Historische optocht 1987 Rode Kruis huldigde jubilerende welfare-vrijwilligsters Provincie onderneemt actie tegen reclameborden TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaanleriwocft WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 15 Bijna vijfhonderd illegale borden in Utrecht PTT-wagen opengebroken Volgende week woensdag promotieavond in Zwaluw" 'De Hi&torUche toc"i representatieve verkoopster (leerling) baam Jan Visser (P.S.) stelt scherpe vragen over Rusland-reisje Plomp en Hilhorst Openbaar fractieberaad 'Progressief Soest' Schoemaker-wedstrijd voor doe-het-zelvers Herfstbloei Zondagmiddagconc- ert van 'Cantate Domino' Gift van Rode Kruis Soest voor El Salvador Schoolruit vernield 'Uitlaatterreinen' voor honden in Soest? Nederlandse christen vrouwenbond Bromfietsters gewond bij aanrijdingen Libris-verhaal-van-de-maand van Hella Haasse Unieke occasionshow van Stam Renault in Baarn Oudheidkamer Soest 'Herfsttooi' Steen door ruit De komende maanden gaat de provin cie Utrecht de eigenaren van illegale borden in gebieden buiten de bebouw de kom sommeren om die borden te verwijderen of er een ontheffing voor aan te vragen. Gebeurt dat niet binnen een bepaalde termijn, dan zal de pro vincie opdracht geven om de borden op kosten van de eigenaar te laten verwij deren. Ook strafrechtelijke maatrege len zijn niet uitgesloten. Uit een onlangs gehouden onderzoek rond reclameborden blijkt dat langs de wegen in de provincie Utrecht bijna zeshonderd reclameborden staan, waarvoor een ontheffing nodig is. Voor het plaatsen van ongeveer vijfhonderd borden heeft de provincie nooit toe stemming verleend of is de ontheffing verstreken. De afgelopen week hebben de eigena ren van borden in de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eem- nes, Leusden, Soest, Renswoude en Woudenberg een aanschrijving van de provincie ontvangen. Binnenkort volgen de overige regio's. De provincie vindt dat veel reclamebor den het landschap ontsieren en acht de tijd rijp om strenger tegen overtreders van de provinciale verordening "be scherming natuur en landschap" op te treden. In die verordening staat, dat het plaatsen van reclame borden in het bui tengebied in principe verboden is. Wil men toch een bord plaatsen, dan dient men een ontheffing bij de provin cie aan te vragen. Bij de beoordeling van een aanvraag wordt gekeken naar de plaats, de vormgeving, de afmetin gen en de kleuren van zo'n bord. Voor borden met bepaalde afmetingen en voor een beperkt aantal doeleinden is geen ontheffing nodig. Nadere inlichtingen over de verorde ning en het aanvragen van ontheffingen kan men verkrijgen bij het provinciale bureau sport, recreatie en natuurbe heer. Het telefoonnummer van het bu reau is 030-582398. Onbekenden hebben in het weekeinde een voorraadwagen van de PTT-tele- foondienst, die in verband met aanleg- werkzaamheden aan de Lisdodde (Overhees) geparkeerd stond, openge broken en een grote hoeveelheid mate riaal over de bouwplaats aldaar ver spreid. Namens de PTT werd bij de po litie aangifte gedaan. 'k Op zaterdag 22 augustus 1987 wordt in Soest een unieke, historische optocht gehouden. Een optocht, die de herinnering aan de historische optocht van 1979 zal doen herleven. Deze keer is de optocht een onderdeel van de fes tiviteiten die in Soest worden georga niseerd in het kader van het Landju weel 1987. Met de optocht op de eer ste dag van al die aktiviteiten wordt het Landjuweel geopend. De Historische Vereniging Soest heeft op verzoek van het Landjuweel-comité, een commissie geformeerd die de orga nisatie van deze optocht op zich heeft genomen. Dat vraagt nu eenmaal veel voorbereiding van de organisatie en de deelnemers. De commissie Historische Optocht is nu zover dat zij deelnemers benadert. In de zomermaanden is de opzet uitgewerkt, een voorlopige route bepaald, een voorlopig reglement op gesteld, aandacht besteed