1, ADVISIE IP? SUPER FLOWER 2 50 comPAa 'Sluiting van Molenschot is onverantwoord en derhalve onaanvaardbaar' Soest maakt bezwaar tegen sluitingsplan Molenschot: 'ondenkbaar en onlogisch' fJl^zo gezien Chrysanten voor... VAN WEEDESTRAAT 17 uw oplossing in automatisering 65e JAARGANG NO. 2 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1986 mm PvdA-Soest: Sluiting Molenschot is onverantwoorde afbraak van verzorgingsniveau in Soest Inbraak in technische school Geboortegrond heeft 2 bossen SOEST Verhalenwedstrijd voor de Kinderboekenweek HANDEL MALSE BIEFSTUK BLOEM KOOL BERLINER Honsbergen Honsbergen Honsbergen 5SS Abonnement per halfjaar f 12, Buiten Soest per halfjaar f24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Postgiro 126156 Bestuur, directie en OR protesteren tegen provinciale voornemens "Er bestaat een soort krankzinnig heid die soms de vorm aanneemt van overheidsbeleid." Deze niet mis te verstane bewoordingen ge bruikte ds. J.C. Greive, secretaris van het bestuur van Molenschot, maandag j.1. om duidelijk te ma ken hoe bestuur en directie van het Soester bejaardencentrum aan de Albert Cuyplaan denken over de voornemens van het provinciebe stuur, dat Molenschot op de lijst heeft geplaatst van mogelijk te sluiten tehuizen. Ds. Greive werd daarin zonder de geringste terug houdendheid bijgevallen door Welzijnswethouder Frans King- ma, die de provinciale plannen ka rakteriseerde als een "complete afbraak van het verzorgingsniveau in Soest, die volstrekt niet te tole reren is." Als vooraanstaande Soesters zich op deze manier in het openbaar uitspreken mag men aannemen dat er iets ernstigs aan de hand is, en dat is ook zo. Uit het provinciale (concept)plan mag op zijn minst worden geconcludeerd dat het voortbestaan van Molenschot ernstig wordt bedreigd. Zowel voor Molen schot als voor de gemeente Soest be staat er - naar het gevoelen van de be stuurders - alle aanleiding om daarte gen in het geweer te komen. Dat ge beurt in eerste instantie met het indie nen van bezwaarschriften en later (be gin oktober) met mondelinge protesten tijdens de door de provincie te organi seren hoorzittingen. In het bezwaar schrift van Molenschot klinken naast een uitvoerige uiteenzetting van de ar gumenten op grond waarvan men de sluitingsplannen van de hand wijst, tus sen de regels ook verbijstering en ver ontwaardiging door, die door ds. Grei ve en directrice mevrouw E.E. Vischer ook mondeling tot uitdrukking worden gebracht. Molenschot laat Gedeputeer de Staten weten dat bestuur en directie "met ontsteltenis" hebben kennis geno men van de plannen. Zij betreuren deze voornemens ten zeerste en menen dat zij onverantwoord en derhalve onaan vaardbaar zijn. Men wijst in de eerste plaats op het feit dat Molenschot het enige "algemene" bejaardencentrum van Soest is, waar rekening wordt ge houden met de diversiteit van de le vensbeschouwingen van de bewoners en men deze optimaal respecteert. "Met het sluiten van Molenschot zal voor een belangrijk deel van de bevol king, dat er prijs op stelt in een alge meen bejaardencentrum te worden op genomen, de mogelijkheid tot verzor ging komen te vervallen.". Maar ook de bewoners van de 48 aanleunwoningen, die volledig op Molenschot zijn aange wezen, zullen daardoor belangrijke voorzieningen kwijt raken. Ernstige problemen Als Molenschot wordt gesloten wordt de capaciteit aan verzorgingsplaatsen in Soest gehalveerd van 400 naar 200, ter wijl de behoefte juist toeneemt, aldus bestuur en directie, die in de tweede plaats wijzen op de essentiële rol die Molenschot vervult in het flankerend bejaardenbeleid: de