'Ka Km y/e Tmk» rjM verzorgde en 6nei(e oAincfl =.Ubtmraxi DarKwmn ütyéteéi (mchmgelijklxedi en; Él tos in uw gazon? ^Ojeham 10üuu) l ópeoaoC boot li 006 iotittlznó (mtmrn. VERSE WORST 7 48 SLAGERIJ DUWEL Fa. L. KUYER Klimplanten voor de pergolo II PAGINA 10 tl bris ïaand rlagen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 PAGINA 11 ^OND^ Caravan-leed Sanitair Open dag astma centrum Heide- heuvel Danscentrum Gerla goed aangeslagen bij Soester publiek >4 DANSCENTRUM REEDS LANG GEDACHT OVER DANS LES? TWIJFEL NIET LANGER, SCHRIJF IN! DOE HET NÜÜ! Financiële commissie akkoord met verkoop Artishockgebouw Ze zijn er weer, onze overheerlijke eigen fabrikaat ANANAS, KERSEN, INDISCHE, WALNOTEN en ROOMPATÉ'S Proef ze in onze winkel. Crossauto verstoort nachtelijke rust Stiertjes op hol Tuinafval in brand Mos in gazon kan nu bestreden worden! Commissie Minderheden op de bres voor tolkentelefoon Biologische tuin Bromfietser gewond bij aanrijding TUIN-ADVIESCENTRUM "twuwletfwgt voor dov-hot-zolvers n Van der Zee be kap van drie leer- nputer van de Re- aakt voor bekend er Streeter kan de ;n "leuk hulpmid- 1e leerkrachten als De heer Bilek en ;ra van Katwijk en ithulden ten slotte Iers van de school :gd dat het appa- rust met een prin- ecteur Anno van et gezelschap, on- voordigers van de Zakenkring, de Twijs, tot slot van icomst een aantal 's voor. verscheen deel 5 Verhaal van de ld.' van John Rowe aakt Jenny kennis en van de filmaca- n op het eerste ge- ngen. Helaas blijkt it te hebben voor nera. Als Sam mee •towedstrijd, maar sionele apparatuur, ij Jenny - met zijn oral gericht op de n. Jenny blijft lan- Totdat Sam ont- in het meisje ach- j vermoedde, ven verhaal is be- ,rezichtspunten van Doordat de situatie licht wordt, zal de d toeschouwer zijn. jongens en meis- Duder. van de maand is voor de lezer. Het ;nt is origineel, een :e uit het op stapel service is een ex- iteit. Het fragment ar bij Libris-boek aan de Zuid-pro- ïrlaten wordt. Het i onder leiding van ius Valk maakte in uten op een onple- let de eerste klasse liorenklasse in Ne- afwezigheid in de ïek enige aanpas- il niet overbodig, irect een bres van :ars leek niet meer r voor de Katwijk- na de rust knokte irakter terug in de en gedisciplineerd o-manverdediging eg tot op drie pun- Een zege leek dus maar andermaal iek, omdat kleine ■vorden afgestraft, seizoenstart van ;rste wedstrijd aan en gelaten: 72-81. echter niet het re- ij stelde na afloop )or de dag was ge- ad gefungeerd, en wijfeld de nodige m in elk geval vol- v verzekerd te zijn e eerste klasse. sd Stars speelden ok oefenwedstrij- ndal. Hoewel alle misatorisch op dit m en kruiken. Dat zoen start ook wel Q van Red Stars tiwedstrijden ge- an de competitie, moest VU AS uit aan geloven.Red zesde herenteam igen toernooi in indigde als twee- ren 4 (derde) en spelen de diverse erste competitie- Beukendal. De int om 14 uur. staat er basketbal door Arie Wandelaar Op het Kerkplein, tegenover Petrus en Paulus in de verbouwing, bevond Arie zich afgelopen week in het drukst be zochte café van Soest. Het was niet de dorst die hem een plaats in de her berg voor iedereen deed zoeken. Op eengepakte grijszwarte wolken wier pen regen met het kabaal van vuist slagen tegen de straatstenen aan. Vandaar. Aan een café-tafeltje nam hij plaats te genover een man die bij het zien van het kletterende natuurgeweld zijn lachen niet kon houden. 'Wat is daar zo leuk aan?' wilde Arie weten. 