ion buis baarn vonne Hamaker: 'Ik wil ekker bezig zijn' gewoon TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvamtertiocqt Over heidetuinen, heide en heideachtigen (deel 2) Id'Oude Enghe\ Een poging voor meer aandacht YII OENSDAG 29 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 15 quarellen en krijttekeningen in 'De Bundeling INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Wijnproeverij Johan Mets in kasteel Groeneveld voor doe-het-zelvers Clubhuis beroofd en vernield Het Kruispunt voorlopig gesloten Arrestatie na huiszoeking Romantiek met rietpen en soldeerbout Vader en zoon exposeren in C-drie Soester Applaus zoekt nieuwe gezichten Nieuw in het ENFOcentrum Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Lezingen over reïncarnatie inds enige tijd kunnen de bezoekers an het gezondheidscentrum "De undeiing" aan de Schoutenkampweg Soest-Zuid zich verlustigen aan de xpositie van werken van de jonge oester kunstenares Yvonne Hama- er. Een kleine twintig werken van aar hand - voornamelijk krijtteke- ingen en aquarellen - sieren momen- eel de "wandelgangen" van het cen- m. 1 sinds het ontstaan van "De Bunde- ing" worden er tentoonstellingen ge houden van wat de artistiek getalen teerden uit het "patiëntenbestand" in hun scheppingsdrang produceren. In de loop der jaren heeft dat een serie opmerkelijke exposities opgeleverd.In die van Yvonne Hamaker treedt een opvallend talent "van eigen bodem" aan het licht. "Eigenlijk ben ik nog maar pas begon nen," aldus Yvonne in een toelichting op de expositie. "Twee jaar geleden wil de ik op de kunstmarkt een portret laten maken van m'n jongens, maar die voel den er niets voor. Toen besloot ik het zélf te gaan doen." Als jong meisje was Yvonne al dol op tekenen en schilderen. Ze volgde ooit zelfs een schriftelijke cursus op dat ge bied, maar beschikte toen nog niet, zo als ze het zelf uitdrukt, "over voldoende plichtsgevoel om het grondig aan te pakken." Toen ze eenmaal de smaak weer te pakken had gekregen volgde ze bij Artishock de cursus model- en por trettekenen van Ellen Groenendijk. "En dan rol je vanzelf verder," legt ze uit. Bij de Ewijckshoeve volgde ze de aquarel-lessen van Maijan Gerritsen en sinds kort legt ze zich bij C-drie toe op de techniek van het zeefdrukken. "Ik wil zo lang mogelijk cursussen blij ven volgen en de verschillende technie ken onder de knie krijgen," aldus Yvonne, die de expositie omschrijft als '"een ratjetoe" van stijlen en onderwer pen. "Later kan ik altijd nog kiezen uit de vaardigheden die ik dan verworven heb. Nu wil ik me nog niet vastleggen op een bepaalde stijl of techniek. Ik vind ze allemaal leuk, en misschien kan ik ze wel combineren..." Etsen en werken met acrylverf lijken haar ook leuk. "Ik wil me een heleboel mogelijkheden ei- Foto: Herman van Dam Yvonne Hamaker bij een van haar aquarellen in "De Bundeling." gen maken en dan gewoon lekker m'n gang gaan." Dit voorjaar exposeerde ze voor het eerst. Dat gebeurde tijdens de leden tentoonstelling in Artishock, waar ze terecht sterk de aandacht trok. Sinds dien staat haar werk in steeds bredere kring in de belangstelling en wordt het goed verkocht, wat haar in staat stelt wat gemakkelijker te investeren in nieu we materialen. Een deel van de in "De Bundeling" geëxposeerde werken is ook te koop, met uitzondering van een aantal schilderijen die haar zélf bijzon der dierbaar zijn. Af en toe werkt ze ook in opdracht. "Dat vind ik een uitdaging. Lukt 't me wel of lukt 't me niet - span nend is dat." Eigen maatstaven Belangrijker dan de "commerciële vruchten" die haar werk afwerpt is voor Yvonne echter het "lekker bezig zijn". "Als je dan iets gemaakt hebt dat klikt, en je kunt zeggen dat 't er nog niet eens zo beroerd op staat, dan heb je een fijne avond. Maar voor