>n. 1.00 Wervelende modeshow in Franse week Soest moet eigenlijk alleen nog kleinere, goedkope eengezinshuurwoningen bouwen PAGINA 12 SOESTER COURANT PAGINA 13 MiddelmanInterhairfashion en Van Dorresteijn: eieren Kind met CARA in de klas (g)een probleem je Grote Spullenhulp-markt voor Ghana Ontmoeting t.v. Soest-Zuid - L.T.C. Soest groot succes! Na rijverbod toch gereden Auto met verf bespoten Rommelmarkt Apollo 'Kunt u ze af en toe ook wel achter het behang plakken,of moeten ze eerst nog geboren worden. Banden lek gestoken anf 1,75 nu sen bij kaas. Temidden van een bomvolle zaal en schitterende bloemstukken vond don derdag 4 september de wintermode show van Middelman, Inter Hair Fashion en Van Dorresteijn plaats. Een half verschoten tour d 'Eiffel gaf een Frans tintje aan het geheel, evenals de ter verloting beschikbaar gestelde flessen wijn aan de voet van de 'toren4. Al bij aanvang beloofde de modeshow een succes te worden. Verwachtings volle blikken werden de professioneel ingerichte zaal van C-Drie ingeworpen, waar het festijn zou plaatsvinden. Het bekijken van de - voornamelijk vrouwelijke - bezoekers, was al een kleurrijk voorspel op »vat komen ging: Bijna iedereen had zich met zorg en fantasie gekleed en met zilver of goud behangen. Er kan veel, dit najaar en deze winter, dat werd direct wel duidelijk. De leng te van de rok is zeer afwisselend, zo wel kuitlang als minirok past in de gar derobe. Overal kom je motieven tegen; Bij de heren soms letterlijk op alle klerenvan stropdas tot sokken. Ook de kinderkleding van Mikimo is veelal gedessineerd: teksten op sweaters, dessins in spijkerbroeken etc. Glans: en glitter is er eveneens volop: Glan zende, f eestelij ken stoffen en glinste rende kettingen in goud, zilver of regen boogkleuren voorspellen een kleurrijke winter. De charmante presentatrice, die tus sen de bedrijven door ook nog voor d.j. moet spelen, geeft helder en boeiend commentaar. Zij moedigt de wat aarzelende kinderen aan, die onge- igsfeest dekin- :en die ijgt één terdag gt een rlijk itonze <raam. uurlijk teëten. '-kaar- 2 even ube- -shop. over- skt, in pslag. Ouur. 3 uur. 3 uur. wild het hart van het hele publiek ste len. Annemoon is wel de jongste man nequin, maar lang niet de enige oner varene van het stel. Slechts een tweetal is 'beroeps'voor de anderen is het een primeur. Stel je voor: Overdag werk je nog in een bakkerij, en 's avonds sta je in de schijnwerpers voor mode bewust Soest! Van Dorresteijn In het wervelend geheel spelen de schoenen van de mannequins, waarop ze voor het voetlicht treden, zeker geen ondergeschikte rol. De veelal qua kleur en stijl perfect aangepaste schoenen duiden op een uitgebreide collectie van de fa. J.A. van Dorresteijn. Je kunt het kleurtje zo modieus niet be denken of er past wel een paar schoe nen bijEen even veelzijdig schoenen als klerenbeeld dus. Hoewel er dui delijk enkele kleuren uitspringen deze winter: Het paars is erg 'in', in tin ten die verlopen van lavendel blauw tot rode koolachtig paars. Deze warme kleur wordt gecombineerd met groen, zwart, donkerblauw en vanzelf sprekend met veel sieraden. Het sil houet is vooral op de heupen slanker, de schouders worden sterk geaccen tueerd. Het hele wijde gaat voorzichtig terug en zo hier en daar duikt een ge tailleerd kledingstuk op. Ook de colle tjes zijn volop terug in het modebeeld. Fascinerend haar Achter de couliss'en wordt behalve het aan- en uitkleden, ook vaak van kap sel gewisseld. De enthousiaste kap sters van Inter Hair Fashion ma ken er keer op keer iets verrassends van. Soms met een enkele streek gel of een opvallende strik, een andere keer met een gekleurde lok of een