MC IOOE Nieuwe Audi 80 te zien bij Auto Rooij B.V. t Zwaantje ^Qfehannes^ Nieuwe, drupvrije muurverf in vaste vorm Daling werkloosheid stagneert Nationale Jeugdcollecte 1986 HUIS pagiima 1C WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 11 CLARINS rfumerie 5T - Tel. 02155-12639 ■gkiweti' a.: ESPRIT GREGOR "Bert, je kan toch nieuwe bakken" HET WITTE Besturing Randstad-Soest sinds gisteren officieel open Minicontainer gestolen Een dineetje voor twee, vier of negentig personen? j. cornelisse bv. Licht- en Krachtinstallaties Meilof Burg. Grothestraat 19 presenteert: Soest telt nog 1330 werkzoekenden kontoor eHiriemv 3-9 November: Wandelaar aantal PARIS FM-stereo, 'ersterker ni-automatische ass.deck. :hoonheidsprodukten is verkrijgbaar. UNS gezichts- en lichaams- ging is onbetwist het meest ivolle cosmeticamerk van de aren heidsprodukten op basis van die geen wonderen maar wel in beloven. ti :ich door ons eens adviseren bijzondere werkzaamheid van NS schoonheidsverzorging zicht- en lichaam. Zodat ook lang mogelijk jong. stralend kunt uitzien. ^PRODUITS DE BEAUTÏ door Ane Vandaag veertien dagen geleden gaf Arie in deze rubriek onder de kop "De '^achterkant van het ongelijk" zijn visie op de nogal luidruchtige wijze waarop Bert Krijger, captain van de Soester WVD, z'n ongenoegen spuide over za ken, C-drie betreffende. Met taalgebruik, dat slechts voor één Uitleg vatbaar was, had de voorman van de Soester WD journalisten van tle Soester Courant, Gooi- en Eemlan- per en A'foortse Courant laten weten lat de steun van zijn partij aan C-drie wel eens op de tocht zou kunnen ko llen te staan. De oorzaak: C-drie een te aantrekkelijke, exclusieve gelégen- heid voor wie zich in Soest tot politiek- Ènks aangetrokken voelt. In milde bewoordingen, u slaat 't er nog maar eens op na, heeft Arie twee weken geleden getracht Bert Krijger de achterkant van zijn ongelijk voor te houden. Daarbij signaleerde Arie p.m., dat niet alle politieke geestver wanten van Bert Krijger zijn mening delen, de VVD allerminst door daad werkelijke betrokkenheid de indruk wekt zich binnen C-drie thuis te voe len. Ter voorkoming van misverstand: Arie ook niet, Marie nog minder. Dat heeft niks met linkse dan wel rechtse [voorkeur te maken. We zijn in de loop der jaren het patronaatsgebouw ont groeid, voelen ons op houten keuken stoelen niet in de sfeer van uit-goed- voor-u, en hikken nogal aan tegen het elitaire karakter van de meeste avond vullende voorstellingen in C-drie. Zo simpel ligt dat. De familie Wandelaar weet zich in hun lopvatting en oordeel gesteund door een niet onbelangrijk deel van het Soester publiek dat om deze, en wel licht andere redenen, regelmatig naar de Speeldoos in Baarn uitwijkt. Arie heeft Bert Krijger de suggestie gedaan e'n aandacht daar eens op te richten. Zijn geachte opponent deed of z'n neus bloedde, of heeft 't slechts voor kennisgeving aangenomen. Wel liet hij vorige week in de rubriek "Meningen van lezers," weten het Arie kwalijk te nemen te hebben uit gehaald zonder vooraf kennis te heb ben genomen van de feiten. Bert Krij ger, niet alleen ongenuanceerd in zijn reactie, ook nog vergeetachtig. Hij was het namelijk, die op 6 oktober j.1. het bestuur van C-drie en de regionale pers schriftelijk liet weten, en Arie ci- teert letterlijk: "Duidelijk gezegd, C-drie heeft al snel I de faam een