VAKANTIEFOTO'S NABESTELLEN? O $4^ verzorqóc enómlfo o/tlTicfl fyaxlhimn 1i&je6rei<fe ;den Negatief vóór 10 uur gebracht, zelfde dag foto's klaar! van oosten fotografie tOemu) ÊjjcJ l 6jmcd t>oor [i ottó wmlmó Imhmm. Ans Holleman (P.v.d.A.) niet langer Statenlid SOESTER COURANT n Werk rberg beroep Hoop doet leven VVD-vrouwen discusssiëerden Herfsttuin Groen van Prinsterschool BIJ ONS: Anderhalve ton voor oplossing Veel plannen voor bestrijding van problemen voor minderheidsgroepen Ledenvergadering CFO in Open Hof Diefstallen uit auto's Bij Statenverkiezing maart 87: Honderden jonge hulpverleners in touw Nationale Manifestatie Jeugd-EHBO in Soest: Trekker voor publiek Helma van den Berg houdt lezing over adoptie in Bunschoten Maatregelen komen hard aan Nieuwe bezuinigingen voor sociaal-Culturele instellingen itüiiiUii aas Estafetteploegen AV Pijnenburg presteren beneden verwachting Computer- beveiligingen Slachtoffer autodiefstal te goeder trouw >tember in C-drie plaats- aimd voor een forumdis- zaken moetje niet ver- ik, maar wel nodig om ze itstaat dan het begin van rumdiscussie die de pro- iA, Progressief Soest) in turele Manifestatie geor- derwerp. Zij hebben im- scussie, in de pauze mu- gesprekken, ntratie van buitenlandse n eigen kuituur thuis, wachtingen van ouders; van het forum. Daarna staat er hopelijk een le- ïi de forumleden, ten buitenlandse mede- •kkaans comité), R. ja- evr. A. Mann (dir. Des- punt Volwassenenedu- Schakelklas), Dhr. W. medewerker Chemco)| ntatie en Beroepsoefe- talen Turks, Berber en voor zowel de Neder- ;el van de Interkulture- aat naar de gemeente- Je avond eindigt onge- t een groep buitenlandse ederland gaven dezejon- titel mee van 'Kisse Jon- Ali Özgenïurk gaat over duw die woont in een af- Drp in Oost-Anatolie. Dit ukt onder het juk van de erser, de Aga, en de reli- dazal was reeds uitgehu- laar echtgenoot moest in et meer teruggekomen, est ze hertrouwen met oer. Het is een slecht hu- Hazals schoonmoeder iet hekserij overeind te deze achtergrond ver- klieden in het dorp om tproject te werken. De euze leider zijn tegen dit en proberen de bewo- '.den. Alleen Emin ver- Naelkaareen paar keer oen, besluiten Emin en te ontvluchten. Aan- en 21.30 uur; toegang; teil •fficieelen weg op de ses Juliana en Prins len wij thans mede- sprake van is, dat de bestaat voor sollici- et Paleis als zomer- i de 1500 en 1600 sdeeld dat het Ko- l zou passeeren, of te. Ook te Soest en ïenden dat het Pa- Telden zich aldaar ij niets te zien kre- :sterberg begaven. •erichtbijdeSoes- t eenige leden van :enaren het al heel cht. En 't doet ons Jk in de weer om len hoofdweg zag emming verkeer- •ren en onderoffi- jke brandweer in laggen, Paters en 'onderden vrool- irsoneel. t "Wilhelmus" al i beloond. Reeds ie van het Haag- Prins Bernhard, gekleed in een e Rijkspolitie en ,diehetWilhel- oijgen moest de op ook de ande- }ud en jong be- Jn. Beiden ston- d de groeten en voorzitter der Soesterberg ter welke in dank luid gezongen gen te brengen, e plaatsen her- fiingin gezeten eg. Slechts een van Hare Ma- het Loo te rei- door Arie Wandelaar Arie's vertwijfelde oproep tot verzet, ze ven dagen geleden geplaatst in deze ko lom, heeft nogal wat reacties opgele verd. Positief, maar ook negatief. Telefonisch, waarbij de spreker zich be kend maakte, schriftelijk, anoniem, en dus afval voor de prullemand. "Waarom,wilde iemand per telefoon van Arie weten, "was 't nodig om per soonlijke herinneringen uit een verle den dat reeds lang voorbij is er bij te ha len? Waarom een pleidooi voor burger lijke ongehoorzaamheid?" Vragen die regelmatige "Rondje- Soest"-leden zich wellicht ook hebben gesteld. Ter