UW HUIS IN DE BRAND EN U IN DE KOU? MEDE TOT JEANS BIJ KRJE wsper msm Sucadelappen 12?» College haalt voor 2 miljoen rode potlood door verlanglijstjes Conflict in College over besluitvorming aanleg honk/softbal/hockeyvelden 198 x^zo gezien Hil- ^ovherev\mode 65e JAARGANG NO. 5 WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 Begroting 19871,5 miljoen minder, maar in totaal nog altijd 110 miljoen Plomp: 'Géén onjuiste gang van zaken' Aartsbisschop Simonis komt naar Soest Bij een vakbekwame assurantie consulent overkomt U dit niet. Die geeft garantie voor zekerheid. Alleen kantoren zijn tot die garantie verplicht. Veilig en goed GLAS HANDEL Dronken automobilist in 't struikgewas Jeans mode specialist Nieuweweg 60A Soest BOUWMARKT SHOWROOM KEUKENS, SANITAIR en TEGELS Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 ALS HET OM BLOEMEN GAAT VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST Selecled dealer: PALING WORST Honsbergen HONSBERGEN Cox's orange Honsbergen Gelukkig Inbraak boetiek Zuidpromenade Jongeman aangehouden bij poging tot diefstal Bij Krekel extra parkeerplaatsen HIL-TON HERENMODE KETTING FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG garantie ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 De begroting voor het jaar 1987 van de gemeente Soest sluit. Een verheugde wet houder van Financiën, drs. Jan Menne (CDA), kon dat vorige week meedelen bij de presentatie van de "nota van aanbieding" bij de begroting, waaruit blijkt dat Soest in het komende jaar voor een bedrag van maar liefst 110 miljoen gulden aan uitgaven te wachten staat. Dat is overigens ruwweg anderhalf miljoen gulden minder dan waarop de begroting 1986 uitkwam. Toen beliepen de uitgaven van Soest het recordbedrag van 111,5 miljoen gulden. Dat B. W. van Soest kennelijk nogal wat moeite hebben gehad om voor vol gend jaar "de eindjes aan elkaar te knopen" bleek uit de opmerking van de wet houder dat het College in september nog "vier hele dagen" zeer intensief heeft overlegd. "Het is niet zomaar even snel gebeurd," aldus Menne, "maar we zijn er tenslotte toch uitgekomen." De belangrijkste oorzaak van de pro blemen bij het opstellen van de begro ting zitten in de forse korting van de rijksoverheid op het gemeentefonds. Soest krijgt daardoor volgend jaar 970.000 gulden minder "in het hand je". Daar bovenop komt dan nog eens een ingrijpende vermindering van de uitkering voor het sociaal-culturele werk van 181.000 gulden. In totaal stroomt er dus volgend jaar ongeveer 1,2 miljoen gulden minder uit de schat kamer van minister Ruding naar het schatkistje van wethouder Menne. "Het is allemaal nog geen rozegeur en maneschijn," aldus Menne, "want de uitgaven moeten omlaag. Dat heeft consequenties voor de wensen voor nieuw beleid, zoals die o.m. in het Col lege-programma na de raadsverkiezin gen van dit voorjaar zijn neergelegd voor een totaal van maar liefst 2,7 mil joen gulden. "Er moest dus flink ge schrapt worden." Van de "nieuwe" verlangens kan vol gend jaar slechts voor een bedrag van 760.000 gulden worden gehonoreerd. Het College heeft dan ook het rode pot lood moeten hanteren voor een bedrag van om en nabij de 2 miljoen gulden. Daarvan staat zo'n 320.000 gulden in de "wachtkamer" als "voorlopig ge schrapt". Het gaat om uitgaven waar van de noodzaak op zichzelf wel wordt onderschreven, maar waarbij nog een politieke afweging gemaakt moet wor den. Dat gebeurt bij de behandeling van de voorjaarsnota in maart. Meest op vallend is in dit verband de aanleg van de honk/softbal-accommodatie aan de Koningsweg. Ruimte scheppen "Meer dan 760.000 gulden hebben we volgend jaar niet voor nieuw beleid," aldus de wethouder. "De resterende 320.000 gulden zullen we alleen kun nen besteden als we daarvoor elders .