VAKANTIEFOTO'S NABESTELLEN? IN NUKERK:, WINKELEN NOG witnwT! rrci!iimdj«q Verbouwde 'Vrije Teugel' feestelijk heropend j Commissie Minderheden ploetert door waslijst van problemen Ben Nijhuis: 25 jaar vakman Soest 50 jaar geleden 16 oktober 1936 ÏIJDEN mdag bij ons: Negatief vóór 10 uur gebracht zelfde dag foto's klaar! s van oosten fotografie WOENSDAG 15 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 I NIETS IN REKE- ITVERK0CHTIS! M SOEST" oktober .00 uur 'onstraties Reconstructiewerkzaa m- heden Soesterbergsestraat Bespreking werkplan verdaagd naar hedenavond allemaal raet het' 9t u het n optiek, ft. DE 125 NWV WINKELIERS 16 Oktober: Wereldvoedseldag Diefstal uit auto's 199 te Amersfoort arschijnltjkheid het mooist oe- 'rachtenpand van Amersfoort «onderlijk, de renovatiekosten geleden ver boven de nu Qe Recentelijk Is, doorgrond, pand voorzien van een tuin r is door een brug over de der dit pand doorloopt Ind Br, eetkeuken, bijkeuken iet luxe badkamer, wonkamer van 85 m2 met Jliotheek in de vide. 2e Verdie. amers en badkamer. 3e Ver- '75.000,- n2 met ballustrade. Keuken nrichting en marmeren vloer en groot slaapvertrek met mte is echter geschikt voor 3 V -nac 39.000,- AANTJE 2. TEL: 02155-17185 155-13138 "Een fantastische verbetering waar mee de kinderboerderij verschrikke lijk gefeliciteerd mag worden." Zo omschreef welzijnswethouder Frans Kingma (PvdA) zaterdag j.1. de ingrij pende interne verbouwing van "De Vrije Teugel", waarvan de heropening plaatsvond met passend feestgedruis. De wethouder had tevoren de officiële heropening verricht door het openen van de deur, waarvoor hij van Vrije Teugel-voorzitter Jan Fetter eerst de sleutel in ontvangst had genomen. Niet zodra had Kingma de deur los, of twee feeëriek uitgedoste medewerk sters van de kinderboerderij traden te voorschijn met een kooi, waarin zich enkele duiven bevonden. De diertjes werden geacht zelf de vrijheid te kie zen, maar moesten daarbij wel een handje worden geholpen. Enige symbolische overeenkomst met de kinderboerderij was er wel: De Vrije Teugel is enkele jaren geleden maar nauwelijks ontkomen aan de gemeente lijke bezuinigingswoede en moest ook een "handje" worden geholpen om die aanslag op haar vrijheid te overleven. Kingma memoreerde dat nog eens in zijn toespraak in het fraai gerenoveerde inwendige van de kinderboerderij. Hij sprak van een geweldige gedaantever wisseling en een feestelijke gebeurtenis, waarbij hij niet wilde ingaan op de Haagse ontwikkelingen (de aangekon digde bezuinigingen op het sociaal-cul tureel werk). "Laten we die ellende vandaag maar even vergeten..." Kingma illustreerde zijn vreugde met een oud kinderversje over een tove naar, die behalve duifjes, konijntjes en muisjes ook een huisje kon toveren. Hij zag daarin overeenkomsten met kin derboerderij-directeur Leo van den Berg, die hij ook een "tovenaar" noem de. "Hij is de spil waar alles hier om draait; wat hij voor elkaar weet te tove ren is onvoorstelbaar." De wethouder stelde vast dat de ge bruiksmogelijkheden van het Vrije Teugel-complex enorm waren toege nomen, hetgeen blijkt uit het feit dat in tussen ook een peuterspeelzaal, een vo gelvereniging en een biologische tuin er "onderdak" hebben gevonden, alsme de de smlafilmclub Soest. Anders verlopen Voorzitter Jan Fetter hield vervolgens een toespraak waarin hij de blijdschap van het bestuur en de medewerkers on derstreepte. Ook hij stond even stil bij "dat moeilijke moment, vier jaar gele- den, in de historie van de Vrije Teugel" en stelde