fCdf/v A11;,SILVER STAR VIDEO *V,v' Film van de week Nieuw boek van SoesterThomas Leeflang Comedy VPRO filmt in Lange Duinen Kinderboekenweek 1986 Bewon maatre overste VIDEO TOP 10 WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 10 C-drie organiseert workshops over de Tarot Aaptheater: 'Kleine vulkaantjes worden groot' Film: 'Thomas en Senior' Jazz-weekend in C-drie 'De wereld van de Comedy' DE EEN BRUG TE VEEL VOLUNTEERS 8 t/m 18 oktober Programma Kinderboekenweek Illegale venters betrapt Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Actueel: lezing over rechten en wetten Open Atelier WOENSDAG Na brief aar Ledententoonstelling Literair café F.C.Artishock Ltd. Vereniging Artishock Filmhuis: 'Viridiana' Geslaagd Inbraak in sportkantine Cultureel Creatief Centrum Kinderboekenweek Van 8 tot 15 oktober is het weer kinder boekenweek. Het thema is "Boeven." De Openbare Bibliotheek Overhees, Kinderboerderij "De Vrije Teugel" en C-drie organiseren in deze week voor leerlingen van het basisonderwijs uit Overhees en voor kinderen uit heel Soest een aantal leuke, spannende en interessante aktiviteiten. Op het pro gramma staan: een verhalenwedstrijd, taaldrukwerkplaats, boevenspeur- tocht; film en twee theatervoorstellin gen. Voor programma en toelichting, zie elders in deze krant. Jazz-festival Van 24 tot 25 oktober vindt er in C-drie een jazz-festival plaats. In dit festival zal ook Piet Noordijk acte de présence ge ven. Altsaxofonist Piet Noordijk geldt als een der beste saxofonisten buiten de Verenigde Staten. Meer informatie el ders in deze krant. Het Piet Noordijk/Rob Madna kwartet geeft in het jazzfestival op vrijdag 24 oktober een nachtconcert vanaf 24.00 uur. Toegang 7,50. Meer informatie: C-drie, tel. 22188. Horeca Begin september heeft de nieuwe hore- camanager van C-drie, Gert Brouwer, zo'n 500 brieven verstuurd naar bedrij ven, instellingen, verenigingen en stich tingen om hen te wijzen op de talrijke mogelijkheden, die C-drie te bieden heeft: men kan er bowlen, dineren, dansen, vergaderen, een congres orga niseren enz. Momenteel heeft hij dan ook zijn handen vol aan diverse aanvra gen en inlichtingen over de horeca-mo- gelijkheden van C-drie. Ook de bow ling, ee onderdeel van de horeca, loopt goed. Zo goed, dat overwogen wordt op zaterdagmiddag open te gaan. Lief hebbers van bowlen wordt aangeraden op tijd te reserveren. En wie meer wil dan alleen bowlen kan altijd eens ko men praten. C-drie is er voor u. Tarot De laatste jaren is er in de hele wereld heropleving in de belangstelling van de Tarot enorm. Voor een ieder die be langstelling heeft voor de wereld van de Tarot, organiseert C-drie een aantal workshops. Op zaterdagmiddag 1 no vember is er voor deze nieuwe cursus een introductiedag, van 13.00 - 15.00 uur. Meer informatie elders in dit blad. Op het ogenblik zijn er 629 inschrijvin gen voor de diverse cursussen van C-drie. Op sommige cursussen is er nog plaats. Wilt u tekenen, schilderen, zeef drukken, dansen of bewegen, dan bent u bij C-drie aan het goede adres. Expositie Op het ogenblik exposeert C-drié werk van tekeningen en schilderijen van de Soester kunstenaar I. Dilrosum, tot voor kort beeldhouwer van de kunst academie in Amersfoort. In zijn vrije tijd maakte hij o.a. pen- en houtskoolte keningen van Soester landschappen in Soest en omgeving. Op de expositie, die werd geopend tijdens de Interculturele Manifestatie zijn ook werken te zien van zijn Surinaamse periode. Uit Soest en omgeving kan men tekeningen aan treffen van de Oude Kerk, een gezicht vanaf het Hilhorst-sluisje, Eem-land- schap, enz. Ook Dilrosum junior heeft in een vitri ne een kleine expositie. Sinds enkele maanden maakt hij prachtige insekten van ijzerdraad, oude geweerhuisjes, etc. Wonderlijke insekten treft men aan in de vitrine in het witte café van C-drie. De expositie is te bezichtigen van 9.