aan adviezen over kleding, etc. Nu is het tijd om 'naar buiten' te komen, om vooral Soester in stellingen en particulieren te stimuleren mee te doen aan dit grootse gebeuren, dat aandacht zal krijgen in binnen- en buitenland. Op woensdag 22 oktober a.s. is er een pfomotie/voorlichtingsavond over de ze optocht. Vanaf 20.00 uur zal in het gebouw van de postduivenvereniging De Zwaluw aan de Schrikslaan aan alle belangstellenden, particulier, vereni ging, instelling en buurtvereniging, in formatie worden gegeven over de opzet van de optocht. Om alvast in de stem ming te komen zullen filmbeelden wor den vertoond van de optocht ter gele genheid van het 950-jarig bestaan van Soest, dat in 1979 werd gevierd. Men zal informatie krijgen over thems'a, kle ding, "spelregels", wedstrijd, etc. Infor matie die uiteraard is bedoeld om zo veel mogelijk deelnemers te krijgen, maar het bijwonen van deze informatie avond verplicht u tot niets. Deelnemers aan de optocht in 1979 hebben te kennen gegeven weer te wil len meedoen. In het organisatiecomité zitten leden die aan de optocht van 1979 hebben meegewerkt. Ervaringen zijn dus gebundeld. Mocht men niet in de gelegenheid zijn deze avond bij te wonen, dan kan men zich voor informatie ook wenden tot de leden van het optochtcomité te weten de heren H. Duit (tel. 14723), B. Krij ger (tel. 16959) en J. van de Putten (18965) of tot het secretariaat dat wordt gevoerd door mw. S. van Doorn (13912/93541) en mw. E. Stolwijk (17113). Het postadres van het secreta riaat is mw. E. Stolwijk, Kruisweg 2, 3764 DD Soest. Met spoed gevraagd, op full-time basis: Niet beneden de 20 jaar Met feeling voor modern-klassieke mode mode en foundation laanstraat 67 02154-15588 Jan Visser, fractievoorzitter van Pro gressief Soest in de gemeenteraad, heeft bij het College van Burgemeester en Wethouders een aantal scherpe vragen ingediend over het reisje naar Rusland dat sportwethouder Plomp (WD) en sportstichtingsvoorzitter Hilhorst on langs hebben gemaakt. De vragen ko men aan de orde tijdens een "interpel latie" in de raadsvergadering van 23 ok tober a.s. en luiden als volgt: 1. Is het juist dat de wethouder van Sportzaken, de heer G. Plomp, en de directeur van de Sportstichting, de heer J. Hilhorst, namens de ge meente Soest, een studiereis heb ben gemaakt van 4 tot en met 11 oktober naar Rusland? 2. Wanneer heeft het Bestuur van de Sportstichting hiervoor toestem ming gegeven en kan ik uit de no tulen van deze vergadering een duidelijk beeld krijgen waarom de ze reis nodig is geweest en wat de motieven waren van de Sportstich ting het verzoek toe te staan? Zo niet, kan de wethouder dit nu mon deling toelichten? 3. Hoeveel heeft de reis precies ge kost en onder welke begrotings post valt dit bedrag? 4. Kan de betrokken wethouder de Raad toelichten met welke op dracht de beide heren op reis zijn gegaan in relatie met bepaalde sportproblemen in Soest, die niet op een andere manier op te lossen waren of met vragen over het Soes ter sportgebeuren waardoor deze buitenlandse reis noodzakelijk was? 5. Met welke ideeën en inzichten zijn de beide heren teruggekomen, die van belang zijn voor een nieuw sportbeleid in Soest? Dit in relatie met het bezoek aan het Centrale Zwembad in Moskou, het Lenin- stadion, het sportmuseum, de Olympische accommodatie, de IJshockeyhal, de Tennishal, en in Leningrad aan het Wielerstadion, het Olympisch Dorp en een Russi sche Sportschool. 6. Wat was de reactie van het College van B. W. toen de wethouder van Sportzaken mededeling deed Jan Visser. van zijn reis naar Rusland op kos ten van de gemeente Soest? Kan de voorzitter van de Raad deze reac tie toelichten? 7. Een vorige keer zijn beide heren naar Canada geweest met dezelfde club. Het rendement van die reis was voor Soest nul komma nul. Wat zijn nu de daadwerkelijke re sultaten van deze Ruslandreis en op welke manier worden die geëf fectueerd? 