vast dat de ontwikkelingen ge lukkig geheel anders waren verlopen dan toen werd gevreesd. Ook hij noem de met name Leo van den Berg als de grote motor van de wederopstanding van de kinderboerderij, die met de op bouw van een nieuw programma aan een nieuw, succesvol leven was begon nen. Hoogtepunten daarin vormen het inmiddels traditionele Koninginnedag- feest, de zomerkampen, de biologische tuin, de Jan Klaassen-expositie en an dere zaken. Het "dierengebeuren" is daarbij niet op de achtergrond geraakt, stelde Fetter tevreden vast. Hij kondigde aan dat de kinderboerderij voortaan elke dag ge opend zal zijn, al beperken de georgani seerde programma's zich tot de periode van dinsdag t/m zaterdag. Een van de vaste punten daarin is de theatermiddag (op woensdag). De voorzitter meldde ook dat het "ver jaardag vieren" op de kinderboerderij een steeds populairder activiteit is. Er zijn soms drie verjaardagsfeestjes per dag. Ook voor schoolreisjes blijkt de Vrije Teugel een steeds geliefder doel. Op zijn beurt riep hij Leo van den Berg naar voren, die hij voorzag van een bos bloemen als dank voor al zijn inspan ningen. Geschenkbonnen waren er voor een aantal andere medewerkers tijdens de verbouwing. De heer Den Hoed van de "Vrije Vogels" bood na mens deze vereniging, die sinds vorig jaar gastvrijheid geniet bij de Vrije Teu gel, een klok aan. De opening werd bijgewoond door heel wat belangstellenden, onder wie raads leden, oud-bestuursleden en -mede werkers van de kinderboederij en verte genwoordigers van andere instellingen. Na afloop volgden een toneelstuk en spelletjes voor de jeugd, die ook werd onthaald op pannekoeken, 's Avonds werd er nog flink feestgevierd aan het Vedelaarpad. Bij de heropening van de kinderboer derij verkozen de duiven aanvankelijk - ondanks aandringen van wethouder Kingma - liever hun gevangenschap. De firma V.d. Wakker uit Amersfoort begint maandag 20 oktober met een aantal reconstructiewerkzaamheden op het gedeelte Soesterbergsestraat tussen de Kolonieweg en bij de uitmondingen van de Kolonieweg en Gallenkamp Pelsweg op de Soesterbergsestraat. De werkzaamheden zullen, afhankelijk van het weer, zes weken duren. Begonnen wordt met de uitmonding van de Gallenkamp Pelsweg op de Soesterbergsestraat. Deze zal enigszins anders komen te liggen, waardoor een beter uitzicht ontstaat. Dit werk zal een week duren. Dat betekent dat men tij dens die werkzaamheden niet vanaf de Soesterbergsestraat de Gallenkamp Pelsweg in kan rijden en omgekeerd uit rijden. Bewoners van de Gallenkamp Pelsweg kunnen om hun woning te be reiken die week gebruik maken van de tijdelijk opengestelde inrit vanaf de Birkstraat. Het werk wordt daarna verplaatst naar de Soesterbergsestraat(oneven zijde) waar parkeerhavens komen. Vervol gens worden eveneens parkeerhavens aangelegd aan de zijde Zuidpromenade van de Soesterbergsestraat. Tenslotte zal de in- en uitrit van het parkeerter- rein/Kolonieweg op de Soesterbergse straat verruimd worden. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum hangt een tekening van de totale reconstructiewerkzaamheden. In een uiterst moeizaam verlopen ver gadering heeft de commissie Minder heden zich vorige week beziggehou den met een waslijst van grote en klei ne problemen, die zo veel tijd vergden dat het belangrijkste agendapunt - de bespreking van het conceptwerkplan en het programma 1987 - slechts ge deeltelijk kon worden afgewerkt. Anders dan men wellicht zou vermoe den is de moeizame werkzijze van de commissie niet in de