a i Gebr. van Woerkom Gebr. van Woerkom TOTALE LEEGVERKOOP Na 1 november Kinderboekenweek-verhalenwedstrijd onthult sluimerende schrijverstalenten in Soest Soest 50 jaar geleden 23 Oktober 1936 *18: WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 19 ECN dicht marktgat in eén jaar Veel respons op testdag garage Nefkens Frank van Minnen schreef mooiste boevenverhaal eerste prijs 'De smokkelaars' tweede prijs 'De boef' derde prijs 'Mijn boevenopa' ATTENTIE!! ATTENTIE!! sluit op 1 november haar deuren op de BIRKSTRAAT 50 te Soest. Daarom houden wij daar een vindt U dan moderne, eiken en klassieke meubelen ONDER ÉÉN DAK op de STEENHOFFSTRAAT 61 - SOEST ,,'n Begrip voor kwaliteit, service en prijs" Birkstraat 50 - Soest (Modern en Manou) Steenhoffstr. 61 - Soest (Klassiek en Eiken) Voorstellingen van de bibliotheek enthousiast ontvangen tekstverwerking? KI/l/IEK De Onthullings-plechtigheid Steeds meer mensen naar Krebbers Jaarsma aan de Van Weedestraat Het gat in de markt dat de heer EJ. Stoelinga in Soest aantrof heeft hij in ëën jaar gedicht. De verkoper in de zaak Krebbers Jaarsma van de ECN-keten aan de Van Weedestraat kan dat ruim twaalf maanden na de vestiging in Soest concluderen. "Je proeft steeds meer dat de mensen onze naam kennen en naar de zaak ko men", licht Stoelinga toe. De 120 vier kante meter verkoopruimte die hij tot zijn beschikking heeft wordt in toene mende mate bezocht, en dat heeft alles te maken met de verscheidenheid in artikelen en de onbescheiden goede kwaliteit daarvan. Het assortiment in het Soester filiaal van ECN wordt gevormd door radio's, televisies, geluidsapparatuur, huishou delijke apparaten (groot en klein), koelkasten, wasmachines, wasautoma ten etc. Aantrekkelijk daarbij zijn de zeer lage prijzen waarmee de heer Stoe linga en zijn personeel de groeiende stroom klanten binden. In ECN zijn alle imerken voorradig en deze gaan te gen de laagste prijzen de deur uit. In dien men hetzelfde artikel elders tegen dezelfde leveringsvoorwaarden op de kop kan tikken, krijgt men bij ECN dit meerbedrag uitgekeerd. Deze formule blijkt bijzonder aan te slaan. Voordeelprijzen Ondanks de reeds lage prijzen wil ECN van tijd tot tijd met opmerkelijke acties van zich doen spreken. Ook de heer Stoelinga, die al 25 jaar in het vak zit, komt regelmatig op de proppen met stuntprijzen. Hifi-audioapparatuur en televisies krijgen binnenkort kortingen van 10 tot 40 procent als visitekaartje, de magnetron kost 499 gulden in plaats van bijna 700 gulden, en de wasdroger gaat omlaag van 549 naar 397 gulden. "Na een jaar in Soest te zijn gevestigd komen meer en meer mensen naar onze zaak aan de Van Weedestraat. De arti kelen staan hier groepsgewijs en over zichtelijk opgesteld. Je ziet gelijk waar je moet zijn. De mensen komen on geacht wat ze kopen bij ons terug. Dat betekent dat ze blij zijn dat ze ons ge vonden hebben", zegt Stoelinga over zijn winkel. De bovenverdieping in Krebbers Jaarsma biedt plaats aan een groot aan tal artikelen, zoals geluidsapparatuur en televisies. In het souterrain staan de wasautomaten en hun familie opge steld. De nazorg die Stoelinga zijn klan ten biedt behelst het bezorgen van de artikelen en zo nodig het installeren daarvan. Dit is allemaal in eigen beheer bij Stoelinga en volgelingen, want voor hem is de klant ook koning als de klant de deur weer uit is. Stoelinga geeft daarnaast ook deskun dige voorlichting over alle artikelen, die in zijn goed ingerichte zaak staan te pronken voor 'een koopje'. "Ons assor timent is enorm uitgebreid. We hebben bijvoorbeeld