ven L OPHEFFINGS UITVERKOOP ALLES MOET WEG! MET KORTINGEN VAN Winkelkring maakte van Open Dag opnieuw MSSMK angen! een groots festijn Een poging voor meer aandacht J. BOSBOOM JPAGINa, WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 MSINREKE- VERKOCHT IS! 12568 Familie Kooij gelukkige winnaars van 'Binnen en Buiten'-lamp -m §a VERLICHTING: o.a. Lampen - Lampekappen - Plafonniers - Vloerlampen - Wandlampen - Bureaulampen - Slaapkamerverlichting - Elektrische dekens - Kerstboomverlichting - etc. - etc. HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN: o.a. Mixers - Tafelréchauds - Sapcentrifuges - Reisstrijkijzers - Ventilatorkachels - Convector- kachels - Elektrische deurbellen - Centrifuges - Stofzuigers - Koffiezetapparatuur - Broodroos ters - etc. - etc. u.v.v. Nieuwe cursussen 'Touch for Health' en yoga in Soest en Amersfoort Na uitzetting nog dezelfde dag terug in Nederland Soester politie ontdekt bij toeval truc van Chinezen Jongen (9) gewond door luchtbukskogeltje OP 209a te Amersfoort r appartement met berging en n de achterzijde. Dit apparte- egane grond maakt deel uit sant complex, wat enige jaren Duwd is met instandhoudinq ige oude gevel. Ind.: L-vormj- frvan 45 m2, waarin ook de opgenomen. Eén slaapkamer ladkamer, de 2e slaapkamer iio in gebruik. 155.000,- e Troffel" te Stroe van 32.000 m2 met daarop lledig gerenoveerd landhuis dubbele garage. De bossen met "Alura" hekwerk om ar een aangelegd wandelpad smaakvol modern ingerichte m klassieke herenkamer, eet- en haard en "Allmino" appa- carrara marmeren vloerte- r, 4 slaapkamers, 2 badka mer en bergzolder, ijderd van Amersfoort en 60 dam, kunnen hier uw dromen orden. n: f 695.000,- iNTJE 2, TEL: 02155-17185. 2%% 2%% 414% 5W 5>6% 5 5<A% 514% 5y4% 53/4% 43/4% 5 51/4% 5>A% 5 m 43/4% 234% 4'/4% 514% 314% 3'/é% 33/4% 4'/4% 5 43/4% ïhouden N 28 'MITSWEG "Hardstikke gezellig!" Dat was de reactie van Winkelkring-voorzitter J.S. Nota toen hem zaterdag aan het eind van de jaarlijkse Open Dag van de Winkelkring Van Weedestraat werd gevraagd wad hij ervan had ge vonden. En gelijk had hij. Dat zullen de duizenden die zaterdag - vooral in de loop van de (zonovergoten) middag - een kijkje kwamen nemen bij het spektakel in en rondom het winkel centrum in Soestdijk zonder uitzonde ring beamen. De drukte kwam misschien wat aarze lend op gang, maar dat is voor wie Soest een beetje kent al niets buitengewoons meer. Vandaar dat zich rondom het Na- ssauplantsoen, voor de gelegenheid herschapen in een nauwelijks van echt te onderscheiden Indianendorp, niet al te veel publiek bevond toen "ons aller" P.V.O. zijn ronde door de Soestdijke itraten daar beëindigde. De langslapers 'aren intussen al met vrolijke klanken jewekt, en vanaf een bepaald punt gin gen de huifkarren - met de Indianen van de Don Bosco-groep als "bemanning" - letterlijk met de muziek mee. En pas sant werd locoburgemeester drs. G. Plomp, die als wethouder van Econo mische Zaken uiteraard een speciale re latie heeft met de Winkelkring, van huis opgehaald om de officiële opening te verrichten. De "bleekgezichten" Plomp en Nota werden met bijzondere rituelen aan de ingang van het dorp - waaraan de leden van de Hopman Masselmangroep hun bouwkunstige talenten hadden gewijd - begroet door de medicijnman, die de wethouder uitnodigde tot het plegen van enige magische handelingen. Met een nogal angstaanjagend wapen - to mahawk? - kliefde de heer Plomp een touw, waardoor zich een doek ontrolde dat de bezoekers liet weten een heus In dianendorp te betreden. Vredespijp