Piet Ekel: 'Ik ben geen eendagsvlieg, maar een lange-afstandsloper' AAÖRS w JOH MFT\ Profiteer van deze feestelijke aanbiedingen ENKHUIZER KRENTEN BROOD Q50 ZALM PALING PISTACHE PITTEN COTES DU ROUSSILLON 10?® PATÉ DE CANARD 2?s EARLGREY THEE -OWER igen" Tevens ontvangt iedere 25e cliënt een doosje LÉONIDAS BONBONS a 250 gram GRATIS! JF Van Weedestraat 90 - Telefoon 12404 VRAAGD WOENSDAG 29 OKTOBER 1986 SOESTER COURANT PAGINA 9 Artistieke duizendpoot van Soest blikt terug (deel 2) AT 17 02155-13727 ten bij t bedrijf prijs! IATAVUS, rfietsen delen. 15 Jas gestolen Schuurtje Vedelaarpad geplunderd Animato met attrakkief programma 1866 - 120 jaar - 1986 a Het vervolgverhaal van vier generaties Mets Soest Hen olijke ESEL oering). nazoa of een voorraad fcES: 1 - 13865 reken en 120 JAAR JONG Uit onze broodafdeling Van bakker Kuiper uit Baarn: van 4.25 voor Cw J - Uit onze visafdeling Vers gesneden 100 gram 9.95NU Vers gesneden 100 gram 8.95NU Uit onze notenafdeling 250 gram 4.95 NU Uit onze wijnafdeling Rood 1985 Per fles 5.25 2 flessen voor Uit onze vleeswarenafdeling 150 gram 3.75 NU Uit onze theeafdeling Eigen import 5.50 NU per zak JOH. METS Sinds 1866 Deze aanbiedingen zijn geldig tot 12 november. In het eerste deel van het interview met Piet Ekel - dat in de Soester Courant van vorige week verscheen ter gelegenheid van zijn 65e verjaardag - werd uitgebreid teruggeblikt op de wortels van zijn veelzijdige artistieke loopbaan, die hem een vooraanstaande plaats bezorgde in de wereld van het amusement, zowel in het Tëater als bij de omroep. Duidelijk verrees het beeld van een 'duizendpoot', een lles'kunner die zowel in artistiek als organisatorisch opzicht zijn sporen heeft 'diend en door talloze Nederlanders min of meer als een huisvriend wordt be- louwd. Geen wonder dat hij, wie het organise ren én het uitvoeren zó in het bloed zit, ook in de Soester samenleving een pro minente rol heeft gespeeld. Van huis uit tfouwens, zoalsblijkt. "Mijn ouders waren ook altijd doende," aldus Piet Ekel. "In mijn jonge jaren was vader pionier bij ES VAC - later op gegaan in SEC - en mijn moeder was een actief gymnaste. In de jaren twintig begon Soest zich, mede door de komst van de luchtvaart naar Soesterberg, te pntwikkelen. Het was toen nog een mooi, landelijk, agrarisch dorp, met veel pensiongasten die hier hun vakan tie kwamen doorbrengen. Er was zo weinig toen, in Soest en zo veel op te bouwen." ÉJe uitgroei van Soest, een los samenstel van wijken en buurtschappen die alle maal weinig met elkaar te maken had den en waarin de agrarische bevolking in de loop der jaren werd overvleugeld door nieuwkomers, zoals Piet Ekel het uitdrukt, leidde tot een rijk verenigings leven. "iedereen was bezig, zij het op een nogal sektarische manier. Ik heb me altijd algemeen georiënteerd, had kon- takt met veel uiteenlopende mensen en groepen. Mijn werk was immers com- ^municeren?" Verscheidenheid is geen slechte zaak, vindt hij. "Als men de gezamenlijke be langen maar niet uit het oog verliest. De leuren hoeven niet wég, maar de men sen moeten wél de bereidheid hebben om grotere dingen te doen dan waar mee ze zelf bezig zijn..." Betrokkenheid Piet Ekels "overkoepelende" filosofie heeft steeds geleid tot een sterke en ac tieve betrokkenheid bij alles wat er in zijn woonplaats gebeurde. Vandaar ook dat zijn naam altijd verbonden zal blijven aan de oprichting van de Spring- bokken, die 15 jaar geleden niet het minst door zijn bemoeienissen ontston den uit de fusie van de bestaande gymnastiek-"zuilen" de Soester Turn- club, Crescendo en Olympia. Nog on langs werd die historische "doorbraak" op gepaste wijze gevierd. De fusie werd geboren uit kracht, niet uit nood, benadrukt Piet Ekel nog eens. "We hadden in die tijd zo'n 1250 leden; dat stelde dus wel wat voor..." De Springbokken pakten de zaken van meet af goed en professioneel aan; ook daarin moeten de zakelijke inzichten van Piet Ekel een belangrijke rol heb ben gespeeld. Als bekwaam en beproefd organisator was het dan ook Piet Ekel die destijds optrad als voorzitter van het openings comité van de sporthal Beukendal. "Een tour-de-force, maar ook een uit komst voor sportend Soest." De daarop volgende opbloei van ande re sporten kostte de Springbokken wel wat leden; in de loop der jaren kalfde het ledenbestand af tot ongeveer de helft. "De teruggang is landelijk," aldus Piet Ekel. Hij wijst in dat verband ook op het toenemende aantal sportscholen en op de grotere vrijblijvendheid ten opzichte van het verenigingsleven in het algemeen. Soester Gemeenschap "Overkoepelend denken" - dat was zijn leitmotiv voor zijn actieve bemoeienis met wat er verder in Soest gebeurde. Met name in de periode-Bentinck weerde Piet Ekel zich op allerlei terrei nen. Zo zat hij bijvoorbeeld in het aan bevelingscomité voor de