alleen al zeventien ver schillende stofzuigers. Natuurlijk wil de klant dan worden ingelicht over de mo gelijkheden, de voor- en nadelen en an dere aspecten van een artikel. Wij ne men de tijd om hen de gewenste infor matie zo duidelijk mogelijk te verstrek- De motortest bij automobielbedrijf Henri Nefkens is een groot succes ge worden. Meer dan dertig auto'swerden zaterdag onderworpen aan een condi tie-test met de zogenaamde Sun-tes- ter. Evenals in 1985 kwam de garage aan de Birkstraat met dit initiatief voor Opel-rijders. De gemiddelde kwaliteit van de machinekamers van de wagens was dit keer een stuk hoger dan vorig jaar. Volgens de heer Maris van de Opel-ga- rage is de automobilist meer aandacht aan zijn auto gaan besteden. De grote publiciteit die de zure regen de afgelo pen tijd krijgt is daar debet aan, stelt hij. De motors zijn steeds beter afgesteld. Dit leidt niet alleen tot een zuiniger ben zineverbruik, maar verlaagt tevens in sterke mate het koolmonoxide-gehalte (CO) in de uitlaatgassen. Nadat de door de zure regen aangetaste natuur met de regelmaat van de klok in de actualiteit kwam, zijn de weggebruikers met auto's verantwoordelij ker bezig. Ze laten eer der hun motor nakijken, en dat heeft positieve gevolgen. Een duidelijk voorbeeld daarvan zijn de resultaten van de testdag bij garage Nef kens. De Sun-tester, waarmee de mede werkers van het automobielbedrijf gra tis de conditie van de motors doorlicht ten, leverde optimistische gegevens. De heer Maris: "Het was fantastisch. De belangstelling was minstens zo goed als vorig jaar. We hebben 34 auto's nageke ken, en per auto duurde dat ongeveer twaalf tot dertien minuten. De mensen stonden gapend te kijken hoe de gege vens door de Sun-tester verstrekt wer den." Op zaterdag 15 november houdt garage Nefkens nog een testdag. Dan kunnen eigenaren van andere merken dan Opel hun automotor laten testen. ken. Daarvoor zijn we hier toch", aldus Stoelinga. Tot voor een jaar geleden moesten de ECN-bezoekers uit Soest de gemeente grenzen over om pas in Amersfoort of Hilversum geholpen te kunnen worden. De jonge zaak in Soest, ëën van de ruim zestig vestigingen in Nederland, heeft in het afgelopen jaar in een duidelijke be hoefte voorzien. Het gat in de markt, dat Stoelinga in 1985 aantrof, heeft hij inmiddels gedicht. Het is nu zaak om met zijn zaak te beginnen aan de vor ming van een berg, en dat zal gezien de laatste ontwikkelingen niet een te hoge hindernis voor ECN-er Stoelinga vor- I i Frank van Minnen, (10 jaar), leerling van de KBS Soestdijk, is de winnaar gewor den van de boevenverhalen-wedstrijd die het cultureel creatief centrum C-drie - in samenwerking met de Openbare Bibliotheek Overhees, Boekhandel Van de Ven en de Soester Courant - ter gelegenheid van de kinderboekenweek organi seerde. Zijn verhaal "De smokkelaars" werd door de kinderjury vorige week woensdagmiddag unaniem als het spannendste en duidelijkste verhaal be kroond. Op de tweede en derde plaats eindigden resp. Gerben Bons (9 jaar) van De Bron en Lisette Sulenta (9 jaar) van de Bonifatiusschool met hun verhalen "De boef' en "Mijn boëvehöpa". n""" boevenbende die de koningin wil ont- In de voorafgaande weken hadden maar liefst 91 Soester kinderen in de leeftijd van 9 t/m 13 jaar een boeven- verhaal ingeleverd; wel een bewijs van de in Soest sluimerende schrijverstalen ten .Onder leiding van C-drie-vicevoor- zitter Jan Visser mochten de 13 jeugdi ge schrijvers en schrijfsters die de eind ronde hadden gehaald in de bibliotheek hun verhaal voorlezen. Behalve de drie