W VAN ESSEN DOET'T OP 3 MANIEPEN. uon 119- MET HET OOG OP UW BRIL. - G//OH ca W Piet Ekel (65): 'Ik ben altijd een onafhankelijke vrijbuiter gebleven' Q//GH KORTE DUINEN lbrilmodef WOENSDAG 22 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 3 Artistieke duizendpoot van Soest blikt terug op rijk gevuld leven SCHOEMAKER ZONNEBANKEN ZONNEHEMELS SUNCAR gezichts solarium [4 J U hebt volop keus dank zij de KODAK 1,2,3- show 1. De "Budget"-Print f 0,69 f 0,79* j 2. De "Select" - Print f 1f 1,10* 3. De "Super select"-Print f Brommer iets te snel Snelheidscontrole Soester brandweer 'vrouw-vriendelijk' Suggesties voor de komende CADEAUMAAND In badstof- velours en zuiver scheerwol Natuurlijk Laanstraat 67 - Baarn - 02154 -1 55 88 Commissie teleurgesteld over 'karakterverandering Commerciële opzet maakt Bedrijvenhal verloren voor 'sociaal' werkgelegenheidsbeleid Zweden ontmoet de Korte Duinen in Soest van 21 okt. t/m 2 nov. van Pytt-i-pannatot Janssons-frestelse Drie ernstig gewonden bij aanrijding Birkstraat VVpI ppn« OpIlAt\rfi van ppn Lomalann van (-*C ianrl Vnct nané Ha J Wel eens gehoord van een kameleon van 65 jaar? Vast niet. De meeste diersoor ten bereiken, zoals algemeen bekend, maar hoogst zelden een hoge "menselijke" leeftijd, al zijn er op deze regel wel een aantal uitzonderingen, zoals de olifant en de reuzeschildpad. Maar een kameleon op AOW-jaren is een uiterst zeldzaam verschijnsel. Soest kan bogen op zo'n "zeldzaam verschijnsel" in de figuur van Piet Ekel. De bekende Soester artiest en organisator - met deze twee "functie-omschrijvingen" wordt de man groot onrecht gedaan, want er valt nog een heel rijtje aan toe te voe gen (vandaar ook de zeer toepassselijke samenvatting kameleon) - vierde onlangs zijn 65e verjaardag. Reden genoeg voor de Soester Courant om samen met deze opmerkelijke Soester even stil te staan en in twee afleveringen een blik achterom te werpen, op een rijk gevuld leven. voor de personeelsvereniging van Paleis Soestdijk - waar hij in aanwezigheid van de koninklijke familie prins Bernhard imiteerde. Dat leek even hachelijk, maar het viel uitstekend, herinnert hij zich. Inmiddels waren de kontakten met de omroep al gelegd. Via Radio Nederland In Overgangstijd - als discothecaris, zo als hij het noemt - werd Piet Ekel vaste gast bij de hoorspelafdeling van de Ne derlandse Radio Unie en was hij be trokken - zowel organiserend als uit voerend - bij tal van gevarieerde pro- Laanstraat 898 3743 BC Baarn tel:02154-14430 Bij zo'n veelzijdig fenomeen als Piet Ekel, die zich op zeer uiteenlopende terreinen van het maatschappelijk leven - in de ruimste zin van het woord - heeft bewogen, is dat geen gemakkelijke zaak. Zoals hij zelf zegt: "Ik ben inder daad een kameleon. Ik heb me bewust nooit gespecialiseerd als artiest, maar me altijd ruim opgesteld, om steeds in een ander 'gat in de markt' te springen. Dat is tenslotte niet zo gek voor 'n Springbok..." laat hij daar met een kni poog op volgen. Daarmee is de tweede "dierlijke" type ring van Piet Ekel gevallen, die al even zeer passend is als de kameleon. Want Piet Ekel is - als voorzitter van de Soes ter gymnastiekvereniging "De Spring- bokken" - watje noemt een Springbok- in-hart-en-nieren. De combinatie ka- meleon/springbok lijkt onwaarschijn lijk, maar wie Piet Ekel 'n beetje kent zal de juistheid ervan zonder aarzelen er kennen. Om bij de dierentyperingen te blijven: Piet Ekel is een duizendpoot. Veelzij digheid is zijn handelsmerk. Daarom kon hij, naast een indrukwekkende loopbaan in het artiestenvak als acteur, cabaretier en imitator, ook een carrière opbouwen als producer en regisseur en als organisator van talrijke evenemen ten, niet het minst in zijn woon- en ge boorteplaats Soest, waar hij in het "so- cial life" altijd zijn partij heeft meege- blazen. Aanvankelijk leek Piet Ekel te zijn voorbestemd voor een loopbaan "op kantoor". Hij volgde voor de oorlog een handelsopleiding en werkte achtereen volgens bij de NHM (reeds lang opge gaan in de ABN-bank), bij de bouwon derneming Swager in Soest en als amb tenaar bij het Arbeidsbureau. Al in die jaren oefende het artiestenvak een on weerstaanbare aantrekkingskracht op hem uit. Eerste liefde "Mijn vader was beroepsmilitair bij de luchtmacht, hier in Soesterberg. Hij had een technische functie, kwam op wacht geld te staan en begon een radiozaak hier in de Kerkebuurt. Magazijn 'De Toren', zo heette het. Hij bouwde zelf radiotoestellen en boerde goed, al was het geen zakenman. 