ADVISIE REORGANISATIE UITVERKOOP 6EBR. VAN WOERKOM DOE-HET-ZELF VERZEKEREN camnna Fricandeau Gemeenteraad eensgezind in verzet tegen sluitingsplan Molenschot zo gezien uw oplossing in automatisering Attentie - Attentie moet kunnen Raad deelt verontrusting over onderwijsbezuinigingen Wintertijd! VAN DE HAM KILO KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Honsbergen HONSBERGEN Honsbergen ONDER ÉÉN DAK BRENGEN N.L. STEENHOFFSTRAAT 61, SOEST. De rekening krijgt u bij een schade dan wel gepresenteerd. Bij een BI kantoor bent u echter zeker van uw zaak. Dat scheelt bij schade al gauw honderden guldens. Vers gebrande PINDA'S ROSAKI DRUIVEN GLOEDNIEUW IN SOEST Raadsvergadering uniek in Soester historie CL SNIJBLOEMEN en KAMERPLANTEN tegen GROOTHANDELSPRIJZEN. VAN WEEDESTRAAT17 - SOEST Automobilist bedreigt politie Met 'ontzegging' toch gereden Beeldenstorm Tassen gestolen tijdens bramen plukken Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG 65e JAARGANG NO. 4 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 COMPUTER CONSULTANTS Advisie Computer Consultante b.v. Vredehofstraat 13,3761 HA Soest. Tfelefoon 02155-11434. De ril Kantoren in Soest zijn; Adviesburo van Ginkel, Makelaar in Assurantiën. Kleinegris Assurantiën. Harrie Toonen Assurantiën. De Vesting Assurantiën. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747 Er werd in de buurt met een windbuks gescho ten, op katten en vogels; veel bloed werd vergoten, een ruit, erg bros was ook snel de klos Van Ede kwam; heeft 't raam weer "gesloten". Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Gebr.van Woerkom Meubelen Soest wilt het u en zichzelf gemakkelijker maken en gaat binnenkort zowel manou en moderne -als klassieke - eiken meubelen Daarom houden wij nu een reorganisatie uitverkoop met lage prijzen en echte kortingen. 'n begrip voor kwaliteit, service en prijs" Birkstraat 50, Soest (Modern en Manou) Steenhoffstraat 61Soest (Klassiek en Eiken) TWEEWIELERg Zie pagina 10. Dond.-Vrij.-Zat. 500 gram Dond.-Vrij.-Zat. kilo In een In meer dan één opzicht unieke raadsvergadering heeft de gemeente raad van Soest zich vorige week zeer eensgezind gesteld achter het be zwaarschrift tegen de sluitingsplannen van Molenschot, dat het College van Burgemeester en Wethouders heeft opgesteld na het bekend worden van het "onzalige plan". Voor het eerst in de geschiedenis werd het woord ge voerd door een niet-raadslid, me vrouw C.A. Kaal-Ouwehand, die het gemeentebestuur opriep de strijd te gen de provinciale voornemens voort te zetten. Aan het begin van de raadsvergadering stelde burgemeester Scholten met ge noegen vast dat de tribune tot de laatste plaats bezet was. Om niet in strijd te ko men met het reglement van orde was besloten dat mevrouw Kaal tijdens een formele schorsing van de vergadering zou spreken. Zij deed dat vanachter een speciaal spreekgestoelte, nadat ze had laten weten "zeer vereerd" te zijn met de haar geboden mogelijkheid. "Het heeft de bewoners van Molen schot enorm gerustgesteld," aldus me vrouw Kaal, "dat alle leden van de raad net zo verontwaardigd zijn als wij. Ik hoop dat uw enthousiasme tot het einde van de rit zal duren. Wij zijn niet on mondig, maar niet meer in staat om de strijd weer aan te binden." Wegwerp-artikel Mevrouw Kaal, die zelf de leeftijd van 91 jaar heeft bereikt, wees in dat ver band op de crisisjaren, de bezetting en de jaren van wederopbouw, die veel van de oudste generatie hebben gevergd. "In een tijd waarin zó tegen discrimina tie wordt gestreden schijnt men er geen enkele moeite mee te hebben om oude re burgers te discrimineren. Wij krijgen het gevoel als 'wegwerpartikel' te wor den behandeld en zijn al jaren de finan ciële sluitpost van de begrotingen van het overheidsbeleid." Mevrouw Kaal merkte op dat de oude ren zijn opgegroeid met respect en ach ting voor de 'hoge heren'. "Daardoor hebben wij misschien te lang geslikt wat over en voor ons werd beslist. De ME heeft voor ons nog nooit in actie behoe ven te komen." Mevrouw Kaal veron derstelde dat daarin mogelijk de oor zaak moet worden gezocht van het feit "dat men nu zo ver durft te gaan met