aantrekkelijke aangele genheid voor "politiek-links" te zijn. Anders georiënteerde Soesters her kennen zich dan al snel weinig in het C-drie gebeuren. Zijn er ook minder bij betrokken. Dat maakt het voor in het bijzonder de Soester liberalen ui termate moeilijk, als de evaluatie aan de orde komt betreffende het C-drie gebeuren in de loop van 1987, vol doende armslag voor C-drie te beplei ten." Einde citaat. Arie noemde deze opmerking, ge volgd door gekruide persoonlijke toe lichting aan persvertegenwoordigers, een luidruchtig schot voor de boeg. Bert Krijger preludeerde met stemmig gekozen woorden over de goeie oude tijd waarin de krant nog "een meneer" was, en verweet vervolgens Arie met eenzijdige verklaringen en interpreta ties aan de werkelijkheid voorbij te gaan. De krant, ook vandaag nog steeds "een meneer." Arie baseerde zijn kritiek op een door Bert Krijger geschreven brief en daar aan gekoppelde opmerkingen, door bonafide journalisten in het notitie boekje genoteerd. Omdat het politiek stempelen van per sonen een hobby van Bert Krijger is concludeerde hij uit Arie's betoog dat uithalen naar de WD gebeurt door mensen die onder eigen naam wellicht nooit enige sympathie voor de WD hebben gevoeld. Bertje, helderziende in en buiten het stemhokje, wat maak je me nou? De Wandelaars zijn over deze vorm van vooringenomenheid zeer ver stoord, al is er één bij die ruiterlijk er kent dat zijn stemgedrag destijds, WD kiezen, mogelijk in relatie kan hebben gestaan tot een lichte graad van verstandsverbijstering. Allerminst gelukkig is Arie met het slot van Bert Krijger's betoog. Hij ci teert opnieuw: "Betreur ik de aandacht van Arie Wandelaar? Neen. Arie doet mij wel eens denken aan Wim Kan. Hoewel, Wim Kan. deed veel meer humor in zijn vaak rake opmerkingen. Waarom ik graag aan Wim Kan denk? Omdat iedereen die weieens iets deed, toch verwachtte "op de hak" te worden ge nomen. Als dat niet gebeurde was men teleurgesteld. Dus, Arie bedankt." Einde citaat. Waarom Arie niet echt gelukkig is met Bert Krijger's vergelijking? Voorop gesteld, hij hoopt flink wat jaartjes ou der te worden dan de meester van het gesproken woord, is door de directie van de Soester Courant niet als humo rist ingehuurd, en staat perplex over de relatie Wim Kan - Bert Krijger 4- 't Binnenhof. Bert Krijger dient te weten dat je Ajax toch niet met de v.v. Hees kunt vergelijken. Omdat Arie niet de indruk wil wekken de kinderachtigste te zijn daarom van hem, met Marie aan z'n zijde, een wel gemeend advies, teneinde "teleurstel ling" te voorkomen van de man die ook iets "deed": "Uitbuilen en opnieuw beginnen, Bert, je kan toch nieuwe bakken." ARIE WANDELAAR Het grote autonieuws van 1986 is zon der twijfel de nieuwe Audi 80. Een au to in de luxueuze middenklasse, die opvalt door een aantal unieke eigen schappen. En die vanaf 30 oktober a.s. al te zien is bij Auto Rooij aan de Soes- terbergsestraat 2 te Soest. De nieuwe Audi 80 is in de eerste plaats opmerkelijk door zijn vooruitstrevende styling, die nu al de lijn van de jaren 90 verraadt. Bovendien valt ook deze Audi op door zijn luchtweerstands-coëfficiënt, die met 0,29 tot de laagste in zijn klasse be hoort. Niet alleen de vorm van de car rosserie is bijzonder, ook zijn buitenge wone kwaliteit is het vermelden waard. De Nieuwe Audi 80 wordt namelijk ge bouwd rond een volledig verzinkte