uiteindelijke prijswinnaars waren dat: Caspar Arnold, Maron Baas, Elisa V.l.n.r. Gerben Bons (2e), Frank van Minnen (le) en Lisette Sulenta (3e). "De smokkelaars" van Frank van Min nen is het verhaal van een jongen die 's nachts aan het strand wordt gevangen genomen door een bende heroïne- smokkelaars, maar handig weet te ont snappen en de politie inschakelt, die Vervolgens de grootste heroïnevangst aller tijden doet. "De Boef' van Gerben Bons speelt zich geheel afin de dierenwereld. Ónder lei ding van de uil weten de dieren de boef- de vos - te pakken te nemen en zo een groot aantal diefstallen op te lossen. i"Mijn boevenopa" van Lisette Sulenta tenslotte is het spannende verhaal van een meisje dat bij toeval ontdekt dat haar eigen opa aanvoerder is van een voeren. Zij wordt meegenomen naar het rovershol maar weet zich met be hulp van een zakmes te bevrijden en de politie te waarschuwen. De drie hoofdprijswinnaars kregen van boekhandel Van de Ven een fraai jeugdboek plus het kinderboekenweek geschenk, uitgereikt door Aijan Bol, die samen met Lisette Hulsbergen en Marlies van Ernst de kindeijury vorm de. Jammer was dat Marlies - die al ziek naar de bibliotheek was gekomen - het halverwege moest laten afweten. De beide andere juryleden stonden voor de niet eenvoudige opgave om uit 13 (eer der door een jury van volwassenen ge selecteerde) boevenverhalen de drie beste te kiezen. Hulsman, Patrick Jacobs, Erla Kand- ziora, Ante Moerkerken, Patricia Oom, Peter Sakkers, Stoffel de Vries en Ing- vild Wareman. Dat gebeurde voor een niet al te kritisch publiek van broertjes en zusjes, vaders en moeders, enkele onderwijzers en an dere belangstellenden, die bijna een uur lang de verhalen aanhoorden. Daarbij werd hun geduld, maar uiteraard vooral dat van de jeugdige auteurs zélf, wel be hoorlijk op de proef gesteld, maar elk verhaal werd beloond met een enthou siast applaus. Na een pauze, waarin de jury het eind oordeel velde en het publiek door de medewerksters van de bibliotheek werd onthaald op een verfrissing, werd de spanning gebroken en konden de win naars hun verdiende prijs in ontvangst nemen, wat ze met zichtbaar genoegen deden. Ook de andere voorlezers kre gen het kinderboekenweekgeschenk van boekhandel Van de Ven. De leden van de kinderjury werden beloond met een boekenbon. Jan Visser kondigde aan dat, gezien het succes en de enthousiaste reacties, de organisatoren volgend jaar zeker op nieuw een verhalenwedstrijd zullen uit schrijven. door Frank van Minnen, 10 jaar, leerling van de KBS Soestdijk e zijn bij de zee en het is nacht. Je oort de golven tegen de kust slaan. De 'genaars van de huisjes hier zijn al naar ~d, want het is ongeveer 1 uur. Het is an ook donker in de huisjes, behalve in xn. De gordijnen zijn wel dicht, maar e kunnen de schaduwen van mensen 'en. Ze zitten aan een tafel en zijn bezig uilen uit dozen te halen en te sorte- n. vind dat toch wel verdacht, dus dat ga c eens van dichtbij bekijken. Ik sluip oorzichtig steeds dichterbij, totdat ik ij het raam ben. Ik wil er door heen kij- en, maar jammer genoeg zijn de gor- ijnen zo goed gesloten dat er haast iets te zien is. peens pakt een man mij van achteren eet. Ik schrik heel erg en kijk om. Daar taat een boom van een kerel met glui- erige ogen en een vieze baard. Hij oudt mij stevig vast, terwijl hij mij ruw 'n de richting van de deur duwt. Binnen 'tten nog twee mannen en die kijken erbaasd op. Eén van de mannen staat p en stapt naar me toe. Ik deins achter- it, maar hij pakt me vast en trekt me mee een kamer in. Zonder een woord