Indianen staan bekend om hun gastvrij heid en dat werd ook hier bewaarheid: de heren Plomp en Nota werden ver gast op een zeer authentiek ogend cere monieel, bestaande uit het roken van de vredespijp en het aanschouwen van een woeste krijgsdans, die met hartstocht werd uitgevoerd, ofschoon er op dit uur van de dag nog geen sprake kan zijn ge weest van vuurwater. Dat was ook het sein voor het oplaten van een aantal kleurige ballonnen. P.V.O. gaf op de Beatrixlaan achter de Lindenhof intussen nog een opgewekt concert weg, waarna de officials zich richting Van Weedestraat begaven om een kijkje te nemen bij de ondernemers van de Winkelkring, die soms voor, soms in de zaak de aandacht van het pu bliek wisten te trekken met een fraaie uitstalling van wat ze allemaal in huis hadden. Dat was - opnieuw - niet ge ring. Voor de bezoekers, zowel de "winke lende" als de "boodschappendoende", was er weer van alles te zien en te bele ven. Ook het weer nodigde ertoe uit om even de sfeer te proeven van het brade- rie-achtige gebeuren, dat dit keer in het teken stond van het Wilde Westeh. De fietspaden langs de Van Weedestraat waren afgesloten om het lopende volk de gelegenheid te geven in alle rust langs de winkels te gaan, maar helemaal waterdicht was die afsluiting niet en heel wat wandelaars moesten nog goed opletten om niet in onzachte aanraking te komen met de veelal jeugdige wielrij ders die zich van de hekken niets aan trokken. De verkeerssituatie blijft langs Burgemeester Grothestraat, Van Wee destraat en Steenhoffstraat een nijpend probleem, maar de mannen en vrouwen van de Winkelkring laten zich daardoor niet uit het veld slaan, zoals ook zater dag weer bleek. Schitterende show Behalve het Indianendorp, waar de jeugd ritjes op de rug van een pony kon maken en ook verder van alles te doen was, vormde het grote podium bij de ABN-bank zo'n beetje het hart van het Winkelkring-feest. Onder de bekwame leiding van Wil West werd daar een schitterende show gebracht door Andy de Wit, Lia Bijster, Colinda en het dans- team van Ronica Roels, dat zeer veel bekijks trok. Ook P.V.O. gaf aan de Van Weedestraat nog acte de présence, evenals de Slingerland-équipe met rock 'n roll en jive. De tochtjes met de huifkar door de Van Weedestraat stonden goed in de be langstelling en de kraampjes van diver se "clubs", zoals de EHBO, Badso, de Palts- en Eemgeuzen en van de Friese Vereniging, mochten daarover ook niet klagen. Speciale vermelding verdient de stich- Ronica Roels' danseressen zorgden voor een flitsende show. Loco-burgemeester Plomp aan de vredespijp. Huifkarren op het Nassauplantsoen. ting Stimulans, die met twee Arabische volbloed-jaarlingen een plekje had in genomen achter Gielen. Voor de jeugd was er een wedstrijd: wie de exacte leef tijd van de paardjes kon raden maakte kans op een gratis paardrijles. Drie kin deren bleken van het ene paardje de leeftijd uitstekend geschat (of gegokt?) te hebben: Senna Room, Weegbree- straat 95Selwin Jagernath, V.d.Velde- plantsoen 30; en Andrew Duyst, V.d.Veldeplantsoen 59. Zij raadden goed: zaterdag was het paardje precies 1 jaar en 5 maanden oud. Van het ande re paardje raadde niemand de leeftijd; dat was drie dagen ouder! De drie jon gelui mogen eind deze week aan de Birkstraat gaan proberen hoe dat gaat, op zo'n paarderug... De "Grothe 5" van de Burgemeester Grothestraat manifesteerden zich tij dens deze Open Dag ook op bijzondere wijze. Namens hen zorgde het jazz-or- kest "De Onderlinge" voor een uiterst swingend sfeertje, daar net om de bocht van de