'Ik zit zogezegd op rozen', antwoordde de aangesprokene. Drie zomers achter eikaar heb ik in de drek gezeten. Dit jaar in Bretagne. Ik ben 't zat. Een uur geleden m'n caravan tegen een knap prijsje verkocht. Zit ik op ro zen of niet', herhaalde hij, daarbij met veel leedvermaak uit het raam kijkend. 'Als die onbekwame weervoorspellers van De Bilt niet zulke hufters waren had ik misschien mijn tweede huis nog achter de auto gehad', vervolgde hij met een ondertoon die toch enige spijt verried, 'Maar die boodschappers die wolkenvelden met af en toe wat zon beloven nemen mij niet meer in de maling.' De voor het weerbericht van het K.N.M.I. allergische man wenkte de o- ber en liet Arie meedelen in de ge slaagde verkoop van zijn caravan. Na dat de bestelling was gearriveerd wens te Arie de gulle gever oprecht gezond heid toe en luisterde verder naar iets dat in de verte veel weg had van 'Dit is Uw Leven'. 'Drie jaar geleden', ging hij verder, 'hebben we de caravan gekocht. Voor mij had 't kreng er nooit hoeven te ko men. M'n vrouw zag er wat in. Ze wilde wat meer dan d'r eigen huis zien. Tot aan mijn VUT heb ik 't tegen kunnen houden, toen was 't afgelo pen.' 'Sneu voor uw vrouw dat de caravan is verkocht', oordeelde Arie. 'Ben je gek man,' sprak de ex-caravan- bezitter. 'Die had 't na een jaar ook al bekeken. Klagen dat ze te weinig pitten had om te koken, en om dat ik van nature snurk kon ze niet zo als thuis vluchten naar een andere ka mer. Die heeft wat afgeleden'. Meelevend informeerde Arie of het verlies van de caravan mogelijk nog door iets zou worden gecompenseerd. Hij lachte fijntjes en vervolgde: 'De tijden van vroeger keren terug. Als kind en ook in mijn huwelijk troffen mijn moeder en mijn vrouw me altijd lachend aan wanneer ik vriendelijk werd verzocht de luiken voor een nieuwe dag te openen. Sinds we die caravan aangeschaft hebben is dat van de ene op de andere dag veranderd. Logisch hoor, want in dat bed op wielen deed ik geen oog dicht. Vreemde gelui den horen en maar liggen waken. Probeer dan maar eens met iets wat op een glimlach lijkt wakker te wor den.' Hij slokte in één teug z'n glas leeg teneinde de boze droom weg te spoe len. Aan de hemel maakte een opdringerige zon een stevig gaatje in de wolken. Arie bood de verteller als tegenpresta tie een drankje aan, kieperde er zelf ook nog één naar binnen, rekende af en ging op huis aan. 'Jij hebt geschuild', stelde Marie vast. 'Zal wel niet in de kerk zijn geweest.' Naar waarheid kon Arie mededelen een schuilplaats in de directe omge ving te hebben gevonden. Nat en toch droog! ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Astmacentrum Heideheuvel, gelegen aan de Soestdijkerstraatweg in Hil versum, houdt op zaterdag 20 septem ber a.s. van 10.00 tot 15.00 uur een Open Dag om bezoekers te laten zien hoe in Heideheuvel mensen met luchtwegaan doeningen worden behandeld. Dit jaar stonden door de weersom standigheden veel grassen, planten, bo men en struiken tegelijk in bloei. Wat was dat schitterend! Toch heeft niet iedereen hiervan evenveel kunnen ge nieten. Mensen die b.v. hooikoorts heb ben zijn allergisch voor het stuifmeel dat door bloeiende grassen, struiken en bomen in de lucht komt. Zij moeten veel niezen, hebben het gevoel dat hun hoofd vol zit en hebben het soms be nauwd. Dit is slechts één van de ziekten van de luchtwegen. Heideheuvel in Hilver sum is een landelijk centrum dat ge specialiseerd is in de behandeling van mensen met luchtwegaandoeningen zo als astma, astmatische bronchitis en longemfyseem. In een astmacentrum wordt naast