JOH MFT<n Profiteer van deze feestelijke aanbiedingen I?5 BLOEMEN- HONING BELEGEN KAAS CASHEWNOTEN JAPANSE ZOUTJES ARDENNER WORSTJES \&)J/ f V een doosje JOH. METS LÉONIDAS BONBONS g|g a 250 gram GRATIS! Scholierenenquète: doorsnee-Soester weet niet zo gek veel van plaatselijke historie Burgemeester Scholten bood prins Claus rapport aan over gemeenten en ontwikkelingssamenwerking 14878 Abrikozen kilo4.95 Grote pruimedanten y2kilo3.95 Tuttu frutti extra y2 kilo4.95 Tevens ontvangt iedere 25e cliënt «K» Van Weedestraat 90 - Telefoon 12404 HÉÉL KILO van 11.95 nu OLIJVEN met piment OLIJVEN met knoflook Zwarte OLIJVEN Onduidelijkheid over gemeentewapen Soest 'Mede-verantwoordelijk voor plannen met Molenschot' WD-Soest laat gedeputeerde De Haan duikelen op kandidatenlijst Verkeerslichtinstallatie Dalweg/Beukenlaan PAGINA 10 VOENSDAG 15 OKTOBER 1986 Bij jubileumconferentie in Kontakt der Kontinenten :euken •s ion 120 JAAR JONG Uit onze notenbar Vers gebrande 250 gram 6.25 95 nu Assorti 150 gram 2.95 nu Uit onze zuidvruchtenafdeling Nu erg voordelig: Uit onze vleeswarenafdeling Originele Met en zonder knoflook van 4.95 voor per worstje Uit onze deiicatessenafdeling (koud geslingerd) ^§95 van 3.95 voor per jampot a 450 gram gfa] Deze aanbiedingen zijn geldig tot 29 oktober f t) //I/I U J Sinds 1866 SOESTER COURANT PAGINA 11 Uit onze kaasafdeling Uit onze olijvenbar per 100 gram van 1.95 voor. rigen loud. eer b.v. 0W Soest 1866 -120 jaar -1986 De geschiedenis van vier generaties Mets BONT en LEDERWAREN Laanstraat 35 - Baarn Tel. 02154-1 2726 noodzaak van samenwerking en af stemming tussen alle organisaties op dit gebied en stond nog even stil bij de rol van het rijk in de richting van de ge meenten, om ervoor te zorgen dat het aantal actieve gemeenten bijvoorbeeld stijgt naar 50 procent. "Er is sinds kort een rijkspotje ter ondersteuning van ge meentelijke activiteiten als het gaat om verhoging van onder de plaatselijke be volking ingezamelde gelden. Van de 1 miljoen gulden daarin wordt nog niet veel gebruik gemaakt." Hij pleitte ervoor deze rijksbijdrage-re geling ook open te stellen voor gemeen tebesturen. "De gemeenten zitten fi nancieel zó klem dat een klein steuntje in de rug naast een even grote eigen bij drage nét die stimulans zou kunnen zijn om aan dit goede werk te beginnen." De burgemeester besloot zijn inleiding met de vaststelling dat er, ondanks het feit dat er in Nederland vanwege de be zuinigingen zoveel op het gebied van sociale solidariteit wordt ingeleverd of afgebroken, voor ontwikkelingssamen werking wel kansen en mogelijkheden bestaan: "Ligt hier niet een geweldig al ternatief om de groeiende onverschil ligheid in onze samenleving het hoofd te bieden? In onze oude gemeenten is zeker nog voldoende vitaliteit en gevoel van solidariteit aanwezig om deze nieu we taak tot bloei te brengen." De bekendheid van de bevolking van Soest met haar "eigen" Oudheidka mer is niet overweldigend. Dat ont dekten althans de 18 scholieren van Havo-4 van het Chr. College Ooster- licht uit Nieuwegein, die vorige week in het kader van een in Soest doorge brachte werkweek de straat opgingen om "argeloze" Soesters te ondervra gen op hun kennis van de plaatselijke historie en de instellingen die zich er met zo veel enthousiasme moeite voor geven het verleden van Soest zoveel mogelijk te bewaren: de Oudheidka mer aan de Ferdinand Huycldaan van de Stichting Oud Soest, en de Histori sche Vereniging Soest. Met een vragenlijst ging de Nieuwe- geinse jeugd op stap, vooral in en rond om het winkelcentrum in Soest-Zuid. Op een vraag van wethouder Ries van Logtenstein (met "voorlichting" in z'n portefeuille), die de scholieren later op het gemeentehuis ontving, antwoord den ze dat de interesse die ze voor de Oudheidkamer hadden gepeild niet op merkelijk groot was. Veel vragen op het enquêteformulier bleken te moeilijk, met name die de kennis testten over het verleden. Zo wisten weinigen van