car rosserie, waardoor problemen met roest definitief tot het verleden beho ren. Ook de veiligheid kreeg van Audi extra aandacht. Zo kan de Audi 80 voor een kleine meerprijs geleverd worden met het veiligheidssysteem Procon Ten, waarbij het stuurwiel bij een frontale aanrijding wordt weggetrokken uit de gevaren zone. De Nieuwe Audi 80 is verkrijgbaar in talloze uitvoeringen waaronder van zelfsprekend ook versies met diesel- en turbo diesel motoren. Audi zou Audi niet zijn als ook niet de vierwielaange- dreven Quattro werd aangeboden. De Leaseprijs van deze Nieuwe Audi 80 is vanaf 698,00 per maand, geba seerd op een looptijd van 4 jaar en een jaarkilometrage van 20.000 km. per jaar, exclusief brandstof. Alle benzine-versies van de Nieuwe Audi 80 zijn voorzien van een katalysa tor en geschikt voor normale loodvrije benzine. Zo zijn er talloze technische vernieu wingen te ontdekken aan de Nieuwe Audi 80, ook over het interieur en de vernuftige kofferruimte valt nog veel te vertellen. -v: Welkom in Hotel, Café Motel in Soest ResU Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 3768 HN Soest Telefoon (033) 17147* 14140 Telex 70479 nl Graag toe ziens in onze showroom te Soest. Korte beschrijving van de techniek Motor Voorin geplaatste 4-cilinder lijnmotor. Vijfmaal gelagerde krukas. Lichtmeta len cilinderkop. Bediening van de klep pen via getande riem, bovenliggende nokkenas en onderhoudsvrije hydrauli sche klepstoters. Dynamische oliedruk controle. Gesloten koelsysteem met pomp, koeler, expansievat en electrisch aangedreven thermostatisch geregelde ventilator. Verdeler inspuitpomp met koudstartvervroeger, snel voorgloei- systeem. Turbo-Diesel: uitlaatgas tur bolader en oliekoeler. Electrisch gedeelte 12 V systeem met wisselstroomdynamo en onderhoudsvrije accu. Centrale re lais- en zekeringhouder. Krachtoverbrenging Voorwielaandrijving via een enkelvou dige, hydraulisch bediende, droge plaatkoppeling, volledig gesynchroni seerde versnellingsbak, differentieel en aandrijfassen met dubbele homokyne- tische koppelingen. Onderstel Vering voor en achter door middel van schroefveren met telescopische schok dempers en progressief werkende rub ber hulpveren - alle elementen gecom bineerd in veerpoten. Wielophanging voor: veerpogen en triangels aan de on derzijde (zelfcorrigerend stuurinrich ting). Stabilisator. Torsie achteras met gëintegreerde stabilator. Onderhoudsvrije tandheugelbesturing. Veiligheidsstuurkolom met ontkoppel- element. Turbo-Diesel motor: stuur- demper. Remsysteem Diagonaal gescheiden tweekrings rem systeem met schijfremmen voor en zelf- nastellende trommelremmen achter. Gisteren, dinsdag 28 oktober, is de vestiging van Randstad Uitzendbureau in Soest, aan de Dillenburglaan 2 offi cieel geopend. Deze nieuwe vestiging werd noodzake lijk geacht omdat de vraag naar tijde lijke arbeidskrachten bij bedrijven in Soest en Baarn door de aantrekkende economie aanzienlijk is toegenomen. Anderzijds is ook de vraag naar tijde lijke arbeidsplaatsen in deze omgeving sterk aanwezig. Een en ander is geble ken in de ruim drie maanden dat de vestiging reeds operationeel is. Dat een modern dienstverlenend be drijf als Randstad Uitzendbureau bv een nieuwe vestiging in Soest opent is natuurlijk geen toeval. In deze gemeen te, die door haar situering en een groot potentieel aan economische groeimo