de cimeters hoog kapsel. Ze hebben er zelf veel plezier in en gluren af en toe even om een hoek van het gordijn om de reactie van het publiek te zien. Deze blijft veelal niet uit, daar de cre aties nogal in het oog springen. En als centrum van dat alles passeert een grote rij kleding de revue. Van mo dern tot klassiek, beeldig klein tot chique groot. Of het nou van Mikimo, Mid-Lady, Mid-Man of Mid-Pub is, het wordt allemaal even wervelend ge bracht. Tegen het einde van de avond lopen de mannequins rond alsof ze het al jaren doen. Misschien is daar het overheerlijke ge bak in de pauze debet aan, of het en thousiaste publiek. En kwamen de kin deren aan het begin met een hockey stick binnen, later hebben ze de ski's o- ver de schouder. Het stel van Mid-Pub, Rob en Mirjam, geeft een kleine soft- baldemonstratie weg en Frank van Mid-Man begeeft zich keer op keer tus sen het applaudiserende publiek. Hoog tepunt zijn wel de kinderen, die felge kleurde ballonnetjes het publiek in sturen, die je keer op keer ziet opdui ken tussen de mensen. Merken en prijzen worden genoteerd en na een daverend applaus voor het complete modeshow-team worden de verlote prijzen, wijn en fruit, uitge deeld, en staat menigeen nog gezellig even na te praten onder het genot van een bittergarnituur. De modeshow van 4 september mag gerust een groot suc ces genoemd worden. Annechien Volkshuisvestingsnota in concept verschenen volkshuisvestingsbeleid in Soest staat voor een belangrijk omslagpunt in zijn ontwikkeling. Later dan in som mige andere plaatsen - vanwege de grote druk op de woningmarkt - heeft de situatie van een permanent, wel haast onverzadigbaar vraagoverschot plaats gemaakt voor een zeker even wicht tussen vraag en aanbod, waarbij in bepaalde delen van de woningmarkt nog vele jaren tekorten worden voor zien, terwijl in andere delen over schotten dreigen op te treden. Deze ontwikkeling vraagt om een heroriën tatie van het volkshuivestingsbeleid." Deze argumentatie ligt, naast de decen tralisatie, ten grondslag aan de concept- Volkshuisvestingsnota van de gemeen te Soest, die vorige week verscheen en die is opgesteld door de Stichting Woonkonsumenten Onderzoek (SWO). De nota plus de toelichting vormen, na goedkeuring, de basis voor een jaarlijks op te stellen Volkshuisves tingsprogramma, waarin de beleids voornemens concreet moeten worden uitgewerkt. De (concept)nota biedt een uitvoerige beschrijving van de huidige situatie en prognoses voor de ontwikke ling van de komende jaren, gelardeerd met veel cijfermateriaal. Zo blijkt Soest nog altijd 3000 woningzoekenden te tellen - 70 per 1000 inwoners - wat rela tief veel is. Het aandeel van de jonge "starters" daarin neemt af, dat van de ouderen toe. Momenteel staat Soest zelfs landelijk op de tweede plaats voor wat betreft ouderen op de wachtlijst: 27 procent! Een meerderheid (twee-der de) heeft een uitgesproken voorkeur voor een eengezinshuis en maar liefst 80 procent is op zoek naar een huur huis. Alleenstaanden vormen een groeiende categorie, binnenkort zelfs een meerderheid, en zijn op zoek naar 3-kamerwoningen. Drie-kwart van hen is aangewezen op een huurwoning be neden 450. Minder dan 40.000 De bevolkingsprognose tot het jaar 2000 dient als basis voor de berekening van de toekomstige woningbehoefte. De meest waarschijnlijke prognose is volgens de opstellers van de nota dat Soest (nu nog 40.400 inwoners) in 1990 40.200 en in 2000 nog maar 38.600 inwoners zal tellen, met een marge van 1000 meer of minder. Ech ter: ondanks die dalende lijn zal de wo ningbehoefte blijven toenemen als ge volg van de voortgaande "gezinsver dunning", waartoe zowel de veroude ring als