tot frisdranken. Arie zou er scheef gestoord van raken. Het zou bovendien in commercieel op zicht van een treurige onhandigheid getuigen. Leuk willen zijn over een ernstig on derwerp? Het is allerminst de uitkomst van dit "Rondje Soest". Zo het vaststaat dat Soest 2550 pro bleemdrinkers telt dan moet daar iets aan gedaan worden. Maar dan wel door hulpverleners die weten waar ze 't over hebben en die op principiële gronden weigeren water bij de wijn te doen. Onderzoeken heb ben aangetoond dat er een klein duwtje voor nodig is om van probleemdrinkers alcoholisten te maken. Ook op basis van onvolledige gegevens is de situatie wat dit onderwerp betreft dus ernstig. ZO men serieus wil overkomen bij de bestrijding van het alcoholprobleem dan zullen probleemdrinkers veel oog en oor hebben voor de geloofwaardig heid van diegenen die maatregelen ne men of in het vooruitzicht stellen. Arie's vraag aan de toekomstige leden van de in te stellen commissie: "Wie van U werpt de eerste steen?" ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Motor over de kop bestuurder en passagier gewond Bij een ongeval dat zaterdagmiddag op de Vondellaan plaatsvond raakte de be stuurder van een motorfiets, de 26-jari- ge K.M. uit Soest, gewond, evenals zijn 18-jarige duopassagiere mej. C.K., eveneens uit Soest. Bij het inhalen van een auto gaf M. teveel gas, zodat hij met zijn voorwiel tegen de stoeprand reed. De motor sloeg over de kop. M. liep een gebroken enkel op. Mej. K. kreeg een hersenschudding en klaagde over pijn in haar rug. Beiden werden naar de Lichtenberg in Amersfoort overgebracht. Knipperlichten stuk gegooid Onbekenden hebben zaterdagmiddag de knipperlicht-installatie bij de onbe waakte spoorweg-overgang in de Peter van den Breemerweg stuk gegooid. De politie vond geen spoor van de daders. Personeel van de Spoorwegen heeft de lampen hersteld. Met deze eerste regels van het voor woord van de publikatie 'Uit in Amers foort 86/87' wordt al een indruk gege ven van het theater- en concertaanbod in het komende seizoen. Ruim 160 eve nementen, gegroepeerd in royaal 25 ru brieken van podiumkunsten, maken een ruime en zeer uiteenlopende keuze voor een ieder mogelijk. Onder het motto 'snelle beslissers heb ben de meeste keus' kan men metéén na de verschijningsdatum - vrijdag 15 augustus a.s. - zijn vrije-keuze-abonne- ment samenstellen én opsturen naar (of inleveren bij) de administratie van De Flint. De abonnementen worden in volgorde van binnenkomst per dag di- rekt verwerkt en toegewezen, zodat in derdaad een snelle reaktie beloond kan worden met de grootste kans op plaats toewijzing. Om zoveel mogelijk aanvragen te kun nen honoreren zijn dit seizoen van een aantal voorstellingen extra data in optie genomen. Deze zijn in het programma- overzicht vermeld. Wanneer deze reeds geboekte voorstellingen dreigen uitverkocht te raken, worden de optie data (als zodanig vermeld en met een opgenomen in het evenementenrooster °P PaS93-96) definitief vastegelegd. Hierdoor kan het teleurstellende 'uit-' verkocht' op het toegewezen abonne ment worden beperkt. Tot en met maandag 8 september kan een abonnement worden besteld, daar na is men aangewezen op plaatsen in de losse verkoop, waarvan er altijd een aantal, zij het zeer beperkt, zijn vrijge houden. Toegangsprijzen/abonnementen De gezamenlijke podiumproducenten en -afnemers, in casu theater- en con- certgebouwdirekties, hebben een aan vraag tot verlaging van het B.T.W.