r SUPER FLOWER Provincie mogelijk 'in de fout' bij sluitingsplan voor Molenschot 179 598 Oproep aan de gehele bevolking van Soest mJ Grote plantenmarkt HANDEL f/lllLl/L gezien WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 65e JAARGANG NO. 3 Nachtelijke overval op slapende Soester: 40 buit Mevrouw Kaal woordvoerster bewoners Molenschot-kwestie morgenavond eerste agendapunt gemeenteraadsvergadering 'Molenschot moet open blijven!!!' Barbecue voor Polen valt in 't water f%9 ALS HET OM BLOEMEN GAAT. VANWEEDESTRAAT17 - SOEST Autobanden lek gestoken Overweg P.v.d.Breemerweg tijdelijk buiten gebruik MAGERE ACHTERHAM BUITEN CHRYSANTEN 2 BOSSEN TV BOUTJES KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Honsbergen Honsbergen HONSBERGEN GLAS TTRlTPBTt Beckeringstraat 50 - Soest door Gerard Paul Wijnerij Politie gaat letten op verlichting! Automobilist onder invloed Commissie Welzijn unaniem achter bezwaarschrift "Volgens de Wet opoe Bejaardenoor- "Volgens de Wet opHe Bejaardenoor den lijkt het erop dat de provincie de verplichting heeft bij de voorbereidin gen voor het conceptplan om in Utrecht diverse bejaardencentra - waaronder ook Molenschot - te slui ten, éérst met de betrokken gemeen ten te overleggen. Dat is in het geheel niet gebeurd. Als dat zo is, maken wij ernstig bezwaar tegen deze wijze van besluitvorming. Dan is de provincie in de fout gegaan. Wij zullen dit zo snel mogelijk uitzoeken." Aldus wethouder Frans Kingma (PvdA) vorige week in de commissie Welzijn, waar het bezwaarschrift van de gemeente Soest tegen de voornemens van Gedeputeerde Staten - om Molen schot op de lijst te plaatsen van eventu eel in de nabije toekomst te sluiten be jaardenoorden - werd besproken. De commissieleden hoorden een en an der met instemming aan. Ook voor wat betreft de inhoud van het conceptbe zwaarschrift was de commissie het ge heel eens, zoals bleek uit de reacties van de verschillende fractiewoordvoerders. Bert Krijger (WD) onderschreef de argumentatie. "Het mag zo zijn dat de provincie teveel bejaardenoorden heeft, dat wil geenszins zeggen dat er in Soest gaten moeten worden geschoten in de verzorgingscapaciteit. Als die ca paciteit moet worden afgebouwd door afstemmingsproblemen tussen rijk en provincie, is er alweer sprake van onge coördineerd optreden tussen de ver schillende overheden. Het is gebruike lijk dat elke overheid zijn eigen straatje schoonveegt, en de laatste, die niets kan wegvegen, is de gemeente, die verder maar moet zien." 'Kanonnades' Romke Wijmenga (CDA) verklaarde dat zijn fractie ongetwijfeld achter het bezwaarschrift zou staan. Wel liet hij weten dat hij zich gestoten had aan de "kanonnades" van de PvdA in de rich ting van het CDA, zoals vorige week uit de mond van PvdA-raadslid Kees Boerkoel, die de schuld voor het "krankzinnige" plan vooral bij het CDA had gelegd. "Die verwijten pas sen niet, zijn beneden het niveau en aan het verkeerde adres," aldus Wijmenga. Volgens hem staat de CD A-fractie in Provinciale Staten niet achter de plan nen. Met de inhoud van het bezwaar schrift kon hij zich geheel verenigen. Wel had hij bezwaar tegen de zinsnede dat de overheid op deze wijze "passieve euthanasie" toepast. Lydia Meijer (PvdA) merkte op dat de verwijten van haar fractiegenoot niet gericht waren tegen het Soester CDA, maar tegen de regering. "Die legt toch bezuinigingen op, waardoor dit. soort voorstellen ontstaan?" Ze constateerde dat Wijmenga het "eigenlijk in zijn hart" ook oneens was met dit beleid en noemde het een goede zaak dat het Col lege in deze kwestie het initiatief heeft genomen. Volgens haar was dat in het verleden wel eens te weinig gebeurd. "U zou vaker uw stem moeten laten ho ren bij onmogelijke voorstellen..." Wiebe Meilof (GPV) stond achter het stuk. "Op zichzelf hebben wij er geen moeite mee dat bepaalde dingen wor den teruggeschroefd, want daar kan toekomst in zitten voor andere vormen van opvang, zodat de gezinnen weer meer zorg voor elkaar dragen." Vol