8. Is de betrokken wethouder bereid een volgende keer zijn reizen naar het buitenland, op kosten van de gemeenschap, van tevoren in de commisies ABZ, Sportzaken en Financiën toe te lichten en om ad vies te vragen? 9. Is het College van B. W. van me ning dat een dergelijke reis in een tijd van bezuinigingen en inkrim ping een luxe is, die we ons als ge meentebestuur niet kunnen per mitteren tegenover al die Soester bergers die in het kader van hun gemeenschapsijver ook wel eens een beroep willen doen op de ge meentekas? 10. Welke voorstellen kunnen wij van het College verwachten om derge lijke verrassingen en incidenten in de toekomst te voorkomen? "Progressief Soest" houdt op maandag avond 20 oktober a;S. haar openbaar fractieberaad onder leiding van P.S.- voorzitter Jan Nuijten. Precies om half acht ontvangen de progressieven als eregast de nieuwe gemeentesecretaris, de heer W. P. de Kam, die komt kennis maken met "Progressief Soest" (PPR, EVP, PSP en Onafhankelijken), die al sinds 1974 deel uit maakt van de Soes ter Gemeenteraad. Daarna buigen om acht uur Leidje To massen, Gerrit Leefland (fractie-assis tent) en Jan Visser zich met hun achter ban over de raadsagenda van deze maand. Alle geïnteresseerde burgers worden in de gelegenheid gesteld hierbij aanwezig te zijn en vragen te stellen. Melanie Stegenga heeft de kleurwed- strijd van Schoemaker gewonnen. De jury beoordeelde haar inzending als de beste van alle ingestuurde kleurplaten. De firma Schoemaker aan de Van Wee- destraat deed haar een walkman van Sony cadeau. Carine Verhoeven won ook een walk man danzij haar tweede plaats. De win naars van de derde tot en met de zesde prijs kregen een Philips radio. De overi ge deelnemers kregen als blijk van waardering een attentie. De uitslag van de kleurwedstrijd van Schoemaker: 1. Melanie Stegenga; 2. Carine Verhoeven; 3. Michel v.d. Wijn- gaart; 4. Yasar Yitsoy; 5. Sandra Geul; 6. Annelieke Druyff. 1(1 IflkW" Erik van Dorresteyn fY medewerker't Vaarderhoogt I standplaats in de halfschaduw wordt door de plant rij kelijk beloond met een prachtige bloei. Een vrij onbe kende vaste plant, een lelieachtige met het uiterlijk van een kleine orchidee, is de Tricyftus, waarvan en kele soorten in omloop zijn. Tricyrtus hirta bloeit het langst door, wel tot in november en is een goede snij bloem. Een oude vertrouwde herfstbloeier is de he melsleutel of Sedum telephium 'Herbstfreude' met zijn paarsrode schermen. Weer een goede snijbloem! De uitgebloeide bloemen blijven stevig op de plant staan en geven s'winters met sneeuw of rijp bedekt nog een extra dimensie aan onze tuin. Niet altijd op de tuincentra voorhanden maar wel zeer de moeite van het zoeken waard is Saxifraga cortusifolia var. fortu- nei of Herfststeenbreek; het is een vaste plant met vle zige bladeren die rond deze tijd in bloei en tot ver in november, een zee van ragfijne witte bloempjes draagt. Een opmerkelijke verschijning in de najaar speriode. Er zijn ook een paar bolgewassen die juist in de herfstperiode gaan bloeien. Meest bekend en ook, zij het vaak met wat moeite redelijk verkrijgbaar, zijn de Herfstcrocus en het Herfsttijloos die voor een goe de bloei al in de nazomer geplant dienen te worden. De Herfstsering of Ceanothus is een kleine struik tot plm. 1 meter met helderrose of lichtblauwe pluimen. De bladverüezende plant bloeit op ééjarig hout dus kan deze het best in het vootjaar krachtig ingesnoeid worden. De blauwe variant heet 'Gloire de Versailles, de rose 'Marie Simon'. Als in november de meeste herfstbloeiers het laten afweten, ontluiken na de blad- val al ras de bloemen van de herfstbloeiende sierkers, Prunus subhirtella, waarvan treurvormen en opgaan de groeiwijzen, witte, rose en rose-rode cultivars in de handel zijn. Een prachtig gewas om de winter mee in te gaan. In de vorige aflevering heb ik de nodige aandacht be steed aan