kwalijke maatregelen ten aanzien van ons ouderen". "Ik ben verdraaid 91 jaar; moet ik op deze leeftijd opnieuw tegen onderdrukking strijden?" Aan het eind van haar vurig betoog deed mevrouw Kaal de oproep om met de Molenschot-bewoners mee te strij den. "Zet u in tot het uiterste," hield zij het gemeentebestuur voor, "en toon uw respect voor ons ouderen, opdat u niet beschaamd hoeft terug te kijken op een mogelijk passieve medewerking aan een groot stuk onrecht, ons ouderen aangedaan." Haar woorden werden versterkt door een lang en heftig ap plaus van de tribune, die massaal be volkt was door Molenschot-medewer kers en bewoners. De woordvoerders van de verschillende fracties bleken, zoals verwacht, una niem achter het bezwaarschrift te staan. Hier en daar ging men nog even op de argumentatie in, maar de discussie be perkte zich hoofdzakelijk tot wat poli tiek gekissebis, wat de eensgezinde ver gadering een beetje ontsierde. Defensief CDA-fractievoorzitter Kees Verheus hekelde de kritische opmerkingen van de PvdA-er Kees Boerkoel en de D66- er Jan van Esseveld, die bij eerdere ge legenheden het (landelijk) CDA (en de VVD) goeddeels verantwoordelijk hadden gesteld voor de bezuinigingen, als gevolg waarvan de provincie met haar sluitingsplan was gekomen. Ver- heus - opvallend in het defensief - meende dat dergelijke verwijten de zaak waar het om gaat "in geen enkel opzicht positief beïnvloeden". Hij vond de kritiek dan ook misplaatst en liet we ten dat het CDA in de Staten, heeft voorgesteld in gemeenschappelijk overleg naar alternatieven te zoeken. Ook wekte hij de andere fracties op hun geestverwanten in de Staten tot andere inzichten te brengen. Bert Krijger (WD) onthield zich van commentaar op deze kwestie en hield het op een ietwat filosofische benade ring. "Oud worden," aldus de liberale fractievoorzitter, "is het enige middel om lang te leven. Maar lang leven is niet hetzelfde als lang léven." Verder wees hij nogmaals op het belang van Molen schot voor de Soester gemeenschap: "Daarom moet Molenschot blijven!" Hij beloofde steun op alle plaatsen waar de WD haar invloed kan aanwenden. Heel efficiënt hadden de progressieve fracties besloten met één woordvoerder naar buiten te treden. Dat was PvdA- fractievoorzitter Raymond van Gelder. Hij stelde o.m. vast dat WD en CDA in Soest "meer inzicht in de werkelijke problematiek met betrekking tot het ouderenbeleid, meer sociaal gevoel en meer verantwoordelijksgevoel ten toon spreiden dan op landelijk niveau." Hij kritiseerde in dat verband de "prachtige woorden" in de Troonrede" over het ouderenbeleid. "Maar wat zijn ze waard als je ziet dat er per jaar tien procent wordt gekort op de middelen?" Van Gelder sloot zich mede namens Progressief Soest en D66 van harte aan bij het pleidooi van mevrouw Kaal: "De ouderen hebben dit gewoon niet ver diend." Hij tilde zwaar aan het ontbre ken van het wettelijk voorgeschreven overleg met de gemeenten en de instel- Mevrou w Kaal aan het woord in de ge meenteraad, lingen en ventileerde zijn twijfels over de kwaliteit van het plan, dat juist Mo lenschot voor sluiting in aanmerking laat komen. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) ten slotte liet weten dat de zorg voor oude ren bij "klein rechts" hoog in het vaan del staat. Ook volgens hem is Molen schot onmisbaar in de Soester samenle ving. Op zichzelf bestreed hij niet de te rugdringing van het aantal verzorgings plaatsen, maar gezien de positie van Molenschot kon hij het bezwaarschrift van harte steunen. Onzorgvuldigheid Namens het College stelde wethouder Frans Kingma "met meer dan genoe gen" zoveel eensgezindheid in de raad vast. Fel hekelde hij de onzorgvuldig heid die de provincie in meer dan één opzicht aan de dag had gelegd, met na me op het gebied van de berichtgeving, de planvoorbereiding en het feit dat men Soest in de kou laat staan als het gaat om de dependance van Molen schot in Soesterberg, het experiment noodhulp, alsmede de onzekere situatie rondom ziekenhuis en verpleeghuis. "Provincie, doe je huiswerk over, haal de plannen van tafel en breng de rust te rug bij de bewoners van Molenschot!", aldus