de rest blijft het alle maal betrekkelijk. Je moet gewoon naar je eigen maatstaven werken, vind ik, al is het natuurlijk wel leuk om te horen NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Op vrijdag 31 oktober en zaterdag 1 november houdt Johan Mets van de gelijknamige delicatessen wijkoperij uit Soest een wijnproeverij in kasteel Groeneveld in Baarn. Joh. Mets pre senteert dan 17 verschillende soorten Cöte du Rhone. Men kan zich nog op geven voor de wijnproeverij in de zaak aan de Yan Weedestraat. Johan Mets organiseert ieder jaar een wijnproeverij. De man die zelf bekend staat als een wijnkenner bij uitstek ver zorgt daarnaast een periodieke mailing voor wijnliefhebbers met allerlei infor matie over wijnen, aanbiedingen en dergelijke. Ook in zijn spaarzame vrije tijd is John Mets actief op wijngebied. Hij maakt regelmatig reizen naar gebie den waar wijn geproduceerd wordt om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen, en als Major Domus is hij bestuurslid van de Confrérie de Vïnophiles, de Nederlandse broeder schap van wijnvrienden. De delicatessen wijnkoperij Joh. Mets bestaat 120 jaar. Vanaf het einde van de vijftiger jaren, niet lang nadat zijn vader Joop Mets de titel Hofleverancier mocht dragen, staat Johan Mets aan het roer van de zaak. Op vrijdag 31 oktober vindt de wijn proeverij in kasteel Groeneveld plaats van 19 tot 22 uur. Een dag later worden de zeventien verschillende soorten wijn geproefd tussen 14 en 18 uur en van 19 tot 22 uur. wat anderen ervan denken." Wat dat betreft zou ze ook in "de Bundeling" wel eens stiekem om 'n hoekje willen kijken om te horen wat de mensen er van vinden. In haar werk heeft ze een voorkeur ont wikkeld voor onderwerpen die, recht streeks of indirect, met "mensen" te maken hebben, wat heeft geresulteerd in een flink aantal portretten en model tekeningen. Maar ook een oude schoen, een doopjurkje, een oude ver sleten pop en katten vormen dankbare bronnen van inspiratie. Landschappen trekken haar wat minder. In "De Bun deling" hangt er dan ook maar één. Yvonne Hamaker werkt in het alge meen natuurgetrouw, maar voegt daar aan graag "iets eigens" toe. Een goed voorbeeld is het portret van een van de zoons, die bellen blaast. In die bellen zie je de kop van een grauwende kat ver schijnen. "Het is niet alleen: je ziet 't en je schildert 't, maar je voegt er ook iets uit je eigen fantasie aan toe." Experimenteren Haar man en kinderen zijn haar groot ste fans, zo blijkt. "Ze vinden alles mooi, al wil ik zelf wel eens verder expe rimenteren met andere stijlen. Dan moetje wel stevig in je schoenen staan," vertelt ze lachend, "maar het is leuker dat ze commentaar geven dan dat 't ze niets interesseert." Yvonne Hamaker beschouwt haar "schilderwerk" nog altijd als een hobby. "Ik badminton graag en heb ook een tijd poppen gemaakt. Voor een hobby moetje tijd vrijmaken. Het is belangrijk voor mensen om bezig te zijn met de dingen die ze leuk vinden." Ze beschikt daarvoor intussen over een ruim en licht atelier op de zolderverdieping van haar huis aan de Den Blieklaan. "Lekker bezig zijn" is zo'n beetje haar motto. Ze blijft nuchter onder het suc ces en is wars van allerlei diepzinnighe den over de achtergronden van haar werk. Grootse plannen koestert ze niet. "Ik wil voorlopig lekker aan de slag gaan en een voorraad mooie dingen maken. Als je ziet dat 't lukt werkt dat enorm stimulerend. Ik denk wel eens: als 't me twee jaar geleden niet was ge lukt, was ik misschien nooit verder ge gaan..." Dat zou inderdaad bijzonder jammer zijn geweest. De bezoekers van "De Bundeling" kunnen zich ervan overtui gen dat Yvonne Hamaker er zeer goed aan heeft gedaan op de toen ingeslagen weg door te gaan. Een bezoek aan het gezondheidscentrum - ook om andere dan strikt medische