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur; zij lodpt tot 13 oktober en wordt eventueel verlengd tot 10 november. De laatste jaren is in de hele wereld de heropleving in de belangstelling voor de Tarot enorm. Dat komt omdat ontdekt is dat de Tarot één van de meest magi sche sleutels is om de inspiratiebron, die in ieder mens aanwezig is, aan te boren. Door ermee te spelen en zich de plaatjes eigen te maken zet men een creatief proces in zichzelf in beweging, dat niet meer te stoppen is. Voor ieder die be langstelling heeft voor de magische, creatieve wereld van de Tarot, organi seert C-drie nu een aantal workshops. De introduktiemiddag vindt plaats op zaterdag 1 november, van 13.00 tot 15.00 uur. Toegang 15,—. De ver- volglessen worden gehouden op 12 en 26 november, 10 december, 7 en 21 ja nuari, 4 en 18 februari en 4 maart (cur susprijs 110,—). Docente is Bora Lensky. In formatie: cultureel creatief centrum C-drie, Willaertstraat 49, tel. 22188. Zondag 12 oktober, 15.00 uur, C-drie: In het kader van de kinderboeken week speelt op zondag 12 oktober, om 15.00 uur in C-drie het Aaptheater de voorstelling: "Kleine vulkaantjes wor den groot" (6-12 jaar). Bora Lensky. Vroeger, als kleine jongen, verstopte Hendrik Pladak zich het liefst in de kle renkast. Eenmaal door de winterjassen of zomerjurken heengeworsteld droomde hij verre oerwoud- en woes- tijndromen. Maar Hendrik werd groter en groeide uit de klerenkast. Nu reist hij, wel een beetje verkreukeld, in een kartonnen doos op wieltjes de wijde we reld rond. Buiten de doos wacht hem het echte avontuur. Hij gaat op ontdekkingsreis naar Afri ka, samen met zijn vulkaantje. Hij ont moet een aap en zijn vulkaantje wordt groot en zelfstandig. Ad van Iersel toont, zoals een recensent schreef, met veel bewogenheid en beheersing een andere wereld, die van een persoonlijke mythologie. C-drie, Willaertstraat 49, Soest, tel. 22188. Woensdag 15 oktober, 10.00 uur, C-drie: Op woensdag 15 oktober draait in het kader van de kinderboekenweek in C-drie de film "Thomas en Senior," met Lex Goudsmit en Bart Steenbeek. Regie: Karst van der Meulen. De film begint om 10.00 uur. Toegang 2,50. "Thomas en Senior op het spoor van Brute Berend" is een nieuw avontuur van Thomas en Senior, de hoofdperso nen uit de zevendelige televisieserie "Thoma en Senior," die de N.C.R.V. vanaf begin oktober 1985 op de televi sie presenteerde en waarin zij een egyp- tische goudschat uit de handen van een duistere bende weten te houden. Huiswerk, nieuwe vrienden en vrien dinnen brengen Thomas maar spora disch bij Senior, de vitale zeventiger, die moeite heeft met de ingetreden stilte na de bruisende, avontuurlijke zomer. Op een dag slentert hij doelloos door de stad. Zijn aandacht wordt getrokken door slopers, die een oud pand neerha len. Tussen het puin ontwaart hij een oud scheepsmodel. Langzaam ver schijnt er een sluwe, ondeugende glim lach op zijn gezicht. Senior is weer ge heel de oude in "Op het spoor van Bru te Berend." Wat begon als een alleraar digst, onschuldig idee van Senior, ont wikkelt zich tot een ingenieus netwerk van verwarrende complicaties. 