de medische zorg, de be handeling gericht op de bijkomende facetten van deze ziekten, o.a. angst, agressiviteit en schaamte, school- en werkverzuim, problemen in kontakten met leeftijdgenoten, het ontbreken van toekomstperspektief. De behandeling gebeurt dan ook door een team van ge specialiseerde medewerkers. Op de Open Dag wil Heideheuvel la ten zien hoe de behandeling plaatsvindt. Er zullen demonstraties worden gege ven van adem-oefeningen, longfunktie onderzoeken en het innemen van medi cijnen. Verder zijn er stands met in formatie over medicijnen, patiënten en ouderverenigingen. Ook het Neder- ILfflt rt kW Soest Pr. Hendriklaan 1 Telefoon (02155) 13807 In opperbeste stemming vertellen Frits en Karin Gerla hun bevindingen van de afgelopen weken. Gezien het groot aan tal inschrijvingen voor de danscursus- sen bij hun nieuwe danscentrum is hun enthousiasme duidelijk overgeslagen op het Soester publiek. Natuurlijk zijn zij daar bijzonder blij mee en vol trots vertelden zij dan ook dat de zilverclub voor echtparen reeds geheel is volge boekt! Over de overige clubs hebben zij ook al geen klagen. Hoewel nog niet geheel vol, beginnen de clubs voor brons echt paren ook aardig tegen het maximum aantal leerlingen te lopen. De clubs voor Brons jeugd is al volgeboekt voor da mes. 'Tenzij een meisje zich samen met een jongen opgeeft kunnen wij al leen nog jongens plaatsen voor deze club," zegt Fris. 'Wij willen namelijk voorkomen dat wij een te groot aantal dames op onze jeugdclub hebben. De ervaring leert ons dat de heren altijd eerst even aan het idee moeten wennen voor zij zich op durven geven voor een danscursus. Ze moeten eerst even over de drempel en horen dat hun vrien den ook gaan, maar zijn ze er eenmaal aan begonnen dan vinden ook zij het een fantastische vrije-tijdsbesteding. Dat dansen iets zou zijn voor 'slome' types behoort allang tot het verlden dus die jongens komen er best nog bij,' aldus Frits en Karin Gerla. Op de goudclub is er alleen nog plaats voor vier dames in de leeftijd van 15 tot 20 jaar. De club voor oudere jongeren heeft ook nog een aantal plaatsen voor zowel da mes als heren vrij. Uit bovenstaande mag evenwel duidelijk zijn dan het nieuwe danscentrum welkom is in Soest. Na deze duidelijke blijken van «ven zijn Frits en Karin zo mo gelijk. nóg enthousiaster om met het nieuwe seizoen van start te gaan. En je kunt er nog bij maar... niet te lang meer wachten want de plaatsen zijn beperkt en de cursussen starten al over 14 dagen. Mocht je willen inschrij ven kom dan naar een van de twee laatste inschrijfavonden, t.w. op vrijdag 12 of vrijdag 19 september van 19.00 tot 20.00 uur in zaal Credo aan de Ju- lianalaan 19 te Soestdijk of bel even met nummer 02155-10974. EN - echtparen 3niclxri\vinq Clubs voor: - alleenstaanden van 20 tot 30 jr. 12 en 19 september aan de zaal Credo - Julianalaan 19 - Soestdijk. van 19.00 tot 20.00 uur. Telefonisch aanmelden dagelijks van 17.00 uur tot 19.30 uur. 02155- 10974. Niets lijkt de verkoop van het Arti- shock-gebouw aan Smeeing Beheer b.v. meer in de weg te staan. Jan Visser 'Progressief Soest'noemde de trans actie vorige week in de financiële com missie een 'meesterschot', als de ge meente straks een bedrag ontvangt van 320.000 gulden voor het voormalige klooster/St. Jozefgesticht aan de Steenhoffstraat. De boekwaarde van het gebouw be draagt ongeveer drie ton en in de bezui nigingsoperatie van de gemeente vorig jaar was gerekend op 375.000 gulden opbrengst voor de welzijnssector. Een eerste gesprek tussen de gemeen te, Smeeing en de Vereniging 'Arti- shok' is positief verlopen en op 15 sep tember vindt een definitief gesprek plaats waarvan de resultaten in de ge meenteraad op 18 september worden meegedeeld. 