de verdergaande individualise ring bijdragen. De totale woningbe hoefte wordt dan ook geraamd op 1200 meer in 1990 dan de huidige voorraad van 15.100 woningen, namelijk 16.300, en in het jaar 2000 nog eens 1200 meer: 17.500. In de toekomst zul len er meer eenpersoonshuishoudens zijn, waardoor op den duur - hoewel daar op korte termijn nog weinig van te merken is - een zeker herstel van de vraag naar flatwoningen kan optreden. Verder komt er meer nadruk op de vraag naar 3-kamerwoningen en min der naar 2-kamerwoningen en zgn. HAT-eenheden. "Ondanks de nog groeiende woningbehoefte zal het kwantitatief woningtekort verder ver minderen," aldus de nota. "In plaats daarvan komt het accent te liggen op kwalitatieve frictie: overschotten van bepaalde typen huizen naast blijvende tekorten van andere typen." Zo'n 80 procent van de gegadigden voor flats zijn momenteel jongeren, maar die leef tijdsgroep zal sterk inkrimpen en niet worden gecompenseerd door een toe nemende vraag naar flats van alleen staanden en ouderen. 'Randdorp' De nota verdeelt Soest - "met zijn merkwaardige structuur van 'randdorp' rond de Eng" - in 7 wijken met elk 1500 tot 2000 woningen, plus Soesterberg met 2000 en het "buitengebied" met 450 woningen. De totale voorraad be draagt ruim 15.000 woningen, waarvan 58 procent koopwoningen en 42 pro cent huurwoningen. "In heel Neder land is dat juist andersom!" Bijna 70 procent bestaat uit eengezinswoningen, en dat komt aardig overeen met lande lijke cijfers. Van de woningen die de woningbouwverenigingen in bezit heb ben is 61 procent een flat, en dat is lan delijk gezien juist weer hoog. Overigens is 73 procent van de totale woningvoor raad van na de oorlog. Jaarlijks worden in Soest ca. 1050 woonvergunningen uitgereikt (het gaat dan om woningen beneden de in Soest gehanteerde koop- of huurgrens van resp. momenteel 172.000 resp. 670 per maand); ver deeld over 75 huür- en 25 koop woningen, of anders: 70 flats en 30 eengezinswoningen. De verhuisbe- weging is in de flats aanzienlijk hoger dan in de laagbouw: 15 tegen 3 en in sommige flatwijken (Smitsveen, Klaarwater, de Engl tendeert dit cijfer zelfs naar 15 of 20 Geen wonder dat 90 van het aanbod van (bestaande) woningen uit flats bestaat. Het nieuw- bouwprogramma tot 1990 zal ongeveer op hetzelfde peil blijven, verwacht de SWO, namelijk zo'n 245 per jaar. Na 1995 zal het naar verwachting teruglo pen tot zo'n 120 per jaar. In "groeistad" Amersfoort komen er in de nabije toe komst veel woningen bij, en dat zal in Soest te merken zijn door een toene mende zuigkracht van de Keistad, die vooral effect zal hebben op het vrijko men van flats Daardoor zal het totale woningaanbod zo'n 25 hoger komen te liggen dan in de voorgaande jaren. Deelmarkten Als gevolg daarvan zal het kwantitatie ve woningtekort in Soest in 1990 vrij wel zijn weggewerkt, en de uitbreiding in de jaren daarna zal net voldoende zijn om de groei van de woningbehoefte (bij een inkrimpende bevolking) tot het jaar 2000 te honoreren, hebben de on derzoekers berekend. Maar: wat geldt voor de woningmarkt in Soest als ge heel zal niet gelden voor de verschillen de deelmarkten. Bij een globaal even wicht tussen vraag en aanbod in de ko mende vier jaar is er sprake van een groot tekort aan 3-kamerwoningen/ eengezinswoningen met een huur tot ca. 400 per maand, en een groot over schot aan 4/5-kamerwoningen/flats. Om het woningaanbod aan te passen aan de te verwachten vraag concludeert de SWO kortweg: zo weinig mogelijk flats bouwen, meer laagbouw; aanpas sen van flats aan de wensen van de groeiende doelgroepen alleenstaanden en ouderen, met meer nadruk op ruime 3-kamerwoningen; in de