de wethouder. Hij deed tenslotte met opmerkelijk veel overtuiging de uitspraak dat het wat hem betreft "99,9 procent zeker is dat Molenschot open blijft", welke woorden werden onder steund door een krachtig applaus. De kwestie-Molenschot was daarmee voor de raad overigens nog niet achter de rug. Burgemeester Scholten - zelf uitgerust met een button met de tekst "Molenschot moet blijven draaien" - bood de officiële Molenschot-afvaardi ging nog een herinnering aan deze ge denkwaardige raadsvergadering aan. Mevrouw Kaal kreeg een fraaie groene plant. "Groen is de kleur van de hoop," aldus de burgemeester, die nog toepas selijk opmerkte "dat je oude planten niet moet verpotten" en dat hoop doet leven. Molenschot-secretaris ds. J.C. Greive kreeg een stropdas met het wa pen van Soest en directrice mevrouw E. Vischer en ondernemingsraadslid me vrouw B. Wanzing kregen een "ge meentelijk" sjaaltje. Op zijn beurt kreeg de burgemeester een sticker voor zijn auto aangeboden met dezelfde tekst als op de buttons, die overigens ook op een groot spandoek op de tribune te lezen Twee weken hechtenis. Dat is het on middellijke gevolg geweest van de drei gende taal die de 26-jarige Amersfoor- ter G. v.d. H. uitsloeg aan het adres van een Soester politieman, nadat hij vorige week - buiten zijn schuld overigens - be trokken was bij een verkeersongeval op de Van Weedestraat. V.d. H. stond daar voor het stoplicht te wachten om de Stadhouderslaan op te rijden. Plotseling stak de 54-jarige me vrouw G. v.d. V. uit Soest tussen de ge parkeerde auto's door de weg over, waarop zij in onzachte aanraking kwam met de wagen van de Amersfoorter. Met verwondingen aan haar arm moest ze per ambulance naar Zonnegloren worden gebracht. Bioj het onderzoek dat de politie ter plaatse instelde kwam aan het licht dat zijn auto niet verzekerd was. De wagen werd daarop in beslag genomen, maar dat zinde V.d. H. in het geheel niet. "Als je m'n auto aanraakt rij ik je voor je poten," voegde hij de agent toe. Deze liet zich daardoor niet uit het veld slaan en bracht de Amersfoorter op. Eenmaal op het bureau bleek dat de man nog de uitvoering van een aantal vonnissen - o.m. wegens openlijke ge weldpleging - tegoed had. Al met al moest hij veertien dagen "zitten". Daartoe werd hij overgeleverd aan de Amersfoortse politie. "Een tamelijke revolutie". Zo noem de D66-raadslid Adriaan Pothuizen vorige week het besluit van de ge meenteraad om bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zijn verontrusting kenbaar te maken over de aard van de bezuinigingen die het kabinet - i.c. minister Deetman (CDA) - van plan is door te voeren in het onderwijs. Alle fracties gingen akkoord met het voorstel om de brief van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) Soest/Soesterberg voor kennisgeving aan te nemen (de gebruikelijke proce dure voor dergelijke brieven), waarin de VOO de steun van het gemeentebe stuur verzocht voor de protesten tegen de voornemens van Deetman. Dat Soest zijn ongerustheid ook kenbaar maakt bij de VNG is al een opmerkelijk stapje verder, vooral waar de meerder heid van de raad doorgaans nogal krampachtig aan het standpunt vast houdt dat "landelijke politiek" inde ge meenteraad niet ter discussie behoort te staan. Jan Visser (Progressief Soest) vond dat overigens nog lang niet ver genoeg gaan. Hij beoordeelde het standpunt van het College als "magertjes" en meende dat de brief aan de VNG zo on geveer het minste was dat Soest zou kunnen doen. "De VNG weet 't al lang en staat achter de bezwaren." Hij veronderstelde dat het College een "schijnbeweging" wilde maakte en bang was om zijn protest in Den Haag te laten horen. Vissers fractiegenote Leid- je Tomassen bood onderwijswethouder Jan Menne (CDA) een protestbutton aan, om naast de Molenschotbutton op zijn revers te spelden, maar de wethou der voldeed niet aan dat verzoek. Adriaan Pothuizen was het met Visser eens, maar stelde vast dat de vooruit gang ook in Soest soms "met minder grote stappen gaat dan je zou willen" en legde zich daarom neer bij het stand punt van het College. Lydia Meijer (PvdA) betuigde haar steun aan het protest