eerste plaats het gevolg van de taaalproblemen, al spe len die uiteraard een belangrijke rol. Ook de communicatie van de commis sie met haar voorzitter en secretaris, resp. de wethouder van Welzijn Frans Kingma en de medewerker van de af deling Welzijn, Andries Schokker, verloopt niet zonder strubbelingen. Dat bleek al bij de behandeling van de notulen, naar aanleiding waarvan moest worden vastgesteld dat sommige dingen door misverstanden of tijdge brek nog niet geregeld waren, dit tot overduidelijke ergernis van de (Neder landse) leden van de commissie. Zo bleek dat de wethouder het in de verga dering van 13 mei al aangekondigde gesprek met de politie over de "tolken telefoon" nog altijd moet gaan voeren en is men sindsdien ook nog geen stap verder met de beloofde aankondigin gen van de vergaderingen in het Turks en Arabisch. Ook "van buiten" stuit men nog regel matig op gebrek aan interesse, wat het functioneren van de commissie be moeilijkt. De Kruisvereniging Soest bij voorbeeld heeft laten weten te weinig tijd te hebben om aan het overleg in de commissie deel te nemen, tenzij er "iets van belang" op de agenda staat. De commissie is algemeen teleurgesteld over deze opstelling, ook al omdat de commissie Gezondheidszorg evenmin de noodzaak ziet van een vertegen woordiging. Incident Bij de rondvraag - een "vroeg" agenda punt - werd door een van de Turkse le den, de heer O. Tekin, aandacht ge vraagd voor het feit dat onbekenden onlangs een niet nader omschreven bord plaatsten bij een pas geopende winkel van een landgenoot aan de Steenhoffstraat, waar bovendien een ruit werd ingegooid. De Turkse ge meenschap heeft dit incident hoog op genomen en gevraagd werd dan ook om maatregelen om dergelijke voorvallen te voorkomen. Voorzitter Kingma maakte duidelijk dat het onbegonnen werk is om dergelijke objecten dag en nacht te bewaken. Sommige leden leg den verband met de bezwaren van om wonenden, die onlangs hebben gepro testeerd omdat men veronderstelde dat er een theehuis zou komen. De heer Ersoy vroeg zich af hoe zou kunnen worden vastgesteld dat de dis criminatie in Soest toeneemt. "Dat kan niet," aldus Kingma, die desgevraagd toegaf dat aan een dergelijke waarne ming slechts een gevoel ten grondslag lag. De commissie besprak o.m. ook het verzoek van de Stichting Jeugdzorg om een subsidie van 550 gulden voor een programma ten behoeve van buiten landse meisjes. De wethouder voelde er weinig voor om dit verzoek nog in be handeling te nemen, gezien het feit dat het maanden geleden al had moeten worden ingediend. De commissie was toen al aangeland bij de bespreking van het werkplan 1987, waarin met name bij het hoofdstuk "huisvesting" nogal wat discussie ont stond over concentratieproblemen. De commissie heeft al laten weten niet erg tevreden te zijn over het verrichte on derzoek in het kader van de Volkshuis vestingsnota. Tot dusver is er nog geen enkele beleidsmaatregel genomen om de spreiding van buitenlanders over de wijken van Soest te bevorderen. "De praktijk is nu eenmaal ingewikkelder dan wij zouden wensen," merkte wet houder Kingma in dat verband op. "Er is nog geen sprake van een echt beleid." Huiver voor huursubsidie Volgens hem neemt de concentratie van buitenlanders, met name op de Eng, ook toe omdat de buitenlanders dat zelf willen, ofschoon het huurver- schil tussen de Eng en het Smitsveen toch gering is en huursubsidie eventuele verschillen kan overbruggen. In de dis cussie die daarop volgde bleek dat veel buitenlanders uiterst huiverig staan