ïdT Pleegzorg kampt met ernstig tekort aan opvangadressen voor oudere kinderen in regio Soest IER. 95 «SKfo ?5 Twee nieuwe waterschappen in Utrechts-Gelders grensgebied TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarUetiwoQt Uitstekend volleybal in vierde ronde NeVoBo beker B.D.C. PAGINA 14 i.V SOEST WOENSDAG 1 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 15 Morgen informatie-avond in Baarn Rijverbod Provincie organiseert voorlichtingsavonden in regio Feestelijk Mozart-concert in Oude Kerk voor doe-het-zclvers Herfstpracht (deel 2) Sanitair Fietscross Diefstal uit auto Zaalprogramma 'eest of ziekte? Laat ir goed verzorgen IHOTEL CAMPING- Verwarmde ver- ïl vrije beweging, dagopname is lirkstraat 148, 033-19425. ik in de :un op de 'ek kende ïaald, in de 626 )tor (vijf- otor ited: v.a. mited zigingen 5 ort /arra 1e wijn ikter. arra wit ijn, die fruitig Ongeveer twintig kinderen in Soest en omgeving, de meesten in de leeftijd van pakweg 15 17 jaar, zitten dringend verlegen om een (tijdelijk) opvangadres. Het zijn kinderen die - meestal door oorzaken buiten hun schuld - niet thuis kun nen wonen, bij hun ouders (als ze die tenminste allebei nog hebben), of voor wie het verblijf thuis met zoveel problemen gepaard gaat dat ze er een poosje tussen uit moeten. In een aantal gevallen gaat het ook om jongens en meisjes die al niet eens meer thuis wonen, maar in een "tehuis". Er zijn niet veel adressen waar jongeren - juist in die leeftijd: de puberteit - naar toe kunnen als dat nodig is. Er is zelfs sprake van een nijpend tekort aan "pleeg ouders", die het kind voor kortere of langere tijd een dak boven hun hoofd, een bed om te slapen en een luisterend oor kunnen bieden. In Soest, Baarn en Eem- nes, het werkgebied van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, be schikt de Centrale voor Pleegzorg - de organisatie die voor alle vormen van op vang voor kinderen en jongeren bij pleeggezinnen bemiddelt - slechts over der tien van die adressen. Twintig jongelui vallen aldus "uit de boot" - zoals ge zegd: er is een nijpend, zelfs schrijnend tekort. Er is dan ook sprake van een werkelijke noodsituatie. Volgende week begint een landelijke publiciteitscampagne om het aantal pleegouders in Nederland uit te brei den. Er zijn meer dan 10.000 kinderen die behoefte hebben aan pleegouders en hun aantal groeit gestaag. Voor de hele provincie Utrecht worden nog zo'n 300 adressen gezocht. Soest, Baarn en Eemnes hebben er dringend twintig no dig, met name voor jongeren van 13 jaar en ouder. De kinderen voor wie geen pleegadres gevonden kan worden, moeten nood gedwongen worden ondergebracht in een opvangcentrum. Maar ook daar heerst plaatsgebrek en bovendien is lang niet ieder kind geschikt voor plaat sing in een tehuis. "Het gebeurt wel dat, als er echt nergens plaats is, de maat schappelijk werkster een kind mee naar huis neemt," vertelt Herma Herpers, maatschappelijk werkster bij de Cen trale voor Pleegzorg. "Vaak zoeken kinderen zelf wel onderdak; dan slapen ze bijvoorbeeld in garages. Als er geen opvanghuis of pleeggezin beschikbaar is, is er in feite geen oplossing voor deze kinderen. Dan moeten ze maar zien... En dat is een slechte zaak," vult Rina Brinkman van het Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening (CMD) in Soest aan. Mede als gevolg van de bezuinigingen heeft er. al een ingrijpende reductie plaatsgevonden van het aantal plaatsen in de tehuizen. Het plaatsgebrek dat bij voorbeeld in de provincie Utrecht toch al bestond is daardoor alleen maar nij pender geworden. "Doordatje maar op zo'n klein aantal opvangadressen kunt terugvallen is er ook geen doorstroming meer," aldus Rina Brinkman. "Het hele circuit zit sinds twee jaar al verstopt, en het wordt steeds erger." Haar woorden worden bevestigd door Herma Herpers, maatschappelijk werkster bij de Centrale voor Pleeg zorg, de "winkel" voor het CMD en al lerlei andere hulpverleningsorganisa ties. "Als op dit moment de telefoon gaat voor een 'crisis-plaatsing', zoals we dat noemen, dan hebben we precies de beschikking over nul plaatsen." 