warme-maaltijd- voorziening, personen-alarmering, cursussen en activiteiten voor ouderen. Het pas gereorganiseerde welzijnswerk voor ouderen zal in ernstige moeilijkhe den komen: "Hierdoor zal een groot aantal zelfstandig wonende ouderen in ernstige problemen geraken ten aan zien van zowel materiële als geestelijke verzorging," aldus het bezwaarschrift. Ten derde wordt erop gewezen dat Mo lenschot altijd heeft gestreefd naar een beleid waarin de zorg hoge prioriteit krijgt, waarbij het financiële beleid er steeds op gericht is geweest voorrang te verlenen aan zaken die het welzijn van de ouderen ten goede komen en het personeelsbeleid heeft geleid tot een hoge standaard van verzorging, terwijl door de vergrijzing de behoefte aan ver pleging steeds groter is geworden. Zie ke bewoners kunnen verpleging krij gen, zodat overplaatsing naar een ver pleeghuis niet nodig is. Bij sluiting van Molenschot kunnen 72 bewoners niet naar een ander centrum, maar moeten worden opgenomen in een ver pleeghuis. Ontreddering In de toelichting wordt o.m. opgemerkt dat de bewoners Molenschot echt als hun thuis ervaren. "Sluiting zal voor hen - met een geniiddelde leeftijd van 84,5 jaar - tot geestelijke ontreddering en maatschappelijke ontheemding lei den." Even verder wordt erop gewezen dat de "geestelijke souplesse om vreemde ervaringen in afwijking van het dagelijkse patroon te kunnen ver werken bij het stijgen der jaren sterk vermindert, waardoor deskundige zorg/verpleging in een op ouderen af gestemde omgeving "helaas schaars maar onontbeerlijk is". Voor veel be woners is het ook een grote geruststel ling te weten dat men tenslotte in Mo lenschot, het voor hen vertrouwde "thuis", bij ziekte kan blijven of eventu eel sterven, maar ook voor elders wo nende ouderen is de aanwezigheid van Molenschot een groot stuk "zeker heid". Bestuur en Directie van Molen schot menen dat uit het bezwaarschrift voldoende duidelijk blijkt dat sluiting van het centrum onverantwoord is, maar tonen zich bereid voor overleg en medewerking aan een gedeeltelijke be stemmingsverandering - een "accent verschuiving in de verzorging" - waarbij met name wordt gedacht aan een uit breiding van de verpleegfunctie. Tij dens de persconferentie van maandag j.1. liet ds. Greive nog weten dat de be richten over de mogelijke sluiting onder bewoners en personeel een schok had den veroorzaakt. "De onrust is zeer groot. Juist deze meest kwetsbare groep in onze gemeenschap is daardoor ont redderd en dreigt het kind van de reke ning te worden." Hartstochtelijk beroep Ds. Greive deed tevens een hartstoch telijk beroep op de bevolking van Soest en al haar geledingen om "creatief' in het geweer te komen tegen de plannen van de provincie. Wel is het bestuur van oordeel dat de bewoners zelf niet "op gejut" moeten worden. "Wij willen hen niet gebruiken of manipuleren, en om dat deze mensen niet voor zichzelf kun nen opkomen hebben wij dat te doen," aldus ds. Greive, die daarvoor de steun verzocht van alle groeperingen, instel lingen en organisaties in Soest. Ook de ondernemingsraad van Molenschot heeft protest aangetekend tegen de dreigende sluiting. De OR kenschetst het algemeen karakter van het tehuis als "een waarborg voor mensen van alle signaturen, rangen en standen, wat ons huis leefbaar maakt, vergelijkbaar met de wijk of straat waar men vroeger woonde." 