te genover de huursubsidieregeling, om dat hen allerlei geluiden bereiken als zou deze regeling spoedig worden op geheven of ingrijpend veranderd, waar door men alsnog met veel te hoge huren zou worden geconfronteerd. De verze kering van de wethouder dat het hier gaat om een wettelijke regeling, waarin in de praktijk slechts marginale veran deringen worden aangebracht, over tuigde sommige leden niet helemaal. Kingma: "In elk geval kan men beter al tijd huursubsidie aanvragen, onder het motto 'meegenomen is meegenomen'. Maar als de huur te laag is bestaat na tuurlijk de kans dat men uit de subsidie regeling valt." Allerwegen werd aange drongen op meer en betere voorlichting op dit punt. Volgens de heer Ersoy voe len overigens de oudere buitenlanders weinig of niets voor spreiding en willen zij, in tegenstelling tot de jongeren, lie ver "bij elkaar" wonen. Diverse leden bleken overigens ervaren te hebben dat het "neerzetten" van zo maar een buitenlands gezin in een wille keurige straat nogal vijandige reacties uitlokt. "Er moet altijd rekening wor den gehouden met reacties; de conse quenties moeten zorgvuldig worden overdacht," aldus de commissie. De wethouder onderstreepte nog dat het de gemeente niet vrijstaat een beleid te voeren waarbij het aantal buitenlan ders in een bepaalde wijk aan een maxi mum wordt gebonden. "De enige mo gelijkheid is dat men zich zo snel moge lijk laat inschrijven als woningzoeken de, al duurt het dan ook nog jaren voor dat men aan de beurt is. V anzelfspr ekendheid De commissie bleek verder o.m. van mening dat voor de gemeentelijke voorlichting aan buitenlanders geen "aparte" functionaris moet worden aangesteld. "Het moet toch een van zelfsprekendheid zijn dat elke afdeling met de bestaande middelen zorgt voor adequate voorlichting," aldus Jos van der Leij. Werkgelegenheid blijkt steeds weer een bijzonder moeilijk punt te zijn. De com missie drong aan op een onderzoek, eventueel via het Arbeidsbureau, naar nadere gegevens. "Als ik een goeie voetballer ben, ben ik niet werkloos," aldus de heer Ersoy. "Maar ik ben toe vallig een arbeider..." Een extra pro bleem is dat veel jongeren via uitzend bureaus aan de slag gaan, waardoor ze de kans op scholing en vast werk laten glippen. De ontwikkelingen bij Vrouwen voor Vrouwen hebben de noodzaak van de aanstelling van een (Turkse) vormings werkster nog duidelijker aangetoond. Vanuit het Turkse comité werd nog eens sterk aangedrongen op de aanstel ling van een opbouwwerker en vanuit het maatschappelijk werk op de aan stelling van een (Turkse) maatschappe lijk werkende. Deze aanbevelingen werden door de commissie overgeno men. Tenslotte ontstond er nog enige discus sie over het sociaal-cultureel werk voor buitenlandse jongeren. Met name Vrouwen voor Vrouwen dringt aan op "specifieke" activiteiten voor deze groep. Volgens de Stichting Jeugdzorg gebeurt er op dat gebied al veel, omdat zowel in de Praatpaal als in het Kruis punt veel buitenlandse jeugd aan de ac tiviteiten deelneemt, waardoor overi gens met de Nederlandse jeugd wel eens moeilijkheden ontstaan. Theo Pa- pilaya van Jeugdzorg liet verder weten dat "specifieke" activiteiten hem strij dig leken met de integratiegedachte. Twijfel Bij anderen leefde nogal wat twijfel over de mate van deskundigheid in de begeleiding van buitenlandse jongeren en over het aandeel van Jeugdzorg in de opvang van buitenlandse kinderen. Kingma liet weten dat er kortelings een gesprek had plaatsgevonden tussen Jeugdzorg en Vrouwen voor Vrouwen om