'Als het nu een kleintje was...' 1 Een van de problemen waarmee de werkers in deze tak van hulpverlening te maken hebben is het feit dat de kin deren in deze leeftijdsgroep (13 jaar en ouder) extra moeilijk te plaatsen zijn. "De puberteit is een moeilijke periode. Wat we dikwijls te horen krijgen is dit: 'Als het nu een kleintje was, dan wilden we wel...'" In het algemeen gaat het bij het CMD om kinderen die voor een korte periode - in principe zes weken - worden opge vangen. "Dat zeiden we twee jaar gele den tenminste altijd, maar in de praktijk blijkt het dikwijls uit te lopen tot drie maanden. Het gaat om een korte op vang, met als uiteindelijk doel dat het kind weer terugkan naar het eigen huis, waar de situatie dan doorgaans wel ver beterd is," aldus Rina Brinkman. "Dan is er een basis gelegd voor een oplossing in de thuissituatie." Die thuissituatie - meeestal de aanlei ding voor het zoeken van een tijdelijk opvangadres - kan heel verschillend zijn. Vaak gaat het om problemen bij echtscheiding; dikwijls ook om de nieu we situatie die daarna ontstaat (eenou dergezinnen, stiefouders, de nieuwe vriend of vriendin van vader resp. moe der, met wie het kind het absoluut niet kan vinden); maar de omstandigheden verschillen inderdaad van geval tot ge val. Vaak gaat het om kinderen die van huis weglopen, maar ook komt het voor dat het beter is dat een kind een tijdje "uit huis" is, als de toestand thuis zo beroerd is dat het er aan onderdoor dreigt te gaan. Dat er sprake is van een duidelijke toeneming is voor een belangrijk deel te verklaren uit het feit dat de hulpverle ning zich in de loop der jaren veel meer dan vroeger op het kind is gaan richten. Rina Brinkman: "Denk maar aan ver trouwensartsen, de JAC's, de kinderte lefoon, het maatschappelijk werk op de scholen, etc. Maar ook de kinderen zelf nemen steeds vaker zelf het initiatief; ze durven veel vaker met hun problemen voor de dag te komen." Morgenavond - donderdag 2 oktober - organiseert de Centrale voor Pleeg zorg een speciale informatie-avond in het gebouw van het CMD in Baarn aan de Eemnesserweg 10. De Centrale en het CMD voeren in de regio een ge zamenlijke campagne om nieuwe pleeouders te werven. De avond be gint om 20.00 uur. De bezoekers krij gen uitgebreide voorlichting over het wel en wee van het pleegouderschap, er wordt een film gedraaid en boven dien: er zullen enkele pleegouders aanwezig zijn om van hun ervaringen te vertellen. Eén zo'n pleegouder, die om te respec teren redenen er de voorkeur aan geeft niet met naam en toenaam in de krant te verschijnen, is een vrouw uit Soest. Sinds acht jaar is zij betrokken bij de op vang van pleegkinderen. Zelf heeft ze vier kinderen in de leeftijd van 10 tot 20 jaar, en zij en haar man zijn een van de ouderparen waarop de hulpverlening in Soest steeds een beroep kan doen. "Meestal zijn het tieners, en bijna altijd jongens, die we bij ons thuis opvangen. We zijn ermee begonnen na een oproep van het CMD in het kerkblad en nadat we een kijkje hadden genomen op een informatie-avond die toen werd gehou den. Al vrij snel kregen we toen een kind in huis, voor een maand of drie. Dat bleek heel goed te gaan, al was het wel heel anders dan ik verwachtte: zo'n onbekend kind, waarvan je de achter grond nauwelijks kende. We moesten wel heel erg aan elkaar wennen..." Uitdaging Haar ervaringen waren echter vanaf het begin positief: "Ach, 't is gewoon leuk om te doen. Het is echt een uitdaging om zo'n ander kind te leren kennen en te proberen er een weg mee te vinden, zodat het een stukje verder komt. Waar het vaak om draait is dat een kind moet leren zich aan te passen aan het gezin waarin het tijdelijk verblijft. Dat is niet makkelijk, maar je kunt in een gezin van zes personen ook niet alles aan dat ene kind aanpassen, al zou je dat willen." Dat ook de "eigen kinderen" een be langrijke rol spelen staat voor haar vast. "Voor hen is het ook wel eens moeilijk. Soms moeten ze hun kamer afstaan, want vooral voor een pleegkind is een eigen plekje in huis heel belangrijk. Het moet zich ook wel eens even op zichzelf kunnen terugtrekken." Om het afstaan van bed en kamer voor het "eigen" kind niet al te moeilijk te maken heeft ze een eenvoudige, maar vindingrijke oplos sing bedacht: tijdelijke verhoging van zakgeld. Een probleem schuilt nog wel eens in de "bestaande afspraken" binnen het ge zin, vooral