redenen - is dan ook zeer de moeite waard. Erik van Dorresteyn medewerker'tVaarderhoogt W Na wat algemene beschouwingen rond het fenomeen "heidetuin" in de vorige aflevering, wil ik ditmaal enig inzicht trachten te verschaffen in het voorhanden zijn de assortiment heide en heideachtigen. Laten we maar eens met de heide beginnen. We kunnen hier nogal wat scheidslijnen in aanbrengen. Op de eerste plaats hebben we de afstammelingen van Calluna Vulgaris; de gewone struikheide waarvan momenteel al meer dan 275 kweekvarianten in omloop zijn. Deze ge kweekte vormen hebben allen een rasnaam en zijn te onderscheiden door verschil in loofkleur, groeihoog- te, groeiwijze, kleur, bloeitijd en ander eventueel op vallende eigenschappen. Ze zijn eigenlijk onmisbaar in een heidetuin omdat ze zorgen voor een periode met veel kleur van pl.m. begin juli tot eind oktober. Struikheide moet rond half maart worden terugge snoeid om het verhouten van de heideplanten tegen te gaan. Bij krachtige groeiers snoeien we een flink stuk onder de uitgebloeide bloeiwijze, bij rustiger groeiers nemen we precies de oude bloei weg. Een heel groot aandeel in de heiderassen wordt gele verd dor de Erica- of dopheide. Hierin komen zowel zomer als winterbloeiers voor, in totaal goed voor zo'n 250 rassen. Winterbloeiende dopheide of Erica car- nea zijn er in kleur nuances tussen wit en paars en bloeien afhankelijk van het ras van pl.m. eind novem ber tot eind april. Ook breedte en hoogtegroei zijn ras gebonden, maar echte wilde groeiers vinden we niet bij Erica carnea. Een krachtiger groeiende winter- bloeier is E. darleyensis waar slechts pl.m. 15 rassen van bekend zijn. De bloei is langdurig en rijk. De ge middelde hoogte is zo'n 40 cm. en we vinden bij dit soort dezelfde kleurscharkeringen als bij E. carnea. Sommige variëteiten presteren het om bij niet te on gunstig winterweer te bloeien van november tot april. E. Darleyensis is helaas wat minder winterhard dan E. carnea. Eventueel snoeien vindt na de bloei plaats. Tot de zomerbloeiende Erica's behoren E. vangans of zwerfheide, E. tetralix of echte dopheide E. cinerea of grauwe dopheide en E. ciliaris of wimperheide. Er zijn nog wel een paar soorten in omloop, maar deze wor den slechts zeer sporadisch of in het geheel niet ge kweekt en wil ik daarom buiten beschouwing laten. E. vagans telt momenteel 24 rassen die allen een pluim- vormige bloeiwijze bezitten. De bloei valt van juli tot oktober en is veelal zeer rijk. De hoogte varieert van 15 tot 60 cm. en de kleuren zijn in nuances van wit, ro sé en rood. Zwerfheide is helaas niet al te sterk, maar op een be schutte paats worden normale winters prima verdra gen. Echte dopheide of E. tetralix waarvan 20 rassen worden gekweekt is daarentegen goed winterhard en is eveneens als de Calluna vulgaris in ons land in heems. Echte dopheide gf oeit van nature op de wat la gere plaatsen waar de plassen blijven staan bij flinke regenval. Deze soort kan dan ook meer vocht verdra gen dan de andere heidesoorten. Op hoge droge plaatsen is er in een droge zomer dus kans op verdro ging. Dopheide heeft grijs-groen loof; bij sommige kweekvormen is het zelfs opvallend grijs. De bloeitijd van de vroegste rassen start in juni en de laatsten gaan door tot ver in oktober. De gemiddelde hoogte be draagt 20-25 cm. E. cinerea of grauwe dopheide vormt een groep van heideplanten die behoort tot de mooiste in het heideassortiment. Door intensief krui- singswerk zijn er rassen ontstaan in zeer veel kleur schakeringen waaronder ook felle sprekende kleuren die we bij de meeste andere heidesoorten niet terug vinden. In combinatie met andere heide dragen ze dan ook zorg voor een kleurige zomerbloei. Ze bloeien erg lang door. Voor de meeste rassen echter is het in de wat strengere winters raadzaam licht te dekken met wat dennegroen ter voorkoming van vorstschade. Er zijn tot op heden pl.m. 100 rassen in omloop in de meest uitlopende tinten. De bloeitijd van grauwe dop heide loopt van juni tot oktober en de groeihoogten variëren van 15-40 cm. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Het Kruispunt, één van de drie club- en buurthuizen van de stichting Jeugdzorg Soest, is voor onbepaalde tijd gesloten. Het gebouw naast de Openbare Biblio theek aan de Albert Cuyplaan is de laatste maanden zo vaak het doelwit geweest van inbrekers en onbekende vernielzuchtige personen dat de leiding het niet ver antwoordetijk acht de activiteiten in het jeugdcentrum voort te zetten. Tot nu toe is al schade aangericht voor een bedrag van 10.000 gulden. Sinds januari is reeds tien keer ingebroken in Het Kruispunt. Daarvoor werd het clubhuis ongeveer veertig keer bezocht door ongewenste bezoekers. tie te bellen wanneer men iets verdachts Het gaat om een voorlopige sluiting van het club- en buurthuis. De medewer kers van de stichting Jeugdzorg willen het liefst zo snel mogelijk weer aan de slag in Het Kruispunt, maar men heeft afgesproken dat er eerst passende maatregelen getroffen moeten worden alvorens de deuren heropend worden. Bijna alle materialen in Het Kruispunt zijn in de loop der tijd gestolen, terwijl veel voorzieningen niet bestand waren tegen de vandalistische dadendrang van onbekenden. Niet verantwoord De tienduizend gulden schade die Jeugdzorg in Het Kruispunt als gevolg van diefstal en vernielingen heeft gele den moet worden betaald van de subsi diegelden en uit de opbrengst van de jaarlijkse rommelmarkt. De medewer kers van de stichting vinden het niet verantwoord om gemeenschapsgelden op deze wijze te besteden en hebben daarom besloten het buurthuis voorlo pig dicht te houden. Ze voelen zich ge noodzaakt om alle activiteiten stop te zetten. Alleen de breigroep en de peu terspeelzaal 'De Gruthut' blijven ge bruik maken Het Kruispunt. De stichting Jeugdzorg gaat zich bera den over de volgende stappen die men moet ondernemen om het weer moge lijk te maken het buurthuis open te stel len voor kinderen, jongeren en volwas senen. Men doet in dat verband ook een beroep op de bevolking om met ideeën en suggesties op de proppen te komen. Ook heeft de stichting in een bulletin de buurtbewoners gevraagd sociale con trole uit te oefenen door direct de poli- De Soester politie heeft maandagmorgen huiszoeking verricht bij de 28-jarige M.S. uit Soest. Een en ander gebeurde in samenwerking met de rijkspolitie te Amsterdam, die zich bezighoudt met een grootschalig onderzoek naar de handel in illegale autotelefoons. S. werd aangehouden en overgebracht naar Amsterdam. bij het jeugdhonk ziet. De politie kan dan poolshoogte nemen. Voordat Het Kruispunt open gaat moe ten nieuwe materialen en spullen aan geschaft worden. Onder de huidige om standigheden vinden de jeugdwerkers het echter niet raadzaam om de beno digde voorzieningen te kopen en in Het Kruispunt te bewaren. Pas als men doeltreffende maatregelen kan treffen wordt de sleutel weer teruggedraaid. De Vangrail en De Praatpaal, de twee andere club- en buurthuizen van Jeugd zorg, blijven open. BAREETCAFE Middelwijkstraat 2 3764 CG Soest Tel. 02155-13331 Dagmenu a f 10,- vanaf 17.00 uur Donderdag 30 oktober Karbonade Vrijdag 31 oktober Mosselen Maandag 3 november Varkensoester Dinsdag 4 november Gehaktbal Woensdag 5 november Zuurkool Zaterdag en zondag is er geen dagmenu Bij ons op Soest wonen veel ouderen. Tussen de 50 en 64 jaar zijn dat er nu 6402, tussen de 75 en 79 jaar 3951 mannen en vrouwen, en boven de tachtig jaar 1158: vergrijzing en dubbele vergrijzing. In de komende weken haalt Jan Visser de kam door het ouderenbeleid en laat in deze