9f° 45° blouson div. dessins v.a. 129,- lemprijzen a 5995,- 4995,- Meningen van lezers "I 'OudeEnghe TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarcleriwogt te combineren met rokken - pantalons - bermuda's Door zijreflectie op fiets minder doden en gewonden ~~~~^WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 15 'nformatie-avond op 28 oktober ositieve reacties op plannen voor nifestatie Soest 1987 - TEL. 12477 ULL-TIME £HT Èi liegroep 'Betaal wel heil in gesprek Niet Mee' ziet nog met WD Valt Arie uit zijn rol? ANBO vreest sterke stijging premies ziektekostenverzekering voor ouderen W elfare-verkopingen 'Rode Kruis' voor doe-het-zelvcrs mMt> Over heidetuinen, heide en heideachtigen (deel I) SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Motie en Commotie Provincie waarschijnlijk akkoord met groter industrieterrein Soest Bernina 1130 elektronik, een zwitsers precisieprodukt met de technologie van de toekomst Vernielingen Illegaal in Soest Voorlichtingsactie VVN over komende verplichting Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! ■'.'li a b üKwmi'J Marco Sakkers succesvol in 8e Int. Bavaria veldrit AUTOCROSS C.T.S. beëndigt competitiecross 1986 Tennisteam Jac de Bruin wint sponsor-toernooi van de TOSS TENNIS rot dusver hebben 23 ondernemers in Soest positief gereageerd op de plan nen van de Stichting Manifestaties (SMS) voor het houden van een ïenlijke "winkelbeurs", medio nei volgend jaar. Zoals bekend beo- plannen een voortzetting van litie die in 1968 begon met de Wiso-beurs, in 1970 en 1972 door de Sowi-beurzen, later voortgezet onder de naam Manifesta tie) 74, -76 en -78. ^^^Ituur van de SMS is van oordeel lat de tijd weer rijp is voor een dergelij ke töanifestatie. "Na negen jaar moeten srnemers weer gezamenlijk naar luiten," aldus SMS-voorzitter J.H. ens. figustus hebben in totaal 265 on- lernemers in Soest een brief ontvan gen, waarin het bestuur van de stichting zijn plannen aankondigde. Naar aanlei ding daarvan heeft een kleine tien pro cent dus in principe medewerking toe gezegd - een aantal dat voor de SMS voldoende is om de volgende fase in te gaan. Volgens Heerkens hebben de 23 onder nemers (uit 23 verschillende branches - "van banketbakker tot fotograaf toe") zeer positief gereageerd. Het bestuur heeft hen inmiddels schriftelijk uitge nodigd voor een presentatie-avond in restaurant De Soester Duinen op dins dag 28 oktober, aanvang 20.00 uur. Op die avond zal de fa. Deen Partners de mogelijkheden en indelingen van een stand laten zien. Ondernemers, bedrijven, instellingen en sportclubs zijn van harte welkom om zich nader te oriënteren. joedige indienst- I jaar) erkzaamheden in in Soestdijk. ak na 19.00 uur 44846 -zits- en een inatie binnen i nivo wat u terecht 'sme waarmee de 'e keuze uit 8 typen rmgeving laat dit rends. De 'Chantal' bij de tijd. 2-3-Zits ïen 'vleugje deze kombinatie ïen onder de in van de rasechte De gevoelige ■t uitmuntende n dan ook niet van deze neubelgeneratie. n vier soorten inkbare kleuren t, maakt uw 9eid schier laast driezitsbank k maakt de luteuil het stel leet. 2-3-Zits De aktiegroep "Betaal Niet Mee", die uit protest tegen het defensiebeleid een bedrag van 5,72 apart betaalt of wil gaan inhouden op de BTW van de gasrekening en de politieke partijen van Soest heeft benaderd voor een ge sprek) heeft zich niet laten ontmoedi gen door de brief van WD-fractie- voorzitter Bert Krijger. Deze had de aktiegroep laten weten geen bezwaren tegen een gesprek te hebben, maar er weinig resultaat van te venvachten omdat het standpunt van de WD - al- S van bestuur en fractie - toch al BNM-groep heeft Krijger nu laten weien dat ze alsnog haar verzoek hand haaft. Naar aanleiding van Krijgers op merking dat er ook in de WD wel le den te vinden zijn die tegen de kruisra ketten zijn stellen de aktievoerders voor een aantal van die