24, 25 en 26 oktober: De maand oktober is van oudsher de landelijke jazz-maand. In dit kader zal op 24, 25 en 26 oktober een jazz- weekend in C-drie worden georgani seerd. Klinkende jazz-namen zullen het podium van C-drie betreden. Bij de samenstelling van het programma is rekening gehouden met de verschil lende jazz-stijlen, zodat elke jazz-lief- hebber aan bod kan komen. Op 24 oktober wordt het weekend ge opend met een optreden van de forma tie "De Onderlinge van 1975" met een programma van dixie, soul, blues en swing. De Onderlinge wordt versterkt met zangeres Conny van Bergen. Aanvang 2U.UÜ uur. Toegang: 7,50. Aansluitend op het optreden van de Onderlinge vindt een nachtconcert plaats waarbij optreedt het Piet Noord- ijk/Rob Madna-Kwartet. Alt saxofonist Piet Noordijk geldt reeds jaren als één der beste saxofonisten bui ten de Verenigde Staten. Pianist Rob Madna staat ook reeds jaren aan de top van de Nederlandse jazz-scene. Als le raar aan het conservatorium leidt hij thans jonge talentvolle pianisten op. Het kwartet word gecompleteert met bassist Harry Emmery en drummer Eric Ineke. Aanvang: 23.30 uur. Toe gang 7,50. Op zaterdagmiddag 25 oktober (aan vang 14.30 uur) zal in C-drie optreden het kwartet Harry Verbeke/Carlo de Wijs. Toegang: ƒ7,50. Op zaterdagavond komen de Big Band-liefhebbers aan bod. Om 20.00 uur vindt een optreden plaats van Jan Molenaars Big Band. Onder leiding van Jan Molenaar zal deze 20-mans forma tie het Soester creatief en cultureel cen trum laten swingen. Toegang: 7,50. Op zondagmiddag 26 oktober zal aan dacht worden besteed aan het moder nere vocale jazz-repertoire. De Ameri kaanse vocaliste Janice Lakers zal met haar trio vanaf 14.30 uur optreden. Toegang: 7,50. Toegang voor elk concert: 7,50; passepartout: 20,- Inlichtingen: tel. 22188. Deze week verschijnt bij uitgeverij Van Holkema Warendorf "De we reld van de Comedy,"geschreven door de Soester auteur Thomas Leeflang. Het is, evenals het vorig jaar uitgeko men "De wereld van Laurel en Har- dy," een mooi boek geworden op flink formaat en geïllustreerd met uniek fo tomateriaal uit Leeflangs collectie. In "De wereld van de Comedy" gaat het vooral om filmkomieken uit de perio de die wel wordt aangeduid als Holly- woods Gouden Jaren. "De wereld van de Comedy" is het veertiende boek van Thomas Leeflang, die intussen de enige Nederlandstalige auteur is met een oeuvre van zeven filmboeken. Op zichzelf is dat aantal bijzonder omdat dit soort uitgaven zel den winstgevend is. "Daar is geleidelijk aan verandering in gekomen," zegt Leeflang (50). "Via het open tv-net en voorbespeelde video cassettes maakt het publiek tegenwoor dig kennis met schitterende films die al bijna een halve eeuw niet meer in de bioscopen te zien zijn geweest. Men ontdekt dan dat het filmverleden er be ter uitziet dan de toekomst. Vooral de huidige generatie vermaakt zich uitste kend met films van Laurel en Hardy of de marx Brothers. Maar ook comedians als W.C. Fields, Buster Keaton en Ha- rold Lloyd, die lang geleden furore maakten in de cinema's, worden her ontdekt en zijn ook in de Verenigde Staten populairder dan ooit tevoren. Wie eenmaal een paar films van deze vaak geniale komieken heeft gezien, gaat zich interesseren voor de werkwij zen van die kluchtspelers, voor hun le vensloop en voor allerlei achtergrond verhalen. Er zijn natuurlijk legio Ame rikaanse boeken op dat gebied versche nen, maar die zijn door de import er van èn duur in het Engels gesteld. Een dub bele handicap in ons land dus. 