Winkelkring. Maar ook op an dere plaatsen in het winkelcentrum heerste een bijzonder gezellige drukte, ook al doordat de zon het de hele dag niet liet afweten. De heer Croezen heeft de schatkist ge vonden. Goldrush Heel wat bezoekers deden mee aan de Goldrush, de goudzoekwedstrijd die de Winkelkring als een van de hoogtepun ten van deze feestelijk dag op touw had gezet. Wie het vragenformuliertje naar behoren had ingevuld kon aan het eind van de middag zijn opwachting maken bij het podium, om te horen of hij of zij een kansje maakte op de hoofdprijs. Wil West voelde de kandidaten daar nog eens duchtig aan de tand. Als fina listen kwamen daaruit tevoorschijn de familie Den Otter van de Van Hamel straat, die een van de acht vragen goed beantwoordde en daardoor de tweede prijs verdiende": een fraaie doos bon bons. Meer geluk had de heer H. Croezen van de Margrietlaan, die op de helft van de gestelde vragen het antwoord wist en dus werd uitverkoren om in het veldje naast de Bondsspaarbank te laten zien of hij een goede goud-delver was. Een heuse schatkaart wees hem daarbij de weg. Met enige krachtinspanning wist hij de daar verstopte schatkist naar bo ven te halen, gevuld met munten en een goudstaaf, die hem recht gaf op een be drag van 100 gulden! Rond vijf uur konden de organisatoren van de Open Dag 1986 terugkijken op een geslaagd feest, waarmee de Win kelkring zich ook nu weer op voorbeel dige en enthousiaste wijze presenteer de. dine .if F%m' Rolf en Nanda Kooij zijn de gelukkige winnaars geworden van de fraaie In- door-vloerlamp, die de bekende ver lichtingsspeciaalzaak 'Binnen en Bui ten' van de F.C. Kuyperstraat beschik baar had gesteld ter gelegenheid van de feestelijke Open Dag van de Winkel kring, j.1. zaterdag. Maandagmiddag vond de min of meer plechtige overhan diging plaats door Betty de Vries van 'Binnen en Buiten'. Rolf en Nanda Kooij hebben pas kort geleden hun nieuwe huis aan de Lis- Betty de Vries van Binnen en Buiten (r.) overhandigt de familie Kooij de ge wonnen lamp. dodde in Overhees betrokken, zodat de fraaie aanwinst - met een waarde van maar liefst 499 gulden - wel bijzonder goed van pas komt. Ietwat achteloos was Rolf zaterdag de winkel binnenge gaan om te vragen of 'Binnen en Buiten' misschien ook een glaasje voor een olie lampje verkocht. Dét net niet, kreeg hij te horen. In elk geval vulde hij het bon netje indat later recht bleek te geven op de kostbare hoofdprijs. "En ik had thuis niet eens gezegd dat ik had meege daan..." 20 tot 40% tB VERLICHTINGSSPECIAALZAAK Steenhoffstraat 16 Telefoon Soest 02155-12832 Bij ons op Soest wonen veel ouderen. Tussen de 50 en 64 jaar zijn dat er nu 6402, tussen de 75 en 79jaar3951 mannen en vrouwen, en bo ven de tachtig jaar 1158: Vergrijzing en dubbele vergrijzing. In de komende weken haalt Jan Visser de kam door het ouderenbe leid en laat in deze krant een "deskundige "aan het woord die de Soes- ter toestand kent op zijn/haar specifiek terrein, zodat iedereen weet waarover we praten als wij stellen: ouderen hebben dringend meer aandacht nodig! Deze serie artikelen vormt de achtergrond-infor matie voor een discussie-avond over deze materie op donderdag 30 oktober in het cultureel creatief centrum C-drie: "Soestand-Plus. V bent van harte welkom met uw reacties, aanvullingen, ideeën en opmerkingen. Vandaag: mevr. PJ. Oranje-Entink "Al die ouderen in Soest, waarvan het aantal steeds groter wordt, vormen een belangrijke politieke factor in onze sa menleving. Zij laten niet alles meer over zich heen gaan. Het is een