leden aan het gesprek te laten deelnemen. "Zij kunnen dan - om uw brief te citeren - trachten 'beslui ten door overleg om te buigen in de richting die zij willen'." De aktiegroep wil de WD overigens niet vragen een ander standpunt over de ibnisraketten te onderschrijven. "U kiest anders dan wij doen. Wij betreu ren dat, maar hebben dat te respecte ren, zoals u dat met onze visie doet." Democratie Die aktievoerders stemmen in met Krij gers vraag "wie eigenlijk uitmaakt welk besluit het enig juiste is", maar wijzen erop dat het om een andere discussie gaat, "en wel om democratie". Dat is volgens de aktiegroep méér dan een star systeem waarin de meerderheid beslist. "Een goede democratie zoekt naar we gen om, waar mogelijk, rekening te houden met minderheden. Dat is vaak mogelijk zonder dat de meerderheid het eigen standpunt hoeft op te geven. Een goede democratie doet dat ter wille van die minderheid (die wellicht over enkele jaren weer meerderheid is), maar ook uit eigen belang. Want nie mand is erbij gebaat dat minderheden onverschillig worden of in opstand ko men." De aktiegroep handhaaft dan ook haar vraag of de VVD - die op dit ogenblik deel uitmaakt van de meerderheid - be reid is met haar "na te gaan welke mo gelijkheden u hebt om ons tegemoet te komen zonder dat u uwerzijds uw standpunt inzake de plaatsing van kruisraketten opgeeft." Men wijst erop dat in eerdere brieven daartoe al enkele denkrichtingen zijn genoemd, waarvan er één in enkele gemeenten al gereali seerd is: de stichting van een vredes- fonds. De aktiegroep zegt te hopen op een vruchtbaar gesprek met de WD. Kon Marie zijn hand niet vasthouden? Hoewel 'Arie Wandelaar' in de Soester Courant van 15 oktober jl. meer dan één kolom nodig had om zijn kolom te 'vullen,' miste ik de inbreng van zijn zo zeer gewaardeerde Marie. En juist Ma rie is zo in staat een wandelaar tot een afgewogen oordeel te brengen. Want aan afgewogen oordeel is voor een wan delaar binnen handbereik. Immers, een wandelaar loopt de zaken niet snel voorbij, heeft de kans nog eens op te let ten of nog eens achterom te kijken. Nu Arie alleen op pad was, zonder Ma rie om zijn hand vast te houden, loopt hij plotseling heel hard van stapel door uit te halen naar de WD, of naar on dergetekende. Arie weet er ook niet goed weg mee door enerzijds over Beit je te spreken, anderzijds over de WD. Alsof hem niet duidelijk is dat een partij een woordvoerder kan hebben die voor een partij zaken op papier zet die men aan de orde wil stellen. Nu is dat uithalen van iemand die onder eigen naam wellicht nooit enige sympa thie voor de WD zal hebben niet erg. Politiek is ook je nek uitsteken en wel eens heftige reakties krijgen van an dersdenkenden. Daar moet je tegen kunnen. Wel is het jammer dat wel eens 'uitgehaald' wordt zonder dat men ken nis van de feiten neemt. Voor een 'wan delaar' is dat kwalijk. Waarom? Een wandelaar die slechts éénmaal per week hoeft te rapporteren over wat hem is opgevallen, kan alle stukken die van belang zijn tot zijn schikking krijgen. Hij hoeft echt niet alleen af te gaan op wat de kranten in glazen kastjes ophangen. Er was enige tijd geleden - die tijd moet Arie hebben meegemaakt want hij is ouder dan ondergetekende - een 'cou ranten-slogan': De krant is een me neer. Dat was een hele eerlijke slogan, want de krant is een meneer. Een me neer die zijn persoonlijke impressie van een gebeurtenis op papier zet. Als dan een wandelaar voort-dribbelt op wat een indruk was van anderen en ook weer met een dichterlijke vrijheid aan het verklaren of interpreteren slaat, lijkt zijn samenvatting niet meer op het ori gineel. Daarom t.b.v. Arie sluit ik bijgaand de brief in die Arie op grond van "horen BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Dagmenu a f 10,- vanaf 17.00 uur J Donderdag 23 oktober Hondeportie Vrijdag 24 oktober Gebakken schol Maandag 27 oktober Blinde vink Dinsdag 28 oktober Spareribs Woensdag 29 oktober Boerekool met worst Zaterdag en zondag is er geen dagmenu 9 Per 1 januari 1987 zal de prijsmaatre gel, waardoor de verhoging van premies voor ziektekostenverzekeringen door de overheid aan een maximum werd ge bonden, vervallen. Staatssecretaris Evenhuis van het ministerie van Econo mische Zaken heeft dit onlangs bekend gemaakt. Hij is van mening dat op grond van concurrentie-overwegingen de verzekeringsmaatschappijen zullen besluiten tot een aanvaardbare premie ontwikkeling. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, ANBO, vreest echter, dat het gevolg zal zijn dat per 1 januari de pre mies voor ziektekostenverzekeringen voor ouderen sterk verhoogd zullen worden. Een groot aantal verzekerings maatschappijen heeft immers - zij het tevergeefs - bij het ministerie om ont heffing van de prijsmaatregel gevraagd om de premies voor 1986 sterker te mo gen verhogen dan in het algemeen was toegstaan. Mede daarom is volgens de ANBO weinig terughoudendheid bij de premie-vaststelling te verwachten. Veel maatschappijen hebben kortingen voor jongere verzekerden ingevoerd om voor hen aantrekkelijker te zijn. De AN BO is principieel tegenstander van der gelijke afzonderlijke premie-stellingen voor verzekerden op grond van leeftijd. De premies voor oudere verzekerden zijn echter hoog, terwijl er voor ouderen weinig of geen mogelijkheden bestaan om van verzekering te veranderen. Ou deren dreigen daardoor de dupe te wor den van niet-gelimiteerde premie-ver hogingen, aldus de ANBO. De bond vreest op grond van de huidige ontwikkelingen een verdere verwijde ring tussen de premies voor ziektekos ten voor ouderen en jongeren. Het ver zekeringsprincipe - spreiding van het ri sico over een grote groep - wordt daar mee steeds meer geweld aangedaan. De ouderenbond, die circa 170.000 oude ren vertegenwoordigt, heeft er bij de staatssecretaris op aangedrongen on middellijk nieuwe maatregelen te ne men, indien de vrees van de ANBO be waarheid lijkt te worden. Dinsdag 11 november a.s., van 14.00- 16.00 uur, zal er wederom een verko ping plaatsvinden van de door de deel nemers gemaakte artikelen in Honsber- gen. Dinsdag 18 november a.s., eveneens van 14.00-16.00 uur, zal een verkoping gehouden worden in Hoog Soestdijk. De deelneemsters aan de Welfare-bij eenkomsten hebben mooie en bruikba re artikelen gemaakt zoals wandkleden, kledingstukken, borduurwerken, baby artikelen, enz. Van de opbrengst van deze verkopingen kunnen weer nieuwe materialen aangeschaft worden om weer vele deelnemers(-sters) gezellige en nuttige ochtenden en middagen te bezorgen. 7VT ,1 Erik van Dorresteyn ff medewerker 't Vaarderhoogt Het heidebestand heeft de laatste twee winters nogal zwaar te verduren gehad. Langdurige vorstperiodes met veel schrale wind en zon hebben niet alleen bij de zwakke soorten en rassen maar ook bij de normaal goed winterharde planten nogal wat schade aange richt. De hoofdoorzaak moet gezocht worden in het gebrek aan sneeuw als beschermende factor. De sneeuw die normaliter als een deken de planten be schermt tegen de uitdrogende vrieskou bleef weg waar door zelfs veel "in het wild" voorkomende struikheide het afgelopen winter moesten afleggen. Een jammerlij ke zaak, maar wat doen we eraan. Welnu op de eerste plaats kunnen we natuurlijk stellen dat de afgelopen 2 winters, vooral de laatste nogal extreem waren en dat het niet reëel is te veronderstellen dat de komende win ters ook zo zullen zijn. Verder kunnen we indien een dergelijke onbeschermde vriesperiode zich weer voor doet onze planten afdekken met bijvoorbeeld takken, kerstgroen, zodat zon en wind minder vernietigend te werk kunnen gaan. Ook kunnen we met de aanplant enigszins rekening houden met de gevoeligheid van de diverse gewassen en deze niet of in geringe hoeveelhe den