'De we reld van de Comedy' is een puur Neder lands produkt met qua inhoud als vormgeving internationale allure. Het is een boek geworden zoals ik er graag een zou kopen als ik het in de winkel te genkwam.' Amerika De eerste druk van "De wereld van Laurel en Hardy" (7.500 exemplaren) bleek binnen een paar maanden te zijn uitverkocht. Momenteel wordt een der- de(!) druk "opgelegd," zoals het heet in uitgeverskringen, terwijl het begin 1987 in Duitsland verschijnt. Thomas Leeflang: "Heel curieus vind ik dat ook een Amerikaanse uitgeverij serieuze belangstelling heeft voor "De wereld van Laurel en Hardy" en "De wereld van de Comedy." Het zit er dik in dat er Engelstalige versies van gaan verschijnen. Daar ben ik büj om omdat het zelden voorkomt dat in Europa ver schenen filmboeken in Amerika wor den uitgegeven. Tenslotte weet de ge middelde Amerikaanse tv-kijker meer van filmcultuur en filmhistorie dan bij voorbeeld een Nederlandse filmdes- kundige. Er verschijnen hier mensen op de tv met onder hun close-up de tekst: Filmkenner, gevolgd door de naam van zo'n persoon. Niet dat ik het allemaal zo goed weet, maar over het algemeen plakt men in Nederland zichzelf te snel een etiketje op als het gaat om status te verkrijgen als cinemahistoricus. Vooral in video-rubrieken wordt aardig wat aangerommeld met verkeerde filmtitels en onjuiste gegevens over cast en pro ductiemaatschappijen." In "De wereld van de Comedy" geeft Leeflang behalve soms onthutsende le vensbeschrijvingen van komieken (de biografieën zijn eerder in-triest dan "komisch") ook uitgebreide filmogra fieën van de behandelde acteurs (en één actrice: Lucille Ball). "Die lijsten met filmtitels plus gegevens over het jaar van uitkomen, de namen van de studio's enzovoorts, zijn heel nuttig bij het kijken naar tv als daar films te zien zijn van bepaalde komie ken," Thomas Leeflang. "Natuurlijk staat in programmabladen steeds een aankondiging, maar het is mij om de ha verklap gebleken dat de daarin ver strekte informatie niet altijd correct is. Vergeet niet, die films zijn soms meer dan vijftig jaar oud en die van Charles Chaplin zelfs zestig tot zeventig jaar ge leden uitgebracht. Dikwijls zijn die films later voorzien van andere titels, is er in gemonteerd of iemand heeft van twee korte kluchten één lange film ge maakt. Aan de hand van stokoude titel lijsten van al lang niet meer bestaande studio's heb ik zelfs de alternatieve titels achter de oorspronkelijke titels kunnen plaatsen." Thomas Leeflang. Vormgeving Het boek "De wereld van de Comedy" ziet er even verzorgd uit als "De wereld van Laurel en Hardy." Een strak-zake- lijk opmaak, zonder typografische fran je- "Alles staat haaks op elkaar," beaamt Thomas Leeflang. "Omslag en binnen werk zijn van grafisch ontwerper Aad Knikman. Hij is een aanhanger van de zogenaamde Zwitsers School en is daar aan een Kunstacademie in Utrecht in opgeleid. De leek heeft daar kijkend en lezend in het boek overigens geen weet van -en trouwens ook geen boodschap aan- maar elke bladzijde is goed-door- dacht opgemaakt, over de plaats van de illustraties, het lettertype (de Gara- mond), de scannerlithografie, de ge bruikte bladspiegel: Knikman en ik hebben ieder facet van het produktie- proces uit en te na besproken." "De wereld van de Comedy" plaatst de komieken en hun films in de Neder landse situatie, naast de gebruikelijke levensschetsen en filmografische gege vens vertelt Thomas Leeflang waar en wanneer de films in Nederland werden vertoond, hoe er reclame voor werd ge maakt, welke komieken het wel en wel ke het niet "deden" in ons land. Leeflang: "Laurel en Hardy werden van de eerste plaats verdrongen door het duo Abbott en Costello, die op hun beurt weer voorbij werden gestreefd door Martin en Lewis. Komische film duo's bestaan niet meer, hoewel er een poging is gedaan in de jaren zeventig met Gould en Caan. Voor de Tweede Wereld-oorlog was Chaplin razend po pulair, maar na 1950 is merkwaardiger wijs zijn