planten met mooie herfstkleuren en bes vruchten. Ditmaal wat aandacht voor echte herfst bloeiers die menig tuin in deze tijd een stuk aantrekke lijker zouden maken. Allereerst stuiten we dan na tuurlijk direct op de heide in tal van rassen. Bijna alle rassen van de struikheide bloeien in deze tijd; maar ook de Ierse heide kan tot aan november haar schoon heid verspreiden. Volgende week wil ik een uitgebreid artikel wijden aan heide- en heideachtigen. Er zijn di verse éénjarigen die vaak in de nazomer/herfst op hun mooist worden, zoals de Gazania, de Fuchsia en de Heliotroop. Naarmate de zon minder kracht krijgt en de dagen korter worden krijgen deze planten het blijk baar meer naar hun zin en floreren geweldig. Als we in de vaste planten gaan rondzien wat typisch herfstbloeiend is blijven we al voor in het alfabet ste ken bij de Aster-familie. Deze herbergt talloze rassen herfstbloeiers variërend in kleur, hoogte en bloem- grootte. Herfstasters hebben in ieder geval allen twee eigenschappen. Het zijn gemakkelijk groeiende plan ten én ze zijn sterk als snijbloem op de vaas. Voor klei ne tuinen zijn rassen van Aster dumoses en A.multi- florus zeer geschikt. Het zijn bossige compacte plan ten met een overdadige bloei. Een ander geslacht van pure herfstbloeiers heet Cumicifuga of zilverkaars. Ook hiervan zijn diverse soorten en rassen in omloop. De bloemen zijn wit aarvormig en bloeien van begin augustus tot ver in november, afhankelijk van de va riëteit. Een opvallend frisse plant in een tijd dat de meeste planten al flink afsterven. Voor een stevige portie herfstbloei wordt ieder jaar weer gezorgd door de herfstanemoon, die eigenlijk veel te weinig wordt aangeplant. In wit, rose en rose-rood verschijnen de bloemen van augustus tot oktober. Een wat beschutte Op zondagmiddag 19 oktober a.s. zal in de kerk van de H. Familie Soest Zuid, Willibrordusstraat 19, om 15.30 uur een concert gegeven worden door het gemengd koor "Cantate Domino". Voor muziekliefhebbers een fijne gele genheid om te komen luisteren naar een boeiend en afwisselend programma. Als gast is op veler verzoek uitgeno digd: Erika Waardenburg, harp. In 1983 was zij reeds in een concert te be luisteren met haar voortreffelijk ge speelde harpsolo. Orgel en begeleiding zullen worden verzorgd door Jacques van de Dool, di rigent van het Stedelijk Orkest te 's Hertogenbosch. De bassolo wordt gezongen door Peter Kooy, die zijn sporen heeft vrediend op nationale en internationale concertpo dia. Verder treedt op het strijkorkest o.l.v. Frank Linschoten. Dit orkest is regel matig te beluisten in de Domkerk te Utrecht. Het koor zal werken zingen van o.a. Bruckner, Fauré en Carissimi. De alge hele leiding berust bij de eminente diri gent: Gert Muts! Laat dit uurtje luistergenot u niet ont gaan! Programma's, tevens bewijs van toegang a 4,- (ter dekking van de on kosten) zijn verkrijgbaar vanaf 15.00 uur aan de kerk. Openbaar fractieberaad D66 Maandag 20 oktober, om 20.00 uur, houdt de werkgroep gemeentepolitiek Soest van D66 haar maandelijks frac tieberaad in het gebouw Gemeentewer ken aan de Lange Brinkweg 77 te Soest. Ter ondersteuning van een fractie standpunt met het oog op de besluitvor ming in de raadsvergadering donderdag 23 okt. a.s., is o.a. discussie te verwach ten over de volgende agenda punten: - De vaststelling van het Hinderwetuit- voeringsprogramma. - Het voorstel tot wijziging van de leges voor hinderwetvergunningen. Ieder die een bepaald punt onder de aandacht wil brengen of besproken wil hebben: graag een telefoontje vooraf naar een van de fractieleden: Adriaan Pothuizen tel. 19628 (Soest), Jan van Esseveld tel. 03463-1710 (Soester- berg). Het bestuur van de Rode Kruis-afde- ling Soest/Soesterberg heeft in het af gelopen weekeinde besloten een be drag van 4000 gulden uit de opbrengst van de laatst gehouden collecte te be stemmen voor leniging van