gens hem was het voorstel van de pro vincie echter "irrëeel": "Daar kunnen wij niet mee uit de voeten." Karwei afmaken Jan van Esseveld (D66) begon met een wrange constatering: "CDA en WD maken hun bejaardenoorden-karwei af." Hij wees erop dat dit al de zoveelste Wethouder Frans Kingma kwestie is waartegen Soest in het ge weer moet komen, na de Oelte, de oe fenterreinen, het streekplan, de ge meentelijke herindeling en straks ook het verpleeghuisplan. "Dit systeem helpt in elk geval de ambtenaren aan veel werk," aldus Van Esseveld. Leidje Tomassen (Progressief Soest) steunde het bezwaarschrift van harte. "Molenschot is altijd zuinig geweest. Is dat werkelijk een van de redenen waar om het nu zou moeten sluiten?" vroeg ze. "Het is toch onzin dat iedere bejaar de van boven de tachtig een eigen dou che moet hebben..." Zij betuigde overigens haar bijval aan de PvdA in de verwijten aan het CDA. "Het voorstel van de provincie komt tot stand onder druk van het kabinet, dat de zorg voor de ouderen wil terugleg gen bij de kinderen." Volgens haar kan dat tegenwoordig niet meer zo gemak kelijk. "In een zorgzame samenleving zul je daarvoor gemeenschappelijke voorzieningen moeten hebben." Wethouder Frans Kingma constateerde met vreugde de "volstrekte eendracht" die de commissie aan de dag legde. Hij antwoordde bevestigend op de vraag van Leidje Tomassen. "Inderdaad. De provincie kijkt in de eerste plaats naar de stichtingskosten en het rendement. Molenschot heeft relatief weinig gere serveerd, maar veel geïnvesteerd in de directe zorg. Emotioneel Marijke Weidema fWD) stelde voor de opmerking over 'passieve euthana sie" in elk geval uit het bezwaarschrift weg te laten. "Dat is toch meer een op merking in de wandelgangen en hoort niet thuis in een officieel stuk." Ook Leidje Tomassen vond dat en Kingma liet weten er er geen probleem mee te hebben als deze "emotionele" opmer king alsnog verviel. Welzijnsambtenaar Ad v.d. Haar, op steller van het bezwaarschrift, wilde van Lydia Meijer nog wel even horen waar in de gemeente tot dusver allemaal te kort was geschoten om haar stem te la ten horen, zoals ze had opgemerkt. Meijer wees op allerlei bezuinigings maatregelen en de komende rigoureuze kortingen op de subsidies voor het so ciaal-cultureel werk. "Wij laten altijd zoveel over ons heengaan." Secretaris Joop van Tol wees echter op de gezamenlijke reacties in het verband van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. "Dat werkt beter dan indi viduele reacties van 800 verschillende gemeenten." De commissie besteedde de daarop vol gende drie kwartier van de vergadering aan het bespreken van de tekst. Sub stantiële wijzigingen werden echter niet meer aangebracht, met uitzondering van een toevoeging over eventuele al ternatieven. Daarin wordt o.m. uitge sproken: "Wij achten het niet terecht nu al aan te geven welke bejaardenoor den potentieel voor sluiting in aanmer king moeten komen; enerzijds in af wachting van de resultaten van uw be roep op regering en parlement, ander zijds om eerst na te gaan welke alterna tieven mogelijk zijn." Daarbij wordt ten slotte gewezen op dependancevorming, beperkte functiewijzigingen en samen hang en afstemming tussen eerste- en tweede-lijnsvoorzieningen, alsmede op het voorgenomen experiment ver pleeghuiszorg voor Soest en Baarn. Een tot dusver onbekende man heeft in de nacht van zaterdag op zondag een overval gepleegd op de 63-jarige J. van S., wonende aan de Albert Cuyplaan. Van S. lag in zijn bed te slapen toen hij omstreeks 04.00 uur wakker werd, om dat een man bovenop hem ging zitten en hem op zijn gezicht begon te slaan. De dader maakte daarbij duidelijk dat hij geld wilde hebben. Van S. antwoordde de onbekende dat hij geen geld had. Niettemin slaagde de dader erin zich meester te maken van een portefeuille, waarin zich naar schat ting een bedrag van vier tientjes be vond. Hij verliet de woning, die hij was binnengedrongen via het geforceerde bovenücht van het keukenraam aan