het bestaan van be kende Soesters als Jac. van Looy (de schilder) en J.H. Isings (de tekenaar), noch van Jacob van Lennep (de schrij ver) en zijn "Ferdinand Huyck", van Anna Paulowna en van de midde leeuwse kloosters in Soest. Hoe oud Soest precies is, waar de voor historische grafheuvels zijn, wat be doeld wordt met Lang Eind of Kort Eind - de meesten bleven het antwoord De opstelling van Gedeputeerde Staten met betrekking tot het plan op de be jaardenoorden, heeft in de regio Eemland voor de heer De Haan gevolgen ge had. De heer De Haan is mede verantwoordelijk voor de presentatie van de plannen tot sluiting van Molenschot. De ledenvergadering van de WD-Soest heeft dat "gehonoreerd" door hem op een in principe onverkiesbare plaats te zetten, nl. als vijftiende. In Amersfoort werd de heer De Haan zelfs van de WD-lijst geweerd. Verder werd bij he aangeven van een voorkeur voor de plaatsen op de lijst voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten (volgend jaar) mevr. Kort- huis-Elion uit Soest op de tweede plaats gezet. Ook in de regio krijgt zij veel steun voor haar kandidatuur. Ook werd een nieuwe kandidaat uit de regio hoog geplaatst, de heer drs. Boone uit Amersfoort. schuldig, zo bleek uit de opmerkingen van de enquêteurs en enquètrices. Be ter ging het met de vraag hoe de oudste buurt van Soest heet en op de vraag of men bekend is met de Oudheidkamer gaven nogal wat mensen een aarzelend "ja" te horen, al wilde dat bepaald niet zeggen dat ze het Soester "museum" uit eigen aanschouwing kennen. De wethouder op zijn beurt hoopte dat de scholieren een prettige herinnering aan Soest zouden bewaren en gaf de jongelui een pen en een VW-gidsje over Soest. Hij wees erop dat Soest mis schien geen rijk, maar wel een lang ver leden heeft en dat de gebruiksvoorwer pen die nu in de Oudheidkamer worden bewaard in hun tijd net zo modern wa ren als de computer nu. Gemeentewapen Naar aanleiding van de enquêtevraag over het gemeentewapen van Soest is enige onduidelijkheid ontstaan. Velen Wethouder Van Logtenstein "be loonde" de scholieren met een pen en een VVV-boekje over Soest. nemen aan dat een van de attributen die uit de helm boven het wapen steken (derde van links) een polsstok is; ande ren betwisten dat en noemen het een schapenschepje of 'klutenschup", waarmee de herder vroeger kluitjes naar de kudde gooide om de schapen bij elkaar te houden. De Hoge Raad van Adel beschrijft het ding als een polsstok en ook in andere handboeken wordt het als zodanig aangeduid. Overigens is in een van de gebrand schilderde ramen van het gemeentehuis de ploeg uit het gemeentewapen naar rechts gericht, zo is gebleken. In alle an dere gevallen is dat juist andersom. Wethouder Van Logtenstein beloofde vorige week de zaak van het gemeente wapen eens grondig te laten uitzoeken. Vanaf maandag 20 oktober vinden werkzaamheden plaats aan de ver keerslichtinstallatie Beukenlaan/Dal- weg. De werkzaamheden zullen zeker een week duren. De nieuwe installatie zal dezelfde worden zoals die enige tijd geleden geplaatst is aan de Soesterberg- sestraat/Ossendamweg/Vondellaan. Het wordt dus een Verkeersafhankelij- ke installatie. V je, essen en grijs, f 1695,- exclusief t in contanten Burgemeester P. Scholten heeft vorige week in Kontakt der Kontinenten (Soesterberg) het onderzoeksrapport "Gemeenten zonder grenzen" aange- t boden aan prins Clans. Dat gebeurde f tijdens een conferentie over het thema "gemeenten en ontwikkelingssamen werking", die door het jubilerende f centrum werd georganiseerd. Kontakt 1 der Kontinenten vierde vorige week zijn 25-jarig bestaan. De burgemeester van Soest bood het f rapport aan namens de Vereniging van k Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Nationale Commissie Ontwikkelings- f samenwerking (NCO), waarvan de prins tot voor enige tijd voorzitter is ge- weest. Prins Claus maakte in zijn inleiding ("Kanttekeningen bij de gemeentelijke öii^iteiten op het