te zeggen gaat hij weg en doet de deur op slot. Nu zit ik gevangen. Het is pikdonker en ik zie niets. Ik hoor de mannen praten en één zegt: "Wanneer komt Henk nou met de vrachtwagen, we zitten nu al uren te wachten. Hij zou er toch al lang moeten zijn? Straks staan de smerissen voor de deur en krijgen we de heroïne nooit meer het land uit!" Zo, het zijn dus smokkelaars die me ge vangen hebben genomen. Oh, oh, kon ik de politie nu maar waarschuwen, want die heroïne is een gevaarlijk goed- je! Doordat ik aan de donkerte een beetje gewend raak zie ik in de hoek van de ka mer een bed staan. Ik ga erop zitten om eens goed na te denken. Opeens zie ik boven mijn hoofd de maan verschijnen. Ik kijk eens goed en zie nu ook sterren. Er is dus een raam precies boven het bed! Ik ga op het bed staan en probeer het raam open te krijgen. Na een paar vergeefse pogingen lukt het eindelijk. Piepend gaat het open. Ik hou mijn hart vast, zouden de boeven het gehoord hebben? Nee, ik geloof het niet, want zo te horen zijn ze al half dronken. Het is een hele toer om op het dak te komen, maar na veel inspanning lukt het toch. Voorzichtig kijk ik over de dakgoot en zie een fiets tegen de muur staan. Die heb ik nou net nodig! Ik ga aan de dakgoot hangen en spring zo zacht mogelijk op de grond. Geluk kig staat de fiets niet op slot en kan ik er zó op wegrijden. Ik ben nog maar net weg of ik hoor één van de boeven schreeuwen: "Die dui velse jongen is ontsnapt!" Het wordt een wüde achtervolging. Ik fiets zo hard ik kan, maar de smokkelaars halen me vast en zeker in met hun auto, daar kan geen fiets tegen op. Tenzij... Snel fiets ik een pad op. Aan het eind van het pad is een greppel met een smal plankje er over heen. Met de fiets kom ik gemakkelijk aan de overkant. Maar de boeven zien de greppel te laat en rij den er middenin! Pfff, dat is op het nip pertje! Even verderop is een telefooncel en ik bel snel de politie. Die is er binnen een paar minuten al en kunnen de boeven zo uit de kapotte auto vissen. Met een paar politiemannen ga ik weer terug naar het huisje. Daar is inmiddels de vrachtauto aangekomen en de bestuur der geeft zich maar snel over aan de po litie. Zo zijn dus alle boeven gepakt en de he roïne in beslag genomen. Het blijkt de grootste heroïnevangst aller tijden te zijn! Eind goed al goed. door Gerben Bons, 9 jaar, leerling van De Bron In dierenland wonen alle dieren die je maar bedenken kunt. En er woont ook een boef, maar ze weten nog niet wie de boef is. Misschien is het een vos of een haas ofwel een vlo! Nou, daar ga ik iets over vertellen. Ik begin bij het begin, want er is genoeg papier om op te schrij ven. Er was eens een dorpje in dierenland, waar nooit een avontuur gebeurde. Het dorpje heette Keteldorp. Maar midden in de nacht zag je een zwarte schim lo pen. Hij ging ieder huis binnen en kwam met een volle zak terug. Hij of zij ging op zijn tenen terug naar een geheime plek. Maar waar, dat weet ik niet eens. Toen het weer licht werd kraaide de haan: Kukulekuu! Dan wordt iedereen wakker in dierenland. Toen iedereen ging eten zeiden alle dieren: Wie heeft mijn eten gepikt? Alle vogels zeiden: Wie hebben onze lekkere wormen meegenomen? De eksters zeiden: Wie hebben onze glimmende dingen gepikt? Iedereen praatte door elkaar. Ze wer den boos, heel boos. De eksters zeiden tegen een andere ekster: Jij hebt het ge daan! Nee jij! Iedereen praatte door el kaar heen. De polities in Keteldorp zeiden: Ga al lemaal naar binnen! Iedereen ging naar binnen. Er was niemand meer te zien, alleen de polities. Die gingen