'Dit eerst kontakt geeft hoop en ver trouwen op een goede overeenkomst met Artishock,' aldus wethouder Jan Menne (CDA). In de gemeentebegroting van 1987 zuilen de huisvestingskosten van Arti shock (10.000 gulden) niet meer wor den opgenomen. De vereniging zal voor de symbolische huur van één gul den voor 140 m2 de beschikking krijgen in het gebouw. Er komen 44 parkeer plaatsen voor de bezoekers en Smeeing heeft schriftelijk moeten beloven geen disco's, snackbars, speelautomaten, produktie werkplaatsen, assemblage activiteiten of détailhandel in het ge bouw toe te laten. Wel zijn toegestaan woon/kantoordoel einden, in beperkte mate ten dienste van bedrijven, een hotel/restaurant en een gebruik gericht op verhuur of an derszins van zaalruimte. Tegen inlevering van deze advertentie Kilo van 8.80 voorf Deze aanbieding is geldig van 11 t/m 13 sept. STEENHOFFSTRAAT58 TELEFOON 02155-12377 Sedert 1931 Uw slager! SOEST Het regende bij de politie telefoontjes toen om ongeveer kwart over vier in de nacht van vrijdag op zaterdag tientallen wakker geschrokken Soesters hun nood klaagden over de herrie, die werd ver oorzaakt door een crossauto. Volgens de meldingen moest de uitgelaten be stuurder een route volgen vanaf de Eng, via Smitsweg, Varenstraat, Veenbes straat, de Akkeren, Koningsweg en Minstreelpad terug naar de Eng. Op de Beukenlaan kon hij staande worden ge houden door de politie, die inmiddels de achtervolging had ingezet en de wa gen trachtte te lokaliseren door van tijd tot tijd te stoppen en de motor uit te zet ten. Afgaande op het geluid kwam de politie de bestuurder ten slotte op het spoor. Deze, de 23-jarige E.E. uit Soest, bleek sterk naar alcohol te rui ken. Hij moest blazen en legde ook de bloedproef af. Dat kwam hem te staan op een rijverbod en een proces-verbaal, maar daarbij bleef het niet. De auto werd in beslag genomen voor een tech nisch onderzoek. Tevens bleek dat E. geen verzekering had. De rust keerde in elk geval weer... lands Astma Fonds is vertegenwoor digd en er zal deze dag speciaal aan dacht gegeven worden aan "het kind met astma in de klas.' De politie werd vrijdagavond gewaar schuwd dat er aan het Tromslagerpad twee stiertjes aan de wandel waren, die kennelijk uit een weiland waren ont snapt. De politie dreef de dieren in een weiland aan de Insingerstraat. Bij on derzoek bleek dat mevrouw H. uit Soest de eigenares van de dieren was. De politie werd zaterdagmiddag ge waarschuwd wegens brand op het braakliggende terrein op de hoek van de Oranjelaan en de Anna Paulowna- laan. Ter plaatse bleek dat een hoeveel heid tuinafval, verzameld door de heer T., door onbekende oorzaak was gaan branden. Van een stookvergunning was de politie niets bekend. De brandweer bluste het vuur. Mos is- één van de grootste vijanden van een fraai gazon. Het belemmert de grasgroei en geeft het gazon een vlekkerig aanzien. De beste tijd voor mosbestrijding ligt in de maanden september, oktober, november en in het voorjaar, vooral wanneer de grasgroei is afgenomen. Vaak is het mos zó dominant aanwezig dat na bestrijding opnieuw moet worden ingezaaid met graszaad. Indien men het mos in het voorjaar zou bestrijden en daarna inzaaien met graszaad moet men tot tenminste zes we ken na de behandeling wachten met inzaaien. Bestrijdt