voorkoming van misver stand, maar vooral ter verduidelijking Arie's antwoord. De geschiedenis van de familie die de onderlinge afspraak maakte Opoe we kelijks twee gulden zakgeld te komen brengen is een waar gebeurde. Geen ex treem voorbeeld uit een bepaald tijds beeld. Het tegendeel is helaas waar. Be jaarden, ziek dan wel gezond, waren destijds aangewezen op de zorg van kin deren. Zenamen erin het gunstigste ge val hun intrek, of werden, ziek of ge zond, aan hun lot overgelaten. Vele ker kelijke en humane instellingen waren in die tijd voor deze mensen de laatste stro halm. Peilloos was het geestelijke verdriet van "de oudjes van toen. Peilloos is het ver driet van de senioren, die jarenlang in de veronderstelling leefden in een verzor gingstehuis als Molenschot de herfst van hun leven door te brengen, tot de mededeling dat Molenschot zou gaan verdwijnen ieder uitzicht op een stralen de herfst ontnam. Molenschot bewoonster mevrouw C. Kaal (91) heeft het tijdens de laatste ver gadering van de gemeente-raad ver woord zoals Arie 't bedoelde: "Bejaar den verdienen geen onrecht, en mogen niet als een wegwerpartikel worden be schouwd. Daar draait in de kwestie van het al of niet sluiten van Molenschot al les om. Een sluiting van Molenschot zou in Arie's belevenis iets weghebben van het terugdraaien van de klok naar een tijd waaraan vele mensen liever niet worden herinnerd. Een tijd, die wel de gelijk voor veel mensen heeft bestaan, ^en daarom in dit geval als voorbeeld Vfln stóf móest wórden ontdaan. En wat de burgerlijke ongehoorzaam heid betreft, als wapen in de strijd om sluiting van Molenschot tegen te gaan, merkte Arie doldriest op dat wat hem betreft alles was toegestaan. Daaronder verstaat hij alles wat we tegen woordig in stelling brengen om onrust, zorg en angst onder de aandacht van officiële overheidsinstanties te brengen. Dat er in Soest in positief opzicht op de kwestie Molenschot is gereageerd bleek tijdens de laatste Raadsvergadering. B. en W. verdienen een compliment voor de wijze waarop Molenschot ruimte werd gegeven de pijnlijke zaak onder de aandacht te brengen. Een zelfde com pliment gaat wat A rie betreft uit naar de politieke partijen, die in een opmerkelij ke eensgezindheid via hun woordvoer ders lieten weten het bezwaarschrift te zullen steunen. Een opstelling, die voor de Molenschot ters en ook de bewoners van vergelijk bare instellingen, iets bevrijdends moet hebben gehad. Voeg daar aan toe de toekomstvisie van wethouder Frans Kingma: "Ik weet voor 99,9 procent zeker dat Molen schot openblijft", en de vaststelling "dat 't er allemaal beter uitziet dan we veronderstelden" lijkt niet voorbarig. Politieke partijen, soms is hun bestaan wel degelijk ergens goed voor, anders zou hoop op wat rechtvaardig en mense lijk is niet kunnen leven. Nu nog wach ten tot 99,9 procent-prognose de uit komst honderd-procent-zekerheid te zien zal geven. Als 't zover komt, en waarom niet, moet er in Molenschot maar eens een stevig feestje worden ge bouwd. Voor heel wat minder verdriet wordt er wel eens smartegeld ter be schikking gesteld. ARIE WANDELAAR Vrijdagmorgen 19 september hielden de vrouwen van de VVD de eerste koffie-ochtend in dit seizoen met als onderwerp 'Medische ethiek en eutha nasie'. Als sprekers waren uitgenodigd •ds. L. v.d. Berg, predikant te Giessen- Rijswijk, afstudeerrichting 'medische ethiek en euthanasie', dr. M. Smits- Schaffels, parttime huisarts te Soest, terwijl tevens aanwezig was - m.h.o. op de discussie - mevr. J. Verwey, hoofd verpleegkundige. Uit de grote opkomst bleek wel dat het onderwerp eenieder bijzonder sprak. Ds. van de Berg belichtte het