krant een "deskundige aan het woord die de Soester toestand kent op zijn haar specifiek terrein, zodat iedereen weet waarover wij praten als wijstellen: ouderen hebben dringend meer aandacht nodig! Deze serie artikelen vormt de achtergrond-informatie voor een discussie-mid dag op 8 november over deze materie in het cultureel creatief centrum C-drie: "Soestand-Plus. U bent daar van harte welkom met uw reacties, aanvullingen, ideeën en opmer- Vandaag: Het gemeentebestuur Aan de vóóravond van de instelling van een Seniorenraad en ter gelegenheid van de zeer recente start van de SWOS is het onbetwistbaar dat het gemeente bestuur een belangrijk aandeeld heeft in het ouderenbeleid. Voor alle duidelijkheid: de Senioren raad is een commissie van oudere bur gers die het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd gaat adviseren in zaken die de bejaarden aangaan. De SWOS is de splinternieuwe welzijnsstichting, die in de plaats is gekomen voor de Federa tieve Raad, een club die een groot aan tal zaken in het bejaardenwerk coördi neert, waarbij de ouderen en de vrijwil ligers de centrale rol vervullen. In de Nota van Aanbieding bij de Be groting 1987 verwijst het College van B W nog eens naar de unanieme stel- lingname tegen de dreigende sluiting van Molenschot. "Per 1 november is de rijksbijdrage voor het gecoördineerde ouderenwerk (655.000 gulden) veilig gesteld", werd tijdens het begrotingsonderzoek de vo rige week door de wethouder meege deeld. "Duidelijk zal zijn, dat de overgang van de oude naar de nieuwe situatie, on danks de grondige voorbereiding, enige tijd zal vergen vooraleer de rust volledig is teruggekeerd. De inzet van alle be trokkenen (ouderen, vrijwilligers en in stellingen! geeft vertrouwen voor de toekomst aldus de letterlijke tekst van de Nota van Aanbieding op bladzij 48. Welzijnsplan In de raadsvergadering van 20 novem ber wordt het onlangs gepubliceerde Welzijnsplan 1987-1990 vastgesteld. Daarin is eveneens ruim een bladzij ge wijd aan de Ouderen. Daarin wordt toegegeven dat door de (dubbele) ver grijzing van de bevolking het aanbod van Welzijnsvoorzieningen en -activi teiten zal moeten leiden tot een belang rijke aanpassing van het aanbod. Door de toenemende behoefte aan thuiszorg worden de eerste lijnsvoor zieningen, de professionele hulp, de zelfhulp/mantelzorg en het vrijwilli gerswerk, steeds belangrijker. Er is een tekort aan plaatsen in verzorgingshui zen en daardoor een sterke behoefte aan versterking van eerstelijnszorg, de realisering van de 7 x 24-uurzorg, de warme maaltijdenvoorziening en per- sonenalarmering. Men eindigt dan: "Voorts is voor het in de thuissituatie kunnen laten blijven van belang, dat er over voldoende, voor ouderen geschikt c.q. gemakkelijk aan pasbare woningen beschikbaar komen. Een ingesteld woonwensenonderzoek ouderen zal meer duidelijkheid moeten verschaffen over de daartoe te neme maatregelen." Zorg Door de (dubbele) vergrijzing gaan in de naaste toekomst ouderen steeds meer beslag leggen op de algemene voorzieningen welke niet specifiek op ouderen gericht zijn. Het is ook goed zich te realiseren dat van de groep 65 jaar en ouder 86% zelfstandig in een gewone woning woont. De bejaarden dus als een groep zien die bijna geheel in termen van zorg te be schrijven is, blijkt een zeer verkeerd beeld te zijn. Het streven naar grotere zelfstandigheid van ouderen en het bevorderen van de zelfredzaamheid is echter een zaak die met de dubbele ver grijzing die de komende decennia op treedt, in aanvaring kan komen. Zéér oude, hulpbehoevende, bejaarden zul len aanzienlijk in aantal toenemen en in hun behoefte - verpleging en verzorging - zal voorzien moeten worden. Om te onthouden: - het aantal ouderen zal toenemen van 12% van de bevolking in 1985 tot 14% in 