JOH. METS Profiteer van deze feestelijke aanbiedingen 3?5 BOERENWIJN Halve kilo PINDA'S Vers gesneden ZALM ïoo PALING ïoo ROOMBRIE 200 gram 350 GORGONZOLA JONG BELEGEN _„e KAAS Héél kilo8; ABRIKOZEN %idio 4?5 GROTE PRUIMEN wie3"5 TUTTI-FRUTTI y2 kiio4. PRACHTIGE WIJNGLAZEN Per glas 4.50 6 voor Tevens ontvangt iedere 25e cliënt een doosje LÉONIDAS BONBONS a 250 gram Van Weedestraat 90 - Telefoon 12404 00 uur KOOP fwater Frans Modestoffen biedt 'totaalpakket' in nieuwe behuizing Dansen ontspannende inspanning! Het vervolgverhaal van vier generaties Mets MBAARN 10.- AUTOCENTER hans huigen b.». 120 JAAR JONG Uit onze notenafdeling Gezouten of ongezouten Uit onze visafdeling gram gram Uit onze kaasafdeling 200 gram Uit onze zuidvruchtenafdeling Zuidvruchten - Puur gezondheid Uit onze wijnafdeling Rood of wit Per literfles Bij aankoop van 12 flessen 1 doosje Léonidas bonbons a 250 gram GRATIS! JOH. METS Sinds 1866 'Doorrijder' meldt zich bij politie Paardezadel gestolen ze dag. 'an Baarn ijk gebak. iet de n. istraat 38 akenburg Bekende stoffenzaak verhuisd naar Laanstraat tan 14.00 ds HASLIK zwaar. Eigenaar 'verkeerde conclusie' Bedrijf mag in beslag genomen gemeentegrond voorlopig huren Dansschool Gerdie van Kooten: ■120 jaar ZtWiwr/ I SQESTER COURANT Kerkstraat 109 - Soest Tetefoon 16410 UW OAIHATSU-DEALEfi en haar man is mijn rechterhand gewor den. Ik verdeel m'n tijd natuurlijk over alle zaken maar we blijven echte Soes- ters. We hebben hier tenslotte ook jaren gewoond, en ik voetbal en tennis hier nog steeds." Het Soester publiek zal in de toekomst wel vaker van hem horen als het gaat om speciale aanbiedingen, maar ook als dat niet in de eerste plaats het geval is zal een bezoekje aan de nieuwe zaak aan de Laanstraat blijken de moeite waard te zijn. De winkel is op maandag geopend van 13.00 tot 18.00 uur; van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur; op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Ook "tussen de mid dag" blijft de zaak geopend.e Laan- straat blijken de moeite waard te zijn. De winkel is op maandag geopend van 13.00 tot 18.00 uur; van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur en op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur; op zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. Ook "tussen de middag" blijft de zaak geopend. Deze aanbiedingen zijn geldig tot 17 september DELICATESSEN* WUNKOPERIJ De bestuurder van een auto, die vorige week woensdagavond betrokken was bij een aanrijding op het kruispunt Draailier/Di Lassostraat maar na het ongeval doorreed zonder zich bekend te maken, heeft zich de volgende mor gen bij de politie gemeld. Dat gebeurde nadat de politie inmiddels achter zijn identiteit was gekomen en zijn wagen alvast in beslag had genomen en aan het bureau had geplaatst. De aanrijding ontstond toen mevrouw F.L. (34) uit Soest met haar auto vanaf de Di Lassostraat de Draailier wilde in rijden. Bij het afslaan werd ze echter van achteren aangereden door de toen nog onbekende G.G. (34) uit Soest. Deze stapte uit zijn auto en begon te schelden. Een ooggetuige waarschuw de inmiddels de politie, die uit een ver klaring van een andere voorbijganger op het spoor van de identiteit van de bo ze automobilist kwam. Doordat bij de botsing een stuk van de grille van zijn auto op straat was blijven liggen twijfel de de politie op 's mans adres gearri veerd, niet meer aan zijn betrokken heid. De auto stond voor zijn woning geparkeerd. Toen de politie aanbelde deed de echtgenote van G. de deur open en bevestigde dat haar man een aanrijding had gehad. Hij was thuisge komen en vrijwel direct daarna enigs zins overstuur weer weggegaan. De politie ontfermde zich over het voertuig. Toen G. op de hoogte werd gesteld van de gebeurtenissen tijdens zijn afwezigheid besloot hij de moeilijke gang naar het politiebureau maar te ma ken. Daar werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De heer P.B. uit Soest stelde vorige week de politie op