de nood in El Salvador. Daar heeft vorige week een zware aardbeving plaatsgevonden die vooral de hoofdstad San Salvador heeft getroffen en duizenden slachtof fers heeft gemaakt. Het bedrag wordt via het Rode Kruis- hoofdkantoor in Den Haag overge maakt naar het internationale Rode Kruis-centrum in het Zwitserse Genè- ve. Daar wordt zorggedragen voor een passende besteding van het geld. Onbekenden hebben vorige week een ruit van de Prof. Waterinkschool aan de Smitsweg vernield. De schade bedraagt ca. 250 gulden. J.v.d.V. deed aangifte bij de politie. POSTZEGELRUILBEURS A.s. zaterdag 10.00-16.00 uur BDC-kantirie, Birkstraat. Wij staan daar met een stand. Ruime sortering Nederland, FDC, etc. DAVO aanvulling 1986 Nederland reeds nu verkrijgbaar. POSTZEGELHANDEL OVERDUIN Bosstraat 5 - Soest "Van gemeentewege wordt op dit mo ment onderzocht of in de woonwijken meerdere speciale uitlaatterreinen voor honden kunnen worden aange wezen. Dit naar aanleiding van klach ten van ingezetenen van de gemeente die regelmatig geconfronteerd worden met de aanwezigheid van hondepoep op de trottoirs. In de Algemene Verordening Soest staat dat de eigenaar of houder van een hond verplicht is ervoor te zorgen dat het dier aangelijnd op de weg of open bare grond aanwezig is. Verder bepaalt een ander artikel van die verordening dat de begeleider van de hond verplicht is ervoor te zorgen dat de hond geen schade aanricht in parken en plantsoe nen, alsmede op of aan wegen gelegen bloemperken, beplantingen, speelwei den en gazons. Ook is de begeleider van de hond verplicht ervoor te zorgen dat het dier zich niet ontdoet van uitwerp selen op kinderspeelplaatsen of die ge deelten van een weg, die in het bijzon der of mede bestemd zijn voor verkeer van voetgangers. Overtredingen van de hierboven ge noemde verplichtingen zijn strafbare feiten. Indirekt heeft de begeleid(st)er van een hond de verplichting honde poep van zijn/haar hond op de trottoirs op te ruimen. Daarmee kan hij of zij een procesverbaal voorkomen. Juist op het punt van de controle c.q. de opsporing van strafbare feiten doen zich problemen voor. De honden worden dikwijls in de late avonduren (al dan niet aangelijnd) uitgelaten. Op dat tijd stip is het aantal dienstdoende politie agenten onvoldoende om een adequaat opsporingsbeleid te voeren. In de vroe ge ochtend doen zich overeenkomstige problemen voor. Om een oplossing voor de problemen te vinden, wordt een onderzoek ingesteld naar meerdere speciale uitlaatterreinen voor honden. In de loop van volgend jaar hoopt de gemeente het onderzoek voltooid te hebben, zodat problemen worden opgeheven c.q. verminderd. Donderdag j.1. hield de N.C.V.B. afde ling Soestdijk haar maandelijkse bij eenkomst in het gebouw van de Erama- kerk. Als spreker voor het landelijk N.C.V.B.-thema "Arbeid" was Dr. N. Spronk, hoofdbestuurder bij het C.F.O. (C.N. V.) uitgenodigd voor een causerie over: "De toekomst van de mens in zijn arbeid." Na een welkomstwoord van de presi dente mevr. D. Wijmenga, las mevr. J. Toet een gedeelte voor uit Lucas 10 over Maria en Martha, waarna de presi dente in haar meditatie er op wees, dat niet alleen de regering, doch ook de N.C.V.B.-sters evenals Maria en Mar tha de verantwoordelijkheid hebben in de maatschappij om te luisteren, te leren en te dienen. Niet een aktivistisch, doel loos druk bezig zijn alleen is nodig, maar gerichte daden, door het horen en gehoor geven aan Zijn woord. Zo wor den bezige bijen dienende mensen. Onze arbeid moet gericht zijn op het horen van Jezus boodschap, ten dienste van de naaste. De uit dit Evangelie te trekken etische waarden zijn normge vend. Vervolgens werd mevr. A.R v. Schaik- de Bruyne geïnstalleerd als vice-presi- dente. Na een hartelijk applaus werd haar een bloemencorsage opgespeld. Dr. N. Spronk gaf aan, dat wij mogen regeren, overal aankomen en op zijn tijd ook overal afblijven. Rentmeester