2000 en tot 16,5% in 2010, waarna zelfs een verdubbeling van het aantal bejaarden (65+) optreedt - het aantal jongeren tot 19 jaar zal in dezelfde periode afnemen van 31% in 1980 tot 20% in 2020. - van de ouderen neemt de groep hoog bejaarden relatief het snelst toe. De taak van een gemeentebestuur is in deze niet gering. Wethouder Frans Kingma (PvdA) zal deze taak op zater dag 8 november in SOESTAND - PLUS toelichten. JAN VISSER 'Tk probeer in mijn landschappen zo weinig mogelijk in te grijpen, accen tueer wat essentieel is, neem veel ge gevens mee naar huis om in mijn teke ningen daarna zoveel mogelijk te kun nen weglaten. Weglaten is net zo be langrijk als opbrengen." Ivan Dilrosum (57) gebruikt in zijn fijn zinnige creacties een rietpen-techniek, die nog nooit zo is toegepast. Zonder dat het een maniertje is geworden, bezit hij een oosterse stijl van tekenen ("ik schilder met de pen") waarbij hij zijn rieten pennen zelf plukt en slijpt waar door lijntjes ontstaan op papier die het resultaat van penseelhaartjes evenaren. Dat maakt de expositie van deze Soes ter kunstenaar deze maand in "C-drie" zo bijzonder. Want ook de vijf houts kooltekeningen van Kortenhoef (1981), die de panelen in C-drie sieren, zijn ongelooflijk licht en miniteus opge zet. Heel ongebruikelijk voor houts kool. Opvallend in zijn zwart/wit tableaus zijn de grote, lege vlakken die de lucht suggereren, die daardoor zo nadrukke lijk aanwezig is. Ivan senior noemt zichzelf een romanti cus en deze levensstijl demonstreert hij het mooist in zijn losse "veertjes", in zijn "dooie" insekten en in zijn vergane blaadjes, die elk op zich een avontuur lijke ontdekkingsreis uitbeeldt door een microscopisch klein "landschap" van détails en schoonheid. In aquarel. In 1953 kwam de Surinamer Dilrosum naar Nederland waar hij zijn m.o. te kenopleiding met een studiebeurs mocht afmaken, na een tijd lang in zijn geboorteland als landmeter en topo- graaf te hebben gewerkt. Drie fraaie houtsneden uit die periode verraden op deze tentoonstelling zijn liefde voor zijn Hindostaanse landgenoten met hun grote ogen, hun ascetische houding en hun introverte karakter. Het overzicht van Dilrosun's kunste naarschap wordt volledig door de vijf olieschilderijen (drie uit Suriname en twee impressies) die in C-drie aan de muur hangen. Vader Dilrosun, die sinds 1969 in Soest Vader en zoon Dilrosun. Foto: Goos van der Wilt. woont en de beginperiode van de Kun stenaarsvereniging "Artishock" van nabij heeft meegemaakt, werkt nu al dertig jaar in het onderwijs als tekenle raar aan de Acedemie voor Beeldende Kunsten, waar hij les geeft in ruimtelij ke vormen (constructivisme). Op 1 ja nuari 1987 verlaat hij het onderwijs. Als schilder noemt hij zichzelf een auto didact, als tekenaar heeft hij het vak ge leerd op de Rijksnormaalschool voor tekenleraren in Amsterdam waar Roe- lofs en Kolthof zijn belangrijkste leer meesters zijn geweest. Junior De jonge Ivan exposeert voor 't eerst in zijn leven. Hij praat net zo makkelijk over zijn werk als zijn vader, die zicht baar trots is op het werk van zijn naam genoot. Ivan Dilrosun junior is aanwezig in C-drie met ruimtelijke vormen, rond om het "tekenkastje" met dooie insek ten van vader Dilrosum: zeven beeld schone reuzeninsekten, die een levende verbeelding uitstralen van kleur, hard heid en lijnenspel. Het geheel werd bij zonder creatief in een glazen vitrine ge groepeerd in het "Witte Cafe" van C-drie. Ivan heeft een technische opleiding ge had en een poosje op de academie geze ten. Verwend door de kunstzinnige vrijheid van thuis heeft hij geleerd datje moet doen waaraan je gevoelsmatig plezier beleeft. Dat vergt veel denkwerk en weinig lichamelijke inspanning. Resultaat van deze levenshouding na het omgaan met grote motorblokken op