nieuwbouw zoveel mogelijk huurwoningen in de midden-huurklasse, juist omdat het te kort in Soest vooral de huur-eengezins huizen betreft. De algemene lijn is dus: kleinere, goedkopere huurwoningen bouwen, maar dan wel eengezinshui zen. Na 1990 moet er zelfs worden ge streefd naar 100 eengezinswonin gen, waarvan tweederde huur- en ook tweederde 3-kamerwoningen. Verdeling Volgens de opstellers van de nota zal het onderscheid tussen "schaarse" en "niet-schaarse" woningtypen in de ko mende jaren steeds belangrijker wor den. In de schaarse sector - voorname lijk eengezinswoningen en enkele aan trekkelijke flats - zullen nog vele jaren vestigingseisen, urgentiecriteria en toe- wijzingsregels blijven gelden. Daaren tegen zal de niet-schaarse sector - de minder aantrekkelijke flats en de duur dere huizen - steeds meer worden vrij gegeven, in geval van vruchteloze aan bieding aan lokale gegadigden. De op stellers van de nota ontkomen kennelijk niet aan een aantal "sociale" aanbe velingen voor de manier waarop Soest in de komende jaren een volkshuisves tingsbeleid moet gaan voeren: "In flat complexen met een negatief sociaal kli maat kan de noodzaak zich voordoen om gedurende enige tijd een 'woning- keuzebeleid' door te voeren, ten einde op micro-niveau (bedoeld worden: per portiek of per galerij) een zekere sociale homogeniteit (qua leeftijd en "gezinsfa se") te bereiken en een opeenstapeling van probleemsituaties in kwetsbare woongebouwen te voorkomen." Als er meer doorstroming komt komen er ook meer mogelijkheden voor zo'n beleid - als dat tenminste nodig is - waardoor compenserende woongelegenheid ge boden kan worden in complexen met minder problemen, aldus de nota. Het stuk - dat de SWO in opdracht van de gemeente Soest heeft vervaardigd - be vat verder een aantal aanbevelingen voor de "jaarlijkse besluitvormingscy clus", voorzien van een uitgewerkt tijd schema. Een kind met CARA problemen met de luchtwegen heeft op school extra zorg en aandacht nodig. Het hangt zelfs voor een belangrijk deel af van de manier waarop de klas en de leer kracht omgaan met het kind en de ge volgen van zijn ziekte of het zich op een gewone school kan handhaven. Een kind met CARA kan wat extra steun van de leerkracht goed gebruiken. Kinderen met CARA maken goede en slechte perioden door. Perioden met veel klachten worden afgewisseld met tijden waarin de kinderen vaak (bijna) klachtenvrij zijn. Onverwachts kunnen ze weer ziek zijn. De klachten zijn: hoesten, slijm opgeven, kortademig heid, piepen, inspanningslast en aan vallen van benauwdheid. Veel kin deren hebben ook last van eczeem. Deze kinderen reageren dikwijls op stoffen in hun omgeving. Een kind wat allergisch is voor bepaalde stoffen hoeft nadat het ermee in aanraking is geweest niet meteen last te krijgen. De reactie kan soms uren later ko men. Vaak hebben deze kinderen 's nachts aanvallen van benauwdheid. Sommige kinderen hebben bovendien hyperreactieve luchtwegen. Zij rea geren daardoor eerder en heviger op bepaalde prikkels en stoffen, zoals rook, geurtjes en weersinvloeden. Consequenties Van een kind dat 's nachts benauwd is geweest kan men nauwelijks over dag verwachten dat het fris en met aandacht in de klas zit. Na zo'n nacht is een kind overdag moe, slap, suf en ongeconcentreerd. Dit heeft ook con sequenties op school. Een kind met CARA kan, behalve scha de voor de longen, dus ook nog een.ver storing van de schoolvorderingen on dervinden. Een en ander kan diep in grijpen op de persoonlijkheidsontwik- keline van de kinderen en het gehele gezinsgebeuren. De leerkracht kan op school een kind met CARA ondersteunen door op een prettige manier de beperkingen