toepassen. Helaas behoren vaak deze wat minder sterke planten tot de mooiste! De heidetuin is en blijft toch populair. Dagelijks wor den er in Nederland op de diverse kwekerijen en tuin centra 10 duizenden heideplanten verhandeld, die gro tendeels een vaste plaats krijgt in de particuliere tuin. Een verantwoord aangelegde heidetuin kan ook erg mooi zijn en biedt de eigenaar/verzorger ervan het ge hele jaar door kijkgenot. Niet alleen de juiste planten- keuze is zeer belangrijk voor een tuin waarin 12 maan den per jaar wat te beleven valt, maar ook het lijnenspel en ue eventuele hoogteverschillen van de grond bepa len op de tuin al of niet boeiend is en blijft. Niveauverschillen, indien op een juiste wijze toege past, doen een tuin groter lijken; vaak alleen al omdat niet in ééen oogopslag het geheel te overzien is. We moeten er echter op letten, de hoogteverschillen in de juiste proporties te zien met de beschikbare oppervlak te. In een wijdse tuin hoeft 1-1.5 m. hoogteverschil nog geen probleem te geven, terwijl in een kleine tuin soms 40-50 cm. al als gekunsteld "overkomt." In een heide tuin werken we het liefst met losse lijnen om een na tuurlijk effect te bereiken. De wat slingerende paden kunnen bij uitstek van boomschors gemaakt worden. De grond waaraan we de heide en heideachtigen toe vertrouwen moet een redelijk vochthoudend vermo gen hebben en een niet te vaste structuur bezitten. Maar al te vaak wordt er vanuit gegaan dat heide op de meest zanderige grond gedijt. Zandgrond kunnen we wel op eenvoudige wijze geschikt maken door een flin ke hoeveelheid tuinturf door te werken, waardoor de structuur en vochthoudend vermogen verbeterd wordt. Verder kan gecultiveerde heide best een lichte bemes ting waarderen. Voor het planten werken we daarom een liter gedroogde koemest per m2 door de grond. Heide en heideachtigen zijn er tegenwoordig in een grandioos assortiment waardoor het met wat overleg geen zware opgave is om het jaar rond kleur te verwe zenlijken in de tuin. Vinden we die kleuren niet in bloei dan wel in bessen of bladkleur. Om enig inzicht te ver schaffen in de mogelijkheden die er zijn op het gebied van heide en heideachtigen wil ik in de volgende twee afleveringen systematisch wat grepen doen uit het sor timent. SchmtemakcKj zeggen" heeft bewogen tot zijn uitge breide commentaar. Laat hij er met Ma rie, die hem zo in staat stelt tot een ge nuanceerd oordeel te komen, eens over praten. Laat Arie er dan ook eens met Marie over praten hoe een C-drie kan ont staan met alleen de steun van indertijd Jan Visser? Er was veel meer steun. Ge talsmatig steunt de WD het C-drie-ge- beuren meer dan Jan Visser. Laat Marie er eens over praten hoe De Borg als Dorpshuis werd bedoeld en nu als C-drie verder kan gaan. Met alle gege vens/ feiten op een rijtje kunnen we ver der praten. Zonder garantie dat we het eens worden. Betreur ik de aandacht van Arie Wan delaar? Neen. Arie doet mij wel eens denken aan Wim Kan. Hoewel, Wim Kan deed veel meer humor in zijn vaak zeer rake opmerkingen. Waarom ik toch aan Wim Kan denk? Omdat ieder een die wel eens iets deed, toch ver wachtte door Wim "op de hak" te wor den genomen. Als dat niet gebeurde, was men teleurgesteld. Dus, Arie, be dankt. Bert. Het gebeurt niet vaak dat een motie die het 'niet gehaald heeft' extra aandacht krijgt. De Soester Courant is zo attent geweest in haar editie van 15 oktober j.l. de let terlijke tekst weer te geven van de CDA-motie in de Statenvergadering van juni '86 inzake het ontwerpplan be jaardenoorden. Een motie die geen steun kreeg van de PvdA-PPR, VVD en D'66, maar wel van de SGP, GPV- RPF, PSP en CPN. Dit laatste vermeld voor de goede orde, omdat elders in het blad wordt opgemerkt (verslag forum bijeenkomst VVD) dat alleen het CDA de betreffende motie steunde. De stellingname van het CDA in de sta ten heeft - aldus de