gelijkheden een niet geringe aantrek kingskracht uitoefent op nieuwe bedrij ven, is een professioneel uitzendbureau als Randstad onontbeerlijk. De vestiging is bovendien goed bereik baar vanuit Baarn, omdat zij op een steenworp afstand ligt van het kruis punt Stadhouderslaan-van Weede- straat. Flexibel Op een arbeidsmarkt die in toenemen de mate met een flexibel personeelsbe- Vl.n.r. Marlies Mestrom, Carolien Ziegelaar en W. Bonga. Foto: Goos van der Wilt. stand werkt, speelt het uitzendbureau een steeds belangrijkere rol. Randstad Uitzendbureau bv houdt door haar re latie met duizenden bedrijven een gron dige kennis van de aktuele arbeids marktsituatie en weet daardoor op een specialistisch niveau te adviseren en te begeleiden. Het helpt gevestigde be drijven met tijdelijke arbeidskrachten bij de opvang van pieken en vervanging bij ziekte en vakantie. Maar Randstad voorziet ook beginnen de ondernemers van tijdelijk personeel, waarvoor bijvoorbeeld het aantrekken van personeel in vaste dienst econo misch nog onverantwoord is. Dit bete kent dat er ook regelmatig personeel op tijdelijke basis kan worden ingezet van een zeer hoog kaliber. Randstad Uit zendbureau bv wordt in Soest vertegen woordigd door W. Bonga, manager en Carolien Ziegelaar en Marlies Mes trom, intercedentes. De dienstverlening bevat een aantal specialisaties,t e weten (hoger-) administratief personeel als mede industrie- en technisch personeel. Het kantoor aan de Dillenburglaan is dagelijks geopend van half negen tot half zes. Rembekrachtiger. Turbo-Diesel mo tor: remkrachtregelaar. Velgen/banden Diepbed-velgen met koelopeningen. Staalgordelradiaalbanden. Aërodyna mische, geheel gesloten wieldoppen. Carrosserie Zelfdragende geheel verzinkte en sta len carrosserie met kreukelzones voor en achter. Aërodynamica De luchtweerstandswaarde cw0.29 is gemeten bij een 55 kW motor. Door uitvoeringen in combinatie met andere motoren en "extra's" kan deze waarde zich gering wijzigen. Opmerkingen 1) Vijfversnellingsbak, waarvan de vijf de versnelling met overdrive-karakter. De topsnelheid wordt bereikt in de vier de versnelling. 2) Volgens de gebruikelijke kogelmeet methode met een kogeldoorsnede van 50 mm. 3) Door 'extra's" kunnen het gewicht en de luchtweerstand van de auto hoger worden, waardoor de maximum bela ding respectievelijk topsnelheid lager wordt. 4) Met toenemende hoogte loopt het vermogen van de motor terug. Vanaf 1000 m boven het zeeniveau en bij elke 1000 m meer moet men telkens 10% van het totale gewicht (toelaatbaar ge wicht aan de trekhaak toelaatbaar ge wicht van de auto) aftrekken. 5) Afhankelijk van rijstijl, weg- en ver keerssituatie, milieuinvloeden en staat van onderhoud van de auto, kunnen in de praktijk verbruikscijfers voorko men, die van de volgens deze norm vastgestelde waarde afwijken. Belangrijke aanwijzing De technische vooruitgang maakt het mogelijk de onderhoudsomvang aan- Onbekenden hebben vorige week de mini-vuilniscontainer weggehaald bij dé woning van tnjeVrouw. E.K. aan de Dokter Rupertlabp. Zij stelde de politie op de hoogte. zienlijk te reduceren. Een V.A.G. On derhoud Service vindt plaats elke 12 maanden voor alle onderhoudsvrien- delijke Audi-modellen met inbegrip van olie verversen (ongeacht het aantal kilometers). Een Kleine Onderhoud Service vindt plaats: - elke 7.500 km voor dieselmotoren*. Rijdt