-ta- rief op de toegangsprijzen van 19 naar 5% ingediend. Wanneer deze aanvraag wordt gehonoreerd zal dat in de toe komst een positieve werking hebben op de hoogte van de entreegelden en een daarmee samenhangend te verwach ten grotere belangstelling van het pu bliek. Een uitspraak hierover wordt nog afgewacht, toch is in de toegangs prijzen nauwelijks enige wijziging ten opzichte van eerdere jaren. Een enkele lichte verhoging is toegepast in de ru brieken, waar de kosten navenant ste gen. Op de vermelde prijzen geldt als ekstra een korting van 10% indien men voor een abonnement kiest. Het programma 86/87 Zonder aan de verleiding toe te geven het hele programma de revue te laten passeren, zijn er toch een aantal vernieuwingen en veranderingen, die hier speciale aandacht vragen. De rubriek Ballet/Dans/Bewegings theater is niet alleen uitgebreider dan vorige seizoenen maar ook gevarieer der. Zo biedt zij de unieke gelegenheid kennis te maken met de japanse buto- dans en de volksopera uit Tibet on der de veelzeggende titel 'Dansen op het dak van de wereld' Evenementen in het week-einde geor ganiseerd mochten zich in een stijgen de belangstelling verheugen. Reden waarom het programma-aanbod m.n. op zondagen overdag is uitgebreid, zo dat méér mensen overdag van het the aterleven kunnen genieten: twee kof fieconcert-series van elk vijf concerten in het klassieke repertoire én met ei gentijds populair programma-aanbod, naast de nieuwe serie van vier Zon dag-Matinee '-voorstellingenwaaron der het spektakulaire optreden van 'Dr. Hot Neon'. In de serie 'Literair' komt nog nadruk kelijker dan vorig jaar het plezierdicht aan bod o.m. met Ivo de Wijs, Drs. P. en Midas Dekkers; Bea Meulman en Arthur Boni en tot besluit wederom Ju les Deelder! De serie Symfonische Muziek omvat dit jaar concerten van orkesten in volle symfonie-bezetting. Naast de ver trouwde klankkleur van Het Gelders Orkest zullen het (nieuwe) Forum Fil harmonisch in Amersfoort en twee gro te buitenlandse top-orkesten debuteren t.w. de Stuttgarter Philharmoniker en het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen. De laatste met solisti sche medewerking van Emmy Verhey. Ook de nieuwe rubriek kortweg 'Mu ziek' getiteld biedt vele verassingen met opnieuw Flairck, maar ook Gisela May, The Flying Pickets en - waar ve len al jaren verlangend naar uit zullen zien -... Herman van Veen. Een speciale pop-serie doet recht aan de grote kwaliteit die in dat genre op dit moment te genieten valt bij Mai Tai, Doublé W 5, The Time Bandits, I've got the bullets en Shocking Blue - terug van weggeweest. Voor de toneelliefhebbers is er een zeer royale keus in zowel reportoire-toneel als blijspelen, volkstheater en vrije produkties. Ook het circus van Martin Hanson is weer present, dit keer met niet minder dan het volledige Staats circus van de D.D.R. (Oost-Duitsland) voor het eerst op toernee in Nederland Geheel nieuw is de aanbieding van een serie van vijf concerten gepresenteerd door het Utrechts Muziekpodium onder de titel 'Jonge musici met jong repor- toire'. Telkens op donderdagavonden in de St. Aegtenkapel zullen ensembles van hét Utrechts Conservatorium hun bijzondere gaven ten gehore brengen in eigentijds en deels zelfs geheel nieuw reportoire, m.m.v. Ton Hartsui ker, Eli Goren, David Porcelijn, Jur- rien Sligter, e.a. Terecht mag men heel nieuwsgierig zijn naar deze bijzondere serie. En 'last but not least'een vliegende in ternationale start. Paul van Vliet maakt met zijn nieuwe engelse show een korte toernee door Nederland. Het materiaal voor deze show komt uit het gedurende de laatste tien jaar in Ne derland gespeelde theaterrepertoire dat in het engels is vertaald. Het brui sende gezelschap American Ballet Comedy Funny Feet maakt op geheel eigen wijze reklame voor alles in de dans! Twee feestelijke openingsavon den voor het nieuwe seizoen. Jongeren en het cjp Het programma 'Uit in Amersfoort 86/87' biedt voor jongeren zeker vele