Soest 50 jaar geleden woensdag 24 september 1986 SOESTER COURANT PAGINA 12 WOEN Jazz and poetrv in C-drie Vereniging Artishock Tentoonstelling Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Concert De groene kursussen van Groei en Bloei Vrijwilligers Vakature Bank 'Tieners aktief' 'KoffertjesdieF bleek eerlijke vinder Overwegen tijdelijk buiten gebruik Video-programma Interkulturele Manifestatie Interkulturele Manifestatie: Forum over Onderwijs en yerk ON SOI §ifms hi InferËuiturele Manifestatie Modieuze najaars modeshow Autobrandje Dronken soldaten op stap met sleuvengraver 25 September 1936 Paleis Soestdijk nog gesloten Felicitatieregister te Soestdijk Het Koninklijk Paar te Soesterberg Haile Selassie doe nogmaals een beroep op den Volkenbond Hooi doet leven Cultureel Creatief Centrum Interkulturele Manifestatie 1986 De voorbereidingen voor de Interkul turele Manifestatie 1986, Soest zijn in volle gang. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan de exposities van de Turkse huiskamer, het marok- kaans theehuis, de Hindoestaanse ten toonstelling. De werken van de Soester kunstenaar Dilrosun zijn al te bewon deren in het witte café van C-drie. Als u goed om u heenkijkt, ziet u op ver schillende plaatsen in Soest het geel- paarse affiche van de Interkulturele Manifestatie hangen. Een uitgebreid programma van de driedaagse manifes tatie die donderdag 25 september be gint, kunt u ophalen bij C-drie of telefo nisch aanvragen, tel.: 22188. Attracties Op het laatste moment hebben de orga- lfihisatoren van de Interkulturele Mani- ■Festatie nog enkele speciale attracties ■voor de manifestatie kunnen regelen: v uit Soest komt er een breakdansgroep die in een regionale wedstrijd afgelopen jaar de tweede prijs behaalde: het zijn Tim Royers en Kemal Inci die op zater dag 27 september twee maal een de monstratie zullen geven. Speciaal voor de kinderen komt poppentheater Hil- debrand uit Utrecht. Voor de kinderen zullen er verder allerlei spel- en teken mogelijkheden zijn. Voor dans heeft de werkgroep Interkulturele Manifestatie een Hindoestaanse dansgroep uit Rot terdam kunnen strikken. Kortom als het weer even meezit, kan er ook buiten volop genoten en gekeken worden. Aankleding Interkulturele Manifestatie Vanuit de docenten en cursisten van C-drie wordt een actieve bijdrage gele verd aan de aankleding van de manifes tatie. Cursisten van docent Theo Naes- sens zijn sinds de eerste cursusweek be zig op lange stroken papier prachtige tekeningen en kleurrijke schilderingen te maken. Leuk voor de manifestatie en aardig voor de cursisten: hun werk wordt meteen opgehangen. Ook volks dansgroep Ozan werkt actief mee. Ag- nes Nuyten zal de prachtige kleder drachten van Ozan op een mooie plek in C-drie installeren. Middelman-mode stelt de etalagepoppen beschikbaar. Als het even mogelijk is zal Ozan op zater dag ook een korte demonstratie dans verzorgen. Voor de aankleding van de Turkse huiskamer en het Marokkaans theehuis worden deze week diverse Soester huiskamers van hun mooie at tributen ontdaan. Vanaf deze plaats dankt de organisatie van de Interkultu rele Manifestatie allen die gratis deze spullen beschikbaar hebben gesteld. Forum: Onderwijs en Werk Op vrijdagavond 26 september, aan vang 19.30 uur vindt in C-drie het fo rum Onderwijs en Werk plaats. Al eni ge maanden is het Progressief Bestu renoverleg in samenwerking met de werkgroep Interkulturele Manifestatie bezig dit forum voor te bereiden. Dit fo rum is een openbaar breed opgezet voorproefje van de minderhedennota die a.s. maandag 29 september door de Commissie Minderheden besproken zal worden. Voor dit forum zijn ge meenteraadsleden en docenten en di rectie uit het basis- en voortgezet on derwijs speciaal uitgenodigd. Voor meer informatie, zie elders in dit blad. Kinderboekenweek Kinderboerderij 'De Vrije Teugel,' Openbare Bibliotheek Overhees en C-drie organiseren in het kader van de kinderboekenweek van 8-15 oktober met dit jaar als thema 'Boeven' diverse activiteiten: film, 2 kindertheatervoor stellingen, boevenspeurtocht, opstel wedstrijd. Voor een uitgebreid pro