de "onuitgesproken" af spraken. "Bij ons is het bijvoorbeeld de gewoonte dat de kinderen na het eten automatisch de afwas op zich nemen. Als het pleegkind dat niet weet en zich bijvoorbeeld terugtrekt op zijn kamer, dan hoor je de anderen natuurlijk wel protesteren. Maar in het algemeen is het wel makkelijker als er kinderen van dezelfde leeftijd in huis zijn; dan sluiten ze zich soepeler aan." Soepelheid Er zijn feitelijk geen regels voor de op vang van de pleegkinderen, zo blijkt. "We hebben natuurlijk altijd de bege leiding van de maatschappelijk werk ster, maar in het algemeen handel je ge woon naar bevind van zaken en doe je wat je denkt dat je moet doen. Dat ver eist trouwens ook wel eens wat soepel heid van jezelf; ik heb wel naar vreselijk stomme films op de tv moeten kijken, omdat onze logé die graag wilde zien." Ze geeft toe dat het in al die acht jaar ook wel eens tegengevallen is. "En dan duurt zo'n periode van drie maanden lang hoor. Als je er echt geen kant mee op zou kunnen kun je natuurlijk altijd terugvallen op het maatscahppelijk werk. Maar dat is me nog nooit overko men..." Voordat een pleegkind zijn opwachting maakt vindt er een eerste kontakt met het maatschappelijk werk plaats. "De pleegouders moeten natuurlijk wel iets van de achtergrond weten, maar ook weer niet te veel, want een pleegkind moet liefst zou 'blank' mogelijk binnen komen," aldus Rina Brinkman. De pleegmoeder vult aan: "Het is wel altijd zo dat we het thuis eerst 'in de groep gooien'. Dan vindt eerst een ken nismaking plaats, zodat je eventueel ook nog kunt zeggen: ik zie het niet zit ten." Een enkele keer heeft de tijd voor een uitgebreide kennismaking wel eens ontbroken. "Dan moest er heel acuut een adres voor opvang zijn, bijvoor beeld nog dezelfde dag." Ze heeft overigens nog nooit nee ge zegd. "Ik zou dat waarschijnlijk wel doen als ik het gevoel had dat het pleeg kind een bedreieging was voor m'n ei gen kinderen, bijvoorbeeld als er sprake is van drugs." Herma Herpers voegt daaraan toe dat niet alle pleegkinderen volstrekt pro bleemloos zijn. "Je hebt er bij van wie je zeker weet dat ze wat zullen pikken. Dat wordt de pleegouders verteld; ze kun nen dan weigeren, maar ze kunnen er ook rekening mee houden en zich er van tevoren op instellen." Als er van echte crimilaiteit sprake is wordt een kind overigens nooit in een pleeggezin ondergebracht, benadrukt ze. Niet ontheemden Doorgaans gaat het, ook in het geval van de Soester pleegmoeder, om kinde ren uit Soest zelf. 'Tn eerste instantie zoeken we altijd naar opvang in de ei gen woonplaats. Je moet kinderen in die situatie ook niet ontheemden, maar zoveel mogelijk in hun eigen omgeving houden, waar ze naar school gaan en hun vrienden of vriendinnen hebben," aldus Herma Herpers. Aan speciale eisen hoeven pleegouders feitelijk niet te voldoen. "Maar je moet denk ik wel een beetje flexibel zijn, én lakoniek," aldus de Soester pleegmoe der. "En niet alles krampachtig op 'n rijtje willen hebben. Soms bokt 't wel eens, maar daar is altijd wel uit te ko men..." In de loop der jaren heeft ze al een res pectabel aantal kinderen zien komen en gaan. "Heel vaak hoor je dan niets meer van ze, maar soms groeien er goede kontakten uit, ook met de eigen ouders van het kind. Dan zijn we vrienden ge- woren en gebleven." In principe komt iedereen in aanmer king voor het pleegouderschap. Het hoeft bepaald niet alleen een "gewoon" gezin te zijn: man, vrouw en kinderen. Herma Herpers: "We stellen maar één voorwaarde: de situatie op het opvan gadres moet stabiel zijn. De mensen moeten werkelijk beschikken over de kracht en weerbaar genoeg zijn om een kind van een ander op te nemen. En verder kan eigenlijk iedereen in aan merking komen, al zoek je voor een peuter in de regel natuurlijk geen men sen van in de zestig, zeker niet als het wat langer moet gaan duren. Aan de an dere kant: er zijn ook wel eens heel jon ge mensen, net twintig bijvoorbeeld, die zich beschikbaar stellen. We zeggen dan niet bij voorbaat nee, maar we den ken dan nog wel eens even na. Een kind heeft nu eenmaal een soort radar om zwakke plekken op te zoeken, en dan moet je toch wel over wat levenserva ring beschikken, vinden we." De pleegmoeder: 'Tn mijn