Plan tot sluiting beiaardenoorden moet snel van tafel ion buis baarn Wie een nieuwe kleurentv koopt wil er vast wel uit een stuk of kunnen kiezen! ■■■■1 mm Hoorzitting loopt uit op indrukwekkend protest ~1 Alü Jfi WOENSDAG 8 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Derde-Wereldgroep heeft 'goedepapieren' Commissie ABZ merendeels positief over voorstellen ontwikkelingssamenwerking hp tm 1 DE TOP-VEERTIGTN KLEURENTV'S STAAT BIJ DE GOUDEN SNAAR! 7IJ1UUu::1Irnnlnnnr. D Jnnn nnn I I rv I Onmenselijk, oneerlijk, onvoorstelbaar, onaanvaardbaar en in elk geval onhaal baar. In alle toonaarden hebben vertegenwoordigers van de bedreigde bejaar denoorden in het noord-oostelijk deel van de provincie Utrecht vorige week vrij dag hun mondeling protest laten horen tegen de zeer omstreden bezuinigings plannen van het provinciebestuur, waarover in Amersfoort een massaal bezochte hoorzitting werd gehouden. Ook namens de gemeentebesturen en tal van andere instellingen werd het plan onder vuur genomen. De bijeenkomst in de Amersfoortse missie Volksgezondheid voor, "en Drietand werd door een dikke 500 breng snel de rust terug die voor de op- mensen bijgewoond en verliep in een sfeer van soms heftige emoties. Het provinciebestuur is in de afgelopen we ken al overspoeld met bezwaarschrif ten; tijdens de hoorzitting namen velen de gelegenheid te baat om hun bezwa ren nog eens mondeling toe te lichten. Dat dat in veel gevallen neerkwam op een herhaling van argumenten deed nauwelijks afbreuk aan de omvang en de hevigheid van het protest, dat bo vendien nog eens vorm had gekregen in "welsprekende" spandoeken. Sprekers uit Amersfoort, Baarn, Hoog land, Hooglanderveen en Soest zorg den ervoor dat de bijeenkomst, waar voor in beginsel één uur was uitgetrok ken, aanzienlijk langer duurde. De Soester afgevaardigden moesten dan ook lang geduld oefenen, want hun spreektijd stond aan het eind van de vergadering gepland. Zo konden ze in elk geval vernemen dat het sluitings plan - waardoorin onze gemeente Mo lenschot dreigt te worden opgeofferd - ook in de andere plaatsen op breed ver zet stuit. Wethouder Frans Kingma was de eerste spreker uit Soest en hekelde opnieuw de grote mate van onzorgvuldigheid die de provincie bij het lanceren van het plan aan de dag heeft gelegd. "Laat Ge deputeerde Staten hun huiswerk over doen en de sluiting van Molenschot van tafel halen," hield hij de aandachtig luisterende leden van de Statencom- bouw van een goed ouderenbeleid es sentieel is." Doodsangst Molenschot-voorzitter P. de Leede sprak namens een groot aantal Soester instellingen, die alle op een of andere wijze betrokken zijn bij Molenschot. Hij schetste de enorme problemen die ge paard zullen gaan met sluiting van Mo lenschot en bestreed ook de gegevens van de provincie, waarop de plannen zijn gebaseerd. "Door dit plan is een on verantwoorde onrust - zeg maar gerust: doodsangst - ontstaan bij veel van onze hoogebejaarde bewoners." Hij stelde bovendien vast dat de plannen niet meer kunnen rekenen op voldoende politieke steun in de Staten. "U kunt dan ook snel een beslissing nemen, vol gende week al. Wij verwachten uw brief met de mededeling dat u het plan in trekt tegen 11 oktober 1986!" Mevrouw C. A. Kaal, de 91-jarige voor zitter van de bewonerscommissie van Molenschot, hield evenals in de ge meenteraadsvergadering van septem ber j.1. een imponerend betoog, waarin zij eens te meer duidelijk maakte dat sluiting vah het Soester bejaardencen trum "een grote ramp" zou zijn. Vol gens haar zou het de dood van veel be woners verhaasten als zij op hoge leef tijd nog naar een ander tehuis, mogelijk in een andere plaats, zouden moeten verhuizen. "Beseft u wel wat u ons aan doet?" hield ze de statenleden voor. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 "Allemaal ouwe koek." Dat harde oordeel velde WD-fractievoorzitter Bert Krijger maandagavond over de notitie over ontwikkelingssamenwer king, die in de commissie ABZ werd besproken. Belangrijkste punt daarin is de instelling van een werkgroep, sa mengesteld uit groepen die nu al aktief zijn op dit gebied, om zich te buigen over mogeUjkheden voor een geza menlijke, door de gemeente gesteunde aanpak. Volgens Krijger gaat zo'n werkgroep waarschijnlijk "opnieuw het wiel uitvinden, dat dan ook nog vierkant is. Daardoor zal de zaak niet gaan rollen." Volgens hem bevatte de notitie ook een opsomming van slechte voorbeelden uit andere gemeenten en hij vreesde ook dat de gemeente onvermijdelijk de rol van het particulier initiatief zou gaan overnemen. Tenslotte vond hij dat één groep in Soest er "maar bekaaid af kwam" de Derde-Wereldgroep, die juist de steun van de gemeente verdient (ook al omdat de opzet daarvan zelfs in VVD-kring had geleid tot "anders den ken"). Jan Visser wees erop dat de Derde-We reldgroep juist bijzonder tevreden is met het rapport en zelfs "zeer verrast" was over de voorstellen die erin staan. Hij vond dat de werkgroep maar zo snel mogelijk aan het werk zou moeten gaan. Ook Adriaan Pothuizen (D66) was te vreden over de "werkbare aanzetten" in de notitie. Hij drong erop aan de Der de-Wereldgroep niet te vergeten, waar de plaatselijke politiek volgens hem "vrijwel helemaal achterstaat". Raymond van Gelder (PvdA) had de indruk dat de Derde-Wereldgroep al min of meer het "overkoepelende" ka rakter heeft dat het College voor ogen staat. "Misschien is het toch doelmati ger dit bestaande platform te verstevi gen?" Ans Greefhorst (CDA) had wat moeite met het "vastleggen" van de bedragen die de gemeente eventueel beschikbaar gaat stellen. "Dan loop je het risico dat dat als een afkoopsom gaat werken en niemand zich meer bijzonder hoeft in te spannen. Bewustwording bevorderen moet het belangrijkste uitgangspunt zijn." A|leen Wiebe Meilof (GPV) bleek fun damentele bezwaren te hebben tegen een aantal onderdelen van de notitie. Niet aan beginnen "Ontwikkelingssamenwerking is zo be langrijk dat wij er als gemeente beter niet aan kunnen beginnen." Hij vroeg zich af wie er eigenlijk bewust gemaakt moesten worden: "De gemeenschap is al bewust," liet hij weten, onder verwij zing naar de talrijke initiatieven in lan delijk verband waaraan Soesters mee werken of bijdragen. Hij vond het "al gemeen neutraal karakter" van de beoogde werkgroep beledigend voor mensen die vanuit een godsdienstige binding werkzaam zijn op dit gebied en informeerde of de "uitstraling" van het Rwanda-project van de Derde-We reldgroep eigenlijk ooit wel eens beke ken was. Neks Blommers (VVD) wilde tenslotte weten wat er gaat gebeuren als er meer dan een groep ontstaat die aan de ge meentelijke criteria vold<?et. "Daar hebt u geen rekening mee gehouden." Burgemeester Scholten - portefeuille houder van Ontwikkelingssamenwer king - maakte duidelijk dat de gemeente de rol van het particulier initiatief niet zal overnemen, maar slechts de stimu lansen zal geven die in het vooruitzicht zijn gesteld. Over de Derde-Wereld groep merkte hij op dat hij zeker niet wilde uitsluiten dat deze organisatie straks de rol gaat vervullen die het ge meentebestuur voor ogen staat. "Maar dat moeten zij dan zeggen, niet wij." Bovendien, aldus de burgemeester, zijn er naast de Derde-Wereldgroep ook andere organisaties aktief, die ook hun kansen moeten krijgen. De kritiek van Bert Krijger weerlegde hij met de opmerking dat de notitie nu eenmaal niet in de eerste plaats voor de WD-fractievoorzitter was geschreven. Over de financiële aspecten - met name de eventuele "verdubbeling" van het bedrag dat door de bevolking wordt op gebracht - viel volgens hem nog niet veel concreets te zeggen. "Dat moet be spreekbaar zijn." De notitie wordt voorlopig alleen ge bruikt om het gesprek met de "geïnte- resseerdengroep" aan te gaan en wordt pas in een later stadium al dan niet .goedgekeurd als beleidsstuk van de ge meente. Wethouder Frans Kingma aan het woord tijdens de hoorzitting. "Veel ouderen hebben bij ons, vaak na veel verdriet en strijd, eindelijk hun 'thuis' gevonden. Is het niet misdadig om hen dat nu weer af te nemen?" Me vrouw Kaals bijdrage werd door het pu bliek onderstreept met een ovationeel applaus. Na haar voerde ds. J.C. Greive het woord namens de Raad van Kerken te Soest. Hij constateerde dat de Statenle den in een weinig benijdenswaardige positie verkeerden nu ze door het Rijk gedwongen het snoeimes moeten han teren. "Toch blaffen wij hier niet vooi de verkeerde deur, want die heeft u zelf open gezet," aldus ds. Greive. 