samen praten wie al die dingen had gestolen en hoe ze erachter konden komen wie het was. Maar ze wisten niemand die zó iets vreselijks kon doen. Toen werd het nacht in Keteldorp. Toen zag je weer iets lopen in het don ker. Maar de politie sliep toch al, dus kon hij rustig zijn gang gaan. Hij pakte alles wat hij goed kon gebruiken. En toen ging hij weer weg. Maar de uil had hem gezien: het was een vos! De uil ging hem achterna. De vos ging een geheime gang binnen. De uil ging mee met de vos. De vos zag de uil niet. Gelukkig maar, want anders zou de vos de uil opeten. De gang werd pikkedonker. Aan het eind was een kamer. Een kamer net zo als jouw kamer. De deur van de kamer was van ijzer. De vos zei: even kijken of er niemand is. Toen ging de uil snel achter de bank zit ten... Even bleef het heel stil en toen pakte de vos een sleutel en deed de deur open. Er lagen allemaal glinsterende dingen, wormen, eikels en een heleboel dingen meer! Toen pakte de vos een zak met al lemaal spullen erin en deed die erbij. Hij keek op de klok. Half zeven, zei hij, tijd voor een dutje. De uil dacht: Als de vos slaapt, dan pak ik de sleutel en ga naar de dieren, en ik roep ze allemaal bij elkaar. En dan laat ik ze om het hol staan en als hij dan wak ker wordt zal ik tegen alle dieren zeg gen: Allemaal op je hardst schreeuwen! Dan zal de vos naar boven komen en dan zal ik zeggen: Pak hem! Ja, dat zal ik doen. Toen de dieren allemaal om het hol stonden schreeuwden ze zo hard ze konden. Toen zei de uil: Stop! De vos zei: Wat is er aan de hand? Ik ga even kijken... Pak hem! klonk het. En iedereen pakte hem vast en ze zetten hem achter slot en grendel. De uil had de sleutel van de vos nog. Hij maakte de deur open en iedereen pakte wat van hem was. En ze leefden in Ke teldorp allemaal nog lang en gelukkig. En de vos is nooit meer teruggezien. door Lisette Sulenta, 9 jaar, leerling van de St. Bonifaciusschool Het was een leuke dag, want ik zou naar mijn opa gaan. Mijn oma was al lang dood, al zeven jaar. Maar daar moest ik maar niet meer aan denken; dat was een trieste herinnering. Ik weet nog precies hoe mijn oude oma eruit zag: ze had grijs krullend haar, dat ze altijd in een grote knot droeg. Verder had ze nog een klein puntig neusje en ze droeg altijd oude geruite pantoffels, ook op straat. Gek hè? Ondertussen was ik bij mijn opa's huis aangekomen. Ik belde aan, maar er deed niemand open. Ik liep naar de ach tertuin en ging door de achterdeur naar binnen. Er was niemand in de kamer, niemand in de gang, en er was ook nie mand op de w.c. Ik zocht het hele huis door, maar ik kon niemand vinden. Ik was overal geweest, behalve op de zolder. Daar vond ik het een beetje eng. Maar ik ging toch. Er liepen muizen over de treden en één dikke vieze rat kwam dribbelend naar beneden. Toen zag ik allemaal kisten op de voorzolder staan. In die kisten zaten allemaal gewe ren! Geweren? dacht ik bij mezelf. Wat moet mijn eigen lieve opa nou met ge weren? Ik besloot verder te gaan. Toen kwam ik op de grote zolder, daar stonden nóg meer geweren! Ik besloot alles goed te onderzoeken. Toen zag ik in de hoek van de zolder een heel klein nachtkastje staan... Ik hield het niet langer uit, ik móést kij ken! Ik liep naar het kastje en trok het stoffige deurtje open. Er lag niets in, maar toen ik ging zoeken of er nog meer laden of deurtjes in zaten vond ik een klein laadje aan de achterkant! Ik trok het met een ruk open en zag, tot mijn grote verbazing, een briefje liggen. Ik maakte het open en dit stond er: "Ik, opa van Lisette, ben een