onder werp uiteraard uit het oogpunt van ge loofsovertuiging maar daarbij ook heel duidelijk als analyse: waar hebben we het over?, reflectie: Hoe gaan we er mee om? Alle onderdelen kwamen aan bod, zoals o.a. gevraagde, maar ook onge vraagde euthanasie. Daarna belichtte dr. Smits de medische kant. Het geheel werd na de pauze gevolgd door een zeer uitgebreide discussie. Het was een buitengewoon interessante ochtend en beantwoordde aan de ver wachtingen. De Groen van Prinsterschool staat er deze herfst gekleurd op. De leerlingen van de basisschool hebben allemaal hun best gedaan om een bloemen- en plan- tenproject te realiseren. Het resultaat is een prachtige herfsttuin in een lokaal van de school. Iedere groep had een eigen taak in het inrichten van de tuin. De jongste scholie ren moesten bijvoorbeeld zorgdragen voor een schutting, terwijl de vijfde- en zesde klassers bloemstukjes maakten. Alle leerlingen van de Groen van Prinster school hadden twee plantjes mee naar huis gekregen. Die waren hen verstrekt door de werkgroep Floralia van de vereniging Groei en Bloei., Vorige week kwamen veel ouders en belangstellenden een kijkje nemen in de herfsttuin van de Groen en Prinsterschool. De afdeling Groen en Recreatie van de gemeente verleende medewerking door snoeiwerk beschikbaar te stellen. alléén Van Oosten lologratiêYtegenover nieuwe winkels in Soest Zuid. Soesterberqsestraat 57 Soesterbergsestraat 57, Winkelcentrum Soest Zuid, tel. 02155-13109 Ongeveer anderhalve ton zal nodig zijn om de plannen van de gemeente lijke nota Minderheden te kunnen uit voeren. De in de notitie gespuide aan bevelingen moeten de buitenlandse inwoners in Soest betere mogelijkhe den geven op terreinen als huisvesting, recreatie en werkgelegenheid. Het pakket plannen wordt op maandag 29 september behandeld in commissie minderheden. De aanvang van deze vergadering, die wordt gehouden in het gebouw gemeentewerken aan de Lange Brinkweg, is om acht uur 's avonds.yoor wat betreft de arbeidssec- tor blijven de samestellers pleiten voor een voorkeurbehandeling voor Turkse en Marokkaanse mensen als het gaat om een functie binnen het gemeentelijk apparaat. Ook de voorlichting aan bui tenlanders moet worden verbeterd. In dien noodzakelijk wordt in de nota ge sproken over een extra kracht voor mi nimaal twaalf uur per week. Daarnaast zouden de baliemedewerkers van de gemeente Soest in de gelegenheid ge steld moeten worden scholing te krijgen in de omgang met Turken en Marokka nen. In de nota minderheden wordt te vens voorgesteld de stage- en studie mogelijkheden voor buitenlanders te onderzoeken. Een groeiend probleem is de concen tratie van buitenlanders in de flatwij- ken. Getracht moet worden de buiten landers te spreiden middels huursubsi dies en een intensieve voorlichting over doorstromingsmogelijkheden. "De Turkse en Marokkaanse inwoners ko men daar terecht waar het aanbod op dat moment groot is, namelijk de reeds lager gewaardeerde flat wij ken. Door hun komst lijken zij het uitstromings- proces nog te versterken en te versnel len. De kans is groot dat ze worden ge zien als het symbool van de verpaupe ring van de buurt en gaan fungeren als zondebok. Hoewel de achteruitgang van de buurt reeds voor hun komst was begonnen wordt soms ten onrechte de Turkse en Marokkaanse bewoners als veroorzakers van de verpaupering aan gewezen", aldus de nota. V ormings-werkster De aanbevelingen in de minderheden- nota omhelzen ook het sociaal cultureel werk...Middels een financiële bijdrage kunnen de ouders van peuters gestimu leerd worden hun kinderen deel te laten nemen aan het peuterwerk. Er moet een onderzoek komen naar het