lijdzame groep mensen, maar als ze kwaad willen hebben ze zó een paar raadzetels te pak ken." Dat is de mening van mevrouw Oranje, voorzitter van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO), afdeling Soest, en mede-oprichtster van het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden voor Ouderen (COSBO) waarvan zij eveneens voorzitter is. Bij deze overkoepelende organisatie zijn twee Soesterbergse groeperingen en twee Soester organisaties aangeslo ten van de ANBO (735 leden), de ka tholieke bond (KBO) en de protestant se bond (PCOB). De COSBO is in mei dit jaar opgericht, vertegenwoordigt in Soest ongeveer 1200 georganiseerde ouderen en stelt zich ten doel "in overleg met elkaar en in onderlinge samenwerking die zaken te regelen, waarvan de partners una niem van mening zijn, dat men ze beter gezamenlijk kan aanpakken dan onaf hankelijk van elkaar." Om geen misverstanden te laten ont staan: om lid te worden van een oude renbond moet men 55 jaar zijn en niet 50, zoals vorige week abusievelijk in mijn artikel werd vermeld. Mevrouw Oranje vindt dat Soest zwaar getroffen wordt door de bezuinigingen. Dat geldt niet alleen de onzekere situa tie rondom ziekenhuis Zonnegloren, maar vooral ook de voorgenomen slui ting van Molenschot. Het bezwaarschrift van de COSBO, on dertekend door mevrouw P.J. Oranje- Entink (voorzitter) en de heer W.M. Haas (secretaris), spreekt duidelijke taal. Op 28 augustus schreef de COS BO, afdeling Soest/Soesterberg, aan het college van gedeputeerde staten van Utrecht onder meer: "Heeft de Provinciale Overheid zich gerealiseerd dat het om hoog-bejaar- den gaat en wat dat emotioneel bete kent? Om nog maar niet te spreken van de psychologische gevolgen die deze bezuinigingen met zich meebrengen! Dit zijn toch wel heel vergaande ingre pen in een mensenleven." Mevrouw Oranje vindt het onterecht dat mensen zo worden betutteld. "Ik vertik het te aanvaarden dat iedere jon gere beslist hoe mijn leven moet verlo pen." Mijn liberale gesprekspartner vindt het onaangenaam tot een pro bleemgroep te moeten behoren, legt zich neer bij de feiten, maar laat zich niet in een hoek stoppen waar men niet zelf in staat is te oordelen over de eigen situatie. Al in 1954 was mevrouw Oranje be trokken bij de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligsters (UW) die ontspanning creëerde voor ouderen. Belangenbe hartiging kwam in die tijd op de tweede plaats. Nu is het andersom, al geeft ze toe dat de sociaal-culturele activiteiten voor bejaarden erg belangrijk zijn. "Duizenden kopjes, schoteltjes en le peltjes heb ik in de UW-sociëteiten af gewassen. Nog zie ik "Smitje" (KVP- raadslid destijds) achter de piano zitten. In die tijd hield ik lezingen over het the ma "oud worden - jong blijven." Die teksten heb ik onlangs nog teruggevon den en ze zijn nog actueel." Het ex-gemeenteraadslid van de VVD weet zich nog goed te herinneren hoe boos ze was, dat 65-jarigen geen functie meer mochten bekleden in het biblio- theekbestuur. Jarenlang heeft ze om die reden de statuten van de UW opge houden, omdat ze als presidente van die organisatie een zinsnede over de 65-ja rigen weigerde op te nemen. Zij komt op voor haar leeftijdsgenoten. Dat strijdperk strekt zich uit tot op het terrein van het openbaar vervoer, halte plaatsen bij de Wiardi Beckmanstraat, abri's, de te hoge PUEM-kastjes in de gangkast en de gladde tegels beneden in de flathal waar oude mensen 's winters over uitglijden. Ze vindt het leuk op een themadag in Nieuwegein over het bejaardenwerk oud-raadscollega's