gramma zie het maandelijks activiteite naffiche en dit blad volgende week. Oud goud inkoop-actie Het is alweer de derde week dat deze aktie aan de gang is. Het enthousiasme van de Soestenaren is groot betreffende de verkoop van hun oude gouden spul letjes. Waarom ook niet, je kan een hoop geld krijgen voor deze voorwer pen. De inkoper is in ieder geval tevre den over de aanloop. Laat eens op don derdag of vrijdag van 11.00 tot 16.00 uur vrijblijvend uw spullen taxeren. De medewerkers van C-drie wijzen u graag de weg, waar u deze inkoper kunt vin den. Een bijzondere avond van jazz poëzie uit de Vijftiger jaren: Op zaterdag 4 ok tober organiseert de werkgroep "Lite rair" een jazz and poetry-avond voor de verwende liefhebbers van poëzie en jazz uit de jaren vijftig. Niemand minder dan de nestor van de vijftigers, Jan C. Elburg, leest voor uit eigen werk in het cultureel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat 49. De jazzmuziek zal worden verzorgd door de Soester formatie Stablemates, die al eerder hier optraden ter begelei ding van de Wessel Ilckenprijswinnaar, vibrafonist Frits Landesbergen, en ver der tijdens het laatste concert dat de le gendarische Wally Bishop in C-drie gaf en anderhalfjaar geleden tijdens een li teraire avond met Remco Campert. De Stablemates, bestaande uit Hans Heinhuis (piano), Peter van Litsenburg (bas), Tony Nahar (slagwerk) en Joop van Tol (tenor sax) zullen op 4 oktober een jazz programma uit de vijftiger ja ren spelen met bop, ballads en swing- repertoire zoals "A night in Tunesia", "Whisper not", "Now's the time" en vele andere jazz standards. Jan Elburg zal om 20.00 uur precies worden ingeleid met de bespreking van enkele van zijn gedichten, terwijl om half negen de Haarlemse dichter zelf zal optreden, afgewisseld met jazz-muziek. Na afloop (om tien uur) spelen de Sta blemates nog een uurtje door. Toegang: 5,- CJP-houders en 60+ 3,50. De vereniging Artishock, gevestigd aan de Steenhoffstraat 46, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal- kulturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstelling van de vereniging en geniet je van de voor delen die het lidmaatschap biedt. De kosten van het lidmaatschap bedragen 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huis houding behoren 27,- per jaar. Kon- taktadres ledenadministratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Wie op 5 september j.1. de unieke ope ning van de tentoonstelling van Pim Trooster heeft gemist, kan alsnog de he le maand september in het Artishock gebouw kennis komen maken met zijn bijzondere werk. Zaterdagen van 15.00 tot 17.00 uur; zondagen van 15.00 tot 17.00 uur. Donderdag 25 september: Filmhuis: 'La Fiancée du Pirate' Plaats reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: 5,-; leden, cjp en 65+ 4,-. "La Fiancée du Pirate" van Nelly Ka- plan is een erg leuke film, waarin het door iedereen geminacht zigeunermeis je Marie de Hypocrisie van de maat schappij (een Frans dorpje) aan de kaak stelt. Ze Iceert haar uitbuiting om, Ex ploiteert de dorpsgemeenschap en neemt op een prachtige manier wraak. De film heeft veel trekken van Bunuel en enkele auteurs uit zijn films zijn ook van de partij.. Marie komt in opstand tegen het gezag, de godsdienst, de onschuld, het gezin en vooral de waarde van het geld. Als van zelfsprekend zijn er een aantal surrea listische trekjes te ontdekken in deze vroege feministische fantasie waarin een vrouw onderdrukkers ontmaskert en te kijk zet. "La Fiancé du Pirate" heeft de vorm van een komedie; de figuren zijn vrij grof en onbehouwen van aard, maar te gen het einde ook aandoenlijk. Zijn aanstekelijke werking ontleent de film aan het succes van Marie - breekbaar en zelverzekerd tegelijk gespeeld door Bernadette Lafont. Mannen die haar lastig vallen ze de deur uit, zij wijst laf aards en achterbaksen aan. Haar 'mys terieuze' macht is louter gebaseerd op het doorzien van de relatie tussen sek sualiteit en geld in de maatschappij waarin zij leeft. Zij eigent zich het recht toe om over zichzelf te beschikken, maar zet haar macht - in tegenstelling tot