gebruik van clubs en buurthuisvoorzieningen door buitenlandse kinderen. Dit zou tot een betere integratie van de jonge Tur ken en Marokkanen leiden. Onder steunde activiteiten zouden tevens georganiseerd moeten worden ten be hoeve van het werk van Vrouwen voor Vrouwen en andere (inter)culturele or ganisaties en instellingen, die zich op de buitenlanders richten. Een breed over leg zou gelijke consequenties kunnen hebben op het gebied van sport. Per buurt moeten er recreatieve sportbeoe fening geschapen worden. Al met al vraagt het vinden van een op lossing voor de verschillende proble men voor de 815 Turken en 205 Ma rokkanen in Soest een intensieve dis cussie van de betrokken instanties. De aan de eventueel uit te voeren aanbeve lingen vergen in geld uitgedrukt een be drag van 150.000 gulden. De grootste post is daarvan bestemd voor het aantrekken van een extra kracht, die het huisvestingsprobleem van de buitenlanders moet trachten te stoppen. Bovendien zou ter ondersteu ning van de Turkse en Marokkaanse comité's een coördinerende en onder steunende part-timers kunnen worden aangesteld. Ten behoeve van de activi teiten van Vrouwen voor Vrouwen wordt ook een extra kracht aanbevolen. Het gaat daarbij om een vormings werkster. De afdeling Soest van de CFO organi seert op donderdag 9 oktober een le denvergadering in de Open Hof aan de Veenbesstraat. Tijdens de bijeen komst, die ook voor belangstellenden toegankelijk is, zal mevrouw Riet van Meerwijk een inleiding houden. De emancipatiedeskundige spreekt over het onderwerp 'Betaalde arbeid voor mannen en vrouwen in relatie tot emancipatie'. De agenda bestaat uit de behandeling van de verschillende jaarverslagen. Te vens wordt naar een opvolger gezocht voor het niet herkiesbare, aftredende bestuurslid C. J. Olieslager. De aanvang van de ledenvergadering van de Christelijke Federatie van bon den van personeel werkzaam bij de Overheid, gezondheidszorg en maat schappelijk welzijn, is vastgesteld op acht uur 's avonds. Een onbekende dader heeft vorige week een autoradio ter waarde van 2700 gulden gestolen uit de auto van J.S. uit Soest. De wagen stond gepar keerd aan het Nieuwerhoekplein. Mevrouw M.R. uit Soest mist sinds vo rige week een tas, met daarin een rijbe wijs, een portemonnee met tien gulden, foto's, kinderspeelgoed etc. De tas werd weggehaald uit haar auto, die ge parkeerd stond bij de voetbalclub Hees aan de Kooiweg. De achterruit bleek te zijn ingeslagen. De heer W.V. uit Soest deed aangifte van de diefstal van een golftas en één schoen, met een gezamenlijke waarde van 265 gulden. De spullen waren weg gehaald uit zijn auto, die aan de Christi- nalaan stond. De dader bleek de kof ferklep te hebben opengebroken; een schadepost van nog eens 85 gulden. Soest Pr. Hendriklaan 1 Telefoon (02155) 13807 De afdeling Soest/Soesterberg van de Partij van de Arbeid vergaderde dins dag in restaurant v.d. Brink. Uiteraard werd de dreigende sluiting van bejaardenhuis Molenschot uitvoe rig besproken. Zoals bekend heeftde werkgroep ouderenbeleid een be zwaarschrift aan de provincie opge steld, dat namens de afdeling is ge stuurd. Dit initiatief kreeg algemene bijval. Bij de kandidaatstelling voor de ko mende Provinciale Statenverkiezingen (maart '87) zal Ans Holleman, de hui dige voorzitter van de statenfraktie, zich niet beschikbaar stellen, Milly van Stiphout is wel in voor een volgende termijn. Zij werd door de afdeling bo venaan de lijst geplaatst. Uit Soest werd ook Ans van Gelder - nog bekend als raadslid - als mogelijk nieuw statenlid genoemd. Nog niet bekend is of zij haar kandidatuur aanvaardt. PSP De gezamenlijke 1 mei viering met an