zijn, rekenschap afleggen. De kerk is sterk beïnvloed door het Griekse (Hellenis tisch) denken met een scheiding van geest en materie. Het evangelie leert echter, dat er èèn opdrachtgever is en ook dat regeren voor dienen staat. Wij zijn pas mens als we èèn zijn met God. In de arbeid moeten de deelnemers voorop stellen eikaars welzijn te bevor deren. Vele vragen kwamen op Dr. N. Spronk af. De algemene indruk was, dat zo'n maatschappelijk onderwerp over ar beid moeilijk is doch zeker de moeite waard voor het aanwezige 60-tal dames om mee naar huis te nemenNa een har telijk applaus voor de spreker werd de avond besloten met een gezang. Bij een ongeval op de Ossendamweg raakte vorige week de 19-jarige mej. Z.v.d.S. uit Soest gewond. Met vermoe delijk een hersenschudding werd ze per ambulance naar Zonnegloren gebracht. Het ongeluk ontstond toen ze met haar bromfiets wilde oversteken naar de Schoutenkampweg. Op dat moment werd ze juist ingehaald door mevrouw H.H. (40) uit Soest, die met haar fiets in de richting Soesterbergsestraat reed. Een botsing bleef niet uit. Een soortgelijk ongeval deed zich even later voor aan de Dalweg, ter hoogte van de zebra bij de Weegbreestraat. Daar wilde J.K. uit Soest (16) met zijn fiets linksaf slaan, toen hij werd inge haald door de bromfietster mej. V. de B. (17) uit Bilthoven. Het meisje viel en klaagde over pijn in hoofd en benen. Ook zij werd voor onderzoek naar Zon negloren gébracht. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de welfare-afdeling van het Rode Kruis Soest/Soesterberg heeft de heer G. Boelhouwer, voorzitter van de plaatse lijke afdeling, drie dames gehuldigd die als vrijwilligsters al tien jaar actief zijn voor het welfare-werk. Uit zijn handen kregen de dames J. Viets-van Beek, N. Ramselaar-Appelhof en S. van Veltho- ven-Henzen een oorkonde en een ere medaille met inscriptie uitgereikt. De heer Boelhouwer onderstreepte de lofwaardige inzet van de dames. In to taal zijn er meer dan dertig vrijwillig sters actief in het welfarewerk in Soest/ Soesterberg en in heel Nederland zijn dat er zo'n 12.000, die gezamenlijk zo'n 38.000 langdurig zieken of hulpbehoe venden "bezig" houden. "U geeft ze het genoegen om te laten zien dat ze nog best iets kunnen, al is het maar bordu ren," aldus de heer Boelhouwer, die overigens vooral het persoonlijke kon- takt tussen deelneemsters en vrijwillig sters onderstreepte. Dat veel vrijwilligsters lange "carrières" Rode-Kruisvoorzitter G. Boelhou wer en de gehuldigde Welfare-mede- werksters. maken in het welfare-werk hing volgens hem ook samen met het verwachtings patroon van de deelneemsters, die im mers altijd rekenen op de trouw van de welfare-dames. Vandaar dat in het "ei senpakket" voor welfare-vrijwilligsters leren omgaan met mensen, luisteren en het overbrengen van een stukje "kun de" zo'n belangrijke plaats innemen, al dus de heer Boelhouwer. Hij bedankte de dames voor hun inzet en sprak de hoop uit dat zij nog veel lan ger doende zouden blijven. Namens het hoofdbestuur overhandigde hij hen vervolgens de oorkonde en speldde hij hen de onderscheiding op. Een gul ap plaus onderstreepte de waardering van de overige welfare-dames. De leidster van de welfare-afdeling, mevrouw T. Vortrefflich, voegde daaraan nog een geschenk namens het bestuur toe. Onlangs verscheen deel 6 uit de serie Libris-Verhaal-van-de-maand: "Be richten van het Blauwe Huis" van Hella S. Haasse. Hella Haasse (Jakarta, Bata via, 2 februari 1918) werd in brede kring bekend met de op jeugdherinne ringen gebaseerde novelle "Oeroeg" (boekenweekgeschenk 1948). Haar werk kenmerkt zich door een ver wevenheid van karakters. Nooit is er een centrale ik-figuur. De lezer merkt aan de personages dat er niet één realiteit is, maar dat er dikwijls diverse realiteiten zijn waarbinnen het leven zich afspeelt. In de eerste helft van haar oeuvre doen haar romans