men het mos echter in de herfst, dan kan men in het voor jaar direkt de kale plekken inzaaien. Hoe ontstaan mos-problemen? Mos komt naar voren in gazons waar iets aan de groei-omstandigheden van het gras mankeert. Wanneer er dus mos in het gazon komt, is dat een teken dat er iets verkeerd is. De eerste maat regel die dan genomen moet worden is: zo snel mogelijk het mos bestrijden. De volgende stap is het nemen van maatregelen om te voorkomen dat het mos terugkomt. Daarvoor moet men eerst weten wat de oorzaken voor de slechte grasgroei zijn. Vaak is dat het kort maaien van gazons die wat oneffen zijn. Een kortgeschoren gazon is erg fraai, maar het moet dan wel volledig vlak liggen: anders worden bepaalde stukjes steeds te kort afgemaaid en krijgt mos de kans. Een tweede oorzaak voor slechte gras groei is een tekort aan voedingsstof fen. Met het gemaaide gras worden veel voedingsstoffen afgevoerd en bij gebruik van goedkope, kortwerkende kunstmeststoffen zijn minimaal vier mestbeurten per 'Jaar nodig om de vruchtbaarheid van de grond op peil te houden. Al te gemakkelijk worden dan enige mestbeurten vergeten en het gevolg is dat het gras door gebrek aan voedingsstoffen slecht gaat groeien. In zo'n geval grijpt het mos zijn kans. Ideaal zijn dan ook de speciale lang- zaamwerkende gazonmeststoffen. Andere oorzaken voor mosproblemen zijn: betreding en schaduw. Op plaat sen waar de grond verdicht is door be treding kan men deze iets losser ma ken. Wanneer teveel schaduw de hoofd oorzaak is, is er, behalve het verwij deren of snoeien van de schaduwver- oorzakers, weinig tegen te doen. Mosbestrijding Vroeger werd gedacht dat mos bestre den kon worden door het strooien van kalk. Het is echter gebleken dat dit nauwelijks effect heeft, omdat ook op kalkrijke grond mos voor kan komen. Kalk heeft hoogstens een effect gedu rende de eerste weken, omdat voor een versnelde afbraak van de humus wat extra voedingsstoffen vrijkomen, maar daarna zullen de mosproblemen weer in versterkte mate terugkomen. Mos is zeer goed te bestrijden met mos bestrijders op basis van ijzersulfaat. Deze middelen hebben bovendien als nevenvoordeel dat het gras een betere kleur krijgt en minder gevoelig wordt voor ziekten. Nieuw is een middel dat niet alleen een mosbestrijder, maar ook een mest stof bevat. Het gras krijgt hierdoor meteen een groeistimulans en kan daardoor de opengevallen plekken weer opvullen. Dit middel is onder de naam Park-mosbestrijder verkrijgbaar bij Baarns Tuincentrum, Fa. L. Kuyer, Plataanlaan, Berkenweg 38, Zandvoort- weg 55-57, Baarn. Buitenlanders willen opbouwwerker Jos v.d. Ley, lid van de commissie Min derheden, is in het bezit van een lijst met bijna vijftig handtekeningen van buitenlandse vrouwen die pleiten voor de installatie van een zogenaamde tol kentelefoon bij de Soester politie. Het is bij de buitenlandse Soesters bekend dat de politie gebruik maakt van be vriende relaties die 'assisteren' bij taalproblemen. Toch weigert de politie een tolkentelefoon, die in verbinding staat met beëdigde tolken in Utrecht. Dat bleek tijdens de vergadering van de Commissie Minderheden waar een brief ter sprake kwam van de politie die het communicatiemiddel afwijst. 'Dit is puur negeren van onze wensen', aldus Jos v.d. Ley, die namens de Stichting Projekt Vrouwen voor Vrou wen lid is van de Commissie Minderhe den. Wethouder Frans Kingma (PvdA) vroeg een kopie van de briefwisseling en beloofde de zaak in een gesprek met de politie aanhangig te maken. Hoofdinspecteur van politie B. de Blouw heeft in een reactie op hetgeen in de commissie is gezegd, opgemerkt dat er geen sprake van is dat de politie de installatie van een tolkentelefoon af wijst. 