wat gebruikelijk is - niet in om ande ren te benadelen. Zij gebruikt haar po sitie om wantoestanden aan te wijzen, en om wraak te nemen, op een soeverei ne manier. En wie durft in een maat schappij, waarin haar alle genot ont houden wordt, een vrouw de zoetheid van de wraak te ontzeggen? Kortom, een avond pure ontspanning in het film huis van Artishock. Zondag 28 september, 14.00 Artiskoop Artiskoop 28 september om 14.00 uur begint het kinderspektakel in de ver nieuwde filmzaal van de Vereniging Ar tishock met een optreden van het pop- pentejater Artishock. Het stuk is een te- jater-aktiviteit. Jan Klaassen en Katrijn brengen een programma waarin zijn de "hulp" vra gen van het publiek. De burgemeester in het dorp van Jan Klaassen en Katrijn is jarig en de feestzaal moet versierd worden. Daarom vragen zij aan de kin deren hen te helpen om slingers te ma ken en., koekjes te bakken. Dan gebeuren er ook nog een aantal spannende dingen: Karei de kraai is na melijk verdwenen en die enge heks Tovertand haalt weer rare streken uit. Kortom, een erg leuk stuk voor kinde ren van 4 tot 10 jaar. Na de pauze, waarin de kinderen hun eigen gemaakte koekjes zelf mogen eten, wordt er een film vertoond waarin veel bekende figuren voor komen die Walt Disney geschapen heeft, zoals Do- nald, Mickey, Pluto, etc. Het belooft een geweldige middag te worden. Aanvang 14.00 uur; entree 4,- Ereserveringen tel.: 19037 en 19577. Afgelopen maandag zijn onze talencur sussen in de MAVO Soest van start ge gaan. Het was een heen en weer rennen van diverse bestuursleden om alle cur sussen op tijd te openen en de cursisten welkom te heten, daar we nog onderbe zet zijn wat betreft het medewerkersbe stand (dus als u belangstelling heeft...?) De andere cursussen beginnen wat la ter, en voor sommige daarvan kunt u zich nog aanmelden. Kunst zien en begrijpenAanvang za terdag 1 november, 10.00-12.00, om de 14 dagen. Samen met de docent gaat u via dia's kijken naar schilderijen van o.a. Van Gogh, Picasso, Mondriaan en Bart van der Lek. Speciale aandacht krijgen ook de vrouwelijke schilders uit de 19e en 20e eeuw, waarvan nog steeds veel te weinig bekend is. Wist u b.v. dat de vrouw van Mesdag (panorama) ook een begaafd schilderes was? Nederlandse literatuur Aanvang dinsdag 13 januari, 19.00- 21.00 uur, om de 14 dagen, 5 lessen. Verschillende richtingen en stromingen in de Nederlandse literatuur komen aan de orde. Door het analyseren van ver schillende romans wordt bekeken op welke manieren een literair werk kan worden gelezen. Ook suggesties van uw kant zijn van harte welkom. Cursusa dres: Openbare Bibliotheek, Albert Cuyplaan. Sierknippen Aanvang woensdag 14 januari, 20.00- 22.00 uur. De techniek van het sierk nippen is een heel oude vorm van kunst en door vrijwel iedereen te leren. Veel en duur materiaal is er niet voor nodig, alleen een klein, scherp schaartje en een pakje vouwblaadjes. Dew docent leert u "knippende zien" en gaat samen met u van eenvoudige knipsels naar steeds in gewikkelder vormen. Een heerlijke vrije tijdsbesteding voor hen die wel eens wat anders willen, dan breien en haken. Wij vinden het bijzonder jammer dat er voor de Engelse taal minder animo is. Hoewel de cursussen reeds gestart zijn stellen wij u toch nog in de gelegenheid u op te geven voor het laagste en hoog ste niveau: Engels voor beginners, maandag 20.30-22.00 uur, Engels First Certificate and Proficiency, maandag 19.00-20.30 uur. Voor de laatste cursus deden vijf kandidaten examen en zij slaagden ook alle vijf. Inlichtingen ook rechtstreeks bij de docent, mevr. Noter- mans, tel. 02153-15795. Verschillende andere cursussen zijn reeds vol; helaas voor u, fijn voor ons! Aarzel echter niet toch bij ons langs te komen, dan plaatsen wij u daarvoor op een reservelijst en proberen er een her halingscursus van te organiseren. We zijn elke donderdagmorgen op kantoor van 10.00 tot 13.30 in de Muziekschool, Kerkplein 1, tel. 22195. De Evangelische Hogeschool geeft haar jaarlijkse concert in de St. Joriskerk te Amersfoort op 27 september a.s., aan vang 20.00 uur. Aan dit evenement wordt medewerking