u met een dieselmotor minder dan 7.500 km, dan vervalt de Kleine Onderhoud Service. En dat in een gemoedelijke ambiance op nog geen 10 minuten van uw huis? Hoe komt 't toch dat het zo ver lijkt van Soest naar Soesterberg. Jammer, want zo'n ritje is toch echt de moeite waard! Rademakerstraat 2 03463 -1423 3769 BD Soesterberg Installatiebedrijf Tel. (02155) 13014-12577 Als u de muur of het plafond wilt schil deren, kunt u kiezen uit een ontelbaar aantal muurverven. Het aanbod is groot en de prijzen zijn soms opmerkelijk laag. En toch aarzelt u. Uit ervaring weet u, dat kwaliteit uit de lengte of breedte moet komen. Bovendien loopt dat schilderen met waterverdunbare muurverven meestal uit op een water dunne kliederboel. Uw meubilair, de vloerbedekking en de schilder zelf moe ten zorgvuldig worden ingepakt en af gedekt tegen spatten en druppen. Dat is echter niet het enige probleem. Die voordelige muurverf tegen lage prijs is vaak zo waterdun, dat meerdere lagen nodig zijn om voldoende dekkracht te bereiken. Het resultaat ligt voor de hand. Het schilderen van muren en, vooral, plafonds is voor veel doe-het- zelvers een vervelende en tijdrovende kliederboel. Flexa Rolvast, verkrijgbaar bij de be kende verfspecialist Meilof aan de Burg. Grothestraat 19, is een nieuwe, gebruiksklare muurverf met een vaste, boterachtige structuur die aan dat ge- klieder met water een einde maakt. Rolvast drupt niet, spat niet en dekt meestal in één laag. Het afdekken van meubilair en vloerbedekking is A gaans niét nieer nodig. Dë niet te worden aangelengd met water, ligt gebruiksklaar en op rolbreedte in een handige, platte box en rolt makke lijk uit met een kortharige vachtroller. Voor hoekjes en randjes gebruikt u een kwastje. Een makkelijke muurverf dus en een ideale verf voor uw plafond, met heel grote dekkracht en volkomen schoon in het gebruik. U kunt bij Meilof kiezen uit wit en vier moderne pasteltinten lichtbeige, licht grijs, lichtblauw en gebroken wit. Het zijn de kleuren die in muurverf het meest gevraagd worden. Meer informatie over deze nieuwe muurverf kunt u krijgen bij de Flexa verf- en behangspeciaalzaak Meilof. Daar kunt u vragen naar een folder met kleurstalen. In de boxverpakking vindt u bovendien een gedetailleerde ge bruiksaanwijzing. (Tussen haakjes: die handige boxverpakking kunt u na ge bruik ook voor andere doeleinden ge bruiken). Verfspecialist Meilof zal u graag adviseren. Hij kan u ook aan de speciale, bijpassende rolborstel helpen. Flexa Rolvast is verkrijgbaar in 2,5 liter verpakking voor 43,85. Daarmee schildert u makkelijk 20 tot 25 m2, in één laag dekkend en zonder een spat; een schoonheid van een verf. De daling van de werkloosheid, die in hetafgelopen jaar aanvankelijk zo goed op gang leek te komen, heeft in de afgelopen periode een duidelijke stagnatie ondervonden. De werkloos heidscijfers daalden aanzienlijk min der snel dan was gehoopt. Dat blijkt uit de maandelijkse cijfers van het Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) Amersfoort, waaronder ook Soest res sorteert, die vorige week bekend wer den gemaakt. In de maand september daalde het aan tal werkloze Soester mannen van 732 naar 725 (-7), terwijl het aantal werklo ze vrouwen in onze gemeente zelfs steeg van 604 naar 605 (+1). In totaal zijn momenteel dus 1330 inwoners van Soest als werkzoekenden