'We willen juist graag dat die er komt. We hebben alleen geschreven dat we het zonde van de kosten vinden om de telefoon nu nog in het oude poli tiebureau te installeren. Over drie kwart jaar zijn we hier weg en zitten we in het nieuwe bureau met een compleet nieuwe telefooninstallatie. Dan zullen we graag aan de wens om een tolkentelefoon voldoen, maar nu willen we er liever geen kosten voor maken, dat zou weggegooid geld zijn', aldus de heer De Blouw. Desgevraagd schiet Jos. v.d. Ley in de lach en verteld dat de tolkentelefoon Er zijn weer volop groenten te koop van goede kwaliteit en tegen een zeer schappelijke prijs, in het winkeltje op de kinderboerderij. De openingstijden zijn: dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en donderdag van 10.00 tot 15.00 uur. Er is te koop: snijbonen, bieten, sla, andijvie, courgette, komkommer, snij- biet (grof en fijn), bleekselderij, aar dappels, uien, soepgroenten, prei, winterwortels. Ook scharreleieren en verse kruiden te koop. gratis is en alleen de aanschaf vijftig gulden kost. 'Het is dus helemaal niet nodig te wachten op een nieuwe tele fooninstallatie. Je kunt er morgen al mee beginnen voor vijf tientjes', aldus Jos v.d. Ley. Opbouwwerker De voorzitter van het Turks Comité, de heer A. Ersoy, pleitte in deze eerste vergadering na de zomervakantie voor de aanstelling in Soest van een soort 'opbouwwerker', die het culturele werk kan coördineren onder de buitenlan ders, concrete hulp kan verlenen bij de opbouw van het Turkse en Marokkaanse Comité, plannen wil ont wikkelen, ondersteuning kan geven en wil stimuleren. 'Wij zien anders geen mogelijkheden meer om verder.te gaan. Binnen zes maanden zijn wij uitgeputer moet iets gebeuren in Soest. In Amersfoort kan het wel, waarom hier niet?' aldus de heer Ersoy. Zijn verzoek werd onder steund door zijn Marokkaanse collega A. El Hamdioui en de overige leden van de Commissie. Zeer kort discussieerde de commissie Minderheden over de Volkshuisves tingsnota van de gemeente, omdat de commissie het niet eens is met de para graaf over de huisvestingsproblemen van de buitenlanders en gedurende de zomervakantie niet in de gelegenheid was over de Nota te vergaderen en een standpunt uit te dragen. Getracht zal worden in een aparte ver gadering nog eens het woonwensenon- derzoek onder de aandacht van het college van B W te brengen, zodat vermeden wordt dat verkeerde conclu sies worden getrokken ten aanzien van de minderheden. Unaniem besloot de commissie het ge meentebestuur een brief te schrijven over het minimaal in stand houden van de volwasseneneducatie, in verband met de nieuwe richtlijnen vanuit Den Haag. Kritiek had de commissie op het uit blijven van de evaluatie van de verkie zingsvoorlichting, een half jaar geleden door de gemeente. Welzijns wethouder Kingma beloofde het evalu atierapport op de agenda te zetten, zo dra 'de betrokken ambtenaren zelf één en ander hadden doorgesproken'. De mogelijkheid wordt onderzocht in de naaste toekomst de vergaderagenda van de commissie Minderheden in het Turks en Arabisch aan te kondigen in de pers. Park zorgt dat het snel verdwijnt. Met mosbesthjder. Nu in handige strooikoker. Om in het voorjaar een mosvnj gazon te hebben moet u al in de herfst het mos bestrijden. Voordeel: u pakt het probleem in de kiem aan. In het voorjaar kunt u dan eventuele kale plekken in het gazon direkt bijzaaien. Bij bestrijding in het voorjaar zou u 6 weken hebben moeten wachten met zaaien. 