JOH MFTX Profiteer van deze feestelijke aanbiedingen ::i'2?5 VIJGEN CAMEMBERT WALNOOT KAAS X95 ARDENNER HAM Originele Engelse JAMS en MARMELADE MACON ROUGE Superieur 19S5- Tevens ontvangt iedere 25e cliënt een doosje LÉONIDAS BONBONS 250 gram GRATIS! Nel Koning: 'Werken met buitenlandse vrouwen betekent een stuk verrijking' Meningen van lezers Het vervolgverhaal van vier generaties Mets KRENTENWEGGE Q25 PAIN DE CAMPAGNE Van Weedestraat 90 - Telefoon 12404 yVOENSDAG 17 SEPTEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 21 Vrouwen voor Vrouwen zoekt nieuwe vrijwilligsters Programma Vredesweek Soest Ouwe, kop houwe... 'De eeuwwisseling' Ufa/ 1866 -120jaar -1986 1 on 120 JAAR JONG Uit onze broodafdeling van 4.25 nu DELICATESSE-BROOD Nu ter kennismaking CA half brood van 1.75 voor heel brood van 3.- voor Uit onze kaasafdeling +240 gram 200 gram KJ Uit onze vleeswarenafdeling Nu 100 gram Nieuwe oogst NU OP ZN LEKKERST kilo Uit onze delicatessenafdeling in 'n opalen pot, van 5.95 nu voor Uit onze wijnafdeling ONZE JUBILEUM WIJN per fles 12.95 O NU JOH. METS Sinds 1866 Vrouwen voor Vrouwen, het centrnm O Vrouwen voor Vrouwen, het centrum waarin buitenlandse en Nederlandse vrouwen in Soest samen allerlei activi teiten organiseren, heeft dringend be hoefte aan uitbreiding van het aantal vrijwilligsters. In het centrum aan de Parallelweg vindt een veelheid van werkzaamheden plaats, zoals naaicur sussen, koffie-ochtenden, informatie bijeenkomsten e.d. Al die activiteiten zijn niet goed denkbaar zonder vrou wen in Soest zich op vrijwillige basis beschikbaar stellen en een paar uur tjes per week uittrekken voor deze bij zondere vorm van "internationale sa menwerking op het plaatselijk vlak". Werken met buitenlandse vrouwen be tekent een stukje verrijking van je eigen leven, vindt Nel Koning, sinds februari j.1. projectleidster van de stichting Vrouwen voor Vrouwen. "Je leertje ei gen cultuur een beetje te relativeren en het is boeiend werk." Na een halfjaar is zij "aardig ingebur gerd" en voelt ze zich uitstekend thuis bij de stichting, die inmiddels al weer enkele jaren zelfstandig draait. "De aanpak verschuift langzamerhand van directe hulp aan buitenlandse vrouwen naar ondersteuning waar dat nodig is," legt ze uit. "Het is echt een centrum waar buitenlandse en Nederlandse vrouwen met elkaar activiteiten onder nemen, die de buitenalndse vrouwen de mogelijkheid geven meer zicht te krij gen op al die zaken in Soest die voor hen van belang zijn, zodat ze net zo kunnen functioneren als Nederlandse vtou- wen." Een aardig voorbeeld van dat laatste is met name de fiets- en verkeerscursus, waaraan intussen heel wat buitenlandse vrouwen deelnemen. Vooral de Turkse en Marokkaanse vrouwen zijn het van huis uit niet gewend om te fietsen, en dat wordt bij het centrum met veel ple zier nu wel geleerd. In september komt er een cursuspakket bij van Veilig Ver keer Nederland, dat recht geeft op een officieel certificaat. Behalve Turkse en Marokkaanse vrouwen telt het centrum ook Chinese en Surinaamse vrouwen onder de regelmatige bezoeksters, en natuurlijk Nederlandse. Gemengd bestuur Hoezeer de onderlinge samenwerking intussen is gevorderd blijkt bij voor beeld uit het feit dat het bestuur mo menteel bestaat uit drie buitenlandse en drie Nederlandse vrouwen, die de func ties van voorzitter, secretaris en pen- ningmeetser over steeds twee personen hebben verdeeld. Zo worden de buiten landse vrouwen stap voor stap wegwijs gemaakt in de diverse organisatorische taken, ondersteund door middel van di verse