Soester Courant - nogal wat reakties opgeroepen en daar bij verwijst zij ook naar mijn opmerkin gen zoals weergegeven in haar editie van 8 oktober j.l. Overigens een inhou delijk juiste weergave van een interview dat enkele dagen eerder had plaatsge vonden. Vooral Mevr. van Stiphout-Croonen- burg heeft er grote moeite mee. Haar reaktie in de Soester Courant van 15 oktober j.l. liegt er niet om, geeft zelfs aanleiding tot het vermoeden dat zij zichzelf niet geheel onder kontrole heeft. Nu overkomt mij dit ook wel eens, maar ik geef daarvan bij voorkeur nimmer blijk in de media. Volgens Mevr. van Stiphout-Croonen- burg worden de lezers van dit blad en ik citeer: 'regelmatig vergast op een aantal emotionele uitlatingen van het CDA- statenlid Jan Zwaanenburg.' In de voorbije vier jaar heeft er twee maal een artikel van mij in de Soester Courant gestaan. Ze hebben op Mevr. van Stiphout-Croonenburg blijkbaar grote indruk gemaakt en dat is nooit weg. Mevrouw van Stiphout-Croonenburg ergert zich vooral aan het feit dat, en ik citeer weer 'Jan Zwaanenburg deel uit maakt van een politieke partij die sinds mensenheugenis de macht uitmaakt in dit land.' Dit is geheel andere koek, tegen die er gernis is slechts één middel opgewas sen, lid worden van het CDA. Natuurlijk zal dit voor Mevr. van Sti phout-Croonenburg wel 'even wennen' zijn, want het CDA dankt haar positie o.m. aan het feit dat zij veel waarde hecht aan overleg en vooral aan luiste ren naar anderen. Als je dat redelijk beheerst, kan je meestal ook voorkomen dat onvol doende doordachte voorstellen en plannen aanleiding geven tot hevige emotionele, ja zelfs pijnlijke momenten bij velen en dat is heel wat anders dan een 'pilatus-syndroom,' waar zij van spreekt. Wie was er ook alweer emotio neel? Gezien het nieuwe collegevoorstel van 7 oktober j.l. was de CDA-motie toch wel de verkregen aandacht waard. J.A. Zwaanenburg Volgens wethouder Plomp van Ruimtelijke Ordening en Economische Za ken zullen Provinciale Staten tegemoet komen aan de wensen van de ge meente Soest voor een uitbreiding van het industrieterrein Nieuwe Gracht met nog eens acht hectare. De wethouder deelde dit maandag mee in de commissievergadering tijdens de begrotingsbesprekingen. Volgens hem bestaat de indruk dat een meerder heid van de Staten zich achter dit door Soest uitgesproken verlangen zal scha ren. De besluitvorming over een en ander vindt in november plaats. Momenteel worden er plannen uitgewerkt voor de uitgifte van het terrein, voor zover daarvoor toestemming bestond van de provincie. De wethouder verwacht dat de koopovereenkomsten voor het eind van het jaar rond zullen zijn. "En dan hebben we ook helemaal geen grond meer ter beschikking." In augustus stelde Fritz Gegauf AG de pers haar nieuwste topmodel voor: de eerste vol elektronische naaimachine van het merk Bernina. Deze nieuwe naaimachine is een toon beeld voor zinvol gebruik van de 2e ge neratie van elektronika. De nuttige- en decoratiesteken laten zich praktisch onbegrensd kombineren. Toch blijft de instelling zo eenvoudig, dat de naaister zonder veel studie met de naaimachine simpel overweg kan. Dat ligt tevens aan de overzichtelijk heid van een bedieningsknoppen. Ie dere steek heeft zijn eigen drukknop en bovendien een afbeelding van de steek. Van de huidige Bernina machines wer den bij de nieuwe ontwikkeling vele de tails overgenomen, die het naaien ver gemakkelijken. Ook de robuustheid van de nieuwe machine sluit aan op de Bernina traditie. De nieuwe Bernina's 1130 worden in de modernste fabriek van huishoud- naaimachines geproduceerd. Met een investering van ca. 50 miljoen gulden heeft Bernina zijn produktielijn volledig geautomatiseerd en is daarmee de toonaangevendste onderneming in de naaimachine-branche. Opvallend van het merk Bernina is dat het nooit mee doet met zogenaamde stuntaanbiedingen dat wil