verleend door èèn van de grootste koren van West-Euro pa: "Deo Cantémus" uit Rotterdam. Het koor werd opgericht in 1935 en be gon met 12 leden. Momenteel telt "Deo Cantemus" zo'n 380 leden. Sinds 1951 wordt het koor gedirigeerd door Arie Pronk. Deze heeft door zijn enthousias te en inspirende wijze van dirigeren veel tot de groei bijgedragen. De naam van het koor betekent: "Laat ons God de lof toezingen" en deze doel stelling hopen zij ook weer te verwezen lijken bij het EH-concert. Ter gelegen heid van het tiende academisch jaar van de EH is een feestelijk programma sa mengesteld met als hoogtepunt een op treden van de sopraan mevr. Femmy van de Weg. Iedereen is van harte wel kom (toegang vrij). KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE De beste tijd van het jaar om een kursus met droogbloemen te organiseren is het vroege najaar. In de winkels is het assor timent bloemen het grootst en kwalita tief het beste. Op dinsdagavond 21 ok tober vindt de eerste les plaats van de kursus "Het drogen van bloemen en de verwerking daarvan." De kursusleider is de heer G. Bakker, medewerker en meesterbinder bij Quino Damen te Amersfoort. Hij gaat met u in totaal 5 avonden diverse verwerkingsmethoden oefenen, in stijl variërend van klassiek tot modern schikken. Wat komt er allemaal aan de orde: - de beste methode van drogen van be paalde bloemen en planten; - conserveringsmethoden: droogmid delen, glycerine-methode; - het persen van bloemen (voor b.v. col lages en bloemschilderijen); - het werken met natuurlijke materia len, zoals grassen en graangewassen; - diverse schikwijzen: Biedermeyer, ve getatief schikken, wanddekoratie/col- lage maken en een "boompje" van droogbloemen samenstellen. De andere kursusdata zijn: 28 otkboer, 11, 18 en 25 november en de kursus vindt plaats in de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat. De kosten van deze cursus zijn voor de leden van Groei en Bloei 45,-. Voor niet-leden zijn de kosten 52,50. De prijzen zijn exclusief materiaal! Voor wie niet zo van de droge boeket ten houdt is er een kursus "Bloemschik ken voor beginners." In 5 maandag avonden leert u de beginselen van de bloemschikkunst: het op draad zetten van bloemen, blad of ander materiaal, de basisbenodigdheden voor bloem- stukjes, schikken op de vaas, van een "verouderd" boeket met wat groen en fantasie weer een prachtig fleurig ge heel maken etc. De eerste kursusavond is op 3 novem ber. De andere data zijn: 10, 17, en 24 november en de laatste avond is op 1 december. De kursus wordt gegeven in de Gemeentekwekerij aan de Molen straat. De kosten voor de leden van Groei en Bloei bedragen 42,50. Niet- leden zijn 50,— verschuldigd. Deze prijzen zijn exclusief materialen! Nadere informatie over of opgave voor deze kuursussen kan plaatsvinden bij: mevrouw I. Endendijk-Bongenaar, tel.: (tussen 19.30 en 20.30) 17383. Vrijwilligerswerk door tieners Waarom niet. Ben je tussen 12 en 17 jaar? Kun je tijd vrij maken? Wil je leuke dingen doen? Met kinderen bijvoorbeeld, of iets aan natuurbescherming, of samen met ouderen, misschien juist met die ren? Er is een heleboel te doen. In diverse plaatsen in het land zijn jonge mensen tussen 12 en 17 jaar als vrijwilliger werkzaam en zeker niet alleen in hun buurthuis of binnen belangenbeharti- gingsorganisaties, zoals de kindertele foon, kindervuist, scholierenbond, enz. Er zijn veel vrijwilligersaktiviteiten waaruit tieners kunnen kiezen; bijvoor beeld: zwemmen of paardrijden met kinde ren die een handicap hebben; Een muur schoonmaken waar racisti sche leuzen op zijn gekalkt; Een krant maken, vouwen en huis aan huis bezorgen; Voorlezen bij een blinde (en zo het laatste nieuws vertellen); Dieren verzorgen op een kinderboer derij; Een tochtje organiseren voor en met gehandicapten; Een musical instuderen en uitvoeren voor anderen; Spelen met kinderen in de peuter speelzaal; Wilgen knotten; Programma's maken bij een zieken omroep; Dansen met mensen in een rolstoel; enz. Sommigen zullen door het vrijwilligers werk ontdekken naar welk beroep hun interesses uitgaan. Helaas is het op dit moment zo