vormen van kadertraining. Een geheel uit Turkse vrouwen be staande werkgroep is actief om te in ventariseren wat er zo al leeft onder de vrouwen, die in veel gevallen uit diverse regio's in het moederland afkomstig zijn. Nel Koning: "Er zijn hier in Soest nogal wat vrouwen van het platteland, maar ook een flink aantal die uit de gro tere steden komen. Dat maakt soms nogal wat uit, en de werkgroep probeert erachter te komen wat er zo leeft. Het centrum is immers bedoeld voor alle vrouwen en de bezoeksters vormen een gemeleerd gezelschap. De meeste werkgroepjes in het centrum draaien zelfstandig. "Ik zit echt niet al tijd overal bij," lacht Nel Koning. Die werkgroepjes houden zich bezig met verschillende activiteiten, zoals de kof fie-ochtenden (woensdagmorgen), waar ook gehandwerkt en gebloëm- schikt wordt, of koekjes worden gebak ken en eenmaal per maand een voor lichtingsbijeenkomst wordt gehouden, bijvoorbeeld over het maatschappelijk werk. Verder is er ook een werkgroep voor de opvang van de kinderen, voor voorlichting en publiciteit (die zorgt voor een Nieuwsbrief en geeft allerlei nuttige informatie door om het werk goed te blijven doen, ook aan mensen en instellingen die in de dagelijkse prak tijk veel met buitenlanders in aanraking komen, zoals artsen, maatschappelijk werkers, Riagg, bedrijfsartsen e.d.) en voor gezinsbezoek, waarin vooral het kontakt en een stukje gezelligheid cen traal staan. De Nederlandse vrouwen zoeken de buitenlandse vrouwen - "mi grantenvrouwen", zegt Nel Koning bij voorkeur - thuis op, helpen hen bij bij voorbeeld doktersbezoek en het leren van de Nederlandse taal, kontakten met scholen en bij het invullen van formu lieren e.d. Tevens worden de buiten landse vrouwen daardoor gestimuleerd om naar het centrum te komen. Wat Nel Koning bijzonder plezier doet is het feit dat ook de oudere meisjes de weg naar het centrum beginnen te vin den. Er wordt een speciale naaicursus georganiseerd en er is ook veel belang stelling voor een "kapperscursus". Een Turkse resp. Marokkaanse docente zorgt ervoor dat de "drempel" zo laag mogelijk is. 'Gewoon ingerold' Nel Koning vindt het werk dat zij nu sinds een half jaar in Soest verricht "boeiend". "Ach, eigenlijk is het niet eens zo'n bewuste keus geweest; ik ben er min of meer gewoon ingerold." Haar eerste kontakten met "de buitenlan ders" dateren van haar studietijd aan de Jelburg in Baarn. Later, in haar woon plaats Driebergen, raakte ze betrokken bij taallessen aan de pensionbewoners en toen - rond 1980 - de gezinshereni ging op gang kwam coördineerde ze met name het werk onder de migran tenvrouwen. "Dat werk werd betaald, althans voor enkele uren. Toen ik in de krant de vacature voor deze part-time baan las, heb ik gesolliciteerd. De ge meente Soest is heel schappelijk; dat blijkt wel uit het feit dat ze deze functie dit jaar zelf subsidiëren. In '87 doet de rijksoverheid dat." Het unieke van Vrouwen voor Vrou wen in Soest is volgens haar dat het een centrum is van buitenlandse en Neder landse vrouwen. "Het is maar toevallig dat de beroepskracht hier een Neder landse is. Ik hoop dat de migranten vrouwen het werk in de loop der jaren zelf overnemen. De bedoeling is inder daad dat ik mezelf overbodig ga ma ken." Waaraan in Soest op dit moment drin gend behoefte is, is volgens Nel Koning een Turkse vormingswerkster. "Zo ie mand is hard nodig, als tussenpersoon en als tolk, om de vrouwen te laten zien dat alles hier in Nederland totaal anders werkt dan ze in hun land van herkomst gewend zijn." In Driebergen is Nel