3/4 kg. voor 15-20 m? 5,75. Verkrijgbaar bij: Plataanlaan, Berkenweg 38 Zandvoortweg 55-57 Baarn Tel. 02154-16994 b.g.g. 13077 's Zaterdags geopend tot 16.00 uur Boomkwekerijen Tuinarchitectuur - Tuinonderhoud. Waat hewwe toch aallemoal veur un butelaangdse iveke op Soest, 't Liek wel of daawwe nog geejn Hollangdse weke genogt hebbe. We hebbe d'r all tweejen vieftig in un joar en daan moewe d'r nog nodig Fraanse en Oos- teriekse bie hebbe. 't Ben omtrent aal- tied dezellufde butelaangdse laangde die we op bezoek hoale hiero. Nooit us un keertje Spaan je of Monoako om moar us waat te neume. Fraanse les haawwe vrogger aal op de loagere school. Daat zaat niet in 't paakket, waant daat haawwe toeng nog niet, wullie moste nog gewoon doeng waat de meester zee. 's Maarregus mos je un haalf uurtje eerder op school weze en daan leerde je Fraanse woordjes. 'Jacques est dans le pré!' Haajje niet edaacht daa'k behaalve Soesders ok nog un aangdere toal maachtig waas, hè? Jacques est dans le pré, daat be tekent: Joapie is in 't graaslaangd. 'k Het op school loater nooit Oosteriekse les 'ehaad, dus doar kaan'k niks in zeige of schrieve.Maar us goed luustere vaan de week op de Zuudpool- winkelgallerie, licht daa'k nog us un woordje opvaangt. Zouwe we ok jodele kriegel Daan kuwwe beter op 't Soesder Hoogt an de jodel goan, daa 's veul hoger, wel veertig meter zaag'k op de koart. En daan met de Stompert op de aachtergrongd kong ut best oar- dig klinke, doch ik. Soesderbaarg leit ok hoog en ak daan leest daazze doaro de plaatte grongde laangest de weg zo loag hebbe 'epoot, daajje op je knie je mot goan leige om de weg te zeuke, daan laacht ik me eige te baarste. Wie het daat zo bedaacht? Daan mojje toch aal baar loag bie de grongdse ie- deeje hebbe ajje zoiets in je haarsus kriegt. Ik ziet me eige aal laanguut op me buuk bie zo'n plaatte grongd legge te kieke woar of ut daarpshuus leit. Un veurbiegaangert zou verdeed nog den- ke daa 'k de grongd an 't kusse waas. Ik houwt baar vaan Soest, moar zukke kusse ben me te loag en daat doe 'k ok niet. Geestig vin'k leuk moar geesteluk ben 'k niet, zaa 'k moar zeige. Op Soes derbaarg hebbe ze nog un laang ver- laangliestje en daat wis ik ok aal laang en zo is ut laang zaat en doar sting ok un bejoardehuus op. En daan moewwe op Soest Moleschot op slot doeng. Ak daan leest daawwe hiero met de bevolking an 't vergrieze benne daan begriep ik niet waat of daazze in de Haag m et ongs an wille. Voortemee moewe nog mettut bejoar- dekoor noar de residentie. Je heurt op de roadio omtrent niks aangders as protestgezaange, doar kaan daan maakkeluk nog un Soesder coupletje bie. Ak meej mot, daanJieur ik ut wel, wullie zaalle d 'r ok un keer an gleuve motte, daan zing ik dus in 't veuruut. Toekomstmuziek, zo 'ezeid. En zo hek aal ut Soesder nieuws vjeer deur 'enome. Ik doet aal net zo as de bejoarde; over aallus proate en kritise- re en daan zeige: 'Loawe moar aaf- waachte' en bejje eve voar as daajje waas. En ajje 't ming vroagt daan mok zeige: Vive Soest et la Montagne du Soest. Jodela hietie Hannes van de Neng. kantoor effitientv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02156-1 0115 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Bij een aanrijding op het kruispunt Dal- weg/Van Goyenlaan, in de nacht van maandag op dinsdag j.1., raakte de 17- jarige bromfietser R.R. uit Soest ge wond. Hij kreeg geen voorrang van de auto, bestuurd door de 25-jarige M.B., eveneens uit Soest, die van de Dalweg de Van Goyenlaan wilde inrijden. Zo wel de auto als de bromfiets werden zo zwaar beschadigd dat de kentekenbe wijzen werden ingenomen: total loss dus. R. werd ter observatie naar Zonne gloren overgebracht. Hij bleek in elk geval een hersenschudding te hebben opgelopen. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt In principe zijn alle klimplanten te gebruiken als pergola beplanting, hetgeen in de praktijk dan meestal ook gebeurt. Er zijn echter klimmers die zich eigenlijk niet geweldig voldoen, terwijl andere ons door hun gedrag op de pergola juist veel plezier ge ven. Het is dus de kunst om de geschikte soorten er tussen uit te pikken en toe te passen. Welke zijn dan wel geschikt en waarom.... Allereerst kunnen we stellen dat een rankende of slingerende plant het best voldoet omdat deze niet of nauwelijks geleid hoeft te worden. Een goed voorbeeld van klauteren en slingeren vormt de kamperfoelie. Indien goed bemest geeft deze een vrij krachtige groei te zien met een zeer rijke bloei in juli-augustus. Hierop volgt de vorming van de rode bessen, die dan erg leuk samengaat met een lichte nabloei. De plant staat het liefst in de halfschaduw (3-4 uur zon per dagwaardoor een aantasting mét bladluis voorko men wordt. Een te geringe bemesting en veel zon werkt bladluisbevorderend. De kamperfoelie bereikt een hoogte of lengte van zo'n 3 a 4 meter en blijft frisgroen vanaf de grond als jaarlijks de plant door terug snoeien wat verjongd wordt. Een andere tot grotere afmetingen uitgroeiende slingerplant is de blauwe regen die als pergola plant erg geschikt is, met name voor wat grotere pergo la's. De plant groeit al gauw uit tot zo'n 7 meter en meer. De hoofdbloei valt meestal in mei terwijl een lichte nabloei wel tot oktober kan duren. Bloeihout wordt verkregen door de jonge groeischeuten tot 1/3 van de totale lengte terug te snoeien. Belangrijk om te weten is dat de blauwe regen kalkminnend is, zodat een handje kalk in december-januari geen luxe is. Niet alleen voor de blauwe regen maar ook voor de kamperfoelie en eigenlijk alle slingerplanten geldt, dat een kleine ingreep in de groeirichting geen kwaad kan. Voor je het weet groeit de plant een verkeerde richting op en heeft hij. zich al vastge- slingerd. Bij jonge planten zal wat aanbinden nodig zijn. Andere slingerplanten die voor de pergola geschikt zijn: boomwurger, kleinbloemige voor jaarsclematis en bruidssluier. Bij het aanplanten van boomwurger en bruidssluier moeten we er reke ning mee houden dat de groei hiervan zeer onstuimig kan zijn. Een grote pergola of een scherpe snoeischaar zijn twee goede oplossingen. De bruidsluier kan vanaf halfschaduw worden toege past terwijl de boomwurger en bovengenoemde clematis vrij veel schaduw verdragen. Met een goe de bemesting kunnen zij toch volwaardig uitgroeien. Naast echte slingerplanten kunnen ook veel andere klimplanten als pergolabeplanting worden gebruikt. We moeten er dan echter rekening mee houden dat dan regelmatig aanbinden een vereiste is. Planten die echt af te raden zijn: Klimhortensia vanwege zijn breekgevoeligheid bij het langslopen, zwaar be- doornde klim- of leiplanten als leirbzen en vuur- doorn op plaatsen waar regelmatig gelopen wordt. Voor verdere vragen en problemen omtrent de pergola en zijn beplanting is er de verkoper op Uw tuincentra.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11