8-18 oktober, het is weer Kinderboekenweek WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 12 A.s. zaterdag in 'Literair', C-drie Jan G. Elburg: 'Ik hoop dat ik stoor' Vrijwilligers Vakature Bank Vrijwilligersbeurs Libris-aanbieding voor kinderlijke prijs Lood gestolen Titel: Professor Koosje Titel: De Rode Vos Titel: Van Nul tot Nu Titel: Gevangenis met een open deur Titel: Pjotr Titel: Gegijzeld Titel: Doldwazen en druiloren Open Dag Brandweer zaterdag 4 oktober Bingo- dansavond IVZOM Tekeningen Huurwoningen Overhees UI In INFOcentrum Gemeentebestuur betrekt instanties bij reconstructies en herinrichtingen Titel: De blauwe reus Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Karweitjes in huis Pech onderweg Schrijven voor Amnesty Vereniging Artishock F.C. Artishock Ltd. Filmhuis: 'Los motivos de Berta' Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Kinderboekenweek in Overhees Meer samenwerking met o.m. C-drie Vereniging Artishock bezint zich op nieuw beleid Cultureel Centrum "Ik heb altijd de wereld om mij heen als nogal koud ervaren. Die probeer ik met mijzelf, mijn eigen poëzie warm te ma ken", is een uitspraak van de dichter Jan G. Elburg (66), die door Hugo Claus de ëminence grise" van de "Vijftigers" werd genoemd. Geboren in Zeeland groeide hij op in een Amsterdamse volksbuurt waar hij in café Eylders al jong in aanraking kwam met de dichters Gerard den Bra bander en Gerard Diels. De bezitter van de Constantijn Huy- gensprijs (1976) vormde samen met Lucebert en Kouwenaar in 1950 de "experimentelen", die met Appel, Cor- neille en Constant elkaar inspireerden in de Cobra-groep tot nieuwe kunstui tingen. "Een goed gedicht, schilderij, beeld houwwerk moet de lezer of beschouwer storen, het moet iets in hem in beweging brengen in tegengestelde richting en in een ander ritme dan hij gewend is. De meest gestolen dichter van de Bezi ge Bij, zoals hij zichzelf aanduidt, is van mening dat het doel van het dichten tweeledig is: het maken en het meede len. In het begin, tijdens de tweede wereld oorlog, deed hij dit nog heel traditio neel en debuteerde met een bundel lief despoëzie "Serenade voor Lena". Deze periode van het tijdschrift "Het Woord" ging over in de beweging van de Vijftigers, waartoe ook zijn vrienden Bert Schierbeek, Simon Vinkenoog en Remco Campert behoorden. Zijn lievelingsbundel uit die tijd is "Hebben en zijn" (1958). Cees Bud- dingh' vond de poëzie van Elburg, die nu in Haarlem woont, het beste wat er na de oorlog in ons land aan poëzie ge schreven is. "Ik wil met poëzie contact van mens naar mens leggen. En mijzelf en anderen vernieuwen: meer leren zien en leren voelen." Elburg schilderde ook en gaf jarenlang les in het vak materiaal - compositie aan de Rietveld academie. In zijn derde dichtersperiode compo neert hij met woord-objecten en publi ceert ook proza in "Praatjes kijken" (1960) en in de "De Kikkers van Pot ter" (1981). "In monteer mijn gedichten meer dan dat ik ze boetseer", zegt de "woord- dichter", zoals Kees Fens hem typeer de. In 1976 verscheen zijn "Verzamel de Gedichten 1950-1975" waarna Wiel Kusters nog in 1983 een keuze Op donderdag 23 oktober a.s. wordt in de Flint te Amersfoort een Vrijwilli gersbeurs gehouden: een informatie- beurs voor vrijwilligers. Naast een groot aantal informatiestands zullen er ook films, theatergroepen, lezingen, spreekuren met deskundigen en mu ziekgroepen zijn. De vrijwilligersbeurs is er voor vrijwilli gers op alle denkbare terreinen: in buurthuizen, de sport, aktiegroepen, de natuur, in de edukatieve sfeer en de hulpverlening, maar ook de dierenbe scherming, de vredesbeweging en bij de telefonisch hulpdiensten; en niet te ver geten het jongerenwerk, de vrouwen beweging, de wereldwinkels en werklo- zenprojekten. Er zijn in Nederland ongeveer 4 miljoen vrijwilligers in al deze sektoren samen. De vrijwilligersbeurs is óók bedoeld voor beroepskrachten die met vrijwili- gers werken. Een greep uit de organisa ties die er zijn: Landelijk Steunpunt