schare bewonderaars gezakt. Chaplin beleefde zijn hoogtepunt in wezen in de jaren tussen 1914 en 1940. Daarentegen is een cynische brombeer als W.C. Fields momenteel een idool van de tv-kijkende jeugd terwijl hij in de periode dat zijn films in de bioscopen draaiden (voor 1940) zeker in Neder land niet erg geliefd was. Hetzelfde gaat op voor een droogkomiek als Harold Llord. Wat de Marx Brothers aangaat glroucho, Chico en harpo: Zeppo en ummo vielen al gauw af) kan gerust worden gesproken van een cultus. Films van vijftig jaar geleden zijn in Pa rijs en New York zelfs weer in de bio scoop te zien. Maar wat wil je: er wor den praktisch geen 'leuke' films meer gemaakt. Er moet worden terug gegre pen op het verleden." "De wereld van de Comedy" kost 24,90 en is verkrijgbaar bij de boek handel. In Soest is het te koop bij boek handel Van de Ven. Dc WERELD VAN ïhOMASLCm LANfl Medewerkers van de VPRO hebben zondag televisie-opnames gemaakt in de Lange Duinen. De werkzaamheden stonden in het teken van 'Nieuwe Maatjes', een serie die de VPRO vanaf woensdag 15 oktober op het scherm gaat projecteren. Voorlopig gaat het om acht afleveringen. Het jeugdpro gramma, dat in de middaguren wordt uitgezonden, betreft een serie portret ten van buitenlandse kinderen. De kinderen worden in Nederland ge confronteerd met een nieuwe samenle ving, een nieuwe cultuur en nieuwe vriendjes. Het is geen vervolgverhaal, maar een serie afzonderlijke afleverin gen. Elke keer komt er een ander kind uit een ander land aan bod. In de Lange Duinen werden 'shots' ge maakt van de 'leader' van 'Nieuwe Maatjes'. In de intro staat een harington centraal. De jeugdige hoofdfiguur van ieder portret kruipt in de ton, waarna de ton over land en over zee een reis maakt om uiteindelijk in Nederland te belan den. De capriolen op het vaste land werden zondag in de Lange Duinen op genomen. De zandverstuiving moest daarbij een woestijn voorstellen en met behulp van de zomerse omstandighe den bleven de Lange Duinen uitstekend I hun rol vervullen. Zo goed zelfs dat de massa zand geen enkele instructie be hoefde van regisseuse Irene Houtman. Men was 's morgens om acht uur be gonnen met de opnames. Dat de 'lea der' veel tijd vergt werd nog eens bewe zen in de duinen: Voor één minuut film gebruikte men de hele zondag. De zee- verkennersgroep De Paltz- en Eemgeu- zen verleende hand- en spandiensten aan de VPRO-crew. ,n|/ln9nianl>r. ook geflipte ingenieur uit Tacorna, zij een 'Realistisch J 3 hoofdweg en dus tussen de opdracht is een brug te bouwen, die het dorp Loong uerwikkelinqen beschaving zal verbinden. Of de brug er gezien de vele komische verwikkelingen men, is echter twijfelachtig. nzalko- 1. Desperately seeking Susan 2. Invasion USA (import) 3. Mad Max deel III 4. Pale Rider 5. Porky's III 6. Year of the dragon 7. Terminator 8. Walking Tall 9. The last dragon 10. A view to a kill De CPNB brengt ter gelegenheid van de Kinderboekenweek 1986 twee boe ken uit, beide geïnspireerd op het the ma van de Kinderboekenweek: "Boe ven": "De zaak Jan Steen", een spannende detective geschreven door Karei Eyk- man. Illustraties en vormgeving: Alex de Wolf, foto's van Louis Lémaire. Tijdens de Kinderboekenweek kost de ze uitgave bij aankoop van een kinder- of jeugdboek in de boekhandel 3,50, daarna 8,95. "Het boeven-ABC," de speciale kleu- teruitgave, is geschreven en getekend door Joost Rietveld. Tijdens de Kinderboekenweek kost de ze uitgave bij aankoop van een kinder en jeugdboek in de boekhandel 1,50, daarna 3,50. Opnieuw zijn ter gelegenheid van de Kinderboekenweek bekroningen toe gekend in de vórm van Gouden en Zil