uit Soest te ontmoe ten als de heren Pieren, Stam en Van Poppelen, met wie ze nu samen plannen uitwerkt zoals de Seniorenraad, die nog dit jaar door het gemeentebestuur wordt ingesteld. Vorig jaar bezocht ze een ledenverga dering van de AVRO en pleitte daar voor meer weekend-uitzendingen voor ouderen. De zaal applaudisseerde en de omroeporganisaties honoreerden haar verzoek. "Zorg voor ouderen is een stukje be schaving," zegt ze. Mevrouw Oranje blijft zich daarvoor inzetten zolang ze dat kan. Op 30 oktober zal zij vijf minuten het woord voeren over de ouderenbonden in "C-drie" tijdens Soestand-Plus over de vergrijzing van Soest. JAN VISSER Van Hester Mellema en Tine van Kempen Vanaf deze week staat voor belang stellenden weer de inschrijving open voor de cursus "Touch for Health", die gegeven wordt door Hester Melle ma, die samen met Tine van Kempen betrokken is bij het in Soest en om streken meer en meer bekende "cen trum voor acupressuur" aan de Ossen- damweg in Soest-Zuid. "Touch for Health" - letterlijk vertaald: "Aanra ken voor gezondheid" - is een preven tieve techniek (geen geneeswijze dus) die gebaseerd is op de kennis van de energiestromen door het menselijk li chaam, zoals die in diverse Oosterse vormen van geneeskunde al eeuwen lang wordt toegepast en ook langzaam maar zeker in de Westerse wereld be kend en gewaardeerd wordt. Centraal in de "Touch for Health"- techniek staat de wervelkolom, waar aan de rest van het lichaam als het ware is "aangebouwd". De spierspanning vertelt veel over de gezondheid van de aangehechte lichaamsdelen, waarbij de "sterke" spieren harder moeten werken om de wervelkolom in de goede stand te houden. Is de spierspanning uit balans, dan is er sprake van over- dan wel on der-energie. "Touch for Health" brengt dat aan het licht. Er zijn 42 testen om dergelijke stoornis sen op te sporen, die vervolgens met de juiste therapieën genezen kunnen wor den. "Touch for Health" is een simpel, preventief systeem, dat gemakkelijk door de leek kan worden geleerd en toegepast, aldus Hester Mellema, die zich behalve met "Touch for Health" ook bezighoudt met acupressuur (dat min of meer in het verlengde van "Touch for Health" ligt), en met voe- treflexzone-therapie. Hester is daar naast werkzaam als schoonheidsspecia liste en pedicure/manicure; Tine is yo- ga-lerares. Tijdens de cursus "Touch for Health" geeft Hester instructie over de toepas sing van een aantal basis-elementen, waaronder de eerste veertien spiertes- ten en allerlei andere informatie. Zo be dient "Touch for Health" zich van drie technieken: de lichte aanraking van de zgn. "zachte" punten op het hoofd; de massage van de meridianen; en het uit oefenen van stevige druk op de zgn. "harde" punten, voornamelijk op het bovenlichaam. "Touch for Health" is in feite een op sporingstechniek, die teruggaat naar het ontstaans-stadium van allerlei vage klachten, waarvoor de gewone huisarts dikwijls geen tijd heeft. De cursus staat open voor iedereen, jong of oud, en duurt vijf ochtenden of avonden. Wan neer de cursus van start gaat wordt in onderling overleg geregeld en hangt mede af van het aantal aanmeldingen. Wie belangstelling heeft kan kontakt opnemen via telefoonnummer 18137 (Hester Mellema) of 13637 (Tine van Kempen) in Soest. Yoga Behalve voetreflexzone-massage en acupressuurbehandelingen, "Touch for Health" en diverse andere zaken kan men bij het centrum ook terecht voor yoga-lessen. Het is met name Tine van Kempen die zich daarmee bezig houdt. Over het begrip yoga doen nogal wat