Vrijwilligerswerk, Rode Kruis, Konin gin Julianafonds, Vrij Baan, speeltuin werk, wetenschapswinkels, publici- teits- en vormgevingsburo De Wekker, Vrouwenbond FNV, Platform Vrijwil ligerswerk, Jeugdwelzijnswerk, Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en de Vrijwillige Hulpdiensten. Kortom: het hele vrijwilligerswerk in Nederland. Ook is er informatie over verzekeringen en zullen er demonstraties gegeven worden met computers en hun moge lijkheden voor vrijwilligersgroepen. Deskundigen op verschillende terrei nen houden spreekuur; 's morgens van 11.00 tot 12.30 uur en 's middags van 14.00 tot 16.00 uur. Om 17.00 uur is er een feestelijke receptie ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Lande lijk Steunpunt Vrijwilligerswerk. Het adres van de Flint is Coninckstraat 60 in Amersfoort. Ook de medewer kers van de WB-Soest zullen op de beurs als belangstellenden aanwezig zijn. Vakatures: Vrijwilliger m/v gevraagd bij jeugd club in Soest voor de woensdagmiddag, om samen met anderen kinderaktivitei- ten te (bege)leiden (instuif) (7/613); Om samen met vnjw. een soosavond op de maandag-avond te organiseren voor verstandelijk gehandikapten wor den enkele vrijwilligers m/v gevraagd (7/612); Opvang gezocht van kinderen waar van de moeders deelnemen aan aktivi- teiten (7/611); Wie wil enkele uren per dag besteden aan het verzorgen van de dieren op de Kinderboerderij (3/639); Scoutinggroep vraagt voor de zater dagmiddag enkele vrijwilligers m/v om leiding te geven aan een groep jongeren in de leeftijd van 15-17 jaar (7/150); Scoutinggroep zoekt kontakt met vrijw. vanaf 18 jaar om binnen het team leiding te geven aan een groep jongeren van 11 tot 15 jaar. Kamperen, "buiten leven" en specifieke Scouting-aktivitei- ten behoren tot het werkterrein van de vrijwilliger(ster) (7/149); Om groep kinderen te leiden van 7-11 jaar wordt vrijwilligster gevraagd van plm. 17 jaar (7/148). Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest, Willaertstraat 49 (C-drie), tel. 12630; open op maandag, dinsdag en donderdag 10.00 -12.30 uur en 13.30 - 15.30 uur; vrijdag 11.00 - 12.30 uur. maakte van zijn poëzie in "Iets van dat Alles". Dit is een subtiele woordspeling op de titel van een van zijn gedichten "Niets van dat alles". Het vers werd door Ger- rit Komrij opgenomen in zijn vermaar de "poëzie van de 19e en 20e eeuw." Dit gedicht eindigt: "een mens weet nauwelijks wat de mens is de dichter weet alles van niets." Jan G. Elburg leest op zaterdagavond 4 oktober a.s. om 20.30 uur voor uit eigen werk in "Literair", een serie poëzie -avonden van het cultureel, creatief centrum "C-drie" in Soest, Willaert straat 49 in Overhees. Zaterdag in com binatie met levende jazzmuziek: "Jazz Poetry". Een unieke ontmoeting met een zeer bijzondere, bijna legendari sche dichter. Een avond die u niet mag missen. Om acht uur begint een voorbespreking van enkele gedichten van Elburg. De Jazzmuziek uit de vijftiger jaren wordt verzorgd door de "Stablemates". Jan Visser Jazz Poetry Op zaterdag 4 oktober is er een bijzon dere avond in C-drie. De werkgroep 'Literair' van C-drie organiseert een jazz poe try-avond. De nestor van de vijftiges Jan C. Elburg leest voor uit eigen werk en de Soester formatie 'Stablemates' brengt een gevarieerd jazzprogramma uit de vijftiger jaren met bop, ballads en een lekker swing-repertoire. Om 20.00 uur begint het programma met een voorbespreking van enkele ge dichten: om 20.30 uur zal Jan Elburg zelf aanwezig zijn. Gedichten zullen af gewisseld worden met jazz-muziek. Boekhandel van de Ven zal aanwezig zijn met werk van Jan Elburg. De toegang is 5,-, voor houders van CJP of 65+-kaart is het 3,50. Verhalen wedstrijd Voor de verhalenwedstrijd die door de Soester Courant in samenwerking met C-drie en boekhandel Van de Ven is uit geschreven in het kader van de kinder boekenweek, zijn 91 verhalen binnen gekomen, een recordaantal! Deze week zal de jury een selectie maken van de 10 beste verhalen. Deze worden dan op woensdag 