de gezamenlijke problemen onder ogen te zien en naar oplossingen te zoe ken. Gezien de financiële positie van de gemeente leek het hem niet waarschijn lijk dat er een extra beroepskracht kan worden aangetrokken en moet de op lossing vooral komen van herschikking van werkzaamheden etc. Wegens het gevorderde tijdstip werd de vergadering verdaagd naar woensdag 15 oktober, dit onder protest van secre taris Andries Schokker, die vreesde dat het daardoor onmogelijk zou worden het werkplan nog op tijd te verwerken in de stukken voor de begrotingsbehan deling in november. Fietsen, brommers en motoren in deskundige handen "Een fiets is niet duur. Een fiets is het goedkoopste vervoermiddel, dat blijf ik zeggen. Duur is het als je iedere dag met je auto naar je werk in Soesterberg heen en weer rijdt. Bij een fiets hoef je gemiddeld maar 70 gulden per jaar af te schrij ven. Wat stelt dat nou op één week voor. Het kostje niks. Oké, laatje een keer een nieuwe band moeten kopen,maar daar wordt je ook niet arm van". Ben Nijhuis van de rijwiel-, bromfiets- en motorzaak aan de Nieuweweg is na 25 jaar nog steeds dezelfde mening toegeaan over het oerhollandse transportmiddel: de tweewielige benenwagen kan de concurrentie van de auto makkelijk weerstaan vanwege zijn zuinige 'energieverbruik', zijn lage onderhoudskosten en zijn dege lijkheid. Morgen, op donderdag 16 oktober, is de zaak van Ben Nijhuis'op het stuur af' een kwart eenw jong. Een vergelijking met de start in 1961 is niet meer te ma ken. Het moderne bedrijf aan de Nieu weweg heeft veel meer body dan de houten schuur, waarin Ben Nijhuis toentertijd van de ene op de andere dag tussen de fietsen, brommers en later motoren ging zitten. "Eerst zat Dirk Engel erin. Hij had toen een fietsenzaak en een rijschool. Omdat hij zo druk was heeft hij de fietsenzaak te koop aange boden. De rijschool werd later door Los overgenomen. Na een tijdje hebben we er een stukje aangebouwd. Daarna ben ik vijftien jaar met de gemeente bezig geweest voor een bouwvergunning, maar ze willen me geen toestemming geven. Toen bestonden de plannen voor een nieuw winkelcentrum bij de Park- laan nog. In 1970 heb ik daarom de be nedenverdieping van het huisgedeelte bij de zaak getrokken. Toen de plannen van het winkelcentrum niet meer door gingen kreeg ik eindelijk mijn toestem ming om uit te breiden", herinnert Ben Nijhuis zich. Drieelneenhalf jaar gele den werd daarop begonnen met de bouw van een nieuw magazijn en een nieuwe werkplaats. Dit kwam in maart '83 gereed. Leip In de 25 jaar dat Ben Nijhuis met fiet sen, brommers en motoren omgaat, heefi de ontwikkeling in deze branche niet stilgestaan. Nijhuis weet er het zijne van: "De bromfietshandel kende een paar jaar geleden een dieptepunt. Veel handelaren stopte met de verkoop van brommers, maar ik heb ze altijd gehou den, ook de onderdelen. Dat heb ik be wust gedaan. Je moet het zo zien dat als je iets niet meer hebt, dan verkoopje het nooit meer. Anderen stopten, maar ik dacht: die handel trekt over twee, drie jaar weer aan. Als je dan niks hebt moet je alles weer opstarten. De verkoop is weer stijgende". Tegenwoordig kun je van alles op een bromfiets schroeven. De wetten zijn wat dat betreft veran derd. Er bestaat een enorm accessoires- pakket. Dat is duur, maar je hebt jon gens die er leip van zijn." De motorhandel is sterk dalende. Het is eigenlijk geen handel meer, maar een hobby voor de liefhebbers. De BVB (Bijzondere Wetten Belasting) heeft ons zes jaar geleden de nek omge draaid. Er