gebied van ontwik- ngssamenwerking") duidelijk dat neenten zich niet zonder deskundige alp moeten begeven op de weg van de Ontwikkelingssamenwerking, omdat anders het gevaar groot is dat initiatie ven op een teleurstelling uitlopen. Hij waarschuwde tegen een onvoorbereide óf niet goed begeleide "ontdekkings reis" van de gemeente naar een ontwik kelingsland. Volgens de prins kunnen gemeentebesturen vooral een positieve rol spelen door kleinschalige particulie re initiatieven vanuit de burgerij te steu nen en in goede banen te helpen leiden. "We moeten voorkomen dat solidari teit de vorm aanneemt van fondsenwer ving voor behoeften die men alleen maar vermoedt, maar in feite nog niet precies kent," aldus prins Claus, die sig naleerde dat het vaak ontbreekt aan een directe band met "de mensen daar ginds". "Door kortsluiting kan een ze kere 'projectdwang' ontstaan: de nood zaak om snel een geschikt bestedings object te vinden omdat anders animo en geduld verloren dreigen te gaan. Die projectdwang - of bestedingsdwang - is niet zelden een van de oorzaken van mislukking en de daaruit voortvloeien de frustraties." De heer Günther Hilliges uit Bremnen hield vervolgens een inleiding waarin hij een uiteenzetting gaf over de erva ringen van deze Duitse stad op het ge bied van ontwikkelingssamenwerking met steden in India en Nicaragua. Soest voorbeeld Burgemeester Scholten merkte in zijn toespraak o.m. op dat Soest kan dienen als een voorbeeld voor wat in het rap port - dat een inventarisatie bevat van gemeentelijke activiteiten op dit terrein naar voren komt. De belangrijkste conclusie uit het rapport is dat er bij ge meenten een sterk groeiende belang stelling bestaat voor ontwikkelingssa menwerking, zoals ook blijkt uit de toe neming van het aantal actieve gemeen ten en de stijging van de gemeentelijke uitgaven op dit gebied, evenals uit het groeiende aantal gemeenten dat in het Collegeprogramma een paragraaf heeft opgenomen over ontwikkelingssamen werking. De heer Scholten illustreerde dat met enkele cijfers. In 1984 waren nog 23 van alle gemeenten actief, in 1986 al 30 waarbij in aanmerking moet worden genomen dat het totale aantal gemeen ten is afgenomen. De uitgaven voor "projectondersteuning" zijn gestegen van 350.000 gulden naar 1.500.000 gulden. Van de 154 gemeenten die actief zijn met voorlichtings- en bewustwordings activiteiten heeft meer dan de helft daarvoor een jaarlijkse begrotingspost gereserveerd, in totaal zo'n 600.000 gulden. Niet minder dan 123 gemeen ten steunen concrete projecten in de Derde Wereld, in meer dan de helft van de gevallen gaat het daarbij om inciden tele steun. Alle actieve gemeenten ge zamenlijk geven om en nabij de drie miljoen gulden per jaar uit. In verband met het 120-jarig bestan van de delicatessen wijnkoperij Joh. Mets, gaan wij terug in de geschiedenis van deze Soester Hofleverancier. In zeven afleveringen passeren vier generaties Mets de revue. Jan, Jan, Joop en Johan, oftewel 1866-1986. Dat is 120 jaar kwaliteit en servie van de boven ste plank op een rij. Een vervolgverhaal. Vandaag deel 4: "Veranderingen' tl fit De burgemeester liet. echter ook de keerzijde van de medaille zien: "Uit het onderzoek blijkt dat in de afgelopen vier jaar 50 gemeenten met ontwikke lingssteun zijn gestopt. Gebeurde dat omdat de steun bewust een beperkte duur zou hebben, mislukte de opzet, of werd juist met succes een kleiner pro ject afgerond?" De heer Scholten be pleitte op dit punt nader onderzoek. Lessen Als belangrijkste lessen die inmiddels zijn geleerd noemde de burgemeester er twee: het centraal stellen van de be hoeften van de "mensen daarginds", en de stimulerende rol die de gemeente zou moeten spelen voor het samenwer kende particulier initatief, in plaats van het werk geheel door ambtenaren te la ten voorbereiden en uitvoeren. "Geef aanvullend ambtelijke hulp, vergader- faciliteit, enig geld om een organisatie op te zetten en stimuleer verder door opbrengsten vanuit de bevolking aan te vullen. Ook in Soest hopen wij succes te hebben vanuit deze twee basisprinci pes." De heer Scholten ging nog in op de Burgemeester Scholten overhandigt prins Claus het rapport. 