zeggen kor tingen, extreme z.g. inruilprijzen van 600,— of meer. Bernina wordt zo veel verkocht in de wereld dat zij geen behoefte hebben om daarin mee te dóen. Bij de Bernina fa brieken in Zwitserland komt men met heel andere problemen, de fabriek kan nauwelijks aan de vraag voldoen. Wat zijn weerslag heeft op de naaimachine vakhandel die Bernina verkopen en soms met levertijden kampen. De aller nieuwste Bernina type 1130 is te zien en te koop bij Fa. van Huissteden. Vermoedelijk jeugdige onverlaten hebben van de bibliotheek van het cul tureel creatief centrum C-drie een ruit ingegooid. Ook bij de Open Hof wa ren jonge jongens op een dergelijke manier bezig. Op de Schrikslaan werd de antenne van een personenauto gesloopt. Een ruiten wisser moest het ontgelden op de Ei kenlaan, terwijl een inwoner van de Weegbreestraat moest constateren dat zijn postbus kennis had gemaakt met vandalen. De Soester politie heeft een man uit Maleisië aangehouden die illegaal in ons land verbleef. De 26-jarige buiten lander werd op het politiebureau in hechtenis genomen. De man werd aangehouden bij een on enigheid in een woning in Soest-Zuid. Uit een onderzoek bleek dat de Malei- siër geen verblijfsvergunning heeft. De man is ons land inmiddels uitgewezen. Op 1 januari volgend jaar wordt in ons land de zijreflectie voor fietsen ver plicht. Het is de zoveelste maatregel in de Nederlandse fietsgeschiedenis om de zichtbaarheid van de tweewieler in het donker te vergroten. In 1935 werd het witte achterspatbord met een rood achterlicht of een rode reflector voor geschreven (dat spatbord mag tegen woordig ook reflecterend geel zijn). In 1979 volgden de rechthoekige rode reflector achterop en de reflecterende pedalen. Veilig Verkeer Nederland is intussen begonnen met een campagne om het publiek te attenderen op de ko mende zijreflectieverplichting en het nut daarvan. De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft berekend dat de invoering van de al jaren door Veilig Verkeer Nederland gepropageerde zijdelingse reflectie voor fietsen, jaarlijks 80 tot 100 doden en zwaargewonden zal schelen. Cirkels Uit de vele mogelijkheden van zijreflec tie, met de invoering waarvan West- Duitsland en België ons land al enkele jaren geleden voorgingen, heeft de overheid gekozen voor de vorm van wielcirkels, die ongeveer zo groot zijn als de omtrek van het wiel. Deze vorm maakt het in het donker voor andere weggebruikers meteen duidelijk dat zij met een fiets te maken hebben. Anders gezegd: de vorm van cirkels onderstreept de natuurlijke lij nen van de fiets en bevordert zo de her kenbaarheid. Goedgekeurd De verplichte zijreflectie die op 1 janua ri volgend jaar ingaat, geldt voor alle fietsen voor zover ze op de openbare weg worden gebruik. Bij driewielige fietsen of fietsen met een zijspan of aan hangwagen zullen alle wielen voorzien moeten zijn van zijreflectie. Veel nieuwe fietsen zijn al door de fa briek met goedgekeurde reflectie uitge rust. Goedgekeurd wil zeggen dat er op het witte of gele zijreflectiemiddel een keurmerk zit, dat is afgegeven door de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Zij- reflectiemiddelen zonder dat keurmerk voldoen niet aan de wettelijke eisen. Keuze Voor zijreflectie heeft men de keuze uit verscheidene mogelijkheden: reflecterende banden (dit zijn norma le buitenbanden die aan beide zijkanten van een reflecterende strip zijn voor zien); reflecterende velgen (hierop is aan beide kanten een reflecterende strip aangebracht); los te monteren voorzieningen (dit zijn reflecterende middelen die tegen of tussen de spaken gemonteerd moeten worden; zo zijn er o.a. strips die langs de velg tussen de spaken door gevlochten kunnen worden, en wielcirkelreflecto- ren met klemmetjes voor bevestiging aan de spaken). Sommige reflectoren die nu nog wór den gebruikt - bijvoorbeeld de kleine