ervaring is het wel belangrijk dat ik vrij veel thuis ben, al moet je je ook niet opdringen aan zo'n kind. In elk geval moet je niet te veel aan z'n problemen trekken." Rina Brinkman en Herma Herpers be vestigen dat: "Het moet niet al te 'om armend' zijn. De meeste kinderen heb ben al zoveel over zich heen gehad en zoeken vaak alleen maar een dak, een bed, een luisterend oor. Een veilige ha ven. En als het kind liever wat op af stand blijft moet je dat altijd respecte ren." Wie geïntereseerd is kan kontakt opne men met het Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening, tel. 19004 in Soest. Tussen 9.00 en 10.00 uur is Rina Brinkman bereikbaar voor alle infor matie. Op andere tijdstippen kan men via de receptie een boodschap doorge ven. Op de Amersfoortsestraat hield de po litie vorige week de 49-jarige automo bilist C.P. uiit Utrecht staande bij een routinecontrole. De man moest blazen en bleek voldoende alcohol binnen te hebben om hem een rijverbod op te leg gen. In een uitverkochte(!) Oude Kerk werd zondagmiddag een schitterend Mozart-concert uitgevoerd door het Nederlands Bach-Ensemble. Een staande ovatie was hun deel. Ik weet niet wat mooier was: het piano concert van de beroemde Amadeus of de Gross Messe na de pauze. Éen ding staat vast: Haydn had gelijk toen hij Leopold Mozart in het oor fluisterde "Ik verklaar voor God en bij mijn eer dat ik Uw zoon beschouw als de grootste componist die ik ken." Met een kleine variatie ben ik van me ning dat Jan Jansen en Krijn Koetsveld begenadigde kunstenaars zijn (voor zover ik ze ken), voor wie Soest niet ten onrechte te hoop loopt op een fraaie herfstzondag. In de sacrale count down-tempel van de stilte klonk het pianospel van Jan Jansen (voor 't eerst als concertpianist in Soest!) feilloos en beheerst, tegen een achtergrond van een vakkundige orkestbegeleiding. Een verademing in deze pop-maat schappij. Deze zondagse kerkgang in september is zeker een mis waard. Vier trefzekere solisten, vijfendertig koorleden, drieën twintig musici en een dirigent prezen Christus in een juichend Laudamus, een ontroerend Quoniam, een strijd baar Credo en een glorieus, dubbelko- rig Sanctus. Zo werd Hij toegezongen in een mach tig "amen" en een eeuwig "Osanna" De heer Rademaker was in zijn nopjes. Terecht, want het gaat goed met de licht gesubsidieerde concertserie van het N.B.E. Noteert u vooral in uw agenda, zoals ik een mevrouw naast mij zag doen, het volgende concert op zondag 21 decem ber (aanvang 14.30 uur) met werken van J.S. Bach. Dirigent wederom de in spirerende muziekleider Krijn Koets veld. J.V. In het gebied rond het Valleikanaal en De Eem bestaan op dit moment acht kleine waterschappen, waarvan een aantal deels in Utrecht en deels in Gel derland ligt. Gedeputeerde Staten, de dagelijkse besturen van Utrecht en Gel derland, willen die kleine waterschap pen samenvoegen tot twee grotere. Er komt één Utrechts waterschap ten wes ten van het Valleikanaal, dat "Vallei en Eem" gaat heten, en één grotendeels Gelders waterschap: "De Gelderse Vallei". Het Valleikanaal vormt de grens. Het deel van de provincie Utrecht ten oosten van het Valleikanaal wordt dus in het grotendeels Gelderse waterschap ondergebracht. De oorzaak hiervan is dat de waterstaatkundige grens niet sa menvalt met de provinciegrens. In dit gebied heeft de provincie Gelderland huis-aan-huis een brief over de reorga nisatie van de waterschappen ver spreid, waarin staat hoe men op de plannen kan reageren. Hoewel het om Utrechts grondgebied gaat, heeft de provincie Gelderland hier het voor touw bij de reorganisatie. Het is de bedoeling dat de huidige wa terschappen De Eem, Heiligenberger- beek en Grebbe per 1 januari 1988 wor den opgeheven en dat "Vallei en Eem" dan wordt opgericht. Behalve de gebie den van de drie huidige waterschappen, gaan ook de stedelijke kernen Amers foort, Baarn en Soest tot "Vallei en Eem" behoren. Deze kernen vallen nu niet onder een waterschap. Voorlichting De provincie Utrecht gaat het voorstel om de drie huidige waterschappen in oostelijk Utrecht bijeen te voegen op drie voorlichtingsbijeenkomsten in de regio toelichten. Deze bijeenkomsten worden gehouden op: woensdag 8 oktober 1986, Hotel Schimmel, Stationsweg 243 in Wou denberg; donderdag 9 oktober 1986, Café-res taurant De Faam, Hamseweg 9 in Hoogland; maandag 20 oktober 1986, restau rant La Montagne, Kerkeweg 115 in Rhenen. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 In de vorige aflevering besprak ik een aantal planten die door hun prachtige herfstkleuren flink kleur kun nen geven in deze periode van afsterven. Een andere groep van planten die de herfst tot een aantrekkelijke periode maken zijn de bes- of vruchtdragenden. Een aantal van de meest opvallende besdragers wil ik dit maal in het kort behandelen. Wie aan bessen denkt komt in veel gevallen als eerste terecht bij de vuur- doorn (of Pyracantha) een algemeen bekende struik. De vuurdoorn is wintergroen, draagt witte bloem- schermen in april, mei, die na de bloei uitgroeien tot trossen bessen in schakeringen tussen geel, oranje en rood, naar gelang de kweek variëteit. De struik wordt erg vaak aangetroffen als gevelbedekking, terwijl deze als losgroeiende struik zeker zo goed tot zijn recht komt. Ook als haag is de vuurdoorn goed toe te pas sen, al of niet kort geknipt. In een adem met de vuur doorn zal als bekende besdrager de sneeuwbes (of Symphoricarpus) genoemd worden, een sterke blad verliezende plant met opvallende witte, roze of paars rode bessen. De bessen verschijnen rond begin sep tember aan de plant en kunnen in zachte winterstot ver in de winter aan de plant blijven. De sneeuwbes leent zich naast een losse aanplant ook goed voor de aanplant als haag. Duidelijk minder algemeen maar de laatste jaren wel vaker aangeplant, wordt de Prachtbes of Porceleinbes (of Callicarpa) een blad verliezende struik met talrijke trosjes paarse besjes van september tot kerst. De bessen worden gevormd na de lilapaarse bloei injuni-juli en worden graag in de bloemsierkunst verwerkt. In december krijgen de vogels vaak vat op de bessen, zodat de struiken dan gauw zijn leeggeroofd. Erik van Dorresteyn jf medewerker 't Vaarderhoogt Een mooi groenblijvend gewas, dat helaas de laatste twee winters nogal geleden heeft onder de langdurig strenge vorstperiodes is de Parelbes of (Pernettya). Het struik wordt zo'n 50-60 cm hoog en draagt grote glanzende bessen in kleurennuances tussen wit en donkerrood. Alleen de vrouwelijke planten dragen bessen en moeten daarvoor worden aangeplant in combinatie met een mannelijk exemplaar. De parel bes verlangt een humeuze wat zure grond en is daarom heel goed te combineren met heide. Een wat beschut te standplaats voorkomt winterbeschadiging. Zeer opvallend met trossen felrode bessen is de Skim- mia reveesiana, een goed winterharde dwergheester. De wintergroene plant bloeit in mei met witte pluimpjes waarna besvorming optreedt. De groene bessen komen rond deze tijd op de goede kleur en val len dan al van grote afstand op. De vogels zijn weinig gecharmeerd van de vruchten en laten deze dan ook bijna altijd met rust, zodat de bessen wel tot mei aan de plant blijven. Het struikje wordt zo'n 50-75 cm hoog en heeft een vrij brede uitgroei. Een eetbare uitzonde ring op alle voorgaande niet consumeerbare bessen vormen de vruchten van de Vossebes (of Vaccinium vitis-idaea) die momenteel afrijpen en de kleine wit bloeiende struikjes een zeer fleurig uiterlijk verschaf fen. De iets bitter smakende bessen worden vooral in de duitse kookkunst regelmatig gebezigd. Een plant die ik zeker niet wil vergeten te noemen is de bergthee (of Gaultheria) een wintergroene bodembedekker met opvallend grote rode bessen, eigenlijk een "must" voor iedere tuin waarin winterkleur gewenst is. Aan gezien ik graag nog een aantal dankbare planten met herfstvruchten wil doornemen vervolg ik dit bessenre- laas in de volgende aflevering. uur. De gedeputeerde voor waterbe heer, de heer C.G.J. van den Oosten, en medewerkers van de provincie geven dan een toelichting op het voorstel. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Mocht men verhinderd zijn om één van de voorlichtingsbijeenkomsten bij te wonen en toch vragen hebben, dan kan men terecht bij het Bureau Waterbe heer van de provincie Utrecht (tel.: 030-524111, toestel 482 of 486). Als die vragen betrekking hebben op het gebied ten oosten van het Valleikanaal, kan men zich wenden tot de Dienst Voorlichting en Inspraak van de pro vincie Gelderland (tel.: 085-592214), postbus 9090, 6800 GX Arnhem. Ter inzage Voordat het plan aan Provinciale Sta ten, het algemeen bestuur van de pro vincie, wordt aangeboden krijgen de belanghebbenden uit het gebied de mo gelijk erop te reageren. Van 6 oktober tot 5 november ligt het voorstel ter inza ge in de bibliotheek van het provincie huis (achter Sint Pieter 200 in Utrecht), het provinciekantoor Rijsnweerd (Ga- leïlaan 15 in Utrecht, kamer A5.43), de kantoren van het waterschap De Eem en het waterschap Heiligerbergerbeek in Woudenberg, en op de gemeentehui zen van de betrokken gemeenten, dus ook in Soest. Iedereen die bezwaar wil maken kan dat doen tot 7 november aanstaande. Bezwaren moet men stu ren naar: Provinciale Staten van Utrecht, Postbus 18100, 3501 CC Utrecht. Taken van het waterschap Waterschappen moeten ervoor zorgen dat er geen overstromingen plaatsvin den, dat er voldoende water in sloten en plassen staat en dat overtollig water vlot wordt afgevoerd. Ook is het waterschap voor het beheer van een aantal wegen verantwoordelijk. In het nieuwe water schap "Vallei en Eem" gebeurt de aan- en afvoer van water via de Eem en het Valleikanaal, en een uitgebreid stelsel van watergangen met sluizen, stuwen en gemalen. Onderhoud en verbeterin gen aan deze voorzieningen kosten veel geld. Ook voor de instandhouding van de Grebbedijk en de dijken langs de Eem en het Eemmeer is geld nodig. Als die dijken er niet waren, zou een groot deel van het gebied overstromen. Wie betaalt hoeveel? Iedereen, die in het gebied van het wa terschap grond of gebouwen bezit, be taalt mee. De hoogte van de bijdrage hangt af van het belang dat men bij het waterschap heeft. Met name de ligging en de grootte van het bezit spelen daar bij een rol. Gemiddeld gaat een huisei genaar in het nieuwe waterschap zo'n dertig gulden per jaar betalen. Een grondbezitter moet gemiddeld onge veer vijftig gulden per hectare per jaar bijdragen. Huurders en pachters hoe ven geen waterschapslasten te betalen. Aanvragen Het voorstel tot samenvoeging van de huidige waterschappen is aan te vragen bij de bibliotheek van de provincie Utrecht, Postbus 181000, 3501 CC Utrecht, tel.: 030-582278. De kosten bedragen 3,75 (exclusief verzendkos ten). Wat is een waterschap Iedereen kent het rijk, de provincie en de gemeente. Maar er is nóg een over heid: een waar we niet allemaal dage lijks mee te maken hebben: het water schap. De dikke Van Dale omschrijft een wa terschap als volgt: "Lichaam dat, onder toezicht van Provinciale Staten, in een bepaald gebied voor de waterlozing en waterkering zorgt en ook belast is met onderhoud van wegen en bruggen." Deze taken worden per waterschap in een bijzonder reglement omschreven. In zo'n bijzonder reglement, dat de pro vincie opstelt, staat ook welk gebied er tot een bepaald waterschap behoort en hóe de samenstelling van het bestur is. Net als een provincie of gemeente kent een waterschap een algemeen bestuur, een dagelijks bestuur en een voorzitter. Uit de namen voor de bestuursorganen, die nog steeds worden gebruikt, blijkt dat waterschappen een lange historie kennen. Het algemeen bestuur heet verenigde vergadering, het dagelijks bestuur college van dijkgraaf en heem- radejn en de voorzitter wordt dijkgraaf genoemd. Ondanks de historische be namingen, wordt het waterschapsbe stuur op democratische wijze gekozen. Alle eigenaren van grond en gebouwen kunnen zich kandidaat stellen en mo gen bij verkiezingen stemmen. 'Vallei en Eem' In het ontwerp-besluit voor de oprich ting van het nieuwe waterschap stellen Gedeputeerde Staten voor om het wa terschap uit drie afdelingen te laten be staan: Vallei, Amersfoort en Eem. Per afdeling vinden verkiezingen plaats. Alle afdelingen hebben vijf vertegen woordigers van eigenaren van gebou wen in het algemeen bestuur. In water schapskringen spreekt men van vijf "gebouwde hoofdingelanden." Daar naast leveren de afdeling Vallei zes en de afdeling Eem negen "ongebouwde hoofdingelanden"(grondbezitters), zodat de verenigde vergadering uit der tig personen bestaat. De rijksoverheid benoemt de voorzitter (dijkgraaf) en de heemraden. De dijkgraaf is vergelijk baar met de burgemeester in een ge