dere linkse organisaties, waaronder de PSP werd ter discussie gesteld. Enkele leden waren van mening dat feest vie ren met een concurrerende partij niet mogelijk is. In overgrote meerderheid besloot de vergadering ook voor ko mendjaar de PSP weer uit te nodigen en daarmee een traditie van samenwer king voort te zetten. Alcoholmatigingsbeleid In het vaste agendapunt 'vragen aan de fraktie' kwam de alcoholnota ter spra ke. De tendens in de discussie was dat het al een enorme vooruitgang zou zijn als de bestaande regels zouden worden nageleefd. Strakkere regels zijn zinloos als de bestaande controle te kort schiet, en bij het constateren van overtredin gen geen vervolging wordt ingesteld of in de vergunningensfeer sancties wor den genomen. De leden zagen hier een mooie taak voor burgemeester Schol ten weggelegd. Hij is als hoofd van de politie op dit terrein de eerst verant woordelijke. Om half elf sloot voorzitter Jopie Broersma de geanimeerde vergadering. Er zal zaterdag 27 september grote bedrijvigheid heersen in en rond de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg en het EHBO-gebouw aan de Parallelweg. Vanuit alle windrichtingen van Nederland komen 64 ploegen van de jeugd-EHBO naar Soest om deel te nemen aan de Nationale Mani festatie 1986. Die wordt dit jaar voor de eerste keer georganiseerd door de EHBO-afdeling Soest. Het Eerste Hulp Bij Ongelukkenspektakel begint om half tien 's morgens. Rond de klok van vieren wordt de prijsuitreiking verwacht. De Nationale Manifestatie is openge steld voor publiek. Mede gezien de praktische proeven, die de jeugdige EHBO-ers moeten doorstaan worden veel toeschouwers verwacht. De helft van de testen bestaat namelijk uit nage bootste ongevallen, waarbij de deelne mers adequaat en met de nodige zorg eerste hulp moeten verlenen. Daar naast dienen zij bij een stand-in slacht offer een verbinding aan te brengen, terwijl een theoretische proef de lande lijke wedstrijd completeert. Soester Hoop De jeugd-afdelingen van de EHBO uit onder meer Zalbómmel, Almere-Stad, Zandvoort, Soest en Hengelo, worden onderverdeeld in twee leeftijdscatego rieën; 11-13 en 14-15 jaar. Ofschoon de deelname met het oog op de interesse van de jongeren in het EHBO-gebeu- ren de belangrijkstefactor vormt van de Nationale Manifestatie, zijn in beide groepen vijf prijzen beschikbaar ge steld. De eindwinnaars kunnen vooruit zien op een wisselbeker. Wat dat laatste betreft is de gevestigde Soester hoop niet uit de lucht gegrepen, omdat Soest in de afgelopen twee jaar met de beste prestaties huiswaarts keerde. De jeugd- EHBO Soest staat dan ook niet voor niets nationaal bekend als een gemoti veerde en hechte afdeling. Serieus Ongeveer zeventig padvinders uit Soest zullen aanstaande zaterdag als figurant functioneren. Ze worden geschminkt, geverfd en 'verminkt' om alles zo echt mogelijk te laten lijken. Voor de deelne mers geldt dat ze dit zo serieus mogelijk benaderen door een goede hulpverle ning. De niet in actie zijnde EHBO-ers worden ondergebracht in het EHBO- gebouw aan de Parallelweg. Op het ter rein van de brandweerkazerne wordt er voor de deelnemers, die klaar zijn, voor opvang gezorgd in een grote afwisseling in het strakke wedstrijd-schema zorgen. De toegang voor het publiek is gratis. "Soms stellen ze van die héél domme vragen. Zo van: Wie is dan je échte moeder?" Met deze woorden begint de uit Soest afkomstige schrijfster Helma van den Berg donderdagavond 2 oktober (acht uur) een lezing over adoptie in restaurant de Mandemaker in Spakenburg, geeft een nieuwe kijk op adoptie en haakt in op actuele ont wikkelingen. De avond is bedoeld voor een breed publiek, voor