be spreekbaar te maken en te accepteren. Het klimaat kan zo veilig gemaakt wor den, dat kinderen met CARA zonder problemen hun medicijnen in de klas innemen en niet uit schaamte of ver legenheid te lang wachten. De samen werking tussen leerkracht en ouders speelt hierin een grote rol. Helpen Scholen kunnen ook kinderen met CA RA helpen en steunen door ervoor te zorgen dat de school stofvrij is; er geen dieren zijn; de vloerbedekking stofvrij en glad is; er niet gerookt wordt in de nabijheid van de kinderen. Regelmatig blijkt dat onderwijzers en leraren vragen hebben over kinderen met bovengenoemde klachten. Het Ast macentrum Heideheuvel te Hilversum wil deze vragen graag beantwoorden. Op de open dag. zaterdag 20 september 1986, tussen 10.00 en 15.30 uur. wil het Astmacentrum graag informatie geven over astma, de gevolgen van astma en de behandeling. Heideheuvel is een astmacentrum waar geprobeerd wordt via opname en behandeling de vicieuze cirkel waar in ouders en kinderen soms al jaren in verkeren te doorbreken. Soms zijn de problemen van de ziekte zo groot geworden dat het de draag kracht van het gezin te boven gaat. Tijdens de opname en behandeling tracht Heideheuvel ouders en kind nieuwe perspectieven te bieden. Wanneer men belangstelling heeft voor de open dag stelt Heideheuvel het op prijs als men telefonisch of schriftelijk zijn komst meldt: Astmacentrum Heideheuvel. Soestdij- kerstraatweg 129, 1213 VX Hilversum, tel. 035-853251. A.s. zaterdag: Aanstaande zaterdag (13 september) organiseert het Soester kringloopcen trum Spullenhulp aan de Veldweg een grote, speciale markt, die in het teken zal staan van het Westafrikaanse land Ghana. De markt wordt om 13.00 uur geopend door burgemeester P. Schol ten. De Ghanees Mohammed staat aan de wieg van dit bijzondere initiatief. Hij verbleef enige tijd bij een van de be stuursleden van Spullenhulp - penning meester Jacqueline v.d. Berg - en kwam zodoende uiteraard ook wel eens kijken aan de Veldweg. Hij vernam van de kle- dingacties die Spullenhulp in het verle den had georganiseerd voor o.a. de Fili- pijnen, Rwanda, etc. en informeerde naar mogelijkheden om ook iets derge lijks te doen voor Ghana, waar nieuwe kleding vaak in verkeerde handen te rechtkomt. Zijn voorstel was tweede hands kleding in te zamelen voor o.a. een kindertehuis. Veel mensen in Gha na zijn nog heel blij met kleding die in Europa als te ouderwets wordt be schouwd. Truien, jurken, kostuums, etc. ook winterkleren (het kan er be hoorlijk koud zijn) zijn bijzonder wel kom, maar ook schoenen en brillen. Het Spullenhulpbestuur besloot op Mohammeds suggestie in te gaan. Via een loods in Amsterdam, waar goede ren van diverse Nederlandse hulporga nisaties worden verzonden, kan de in gezamelde kleding worden verstuurd. Dat gebeurt dan in plastic vuilniszak ken, die als "opvulling" worden ge bruikt tussen bijvoorbeeld tractorban den, ziekenhuisbedden, etc. De verde ling in Ghana vindt plaats via medewer kers van het kindertehuis, zodat er geen overheidspersonen aan te pas komen, wat volgens insiders de beste manier is om de spullen ook inderdaad te be stemder plaatse te krijgen. Een eerste zending heeft inmiddels Nederland al verlaten. Spullenhulp heeft intussen al aardig wat materiaal weten te verzame len om tijdens de markt te verko pen: serviesgoed, meubels, kleding, elektrische apparaten, curiosa, boeken, speelgoed, enz. Burgemeester Scholten opent de markt om 13.00 uur. Ook Mo hammed zal aanwezig zijn met Ghanees eten. Om 14.00 uur vindt overigens nog een opmerkelijk evenement plaats bij Spullenhulp; dan wordt de eerste Kringloopprijs van Spullenhulp uitge reikt aan de