meente, en de heemraden met de wet houders. SoVoCoStam dames uit de bekerstrijd Het eerste damesteam van SoVoCo Stam is er niet in geslaagd de vijfde ronde van het nationale bekertoernooi te behalen. In een zeer goed gespeelde wedstrijd bleef het team van DVC uit Dokkum de Soester ploeg net de baas en won met 2-3. Het tweede dames team verloor eveneens. DVO uit Oud Beijerland was hier de sterkere ploeg. De eerste wedstrijden voor de dis trictskompetitie leverden direct al punten op voor de teams van SoVoCo. Opvallend was de prestatie van het jeugdige SoVoCo 6. In een moeilijke uitwedstrijd in Lelystad speelden de jongbroeken 2-2 tegen Pugna. Prachtige bekerwedstrijd Er was nauwelijks plaats voor teleur stelling na afloop van de wedstrijd om de NeVoBo-beker-vierde ronde. SoVo Co-Stam moest het daarin opnemen te gen het juist uit de eredivisie gedegra deerde DVC uit Dokkum. Nerveus be gonnen de dames van SoVoCo-Stam aan de wedstrijd. DVC nam afstand 2-6 maar het werd duidelijk dat de Soester ploeg zich mentaal goed had voorbereid op deze wedstrijd na een goed afge werkt voorbereidingsprogramma. So- VoCo-Stam liep de achterstand weer in en wist een voorsprong te veroveren. Goed blokkeren en een degelijke veld- verdediging, dat waren de sterke pun ten. Een 14-11 kwam zelf op het score bord. Maar zo snel gaf DVC zich niet gewonnen en de ploeg kwam weer op gelijke hoogte, 14-14. De nerveus ge worden Soesters bogen na een half uur spelen met 14-16. Hoewel in de tweede set het spel van SoVoCo-Stam met als uitblinkster Jenneke van der Wal tot grote hoogte steeg, wist DVC ook deze set winnend af te sluiten 13-15. Een omzetting in het team van SoVoCo- Stam had het gewenste resultaat in de derde en voor Soest zo belangrijke set. Mona Rademaker, wat zwak gestart, zorgde keer op keer voor zeer effectieve acties op de buitenposities terwijl Irene Koelewijn de gevaarlijke plaatsballen direct bij het net al wist te keren, DVC kreeg het zo moeilijk dajt zë de setwinst aan SoVoCo-Stam moesten laten, 15-9. Ook de vierde set gaf volop spanning en goed volleybal te zien. Een zeer goed vechtend SoVoCo-Stam nam een 6-0 voorsprong naar 14-14. SoVoCo-Stam bleek in de eindfase de moedigste ploeg. Prachtige serves van Angela Manders en Irene Koelewijn hielden DVC onder druk. Vooral in deze set was spelverdeelster Jeannette Hogenhout goed op dreef. Met goed keuzes lan ceerde zij regelmatig de aanvalsters van SoVoCo-Stam zodanig, dat een effec tief blok van DVC niet te vormen was. Met 16-14 werd een 2-2 setstand be reikt en moest een vijfde set de beslis sing brengen. Een aantal persoonlijke fouten brachten DVC in een riante posi tie direct na het begin van die set. Via 2-4 werd bij 2-8 van speelveld gewis seld. SoVoCo-Stam vocht verbeten door maar de overtuiging in de voor dien zo gevaarlijke opslag en aanval ontbrak en dat was koren op de molen van de Friese ploeg. Met 9-15 werd de beslissende set gewonnen. SoVoCo- Stam is uitgebekerd. Maar het team heeft getoond wat het kan, en dat is meer dan menigeen had verwacht. Het talrijke publiek heeft kunnen genieten van een zeer goede partij damesvolley bal. Verlies voor SoVoCo-Stam 2 Na de bekerwedstrijd speelde het twee de team yan SoVoCo-Stam een wed strijd tegen de reserves van DVO uit Oud Beijerland. Behalve in de eerste set speelde het team niet echt met overtui ging tegen de nu en dan zeer zwak spe lende gasten. Toch namen zij een 2-0 voorsprong om daarna drie sets op rij te verliezen. Toegegeven, coach Rem- merswaal testte voor de laatste maal in de oefenpartij zijn speelsters op de di verse positie, liet beide spelverdeelsters Christine van de Wal en Janine van Herwaarden ook alleen het spel maken, maar met iets meer overtuiging en voor al overzicht was DVO de te kloppen ploeg geweest. SoVoCo 3 pakt punt Afgelopen week is de districtscompeti tie van start gegaan. SoVoCo 6 reisde voor de eerste wedstrijd naar Lelystad om daar Pugna 2 te ontmoeten. De pol derbewoners keken wat verbaasd op toen de juniorenploeg uit Soest zich presenteerde. Zo'n jong team al in de eerste klasse, dat kon niks worden leken ze te denken. Maar vanaf het eerste fluitsignaal werd al duidelijk dat het technisch kunnen van SoVoCo 6 op een heel behoorlijk peil stond. 