overigens nog al tijd - in haar vrije tijd - betrokken bij het werk. Ze is voorzitter van de werkgroep die zich bezighoudt met educatie en ge zondheidsvoorlichting en heeft nog al tijd intensieve kontakten. "Je bouwt in de loop der jaren een relatie op, die kun je niet zo maar afbreken..." Wel ervaart ze de "afstand" tussen Driebergen en Soest als prettig. "Thuis ben ik nu ook echt thuis; dan kun je wat meer afstand nemen. Het nadeel is natuurlijk dat je meer tijd nodig hebt om de weg in Soest een beetje te leren kennen, maar dat komt vanzelf." Over het "klimaat" in Soest met betrek king tot haar werk kan ze nog niet veel zeggen. "Eerlijk gezegd heb ik nog nau welijks een idee hoe men er in het alge meen tegen aankijkt. Met de gemeente hebben we in elk geval een heel goed kontakt; je merkt dat ze ons werk se rieus nemen." Vrijwilligsters gevraagd Vrouwen voor Vrouwen kan onmoge lijk "draaien" op de inzet van een be roepskracht - die dan ook nog part-time werkt - alléén. Momenteel zijn onge veer 40 vrouwen op een of andere ma nier actief betrokken bij de activiteiten, in een verhouding van ongeveer 5:1, d.w.z. /e/en buitenlandse vrouw op vijl Nederlandse. "We hopen dat die ver houding over bijvoorbeeld twee jaar in de buurt van de 50/50 ligt," aldus Nel Koning. In elk geval is er op dit moment al drin gend behoefte aan nieuwe vrijwillig sters, en niet alleen Nederlandse. "We stellen geen speciale eisen, maar gaan bij de 'intake' wel zorgvuldig te werk," legt ze uit. "Het gaat vooral om vrou wen die willen helpen bij het gezinsbe zoek, de kinderopvang, de koffie-och tenden en de voorlichting en de publici teit." Wie zich meldt wordt eerst uitge nodigd voor een viertal introductiebij eenkomsten, waarin de huidige vrij- willgsters over hun ervaringen vertel len, de islamologe óe Speelman komt vertellen over "de vrouw en de Islam", informatie wordt gegeven over het land van herkomst en "het leven hier", en over hulpverlening in Soest, met name het maatschappelijk werk. Men krijgt ook een introductiemap met allerlei schriftelijke informatie. Pas na deze introductiebijeenkomsten hoeven de deelneemsters een besluit te nemen of ze mee willen doen of niet. In een gesprek wordt dan bekeken welke keuze ze eventueel zouden willen ma ken voor een van de verschillende acti viteiten. Wie belangstelling heeft kan zich op maandag en dinsdag aanmelden bij het centrum via tel. 23549 (tussen 9.00 en 17.00 uur), vragen naar projectleidster Nel Koning. 's Avonds kan men bellen met de vrijwilligsters (tussen 19.00 en 20.00 uur) via tel. 24540 of 14026. Volgende week - de laatste volle week van september - wordt ook in Soest de Vredesweek gehouden. Die begint met de in Soest inmiddels traditione le Oecumenische Vredesdienst op de Vredeszondag, ditmaal op 21 sep tember in de Oude Kerk aan de Torensttaat. De dienst is*voorbereid onder auspiciën van de Raad van Kerken te Soest door de werkgroep Oecume nisch Avondgebed en de Soester IKV-kerh. De kerkdienst begint om 19.00 uur. Voorgangers iijn dr. L. Schuurman uit Arnhem, predikant in algemene dienst vaii de Gereformeerde Kérken, die zal spreken over het thema "Zorg voor de wijngaard". De liturgie Wordt verzorgd door pastor C. Spithoven Van de r.k. Joannesparochie te Soest. Aan de dienst werken verder mee Gerrif van Vembde (orgel) en een koor- groep onder leiding van Tjalling Roósjeh, cantor/organist van de Open Hof. Mient Jan Faber Zoals eerder bekend gemaakt organiseert de plaatselijke IKV-kerrt op dins dag 23 september een discussie-avond in de Open Hof (hoek