'Doe maar wat in SPECIALIST Bij het afscheid van de serie Swieber- tje: v.l.n.r. Saartje (Riek Schagen), Swiebertje (Joop Doderer), Malle Pietje (Piet Ekel) en Bromsnor (Lou Geels). gramma's bij Alle omroepen. "Ik ben al tijd freelancer gebleven, heb me nooit willen binden aan één zuil. Op die ma nier heb ik in elk geval een stuk verko kering ontlopen, en daar ben ik nog al tijd dankbaar voor." 'Overkoepelend' Piet Ekel was door zijn "vrije opstel ling" dan ook bij uitstek de figuur die echt nationale programma's op touw kon zetten, zoals de Oranjefeesten e.d. "Ik dacht tóen al overkoepelend," zegt hij. "Nederland is nu eenmaal verdeeld in hokken en hokjes, en de omroep is De klas van meester Veenstra in de Kerkebuurt, begin jaren '30. Piet Ekel (2e van lin/cs, middelste rij, metboeren- petje) voelde zich zo te zien toen al goed thuis in een gezelschap van acteurs. daarvan de neerslag. Ik heb me altijd voor alles geïnteresseerd, maar me nooit met alles geïdentificeerd. Wat dat betreft ben ik altijd een onafhankelijke vrijbuiter gebleven." Zijn carrière bij de omroep staat de meeste mensen waarschijnlijk wel voor de geest. Een wat slordige greep levert bijvoorbeeld: de NCR V-steravonden, AVRO's Bonte Dinsdagavondtrein, KRO's Negen heit de Klok, waarmee Piet Ekel ook op tournee ging, maar ui teraard ook de Swiebertje-serie, waarin hij jarenlang triomfen vierde als "Malle Pietje", in welke hoedanigheid hij in het hele land bij heel wat manifestaties als openingen van winkels etc. optrad. Tot in lengte van jaren zal zijn naam verbon den blijven met radioseries als Waar voor uw geld, de Broodjeswinkel, Loe ren aan de Hor, de Bietenbouwers (waarin hij optrad als de rasechte Soes ter "Bart van de Melm"), met ontelbare hoorspelen, produkties, tournees, va riété- encabaretvoorstelüngen tot zelfs in Frankrijk, België, Engeland en Span je toe. Ook de reclame - in woord, beeld en ge schrift - deed niet vaak vergeefs een be roep op de vaardigheden van Piet Ekel. Tal van films heeft hij "ingesproken" en hij schitterde zelf in de film "Op de Hol landse toer", met o.a. Wim Sonneveld. De opsomming van alle activiteiten waarmee Piet Ekel bij de Nederlandse kijkers en luisteraars als het ware een "huisvriend" werd kan onmogelijk vol ledig zijn. (Wordt vervolgd in de Soester Courant van volgende week.) Van Weedestraat 80 - Soest Telefoon 02155 - 10344 de spaarpot van Piet,' zei hij vaak, als de mensen een reparatie kwamen betalen. We luisterden thuis uiteraard veel naar de radio." Piet Ekels voorkeur voor dit medium - de radio was nu eenmaal zijn eerste liefde - vindt ongetwijfeld hier haar verklaring. "Je kunt alleen stem men maken door urenlang te luiste ren..." Vader Ekel was naast radio-enthou siasteling ook sportgek, herinnert Piet zich. "Hij was ooit kampioen worstelen geweest en ik weet nog dat hij van ont roering bij de radio zat te janken toen Piet Moeskops wereldkampioen werd, en dr. Euwe." Met zijn oor aan de radio maakte Piet Ekel zich in die jaren de vaardigheid van het imiteren eigen, de eerste fase van wat later tot een glansrijke artiestencar rière zou uitgroeien. "Ach, je begint met een soort minderwaardigheidscom plex," aldus Piet Ekel. "Imiteren is een vorm van variété - het verbaast wel, maar het ontroert niet. Later ontdek je toch je eigen identiteit. Na een aantal ja ren ben ik er dan ook resoluut mee ge stopt, al had ik het met veel plezier ge daan." In de oorlogsjaren al stak Piet Ekel heel wat van zijn vrije tijd in "entertain ment". Samen