de voorzijde, waarschijnlijk via het balkon aan de achterzijde van de flat. Van S. liep bij de vechtpartij verwon dingen op aan een oog en aan zijn hoofd. Een gewaarschuwde arts kon hem echter ter plaatse behandelen. Een buurvrouw van Van S. verklaarde later dat zij omstreeks 04.00 uur ge stommel aan de deur had gehoord. Bij onderzoek bleken de kozijnen van haar keukenraam ook sporen te dragen van pogingen om de woning binnen te drin gen. De politie vermoedt dat de dader eerst het verkeerde adres te pakken heeft gehad en zich pas later realiseerde dat hij een andere woning moest heb ben. De recherche zet het onderzoek voort. Opmerkelijk is bij deze zaak dat Van S. ook twee jaar geleden, in augustus 1984, het slachtoffer was van een over val. De buit bestond toen uit 16.000 gulden. De dader daarvan kon overi gens worden gegrepen. Van S. kon nu geen goed signalement van de dader ge ven, zodat de politie vooralsnog in het duister tast. Gezien het voor Soest enorme belang van Molenschot, dat door de provin ciale plannen in zijn voortbestaan wordt bedreigd, hebben Burgemeester en Wethouders van Soest besloten het concept-bezwaarschrift als eerste punt op de agenda van de gemeenteraadsvergadering van morgenavond (donderdag 18 september) te plaatsen. Mevrouw C.A. Kaal-Ouwehand (91), de zeer strijdbare voorzitter van de bewonerscommissie van Molen schot, zal in de raadsvergadering het woord voeren. Burgemeester Scholten liet vorige week weten dat het College "bij zeer hoge uitzondering" spreektijd zal toestaan aan een niet-raadslid. "Ik heb uitvoerig gesproken met bewoners en personeelsleden van Molenschot, en daaruit is dit plan geboren. Het is een goede zaak om op alle mogelijke manieren te la ten blijken dat dit plan niet door kan en mag gaan. De burgemeester doet een dringende oproep aan alle inwoners en instellin gen van Soest, die zich op een of andere wijze betrokken weten of voelen bij Molenschot, "in groten getale" bij de behandeling van de kwestie in de ge meenteraad aanwezig te zijn. "Het zou goed zijn als we ditmaal eens stoelen te kort zouden komen," aldus de heer Scholten. De (altijd) openbare vergadering van de Soester gemeenteraad vindt mor genavond zoals gebruikelijk plaats in de aula van het Griftland College, Noorderweg 79, en begint om half acht. Een zekere Jan Pieter uit Soeren, drukdoende in Soest rond te toeren, maakte zeer goede sier brak een ruitje of vier en liet zich er toen uit bonjoeren. Zoals u bekend is heeft het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht in het kader van de bezuinigingen ook ons bejaarden centrum Molenschot op de lijst ge plaatst van eventueel te zijner tijd te sluiten verzorgingshuizen. Het be sluit daarover valt in december van dit jaar en vóór die tijd hebben be stuur, gemeenteraad en de bevolking van Soest gelegenheid hun bezwaren hiertegen kenbaar te maken. Protest Sinds dit onzalige plan bekend werd is er een golf van verontwaardiging en protest door Soest gegaan. De oude ren zelf en hun ouderenbonden, het bestuur, het personeel, B. W., de gehele gemeenteraad, de huisartsen, het Centrum Maatschappelijke Dienstverlening, vrijwilligersorgani saties, de ondernemingsraad, kerken en vele particulieren hebben duidelijk laten merken dat zij dit zeer onverant woord vinden. Vari diverse kanten komen bezwaar schriften los en ideëen om tegen even tuele sluiting krachtig te protesteren, waar en bij wie dat maar kan. De her vormde en gereformeerde diakoniëen werden ook opgeroepen in het geweer te komen. Op 18 september staat voor de ge meenteraadsvergadering als hoofd punt het bezwaarschrift van de ge meente Soest op de agenda. Vorige week gaven bestuur van Molenschot en de gemeente Soest gezamenlijke een persconferentie om hun beider bezwaren toe te lichten. Argumenten tegen Wij hebben ijzersterke argumenten in te brengen tegen de eventuele sluiting: Het zou onverantwoord zijn het éni ge algemene verzorgingshuis voor heel Soest te sluiten. Wie niet confes