dat veel tieners van nu de werklozen van morgen zullen zijn. Be kendheid met vrijwilligerswerk zou wellicht enigszins kunnen voorkomen dat ze in een "zwart gat" vallen. Over het projekt "Tieners aktief' valt nog veel meer te zeggen. Wil je meer weten? Wil je weten wat er eventueel al lemaal te doen is? Wil je weten waar en wanneer je vrijwillerswerk kunt doen? Wil je weten hoeveel tijd het kost? Wil je je opgeven? Bel dan op, maak een afspraak of kom even langs bij de Vakaturebank. In een volgend artikel worden de resul taten belicht van tieneraktiviteiten in andere plaatsen waaronder Bussum en Huizen. Uit onderstaande vakatures kan weer een keuze worden gemaakt. Stichting Jeugd en Gezin vraagt en kele vrijwilligers m/v voor het bezoe ken van ouders en/of kinderen (11/ 841; t Gilde Eemland heeft plaats voor vrijwilliger m/v om 50-plussers te wer ven die kennis en ervaring willen over dragen aan anderen; voorlichting geven over het projekt; bemiddelen tussen "aanbieder" en gegadigde; spreekuur houden (11/82); Centrale voor Pleegzorg zoekt vrij willigers m/v om o.a pleegouders te werven (11/86); Dagbestedingsprojekt vraagt enkele vrijwilligers m/v ter begeleiding van schoolverlaters vanuit 't MLK/VSO- onderwijs. Het projekt richt zich op het laten doen van (vrijwilligers)werkerva- ring met ondersteunende cursussen, ge richt op deze ervaring (11/70); Ex-alcoholici gezocht die ingewerkt willen worden tot ervaringsdeskundi gen, om als zodanig deel te gaan nemen in het ambulante werk van de stichting, in samenwerking met andere beroeps deskundigen (11/49); Ned. Vereniging voor Slechthoren den zoekt iemand voor het secretariaat Kinderpsychiatrisch centrum in Amersfoort zoekt een enthousiaste doe-het-zelver die ook nog handig is met naald en draad en die het leuk vindt om afwisselend werk te doen (1/164); Rode Kruis Amersfoort zoekt chauf feurs voor rolstoelbus, personen- en materiaalvervoer, etc. Tevens mensen gevraagd voor het begeleiden van rol stoelpatiënten. (1/177); Inlichtingen: Stichting Vrijwilligers Va kature Bank, C-drie, Willaertstraat 49; op maandag, dinsdag en donderdag 10.00-12.30 en 13.30-15.30 uur; vrij dag 11.00-12.30; tel. 12630. Het bleek allemaal minder erg te zijn dan aanvankelijk was gevreesd. De Soester H., van wie onlangs in Amster dam zijn attachékoffertje werd gestolen en die daarna was opgebeld door een onbekende man met het aanbod het koffertje op het Amersfoortse station terug te geven, kan opgelucht adem ha len. H. had uit het telefoontje de indruk gekregen dat de opbeller méér wilde dan alleen maar het koffertje retourne ren, waarin zich ook de sleutels van zijn woning in Soest en zijn bedrijf in Amersfoort bevonden. Hij schakelde de politie in, die hem vo rige week naar Amersfoort CS bege leidde. Daar wachtte de ontknoping, die heel wat minder "crimineel" was dan was verondersteld. De "opbeller" was door de telefoon wat vreemd over gekomen, maar dat had te maken met het feit dat hij vanuit Duitsland had ge beld, waar hij direct na de vondst van het koffertje in Amsterdam naartoe had moeten reizen. De man was dus volkomen te goeder trouw. In verband met onderhoudswerkzaam heden aan spoorwegovergangen kan het gemotoriseerde verkeer in de nacht van maandag 29 op dinsdag 30 septem ber tussen 00.00 en 06.00 uur geen ge bruik maken van het Berkenlaantje. In de nacht van dinsdag 30 september op woensdag 1 oktober is de overweg Steenhoffstraat tussen 00.00 en 06.00 uur voor 50% procent buiten gebruik. Op donderdagochtend 25 september start het videoprogramma van de Inter kulturele Manifestatie met de video "Hoe het lied van toen nu klinkt". In dit programma staat de waardering voor de traditionele muziek, die door Hindoes taanse vrouwen wordt gezongen, cen traal. Na deze videopresentatie volgt een live-optreden van de Surinaamse- Hindostaanse vrouwengroep Nari Sa- maad. Aanvang van deze ochtend, die speciaal voor vrouwen is bestemd is 9.15 uur, met een rondgang langs de tentoonstellingen. Het videoprogram ma start om 10.15 uur. Op vrijdagochtend 26 september is er een ochtend speciaal voor de ouderen in Soest. Er