0-3, 7-9 en 12-12 waren de tussenstanden voordat SoVoCo met 16-14 won. De tweede set een identiek beeld. Weer bleek SoVoCo in het spoor en weer werd het 16-14 voor SoVoCo. Een daverende verras sing hing in de lucht. Maar in de derde set verandere Pugna haar aanvalstak- tiek. Toen bleek de grotere routine van de ploeg. SoVoCo ging foutjes maken en met name de linkshandige Ellen Mulder die in de eerste twee sets een groot aandeel had in de score, kwam minder uit de verf. Met tweemaal 15-9 voor Pugna werden de punten gedeeld. Een meer dan verdienstelijk debuut in de eerste klasse van SoVoCo 6. OMS neemt revanche op SoVoCo 3 De dames van OMS uit Putten hadden nog een appeltje te schillen met SoVo Co 3. Vorig jaar was het Soester team de Puttense dames tweemaal te slim af. En ze werden door het Soester team uit de bekerstrijd gewipt. Weer zag het er na de eerste set naar uit dat SoVoCo OMS in eigen huis zou verrassen. Winst met 15-6, maar OMS rechtte de ruggen en SoVoCo 3 moest terug. Ondanks het zeer goed verdedigen van met name Henriette Kuit werd het toch via 15-9 en 15-13 2-1 voor OMS. In de vierde set toonde SoVoCo zich weer oppermach tig en walste over de tegenstander heen, 15-5 om dan de winst door een teruglo pende concentratie te verspelen en met 3-2 te verliezen. Eén punt mee naar Soest. Te weinig voor een af en toe goed spelend team. Goed begin van jeugdteams Ook voor jeugdig SoVoCo begon afge lopen week de competitie. SoVoCo B3 en Cl moesten voor de eerste wedstrijd naar Hoevelaken. Beide teams wonnen hun eerste wedstrijd met ruime setstan den en 3-0. De overige jeugdteams speelden mee in een toernooi in Har derwijk, waar de jongens aspiranten B in hun klasse de beker verdienden. Volleybal deze week Zaterdag a.s. gaat de landelijke compe titie van start. De heren van SoVoCo- Stam spelen dan hun eerste thuiswed strijd met als coach Daaf Willig. Tegen stander is Valbovol uit Woerden. Geen gemakkelijke tegenstander. Het eerste damesteam van SoVoCo-Stam krijgt eveneens een lastige openingswed strijd. Het eerste damesteam van So Vo- Co-Stam krijgt eveneens een lastige openingswedstrijd. Tornax uit Woer den heeft de ploeg vorig jaar tweemaal een onaangename middag bezorgd. Dit keer lijkt het Soester team de beste pa pieren te bezitten. SoVoCo-Stam 2 gaat op bezoek bij het gepromoveerde Vo- leem. Dat mag geen al te grote moeilijk heden opleveren. Verder spelen in Baarn, Soest, Amersfoort, Leusden en Hoevelaken nog 27 SoVoCo teams. Programma Sportzaal De Bunt Zaterdag 4 oktober - heren 14.30 uur SoVoCo-Stam 2 - Keizer Ot- to 16.30 uur SoVoCo-Stam 1 - Valbovol Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Zondag 28 september waren 10 King's Road Riders aan de start vooreen inter- clubwedstrijd in Vianen. In de Open Klasse werden Niels Jager en Sagan v. Dijk uitgeschakeld in de manches. Barry Luysterburg en Erwin Marcé bereikten de halve finale, maar kwamen daarin niet verder dan de 5e en 6e plaats en gingen niet over naar de fi nale. Herman v. Hengstum behaalde na 3 manches de finale, maar kwam daarin ten val wat hem slechts een 5e plaats op leverde. De twee Powder Puffs Ilona Luyter- burg en Jessica v.d. Wolk werden 4e en 5e. Bij de junioren viel Sagan v. Dijk uit in de manches, evenals Erwin Marse. Niels Jager werd 6e, Barry Luysterburg 4e in de finale. De dagkaart/recreant Toine Marsé kwam net een punt te kort en werd 4e. Bij de Experts bereikte Ro bin v.d. Wolk in de manches de le plaats. Herman v. Hengstum viel jam mer genoeg uit in de manches. Uit de auto van mevrouw M.K. uit Soest is vorige week de autoradio gesto len. Het apparaat had een waarde van 829 gulden. De wagen stond gepar keerd aan de Industrieweg. O Handbal vereniging Zaterdag 4 oktober: Meisjespup. 1 - H.V.B.S. 15.00 uur Voice - Herensen. 2 21.00 uur Zondag 5 oktober: Jongenspup. - Laren 11.00 uur Damesjun. 1 - U.H.V.Sp. 12.00 uur Herensen. 1 - H.M.S./A. 13.00 uur Limvio - Jongensadsp. 11.00 uur H.M.S./A. - Meisjesadsp. 11.00 uur B.H.C. - Meisjespup. 12.00 uur B.H.C. - Welpen 13.00 uur U.D.S.V. - Herenjun. 13.00 uur A.S.V. 65 - Damessen. 2 13.00 uur Fortissimo 2 - Damesjun. 2 14.00 uur U.D.S.V. 2 - Damessen. 1 14.00 uur

Soester Courant | 1986 | | pagina 15