vanuit het onder wijs en wees erop dat de problemen als gevolg van Deetmans plannen voor een belangrijk deel op het bordje van de ge meente terecht zullen komen. In dat verband wees ze op de samenhang met de problematiek van het vandalisme. Bert Krijger (WD) rekende erop dat Menne bij de begrotingsbehandeling zal laten zien wat de consequenties voor Soest zullen zijn en pleitte alvast voor een goede afweging van de kwaliteitsei sen. "Dat de bezuinigingen doorgaan is wel zeker, al zullen er nog wel verschui vingen plaatsvinden," aldus Krijger, die verzuchtte dat de overheid "nu eenmaal niet tegen iedereen aardig kan zijn". Besselien Gerritse (CDA) liet weten dat haar fractie geheel achter het Colle ge stond en wethouder Menne moti veerde zijn weigering om de button op te spelden met de opmerking dat ook het College van mening is dat er bezui nigd moet worden, zij het dat de aard van de maatregelen ook B. W. ver ontrust. "Maar kritiek op de verdeling van één miljard aan bezuinigingen over de verschillende sectoren ligt niet op onze weg," aldus Menne. Hij hield het erop dat het protest via de VNG wel zo effectief is, omdat het ge luid van zoveel gemeenten gezamenlijk meer indruk zal maken. "Een wollig verhaal," oordeelde een te leurgestelde Visser. "Als je écht hart hebt voor het onderwijs leg je je protest neer op de plaats waar het hoort: het bureau van Deetman." Zonder veel verdere discussie stemde de raad met het voorstel van het College in. Op de Lange Brinkweg hield de politie vorige week een 35-jarige automobilist uit Utrecht aan, van wie bij onderzoek het rijbewijs was ingetrokken. De rijbe voegdheid was hem ontzegd wegens het rijden onder invloed. Bovendien ver toonde de auto waarin hij reed diverse gebreken, zodat deze in beslag werd ge nomen. De man kreeg een proces-ver baal. r 0 K door Genard Paul Torens van gedachten storten geluid loos in elkaar. Losse beelden vliegen als granaatscherven in het rond, zetten zich vast op het televisiescherm in mijn hoofd. Ik werk zoals ik nog nooit gewerkt heb. Maar ondanks al mijn zwoegen in een verzengende hitte, doemen dezelfde problemen in precies dezelfde gedaante telkens opnieuw uit het niets op. Het is een slangenkuil in mijn hoofd. Het tele visiebeeld verspringt, gaat lopen, gaat hollen, ijlt zonder ophouden. Met een laatste krachtsinspanning con centreer ik mijn aandacht op een groot, wit, onbeschreven vel papier. Zo moet alles tot rust komen, zo hoop ik mijn verstand niet te verliezen. Drijfnat voel ik dat de brand nog lang niet is geblust. Kortom, ik heb een stevige griep. In de nacht van zaterdag op zondag, 27 en 28 september a.s., gaat de win tertijd weer in. De klok moet dus een uur terug worden gezet. Dat betekent een uurtje langer slapen. Officieel moet de klok om 03.00 uur op 02.00 uur worden gezet. Mevrouw E. A. uit Amersfoort, die vo rige week aan het bramen plukken was langs de Peter v.d. Breemerweg, zag hoe een ca. 15-jarige jongen de tassen die ze in haar fietstas aan de weg had achtergelaten meepakte en er vandoor ging. In de tassen bevonden zich o.m. een bankpasje, een PTT-legitimatiebe- wijs, een herenhorloge en twee porte monnees met een gezamenlijke inhoud van zo'n 120 gulden. Dejongeman reed met de tassen weg in de richting Soest. Nadat mevrouw A. van een en ander aangifte bij de politie had gedaan meld de zich daar een andere dame, die op de Schans een jongeman op een racefiets had gezien, die daar twee tassen in de struiken neergooide. De tassen bleken inderdaad van mevrouw A. te zijn. Ze waren overigens leeg, zoals te verwach ten was. Op aanwijzingen van de getuige kon de politie enige dagen later de dader grij pen. Dat bleek een 16-jarige jongeman uit Baarn te zijn. Openbare commissievergadering Maandag 29 september, 20.00 uur, ge bouw Gemeentewerken, Lange Brink- weg: commissie Minderheden. Op de agenda staat o.m. de behande ling van het concept-werkplan en pro gramma 1987. De agenda en de stuk ken liggen vanaf heden ter inzage in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum. Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156

Soester Courant | 1986 | | pagina 1