mogelijkheden. Niet alleen in de (pop- concertprogrammering, maar ook in het theateraanbod zijn aanknopings punten voor jong publiek te vinden. Via het Cultureel Jongeren Paspoort, kortweg cjp geheten, krijgt men in De Flint bij alle evenementen vijf gul den korting op de normaal geldende toegangsprijzen. Het paspoort geeft Restaurant prins hendriklaan 1 soest tel. 02155-13807 bovendien bijzondere faciliteiten bij een bezoek aan musea, galeries, abon nementen op tijdschriften, kranten etc., daarmee een breed cultureel ge bied bestrijkend. Om bij jongeren belangstelling voor dit terrein te kweken is ter stimulering van de aanschaf van een cjp een spe ciaal abonnement voor houders van dit paspoort samengesteld: voor slechts 15,- naar drie evenementen t.w. Hootenanny muziektheater, popgroep Mai Tai en cabaretier Paul de Leeuw. Een korting van liefst 27,50 in totaal op drie zeer interessante avondjes-uit! Bestelling ervan kan simpelweg via de bestelbon voor het abonnement (pag. 97). Het cjp zelf is te bestellen via de bon op pag. 91, men kan het ook recht streeks o.a. in De Flint onder kantoor uren kopen. Het beleid achter het programma is, binnen de budgetaire en facilitaire mo gelijkheden, een programma samen te stellen dat voor inwoners van Amers foort en omstreken in zijn rijke geva rieerdheid in leeftijd, sociale achter grond en beschikbare vrije tijd, toe gankelijk is en vooral kwaliteit heeft, daarmee het experiment niet schuwen de. De Flint hoopt daarin niet alleen een aanbiedende rol te spelen, maar boven al een gastvrije ontmoetingsruimte te zijn. Wateroverlast De politie moest zondagavond in actie ko men bij een hoogbejaarde bewoonster van de Van Goyenlaan, die per abuis een kraan open had laten staan. Haar woning kwam blank te staan, evenals die van haar benedenburen. Wij hebben klubs voor: Echtparen en Jeugd, beginners t/m vergevorderd en wedstrijdtraining. INSCHRIJVEN vanaf 18 augustus dagelijks, behalve zondag van 14.00-18.00 uur en van 19.00-21.00 uur aan de zaal. Of 8! 02154-13319. UITNODIGING ECHTPAREN Op donderdag 28 augustus houden wij voor ECHT PAREN OPEN HUIS van 20.00-23.00 uur. Op deze avond is er gelegenheid om u in te schrij ven voor een danscursus. Tevens kunt u op deze avond genieten van een professionele demonstratie in de Latin Ameri can en de Ballroom dansen. TOEGANG EN KOPJE KOFFIE GRATIS. DANSEN IS PLEZIER VOOR TWEE "HET" DANSCENTRUM WAAR T GOED EN GEZELLIG DANSEN IST Op 7 augustus jl. werd de 50.000e be zoeker van dit seizoen, de heer Th. Bun- nik uit IJsselstein, door de museum directie verblijd met een schitterend luchtvaartboek getiteld 'Squadron" waarin de originele kunstwerken van Serge Stone, die in de Vreeburghal worden tentoongesteld, staan afgebeeld. Zijn echtgenote kreeg als 49.999e be zoeker een mandje met bloemen aan geboden. De heer en mevrouw Bunnik waren met hun drie kinderen via de VVV- Amersfoort naar het Militaire Lucht vaart Museum op het Kamp van Zeist in Soesterberg gekomen en waren blij verrast met deze speciale ontvangst. Het luchtvaartmuseum, sinds 1981 in het Kamp van Zeist te Soesterberg gevestigd, telde aanvankelijke slechts zo'n twintigduizend bezoekers per jaar. Nu werd ditzelfde aantal bijna in één maand gehaald. Opvallend is dat het aantal individuele bezoekers sterk is toegenomen en per dag wor den, afhankelijk van het weer, duizend tot vijftienhonderd bezoekers geteld. De algemene reacties van het publiek zijn zeer positief en velen zeggen nog eens terug te komen om alles te komen bekijken. Voor de niet-vliegtuigfreaks is er na melijk ook genoeg te zien zoals lucht vaartartikelen, documenten, oude uniformen, vliegkleding en ook de zo genaamde "Overlevingsgalerij" met de