heer Westra jr, handelaar in oud papier in Soest. Ook de tweede sport-ontmoeting tussen de beide tennisverenigingen, j.1. zater dag, was weer een groot succes. Dit keer kon de felbegeerde 'reisbureau Gerth-wisselbokaal' gewonnen worden op de skibaan van Otto Zoetelief. In de onderdelen Alpine en Free-style werd flink strijd geleverd. Op de Free style schans waren het vooral Pieter Verbrugh van de LTC Soest en Frans Boom van de tv Soest-Zuid die met creatieve sprongen hoog scoorden. Dit onderdeel werd met neuslengte voor sprong voor Soest-Zuid afgesloten. De Alphine-afdalers moesten de beslis sing brengen. Hierbij is de elektronische tijdmeting natuurlijk meedogenloos en na diverse 'doorgangen' sloeg ook bij dit onderdeel de balans door ten gunste van Soest-Zuid. De wisselbokaal is dus weer aan de Bos straat! Demonstratie Tussen al deze bedrijven door werd een zinderende demonstratie 'Swing-Bo' gegeven door het Nederlands Swing- Bo team o.l.v. Peter de Bruin. Onge looflijk wat deze mensen in de jong ste Alpine-sport presteren. De deelnemers en toeschouwers hebben een bijzonder leuke, goed geslaagde dag gehad, die werd afgesloten met een feestelijke barbecue. De politie ontwaarde in de nacht van maandag op dinsdag op de Burgemees ter Grothestraat twee lieden, die aan stalten maakten in een auto te stappen terwijl ze op het oog al duidelijk te veel alcohol naar binnen hadden gewerkt. De bestuurder, de 28-jarige P. ten K. uit Epe, kreeg een rijverbod opgelegd. Hij moest de auto laten staan. Enige tijd la ter nam de politie nog een kijkje en zag de bewuste auto rijden op de Dokter Rupertlaan. Nu werd Ten K. werkelijk aangehouden en moest hij blazen. Op het politiebureau onderging hij de bloedproef. Hij kreeg een proces-ver baal. Nog weer een tijdje later bleek de auto ook van de Dokter Rupertlaan te zijn verdwenen. Er werd kontakt opgeno men met de politie in Epe. Die kon later melden dat de auto daar inderdaad was aangetroffen, nu echter bestuurd door de kameraad van Ten K, de 27-jarige J.H., eveneens uit Epe. Ook hij moest nu blazen en bloed laten afnemen, wat tot resultaat had dat hem eveneens een proces-verbaal werd uitgereikt. De heer M.A., wonende aan het Pijper pad, ontdekte vorige week dat onverla ten de motorkap van zijn auto hadden bespoten met rode verf. Hij deed bij de politie aangifte wegens vernieling. Het Soester Mannenkoor Apollo houdt op zaterdag 27 september haar derde markt van tweedehands- maar nog zeer bruikbare goederen. Nog nimmer heet het koor zoveel goe deren bijeen weten te brenge. De ver spreiding van folders in de gemeente Soest, waarin werd gevraagd gebruikte goederen voor deze markt beschikbaar te stellen, heeft tot veel reacties geleid. In 1987 hoopt het koor zijn 65 jarig be staan te vieren. Om daaraan enige luis ter te kunnen bijzetten is een extra in jectie voor de kas onontbeerlijk. Ook het kleding- en pianofonds dient nog te worden aangevuld. Door het houden van deze rommelmarkt hoopt het koor een en ander te kunnen verwezenlijken. Zeer bruikbare tot nagenoeg nieuwe artikelen zijn er te koop. Zelfs in de sector antiek is er iets in de aanbie ding. Vooral 'doe het zeivers' en 'knut selaars' moeten geen verstek laten gaan, met enig opknapwerk is van be paalde gebruiksvoorwerpen nog iets moois te maken. Boeken, platen, kle ding, meubelen etc. behoren tot de vaste zaken. Komt u zelf kijken. Om de weergoden geen kans te geven water op de goederen te laten neerko men heeft Apollo de beschikking kun nen krijgen over een overdekte ge legenheid, waar de markt kan worden gehouden. De hal van de fa. van Asch aan de Industrieweg is de plaats waar u op zaterdag 27 september