'Voordelig' Hij wees erop dat sluiting van Molen schot velen in een niet acceptabele dwangpositie brengt: "Er is een witz die zegt dat je hemelse noch aardse mach ten moet vragen naar de grondslagen van hun raadsbesluiten, maar wij doen dat wél, omdat we in onze somberste ogenblikken wel eens denken dat het lot van oudere mensen ondergeschikt wordt gemaakt aan cijfermatige bere keningen. Recht doen aan mensen gooit kennelijk pas hoge ogen als het ook voordelig is..." De bewoners van Molenschot dreigen tweederangsbur gers te worden, aldus ds. Greive, die bij het doorgaan van de sluiting een terug val in liefdadigheid of een nieuwe af hankelijkheid van de eigen kinderen voorzag. Hij wees er nog pp dat Molen schot bereid is mee te werken aan "reële andere chirurgische ingrepen dan de guillotine". De heer Frans Diks wees tenslotte op een tot dusver nogal onderbelicht as pect van de eventuele sluiting van Mo lenschot, dat in Soest het enige centrum is waar straks ook de bejaard geworden eerste generatie buitenlandse Soesters een plek kunnen vinden. "Er is weinig of geen aandacht voor deze groep, maar er zijn meer gegadigden dan men ver wacht, ook al omdat slechts weinigen terugkeren naar hun land van her komst." Gedeputeerde De Haan, voorzitter van de Statencommissie en indiener van het allerwegen als onzalig bestempelde plan, liet de talrijke protesten enigszins gelaten over zich heen gaan. De bijeen komst werd afgesloten met het over handigen van 20.202 handtekeningen tegen de sluitingsplannen aan de gede puteerde door "Toos van Koos", bij ve len in Eemland bekend via een radiopi raat. De handtekeningen waren tijdens een bliksemaktie verzameld in Amers foort, Nijkerk, Baarn, Leusden, Eem- nes en Soest. "En elke handtekening is een bezwaarschrift!", aldus de indien- ster. Mevrouw Kaal. ifl huur llllllllllll IMB llllllllllll llllllllllll 'sa n III i|j iHlf T ■Hf inn i uil— i ■B llllllllllll llllllllllll— I Steen hof f straat 13a -15, Soest. Telefoon 12132 Bij De Gouden Snaar kunt u uw gang gaan. Daar bent u welkom om maar liefst veertig keer te kijken en te verge lijken. Immers, in de speciaalzaak voor Soest en omstreken zijn alle topmerken vertegenwoordigd. Wat is er zo al te zien: van Philips een groots stuk tech niek met een haarscherp 37 cm beeld en een haarscherpe prijs vanaf f. 695,-. Van dezelfde fabriek uit het zuiden des lands heeft De Gouden Snaar toestellen uit de beroemde Matchline Stereo Serie in huis voor een wel zeer speciale prijs. Vraag er naar en u zult versteld staan. Of het paradepaard van Grundig. Heeft een beeldbuis van 51 cm en is er al vanaf f. 1249,-. En zie de Sony serie vooral niet over het hoofd. KennersJ vinden het beeld van de Black Trinitron het mooiste wat ze ooit hebben gezien. Maar de prijs mag er ook zijn. Zo'n Sony is er al vanaf f. 995,--. Natuurlijk ontbreekt ook Panasonic niet bij De Gouden Snaar. Flat en Square is de lijn van dit topmerk. Voor een toestel met stereo én een 55 cm beeldbuis én tele tekst betaalt u slechts f. 1899,- aan de kassa. En dan de nieuwe aanwinst van JVC. Voor een universele ontvangst, dus ook de AFN zender op Soesterberg pakt deze fraaie JVC-KTV voor de prijs van f. 1095,-. En zo kunnen we nog wel uren doorgaan. Doen we niet, want dan hebt u geen tijd meer over om alle veertig nieuwe kleuren-tv's bij De Gouden Snaar zelf te zien.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9