zowel mensen (en tieners) die met adoptie te maken hebben, als voor iedereen die wat meer over dit onderwerp wil we ten. Volgens Helma van den Berg (auteur van 'Kim, het vliegtuigkind' en de inter viewbundel 'Ik ben mezelf) is er in Ne derland een groeiende belangstelling voor adoptie: 'Dat heeft de stroom van negatieve, en dan weer positieve publi citeit de laatste jaren wel duidelijk ge maakt. En ook het nieuwe universiteits- onderzoek naar adoptiekinderen, dat vorige week in het nieuws kwam, illu streert deze interesse. En geen wonder. In Nederland leven zo'n dertigduizend adoptiekinderen (van wie meer dan honderd in de regio Soest-Baarn- Bunschoten) en elk jaar komen daar nog zo'n duizend bij. Toch hebben nog veel buitenstaanders moeite met dit on derwerp en zelfs in adoptiekringen is adoptie soms niet goed bespreekbaar. De behoefte aan informatie en voor lichting is nu dan ook algemeen gewor den. Wat is adoptie? Is adoptie nodig? En hoe wordt adoptie ervaren? Dat soort vragen leven bij veel mensen.' Onder het motto 'wie kan beter over adoptie vertellen dan juist de adoptie kinderen zélf,' stelde de schrijfster een onderzoek in naar de ervaringen en ge voelens van kinderen en jongeren die destijds zijn geadopteerd. Het resultaat van dit landelijk onderzoek wordt ver woord in deze lezing, die het hoe en waarom van adoptie, van Nederlandse én buitenlandse kinderen uit de doeken doet. Veel informatie komt daarbij aan de or- Helma v.d. Berg-Bakker. de. Ondermeer over de geschiedenis van adoptie, en interlandelijke adoptie, de maatschappelijke problemen, de moraal en achtergronden van adoptie, de adoptieprocedure en voorlichtings mogelijkheden. Aandacht wordt be steed aan de band die kinderen voelen met ouders en familie, discriminatie, reacties van de buitenwereld, gewen ning en toekomstverwachtingen. Ook de ervarinen en motieven van adoptie ouders worden op levendige wijze ver teld. Tijdens de avond is er eveneens gelegenheid voor discussie. De lezing wordt gehouden in de Zuiderzeezaal van de Mandemaaker (Spuiplien) op donderdagavond, 2 ok tober. Aanvang 20.00 uur, de zaal opent om 19.30 uur. De entree be draagt 3,50 (inclusief een kopje kof fie). Aanmelden via tel. 03499-83198/ 81161 t.n.v. Kursus-Projekt Bunscho ten. Alle besturen van Soester instellingen voor sociaal-cultureel werk hebben een brief ontvangen over de plannen van het Ministerie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur, om in 1987 te korten op de rijksbijdrageregeling so ciaal-cultureel werk. Het gaat om zeven organisaties: de Stichting Jongerencen trum (Molensoos), de Stichting Kin derboerderij (De Vrije Teugel), de Stichting Jeugdwerk Soesterberg, de Stichting Jeugdzorg Soest, de Stichting Peuterspeelzalen, de Stichting "C-drie" en de Regionale Muziekschool Amers foort. Het gemeentebestuur schreef: "Het zal u duidelijk zijn dat het doorgaan van de maatregelen grote consequenties heeft voor de gemeentelijke financiële situa tie. Bij de behandeling van de ontwerp begroting 1987 en ontwerp-meeijaren- begroting 1987/1990 zullen wij ons na der beraden over de vraag of het lager van het rijk te ontvangen bedrag wel of niet gevolgen moet hebben voor het ge meentelijke subsidiebeleid en zo ja, op welke wijze en in welke mate. Zodra wij terzake ons standpunt hebben bepaald, zullen wij u nader informeren." Binnenkort zal blijken in hoeverre het college van B.