ingeschreven. Vergeleken met vórig jaar september is er wel sprake van een redelijke daling; toen stonden nog 1460 Soesters geno teerd in de registers van het GAB (832 mannen en 628 vrouwen). De daling blijkt zich dan ook vooral ten gunste van de mannelijke werkzoekenden te hebben voorgedaan. In percentages uitgedrukt: Soest had vorige maand een werkloosheidscijfer van 9,9 (vorig jaar nog 10,9 Buurgemeente Amersfoort zakte in één jaar tijds slechts van 15,4 naar 15,3 wat door de directie van het GAB "te leurstellend" wordt genoemd. Voor het gehele rayon geldt een stijging van de werkloosheid, die echter wordt gecamoufleerd door de uitstroom van schoolverlaters. Vooral onder de "ou deren" nam de werkloosheid toe. Plompverloren Volgens directeur T.G.v.d.Bunt van het GAB is er geen duidelijke verkla ring voor de tegenvallende ontwikke ling te geven. "Het is vaak een kwestie van incidentele gevallen, die ook ons soms verassen." In dit verband meldt hij - bij wijze van voorbeeld - de ontvangst van een "kort briefje" van een niet na der genoemd bedrijf uit Soest. De di rectie daarvan liet het Arbeidsbureau nogal plompverloren weten dat er geen werk meer was en dat de ca 15 werkne mers naar huis werden gestuurd. "Zoiets kén natuurlijk niet," aldus de heer V.d.Bunt. "Als dit bedoeld is als een serieuze ontslagaanvraag zullen we die weigeren. Het is in elk geval geen re den voor ontslag op staande voet." De heer V.d.Bunt voelde er in dit stadium niets voor de naam van het bedrijf aan de openbaarheid prijs te geven. Wél benadrukte hij dat deze kwestie niets te maken heeft met het faillisse ment van het installatiebedrijf Van Vul pen te Soest, waardoor eveneens voor 15 werknemers ontslag was aange vraagd. Daarvan bleken er 13 al direkt elders onder dak te kunnen. Initiatieven Het Arbeidsbureau onderneemt intus sen nieuwe initiatieven ter verbetering van de werkgelegenheid. Zo worden werkgevers in Eemland dezer dagen benaderd op de mogelijkheden krach tens de wet Vermeend/de Moor - PvdA-kamerleden - waarbij perpsec- tieven worden geschapen voor langdu rig werklozen. Werkgevers krijgen ge durende een periode van 4 jaar een pre mie bij aanstelling van langdurig werk lozen; zij hoeven het werkgeversaan deel in de sociale lasten niet te betalen en krijgen eventueel ook nog een pre mie van 4000 gulden als vergoeding voor een eventuele opleiding. Daarnaast participeert het GAB in het JOB-plan, speciaal bedoeld voor lang durig werkloze jongeren, in samenwer king met het uitzendbureau Start van het GAB. Bedrijven die deze jongeren (twee jaar werkloos, jonger dan 25) op uitzendbasis in dienst nemen, als springplank naar een vaste baan, krij gen een subsidiepremie van 33,3 op de loonkosten. Intussen is het job-creation-project in Amersfoort, waarin de gemeente, het GAB en het bedrijfsleven gezamenlijk deelnamen om startende bedrijfjes te begeleiden, zo goed als afgerond, en met veel succes, zoals de heer V.d.Bunt tevreden vaststelde. Er zijn nu ver gevorderde plannen om het project te vervolgen in een regionale opzet. De gemeenten Amersfoort, Baarn en Eemnes hebben al zeer positief gerea geerd, aldus de heer V.d.Bunt. Van Soest is nog niets vernomen. Het project voorziet in de begeleiding van startende bedrijfjes op diverse ge bieden door Job Creation B.V., een in stelling die ook zorgdraagt voor de op stelling van een ondernemersplan. Ver- derwordt geholpen bij het vinden van passende huisvesting tegen redelijke prijzen. Overigens werkt het project uitsluitend in die marktsegementen waarin het risico van oneerlijke concur rentie niet aanwezig is. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155-101 15 VERKOOP VAN: Datasafes Inbouwkïuizen Kluizen Brandkasten Ongs Ne tuur baad is aal veur de zoveul- stekeer verkocht, zouwje hoastzeigeaj- je de verhoale leest, moar ut legt ter nog aaltied. As 't woar waas 'eweest daan haad ut noeng aal omtrent un daarde of vierdehaangdsstuk woater 'eweest. On- gderlest stinge d'r un heule rie aaspi- raangtnaathaalze om te kope, hek eleze. Voortemee komme we nog zwemboaje te kort om an de vroag te voldoen. Daat komme we toch wel, moar daa 'sun aan- gder verhoal. Ongs baad is aal un heule tied in de anbieding moar d'r traapt nog steeds niet un koper in. Woar zouw um daat toch an leige? Ben de verkopers niet oardig of wille ze geejn korting ge ve? 'k Het ok nog nooit un aadvertentie in ongze kraangt 'ezien. Ze motte ut ok aangders anpaakke vin ik. Ajje iets ver- paatse wil, daan mofje zorge daattut er haartstikke mooi uutziet en ik kaan niet zeige, daat ongs zwem baad de leste joa- re zo best ongderhouwe wier. 't Eejne mooie bloembed noa 't aangde- re moakte ze gr aas veld vaan, aallekleu- re gong noar de knoppemoar daat laag an 't bezunige. We moste aal blie weze, daazzed'rnog woater in deeje. 'tIs moar un roare zoak met de gemeengtehaang- del. 't Netuurbaad wille ze met aalle ge weld kwiet en Moleschot mot blieve, moar 't leste maage we daan toch houwe en doar ven 'k blie om. Zo het aal ut ge- jaammer toch moar mooi 'eholpe. A w- we noeng okuszo'n kloagzaang anheffe veur 't zwembaad zouw daat niet waat uuthoale. Toch moar eigenoardig daat zuk soort gemeengtezoake aaltied zo veul stof doet opwoaje. Kiek moar us noar de honk- en hokkie- velde die niet of wel angelege zouwe worre. Komme ze wel of komme ze niet, ik krieg ter geejn hoogte meer vaan. As we op ut ongderhouwd goan bezunige wordt de kaangs vaan ut deur goan weer groter. Bevobbeld geejn kungstmest op utkungstgraas. Kiek, doarhejjeaalweer utzellufde gevaal. Voortemee kaajje die slaagvelde weer heul niet verkope omre- je daattut graas d'r zo koal uutziet. Zaa'k de gemeengte us groatus un goed aadvies angeve? D'r is un meneer op Soest, die aallus koopt. Eerst de Maria- school en toeng Artishok ok nog. Goat us met die haangdelsmaan proate. Met enig haangdjeklaap kaajje licht best tot zoake doeng komme. Zo as ik 'eheurd het, is die meneer un baar haangdige knutseloar, dus daa's veurdelig in 't on gderhouwd. Un goatje in 't zwembaad metselt ie zo weerdicht. Enunkuulin 'tkungstgraas vult ie zo weer met zaangd en zetter met gemaak weer un laappie in. Vaan Artis hok moakt ie voortemee ok iets moois, daat zaajje zieng. Daan liekt ut heul niet meer op un Aartiestehok. As ut haangdeltje lukt, daan vroag ik provisie an de gemeengte. Ik het aal zo- veul groatis veur niks 'edoan. Ajje 't ming vroagt daan mok zeige: Verpaats ongs mooie zwembaad niet aal te duur, aangders wordt ut veurde Soesders vol gend zomer droogzwemme waant de pries zaalle we toch wel hellepe meeebe- toale an de koaretjes en de aabbonne- mengte. Hannes van de Neng De jaarlijkse actie van Jantje Beton, de nationale collecte voor het jeugdwerk in Nederland, staat