veren Griffels en Gouden en Zilveren Penselen. De Griffeljury 1986 heeft de volgende boeken uitgekozen voor de bekroning met een Gouden of Zilveren Griffel. Gouden Griffels Vanaf 8 jaar: "Deesje" - Joke van Leeu wen. Querido; 23,50. Informatief voor de oudere jeugd: "Waar het hart vol van is. Willem Wil- mink's schriftelijke cursus dichten" - Willem Wilmink. Van Holkema Wa rendorf; 19,50. Zilveren Griffels Vanaf 4 jaar: "Klop, klop, wie is daar?" Tan Koide. Gottmer; 18,50. Vanaf 8 jaar: "Stormboy. Een leven in de wildernis" - Colin Thiele. Meulen- hoff Jeugd; 19,50. Vanaf 9 jaar: "Tommie Station" - Mensje van Keulen. Querido; 24,50. Vanaf 10 jaar: "Doldwazen en druilo ren" - Ulf Stark. Lemniscaat; 21,50. Vanaf 11 jaar: "Tirannen" - Aidan Chambers. Querido; 19,50. "Het eiland in de Vogelstraat" Uri Or- lev Fontein; 22,50. Vanaf 13 jaar: "Verhalen voor een Afrikaanse koning" - Humphrey Har man. Bert Bakker; 19,90. Informatief vanaf 9 jaar: "Italië" - Hans Peter Thiel en Marcus Würmli. Gott mer; 14,90. De Penseeljury 1986 heeft de volgende tekenaars uitgekozen voor de bekro ning met een Gouden of Zilveren Pen seel. Gouden Penseel Max Velthuijs voor zijn illustraties in "Klein Mannetje vindt het geluk." Leo- pold; 17,90. Zilveren Penselen Joep Bertrams voor zijn illustraties in "Salamanders vangen." Querido; 17,50. Joke van Leeuwen voor haar illustraties in "Deesje." Querdio; 6 28,50. "Deesje" van Joke van Leeuwen is dus dubbel bekroond, zowel met een Gou den Griffel als met een Zilveren Pen seel! Joke van Leeuwen, dubbel bekroond. Donderdag 9 oktober: Taaldruk werkplaats, toneelspel (besloten), C-drie. Vrijdag 10 oktober: Taaldrukwerk plaats, toneelspel (besloten), C-drie. Zondag 12 oktober, 15.00 uur: kin dervoorstelling "Kleine vulkaantjes worden groot" 3,50, C-drie. Dinsdag 14 oktober, 11.00 uur: Boe- venspeurtocht, Kinderboerderij. Dinsdag 14 oktober, 13.30 uur: Taal drukwerkplaats, Kinderboerderij. Woensdag 15 oktober, 10.00 uur: Film "Thomas en Senior," C-drie, 2,50. Woensdag 15 oktober, 14.00 uur: Kindervoorstelling "Tsjomp, Tsjomp en de verdwenen letters," Kinderboer derij, 1,—. Woensdag 15 oktober, 15.00 uur: voorlezen boevenverhalenwedstrijd, openbare bibliotheek Overhees. De politie werd vorige week door atten te burgers ingeschakeld, toen twee jon gemannen o.m. bij Braamhage notitie boekjes aanboden voor een bedrag van 4,95. De opbrengst was volgens hen bestemd voor de Amsterdamse kinder vakantieboerderij "Rak van Onge mak". Een van hen kon zelfs een legjti- matiekaart van deze instelling tonen. Bij onderzoek bleek de politie echter dat de kinderboerderij in Amsterdam al sinds jaren gesloten is. De beide jonge mannen, de 17-jarige J.H. uit Zeist en de evenoude A.G. uit Soesterberg, kre gen een proces-verbaal. Beiden hadden overigens nog maar één boekje ver kocht. De opbrengst daarvan - bijna een tientje - en de resterende 34 boekjes werden in beslag genomen. Op donderdag 23 oktober a.s. geeft de Volksuniversiteit Soest-Soesterberg een lezing, over rechten en wetten in nederland, gehouden door notaris M.H.A. van Veeren onder de titel "Uit het leven gegrepen." De heer Van Vee- ren gaat in op vragen die het leven zoal aan ons stelt, en waar iedereen direct of zijdelings wel eens te maken heeft of krijgt, zoals: Wat gebeurt er met de kin deren als beide ouders tegelijk komen te overlijden; baan verliezen; huis hu ren of kopen; huwelijk, echtscheiding en samenwonen; erven en testamenten. De avond wordt gehouden in de Mu ziekschool, Kerkplein 1. Aanvang 20.00 uur. Toegang 10,--. Aanmelden: Zo spoedig mogelijk i.v.m. beperkt aantal plaatsen bij Volks