schietstoelen, de vliegveiligheids- uitrusting wordt druk bezocht. Vele bezoekers hebben bovendien nog nooit een vliegtuig van zo nabij van binnen en buiten kunnen bekijken. In de beide museumhallen staan tweeëntwintig historische vliegtuigen tentoongesteld en op het museumterrein nog eens vijf waaronder het unieke Catalina amphi- bie-vliegtuig en de beroemde Douglas C47-Dakota de militaire versie van de DC-3. Behalve de kunstwerken van Serge Stone zijn er ook prachtige olieverf schilderijen van Victor Trip en Rob Hessels, pastels van Cor Hermeier en gouaches van Thijs Postma te be wonderen. In de wisselexpositieruimte in de Snijdershal zijn tot eind augustus prachtige zeefdrukken van "fotografi cus" Henk van der Vet tentoonstelling. De video waarop doorlopend en geva rieerd luchtvaartprogramma wordt vertoond, trekt volle zalen. Ook de kinderen kunnen zich even straaljager piloot wanen in de speelcockpit die in de Vreeburghal staat opgesteld. De be langstelling is zo groot dat er een twee de speelcockpit wordt bijgemaakt. Na al dat moois te hebben bekeken kan Het unieke Catalina-amfibievlieg- tuig van de Marineluchtvaartdienst op het museumterrein. men even uitrusten in de gezellige kof fiekamer van het museum. Het mu seumseizoen loopt van 1 april t/m 30 december en dit jaar worden zeker honderdduizend bezoekers verwacht. De honderdduizendste bezoeker krijgt een gratis rondvlucht aangeboden in het enige nog vliegende toestel van het museum een AT-16 Harvard, een twee persoons lesvliegtuig uit de jaren 1945- 1965. Het museum is geopend van dinsdag t/m vrijdag van 10.00 - 16.00 uur en op zondag van 13.00 - 17.00 uur. De toe gang is gratis. Nieuwe tentoonstelling in Kasteel Groeneveld Van 23 augustus tot 13 oktober 1986 vindt er in Kasteel Groeneveld te Baarn een groepstentoonstelling plaats waarmee zeven Nederlandse beelden de kunstenaars hun recente werken presenteren. Deze groep kunstenaars is geformeerd door het impressariaat Janssen Inter Art dat deze tentoonstel ling heeft georganiseerd. Natuur centraal In Kasteel Groeneveld, het nationale centrum voor bos, natuur en landschap van het Staatsbosbeheer, staat de natuur centraal. Maar er is ook ruimte voor de beeldende kunst. De tentoon stelling die zaterdagmorgen 23 augus tus zal worden geopend geeft een beeld van de visie van de kunstenaars op en hun waarneming van de natuur in een zo breed mogelijk perspectief. Het werk wordt getoond, samen met en soms tussen de tentoonstellingen over de natuur en het milieu. Als een norma le zaak. Vandaar het thema van deze tentoonstelling 'Kunst ook natuurlijk'. Hoogbeeldschilderijen Goos Doorn heeft door zijn praktijk achtergrond als art-director in het be drijfsleven zijn gevoel voor compositie, kleur en gebruik van mate rialen ontwikkeld. Door een volkomen eigen interpretatie schept hij monogra fiek die, zeer ingetogen, steunt op een Levendige fantasie. In sommige wer ken overheerst de expressie, in andere het ornamentale. In zijn werk spreekt, met een neiging naar magie, vooral de sociale bewogenheid, de mens en zijn vrijheid. In zijn indrukwekkende hoog beeldschilderijen vindt men het felle koloriet als de vereenvoudiging van de compositie waarbij struktuur en licht zorgen voor boeiende resultaten. Stoeptegels en linoleumsnedes Ruth Henkei exposeert haar nieuwste grafische werken. Sinds 1985 heeft zij aan haar serie '"Stenen", kleuretsen, een sobere serie toegevoegd: "Stoepte gels". Zij zegt: "Evenals mijn stenen gaat het hier niet om imitaties maar om tegels zoals ik ze wil zien, één voor één zonder hun omgeving." Daarna, eind 1985 tot heden, is zij begonnen met linoleumsnedes op Japans papier, zowel in zwart-wit als in kleur. Een stukje natuur staat centraal. Zij maakt composities van plantaardige resten die op het water drijven. Het gaat hier om de beweging of soms het roerloze, de spanning en verstilling. In een paar kleuren probeert zij de sfeer van het licht op de dingen te vangen. Mensen Koos van Leeuwen is een jonge Haagse kunstenaar. Geboeid door de mensen Auto bekrast De heer P. Z. uit Soest deed vorige week bij de politie aangifte van ver nieling. Onbekenden hadden met een scherp voorwerp de zijkant van zijn auto bekrast, die geparkeerd stond aan het Pijperpad. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest effiaenty Telefoon 02155-101 15 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines T elefoonbeantwoorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines om hem heen gebruikt hij de mens als thema in zijn werk. Schitterende beelden ontstaan zo, vol verhaal en verbeelding. Geen fotografische pren ten, maar een persoonlijke weergave van de mensen in hun natuurlijke doen en laten. Na een stormachtige ontvangst van zijn werk in 1984 en de grote druk die hierbij op hem werd uitgeoefend heeft hij zich voor enige tijd teruggetrokken, om zich te bezinnen en te werken zoals hij dat wil. Hij houdt van groots opge zette werken vol belijning, en indruk wekkende beelden, waarin de toeschouwer zich herkent, als bij een herinnering. Indrukwekkende etsen Peter van Oort is een Amersfoortse graficus en kunstschilder. Hij heeft na een lange periode van stug volhouden eindelijk die erkenning gekregen die hij allang verdient. Zijn etsen zijn in drukwekkend van kleur, vakkundig op eigen drukpers gedrukt, en uitgebalan ceerd in compositie. Zijn acrylschilderijen zijn, geheel anders van stijl, veelkleurige composi ties waarbij zijn eigen wereld een be langrijke rol speelt. Het zijn verbeel dingen van landschappen en steden - de huizen en de straten - .gedurfd en uit dagend, soms onherkenbaar. Fascine rend werk van deze jonge kunstschil der en graficus. Lakschilderingen De in Rhenen woonachtige en werken-* de kunstenaar Albert Radstaak kent een tomeloze werklust en drang tot ex perimenteren. Altijd op zoek naar nieuwe technieken. "Ik ben geen ego kunstenaar, ik schilder voor het publiek"zegt hij zelf, "de natuur en de mensen met hun emoties en ervaringen zijn het middelpunt". Zijn lakschilderingen, vele laklagen over elkaar heen van licht naar don ker, zijn hiervan boeiende getuigen. Spanning en angsten bij groots natuur geweld, of schuldgevoel bij vervuiling van de zee of de hebzucht bij onderlin ge strijd. De kunstenaar laat zich ook zien als romanticus in zijn sterk tot de verbeelding sprekende werken zoals Blue Sky, Great Lover of Samoerai. Transparante olieverven Voor Andre Spruit is schilderen een manier om vorm te geven aan waarne mingen die zich aan hem opdringen. Als autodidact heeft hij er lang over gedaan om vormen en technieken te ontdekken. Dit heeft geleid tot een prachtige touché en een gebruik van transparante olieverf in schitterende kleuren. Zijn schilderijen, een genoe gen om te zien, zijn zonder boodschap, zonder iets mee te willen delen. Wel willen ze de toeschouwer leren beter om zich heen te kijken. De mens en de natuur Het werk van THEOS getuigt van een bewogen leven en is vol cynisme, maar ook doorspekt met humor. "Zoals het leven voor mij is zo schilder ik", zegt hij vaak. Met veel gevoel werkt hij zijn onderwerp uit, expressief en in felle kleuren. Hij schildert direct en spontaan. "Ik houd niet van ingewik kelde theorieën,... ik wil iets maken dat goed overkomt en dat ik aan mijn eigen muur zou willen ophangen". Voor deze tentoonstelling heeft hij een serie panelen gemaakt, groot van afmeting en sterk van beeld, met de mens en de natuur als