weer voor de deur. In de week van 3 tot 9 november wordt er in meer dan 900 plaatsen en door ruim veertigduizend collectanten geld ingeza meld voor Jantje Beton. De collecte wordt georganiseerd door het Nationaal Jeugd Fonds. Dit fonds verleent jaarlijks financiële ondersteuning aan een paar honderd projecten op het gebied van jeugdwerk in ons land. In het afgelopen jaar werd voor ruim 3 miljoen gulden aan bijdra gen en leningen ter beschikking gesteld aan peuterspeelzalen, kinderboerderij en, speelotheken, speeltuinen, jeugdac- commodaties e.d. Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, geeft financiële steun aan projecten die de jeugd meer leef- en speelruimte geven. Het gaat hierbij vooral om initiatieven die door vrijwilli gers worden genomen. Voor jeugdver enigingen, actiegroepen en instellingen die voor en met de jeugd werken. De jeugd van peuters tot en met jongeren. Onderstaand overzicht geeft dan ook niet meer dan een indruk van de vele vormen van jeugdwerk die door het Na tionaal Jeugd Fonds worden onder steund. De opbrengst van de komende 19e nationale jeugdcollecte speelt daar in een belangrijke rol. In 1985 zijn er ruim 360 projecten in het hele land on dersteund. Speelvoorzieningen Voor de realisatie, het opknappen of aanpassen van deze speeltuinen tast Jantje Beton graag in zijn buidel. Speel goed is handig als het buiten regent of vriest en binnen de kachel brandt. Maar buiten spelen is het mooiste. Als er ruimte is. Daar kan voor gezorgd wor den: speelterreinen en speelplaatsen, speelobjecten en speeltuinen. Maar ook fietscrossveldjes. Peuterspeelzalen Het belang van de peuterspeelzalen neemt elk jaar toe. Kinderen leren er al heel jong met andere kinderen om te gaan en samen spelen. Peuterspeelza len kunnen een bijdrage ontvangen van Jantje Beton om te beginnen. Deze startbijdrage kan gebruikt worden voor de aanschaf van inventaris of voor het kopen van spelmateriaal. Jeugd vakanties Op vakantie gaan is een avontuur voor kinderen. Helaas niet voor alle kinde ren. Door de slechte economische si tuatie gaan steeds meer gezinnen niet meer met vakantie. Voor de kinderen van deze gezinnen worden steeds vaker vakantiekampen georganiseerd. Ook hier springt het Nationaal Jeugd Fonds bij. Accommodaties De overheidssubsidies nemen af. Ook voor het jeugd- en jongerenwerk. Veel jeugd werkgroepen komen dan ook in de problemen bij het investeren in hun huisvesting. Ondanks de toename van het aantal verzoeken zal het Nationaal Jeugd Fonds ook in de komende perio de proberen zoveel mogelijk financieel bij te springen. Buitenlandse kinderen De Nederlandse samenleving wordt steeds gevarieerder. Het aantal buiten landse kinderen is de laatste jaren sterk toegenomen. Vooral uit Turkije en Ma rokko. Deze kinderen leven in twee we relden, in twee culturen. Om hen te in tegreren in de Nederlandse samenle ving, maar ook om hen niet te ver vreemden van hun eigen cultuur en hun ouders. Steekt Jantje Beton ook deze kinderen zijn helpende hand toe. Kinderboerderijen Hoeveel kinderen hebben niet een ko nijn, een goudvis of een parkiet? Welk kind wil geen hondje of een poes? Een koe in je kamer is echter wat moeilijker. Die vindt wel een plaatsje op de kinder boerderij. Daarom steunt het Nationaal Jeugd Fonds elk jaar weer een aantal kinderboerderijen.

Soester Courant | 1986 | | pagina 11