boef. Iedereen die dit vindt moet de rol van mij overne men als ik dood ben. Wie dat niet doet vind ik heel gemeen." Ik schrok me een hoedje! M...m...mijn lieve o...o...opa, die aardige m...m...man, een b...b...boef? Ik ge loofde mijn oren niet. Maar plotseling hoorde ik iemand de trap op komen. Een zwarte gedaante kwam de zolder op! Ik gaf een ijselijke gil, maar de donkere man sloeg me bewusteloos neer. Er kwamen nog meer mannen om me heen staan en ze gooiden me in een donkere kelder. Toen ik bijkwam zag ik vijf mannen voor me staan. Die gemene lach kwam me bekend voor. O, ik wist het al weer, dat was m'n opa's stem! Die zwarte man vooraan was m'n opa! Ze bonden me vast en namen mij mee naar hun rovershol. Daar gooiden ze mij in een hoek en m'n gemene opa ver telde wat ze gingen doen. Hij vertelde dat ze de koningin gingen ontvoeren. Ze zouden als hulpjes in het paleis gaan werken en 's nachts zouden ze alle schatten meenemen. Zo zou het gebeu ren. Ik zou niet losgekomen zijn als ik m'n zakmes niet had meegenomen. Ze had den alleen m'n polsen vastgebonden, dus kon ik met veel gewurm mijn zak mes toch pakken en de touwtjes door snijden. Ik rende het hol uit en belde de politie op. Ze arresteerden m'n opa en de an dere vier mannen. Zo liep het gelukkig nog goed af, en ik was de held van de In het kader van de kinderboeken week heeft vorige week dinsdag het toneelgezelschap Centrum het toneel stuk "Eeuwig jong" opgevoerd. We gens ruimtegebrek kon de voorstelling niet in de Centrale jeugdbibliotheek plaatsvinden, maar gelukkig was het mogelijk om uit te wijken naar de aula van het Griftland College/Chr. Mavo aan de Noorderweg. Het toneelstuk werd gespeeld door vier acteurs op een podium in de vorm van een reusachtige platenspeler. Kort sa mengevat ging het verhaal over de ou ders van Lisa, die met een imitatie van Elvis Presley overal in het land optre den. Lisa vindt dat eigenlijk wel leuk, totdat haar ouders uitgenodigd worden om op haar school te komen optreden. Hierna schaamt Lisa zich enigszins voor haar ouders, maar wanneer deze beslui ten om geen opvoeringen meer te geven wordt het er bij Lisa thuis niet gezelliger op. Het blijkt dat zowel de ouders als de kinderen het recht hebben om hun ei gen leven te leiden. Het toneelstuk was heel afwisselend door de vele muziek van Elvis en het rock 'n roll dansen. Er waren ongeveer honderd jongeren bij de voorstelling aanwezig. Veel van hen waren brugklassers van de Chr. Mavo, die naar het toneelstuk kwamen kijken als afsluiting van een project dat de bibliotheek in samenwerking met de school had georganiseerd. De voorstel ling duurde tot half tien, waarna de jon geren met enthousiaste verhalen weer naar huis gingen. Op woensdag 15 oktober was er in de bibliotheek te Soesterberg een voorstel ling. Theater KRAS speelde het stuk "Meneer Zoet" voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Ook hiervoor was veel belang stelling, want er waren ongeveer 75 kin deren aanwezig. V J centrum voor tekstverwerking bv Bergstraat 10 Amersfoort 033 - 631824* Een onvergetelijk moment. De Koningin onthult het gedenkteeken. H.M. de Koningin spreekt Mijnheer de Voorzitter van het Comité: „Het is Mij een bijzondere voldoening, dat het Mij mogelijk was, heden hier aanwezig te zijn en gevolg te kunnen geven aan uw verzoek, het monument - ter nagedachtenis van Mijne geliefde Moeder opgericht - persoonlijk te ont hullen, temeer daar dit de liefde, de trouw en de toewijding vertolkt van de be volking van geheel Soest. „Het waren hechte en zeer bijzondere banden, die deze