misverstanden de ronde, aldus Tine, die overigens ook sportmassage en massa getechnieken doceert. Zij is yoga-leer- kracht met Saswitha-opleiding. "Yoga is geen gymnastiek, geen sport en ook geen geloof. Het is simpelweg een methode om te leven in harmonie met zichzelf en de medemens. Ons le ven is vaak gejaagd, vol druk en span ningen, en we hebben het kontakt met ons eigen lichaam grotendeels verloren. Yoga heeft tot doel de mens weer met zichzelf te 'verenigen'," legt zij uit. Let terlijk betekent het woord: juk, vereni ging, evenwicht. Yoga-oefeningen ontwikkelen zowel het lichaam als de geest. Een gezond li chaam heeft nu eenmaal een positieve uitwerking op de geest, en een ontspan nen geest een positieve uitwerking op het lichaam. De oefeningen worden rustig en weloverwogen uitgevoerd, waarbij men slechts zo ver gaat als het eigen lichaam "toestaat". Zo leert de yoga-cursist zijn grenzen kennen, ze te accepteren en ermee om te gaan. Het is een proces dat heel subtiel en ge leidelijk verloopt. Langzaam maar ze ker worden de spanningen verminderd en leert men problemen te verwerken of los te laten. Een yogales bestaat uit ademhalingsoefeningen, bewegings- en houdingsoefeningen, concentratie- en evenwichtsoefeningen en ontspan ningsoefeningen. Een goede ademhaling is van groot be lang. Men leert zich beter te ontspannen door de adem één te laten worden met de beweging. Zo ontstaan rust en ruim te. De diverse houdingen en bewegin gen zijn erop gericht de organen en spieren soepel en gezond te houden. Bij de concentratieoefeningen leert men zich te concentreren op de dingen waar mee men bezig is en bij de ontspan ningsoefeningen leert men niet alleen de spieren los te laten, maar ook datge ne waarmee men in de geest voortdu rend bezig is. "De meeste mensen hebben een duwtje nodig voordat ze besluiten aan yoga te gaan doen," aldus Tine van Kempen. "Maar wie er eenmaal mee bezig is ont dekt dat het een fantastische manier is om te ontspannen, de eigen reacties te leren kennen en te beheersen, en dat yoga een rustpunt in het leven kan gaan betekenen." De yogalessen worden gegeven in Soest-Zuid, Overhees en Amersfoort. Belangstellenden kunnen kontakf 'op nemen met Tine van Kempeti vl&T&le- foon 13637, of 18137 (Hester Melle ma). De vreemdelingendienst van de Soes ter politie heeft het ministerie van jus titie en de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) op de hoogte ge steld van de werkwijze die buitenlan ders kennelijk toepassen om uit het land gezette vreemdelingen zo snel mogelijk weer naar Nederland te laten terugkeren. De Soester politie kwam hier bij toeval achter bij de begeleiding naar en op Schiphol van een 31-jarige Chinees, die illegaal in Soest verbleef en was uitgewezen. Terwijl de twee politiemannen die de Chinees begeleidden hem op Schiphol in de laatste wachtruimte voor het mo ment van instappen in de gaten hielden, werd zijn naam omgeroepen met het verzoek zich bij de informatiebalie te melden. Omdat hij uitsluitend Chinees spreekt, reageerde de man niet. De op roep had wel een verscherpte aandacht van de politie tot gevolg. Op een gegeven moment zag men dat er een tweede Chinees naar de uitgewezen man toekwam en hem een tas overhan digde. Op dat moment greep de politie in. De tassen werden in beslag geno men, terwijl de onbekende Chinees werd aangehouden voor verhoor en on derzoek. De uitgewezen Chinees stapte even later in het vliegtuig dat kort daar na vertrok. Bij controle van de inhoud van de tas die de aangehouden Chinees aan zijn uit Nederland