spaakreflectoren - zijn na 1 januari vol gend jaar niet meer toegestaan. Waarschuwing Er zijn fietsbanden in de handel met een gewone witte verfstreep op de zijkan ten. Die strepen zijn niet reflecterend en doen in het donker dan ook helemaal niets. Een echte reflecterende fietsband is te herkennen aan een op beide zijkan ten ingevulcaniseerde gladde strip, die niet wit maar zilvergrijs van kleur moet zijn; er zit bovendien een keurmerk op. Campagne Veilig Verkeer Nederland attendeert tijdens een landelijke voorlichtings campagne fietsers op de komende zijre flectieverplichting. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van radio, televisie en folders. Ook zal op scholen door mid del van een wandkrant aandacht voor zijreflectie worden gevraagd. Ook de plaatselijke afdelingen van Veilig Ver keer Nederland zijn actief. Tijdens de fietskeuringen die zij jaarlijks organise ren om de technische staat van de twee- wielers te verbeteren zal ook worden gewezen op het hoe en waarom van de zijreflectie. De jonge Soester wielrenner Marco Sakkers heeft zondag j.l. met succes deelgenomen aan een veldrit te Lies hout (N.Br.) Op een zwaar parcours met veel loopwerk ging de Soester goed van start, maar kwam bij de eerste ron de pas als 12e door. De zoon van prof Rein Groenendaal nam direct een voorsprong van 40 sec. en wist deze tot het einde te behouden. Marco Sakkers klom geleidelijk op naar de 5e plaats en in een fantastische laat ste ronde wist hij de 3e plaats te pakken en mocht hij op het erepodium de bloe men in ontvangst nemen. De uitslag bij de nieuwelingen werd: 1. Richard Groenendaal, 2. Marcel Alma, 3. Mar co Sakkers. Autocrossteam C.T.S. heeft op zater dag 18 oktober haar laatste cross van dit seizoen verreden. Begonnen werd met de special klasse. Kanshebbers op het kampioenschap waren René Was senaar, Ime Drieenhuizen en Martin Kroon. Ime moest in de tweede manche opge ven omdat zijn differenciale kapot ging. Aalt Pijpers blies in de laatste manche zijn motor op. De grootmeester over de drie manches was dan ook René Wasse naar, die alle drie de manches won. In de finale stonden de 9 snelste van deze dag aan de start. Bijzonder snel van start ging Ge Schimmel. Hij bouwde zijn voorsprong steeds verder uit en won met 150 meter voorsprong. Twee de werd René Wassenaar, derde Anton Daatselaar vierde Frits v.d. Berk en vijf de werd Martin Kroon. Hierna kwam de 1300 cc klasse. Teus Gijzen eerste, tweede was Ton Plekke- poel en derde Marco Gijzen. Na een lange afwezigheid was ook Piet Aurik weer van de partij. Bij de dames was Marretje Kroon de snelste en tweede was Sylvia Hoogenberg. Francis Hes- terman was waarschijnlijk te snel voor deze baan. Zij ging tot twee keer toe in dezelfde bocht de baan uit. Als afsluiter had C.T.S. een monteurscross georga niseerd. Voor het eerst in haar bestaan organi seerde tennispark de TOSS een zoge naamd sponsor-tennistoernooi, dat was bedoeld als afsluiting van het sei zoen 1986. Elk bedrijf dat een rekla- me-aanduiding op het park heeft is sponsor. Er werd per team met 4 heren en 2 da mes deelgenomen in 3 koppels, t.w. 1 heren-dubbel en 2 gemengd-dubbels. De deelnemers werden door de sponsor zelf uitgekozen. Daarbij moest bij voor keur een relatie bestaan met het bedrijf. Om 9.30 uur werd op alle banen gestart bij fantastische weersomstandigheden. Er werd door 16 teams in 4 poules ge streden om het hoogste aantal games. Om 17.00 uur waren na vele zeer span nende partijen de 4 poule-winnaars be kend. In de finale zegevierde tenslotte het team van Jac de Bruin over dat van Phi lip Schaap Holding. De derde prijs ging naar het team van Uniekaas, terwijl het team van Lunch room 't Hoekje vierde werd. Daarna vond onder zeer grote belangstelling de prijsuitreiking plaats. De prijzen waren door de sponsors beschikbaar gesteld.

Soester Courant | 1986 | | pagina 15