is dan een videopresentatie van het leven in een Turks dorp: "Het leven in Balsi", een dorpje in Turkije. Na deze videopresentatie is er een foto- en diapresentatie van Dhr. B. van Os, gemeentevoorlichter, over Soest, onge veer 50 jaar geleden. Verder worden in diverse ruimtes vi deo's vertoond zoals: 'Mastermusicians of Jajouka', Turkije is niet een dorp', 'Van huis...naar thuis', 'Leven in Neder land', 'Marokkaanse Moslim', 'Bakad- jari-Festiva','Heeft de regen een vader', en 'Zuid-Amerikaans Festival'. Het vi deoprogramma voor de Interkulturele Manifestatie is samengesteld door le den van het Filmhuis Artishock. vindt is 0Pvr,jdagavond26septeinberp^ /aken moe( je ni(,( cussie met als thema. O 1 „makkelijk, maar wel nodig om ze XWÏÏ MsènVgie wee, ontstaat dan he, begin van M°,delêwëorden is het doel aangegeven gaSseCTdh^bra6 Onderis en Werfc dat ïVhetraiderwerp. Zij hebben im- DeTond iTvCT^ekHn d^delenvoor de pauze pauze rnu- kinderen op één school; schoolgaan en beleving van eigen kuituur thuis. Na de pauze: voorlichting door de scholen en de verwachtingen van ouders; EbTthema wordTteed"ingeleid™ om-enkele ieden van he, forum. Daarna kunnen vanuit de zaal vragen gesteld worden en ontst^t er hopelijk een le- vendige discussie tussen de deelnemers in de zaal en e Het forum bestaat uit "ervaringsdeskundigen", e weten bmteffiandse mede landers H. Sert (Turks comité), M. Aachban (Marokkaans comité), R Ja- groep (Stichting Nazeeb); "beroepsdeskundigen Mevr. A.Mann(dir. Des- mond Turnschool), Mevr. E. Mol (provinciaal Steunpunt Volwassenenedu catie), Mevr. M. v.d. Velde (docente Internationale Schakelklas) Dhr. W. Butzelaar (dir. MAVO Soest), Dhr. J. Danvers (Pers. medewerker Chemco), Dhr. F. de Jong (CBB, Centrum voor Beroepsonentatie en Beroepsoefe- Forumvoorzitter is de heer N. v. Waveren. Voor de talen Turks, Berber en Arabisch zijn tolken in de zaal. De organisatoren van dit forum wijzen op het belang voor zowel de Neder landse als de buitenlandse Soesters om aan dit onderdeel van de Interkulture le Manifestatie deel te nemen. Een speciale oproep gaat naar de gemeente raadsleden en docenten in het onderwijs van Soest. De avond eindigt onge veer 22.30 uur. Op donderdag 25 september draaien in C-drie tijdens de Interkulturele Mani festatie 1986 twee films: "Kisse Jon gens" van Mehdi Charef om 19.30 uur en "Hazal" van Ali Özgentürk om 21.30 uur. "Kisse Jongens" speelt zich af in een buitenwijk van Parijs. De jongens in de wijk zijn nog meer dan hun ouders bui tenstaanders in een maatschappij waar ook de school weinig heeft gedaan om hun integratie te bevorderen. Pat de Breton kan niet lezen, en Madjid, de Algerijn, is een kind van twee kuituren. De vriendschap van deze twee jongens vormt de spil van het verhaal. Hun overeenkomsten zijn groter dan hun - kulturele - verschillen, ze zijn uit het zelfde hout gesneden. Hun racisme komt van buiten en speelt in hun vriendschap geen rol. De jongens bren gen hun dagen door met het slenteren door de stad. Het zijn boeljes: om aan geld te komen - voor de hoeren bijvoor beeld - worden ze zakkenroller, pooier of autodief. Hun moraal is niet van de Voor een overvolle zaal van rest. De Soester Duinen is maandagavond j.1. de najaars modeshow van de Bedstee uit Soesterberg en Bril-Centrum uit Soest gehouden. In een professioneel opgezet dekor kwamen de gedragen kombinaties geheel tot z'n recht. Een modieuze harmonie van najaars- tinten zowel in kleding als de geshowde brillen. De soms Russisch aandoende modelijn, (brede schouders) werd door een tiental mannequins en twee dress- men op de planken gezet. Prachtige dessins en kleuren: een lust voor het oog. Dat valt zeker te zeggen van de col lectie brillen van Cazal en Giovani Fa- vetto. De smaller wordende lijn viel dui delijk op, waarbij veel aandacht is be steed aan de verwerking van kleuren. Het applaus aan het slot van de show was zeker ook voor de getoonde kollek- ties die een modieus en vrolijk seizoen inluide. De brandweer moest in de nacht van za terdag op zondag in aktie komen aan de Aagje Dekenlaan, waar een auto in brand stond. Ter plaatse bleek het vuur al te zijn gedoofd. Het dashboard en een deel van de bekabeling waren ver brand. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. De politie werd vorige week gewaar schuwd door personeel van het Lucht macht Bewakingskorps (LBK) van de vliegbasis, dat op de Amersfoortse- straat een aantal jongelui in de weer wa ren met bouwmaterialen. De politie trof ter plaatse een haspel van drie meter hoogte aan, die midden op het fietspad was gezet en de doorgang volledig blok keerde. Verder bleek een daar gestalde sleuvengraver te zijn gestart; de politie trof het gevaarte met draaiende motor aan en uit de stand was op te maken dat de daders ermee hadden geëxperimen teerd. Even verderop werden vier dienstplichtige militairen aangetroffen, die duidelijk onder invloed waren. Zij werden overgedragen aan de Konink lijke Marechaussee. Het viertal bleek gelegerd te zijn in de Du Moulinkazerne en had er een avondje "stappen" opzit ten. Onderweg hadden ze al diverse verkeersborden omgedraaid. maatschappij, maar ze zijn niet zonder moraal. Een meisje is weliswaar "om over heen te gaan", maar dat moet dan wel "zachtjes" gebeuren, want ze is geen motor. Joints roken ze wel, maar spuiten wijzen ze af en de plaatselijke dealer wordt in elkaar geslagen. Ze heb ben weinig perspectief en hun toe komstdromen bestaan vooral uit een utopisch visioen van een rijke dame die ze wel even zullen versieren en die er dan voor zal zorgen dat ze veel geld hebben. De komst van de 'kit', op de achtergrond al aanwezig, haalt hen uit deze droom, waarvan ze eigenlijk ook wel wisten dat het slechts een droom was. "Let thé au harem d'Archiméde", zoals deze film eigenlijk heet, werd met ver schillende prijzen bekroond zoals de Jean Vïgo-prijs, met de 'Zilveren Hugo' op het filmfestival van Chicago en ont ving de Franse Oscar in 1985. Na voor vertoning voor een groep buitenlandse jongeren in Nederland gaven deze jon geren de film titel mee van 'Kisse Jon gens'. "Hazal" van Ali Özgenïurk gaat over een Turkse vrouw die woont in een af gelegen bergdorp in Oost-Anatolie. Dit dorp gaat gebukt onder het juk van de plaatselijke heerser, de Aga, en de reli gieuze leider. Hazal was reeds uitgehu welijkt, maar haar echtgenoot moest in dienst en is niet meer teruggekomen. Zodoende moest ze hertrouwen met zijn elfjarige broer. Het is een slecht hu welijk, maar Hazals schoonmoeder probeert het met hekserij overeind te houden. Tegen deze achtergrond ver schijnen er werklieden in het dorp om aan een wegenproject te werken. De Aga en de religieuze leider zijn tegen dit project gekant en proberen de bewo ners te beïnvloeden. Alleen Emin ver dedigt het plan. Na elkaar een paar keer ontmoet te hebben, besluiten Emin en Hazal het dorp te ontvluchten. Aan vang: 19.30 uur en 21.30 uur; toegang: gratis. Na ons, naar aanleiding van de vele geruchten, langs den officieelen weg op de hoogte gesteld te hebben van de mogelijkheid, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard binnenkort te Soestdijk zouden verblijven, kunnen wij thans mede- deelen, dat het Paleis nog geheel gesloten is en er nog geen sprake van is, dat de Vorstelijke personen zich aldaar zullen ophouden. Ook moeten helaas de geruchten, dat er reeds gelegenheid bestaat voor sollici- teeren naar personeelsplaatsen, worden tegengesproken. Wel kan worden gemeld, dat na het huwelijk der Prinses het Paleis als zomer verblijf van het jonge paar in gebruik zal zijn. In het felicitatieregister ten Paleize Soestdijk zijn tusschen de 1500 en 1600 handteekeningen geplaatst. Vrijdagmiddag was nog maar nauwelijks de politie medegedeeld dat het Ko ninklijk verloofd Paar op hun reis naar het Loo Soesterberg zou passeeren, of in een oogwenk verbreidde zich dit nieuws door de gemeente. Ook te Soest en Soestdijk drongen de geruchten door. Sommige burgers meenden dat het Pa leis Soestdijk toch wel even aangedaan" zou worden en stelden zich aldaar op, tegen de juiste geruchten in. Onnoodig te zeggen, dat zij niets te zien kre gen! Verstandigen deden zij, die vlug per fiets zich naar Soesterberg begaven En dat waren