& W. de gemeenteraad voorstellen doet de bezuinigingen wel of niet door te berekenen. Op 20 en 21 oktober vinden in het openbaar de be- grotingsonderzoeken plaats. Het Rijk wil 125 miljoen bezuinigen op het sociaal-cultureel werk en dat bete kent een verlaging van 45% voor de ge meenten. Dat komt voor Soest, dat ruim vier ton ontvangt uit de schatkist, neer op een bedrag van om en nabij de 17.000 gulden. Vóór 1 oktober laat minister Brinkman de Nederlandse gemeenten weten of deze maatregel in overeenstemming is met het begrotingshoofdstuk van WVC, zoals dat op Prinsjesdag is gepre senteerd. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft al eerder in een brief be zwaar aangetekend tegen de voorge stelde rigoureuze maatregelen: "De structurele bezuiniging op de rijksbij drage sociaal-cultureel werk komt op lokaal niveau hard aan. Deze bezuini ging, naast de korting op het gemeente fonds houdt een onevenredige aantas ting van de financiële weerbaarheid van de gemeenten in. Middels een met het kabinet af te sluiten bestuursaccoord hopen wij te bereiken dat gemeenten in het vervolg voor deze en voor andere verrassingen worden gevrijwaard." Heul vrogger waaster niet veul an te doeng ajje doof waas. Je sting gewoon un engd bute de wereld, zaa'k moar zei- ge. Loates kwoamed'r gelukkig gehoor- aapperoate en doar woare de dove mingse baar blie meej. 't Vaalt ming op, daajje de leste tied steeds meer jongelu met zo 'n aapperoat op d 'r hoof dziet. A l- lenig hebbe ze d'r daan nogun stukelek- trieke droad an haange. Ik denk daar ze ok nog unsoort verstaarker in d r zaak hebbe zilte die ut nog haarder in de oor- waarmers loat goan. Ik zaat me eige us aaf te vroage hoe daat die jonge mingse aal zo vreug laas vaan d'r ore haadde en toeng doch ik op eejns an dedisco tengte. Ajje heurt hoe baar- stend haard ut doaro deur je daarme dreunt, daan is 'tgeejn wongder ajji doar doof vaan wordt. Voak heur je uut auto's vaan de jonge generoasie net zo;n gestaamp. Ut mot haard weze. Of ut meziek is of daattut vaan de brommers komt. Die ben tweemoal haard. Rieje en klinke. Soms krieje zo'n scheuriesder roake- lings laangest je heejn op ut fiet spaad. Je schrikt je eige te baarste. Vief tig kilome ters is nog niks, ongderlest wier ik om trent teuge de vlaakte ere je deur zo 'n rot ding. Daat leek wel un z woare motor zongder spaatborde met un uut loat as un kenong. Vlaak veur ming staak tie over en reej toengmet un noodgaang dwaars deur 't plaantsoeng. De klute vloge de grongduut. Ut deugt niet as 't niet haard is. Mojje us in de Soesder bosse komme. Of in de laange dune. Tot an deSoesder- baargsestroat heur je loawoai uut de luudsprekers vaan de sportvelde. Zou we de voetbaallers ok aal doof weze? In de netuur mojje de hongd vaasthouwe om- daattie de kniene en aangder wild spul opjoagt moar ik doch daajje met de her rie vaan de verstaarkers maakkeluk zaat un kudde olifaangte kong vurt loate droave. Weet je waa'k ok zo roar vin? Zaa'kje vertelle. Je maag nietzellufN.P. op de stroat schildere ajje laast het vaan auto's die telkus veur je uutrit paarkere. Moar met fiets of waangdeltochte maaj- je wel oan wiepinge op ut as faalt klodde- re of op de bome kaalke. En in de bosse haange ze metplaakbaangd brief ies m et ópdraachte veur puzzel ofzoekspelletjes an de taakke. Moar as ze mekoar èvong- de hebbe is oprume d'r niet bie. In Boare hebbe ze haarstikke mooie poaje angelege laangest de Eem en de Proamgraacht. Ze dochte zekergeejn re- kreoasie over de Proam, daan moar d'r laangest. Hebbe ze geliek an. 