Dalweg/Veen besstraat), waaraan Mient Jan Faber - landelijk sëcretÉris en voornaamste woordvoerder vari het IKV - zijn medewerking zal verlenen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Discussieleider is de heer Hit Algra uit Soest. Op zaterdag 27 september wordt in Soesterberg de negende vredeSmartifes- tatie gehouden (aan de Kerklaan), om 13*30 uur gevolgd door dé traditionele demonstratieve voettocht naar de vliegbasis. De orgahiéatie Van een en ander berust bij diverse vredesgroepen in de regio. Vanuit Soest zulleh de deelne mers gezamenlijk per fiets naar Soesterberg rijden. Vérzamelpunt is het pleintje van het winkelcentrum in Soest-Zuid. Tijd van vertrek: 12.00 uur. Over de manifestatie in Soesterberg volgt nadere informatie in de editie van volgende week. "Er bestaat een soort krankzinnigheid die soms de vorm aanneemt van over heidsbeleid." Hoe geweldig typeert ds. J.C.C. Greive (althans volgens de S.C. van verleden week) het overheidsbeleid t.a.v. Mo lenschot! Maar het provinciale voorne men om over te gaan tot sluiting van Molenschot is een gevolg van het be sluit van het ministerie van WVC om de geldkraan dicht te draaien. Dèt ministe rie is dus in eerste instantie verantwoor delijk voor het feit dat over niet al te lan ge tijd hoog-bejaarden in de vernieling worden geschopt (laten we het beestje maar bij de naam noemen) en dat het personeel op straat komt te staan; Waarom wordt op dit terrein bezui nigd? Wel, heel eenvoudig: zij kunnen niet staken, zij breken de boel niet af, zij gooien niet met bommen en zij steken de boel niet in brand; kortom: van hen is geen gevaar te duchten en derhalve horen zij tot de "getolereerde" klasse, d.w.z. zfj mbgen ef zijn maar verder... öüwe, kop houwe. Zij haddén 60 jaar later Schoolverlater moeten zijn... Bovendien heeft WVC het geld hard nodig om ajierlei subsidies te verstrek ken aan veel belangrijker facetten dan de zorg voor onzé bejaarden. Zo wórdt aanstaan de vrijdag en zaterdag in de Amsterdamse Stadsschouwburg een toneelstuk gebracht, dat niet wordt op gevoerd door'actrices en acteurs, maar door zes getrainde herdershonden; de honden doen dan hun best met elkaar te communiceren, b.v. door naar elkaar te blaffen en gezamenlijk een heus spel ten tonele te voeren. Voor dit hoogtepunt van culturele ontwikkeling geeft WVC (houdt vast) een subsidie van... 60.000! HoeVéel van dit soort mallotige geldsmijterij wordt NIET bekend? "Er bestaat een söört krankzinnigheid die soms de vorm aanneemt van over heidsbeleid/' U sprak eeh juist woord, dominee. Maar in plaats Van "krankzinnigheid" had u beter het woord "Criminaliteit" kunnen gebruiken. J.L.W. Herten. In verband met het 120-jarig bestaan van de delicatessen wijnkope- rij Joh. Mets, gaan wij terug in de geschiedenis van deze Soester Hofleverancier. In zeven afleveringen passeren vier generaties Mets de revue. Jan, Jan, Joop en Johan, oftewel 1866-1986. Dat is 120 jaar kwaliteit en service van de bovenste plank op een rij. Een ver volgverhaal. Vandaag deel 2: Twee weken geleden: Vertelden wij over de start die Jan Mets de eerste generatie) maakte als kruidenier op het Kerkpad. Armen en rijken zochten hem op voor het dagelijkse brood als de portefeuille dat toeliet. Vroeger was boodschappen doen iets anders dan vandaag. We pak ken de draad op in 1891. Jan Mets viert, zoals dat in die tijd past, op sobere wijze het zilveren jubi leum. Na 25 jaar vindt hij het welletjes, en hij draagt de zaak over aan zijn zoon. Jan II neemt het roer in handen, en zet op een succesvolle manier het