3?5 DELICATESSEN* WIJNKOPERIJ Twee weken geleden: vertelden wij over de perikelen van de Tweede Wereldoor log. Niet lang na die schrikbarende pe riode komt Johan Mets voor het eerst in dit vervolgverhaal om de hoek kijken. Er staan veranderingen voor de deur. De paplepel. Dit tafelgereedschap heeft een belangrijke rol gespeeld in het leerproces van de huidige Mets. Van jongs af aan loopt 'Joh.' in het spoor van zijn ouders in de zaak mee. In plusfour. De bel aan het einde van de schooldag betekend niet een partij tje voetballen, knikkeren of enig ander kindervermaak. Met zijn zes broertjes en zusjes moet hij werken voor de kost. Meehelpen in de heropbouw van de zaak, die door de omstandigheden in de oorlog toch een gevoelige knauw heeft gedegen, is het parool voor de leden van het gezin Mets aan de Van Weedestraat. Joop Mets is een vooruitstrevend man. Met zijn moderne visie maakt hij zo snel mogelijk gebruik van nieuwe ontwikke lingen. Een beleidsvorm die Johan later van zijn vader zal overnemen. Regeren is vooruitzien, nietwaar. In het jaar waarin hij officieel tot Hofleverancier wordt benoemd, wordt Joop Mets ern stig ziek. Een jaar later, in 1950, over lijdt hij op 53-jarige leeftijd. Mevrouw Mets blijft met zeven kinderen achter en min of meer vanzelfsprekend neemt Jo han Mets de taken van zijn overleden vader over. Om ook vanuit een andere hoek ervaring op te doen verkast hij tij delijk naar een supermarkt in een defti ge Haagse buurt. "Aha", moet de jonge Johan destijds gedacht hebben toen hij voor het eerst bij AH binnenliep. Zijn opgedane indrukken bij deze zaak heb ben hem naar zijn zeggen alleen maar geleerd hoe het niét moet. Gewoon Johan Mets begint in 1958 definitief in de zaak. De start van de vierde genera tie is daarmee een feit. Net als zijn vader wil Johan Mets veranderingen door voeren. Zijn moeder roept zijn daden drang echter een halt toe met het argu ment dat er geen onnodige risico's ge nomen moeten worden. Toch geeft ze niet al te lang daarna het groene licht voor de plannen. Johan Mets, de nieu we eigenaar van de zaak, begint met het uitwerken van zijn in de loop der jaren opgedane ideeën. Een interne verbou wing, wijn en delicatessen zijn de stop woorden in de denkwereld van Mets IV. In een periode van acht jaar maakt hij de zaak weer financieel gezond. Twee jaar voor het honderdjarig bestaan van Joh. Mets wordt de firma nog eens ver eerd met de leveranties aan Drakesteyn. Aan Soestdijk wordt al langer geleverd, en in 1966 mag Johan Mets het Konink lijk wapen met de titel van Hofleveran cier voeren. Op het moment dat Soest aan 33.000 mensen onderdak biedt wordt het ac cent meer en meer op de delicatessen en wijn gelegd. Tijdig ziet Johan Mets in dat een kruidenierszaak op den duur een (te) zware kluif zal hebben aan de supermarkten. Daarom zet hij een streep onder de kenmerkende kruide niersartikelen en geeft hij de voorkeur aan de genoemde specialiteiten. Sinds dien kent de grafiek van de firma Mets een opgaande lijn. Joh. Mets wordt een delicatessen wijnkoperij. Hoewel het karakter van de winkel daarmee een in grijpende verandering doormaakt, blijft de persoonlijke benadering hoog in het vaandel geschreven. Met opzet heeft de Mets-dynastie gekozen voor een spe ciaalzaak, voor een stuk menselijkheid. In 1971 wordt het interieur gewijzigd. Een nog overzichtelijker winkel gaat af op het honderdtienjarig bestaan. Waar van acte in 1976. Door goed in te sprin gen op de sterk gemoderniseerde maat schappij, door de klant waar te geven voor zijn geld, en hem als koning te hel pen heeft Mets de tand des tijds kunnen weerstaan. Mets is en blijft gewoon Mets, gewoon goed dus.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11