■uimte scheppen in het budget." Overi gens gaat een ambtelijke werkgroep zich nog verder met deze materie bezig houden. Over de resultaten daarvan valt op voorhand niets te zeggen. "De begroting sluit," aldus de wethou der, "maar we zullen er wel voor moe ten zorgen dat we financieel gezond blijven. We zullen dus niet verder moe ten springen dan onze polsstok lang is en het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven scherp in de gaten moeten houden. Nieuw beleid moet beperkt worden tot de ruimte die er structureel voor aanwezig is." Die ruimte wordt goeddeels bepaald door de 550.000 gulden die Soest in 1987 "verdient" door vrijvallende ka- pitaalslasten (ca. 425.000 gulden), als mede de stijging van de algemene uitke ring van het rijk door het toenemende aantal "opstallen", de steeds "volumi neuzer" Onroerend Goed Belasting en de toenemende opbrengst van de ge- meentelijke tarieven. Financieel gezien leeft Soest echter nog steeds op te grote voet, aldus de wet houder. De uitgaven voor nieuw beleid zijn de laatste jaren te hoog geweest.In 1985 en 1986 is volgens de aanbie dingsnota weliswaar sprake geweest van een "inhaaleffect" na de rigoureuze bezuinigingen van 1984, maar op lan gere termijn is zo'n hoog uitgaven-ni veau onhaalbaar. 'Kwartje van Menne' De tarieven die Soest zij burgers in re kening brengt en op die manier ook een stukje "inkomen" van de gemeente vor men zullen volgend jaar per saldo 10.000 gulden minder opbrengen. Om gerekend over de 40.000 "hoofden van de bevolking" is dat een bedrag van 25 cent. De inwoners kunnen dat kwartje volgend jaar in hun zak houden, maar moeten niet te vroeg juichen want in 1988 staat daar een aanzienlijk forsere lastenverzwaring tegenover: maar liefst 2,25, in totaal 90.000 gulden. "Maar dat is bepaald geen bedrag dat onrust hoeft te veroorzaken," aldus de wet houder. 1 Hij sprak in dat verband overigens zijn verwondering uit over het geringe aan tal aanvragen om kwijtschelding van de afvalstoffenheffing (ca. 100 gulden) en het rioolrecht (ca. 54 gulden). Vorig jaar deden slechts 48 inwoners een ver zoek tot kwijtschelding, waarvan er 25 werden gehonoreerd tot een totaalbe dragvan 1776. In 1986 zijn tot dusver 100 verzoeken binnengekomen, waar van er 18 alvast zijn "beloond", 52 afge wezen en 30 nog in behandeling zijn. "Al met al is het ook dit jaar nog niet eens één procent van de inwoners die een aanslag krijgen," aldus de wethou der, "terwijl het toch duidelijk op de aanslagbiljetten staat en er ook in de pers flink aandacht aan is besteed. We hadden eerlijk gezegd wel gerekend op zo'n duizend aanvragen." Wethouder Jan Menne (CDA De meerderheid van het College van Burgemeester en Wethouders be treurt de gang van zaken rondom het besluitvormingsproces voor de aanleg van een honk/softbal-accommodatie en twee hockeyvelden van kunstgras aan de Koningsweg. Het bestuur van In zijn streven om zoveel mogelijk mensen in zijn Aartsbisdom te leren kennen, komt Aartsbisscop Mgr. A. Simonis van Utrecht het komende weekeinde naar de Mariaparochie in Soestdijk. De Aartsbisschop heeft te kennen ge geven in de 3 eucharistievieringen te willen voorgaan. De Kerkdiensten zijn zaterdagavond om 7 uur en zon dag om 9 en 11 uur. Tevens wil Mgr. Simonis graag in een ongedwongen koffie-uurtje nader kennis maken met de parochianen, in het bijzonder die mensen, zie zich re gelmatig inzetten voor de parochie gemeenschap, zoals leden van kerk bestuur, Parochieraad, Jongerenli- turgiegroep enz. Verdere belangstel lenden, die hiervoor behoefte gevoe len, zijn echter ook welkom op dit in formele koffie-uurtje dat gehouden wordt zaterdagavond van 20.15 tol 21.30 uur in de Mariakerk. De lil Kantoren in Soest zijn: i Harrie Toonen Assurantiën. Kleinegris Assurantiën. De Vesting Assurantiën. Adviesburo van Ginkei, Makelaar in Assurantiën. Een vloek, een gebed, of een zinnige wiets, die helpen bij 't helen der scherven niets. Gebruik slechts uw rede bel Jan van Ede, die komt aangevlogen, desnoods op de fiets! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! de Sportstichting heeft zich daarmee in zijn vergadering van 23 september akkoord verklaard, niet wetende dat B.en W. intussen al hadden besloten de begrotingspost daarvoor "voorlo pig" te schrappen. Pikant detail is dat Sportstichtings-voorzitter drs. G. Plomp daarvan - maar dan als lid van het College - al lang op de hoogte was. De fractie van de Partij van de Arbeid heeft bij monde van haar voorzitter, Raymond van Gelder, verontwaardigd gereageerd op de gang van zaken. Al op 18 september - bijna een week voor de bestuursvergadering van de Sportstich ting - kregen de leden van de raadscom missie Financiën vertrouwelijk infor matie over de begroting 1987, waarbij aan het licht kwam dat het College had besloten voorlopig het rode potlood door de begrotingspost te halen. "Deze informatie is echter niet verzon den aan de raadsleden die zitting heb ben in het bestuur van de Sportstich ting. Evenmin heeft de voorzitter van de Sportstichting, die als portefeuille houder op de hoogte was, deze infor matie tijdens of voor de bestuursverga dering aan deze raadsleden verstrekt," stelt Van Gelder vast. "Wij vinden deze gang van zaken onjuist en niet in het be lang van een behoorlijk besluitvor mingsproces," aldus de PvdA-fractie- voorzitter, die verzoekt om een gedach- tenwisseling in de commissie ABZ "over de wijze waarop een adequate in formatieverstrekking kan worden be reikt aan raadsleden die namens de ge meente in besturen van instellingen zit ting hebben". Wethouder Günther Plomp (VVD). Nader beraad Vorige week woensdag heeft het Colle ge van B. W. zich gebogen over de brief van de PvdA en Van Gelder schriftelijk geantwoord. "Wij delen uw mening dat de door u geschetste gang van zaken niet in het belang is van een behoorlijk besluitvormingsproces," al dus burgemeester P. Scholten. Hij laat weten dat er nader beraad gaat plaats vinden over de manier waarop de infor matie over de behandeling van begro tingsstukken in het College voortaan moet worden verstrekt. "In ieder geval hebben wij het voornemen die informa tie aan élle raadsleden toe te zenden," aldus de burgemeester die eraan toe voegt dat het College overweegt aan die informatie geen vertrouwelijk karakter toe te kennen. "In het onderhavige geval was het vol gens de meerderheid van het College wenselijk geweest dat het bestuur van de Sportstichting vertrouwelijk op de hoogte zou zijn gebracht van het Colle ge-standpunt, danwel dat van behande ling van dit punt op dat moment in het bestuur van de Sportstichting zou zijn afgezien. De meerderheid betreurt dan ook die gang van zaken, te meer omdat daardoor naar buiten toe ten onrechte verwachtingen zijn gewekt," vervolgt de brief van het College. 'Geen vrijheid' Wethouder Plomp blijkt het daarmee volstrekt oneens te zijn, zoals uit de brief van het College naar voren komt. "De portefeuillehouder Sportzaken is van mening dat, gelet op het vertrouwe lijk karakter van de brief van 18 sep tember aan de leden van de commissie Financiën, niet de vrijheid aanwezig was om in dat stadium aan anderen me dedeling te verstrekken over het stand punt van het College en dat dan ook niet gesproken kan worden van een on juiste gang van zaken." Het College verklaart zich bereid om over deze kwestie in de commissie ABZ van gedachten te wisselenmaar voelt er eigenlijk meer voor om dat te doen op een ander tijdstip, als namelijk de noti tie verschijnt over de vertegenwoordi ging van het gemeentebestuur in allerlei "externe" instellingen. In het beleids programma bij de vorming van het Col lege is namelijk afgesproken dat over deze kwestie - die van tijd tot tijd zoals ook nu weer blijkt aanleiding geeft tot problemen - voor 1 juni 1987 een noti tie op tafel komt. Vrijdagavond tegen middernacht ont dekte de politie bij het kruispunt