15 oktober (een week later dan eerst was aangekondigd) in de openbare bibliotheek van Overhees door de deelnemers voorgelezen. Een kinderjury zal hieruit dan het beste ver haal kiezen. Activiteitenaffiche Ook deze maand kunt u op talrijke plaatsen in Soest weer het nieuwe affi che met activiteiten van 4 (sociaal-) cul turele instellingen van Soest aantreffen: kinderboerderij 'De Vrije Teugel', stichting Jeugdzorg, Artishock en C-drie. Op dit affiche kunt u lezen wat er in de maand oktober aan diverse (so ciaal-) culturele activiteiten in Soest ge beurt: film, theater, jazz, kinderactivi teiten en kindertheatervoorstellingen, kaartavonden enz. Tegen een geringe vergoeding van 5,- kunt dit overzicht ook maandelijke toe gestuurd krijgen. U kunt het natuurlijk ook bij een van de 4 instellingen opha len. Voor opgave van toezending moet u zijn bij de administratie van C-drie: tel. 22188. Jazz-festival Van 24-26 oktober is er in C-drie een jazz-weekend met 5 bekende jazzgroe- pen, die verschillende jazzstijlen op het podium zullen neerzetten. In C-drie zullen voor u o.a.: het Piet Noordijk/Rob Madna kwartet, het Harry Verbeke/Carlo de Wijs-kwartet, Jan Molenaars' Big Band. De toegangsprijzen voor het festival zijn laag gehouden, 7,50 per concert en 20,- voor een passepartout. Drie dagen en nachten zal het in C-drie swin gen met jazz. Nadere informatie over groepen en tijden volgt. U kunt altijd C-drie bellen. U kunt nu al deze dagen in uw agenda zetten. Interkulturele manifestatie Drie dagen lang heeft C-drie onderdak verleend aan de kuituur van Surinaam se Hindoestanen, Marokkanen en Tur ken uit Soest. Zo'n 1300 bezoekers hebben kunnen genieten van theater, muziek, exposities, film, dans, video's, poppentheater enz. De Interkulturele Manifestatie had dit jaar ten doel zoveel mogelijk Nederlanders kennis te laten nemen van de kuituur van hun allochto ne medeburgers. Met name jongeren waren de specifieke doelgroep. De ani mo vanuit het basis- en voortgezet on derwijs om de theatervoorstellingen te bezoeken was erg groot. Jammer genoeg kon de voorstelling van muziekpoppentheater van Pantijn met 'Feest voor Iedereen' geen doorgang vinden. Vanwege omstandigheden was de voorstelling niet op de speellijst van Pantijn gezet en was de theatergroep daarom niet komen opdagen. Ruim 300 leerlingen van het basisonderwijs moesten daarom hun middag op een andere manier vullen. Er zal door de or ganisatie van de Interkulturele Mani festatie gepoogd worden de voorstel ling op een later tijdstip te laten plaats vinden. De belangstelling van de Nederlanders om op zaterdag de manifestatie te be zoeken viel wat tegen. Er waren totaal ongeveer 400 bezoekers. De horeca van C-drie deed op deze dag dan ook goede zaken. De organisatie kan over het geheel ge nomen terugkijken op een geslaagde driedaagse manifestatie. Een onbekende dader heeft vorige week bij de Ludgerusschool aan de Vosseveldlaan ongeveer 30 meter lood gestolen. Het metaal werd weggesne den van onder de raamkozijnen. De heer M.A. deed aangifte bij de politie. Griffels goud en zilver gouden pen selen werden in de zomer van dit jaar uitgereikt aan auteurs en illustrators van kinderboeken die in de loop van dit jaar zijn verschenen. Kent de boe kenweek voor volwassenen een jaar lijks geschenkboekje, de bij de LI BRIS aangesloten boekhandelaren hebben ook t.g.v. de jaarlijkse kinder boekenweek een eenmalige noviteit. Dit jaar handelt de aanbieding om "Het Schipperslandje", uitgegeven door Ploegsma, geschreven door de Engelsman John Rowe Townsend, en in een uitstekende vertaling door Miek Dorrestein in onze moedertaal tot le ven gebracht. "Het Schippers-landje" is een meer dan kostelijk boek voor jeugdige lezers in de leeftijdsgroep van 8 tot 12 jaar. Het ver haal handelt over jongelui die tijdens hun vakantie met een bootje rondtrek ken. Naast avonturen ontdekken ze een half gezonken schip, aanleiding om naar vermeende verborgen schatten te gaan zoeken. Een onguur heerschap en z'n maatje