met Hans Kraal bijvoor beeld organiseerde hij danslessen in Soest en vormde hij de amusementsver eniging De Cupido's, die in die jaren een belangrijke rol in Soest speelde. "We hielden ons bezig met muziek, to neel, ballet, conférences, voordrachts kunst en wat niet al. Bekende namen als Klaas van Beek en Dolf van der Linden deden mee, tot er een eind aan kwam omdat we moesten onderduiken." Organiseren Wat Piet Ekel van die jaren leerde was - naast een heleboel andere dingen - in elk geval: organiseren. Dat kwam hem te pas na de bevrijding, toen hij zich in de theaterwereld stortte. In eerste in stantie via het organiseren van feest avonden voor de bevrijders - Franse Canadezen - o.m. in het Verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat. Piet stond dan ook aan de wieg van een professio neel theaterbureau, een soort impresa riaat, eerst "Oké" genoemd, samen met Ger de Vries, later "Maecenas", samen met de bekende Cor Galis. Sprekend over die periode laat Piet Ekel heel wat namen vallen van ook nu nog bekende grootheden. Roemrucht werden ook de Nikaproba-avonden (georganiseerd voor de Soester "jon gens" die uit Indië thuiskwamen), waarover oudere Soesters nu nóg met ontzag spreken, en de KPS-avonden - afgedrukt op mat papier formaat 9 x 9 of 9x13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm afgedrukt op mat of glanzend papier op een formaat van 9 x 9 of 9 x 13 cm of 10 x 10 of 10 x 15 cm voor de liefhebber van een ruim formaat, of voor de reportage afgedrukt op glanzend papier op een formaat van 13 x 18 cm ErnmfiM foto-film-video computer/ WINKELCENTRUM HARTJE-ZUID' Op de Ossendamweg hield de politie zaterdagmiddag de 18-jarige M.W. uit Soest staande, omdat hij met een vaar tje van 60 kilometer reed. De brommer werd in beslag genomen voor een tech nisch onderzoek en W. kreeg een pro- ces-verbaal. Bij een snelheidscontrole op de Ko ningsweg heeft de politie zestien PV's uitgeschreven. In een tijdsbestek van drie uur werden meer dan honderd au to's gecontroleerd. Op de Koningsweg is een maximale snelheid van 50 kilo meter per uur toegestaan. De Soester brandweer staat princi pieel open voor vrouwen in alle denk bare functies. Dat deelde burgemees ter Scholten maandagmorgen mee tij dens de begrotingsbespreking in de commissie ABZ, waar ook de brand weer ter sprake kwam. Van de tweeë neenhalf uur die voor de vergadering was uitgetrokken resteerde - na de uit gebreide palavers over de politie en derzelver perikelen - nog tien minuten voor de brandweer en het was Adriaan Pothuizen (D66) die het onderwerp "vrouwen" aanroerde. Hij deed dat naar aanleiding van een rapport waarin hij alleen maar achter haalde argumenten had aangetroffen, zoals: "vrouwen kunnen een spuit niet vasthouden", etc. De commissie rea geerde met hilariteit op Pothuizens ci taten. "Maar wat dóet u ermee?" wilde deze van burgemeester Scholten weten. De burgemeester wees erop dat vrou wen in beginsel welkom zijn bij de brandweer, maar dat ze uiteraard ook worden getest op basisvaardigheden en een medische keuring moeten onder gaan. Hij liet weten dat hij vrouwen bij de brandweer op zichzelf dan ook "geen slechte zaak" vond en het on langs nog eens had aangekaart bij de commandant. "Als vrouwen zich aan melden worden ze op dezelfde wijze be handeld als mannelijke kandidaten." Pothuizen vond dat een wat te afwach tende houding en drong aan op een ac tief "vrouw-vriendelijk" beleid bij de brandweer. De bedrijvenhal op het industrieter rein, waarvoor de gemeenteraad des tijds vooral uit "idealistische" overwe gingen besloot geld beschikbaar te stellen, heeft een geheel ander karak ter gekregen dan aanvankelijk de be doeling was. In eerste instantie zou de hal vooral onderdak moeten bieden aan jonge startende bedrijfjes, en zou het een speerpunt zijn in de werkgele- genheidspolitiek van de gemeente. Daar is allemaal niets van terecht ge komen. Het zijn met name reeds be staande ondernemers die onderdak in de hal zullen vinden. Dat bleek