'Ouderenbescherming' Het personeel blijkt na de bekendma king van de plannen met schrijnende reacties van de bewoners te zijn gecon fronteerd, "zoals het weigeren van eten, verzorging en/of medicijnen, slape loosheid, gevoelens van angst en onbe hagen. Wij vragen ons daarom af: moe ten wij naast een dieren- en kinderbe scherming ook niet een vereniging tot bescherming van ouderen in het leven roepen!" De OR wijst er verder op dat sluiting zou inhouden dat er ca. 115 personeelsleden werkloos worden, waarvan een groot percentage al in dienst is zolang Molenschot bestaat, waardoor een-ceer hechte band met het huis en zijn bewoners is ontstaan. 'Asociaal beleid' Ook de Partij van de Arbeid Soest/ Soesterberg heeft zich gemengd in het koor van protest tegen de voorgeno men sluiting van Molenschot. De werkgroep Ouderen van de afdeling heeft, in navolging van bestuur, direc tie en ondernemingsraad van Molen schot en het gemeentebestuur, even eens een bezwaarschrift opgesteld en aan het College van Gedeputeerde Staten gezonden. Daarin staat te lezen dat de PvdA de drastische reductie van het aantal verzorgingsplaatsen in Soest "volkomen onverantwoord" vindt. Men wijst ook hier op het gebrek aan al ternatieven voor mensen die op het be jaardenhuis zijn aangewezen en op het feit dat het flankerend beleid dat de provincie voor ogen staat "nog geheel in de kinderschoenen staat, laat staan dat er sprake is van werkelijke zorg". Vijftig procent reductie is buiten pro portie, gezien het feit dat in de rest van de provincie kennelijk wordt volstaan met 20 a 25 procent, vindt de PvdA. "Wij constateren dat ons ten aanzien van de verzorging in het algemeen in Soest een afbraakbeleid te wachten staat." Gewezen wordt hier op de drei gende verdwijning van het ziekenhuis, het ontbreken van een verpleeghuis en nu dus de helft van de capaciteit in de bejaardenhuizen. Ontworteling In het stuk wordt nog eens de belangrij ke functie van Molenschot geschetst. "Molenschot is een thuis geworden voor veel oude Soester inwoners. Dit betekent dat deze mensen een aantal sterke sociale banden onderling en met hun directe omgeving hebben. Molen schot wordt door hen echt als een thuis beschouwd en een eventuele gedwon gen verhuizing zal voor een groot aantal van hen, op hun gevorderde leeftijd, een ontworteling zijn die ze lichamelijk en geestelijk niet meer kunnen opbren gen. Juist dit menselijke - of onmense lijke - aspect van een eventuele sluiting stuit ons in grote mate tegen de borst." De PvdA concludeert: Molenschot kan niet gesloten worden. "Wij verwachten dat u deze conclusie overneemt," aldus de brief aan G.S. Men dringt aan op snelle besluitvorming om "de toestand van onzekerheid voor de Soester ge meenschap in het algemeen en voor de bewoners en het personeel in het bij zonder niet langer te laten duren dan strikt noodzakelijk is." Leden van de werkgroep, het afdelingsbestuur en de raadsfractie gaven maandagmiddag een korte toelichting op het bezwaar schrift. Daarbij werd vooral gewezen op de verantwoordelijkheid van de rege ring voor wat betreft de bezuinigingen, die ook de provincie zijn opgelegd. "Een misgreep," aldus een van de aan wezigen. Uitvoerig werden de talrijke voordelen van Molenschot geschetst, waaruit wel blijkt dat de PvdA zich niet zonder meer zal neerleggen bij het on verhoopt doorgaan van de plannen (die overigens nog altijd niet verder dan het concept-stadium zijn gekomen). Raadslid Kees Boerkoel verwoordde vooral de politieke weerstand die bin nen de PvdA wordt gevoeld tegen dit overheidsbeleid. Hij strekte de beschul digende vinger vooral uit naar het CDA: "Dat pleit vóór de verkiezingen voor een zorgzame samenleving, maar schuift de verantwoordelijkheid vervol gens uitgerekend door naar de zwakke ren in de samenleving zelf.Hij noemde de voornemens van de provincie "de doodsteek" voor grote delen van het ouderenwerk in Soest en sprak in dit verband over "asociaal beleid". Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien het schoolgebouw van de technische school aan de Soester Engweg binnen te dringen. Via een ruit op de afdeling houtbewerking lukte het hem uit een magazijn drie booromsla gen en zeven slangeboren weg te ne men. Namens de scholengemeenschap Eemland deed J.v.d.B. uit Soest aangif te bij de politie. 'Passief euthanasie-beleid van overheid' "Fais rnmnlotp afbraak van bet ver. j1 _i__ 1 I 'Een complete afbraak van het ver zorgingsniveau in Soest, die volstrekt niet te tolereren valt en waarvoor geen argumenten te vinden zijn. ïntegen- deel.Dit kun je de bewoners en alle an dere betrokkenen gewoon niet aan doen. 20 reageert wethouder Frans Kingma van Welzijn op de provinciale sluitingsplannen voor Molenschot. Hij sloot zich maandag j.1. zonder enig voorbehoud aan bij de protesten van de zijde van het bestuur, de directie en de ondernemingsraad van Molenschot. Volgens Kingma spreekt de provincie enerzijds prachtige woorden over de planning van de bejaardenoorden en het flankerend beleid, "maar vervol gens gaat men over tot de orde van de dag, onder het motto: jammer, het geld is helaas op." De wethouder wees erop dat Soest wel in een bijzonder moeilijke positie wordt gebracht: "Om een zie kenhuis te houden moeten we naar de Kroon, een verpleeghuis zien we ook nog niet, en nu zouden we ook nog de helft van de capaciteit van de bejaar denoorden moeten afstoten..." Buiten alle proporties Kingma wees de plannen volstrekt van de hand. "Dit treft ons te hard. Het kan gewoon niet, alleen al niet uit het oog punt van rechtvaardigheid. Zeker ou deren horen in redelijke mate woonmo- gelijkheden te hebben in hun eigen plaats. De reductie die de provincie voor ogen staat pakt voor Soest vol strekt buiten alle proporties uit." In het bezwaarschrift dat het gemeentebe stuur van Soest gaat indienen bij Gede puteerde Staten - het komt in de raads vergadering van 18 september op tafel - wordt een indrukwekkende opsom ming gegeven van argumenten waarom sluiting van Molenschot "ondenkbaar en onlogisch" is. Kritiek is er op de wijze van bekendmaking van de plannen (on zorgvuldig), op het feit dat ze eigenlijk alleen maar gebaseerd zijn op finan- cieel-economische overwegingen, dat een integraal ouderenbeleid wel met de mond wordt beleden maar dat eerste aanzetten daartoe nog nergens te ont dekken zijn, en. dat de grote hoeveel heid tekst niet garant staat voor kwali teit. In het lijvige stuk - een brief van 11 pagina's - wordt verder onder veel meer opgemerkt dat de huidige gang van za ken voor Soest te meer klemt, omdat er nog steeds onzekerheden bestaan over de zieken- en verpleeghuissituatie. Ook mist het gemeentebestuur mogelijkhe den tot dependancevorming (van Mo lenschot in Soesterberg, ten behoeve van een verzorgingsunit voor oudere Soesterbergers) waarover in het verle den al intensief van gedachten is gewis seld met de provincie. De gemeente wijst verder op de problematiek van de aanleunwoningen bij sluiting van Mo lenschot en de gevolgen ervan voor het ouderenbeleid als geheel: o.a. warme- maaltijdvoorziening, personenalarme- ring en andere aspecten van het flanke rend beleid, zeker nu binnenkort een nieuwe opzet van het welzijnswerk voor ouderen van start gaat, waarin Molen schot een onmisbare schakel is. Extra moeilijk Soest heeft bepaald geen hoge pet op van de door de provincie veronderstel de mogelijkheden voor versterking van andere opvangmogelijkheden: zelf zorg, mantelzorg, etc. Bovendien zijn kinderen van hoogbejaarde