komen de speurtocht versto ren, en dan ondervinden de kinderen dat schatten zoeken in gezelschap van volwassenen iets anders dan een kin derspelletje is. De afloop van dit meer op jongens dan op meisjes gerichte avonturenboek onthullen we niet. Ze ker is dat ouders, grootouders, ooms en tantes hun kinderen, kleinkinderen, ne ven en nichten met "Het Schippers landje" zullen plezieren. Zichzelf trou wens ook. Voor de weggeefprijs van slechts 9,90 is dit boek vol actie en spanning binnen ieders bereik. Doen, het is maar een keer in het jaar kinder boekenweek, zij 't dat in dit geval een week elf dagen telt. Geen nood wan neer de gelukkige aan wie U dezer da gen of straks een boek wil schenken in een andere leeftijdsgroep zit. Op deze pagina recensies van pas verschenen boeken voor de jeugd tussen 4 en 15 jaar. Doe er uw voordeel mee. Lezen, de moeite waard voor oud en jong. Auteurs: Burny Bos en RuudBruijn Uitgever: Oberon Een alleraardigst boekje voor het kleine grut dat naast plaatjes kijken ook lang zaam maar zeker aan lezen toe is. Zes tien verhalen met daarin de voor alles een oplossing wetende professor Koos je in de hoofdrol. Auteurs: Cynthia en Brian Patter- son Uitgever: Oberon Een boekje voor dezelfde leeftijdscate gorie. Kleiner van formaat, wat illustra ties betreft fraaier van vormgeving. Een muis, konijn en egel beleven veelal win terse avonturen in Het Vossebos. Een prachtig kijk en leesboekje voor nu en later. Auteurs: Thom Roep en Co Loe rakker Uitgever: Oberon Een kinderboek voor alle leeftijden. Al weer het derde deel in de suksesvolle serie van Nul tot Nu. De delen die er aan vooraf gingen lieten vaderlandse geschiedenis in woord en beeld zien vanaf het begin van de jaartelling tot 1815. Deze aflevering zorgt dat een muffe opsomming van feiten en jaartal len wordt omgezet in een in alle opzich ten boeiend stripverhaal. Vaderlandse geschiedenis met een vette knipoog naar de periode 1815-1940. Auteur: Jan Terlouw Uitgever: Lemniscaat Jan Terlouw. Een veelschrijver voor kinderen en...volwassenen. Bij de wat kinderboeken betreft toonaangevende uitgeverij Lemniscaat verscheen on langs "Gevangenis met een open deur", een boek met een herkenbaar thema van deze tijd. Oud-commissaris Keizer vraagt en krijgt de hulp van jon gelui bij de ontmaskering van een sekte- leider die z'n sekte op argeloze jonge mnesen heeft afgestemd. Een wat de jeugd van vandaag betreft nogal zwart/ wit schildering, echter boeiend en span nend genoeg om er alles bij te vergeten. Auteur: Jan Terlouw Uitgever: Lemniscaat Jan Terlouw, niet alleen in Nederland bekend als jeugdboekenschrijver. Zijn boeken verschijnen met veel sukses in vijftien landen waaronder de Verenig de Staten. Het lijkt niet onwaarschijn lijk dat hij om commerciële redenen het décor van z'n laatste boek heeft ver plaatst naar Rusland. In Pjotr beschrijft hij de barre tocht van de gelijknamige hoofdpersoon, op zoek naar z'n in Sibe rië gevangen gehouden vader. Pjotr, een dramatisch gegeven, mooi uitge werkt, soms zelfs ontroerend. Slechts de Russische censuur zal daar anders over denken. Auteur: Evert Hartman Uitgever: Lemniscaat In al zijn boeken zoekt de aardrijkskun deleraar Evert Hartman, in vrije tijd schrijver van jeugdboeken, aansluiting bij berichten en gegevens die voorpagi na's tegenwoordig beheersen. Daarvan js ook in zijn laatste boek "Gegijzeld" sprake. Terroristen plegen een gewa pende overval op een school en dringen er binnen. Tijdens de gijzeling van de schoolkinderen trachten ze in gesprek ken doel en inzet van de gijzeling te rechtvaardigen. Een uitleg die af en toe een groot beroep doet op de goedgelo vigheid van de lezer. De beschrijving van de puur menselijke ellende en een indrukwekkend slot overstemmen ech ter in positief opzicht. Auteur: UlfStark Uitgever: Lemniscaat Een boek waar ijlings een tweede druk van is verschenen. Niet onbegrijpelijk, want van "Doldwazen en druiloren" wordt de komende weken veel ver wacht. Er werd terecht een "Zilveren