universiteit Soest-Soesterberg, Kerk plein 1, tel. 22195. Kantoor geopend: elke donderdag 10.00 - 13.30 uur. Portret en modeltekenen in het open atelier van Artishock; elke tweede zon dag van de maand, van 14.30 tot 17.00 uur, in het Artishockgebouw. De data voor het komende half jaar zijn: 12 ok tober, 9 november en 14 december. De toegang is gratis, ook voor niet-le- den van de vereniging. Van te voren op geven is niet nodig. Tekenmateriaal dient men zelf mee te nemen. Er is be geleiding aanwezig om eventuele vra gen te beantwoorden of de deelnemers zonodig op weg te helpen. In de pauze is er koffie, thee of iets anders en gelegen heid om de maandelijkse tentoonstel ling te bezoeken. Van 3 t/m 19 oktober is er werk van de leden van Artishock te bezichtigen in de tentoonstellingszaal. Openingstijden: zaterdag en zondag van 15.00 tot 17.00 uur. Toegang gratis. Zaterdag 25 oktober aanvang 21.00 uur gaat het literaire café van Artishock weer open. Als gast zal optreden de wei-bekende Johnny van Doorn. Hou vast een plaatsje in uw agenda open voor dit unieke gebeuren! Meer nieuws volgt. Iedere zondagmiddag vanaf 15.00 uur voetbalt de F.C.Artishock op de Eng. Iedereen kan meedoen, leden zowel als niet-leden. De vereniging Artishock, Steenhoff- straat 46, tel. 19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal- culturele leven in Soest. De kosten van het lidmaatschap bedragen 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en per sonen die tot dezelfde huishouding be horen 27,- per jaar. Kontaktadres: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 9 oktober, 21.00 uur: Deze maand wordt er landelijk veel aandacht besteed aan de regisseur Luis Bunuel. Ook Filmhuis Artishock zal in de maand oktober enige Bunuel-films vertonen. "Viridiana" is een film van onbeschrij felijke kracht, vol cynisme en perversi teit; o.a. een satire op het laatste avond maal en de suggestie van religieus ma sochisme. De film werd oorspronkelijk door het Franco-regiem toegejuicht als de terug keer van de tegenstander Bunuel naar Spanje, maar na voltooiing werd de film verboden. Enkele kopieën bereikten echter Frankrijk en de vertoning te Cannes in 1961, waar de film een (ge deelde) Gouden Palm won, heeft hem voor de filmhistorie gered, ondanks de katholieke tegenstand, want "Viridia na" deed destijds nogal wat stof op waaien. Velen vonden de film kwet- stend, beledigend en wreed, maar toch was bijna iedereen het erover eens dat het een meesterwerk was. Het meisje Viridiana, bijna non gewor den, gaat ondanks alle inspanningen ten goede onherroepelijk aan het kwaad ten gronde. Het is interessant te weten dat Viridiana een Spaanse heilige uit de vijftiende eeuw was, die door de armen voor wie zij in de weer was, werd gemaltraiteerd en verkracht. Bunuel verplaatste dit gegeven naar on ze tijd. Alleen de afloop van het verhaal is anders. Het aardse wint het in deze film van de heiligheid en de zuiverheid. Reserveren vanaf 20.00 uur, tel. 19577. Entree: 5,00, leden-CJP-65 plus 4,00. F Onze plaatsgenoot Leon Gommers, wonende aan de Koninginnelaan 75, is vorige week geslaagd voor het diploma Vinoloog van de Wijnacademie. Hij volgde de opleiding bij het Bedrijfs- schap voor de Detailhandel in Alcohol houdende Dranken. In het dagelijks le ven is Leon Gommers werkzaam bij restaurant 't Hoogje in Soest. Onbekenden hebben vorige week in gebroken in de kantine van de tennis vereniging aan de Kerklaan in Soes terberg. Er werd een ruit vernield van een aluminium schuifdeur. Wat er pre cies verdwenen was kon niet aan stonds worden vastgesteld. A

Soester Courant | 1986 | | pagina 10