onderwerp. Zijn werken zijn een aandachtig bekijken waard want er valt veel in te ontdekken. Openingstijden: dinsdag, woensdag en vrijdag 10.00 - 17.00 uur, zaterdag en zondag 12.00 - 17.00 uur, maandag en donderdag gesloten. Ak de Soesder uut de bus hoalt daan leest ik aaltied eerst de koppen vaan 't nieuws en daan goa 'k 's oaves op me eige gemaak us vaarder kieke waat ofter aallemoal 'beurd is op Soest. Zoo zaag ik veurige week de koppe of in dit gevaal de hoofde over ut vaange vaan loslopende peerde deur de pliesie en toeng gong d'r op eejns un grote laamp bie me braangde, waant ik doch meteejn an bereje pliesie op Soest. Zogenaamde knoltute en die hewwe nog niet bie ongs. 'k Zouw ut best mooi vingde veur Soest, moar ik het zelluf een stuk respect veur peerde en ik doch daat un tuut op zo'n groot beest un stuk indrukwekkend gezaag zouw kun ne veurstelie en doar maankeert oar- dig waat an in ongs laangd. We kriege un mooi pliesiebero en daat komt ok mooi laangdeluk te leige, doar is vaast wel ploats bie veur een waarme staal. TrouWens veur un maalse greujne wie is ter ok ruumte zaat op de neng. Bereje pliesie zouw ok best vaan paas komme bie ongs in de bosse aal waas 't aallenig moar om de aangdere ruters te peerd op ut juuste peerdepaad te houwe, waant die ben de weg nogaal us kwiet op Soestdune. Moar ok bie grote evenemengte benne knoltute goed op ze ploats. Denk moar us an de kaarnevaalse optocht, waant daan hete we ommers Knolledaam? En daan hewwe volgend joar gelukkig weer un groot défilé op 't Paleis Soestdijk en doar moewe ok goed veur de daag kom me. Waark zaat dus veur zo'n bereje aafdeling. As 't nieuwe bero volgend joar geopend wordt, daan zouw daat aan de Daalweg nog us un mooi hippisch maachsvertoon kenne oplevere. Awwe peerde tekort komme, daan hewwe aaltied nog de "Poardekaamp" aach- ter de haangd. Daat ben wel viervoe ters in de V.U.T., moar ajje ze an de Birk ziet lope te groaze daan ben d'r nog beste exemploare bie en die maag- ge we zeker wel effe leejne vaan Me neer 'tHart. Ze hoeve toch niet haard te droave, aallenig moar om waat gezaag in te boezeme. En 't is geliek ok nog rekloa- me veur de Poardekaamp. Moar noeng es effe waat aangders in dit verbaangd. Tot me grote schrik beurt ik daawwe geejn geld genogt hebbe veur de verwaarming in 't nieuwe bero. Waat hek noeng an me fiets haange? Ben ze doar op de Neng aal omtrent drie verdieping hoog en daan komme ze d'r aachter daatter ok nog kaachels in motte. Daat de pliesiemaanne voor- temeej in de kou komme te zitte, daat vin'k nog doar an toe, moar as de plie- siepeerde geejn waarme staal kriege, daan hejje zo de Dierebescherming op je daak en daan mot de pliesie ze eige bekeure. En op un end kaajje de arrestaangte toch ok niet loate kleume bie ut T.V. kieke? En hoe mottut met aal die pliesiewoages, die staarte ok niet doaluk bie aarge kouw. Vroage, vroage, aallemoal vroage. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige, daa'k de gemeengteroad aadviseert om moar vaast us un post uut te trekke veur rielesse. We hebbe maneges zaat op Soest en we kenne ut niet moake daatter gezaagspeerde op hol sloan. Daat wordt aal genogt edoan deur. Hannes van de Neng P.S. Je kaan ut ok deurdroave neume, moar daat maag de pliesie ok niet doeng as ze un boef motte paakke. Soester maakt Amok De politie heeft vorige week de 29-jari- ge M.V. uit Soest aangehouden, nadat hij zich bij de gemeentekas (in het ge meentehuis) te buiten was gegaan aan vernieling en mishandeling. De man had bij de Sociale Dienst zijn uitkering opgehaald en wilde zich het bedrag bij de gemeentekas laten uitbetalen. Toen hem werd gevraagd zich te legitimeren ontstak hij in woede en begon te schreeuwen en