de hogere zeevaartschool: miniteus en nauwkeurig bizarre dieren in elkaar zet ten van verschillende metalen en on derdelen met een soldeerbout. Alsof hij wil zeggen: "Kijk maar, ik hoop dat jij net zoveel ziet als ik." De romantische appel valt niet ver van de Suriname stam. De expositie is gratis te bezichtigen tot zondag 9 november a.s. Jan Visser De leden van het Soester Applaus leg gen op dit moment de laatste hand aan een blijspel met de veelzeggende naam "En krijgen is de kunst." Door spelers en regisseur Jan Houtzagers worden de laatste puntjes op de i gezet om het publiek vrijdag 7 en zaterdag 8 no vember te kunnen laten genieten van een sprankelende voorstelling. Het is het verhaal van Jane en Catheri- ne, beiden weduwe van Sir Basil Hay- ling. Ze leven in een huis vol antiek, maar door een clausule in het testament is het onmogelijk hiervan ook maar iets te verkopen. En zij hebben dringend geld nodig! Gelukkig is er nog een dia manten halssnoer dat niet tot de erfenis behoort. Niemand heeft het ooit gezien, maar er verschijnen al snel kopers die bereid zijn flinke voorschotten te beta len. Maar zijn de edelstenen echt? En zo ja, hoe wimpel je dan ongewenste kopers af? Het Soester Applaus heeft op dit mo ment twaalf spelende leden. Dit aantal is medebepalend bij de keuze van een stuk. Niet alleen moeten alle rollen be zet kunnen worden, maar een speler moet ook "in zijn rol passen". Hierom, en om in staat te blijven twee stukken per jaar te spelen, wil de vereniging graag wat nieuwe gezichten erbij. Erva ring is niet belangrijk, wel inzet en teamgeest. Ook mensen die niet willen spelen zijn van harte welkom. Er komt meer kijken bij toneel dan alleen de rolkennis van de spelers. Tevens is in het bestuur de functie van secretaris vacant. Naast aktuele informatie over bijvoor beeld de reconstructiewerkzaamheden aan de Stadhouderslaan, de Korte Os- sendam en de Soesterbergsestraat, kan men in het gemeentelijk INFOrmatie- centrum ook kennis nemen van brochu res op velerlei gebied. Zo zijn er deze week drie brochures bij gekomen: "Mens durf te leren", met in formatie over volwasseneneducatie; "Kunst lenen-geen kunst", met daarin gegevens hoe men tijdelijk bepaalde kunstwerken thuis mag hebben en "Voorkom diefstal uit auto's" Belangstellenden kunnen contact op nemen met Leo Pappot, tel. 11430, of met Joke van Doorn, tel. 22498. De voorstellingen vinden plaats in C-drie, Willaertstraat 49 te Soest. Aan vang beide avonden om 20.15 uur. Kaarten a 7,50 zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn Meyering, Soester- bergsestr. 11; Boekhandel Immerzeel, Van Weedestraat 7; bij de VW en van af 19.45 uur aan de zaal. Het begrip reïncarnatie en wat de astro logie daarover te zeggen heeft is het on derwerp van een tweetal lezingen door mevr. Paula Schreurs, bij oud-cursisten welbekend van haar succesvolle cursus astrologie, die zij vorig jaar bij de Volksuniversiteit gaf. Het is de bedoeling van mevr. Schreurs een algemene oriëntatie te geven op het gebied van de reïncarnatie, zodat men enigszins wegwijs wordt in de vele visies die daaromtrent in de hele wereld op geld doen. Vroeg of laat overkomt ons allemaal wel eens een gevoel van herkenning van een plek waar we nog nooit eerder wa ren, of het gevoel van zou dit het nu zijn, het leven dat we nü leven? Naast het behandelen van de stof wordt ook zoveel mogelijk ingegaan op gestel de vragen en de geplaatste vraagtekens bij deze zo "roemruchtige" materie. De lezingen worden gehouden op don derdag 6 en 13 november 's avonds om 8 uur in de Muziekschool, Kerkplein 1. Men kan zich aanmelden bij de Volksu niversiteit Soest-Soesterberg, Kerk plein 1, tel. 22195, elke donderdag van 10.00 - 13.30 uur. Kosten: 10,— per avond.

Soester Courant | 1986 | | pagina 15