en novellen - met verwij zingen naar de mythologie of geschie denis - romantisch aan. In latere werken komt echter de structuur van de heden daagse werkelijkheid op de voorgrond. Zo ook in "Berichten van het Blauwe Huis", waarin - na een halve eeuw in het buitenland doorgebracht te hebben - de zusters Felicia en Nina voor de duur van één zomer terugkeren naar het huis van hun jeugd. Dit bezoek betekent tevens een afscheid; het huis moet wijken voor service-appartementen en zal worden gesloopt. De komst van de zusters aktiveert laten te spanningen in twee buurgezinnen en door het kontakt met de zusters worden de twee buurvrouwen Wanda en Nora zich bewust van bepaalde ambities en frustraties in hun leven. Het Libris-verhaal-van-de-maand is een nieuwe service van de Libris-boek- handels aan de lezers. Het gepubliceer de fragment is een origineel onversne den gedeelte uit het op stapel staand boek en gratis verkrijgbaar bij boekhan del V.d. Ven, Zuidpromenade. Garage Stam organiseert in het komen de weekeinde een unieke Renault 25- show. Vanuit alle vier de vestigingen: Hilversum, Dronten, Soestdijk en Amersfoort, worden de Renaults 25 naar Baarn gereden. Daar wordt op vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober de show gehouden. Heel bewust wilde Stam deze show van exclusieve occasions (er staan ook en kele andere exclusieve merken) niet in de garage zelf houden. Zo'n auto hoort in een stijlvolle omgeving geshowd te worden. Daarom is het fraai gelegen "Eethuys De Generaal" in Baarn als lokatie uit gekozen. De aangrenzende bossen, die nu op hun mooist zijn, nodigen uit om aansluitend of vooraf een fijne wande ling te maken. Voor de kinderen rijdt er een ouderwetse paardetram, die een leuke tocht maakt door Baarn. Stam weet hoe geliefd de Rei?hult Espa ce en de begeerde sportwagen "Alpi ne" zijn. Daarom staan ze ook op de show: leuk om even in te zitten, of een foto te maken bij zo'n sportief monster. Het is de eerste keer dat er tegelijkertijd zoveel Renault 25 occasions worden geshowd. Stam verwacht er veel van. De mooie herfstdagen en de herfst vakantie nodigen vele mensen uit om er op uit te trekken. Een paar dagen ergens anders heen, een wandeling, een fietstocht. Vooral de herfstkleuren zijn dit jaar erg mooi. Iets wat je ieder jaar opnieuw kan bele ven. De natuur laat zich dan van de mooiste zijde zien. Maar wat heeft dit nu met een Oudheidkamer te maken? Ook in de Oudheidkamer kunnen men sen, die zich hiervoor interesseren, veel genieten. De Oudheidkamer tracht zich ook van zijn beste zijde te laten zien. Indrukken van vroeger weer naar voren te halen, het laten zien van oude ge bruiksvoorwerpen, foto's e.d. Er zijn echter vele dingen om ons heen, die na verloop van jaren verdwijnen, zo als oude gebruiken, ambachten, ge bruiksvoorwerpen, de mensen om ons heen, die er over kunnen vertellen. Dit wordt dan geschiedenis. Een stuk van deze geschiedenis willen we graag bewaren, om er naar te kijken hoe het vroeger was. De Stichting Oud Soest, die de Oud heidkamer beheert wil hier graag een handje bij helpen, d.m.v. het verzame len, opschrijven, tentoonstellen van ou de voorwerpen, gebruiken e.d. Wijt u oude voorwerpen kwijt of in bruikleen geven, dan kunt u hiervoor terecht bij de Oudheidkamer. Kunt u iets vertellen over vroeger, schrijf het op in uw eigen woorden en geef het af bij de Oudheidkamer of stuur het naar Stichting Oud Soest, Na- ssaulaan 31. De Oudheidkamer is te vinden aan de Ferdinand Huycklaan 18, een grote oude boerderij, waarbij u ook het Spreukenhuisje vindt. Openingstijden: zaterdags en zondags van 13.30 to 17.00 uur. Groepen op af spraak. Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een ruit vernield van de woning van de familie R. aan de Den Blieklaan. Er werd een steen door heen gegooid. De bewoner deed aangif te bij de politie. J

Soester Courant | 1986 | | pagina 15