mensen zelf veelal ook bejaard, zodat hulp van hen extra moeilijk wordt. Door de toene mende vergrijzing onder de bewoners is het bestand aan verzorgingsplaatsen in steeds sterkere mate te klein en is uit breiding in feite wenselijk. "AJs het aantal plaatsen nu ook nog wordt gere duceerd en de extramurale uitbreiding uitblijft, rijst de vraag: waar zijn we mee bezig? In dit verband wordt reeds ge sproken over een passief euthanasie beleid van de overheid," wordt nogal wrang vastgesteld in het bezwaarschrift. De gemeente betwist ook de bevol kingsprognose die de provincie han teert en is op basis van andere door de provincie verstrekte cijfers van mening "dat geen der Soester huizen voor slui ting in aanmerking komt". Waar de provinciale plannen reppen over een "beperkte vermindering van capaci teit" stelt Soest de vraag: "Gaarne zul len wij van u vernemen wat u in dit ver band onder beperkt verstaat. Sluiting van Molenschot betekent al tien pro cent inleveren." Soest stelt wat scham per vast dat in de plannen de indruk wordt gewekt dat met name de huizen die in het verleden niet eerst kozen voor een dure renovatie, maar voor verster king van de zorgfunctie "daarvoor nu gestraft worden." Niet overbedeeld Sluiting van Molenschot is volgens de gemeente "ondenkbaar en onlogisch". Soest is al niet overbedeeld en zal in de toekomst duidelijk plaatsen tekort ko men. Sluiting van de 200 Molenschot plaatsen is niet door de resterende hui zen op te vangen; herplaatsing van be woners houdt dus in: verhuizing buiten Soest. Voor de diverse "flankerende" voorzieningen zal sluiting van Molen schot verregaande en uiterst negatieve gevolgen hebben, waarvan de conse quenties nog niet zijn te overzien; "voor alle bij het ouderenwerk betrokken par tijen zal dat een bijzonder bittere pil zijn," aldus het bezwaarschrift, waarin Gedeputeerde Staten met klem worden opgeroepen ervoor te zorgen dat slui tingvan Molenschot in elk geval wordt uitgesloten. "Wij zijn van mening op meer dan voldoende en overtuigende wijze te hebben aangetoond dat het aantal in Soest aanwezige verzorgings plaatsen intact moet blijven. Indien het rijk u niet in staat stelt een (meer) ver antwoord ouderenbeleid te voeren en indien blijkt dat u de 'pijn' redelijk rechtvaardig wilt gaan verdelen zijn wij bereid van gedachten te wisselen over de mogelijkheden van een beperkte functiewijziging van Molenschot en na te gaan of overigens alternatieven kun nen worden aangedragen." "Weet jij Terbregge dan niet te leg gen?" riepen wij vroeger in onvervalst Rotterdams en mej de stijging van toonhoogte die zo eigen is aan dat zan gerige taaltje. Beduusd van zo veel morele verontwaardiging werd dan schuchter verondersteld dat het waar schijnlijk wel ergens in de buurt van Rotterdam zou liggen. De inwoners van Terbregge halen nog steeds hun schouders op over dat bord waar 'Rotterdam' op staat. Achter deze gemeentelijke aankondiging be gint inderdaad de bebouwde kom, be staande uit een ophaalbrug over de naamgevende Rotte, een eigenwijs kerktorentje, wat verspreid liggende woningen en een paar winkels. Maar het hoofd van de inmiddels ver dwenen School met den Bijbel fun geerde nog niet eens zo heel lang gele den méér als een soort burgemeester dan de daartoe door de kroon be noemde ambtsdrager van Hillegers- berg, waar ons 'stadsdeel' tot in de Tweede Wereldoorlog toe behoorde. De Duitsers, die in die tijd toch al bit ter weinig gevoel voor historische ver houdingen aan de dag legden, lieten zonder acht te slaan op het eerstge boorterecht van Hillegersberg-Ter- bregge, dat pittoreske plaatsje anne xeren