Vrij- heidsweg/Laanstraat een automobilist, die door de beplanting op het fietspad terecht was gekomen en door het struikgewas weer de rechte weg trachtte te vinden. De bemanning van de sur veillancewagen hield de bestuurder staande en liet hem blazen. De man, de 48-jarige G.N. uit West-Duitsland, weigerde echter de bloedproef te on dergaan, wat hem op nog eens een pro ces-verbaal kwam te staan. I k IVIIW4 SWEDISH DESIGN MODE Alleen donderdag Alleen donderdag 100 gram Alleen donderdag 2 kilo voor Als na een vakantie- of ziekteperiode het leven weer beslag op je legt, kan zo maar de vraag naar de zin van dit alles uit de lucht vallen. Soms in de vorm van de te veel gebruikte en daardoor in bete kenis helaas sterk ingeboete kreetwaar zijn we mee bezig?' Wie zich op zo'n moment serieus afvraagt wat het doel is waar hij naar streeft, is daar wellicht niet direkt mee klaar. Als we daarentegen eerst nagaan waarmee we onze tijd doorbrengen - en dat kan toch veelzeg gend zijn - dan moeten we daar heel wat gemakkerlijker uit kunnen komen. Het is niet helemaal eerlijk om te stellen dat de slaap dan wel verdacht hoge ogen gooit, noch dat geld de belangrijkste drijfveer zou zijn. Immers, een groot deel van de tijd besteden we om slapend uit te rusten en als we wakker zijn om niet van honger om te komen. De zaak krijgt een heel ander aanzien als we niet tijdig inzien dat geld een hard drug is waar je nooit genoeg van krijgt. Het zoe ken van roem en eer is al even weinig duurzaam. In een tijd waar de gebeurte nissen zo razendsnel op elkaar volgen, verdwijnen zelfs beroemdheden in korte tijd in de vergetelheid. Een standbeeld wil wel eens helpen, maar de honden pissen tegen je sokkel en de vogels schij- ten op je kop. Onderzoek heeft aangetoond dat ge zondheid zeer hoog scoort in de waarde ring. Niet voor niets werd onlangs een 'club van 100'opgericht. Bestemd voor mensen met het vaste voornemen om honderd jaar te worden. Aspirant hon derjarigen worden geacht elke dag be wust met hun lichaam en hun gezond heid bezig te zijn. Wie daar zo onevenre dig veel tijd in stopt moet welhaast aan zijn doel voorbij schieten. Het was toch de bedoeling dat we in de ons toegeme ten tijd elkaar gewoon maar een beetje gelukkig proberen te maken? Niemand zal ontkennen dat het de moeite waard is om juist daarin tijd en energie te steken. Gelukkig zijn geluk- bevorderende zaken voor geld noch goede woorden te koop. Geluk, waar angst en onzekerheid in wegsmelten, is uitsluitend weggelegd voor hen die druk bezig zijn om het wonder van de liefde uit te delen. Zo nu en dan moeten we ons toch maar de vraag voorleggen 'waar we mee bezig zijn. Bij een inbraak in een boetiek aan de Zuidpromenade heeft de dader o.m. 69 quartz-horloges buitgemaakt, alsmede een hoveelheid kleine sieraden en een geldbedrag van 50 gulden. Om binnen te komen bleek hij een ruit naast de voordeur te hebben vernield. H.V. uit Soest deed aangifte bij de politie. De politie zag vrijdagavond op een par keerplaats aan de Johannes Poststraat een jongeman rommelen bij een auto. Bij zijn aanhouding bleek het te gaan om de 17-jarige F.S. uit Soest. Hij werd verhoord en ingesloten en kreeg een proces-verbaal wegens poging tot dief stal. Burgemeester en Wethouders hebben besloten bij de Krekel vijf extra par keerplaatsen aan te leggen. Enige tijd geleden hebben bewoners van de Kre kel daarom verzocht. Ter plaatse is door de werkgroep verkeer een onder zoek irigegesteld naar de parkeerbezet- ting. Hoewel er over de hele buurt ge meten geen sprake is van een tekort aan parkeerplaatsen, is de parkeercapaci- teit bij het begin van de Krekel inder daad aan de krappe kant. Hierdoor ont staan relatief grote loopafstanden. Nieuw voor Soest. Een royaal assortiment herenmode van nivo. in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033-18747

Soester Courant | 1986 | | pagina 1