Griffel" aan toegekend. Het verhaal speelt zich af in Zweden, maar kent een ook voor Nederland herkenbaar gege ven. Het vertelt over een 12-jarige meisje dat met haar moeder naar een nieuwe omgeving verhuist en daar te maken krijgt met moeders nieuwe vriend. Opa, het bejaardenhuis ont vlucht, trekt bij de familie in, en vanaf dat moment wordt "Doldwazen en Druiloren" een te gek boek. Ulf Stark schept situaties, die door zijn simpele vertelwijze aannemelijk worden ge maakt, zelfs wanneer het om de meest gekke dingen gaat. Van harte aanbevo len. De Brandweer Soest houdt op zaterdag 4 oktober op het terrein van de brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg weer de jaarlijkse Open Dag. Tussen 13.30 en 17.00 uur kunnen geïnteres seerden kennis nemen van hetgeen zich binnen het brandweerwezen afspeelt. Er is een grote tentoonstelling van mo dellen van brandweerauto's en er vin den demonstraties plaats van radiogra fisch bestuurde blusboten. Ook zijn er demonstraties van radiografisch be stuurde brandweerauto's en is er een model van een stoomtrein. De brandweer zelf laat ook verschillen de zaken zien. Zo geven ze demonstra ties van het blussen van "een vlam in de pan" en worden de technische hulpver leningstechnieken getoond. De bezoekers kunnen die dag zelf met behulp van een autospuit een brand blussen. Verder zijn er verschillende voorlichtingsmaterialen beschikbaar en wordt brandpreventie -informatie ge geven. De brandweerkazerne is van zelfsprekend open en de diverse voer tuigen en andere materialen zijn te be zichtigen. Tenslotte is de G.G.D.-Eemland met een ambulance aanwezig en geeft daar bij uitleg over de apparatuur die in zo'n wagen aanwezig is. Een goede gelegenheid dus om op za terdag 4 oktober eens een kijkje te ko men nemen bij de Brandweerkazerne. De Indische Vereniging Zeist en Om streken (IVZOM) organiseert op za terdag 4 oktober a.s. haar maandelijk se dansavond in de IVA-zaal, Bunt- laan 2 te Driebergen. De zaal gaat open om 19.00 uur. De dansmuziek zal worden verzorgd door het all-round orkest "Revivals". Er wordt bingo gedraaid en een loterij genouden met leuke attractieve prijzen. Als extra is er het optreden van de groep "Nostalgia" die, de naam zegt het al, u even terug brengt in de tijd van het voormalige Nederlands-Indië. Naast de gebruikelijke consumptie is er natuurlijk ook de Indische keuken met haar heerlijke hapjes en lekkernijen. Voor informatie: W. Hartung, tel. 02155-16624. In het gemeentelijk INFOcentrum han gen de tekeningen van de 130 huurwo ningen die in Overhees III gebouwd gaan worden aan het Hazepad. De huurprijs van de woningen, afhan kelijk van de grootte, zal komen te lig gen tussen de 425 en 535 gulden per maand. Om in aanmerking te komen voor één van deze woningen dient men ingeschreven te staan bij het gemeente lijk Bureau Huisvesting. Op grond van huishoudengrootte, inkomen en pun- tenscore vindt toewijzing plaats. De toewijzing zal eerst volgend jaar ge schieden. De 130 woningen bestaan uit 48 vierka- merwoningen en 82 driekamerwonin gen, met daarbij als bijzonderheid dat tot de 82 driekamerwoningen ook 22 driekamer-eengezinswoningen beho ren. Bouwbedrijf G. W. v.d. Grift zal dit jaar nog met de bouw beginnen. Burgemeester en Wethouders gaan bij wijze van experiment een jaar lang een aantal instanties betrekken bij de voor bereiding van ingrijpende/grote recon structies van wegen en herinrichting van gebieden. Hierbij denken Burgemees ter en Wethouders onder meer aan de Vrouwen Advies Commissie, de Ad viesgroep Gehandicapten en Veilig Verkeer Nederland afd. Soest/Soester- berg. Het overleg zal plaatsvinden op het mo ment dat er een gedetailleerd inzicht in de te verrichten werkzaamheden is. Voor het eerste overleg zullen de plan nen Rademakerstraat en Van Weede- straat op de agenda staan. Het experi ment zal moeten uitwijzen of de behar tiging van de belangen van genoemde instanties op de juiste plaats en op het juiste moment tot haar recht komt. Auteur: Anke de