kwam ineens een heffing van twintig procent bovenop. Hoewel we er op landelijk niveau voor gewaarschuwd hebben, heeft het de regering geen geld opgeleverd, want de hele handel is in el kaar gestort." Constant "Ook de verkoopcijfers van de fietsen zijn in de afgelopen jaren teruggelopen, maar dat zit nu weer op een constant peil. In Nederland worden circa negen honderdduizend fietsen per jaar ver kocht. Dat waren er 1,2 miljoen. Dat aantal daalt nu niet meer verder. De grote, goede merken zijn overgebleven. De kleine zijn gesneuveld. Het brengt met zich mee dat de algemene kwaliteit verbeterd is, want er was veel rotzooi bij. De importeurs zijn zelfs blij geweest met die tijdelijke daling", aldus Nijhuis, die al 25 jaar Batavus-fietsen en Hon- da-brommers verkoopt. Hoe zit het overigens met de gang naar de werkplaats waar Ben Nijhuis en zijn zeventienjarige zoon René vakkundig sleutelen? "Er zijn minder handelaren en er vallen nog meer handelaren af. Nog steeds komen de mensen met een lekke band en een kapot licht. Er zijn nu meer fietsen. Vijfentwintig jaar geleden kwamen er hier 's morgens geen hon derden kinderen voorbij op weg naar school. Het percentage mensen dat hier komt voor een reparatie is op het totaal aantal fietsen onveranderd. Er zijn er meer die wél komen, maar er zijn ook meer die niet komen. Dat betekent wel dat er voor de huidige handelaren meer werk is in de werkplaats. De ontwikke ling in de fietsenhandel is de laatste ja ren gigantisch veranderd. Dingen die een paar jaar geleden ondenkbaar wa ren zijn nu wel mogelijk. Die ontwikke ling gaat door, al zie je dat als buiten staander niet. Om alles bij te houden moet je echter heel wat doen." "De mensen die een Cash-and-Carry- fiets voor 250 gulden hebben gekocht en denken dat ze goed zitten, hebben het fout. Het is troep, het zijn slechte fietsen. Neem maar van mij aan dat als meneer Batavus en meneer Gazelle een fiets voor die prijs konden maken, dat m m a KODAK KWAUltm I Soesterbergsestraat 57 Soesterbergsestraat 57, Winkelcentrum Soest Zuid, tel. 02155-13109 De bekende tweewielerzaak aan de Nieuweweg is wijd en zijd in Soest e.o. bekend. ze dat dan wei zouden doen. Maar het kan niet en ze gooien hun naam niet weg voor zo'n prijs. De goede fietsen kosten tussen de 350 en 1000 gulden, maar die slijten de eerste tien, twintig jaar niet als je ze goed onderhoudt. Een goed merk heeft goede spullen. Ze stropen de hele wereld af om zo goed onderhoudt. Een goed werk heeft goede spullen. Ze stro pen de hele wereld af om zo goed moge lijk materiaal te krijgen. Het moet steeds beter. Op kwaliteit bezuinigen ze niet. Dankzij de techniek kan het ook steeds beter, terwijl de prijzen echt niet direct hoeven te>stijgen." Niet duur De zilveren jubilaris gaat deze week zijn klanten betrekken in de viering van het 25-jarig bestaan van zijn zaak. Ben Nij huis zal met voordelige aanbiedingen komen als het gaat om wielreflectoren, die vanaf 1 januari verplicht zijn. De fiets- en regenkleding gaat met tien pro cent korting zijn zaak aan de Nieuwe weg uit, en alle klanten krijgen enkele leuke attenties. Voorts houdt Ben Nij huis op donnderdag 16, vrijdag 17 en zaterdag 18 oktober Open Huis, in zijn onlangs opnieuw ingerichte zaak. De vakman: "De fiets is niet duur. De fiets is het goedkoopste vervoermiddel. Dat blijf ik zeggen." (advertentie) 'Vrede is de vrucht van eerlijk delen' Wereldvoedseldag: het woord alleen weg staat? al geeft een schrijnend gevoel in de maag. Dubbel schrijnend, omdat het geen