slechts zeer weinigen, want na het ontvangen bericht bij de Soes ter poolitie trokken onmiddellijk per auto de inspecteur met eenige leden van het Corps eveneens naar het Vliegdorp en moesten de Soestenaren het al heel toevallig van een surveilleerende agent hooren. Dat heeft heel wat teleurstelling in de gemeente teweeggebracht En 't doet ons met recht terugverlangen naar de ouderwetsche omroepers. Intusschen was men te Soesterberg tusschen vier en vijf druk in de weer om Prinses Juliana en Prins Benno hartelijk te ontvangen. Op den hoofdweg zag het zwart van de menschen, die aldra in een opgewonden stemming verkeer den. Opgesteld stonden ter ontvangst een groot aantal officieren en onderoffi cieren van de Kon. Luchtvaartafd. Soesterberg, de plaatselijke brandweet in uniform, vele vereenigingen en corporaties met vaandels en vlaggen, Paters en Zusters van de Katholieke instellingen en scholen aldaar, en honderden vrool- ijke schoolkinderen onder toezicht van het onderwijzend personeel. De plaatselijke muztekvereenigingen hadden de muziek van 't "Wilhelmus" al klaarstaan. Te ongeveer vijf uur werd het ongeduldig wachten beloond. Reeds uit de verte zag men de stoet naderen. Voorop de motorpolitie van het Haag- sche politiecorps, daarna de alreeds bekende open Ford van Prins Bemhard dan de hofauto, waann H.K.H. Prinses Juliana gezeten was gekleed in een grijze bontmantel met bijkleurend vilthoedje. Een auto van dé Riiklml tie en een auto van de Haagsche politie sloten de stoet Rijkspolitie en Een onbedaarlijk gejuich barstte los en overstemde de muziek, die het Wilhel mus aanhief. Doordat de vereenigingen hun vaandels lieten éijgen moeTde s zijn vaart verminderen en tenslotte geheel stoppen, waarop ook de fnde- re auto s stopten Toen was het publiek niet meer te houden. Ond en Jong be stormde de auto s en wilden de Prins en Prinses de hand drukken Beidenston- nena°F Cn ^gen en .beantwo°rdden lachend en knikkend^moeten handdrukken. Met moeite gelukte het den heer A. Mulder vootótter der plaatselijke Oranje-commissie, de felicitatieregisters, welke te Soe^tTrhern tef CrTrbon,kKOrUijk Paar aa" i'i'den, weSrnk en gejuicht, totdat het de Prins gelukte vreerbevre^ngffi^nwagente^brengen11 Tegen de schemering passeerde de auto waarin H.M. de Koningin gezeten was, zeer onopgemerkt v,a Soestdijk en Soest den RijksstraSweg Stechts een enkelebevoorrechte.dieju st passeerde kreeg een «limr,8' iesteit die er He vonékenr g 8"mP te zien van Hare Ma jesteit, die er de voorkeur aan gaf rustig en onopgemerkt naar het Loo te rei- De opgejaagde souverrein. Verheft zijn stem in de woestijn. Zijn toon klinkt waardig, menselijk, echt, Zij zaak is eerlijk en oprecht, Maar hoe hij pleit en hoe hij smeekt'. Niets is er dat de stilte breekt. Zijn laatste hoop: de Volkenbond Verbergt het hoofd zelfs in den grond. Wie breekt voor hem nu nog een lans, Wie geeft zijn zaak een laatste kans, Och, heel de wereld weet het wel: Het is voor hem verloren spel. 't Is het geweld dat triomfeert, Dat ieder volkenrecht negeert, Nog klinkt des keizers kalme stem Maar niemand luistert meer naar hem. —rr~— - V- Ar ie's ver i ven dagen lom, heef verd Positief, n Telefonist kend maa dus afval "Waarom van Arie soonlijke den dat re len Waai lijke onge Vragen Soest"-lec gesteld. 7 standmc Arie'sani De gesch, onderling kelijks m brengen L treem vot beeld. He jaarden, destijds ai deren. Ze val hun i zond, aan kelijkeen die tijd vo halm. Peilloos "de oudje driet van veronder gingstehi van hun mededeli, verdwijnt de herfst Molenscl Kaal (911 gadering woord zc den verd, niet als e< schouwd het al ofi les om. E in Arie's het terug tijd waa, worden l gelijk vo endaaro stof tnöe. En wat t heid betr sluiting merkte betreft al verstaatI stelling angst on overheia Dat er in kwestie i tijdens d en W. vi de wijzt werd ge aandach pliment politieke ke eensg ders liet zullen st Een ops, ters en c bare ins hebben Voeg da wethouc voor 99 schot o "dat 't e veronde Politiek wel deg zou hook lijk is ni ten tot komst zien zal waarom maar ee bouwd. wordt e schikkit

Soester Courant | 1986 | | pagina 12