werk van zijn vader voort. De afzet markt groeit, maar de behuizing niet. Er zit dus maar één oplossing op: Ver huizen. In 1896 koop Mets het voormalige ge meentehuis aan het Lange End, de hoofdstraat van Soest. De dikke muren leggen nog een associatie met de cel- wanden, waarbinnen de wetsovertre ders door de veldwachter werden opge sloten. Het was burgemeester mr. Con stant Jacob Willem Loten van Doelen Grothe (1851-1925) die met zijn vrouw Jonkvrouwe Renée Henriètte van Doe len Grothe-Van Weede (1864-1934) als laatste eerste burger deze oude ambtswoning gebruikte. Niet alleen de zaak van Mets breidde uit, maar ook de gemeente Soest (van drie- naar vijfdui zend inwoners), en er moet uitgekeken worden naar een nieuw Raadhuis dat aan de Steenhoffstraat gerealiseerd wordt. Joh. Mets is nu nog steeds aan het vroegere Lange End gevestigd. De winkel vormt nu de grens tussen de Bur- gemeester Grothestraat en de Van Weedestraat. De verhuizing betekent niet alleen een vooruitgang in de huis vesting, door de betere bereikbaarheid in vergelijking met het Kerkpad doet ook een ander genre cliènt zijn intrede bij Mets. Door de ideale situering aan de hoofdstraat vinden de Soester nota belen hun weg naar J. Mets. Met de paardentram doet men inkopen. De zelfde paardentram overigens, waar mee de heer J. Kraaij van de gelijknami ge stalhouderij momenteel jonge paar tjes op weg naar het 'ja-woord' brengt. Drie Stuivers Rond de eeuwwisseling prijkt op de zaak van Mets: Depot 'De Hilver- sumsche Wijnhandel'. Het is de eer ste keer dat de naam Mets in ver band komt te staan met wijn. De ne gentiende eeuw ligt achter ons. We kunnen weer honderd jaar vooruit. Eén van de eerste historische feiten van deze eeuw, die we in de geschie denisboekjes leren, is het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Ne derland speelt een neutrale rol, en direct lijdt ons land geen ernstige schade aan het krijgsgeweld. Het gaat de kruideniers voor de wind. Er is werk voor bijna iedereen, en dus is er ook geld voor de inwendige mens. Anders wordt het in de twintiger ja ren. Het aantal kruideniers neemt af. Grof geschat kan vijftien procent van de zelfstandigen de strijd tegen de opkomende groothandelaren en coöperaties niet meer bolwerken. De reputatie van Mets is echter be stand tegen de druk van de super- markten-in-spé, en het kleine krui denierswinkeltje van Jan Sr. is door Jan Jr. verder uitgebouwd. De klant blijft naar het oude gemeentehuis, komen. Niettemin breken er harde en zware tijden aan. Een crisis is een crisis, zeker als die voortkomt uit een be labberde wereldeconomie. De schermutselingen tussen 1914 en '18 gaan hun tol eisen. Het is hard werken voor Mets, die voor 250 gram koffie slechts negen cent ont vangt. Twee blikjes zalm kosten een kwartje en een pot stroop gaat voor minder dan drie stuivers de deur uit, terwijl de prijs van een pond Edam mer kaas 16 cent bedraagt. On danks de moeilijke tijden, waarin ie dereen verkeert en waarin veel krui deniers een sanering aangaan, blijft de Mets van de jaren dertig eigen baas. Gelukkig maar, want wat zou anders de grens moeten vormen tussen de Burgemeester Grothe straat en de Van Weedestraat? Over veertien dagen deel 3: 'De oorlog.' Het voormalige gemeentehuis met op de voorgrond burgemeester Grothe en zijn vrouw Van Weede. Al vanaf1896 is de delicatessen en wijnkoperij Joh. Mets in dit (inmiddels verbouwde) pand ge vestigd. ~KJ 2?s 2?s i s DELICATESSEN* WIJNKOPERIJ Deze aanbiedingen zijn geldig tot 1 Oktober 1986.

Soester Courant | 1986 | | pagina 21