maandagmorgen tijdens de begrotingsbehandeling in de commissie Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken, waar nogal wat commissieleden deze ontwikkeling met grote teleurstel ling onder ogen moesten zien. Wethou der Plomp deelde mee dat inmiddels zes gegadigden een huurkontrakt heb ben afgesloten en dat de bouw van de hal in maart volgend jaar klaar moet zijn. Vanuit de commissie werd opgemerkt dat de huurprijs van 125 gulden per vierkante meter op jaarbasis veel te hoog was om kleine bedrijfjes daar mo gelijkheden te bieden. "En dat was toch de bedoeling?" aldus Ans Greefhorst voorop? Nu worden er grote bedragen van provincie en gemeente in gestopt, zonder de garantie dat het gebouw be houden blijft voor het werkgelegen heidsbeleid." Volgens hem zijn er onder de gegadigden ook ondernemers die zich hebben laten inschrijven voor het industrieterrein Nieuwe Gracht. "Dat klopt niet met de uitgangspunten van de provincie." Hij vond het ook maar moeilijk te verte ren dat de mensen voor vijfjaar moeten tekenen en er alleen uit kunnen als ze failliet gaan. "Dat wordt dus óf slagen óf koppie-onder." Hulsbergen merkte op dat de provincie geen bezwaren tegen de huidige opzet had en onderschreef de opmerkingen van Gert Beyen (WD) die zich wel kon vinden in de veranderde opzet en meende dat het goed was voor een zekere "doorstro ming" onder de kleinere bedrijfjes. PvdA, Progressief Soest en CDA lieten weten hun stem voor te behouden. De WD is voor, evenals D66 ("maar met tegenzin", aldus Pothuizen). De kwes tie komt aan de orde in de komende ge meenteraadsvergadering. RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 - 13720 (CDA). Projectci 'rojectcoördinator W. Hulsbergen van de gemeente wees erop dat dit de kost prijs was die het gebouw moet opbren gen en dat het in Amersfoort niet goed koper was. "Als provincie en gemeente geen subsidie zouden verstrekken zou het nog veel duurder uitkomen," aldus Hulsbergen. Hij vond het ook jammer dat de hal niet is weggelegd voor de be drijfjes die nu nog in schuurtjes geves tigd zijn". De project-ontwikkelaar die de hal gaat exploiteren opereert weliswaar com mercieel, maar loopt immers ook een ri sico, aldus Hulsbergen. De aanvankelij ke opzet voor de bedrijvenhal was een doodlopende weg gebleken, liet hij we ten. Idealistische verhalen Jan Visser (Prog. Soest) stelde vast dat er van alle mooie idealistische verhalen van destijds "dus niks terechtkwam" en Adriaan Pothuizen (D66) noemde de ontwikkeling betreurenswaardig maar noemde het ondoenlijk aan daaraan consequenties te verbinden. Arie van den Breemer (CDA) stak zijn teleurstelling evenmin onder stoelen of banken. "Het sociale aspect stond toch Bij een aanrijding die zaterdagmorgen omstreeks half acht plaatsvond op de Birkstraat raakten de drie inzittenden van de twee betrokken auto's ernstig ge wond. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van één van de auto's, de 23-jarige P.B. uit Lunteren, op de linker weghelft terechtkwam en daar frontaal botste op de auto van P.Z. (37) uit Soest, die in de richting Amersfoort reed. De brandweer moest eraan te pas komen om de bestuurders alsmede de passagiere van de Lunterense automo bilist, de 23-jarige mej. J.H., eveneens uit Lunteren, uit de wrakstukken van de auto's te bevrijden. B. brak bij de botsing zijn beide benen. Mej. H. overkwam hetzelfde maar had ook verwondingen aan haar gezicht. Z. bleek een kaakfractuur te hebben opge lopen. Zij werden alle drie per ambu lance naar de Lichtenebig gebracht. Volgens een eerste verklaring van B. was hij achter het stuur in slaap geval len. Later deelde hij mee dat hij een in- haalpoging had ondernomen. Dat laat ste werd bevestigd door èen getuige. Beide auto's werden total loss verklaard en weggesleept. 'QO- Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de rijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. KIJK UIT Kom even langs voor ZUIDPROMENADE TELFFOON 12874 HARTJE-ZUID

Soester Courant | 1986 | | pagina 3