gemeente aan Haar verbonden. Groot was Hare belangstelling en groot was Hare liefde voor de bevolking. Hare daden hebben dit menigmaal bewezen. De gevoelvolle woor den, welke u, mijnheer de burgemeester, en u, mijnheer de voorzitter van het comité, aan Haar hebben gewijd, hebben Mij diep getroffen. Waar dit gedenk teeken voor Mij het symbool is van de liefde, welke het gemeentebestuur en de ingezetenen van Soest Mijne Moeder toedroegen, daar ga Ik thans gaarne over tot de onthulling van het door u opgericht monument." Onder ademlooze aandacht gaf H.M. hierna door het bewegen van een bel het sein tot DE ONTHULLING van het gedenkteeken. De dames Deketh en Dammers schoven langzaam het rood-wit-blauwe dundoek hetwelk relief en inscriptie dekte, terzijde. Tegen het dieproode steen waarvan de zuil opgetrokken is, zag men nu de beeltenis van H.M. Konigin Emma, uitgevoerd in zachtcreme Fransche kalksteen. Tref fend is de gelijkenis. De heer H.J. Etienne, leeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, leverde hiermede een kostelijk stuk werk. Tijdens de onthulling speelde langzaam en plechtig de Stafmuziek het Wal deck Pyrmontlied. DE KONINGIN BEZIET HET MONUMENT. H.M. begaf zich hierop, begeleid door den Burgemeester, naar het gedenktee ken. Het Gemeentebestuur en Haar Gevolg traden achter Haar. H.M. trad tot vlak voor het monument, bezichtigde geroerd een beeltenis Harer Moeder en legde dan persoonlijk een fraaie bouquet fresia's neer aan den voet van het monument. Terugtredend tot op eenigen afstand nam de Koningin het geheel belangstel lend in oogenschouw, waarbij overduidelijk bleek, hoezeer het monument H.M. beviel. Ingezonden stukken Buiten verantwoording der Redactie Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende opname in Uw welgelezen blad van onder staande regelen, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Met verwondering en ergernis heb ik kennis genomen van het programma bij de onthulling van het monument van wijlen H.M. Koning Emma. Hierbij werd vermeld, dat bij deze gelegenheid de stafmuziek van het 5e R.I. haar medewerking gratis zou verleenen. Tot voor kort geleden konden wij als Soesters bogen op het bezit van een goed Harmoniekorps, wat zich bij de feestelijkheden ter eere van de verloving van H.K.H. Prinses Juliana nog heeft getoond. Toen heeft Onze Harmonie gedaan wat in haar vermogen was en tevens getoond liefde te bezitten voor ons Ko ninklijk Huis. Ik ben er van overtuigd, dat de liederen, die bij de onthulling van het monu ment werden gespeeld, door Onze Harmonie onder leiding van de heer Kok, even zoo goed uitgevoerd zouden zijn geworden, als door de stafmuziek van het 5e R.I. onder leiding van den heer Van der Glas. Als het misschien de uniformen doen, geef ik U de verzkering, dat het Soester publiek liever onze Soester Harmonie met hóeden en petten ziet, dan de staf muziek in uniform. En H.M. de Koningin zou het zeer zeker hebben gerespec teerd, als bij de onthulling van een monument, tot stand gebracht door de Soester burgerij, ook de plaatselijke muziekvereeniging daadwerkelijk tegen woordig was geweest. Tot slot nog het dankbaar aanvaarden van het gratis aanbod der stafmuziek om financieele redenen. Ik ben er van overtuigd, dat het vervoer der spelenden van en naar Amersfoort zeer zeker de zelfde kosten veroorzaakt hebben, dan wanneer onze Soester Harmonie voor een paar leden vergoeding had gevraagd wegens werkver zuim. De vraag is dus, waarom niet de Soester Harmonie. EEN SOESTER Soest, October 1936.

Soester Courant | 1986 | | pagina 19