de hoogte van de diefstal van een zwart leren paardeza del ter waarde van 1545,-. De dief nam en passant ook nog een paardede- ken mee met een waarde van 160 gul den. De spullen verdwenen uit een schuur aan de Verlengde Kolonieweg. In verband met het 120-jarig bestaan van de delicatessen wijnkoperij Joh. Mets, gaan wij terug in de geschiedenis van deze Soester Hofleverancier. In zeven afleveringen pas seren vier generaties Mets de revue. Jan, Jan, Joop en Jo- han, oftewel 1866-1986. Dat is 120 jaar kwaliteit en service van de bovenste plank op een rij. Een vervolgverhaal. Vandaag deel 1jiil/ "De kruidenier." WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1986 "Wij bieden hier op het gebied van stoffen een totaalpakket, variërend van zuivere zijde tot wollen kamgaren, maar ook veel breistoffen. Onze kracht is niet alleen een deskundig ad vies aan de klanten, maar ook een per soonlijke bediening. In dat opzicht voelen we ons ëën met het publiek." D$t zegt de heer Frans Ros, eigenaar vim! de modestoffenzaak die zijn (voor)naam draagt en die sinds vorige week donderdag gevestigd is in een ui terst fraaie behuizing aan de Laanstraat 37, waar tot nog niet zo lang geleden de firma De Rond (woninginrichting) haar domicilie had. Toen het pand vrijkwam besloot de heer Ros zijn zaak, die intus sen al zo'n zeven jaar aan de Beuken laan was gevestigd, te verhuizen. Van dié stap hoeft hij geen spijt te hebben. winkel heeft een opvallend ruim, ©verachtelijk interieur, dat vrij strak en modern, maar toch speels is gehouden. Dat laatste komt zeker ook door de bo gen die vanuit het ene deel van de zaak toegang geven naar het andere. De hon derden stoffen die de zaak in voorraad hééft hebben zo allemaal hun plek ge vonden, zonder dat er sprake is van een onöntwarbaar geheel. "Het stond hier helemaal vol, direct na de opening," aldus de heer Ros. "We hadden dan ook een aantal spectaculai re aanbiedingen van diverse stoffen voor een tientje de meter, met name de winterstoffen, want de collectie wisselt in augustus ook." Dat het gelijk al "storm liep" heeft hem uiteraard deugd gedaan, al zal hij zijn aandacht moeten verdelen over de vier zaken die hij in middels heeft: behalve in Soest ook in Baarn - de oudste, waar hij acht jaar ge leden startte - Zeist en Amersfoort. Markt De meeste klanten kennen Frans Ros al vanaf de jaren dat hij ook in Soest met zijn stoffen op de markt stond. "Des tijds had ik tien markten in de week; nu kom ik alleen nog op de weekmarkten van Hilversum en Gouda," vertelt hij. Omdat hij naast zijn besognes met de zaken zich ook intensief bezighoudt met de inkoop reist hij veel, met name naar beurzen, ook in Duitsland. "Zo volgen we het modegebeuren op de voet. We zijn dan ook heel breed ge sorteerd. De klanten - doorgaans da mes, maar een enkele keer ook wel he ren, een verschijnsel dat de laatste jaren toeneemt - kunnen hier terecht voor heel dure stoffen, maar zeker ook voor de voordelige. We zijn actueel in betaal bare prijzen; er staan ook een paar ta fels met stoffen van 10,- de meter. Die vinden bijvoorbeeld nogal wat af trek onder de jongedames die pas met naaien beginnen; met een voordelig stoije is het risico van verknippen niet zo groot. Je begint natuurlijk niet met een dure lap." Naast de stoffen - in talloze kleuren, dessins en kwaliteiten - is er in de nieu we zaak ook een uitstekend gesorteerd "kleinvak" van fournituren. Daarnaast kan men bij Frans Modestoffen terecht voor patronen van o.m. Neue Mode, maar ook - exclusief voor Soest - voor patronen van Vogue. In de wat duurde re collectie is de zaak zelfs exclusief voor het gehele Gooi! Familiebedrijf "We timmeren al jaren flink aan de weg," aldus de heer Ros, die zich in de nieuwe zaak op uitstekende wijze geas sisteerd weet door twee ervaren part-ti me verkoopsters. "Het is intussen een soort familiebedrijf geworden, want mijn zuster runt de zaak in Amersfoort PAGINA 11 ecords. een reuze Het College van Burgemeester en