Vries Uitgever: Lemniscaat Geschreven voor jongens en meisjes vanaf zeven jaar en ouder. Korte zin nen, waarin met weinig omhaal van woorden een beroep wordt gedaan op de fantasie van de jeugdige lezers. Taal kundig zit 't allemaal knap in elkaar, zij 't dat ik vrees dat de uitwerking van het gegeven nogal melig aandoet. Anke de Vries heeft in "De blauwe Reus" een te mager vertelsel om 134 pagina's te kun nen boeien, hoe smakelijk de appel taarten daarin ook worden voorgesteld. "Kleine karweitjes in en rond het huis zelf doen." Onder dit motto gaf de Volksuniversiteit Soest-Soesterberg vorig seizoen een zeer geslaagde korte cursus. Voor het nieuwe cursusjaar is de heer Peter Vogel van het DAVO doe- het-zelf-Centrum aan het Weteringpad wederom bereid gevonden deze cursus te geven. Het is een complete cursus "doe-het-zelven", van gaatjes boren, een deur verven, kraanleertjes vervan gen, muurtje betegelen of granollen tot de waterleiding repareren. Het grote voordeel van een dergelijke cursus is natuurlijk de aanwezigheid van alle soorten materialen en gereed schappen, omdat de cursus in het Doe- het-Zelf-Centrum gegeven wordt. Bo vendien krijgt men op die manier volop de gelegenheid kennis van materiaal en gereedschap op te doen. De cursus begint op dinsdag 4 novem ber en bestaat uit vijf lessen van 19.30 - 21.30 uur. Cursusprijs 60,— excl. materiaalkosten. Adres: Davo, Wete ringpad 1, Soest. Aanmelden elke donderdag, 10.00 - 13.30 uur, V.U.-Kerkplein 1, tel. 22195. Mocht u de afgelopen vakantie nog hul peloos aan de kant van de weg heben gestaan, wat dacht u dan van een cursus "Pech Onderweg" in de garage van Smeeing? De heer Piet Smeeing maakt u meer "wegwijs" met uw auto. De af gelopen jaren hebben uitgewezen dat ook steeds meer vrouwen wat meer van de auto willen weten. Dus dames, krijgt u uw echtgenoot of vriend er niet toe deze cursus te gaan volgen, of wilt u zelf dat hulpeloze wat uw auto betreft kwijt, trek dan de stoute schoenen aan! Een technische knobbel heeft u er niet voor nodig. Op eenvoudige, duidelijke wijze wordt het "binnenste" van de auto uitgelegd, en het is toch heerlijk om niet meer to taal afhankelijk te zijn als er iets aan ha pert, nitwaar? En zeg niet: dat over komt mij niet. Dat kunnen alleen zij zeggen die deze cursus gevolg hebben! Aanvang van de cursus: dinsdag 21 ok tober, 19.30 - 21.30 uur, drie lessen, cursusprijs 35,—. Cursusadres: Garage Smeeing, Ko ningsweg 14. Aanmelden: elke donderdag, 10.00 - 13.30 uur, V.U., Kerkplein 1, tel. 22195. Zoals gebruikelijk organiseert de Am- nestygroep Soest elke 2e woensdag middag van de maand haar schrijfmid- dag. Deze keer wordt die gehouden op woensdag 15 oktober a.s. in het Am- nestycentrum, Duinweg 21. Iedereen kan persoonlijk een protest schrijven tegen gevangenneming en marteling van mensen op grond van geloof, ras en/of huidskleur. Er zal geschreven worden voor: Fennoune Rachid (Algerije). Deze vrachtwagenchauffeur is veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens het op niet-gewelddadige wijze uitoefe nen van zijn recht op vrijheid van me ningsuiting en van vereniging. Vu Gnoe Truy (Vietnam). Deze oud advocaat van 71 jaar is voor onbepaal de tijd gedetineerd zonder aanklacht of vorm van proces. In de voormalige re publiek (Zuid)Vietnam was hij een be kende advocaat, afkomstig uit Hanoi. Na april 75 mocht hij niet meer als ad vocaat werken en verdiende hij zijn brood met franse les te geven. Sinds juli '79 zit hij gevangen in de Chi Hoa-ge- vangenis in Ho Chi Min-stad. Het hele gezin van Vu Gnoe Truy heeft Vietnam reeds land verlaten. Chia Thye Poh (Singapore). Van dit 45-jarige voormalige parlementslid proberen de autoriteiten voortdurend een schuldbekentenis los te krijgen. Zij houden hem daarom al 20 jaar zonder aanklacht of vorm van proces gevan gen. Door zijn langdurig verblijf in een donkere cel is zijn gezichtsvermogen aangetast. Ion Bugan (Roemenië). Deze 50 jaar oude electriciën zit sedert 1983 gevan gen wegens het op niet-gewelddadige wijze uitoefenen van zijn recht op vrij heid van meningsuiting. Aan de autoriteiten van deze landen zullen brieven worden geschreven met het verzoek om vrijlating en/of ophel dering over het lot van de gevangenen. Er zijn voorbeeldbrieven, schrijfmate riaal en postzegels beschikbaar. Nadere informatie: mevr.. J. den Oude, tel. 14622. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 De vereniging Artishock, gevestigd aan de Steenhoffstraat 46, Soest tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele leven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstelling van de vereniging en geniet je van de voordelen die het lidmaat schap biedt. De kosten van het lidmaat schap bedragen 54,- per jaar; voor jongeren tot en met 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding behoren 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmi nistratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Let op, het spektakel gaat weer begin nen! Zondagmiddag 5 oktober, aan vang 15.00 uur, gaat de F.C. Artishock weer voetballen. Het is de bedoeling dat er vanaf die datum weer iedere week om 15.00 uur op de Eng gevoetbald gaat worden. Leden, vrienden, vrien dinnen, kennissen en anderen, als u zin heeft komt u gerust een balletje mee trappen. Heeft de firma Smeeing trou wens ook niet een gerenommeerd elf tal? Wie weet kan een partijtje voetbal tussen deze twee partijen veel duidelijk maken. motivos Donderdag 2 oktober, 21.00 uur: :"Los motivos de Berta" van José Luis Guerin is een film over de overgang die het jonge meisje Berta maakt van de ro mantische fantasieën van de puberteit naar de meer rationele overwegingen van een prille volwassenheid. Eigenlijk had de film dan ook "Una fantasia de pubertad" moeten héten. De dertienjarige Berta woont met haar moeder in een klein dorpje op het plat teland van Castilië. Ze helpt haar moe der, voert de kippen, rijdt rond op een tractor met haar oom en speelt in een zelfgebouwde hut met haar neefje. Met een duikbril tracht zij zich de zee voor te stellen, in een autowrak imiteert ze met haar neefje in een vader-moeder- variant het gedrag van volwassenen. Ze wandelt en fietst veel in het heuvelach tige en desolate landschap. Een kind nog. De komst van een vreemdeling en een filmploeg markeren de traumati sche en eenzame strijd die Berta stil zwijgend voert in haar overgang van kind naar jonge vrouw. "Los motivos de Berta" is een fascine rende film die zeer sfeervol is neergezet. De zwart/wit beelden geven een extra accent. Mooi zijn de beelden van Ber- ta's kinderlijke spelletjes met haar buurjongetje, haar aarzelend zichzelf bekijken in de spiegel, haar observaties tijdens haar fietstochtjes, haar nieuws gierigheid naar een man die veel ouder is dan zijzelf, alles overtuigt van Gue- rin's rake observatievermogen waar het opgroeiende kinderen betreft. Los motivos de Berta, Spanje 1983, zwart-wit, 115 min., een prachtige ge voelige film, een gang naar het enige echte filmhuis in Soest alleszins waard. Plaats reserveren vanaf 20.00 uur tel. 19577. Entree: 5,00; leden, cjp, 65+ 4,00. Vrijdag 3 oktober, 21.00 uur: Ledententoonstelling Ook dit jaar zullen de leden van Artis hock hun traditionele jaarlijkse exposi tie inrichten. Het is steeds weer een ge noegen te constateren dat ook niet-pro- fessionele artiesten in hun vrije tijd werk maken dat niet hoeft onder te doen voor dat van hun beroepscolle ga's. Dit jaar zal het aantal exposanten groter zijn dan ooit. Via het "open atelier" is weer een aantal nieuwe amateurs de ge lederen van de vereniging en de teken club komen versterken. Het "open ate lier" biedt iedere inwoner van Soest (dus ook niet-leden) maandelijks de ge legenheid in kontakt te komen met Ar tishock en zijn leden en zelf actief bezig te zijn met verf, krijt, potlood of wat ook maar afgeeft op doek of papier. De tentoonstelling wordt vrijdag 3 ok tober officieel geopend om 21.00 uur en zal worden opgeluisterd met muzi kale optredens van de Werkgroep Ei