sioneel gebonden is heeft het récht op een algemeen huis als zijn of haar laat ste thuis. De capaciteit van verzorgingsplaat sen voor ouderen zou van 400 naar 200 worden teruggebracht bij sluiting. Dit leidt tot een schrikbarend gebrek aan plaatsen binnen Soest voor oude ren. In vergelijking met andere plaat sen zou Soest er wel heel schameltjes van af komen. Het voortbestaan van de 48 aan leunwoningen komt op de tocht te staan, omdat de bewoners voor vitale functies op het "moederhuis" zijn aangewezen. Gezien de essentiële rol en de uit straling van Molenschot in het flanke rend beleid zou sluiting zeer ernstige moeilijkheden gaan opleveren voor de warme-maaltijdvoorziening, cur sussen en activiteiten voor ouderen, het ondersteunende werk ten bate van de SWOS (Stichting Welzijn Ouderen Soest), personenalarmering, de op vang van "noodgevallen" en andere flankerende zorg. Sluiting zou het verlies van 115 full- en parttime arbeidsplaatsen beteke nen. Het is bekend dat het beleid van Molenschot erop gericht is te voorko men dat bewoners "door moeten schuiven" naar een verpleeghuis of dat echtparen, vanwege blijvende achteruitgang van één van hen, niet meer onder één dak zouden kunnen blijven wonen. Overplaatsing naar een ander huis (welk en waar?) zou ernstige gevolgen voor de zeer oude bewoners met zich meebrengen. Al met al zal het u voldoende duidelijk zijn dat sluiting van Molenschot on verantwoord moet worden geacht. Waf kunt u doen? Als secretaris van het bestuur van Mo lenschot roep ik alle inwoners van Soest persoonlijk, maar ook alle ker kelijke, sociale, maatschappelijke in stanties op te protesteren tegen even tuele sluiting van Molenschot. Onge twijfeld zullen er akties op gang wor den gebracht die op ons aller adhesie rekenen. U zou er goed aan doen ook in een persoonlijk briefje protest aan te tekenen. Elke stem telt! Aan welk adres? Richt u dat brielje dan: Aan het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht, Postbus 18100, 3501 CC UTRECHT. Er staat voor Soest, misschien zelfc voor uw eigen oude dag, te veel op het spel om te blijven zwijgen nu on ze ouderen het kind van de rekening dreigen te worden. Kom in bewe ging, grijp de pen en doe aan toe komstige zinnige protestakties mee! Ds. J.C. Greive De grootse barbecue die de Stichting Midden Nederland helpt de Polen za terdagavond organiseerde op het speel veld op de Eng in Soest, is tot teleurstel ling van velen bijna letterlijk in het wa ter gevallen. De belangstelling van de zijde van het publiek bleef tot een mini mum beperkt; slechts enkele tientallen bezoekers namen de moeite een kijkje te komen nemen én zich te voorzien van een hapje en een drankje ten behoeve van de aanschaf van medische appara tuur voor ziekenhuizen in Polen. Jammer voor de organisatoren, jammer ook voor de sponsors, jammer voor het publiek dat zich nog wél liet zien, en ui teraard ook jammer voor Polen. Gelukkig kan worden vastgesteld dat de mislukking niet te wijten was aan "menselijke fouten". Het was het weer dat het op het beslissende moment liet afweten. De hele dag door was het fraai zonnig weer, maar toen om zes uur de hekken rondom het fleurig aange klede "marktje" opengingen werden de voorspellingen van het KNMI bewaar heid: de lucht betrok en het duurde niet lang voordat de regen met de spreek woordelijke bakken uit de hemel neer- gutste. Ab Blokzijl, de onvermoeibare en im mer optimistische coördinator van de stichting, weigerde bij de pakken te gaan neerzitten. "We maken hier een jaarlijkse traditie van, en let op m'n woorden: eenmaal is de hele Eng van ons! We hebben het nu wat te groot op gezet, maar je moet toch rekening hou den met veel mensen?" Hij overweegt bij een toekomstige her haling van het initiatief te zoeken naar meer attracties. "Dan wordt het ook voor de jeugd aantrekkelijker. Geen kermis, natuurlijk, maar wel een hoop gezelligheid." VBUDA3 EN ZATEROAQ Onbekenden hebben in het afgelopen weekeinde de vier banden van een be stelauto, die geparkeerd stond aan de Staringlaan, lek gestoken. De eigenaar, J. van 't K. uit Soest, deed aangifte bij de politie. Over de dader en het motief tast de politie vooralsnog in het duister. In verband met reparatiewerkzaamhe den is de spoorwegovergang Peter v.d. Breemerweg op maandag 29 septem ber tussen 00.00 en 06.00 uur buiten gebruik. Dat betekent dat het gemotori seerd verkeer gedurende die periode niet van de overweg gebruik kan ma ken. Dond.