Wethouders beschouwt de toeëige- uing van een stuk gemeentegrond aan de Vrijheidsweg door de firma Grift weliswaar als onrechtmatig, maar is voorshands van mening dat de situatie zoals die nu bestaat maar het beste ge handhaafd kan worden. Wethouder Gunther Plomp (WD) van Ruimte lijke Ordening liet vórige week weten dat het College ondanks de bezwaren de inbeslagneming van een deel van de groenstrook door de trappenfabriek meenteraad het voorstel te doen om de betreffende strook grond voor een pe riode van vijfjaar aan de firma Grift te verhuren. Bij dit voorstel speelt mede een rol de onduidelijkheid van het kon- takt dat de heer Grift destijds heeft ge had met de heer Klandermans, hoofd vaifde afdeling Groen en Recreatie van Gemeentewerken. In elk geval moet de heer Grift uit dat kontakt een verkeerde conclusie hebben getrokken, is het oor deel van B W, omdat er over een eventuele transactie met de gemeente niets op papier staat. Wethouder Plomp is dan ook van oordeel dat de heer Klandermans geen blaam treft. De commissie Ruimtelijke Ordening zou gisteren (dinsdag) nader worden ingelicht over de kwestie. Ook het voorstel om een deel van de groen strook te verkopen aan de Woning bouwvereniging Soest zou in de com missievergadering ter sprake komen. De WS wü op dat stuk zowel parkeer plaatsen als een opslagterrein aanleg gen. Het College wil aan die wens slechts gedeeltelijk tegemoetkomen, om de groenstrook als "buffer" zoveel mogelijk in stand te houden. i KWALITEITS- breed, in diver- jjangen, overlo- ande te kopen. art/te/en da- 1866 1986 cursisten kunnen de geleerde passen al tijdens de cursus in praktijk brengen op de feestavonden, die steeds een an der karakter hebben. Zo zijn er bij voorbeeld het Sinterklaasbal. het sfeer volle Kerstbal en het Snertfeest. De stijldanslessen (ze kosten per per soon slechts 190,- voor een cursus van 24 lessen!) starten op woensdag 1 ok tober a s. Inschrijving is nog mogelijk voor de le jaars, 2e jaars en 3e jaars. Overigens: als men als deelnemer aan de cursus eens een avond verhinderd is, dan mag men de gemiste les bij Dansschool Gerdie van Kooten koste- loos op een andertijdstip inhalen. Vooral voor mlensen met wisseldiensten is dat ideaal! Beat-ballet De Beat-balletlessen worden gegeven op dinsdagavond voor dames vanaf 25 jaar en op woensdag- en donderdag morgen voor dames vanaf 30 jaar. Er wordt niet-prestatiegericht gewerkt, dus het is lekker een uurtje bewegen op muziek van deze tijd. De cursus omvat 15 lessen van 70 minuten. Aanmelden Men kan zich dagelijks telefonisch aan melden voor de cursussen. Uiteraard is Gerdie van Kooten bereid telefonisch nog meer informatie te geven. Het telefoonnummer van Dansschool Ger die van Kooten is: Soest, 13888. ten ook Beat-Balletcursussen voor da mes en bejaardendanslessen. De lessen worden gegeven in de zaal van p.v. "De Vriendschap" aan de Nachtegaalweg te Soest. Stijldansen De cursussen stijldansen bij dans school Gerdie van Kooten worden door Gerdie zelf gegeven, samen met een assistent. Die springt in als er eens een "mis"-stapje wordt gemaakt. In de cursus stijldansen wordt een flink programma verwerkt. Oplde beginnèrscursus leert men de basjispas en enkele figuren van de Quickstep, Engelse Wals, Tango, Cha Cha Cha. Rumba en Jive. Ondanks dit forse programma staat de gezelligheid altijd centraal! Men kan aan de lessen bij Gerdie van Kooten deelnemen in de kleding die men zelf kiest, en in de pauze (die tien minuten duurt) maken de cursisten al snel een gezellig praatje met elkaar. Gerdie van Kooten houdt zich, tot op luchting van de meeste deelnemers, zoals ze heeft ontdekt, niet bezig met wedstrijddansen en beoordelingen. "Bij ons is de cursus dus puur een gezonde, inspannende ontspanning", aldus Gerdie. Bovendien hoeven de deelnemers na een le-jaarscursus op een feestavond niet meer aan de kant te zitten, je kunt moortrmcien op alle soorten muziek! De aal Dans- aarn een: i. Toe- aande We schrijven 24 september 