gen Werk (WEW) en de Gebroeders Prinsen. De tentoonstelling is te bezichtigen van 4 t/m 19 oktober op zaterdag- en zon dagmiddag van 15.00 - 17.00 uur in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46. Van 8 tot 15 oktober is er dit jaar weer de kinderboekenweek, met als thema "Boeven." Openbare Bibliotheek Overhees, kinderboerderij "De Vrije Teugel" en C-drie organiseren in deze week een aantal activiteiten voor kinde ren die met dit thema te maken hebben. Op 9 en 10 oktober zijn er voor leerlin gen in het basisonderwijs van Overhees een taaldrukwerkplaats en toneelspel in C-drie. Op zondag 12 oktober is er in C-drie een kindertheater-voorstelling "Kleine vulkaantjes worden groot." Op dinsdag 14 oktober zijn er in de kinder boerderij, die dan net op 11 oktober na een ingrijpende verbouwing heropend is, allerlei kinderactiviteiten, onder meer een boevenspeurtocht door de wijk. Er is een verhalenwedstrijd over het thema "boeven." De 10 beste verhalen pillen op woensdagmiddag 15 oktober in de openbare bibliotheek van Over hees worden voorgelezen. Ook op woensdag 15 oktober draait in C-drie de film 'Thomas en Senior.' 's Middags is er in de kinderboerderij een theatervoorstelling voor kinderen: 'Tsjomp, tsjomp en de verdwenen let ters.' Voor nadere informatie kunt u bellen naar één van deze 3 instellingen. Meer dan in het verleden wil de ver eniging Artishock haar doelstellingen ("het bevorderen van het sociaal-cul turele leven in het algemeen en dat in de gemeente Soest in het bijzonder") nastreven in samenwerking met ande re instellingen en groeperingen. Dit staat te lezen in een beleidsnotitie, die het bestuur van de vereniging haar le den heeft voorgelegd. "Op een periode van teruggang, malai se, inkrimping, of hoe je het verschijnsel ook wilt noemen, hoort een periode van bezinning te volgen. In het verloop van de gebeurtenissen in de afgelopen pe riode was het onvermijdelijk dat we zijn gaan nadenken over onze doelstelling, onze intenties en de beschikbare mid delen." Het bestuur stelt in de beleidsnotitie o.m. dat de grondslagen van de Vereni ging Artishock na meer dan 20 jaar nog altijd zeer hecht zijn. Meer dan voor heen krijgen de leden de kans hun crea tieve impulsen in daden om te zetten door zich te melden voor de diverse werkgroepen. Voor leden die inciden teel wel eens iets willen doen wordt een "uitzendgroep" gecreëerd voor bijzon dere werkzaamheden en bijstand aan de werkgroepen. Soos De gemeente subsidieert de huisves tingskosten (3500 gld) en de activitei ten (9000 gld.)- Daaraan draagt de Ver eniging zelf zo'n 12.000 tot 15.000 gul den bij uit eigen middelen, die de laatste jaren niet toereikend bleken te zijn. Om deze financiële positie te verbete ren zullen de efficiëncy, de attractiviteit en de prijzen in de sociëteit (Artishock gebouw) worden verhoogd. Verder gaat men op zoek naar sponsors, nieu we leden en naar nieuwe subsidiemoge lijkheden. Artishock gaat in de publici teit streven naar grotere herkenbaar heid, regelmaat en attractiviteit. "In de nabije toekomst willen we een begin maken met de opzet van een cul turele data-bank, mogelijk is samen werking met ander potentiële gebrui kers. Achtergrondinformatie over ar tiesten, instellingen en activititeiten zou op een centraal punt bereikbaar wor den, hetgeen de kwaliteit van de be- nchtgeving waarschijnlijk zeer ten goe de zou komen." In de publiciteit wordt gestreefd naar samenwerking en coördinatie met an dere organisaties op sociaal-cultuureel terrein. Hierbij denkt men vooral aan de ontwikkelingen van de laatste tijd, die geleid hebben tot een gezamenlijke maandagenda met C-drie, de Kinder- boerdenj "De Vrije Teugel" en de otichting Jeugdzorg. Tenslotte acht het Artishock-bestuur een centraal meldpunt van activititeiten «>or geheel Soest van groot belang. Deze maand verscheen de tweede afle vering yan de maandagenda met alle activiteiten in oktdtier van bovenge noemde instellingen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 12