't ls ter baar mooi lope en fietse en de vissers ben d'r ok goed meej. Zouwe we daat ok niet us bie ongs veur mekoar kenne kriege? Vrogger kojje laangest ut woater vaan de eejne Melm naar de aangdere en d'r waas aaltoos waat te kieke. Of ut noeng schoatse waas ofvoare. Un jaachthoave zouw ok best waat veur Soest weze. D'r ben zoveul Soesders die un voartuug hebbe en die moewe hoost aallemoal op Boare an sture. We bezunige moar aachter mekoar, en d'r is nog zoveul doawwe nooit èhaad hebbe en daat op un ploats met veertig duzend inwoonders. Ajje 't ming vroagt, daan mok zeige: Denk moar us an un overdekt z wem- baad en un tonneelzoal, zo as ok aal- weer: in Boare. Hannes van de Neng kantoor Steenh0ftstraat13 3764 BH Soest effmencv Telefoon 02155-10115 VERHUUR VAN Schrijfmachines Rekenmachines Telefoonbeantu/oorders Inbindapparatuur Overheadprojectoren Plastificeermachines Afgelopen weekend vonden in Gro ningen de Nederlandse estafettekam pioenschappen plaats. AV Pijnenburg was daar aanwezig met drie ploegen: de 4x100 m en 4x400 m meisjesploeg onder leiding van Ard Vermeulen en de 4x800 m heren, gecoached door Rene van Zee. Hoewel de laatste we ken behoorlijk hard getraind is vielen de resultaten enigszins tegen. Slechts de 4x100 m meisjesploeg boekte een goed resultaat. De hoge verwachting die de 4x800 m herenploeg had bleek achteraf te hoog ingeschat. Dit komt mede door het feit dat Menno Lievers op het laatste mo ment moest afzeggen vanwege een kuit blessure, waardoor de ploeg moest aan treden met reserve-loper Bas van Os. Hoewel Bas naar behoren presteerde scheelt dit al gauw zes a zeven seconden op de eindtijd. Startloper Bas van Os liep de eerste 800 meter in 2.02 en lag na z'n race op de vierde plaats, waarna Dirk Smit het van hem dver nam. Dirk liep een matige 2.00 enxverloor één plaats. Dick Kamerbeek\wam het dichtst bij zijn beste tijd in de buurt, 1.57, en wist bovendien één tegenstan der in te halen. Paul van den Brink kon deze vierde plek vasthouden, maar de kans op een verbetering van het clubre cord was toen al verkeken. Paul had de kracht niet meer om z'n inmiddels be faamde "eindjump" in te zetten en kwam uit op een voor hem zwakke 1.57. De eindtijd van de 4x800 m ploeg was 7.57.12, waarmee de heren uitein delijk op een tiende plaats terecht kwa men. De 4x400 m meisjesploeg had men aan vankelijk een medailleplaats toege dacht. De wedstrijdzenuwen bleken echter te groot voor de meisjes, waar door ze niet verder kwamen dan een vierde plaats in de serie en een drietal seconden tekort kwamen voor een plaats in de finale. Petra Burger opende met een prima tijd van 60 sec. Mona Majoor en Angelique van Oostrum lie pen duidelijk onder hun niveau, waar- Installatiebedrijf j. cornelisse bv Tel. (02155)13014-12577 door het gat met de eerste drie ploegen te groot werd. Voor Marion van den Broek zat er toen niets anders meer op dan het consolideren van de vierde plaats. De eindtijd van de meisjes was 4.10.52. De 4x100 m meisjesploeg deed het erg goed en wist zich evenals vorig jaar te plaatsen voor de finale. De ploeg, be staande uit Nyree Rademaker, Petra Burger, Angelique van Oostrum en Marion van den Broek, verbeterde in de voorronde al het clubrecord tot 50.05. In de finale kwamen de meisjes zelfs on der de 50 seconden: 49.73. Na een uit stekende laatste 100 m van Marion van den Broek finishten ze als vijfde, één plaats hoger dan vorig jaar. Het staat inmiddels vast dat de aange ver van een autodiefstal, die vorige week had plaatsgevonden aan de Bos straat, te goeder trouw is. In eerste in stantie twijfelde de politie over de toe dracht van het voorval, omdat een ge tuige had verklaard dat de wagen al de avond tevoren op een plaats aan de Dolderseweg was neergezet. Bij nader onderzoek bleek die getuige er niet meer van overtuigd te zijn dat het de zelfde auto betrof. De politie op haar beurt heeft dan ook geen reden om de juistheid van de aangifte te betwijfelen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 13