1866. Zesen- zestig in de vorige eeuw dus. Op een moment dat de Soester gemeenschap drieduizend zielen telt, opent Jan Mets aan het Kerkpad N.Z. 20 een levens middelenzaak. Kruidenier Mets scha kelt een hondekar in om zijn klanten te bezoeken. Met name de spenenzali en de lampetkannen vinden gretig aftrek bij de plaatselijke bevolking. De kruidenier. Wie kent hem nog in de ze sterk geautomatiseerde maatschap pij. Op welke computer wordt dit vak nog ingeput, zoals dat zo mooi heet. Hoevelen van de jongste generatie i kunnen zich herinneren dat ze bij de kruidenier over de vloer kwamen. Als ze daar ooit al een voet over de drempel hebben gezet. De kruidenier is een (bijna) uitgestorven beroep. Te genwoordig heet zo'n iemand een be drijfsleider of manager van een levensmiddelencentrum. De supermarkten hebben in de laatste deccennia de huishoudelijke wereld veroverd. De huismoeders, of de an dere gezinsleden die de taak opgedragen hebben gekregen de dage lijkse of wekelijkse boodschapppen in huis te halen, bedienen zich voortaan zelf. Rekken vol, rekken vol. Het enige menselijke contact is nog in beperk te mate bij de kassa, of hooguit bij de aanschaf van een half gesneden bruin of een pondje kaas. Mag het ook iets meer zijn. Waar zijn de tijden gebleven waarin de groene erwten nog per hele of halve kop werden verkocht. Waar zijn de kleine winkeltjes gebleven waar het zo lekker rook. De winkeltjes, waar het snoepgoed in de glazen bollen er veel lekkerder uitzag dan de papier massa die de zoetigheid van vandaag de dag van een jasje voorziet. Groot moeders tijd ligt voor velen achter ons. De echte kruidenier mag binnenkort op rommelmarkten een plaatsje nemen tussen de mandenmaker en de rietdek ker. Op de afdeling oude ambachten. Smaakpupillen Vroeger, heel vroeger, ging dat nog anders. Dan kwam een klein aantal ke ren de grossier langs om de bestelling van de kruidenier op te nemen. Pas twee weken later was de order binnen, en strekte de voorraad van de kruide nier op z'n minst drie, vier maanden. Zo ging dat ook bij Mets in de vorige eeuw. Er was voor elk wat wils, zo bleek. Zowel de minder draagkrachtigen, toen sprak men van armen, als de welgestelden (de rijke lui) kwamen in eerste instantie naar het Kerkpad om de primaire levensbe hoeften in te slaan. Hoewel, inslaan was in die tijd een groot woord, want alleen de mensen met een redelijke beurs konden het zich permitteren een kleine provisiekamer in huis in te richten. Wat opvalt van die tijd is het proefaspect. Bijna alles werd met de smaakpupillen beoordeeld, alvorens de benodigde hoeveelheid werd gekocht. Ook betekende de kruidenierswinkel in het verleden, en dus ook die van Jan Mets, een belangrijke informatiebron. Dat wil zeggen, de stadsmensen en plattelanders brachten elkaar op de hoogte van de actuele ontwikkelingen. Waar is die gebleven, die tijd. De meesten van ons weten niets anders te verzinnen dan het boodschappenkarre- tje, de volle rekken en het knopje dat ingedrukt moet worden om het bonnetje van het statiegeld in handen te krijgen. Gelukkig maar dat er nog steeds zaken zijn, waar de persoonlijke benadering meetelt. Zoals de speciaal zaak Joh. Mets aan de Van Weede straat bijvoorbeeld. Waar delicatessen en wijnen een belangrijke rol spelen, en waar de vierde generatie Mets de kennis van zijn artikelen ook beschik baar stelt aan zijn klanten. Dat is ge woon een kwestie van 120 jaar weder zijds vertrouwen. En dat groeit niet zomaar. Daar moet je wel wat voor doen. En dat hebben de 'Metsen' altijd gedaan. De klant is immers koning, ze ker bij een Hofleverancier zoals Joh. Mets. Over veertien dagen deel 2: 'De eeuw wisseling. Alweer voor het 5e jaar organiseert Gerdie van Kooten stijldanscursus sen voor (echt) paren in Soest. Men kan dus meedoen aan een beginners cursus, een 2e-jaarscursus en een 3e- jaarscursus. Behalve stijldansen or ganiseert Dansschool Gerdie van Koo- srcollec- -OVE- ie ande- (Pats-

Soester Courant | 1986 | | pagina 11