van 09.00 tot 16.00 uur hartelijk welkom bent. Informatie-avonden bij Kruisvereniging Onder het bovenstaande motto gaan bij de Kruisvereniging Soest binnenkort twee nieuwe series van informatie-avonden van start. De eerste serie is bedoeld voor aan staande ouders, die hun eerste kind verwachten; de tweede voor jonge ouders die dat stadium al achter de rug hebben en inmiddels dagelijks genieten van hun spruit van zo'n anderhalf tot tweeënhalf jaar. De Kruisvereniging Soest organi seert al een aantal jaren van deze in formatiebijeenkomsten, die soms - niet helemaal terecht - worden aan geduid als "cursussen". In elk geval gaat het niet om moeilijke lessen, compleet met examens en diplo ma's, maar om het uitwisselen (ook onderling) van ervaringen, inzichten en allerlei handige wetenswaardig heden voor mensen die met onge veer dezelfde vragen zitten en in de dagelijkse praktijk ondervinden "wat er allemaal bij komt kijken". En dat is heel wat! Voor aanstaande ouders Voor aanstaande ouders is er al een vrij groot aanbod van activiteiten, zoals yoga en zwangerschaps- gymnastiek, en informatie van de stichting Borstvoeding Natuurlijk, etc. De Kruisvereniging komt echter met een "pakket" dat wat ruimer van opzet is, zoals wijkverpleegkundige Dhata Fischer uitlegt. Zij geeft lei ding aan de informatie-avonden voor deze groep en brengt vanuit haar werk de nodige ervaring en des kundigheid mee. "Het gaat om ouders die hun eerste kind verwachten. Daarmee praten we over alle dingen waarmee ze voor, tijdens en na de geboorte te maken krijgen. Dus over de kraam tijd en wat je tijdens de zwanger schap allemaal beleeft, maar ook over de bevalling zelf (met een mooie film!), over voeding en over allerlei andere zaken die bij zo'n eer ste kind misschien nog een beetje onwennig zijn. Bijvoorbeeld over wat je die eerste dagen kunt meema ken en wat een kraamverzorgster doet, maar nog veel meer," aldus Dhata Fischer. De serie duurt vier achtereenvolgende maandag avonden, te beginnen op 13 oktober, telkens vanaf half acht 's avonds. De bijeenkomsten duren tot ongeveer half tien. Voor ouders van peuters Een paar weken later wordt gestart met de serie voor ouders van peu ters. "We mikken vooral op de groep ouders van kinderen in de leeftijd van 1,5 a 2,5 jaar," vertelt Conny van der Lee, de wijkverpleegkundi ge die zich speciaal met deze groep zal gaan bezighouden. "In die leef tijd zorgen kinderen nog wel eens voor probleempjes, waar heel wat ouders niet zo goed raad mee weten. Ze worden koppig, willen niet eten, spelen of zindelijk worden, zijn soms jaloers en bezorgen hun ouders soms heel wat hoofdbrekens. Ze krijgen echt 'een eigen wil'." Met elkaar pra ten en ervaringen uitwisselen kan dan een geruststellende werking hebben, aldus Conny van der Lee. "Veel ouders zijn wel eens een beetje onzeker, en dan merken ze dat al die toestanden vaker voorkomen en dat ze niet het gevoel hoeven te hebben dat het hun alleen overkomt. Elke leeftijd heeft z'n moeilijke kanten en het kan al een boel schelen als je weet wat bij elke leeftijd hoort." De serie voor ouders van peuters wordt ge houden op vier achtereenvolgende dinsdagavonden, te beginnen op 4 november, eveneens om 19.30 uur. Ook deze bijeenkomsten duren tot ongeveer 21.30 uur. Herkenbaarheid Het gaat in beide "cursussen" niet al leen om voorlichting, maar vooral ook om een stukje herkenbaarheid door middel van het uitwisselen van ervaringen, vinden Conny en Dhata. "Tijdens het spreekuur op het kleu terbureau kun je natuurlijk ook al veel te weten te komen, maar in deze groepen gaat het wat dieper; er is ook meer tijd en de sfeer is veel meer ontspannen. Bovendien