gezette landgenoot had willen meegeven, trof de politie een Chinees paspoort aan alsmede een vliegticket Amsterdam-Frankfurt- Brussel. Uit verder onderzoek kwam vast te staan, dat de weggestuurde man het vliegtuig naar Peking tijdens de eni ge tussenlanding in Frankftm had zul len verlaten, samen met zijn landgenoot die hij pas op Schiphol voor het eerst had ontmoet en die de zaak had voorbe reid. Hij zou in Frankfurt het vliegtuig naar Brussel hebben genomen, waar voor het bijgevoegde ticket was be doeld, en van daaruit terug zullen rei zen naar Nederland. Hij zou dan dezelf de dag nog in ons land terug zijn ge weest. Door het ingrijpen van de Soes ter politie kon deze truc worden voor komen. Volgens adjudant J. Hofstee, chef van de vreemdelingendienst, was deze werkwijze de politie tot nu toe onbe kend. Omdat het vermoeden bestaat dat buitenlanders vaker door toepas sing van deze truc naar ons land zijn te ruggekeerd, werden het ministerie van justitie en de CRI hiervan op de hoogte gesteld. Er zullen maatregelen geno men worden om toepassing van deze tot nu toe bij de politie onbekende pas- poortenruiltruc in de toekomst te ver- hinderén. Tweehonderd gulden De uitgewezen Chinees was vorige week door de politie tijdens een routi necontrole in een restaurant in Soest aangehouden, hoewel hij eerst de be nen had genomen en zich had verstopt. Hij was twee maanden in ons land en werkte iedere dag van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds. Zijn maand salaris bedroeg tweehonderd gulden per maand. De man verklaarde als ver stekeling op een schip naar Nederland te zijn gekomen en geen enkel officieel papier bij zich te hebben. De recherche vertrouwde dat niet, ging met een foto van de man naar de afde ling vreemdelingenzaken van het mi nisterie van justitie om de foto's te be kijken die Chinezen bij een visumaan- vraag moeten voegen. Daar stelde men vast dat de man wel degelijk een visum was verstrekt. Bij de aanvraag had hij de eigenaar van een restaurant in Tilburg als referentie opgegeven. Op verzoek van de politie kwam deze naar Soest met het paspoort van de Chinees en een vliegticket Amsterdam-Frankfurt- Brussel. Pas later bleek dat de man uit Tilburg zijn eigen paspoort ter beschik king van de op Schiphol aangehouden Chinees had gesteld. Deze moest de pas aan de uitgewezen landgenoot over handigen, zodat deze weer naar Neder land zou kunnen terugkeren. De toe vallige ontdekking van deze truc door de Soester politie verhinderde dat plan. Het onderzoek naar de rol van de op Schiphol aangehouden Chinees en de man in Tilburg is inmiddels voortgezet en in volle gang. Tegen de eigenaar van het restaurant in Soest, waar de uitgewezen Chinees werkte, is proces-verbaal opgemaakt wegens het verschaffen van nachtver blijf aan een illegale vreemdeling en we gens het ontbreken van een werkver gunning. Een 9-jarige jongen van de Acacialaan is zaterdag aan zijn achterhoofd ge wond geraakt toen hij werd getroffen door een luchtbukskogeltje. Uit nieuwsgierigheid had hij een kijkje ge nomen over de schutting van de tuin van een huis aan de Plasweg, waar op dat moment een 10-jarige jongeman en zijn vriendje aan het schieten waren met een "babygun"-luchtbuks.' Het schot trof per ongeluk het niet beoogde ach terhoofd van de 9-jarige. De ouders re gelden de kwestie onderling. De politie bond de jongelui nog eens op het hart extra voorzichtig te zijn met het gebruik van een luchtbuks, ook al gebeurt dat op particulier terrein.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9