-Vrij.-Zat. 100 gram Donderdag, Vrijdag en Zaterdag STUNTPRIJS per bos 2,00 Dond.-Vrij.-Zat. kilo in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 II II Al L I 1L (werkplaats woonhuis) TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Inl. 033-72 90 97 EFFEKTIEVE TALENSTUDIE Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 BSS38S888888888888888S Abonnement per t halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f 24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 'Hé Miepie, daar staat 'wijnerij' op die winkelruit. Weet jij wat dat is?' Miepie gaf geen sjoege want Miepie zat, zoals peuters van twee, drie jaar dat plegen te doen, lekker onderuit gezakt in een kinderzitje voorop de fiets van haar sprekende vader, die net op tijd zijn hoofd in de f ietsrich ting terugtrok om een geparkeerde auto te ontwijken. 'Daar lagen we bijna, Miepie. Ik ben toch wel een beetje nieuwsgierig wat dat kan zijn. Zullen we 'ns gaan kij ken?' Vader stapte af en wierp een blik naar binnen. In de etalage stonden grote lege flessen, een vaatje, een pompachtig instrument en nog wat ondefinieerbare zaken. 'Kom Miepie, hier moet ik hei mijne van hebben', sprak vader resoluut, zette zijn fiets tegen het hekje en plukte zijn dochter uit haar zetel. Eenmaal in de winkel begreep hij er helemaal niets meer van. 'Wat dit toch allemaal met wijn te maken heeft...?' Miepie keek trouwhartig omhoog, maar kon hem niet verder op weg helpen. 'Misschien mag ik het zeggen?', vroeg een kwieke dame die achterin de winkel uit het niets opdook. Ze lachte om zijn verbouwereerde ge zicht en zei: 'U heeft dus nog nooit zelf wijn gemaakt. Nee, dat had vader niet en riep daar bij zijn dochter als getuige op: 'Papa heeft niet eens een druivenkas, hè Miep. De wijnerij-ster vertelde dat dat ook helemaal niet nodig was. 'Kijkt u maar, dit is bramenwijn en daar staat een grote fles vlierbessen en die witte daar is vlierbloemenwijn met rabarber. Die vind ik zelf het lekker ste. Wijn maken uit van alles en nog wat is mijn hobby. In de loop van de tijd is daar een winkeltje uit ge groeid. Dat liep zo goed dat ik nu een - heuse winkel heb met alles voor het zelf maken van wijn en het brouwen van bier.' 'Bier? Hoor je dat Miep, ze maken hier bier! Kan ik dat eens proeven?' Vader begon langzamerhand te be grijpen dat hij in een heel bijzondere doe-het-zelf winkel beland was. Hij rook een nieuwe hobby, bleef bijna een uur plakken en stond al die tijd met een blik spul in zijn handen waarmee je bier kunt maken als soep uit een pakje. 'Verkóópt u ook wel eens wat?' wil de de aankomende bierbrouwer bij de deur nog even weten. 'Ik geef toe dat het niet duur is', antwoordde de wijnerij-ster, 'maar helemaal voor niks gaat de zon op. Als we dus nog even kunnen afrekenen?' Nu de dagen merkbaar korter wor den en de spitsuren voor het ver keer zich meer en meer in schemer en duisternis gaan voordoen, is het uit het oogpunt van verkeersveilig heid van het grootste belang dat de verlichting van (brom)fietsen etc. in goede staat verkeert. De politie maakt bekend dat zij in de komen de weken extra zal toezien op de juiste verlichting bij het langzame verkeer en niet zal schromen indien nodig strenge maatregelen te tref fen. Men zij gewaarschuwd. Op de Kerkstraat hield de politie vorige week de 51-jarige H.D. uit Ederveen aan, die met zijn auto nogal de aandacht trok. De man moest blazen en de bloed proef ondergaan. Hij kreeg een rijver bod en een proces-verbaal.

Soester Courant | 1986 | | pagina 1