werkt het, omdat we met een aantal ouders bij elkaar zitten, ook een stuk efficiënter en gezelliger." De informatie-avonden hebben dus een algemeen, informatief karakter. Ze worden gegeven in het Medisch Centrum op de hoek van de Nieuwe- weg en de Smitsweg en zijn kosteloos voor leden van de Kruisvereniging Soest. Omdat het aantal deelnemers niet al te groot kan zijn is het aan te bevelen zo snel mogelijk te reageren. Voor opgave en meer informatie kan men tel. 18770 van de Kruisvereni ging bellen. Illustratie uit Peter van Stratcns 'Het blijft tobben,' uitgave Van Gennep Amsterdam. Waan. 2ja/ wt "i3EO»«VArEW Nieuw in het INFO-centrum In het gemeentelijk INFOrmatiecentrum kunnen geïnteresseerden kennis ne men van de definitieve schets van de reconstructie van de Korte Ossendam en een gedeelte van de Soesterbergse- straat. De folder van het Cultureel Jongeren Paspoort voor het seizoen 1986/1987 is ook aanwezig, alsmede een aantal brochures op het gebied van de ruimte lijke ordening zoals 'Huis kopen met GlW-garantie.' 'Leegstandswet' en 'Woonwagens.' Vanaf 1 oktober gaan de gemeenten de rijbewijzen verstrek ken. Een verlenging om de vijf jaar hoeft dan niet meer. Het rijbewijs is dan verlengd tot het zeventigste levens jaar. Alleen moet het rijbewijs om de tien jaar 'opgefrist' worden met een nieuwe pasfoto of eventueel een nieuw adres. Een brochure over de veran dering kan men in het INFOcentrum krijgen. Werkzaamheden Verl. Kolonieweg In de week van 8 tot en met 12 septem ber wordt aan de Verl. Kolonieweg tussen de spoorlijn en de Eikenlaan ge werkt aan het maken van inritten. Verkeersmaatregelen op 20 september Op zaterdag 20 september geldt een aantal tijdelijke verkeersmaatrege len. Zo is op de Jachthuislaan een par keerverbod aan de rechterzijde van de weg, gezien vanauit de richting Park Vredehof, in verband met de wandel tocht van Olympia. Verder worden tussen 9.00 en 17.00 uur tijdelijke verkeersmaatregelen geno men in en om de Van Weedestraat, in verband met de braderie daar. Van Weedestraat: het gedeelte gelegen tussen de Stad houderslaan en de Korte Melmweg voor wat betreft de aan weerszijden van de rijbaan gelegen fietspaden een geslo- Openbare fractie vergadering GPV/SGP/RPF Te beginnen op dinsdag 30 september zal de gemeenteraadsfractie van de samenwerkende partijen GPV/SGP/ RPF te Soest regelmatig een openbare fractievergadering beleggen in het ge bouw van Gemeentewerken aan de Lan ge Brinkweg. Deze openbare vergadering, waarvoor iedere belangstellende burger wordt uitgenodigd zal beginnen om 20.30 uur. De heer J.B. uit Soest meldde de politie vorige week dat onbekenden in de afge lopen weken tot driemaal toe een band van zijn auto hadden lek gestoken. De wagen stond op de parkeerplaats bij de Vijverhof aan de Klarinet. Over het motief tast men in het duister. Kinderbingo in de Vijverhof De wijkvereniging Overhees start haar winterprogramma met een kinderbin go in de Vijverhof op woensdagmiddag 17 september a.s. om 14.00 uur. Kin deren van leden en donateurs betalen per kaart 1,50; introducees het dub bele. In de pauze ontvangt ieder kind een glas limonade gratis. tenverklaring in beide richtingen voor alle verkeer behalve voetgangers. Omleiding: a) Van Weedestraat - Korte Melmweg - Kerkpad N.Z. - F.C. Kuyperstraat - Korte Brinkweg - Van Weedestraat. bVan Weedestraat - Nassauplantsoen - Beatrixlaan - Prins Bernhardlaan - Van Weedestraat. Irenelaan het gedeelte gelegen tussen de noorde lijke en zuidelijke rijbaan van het Nas sauplantsoen, een geslotenverklaring in beide richtingen voor alle verkeer behalve voetgangers.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13