hongergevoel is zoals duizenden mede-mensen op dit ogenblik hebben, maar omdat je je zo machteloos voelt in een wereld waarin de tegenstellin gen zo groot zijn. De oplossing voor het voedselpro bleem in de wereld lijkt zo simpel: er is een groot deel van de wereldbevol king, dat honger lijdt; er zijn per dag duizenden mensen die van honger om komen. Er is daarentegen een groot deel van de wereldbevolking dat in overvloed leeft; er zijn boterbergen, melkplassen en graan-overschotten. Er hoéft geen honger te zijn als we de optelsom maken van het voedsel in de wereld en dat dan delen door het aantal aard-bewoners. Wat lijkt dan eenvou diger dan eerlijk delen? Maar zoals bij alle grote wereldproble men is de oplossing niet zo simpel. Met optellen en delen komen we er niet uit. Er wordt heel veel incidentele hulp ge geven door de rijke landen aan de hon- ger-gebieden. Maar we weten zo lang zamerhand dat dit geen strukturele aanpak is van het probleem en geen op lossing op lange termijn biedt. Er wordt echter ook lange termijn-hulp gegeven door regeringen en particulie re organisaties. Grootschalig, van land tot land. Kleinschalig door projecten van particuliere organisaties. Vragen Enkele vragen, die steeds weer rijzen bij deze hulp zijn: In hoeverre en waar hel pen we met onze "hulp" juist bepaalde arme groepen van de wal in de sloot? In hoeverre staan de belangen van de ge vende landen uiteindelijk voorop? Komt de grootschalige hulp werkelijk ten goede aan de allerarmsten? Om deze vragen te beantwoorden is het van belang de oorzaken te kennen van de honger en armoede in de verschillen de landen. Hebben ze te maken met te weinig natuurlijke hulpbronnen (grondstoffen), met overbevolking, met klimaat, met te weinig inkomsten uit export, te veel uitgaven voor bewa pening, met een slecht bestuur? Is de economische macht van de rijke landen ook een factor, die oplossingen in de Er is nooit één oorzaak aan te wijzen; het is bijna altijd een heel complex van oorzaken. Zeker is dat het een pro bleem is dat ons éllen aangaat. Het ge voel van machteloosheid mag ons niet verhinderen ons meer bewust temaken van de oorzaken van de scheve verhou dingen in de wereld en ons daarvoor mee-verantwoordelijk te voelen. Naar aanleiding van deze wereldvoed seldag willen Vrouwen voor Vrede Soest bewust bij deze problemen stil staan. Zij hebben, in samenwerking met de Derde-Wereldgroep Soest, een bij eenkomst gepland op 27 oktober 's avonds om 20.00 uur in de Open Hof. Er zal een dia-serie vertoond worden, waarna discussie volgt. Het geheel wordt begeleid door Ria Kok, mede werkster van het IKVOS (Interkerke lijk Vormingswerk voor Ontwikke lingssamenwerking). Vervolgens zal de Derde-Wereldgroep iets vertellen over wat er het afgelopen jaar voor het pro ject Rwanda is tot stand gebracht en wat de plannen zijn voor het volgende pro ject in Tanzania. Het is een open avond. Laat elke Soester, die zich interesseert voor dit onderwerp, komen luisteren en praten en vrienden en kennissen mee nemen. De Soester bevolking heeft zich tot nu toe zeer geïnteresseerd getoond m.b.t. ontwikkelingshulp. De organisatoren verwachten dan ook een grote belang stelling en inbreng voor deze avond. Inlichtingen: Vrouwen voor Vrede (Toos Egmond), tel. 14525; Derde- Wereldgroep Soest (Gep van Bercum), tel. 13772. Uit de auto van H.V. uit Leusden, die aan de Middelwijkstraat stond gepar keerd, is vorige week de autoradio ge stolen. De dief forceerde een van de rui ten. Mevrouw W. van S. uit Soest, die haar auto aan de De Beaufortlaan in Soest- duinen had geparkeerd, ontdekte vori ge week dat een van de portieren was opengebroken. Ze mist een schouder tas met o.a. een portemonnee met ca. 560 gulden en twee giropasjes. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Gemeente-belangen In de laatste en voorlaatste raadsvergadering zijn weer dingen gezegd, die niet getuigen van beleid, noch van een juist inzicht in de taak, die een raadslid heeft. Wij bedoelen daarmede het uitspreken van beschuldigingen of verdenking van ontoelaatbare handelingen. Wij willen niet pleiten voor het bedekken van wat verkeerd is, integendeel, maar dan moet men de feiten met bewijzen kunnen staven. Het zoo klakkeloos uitspreken van een vermoeden, een gerucht over een of ander in een officieele openbare vergadering en dit als een sneeuwbal onder het publiek werpen, doet het gevaar ontstaan van een lawine. In de voorlaatste raadsvergadering deed dit de heer Hilhorst ten opzichte van het misbruik maken van de auto van het Gasbedrijf, en in de laatste vergade ring de heer Thijssen, namens het driemanschap Thijssen, Stroband en Van de Ven met betrekking tot de ontdekking van een zeer ernstig bezwaar, waarvoor men de rekening over '35 niet kon goedkeuren en noodzakelijk een vergade ring van de financieele Commissie moest plaats hebben, teneinde dit ernstig bezwaar onder de oogen te kunnen zien. Dat men bij de ontdekking van een of andere onregelmatigheid dat niet laat passeeren is plicht, maar de wijze, waarop men dit behandelt is niet hetzelfde. Dat men ter bevoegder plaatse een onderzoek instelt en na vaststelling van het feit er dan over spreekt is op zijn plaats, maar geen onrust of verdenkingen op wekken en overgeven aan de fantasie van het publiek. Ingezonden stukken Buiten verantwoording der Redactie Oproep tot steun Medeburgers van Soest, Toen Zondagmiddag de sirene loeide, voor een hooibergbrand bij de fam. Hornsveld aan de Nieuwstraat, zal menigeen van u niet vermoed hebben wat een stukje tragedie hier door het alles vernielende vuur werd voltrokken. De geheele vooraad hooi is óf door het vuur verteerd óf door het bluschwater on bruikbaar geworden. Daar het hooi niet door verzekering was gedekt, en ge zien de omstandigheden waarin dit groote gezin verkeert, hebben ondergetee- kenden een comité gevormd, met het doel, een inzameling in de Gemeeten te houden. Reeds eerder heeft het Nederlandsche volk getoond offers te willen brengen voor medeburgers, die door een ramp waren getroffen. Laten wij hier plaatse lijk de handen ineen slaan en toonen iets voor deze menschen te willen doen. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal U in den loop der week een gewaar merkte lijst worden aangeboden. Geeft allen naar vermogen, want: Kleine waterdropp'len, kleine korlen zand Vormen saam de trotsche zee, en het schoone land. Namens het Comité, J.E. van Breukelen A. van 't Net J. Akkerman R. van Kooi Met vuur gespeeld Zondagmiddag werd de brandweer gealarmeerd te kwart voor twee, omdat brand uitgebroken was in de Nieuwstraat. Politie en brandweer trokken onmiddellijk er op uit en bevonden dat een hooi berg naast de woning aan de Nieuwstraat, in brand stond. De oorzaak was het spelen met vuur door een jongetje van zes jaar. Dit on doordachte spelletje had een groot gevolg, want van het hooi bleek niets meer te redden. De brandweer had er een heel kwarteit mee, daar al het hooi uit el kaar gehaald moest worden. Het hooi was niet verzekerd.

Soester Courant | 1986 | | pagina 9