te spugen naar de me dewerkers van de afdeling. Toen een van hen tussenbeide wilde komen pak te hij een vaas en smeet deze in zijn richting. De vaas viel aan scherven, en met een daarvan verwondde V. een medewerker aan een arm. De politie haalde hem korte tijd later op en ver hoorde hem. V. kreeg een proces-ver- baal. Erik van Dorresteyn ff medewerker't Vaarderhoogt T De naam Taxus is bij veel tuinbezitters welbekend, omdat het een van de meest gangbare naaldge wassen voor de tuin is. De soort die erg veel voor komt is de Taxus baccata, die inheems is in Europa en al sinds de oudheid in cultuur wordt gebruikt, Dit is ook één van de planten, die vroeger werden gebruikt om in bepaalde vormen te worden geknipt, evenals de Buxus of palmstruik en de Liguster. De Taxus kan meer dan duizend jaar oud worden, maar het is niet waarschijnlijk dat er nu nog veel exemplaren van deze leeftijd staan. Voor een over dadige groei hoeft men bij deze bomen niet bang te zijn; hij wordt in honderd jaar niet hoger dan zo'n 10 meter. Dat de Taxus giftig is is alom bekend; het is daarom ook niet aan te raden om ze bij een weiland aan te planten. Aan deze giftigheid heeft de plant zijn Nederlandse naam "Venijnboom" te danken. Het nuttigen van Taxus-groen zal het vee namelijk in de meeste gevallen met de dood bekopen. Het vruchtvlees van de slijmerig rode bessen die de plant in de nazomer/herfst draagt is niet giftig en zelfs niet onsmakelijk. De pitjes zijn echter wel giftig. De merels zijn dol op deze bessen en dat is voor de Taxus alleen maar voordelig, de vruchten worden opgegeten, maar de pit heeft zo'n harde schil, dat hij niet verteerd wordt. Hij komt dus enige tijd later gewoon op natuurlijke wijze weer tevoorschijn, begeleid door wat mest voor de eerste groeiperiode. Op deze wijze worden de zaden keurig alle kanten op verspreid en velen ervan zullen tot ontkieming komen, omdat de Taxus weinig eisen stelt aan grondsoort en standplaats. We kunnen de ze dankbare tuinplant dan ook haast in alle denkba re tuinsituaties gebruiken, zowel in de schaduw als in de zon, op zand of in zwaardere grond; zoals klei, mits we hier wat zand doormengen ter ver betering van de doorlatendheid! De Taxus is zeer goed te snoeien, zodat het gewas uitermate geschikt is voor de aanleg voor een dich te wintergroene haag. Al wordt de plant tot net boven de grond afgezaagd, dan zelfs worden weer frisse jonge uitlopers gevormd. Een soort die voor het gebruik als haag het meest ideaal is, is Taxus media "Hisksii" een kweekvorm die niet veel hoger wordt dan zo'n 2-2,5 m. De struik heeft van nature een wat smallere groei wijze zodat veelvuldig snoeien achterwege kan blij ven. Nog een andere cultuurvariëteit is T. bacc. "Fastigiata, een langzaamgroeiende, smalblijven- de zuilvorm, die op latere leeftijd vaasvormig uit groeit. Hiervan bestaan ook enkele gele groeivor men, die nog langzamer gedijen. Een mooie bo dembedekker hebben we aan T. bacc. "Repandens" een donkergroene langzaamgroeiende plant; wat vrolijker zijn T. bacc. Dovastonii Aurea" en T. bacc. "Summergold" die eveneens een breedgaande groei wijze vertonen maar voorzien zijn van helder gele en resp. geel-groene naalden. Laatstgenoemde, de variëteitsnaam zegt het al is 's zomers zeer opval lend gekleurd, in de winter zijn de naalden veel groener. Taxus bacc. "Semperaurea" tenslotte is een grillig gevormde dwerg die zomer en winter fris geel van kleur is. Als we een tuincentrum of kwekerij bezoeken zullen we al gauw tot de ontdek king komen dat er voor allerlei toepassingen een Taxus te krijgen is. Het grote voordeel van de ve nijnboom is, dat hij weinig aandacht en zorg vraagt.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9