door Rotterdam. Niet andersom dus. Maar ook dat is inmiddels vele ja ren geleden. In die tijd gingen filmmakers wel eens de boer Q|> om een bepaalde omgeving voor het nageslacht vast te leggen en te bewaren. Zij kondigden dit van tevo ren aan en op de filmdagen waren zo veel mogelijk mensen op straat of goed zichtbaar in hun tuintje in de weer. Zo'n film heb ik onlangs gezien van mijn geboortegrond en dus van vele buren en bekenden van enkele tientallen jaren geleden, die nu-alsof het een wedstrijd gold - om het hardst riepen wanneer ze een bekende ont waarden op het witte doek. Met naam en toenaam gingen ze straffeloos over de tong en werd er gelachen om de filmhelden. Als uit een andere wereld kwam het verleden op ons af, maar vond daarin geen vaste voet meer. De laan met kwetsbare, door paaltjes ondersteunde boompjes, is uitge groeid tot een allee met zware bomen, waarvan de kruinen een dicht blader dak vormen. Als door een tunnel be reikte ik veel eerder het eindpunt dan ik had gedacht en gehoopt. Vroeger leek deze weg veel langer. De symboliek van die bomen is lang in mijn gedachten blijven hangen. Wie schrijft het mooistehet leukste, het spannendste of het ontroerendste boeven- verhaal in Soest? Alle kinderen van 9,10,11,12 en 13 jaar van Soest worden hierbij uitgenodigd een zelfgeschreven verhaal in te zenden over een boef. Die boef ben je misschien zelf, of een ander kind; het kan je hond zijn, een boze ridder, een vreemd iemand of de buurman. Je mag fantaseren! 'Boeven' is het thema van de Kinderboekenweek 1986, die in het hele land gehouden wordt van 8 tot 15 oktober a.s. Het Cultureel Creatief Centrum 'C-drie' organiseert, in samenwerking met de Soester Courant, de Openbare Bibliotheek Overhees en met Boekhandel Van de Ven, deze wedstrijd, waarbij de drie beste verhalen op 15 oktober in de Soester Courant worden gepubliceerd. Een deskundige jury kiest de beste verhalen uit en de auteurs hiervan wor den op woensdagmiddag 8 oktober in 'C-drie' uitgenodigd om in de Open bare Bibliotheek aldaar hun verhaal voor te lezen. De uitslag wordt op 1 oktober in dit blad bekend gemaakt. De jury bestaat uit Mevrouw Nel de Haan, bibliothecaresse in Overhees; De heer W.F. Engberink, directeur van R.K. Basisschool 'De Wegwijzer' in Overhees: Aad Post, redacteur van de Soester Courant Jan Visser, vice-voorzitter van C-drie Boudewijn Paans, journalist. Tijdens de voorleesmiddag op 8 oktober bepaalt een speciale kinderjury ter plekke welke de drie beste verhalen zijn, die een week later afgedrukt worden in de Soester Courant. Boekhandel Van de Ven stelt enkele prijzen beschikbaar. Je verhaal moet netjes (leesbaar) geschreven zijn, 't liefst getypt, en kan worden ingeleverd tot en met woensdagmiddag 24 september bij de admi nistratie van C-drie, de Soester Courant of bij de Openbare Bibliotheek Overhees. Alle directies van basisscholen en de leerkrachten Nederlands van de scho len voor voortgezet onderwijs in Soest hebben deze week een uitnodiging gekregen hun leerlingen van 9 t/m 13 jaar te stimuleren mee te doen. Deze week heb ik, jammer, geen rijm, ik lig aan de Costa volledig in zwijm, en zit in de zon rond als een ton waar 'k ondertussen mijn hersens weer lijm. Beckeringstraat 50 Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! Dond.-Vrij.-Zat. 100 gram Dond. - Vrij. -Zat. Dond.-Vrij.-Zat. 100 gram f - Ilm f-Tm COMPUTER CONSULTANTS Advisie Computer Consultants b.v. Vredehofstraat 13, 3761 HA Soest. Tfelefoon 02155-11434. KETTING FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-1 8747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1