kinderboerde rij, voor de Oudheidkamer en (ook nu nog) voor de herbouw van "De Wind hond". Ouderen herinneren zich onge twijfeld nog zijn vurige pleidooien voor een "Soester Gemeenschap" - al enige jaren geleden definitief ter ziele gegaan - die een wérkelijke gemeenschap zou vormen door bestaande "samenle vingsverbanden" samen te brengen en in al die Soester verscheidenheid een stukje eenheid tot stand te brengen. "Dan zou er in de afgelopen jaren onge looflijk veel meer in Soest van de grond Zo wordt 't nooit meereen overvol Openluchttheater tijdens een uitvoering van de Soester Turnclub in de jaren '50. Kort na de oorlog trad Piet Ekel (r.op in de musical 'Barend Bluf,'samen met de bekende Soester cabaretier Benny Vreden (l), Kitty Knappert en Joekie v.d. Valk. Vreden genoot o.m. grote be kendheid door zijn "ondergrondse" ca baret De Molshoop in een Duitse bun ker op de Eng. gekomen zijn," aldus Piet Ekel, refere rend aan de Baamse Speeldoos. Soest, het nu verstedelijkte dorp - "een vlek die steeds groter wordt" - waar in september 1921 zijn wieg stond en waar hij tot op de dag van vandaag is blijven wonen, is hem aan het hart gebakken. Dat blijkt ook uit zijn ideeën over bij voorbeeld de jaarlijkse intocht van Sint Nicolaas, waarover trouwens in heel Soest de commentaren elk jaar weer niet van de lucht zijn. Als oud-Sint weet Piet Ekel echter zeer goed waarover hij praat. "Je moet de Sint niet om één uur be groeten en hem nu-hier-dan-daar in Soest laten opduiken. Daar moet je de hele dag voor uittrekken. Ik vind het ge forceerd om de man op dezelfde dag binnen te halen als hij op de televisie aankomt. Waarom hebben de organisa toren niet de moed om het gewoon een week later te doen? Dan krijgt je forum ook meer decorum..." Spektakel Als het alleen aan hem lag zou er in Soest heel wat meer "spektakel" te be leven zijn. "Er wordt wel elke keer iets van de grond getild, maar 't is nooit van iedereen." Daardoor heeft Soest bij voorbeeld ook het KNVB-sportcen- trum aan zijn neus voorbij zien gaan, evenals het nationale handbalcentrum. "En kijk eens naar het Openluchtthea ter - dat is nu net zo antiek als in Grie kenland!" Piet Ekel mag dan 65 jaar zijn gewor den, Soest is nog niet van hem af. "De laatste tijd doe ik het wel wat rustiger aan. Ik neem niet zo veel meer aan; de afgelopen jaren werkte ik met veel ple zier bij 'Theater' in Arnhem, als gast- acteur. Dan ben je tachtig dagen met hetzelfde stuk bezig." Omdat hij zijn leven lang op zoveel ver schillende terreinen actief is geweest, kan Piet Ekel ook zijn eigen "rol" ge makkelijk relativeren. "Als je 't alle maal op 'n rijtje zet heb ik wel veel ge daan, maar het is natuurlijk in de tijd ge spreid. Ik ben nooit zo verteerd geweest door ambities, heb nooit met m'n elle bogen hoeven te werken. Als ik 't niet leuk vond ging ik gewoon wat anders doen." Ambachtelijk Zijn publieke optreden op al die terrei nen heeft maar een klein beetje te ma ken met "ijdeltuiterij", zoals hij het noemt. "Of het nu gaat om sport of om amusement, het komt erop neer dat je mensen wilt behagen, ze ergens uit wilt halen. Dat is een vak, maar ook een in stelling. Ik heb m'n vak, zowel artistiek als organisatorisch, altijd ambachtelijk beoefend. Daardoor ben ik geen één dagsvlieg geweest, maar een lange-af standsloper geworden. Als ik me aan één zuil had verbonden had ik mis schien een geweldige carrière gemaakt. De compensatie daarvoor heb ik mis schien gevonden in m'n 'social life' in Soest..." Piet Ekels leven is vol geweest van ont moetingen. "Ik ben altijd veel uitzon derlijke, soms gekke mensen tegenge komen en van allemaal heb ik wat ge leerd, maar ze ook altijd gerespecteerd - van Joop Doderer tot Ank van der Moer, van Pierre Jansen tot Roel Wiersma. Wat ik wél heb gezien is dat het aan de top - zowel in de sport als in het artiestenvak - eenzaam is. Wim Kan, Wim Sonneveld en Toon Her mans, grote artiesten, hebben bijvoor beeld alle drie een geflopte film ge maakt. Je bent nooit zeker van het suc ces; als het doek valt rijst de twijfel... Mensen aan de top hebben dikwijls be hoefte aan brainstorming in kleine kring. De adoratie van het publiek heb ben ze tóch al en de massa pakt je,als watje brengt beneden de maat is." Bespiegelend rondt hij af: "Kortom, het plegen van amusement is een ernstige zaak, een puur-persoonlijk vakgebied. Je verkoopt tenslotte jezelf, en daarin ben je altijd uniek. Als je aan de weg timmert heb je uiteraard veel bekijks, maar als 'hoge boom' vang je ook veel wind. Oppervlakkige waarnemers oor delen snel en hard, maar daardoor leer je te incasseren, te winnen en te verlie zen. Aan de andere kant: die 'strijd om het bestaan' geeft je ook gelegenheid tot kiezen-en-delen en te behouden wat werkelijk van betekenis is." Piet Ekel zoals honderdduizenden hem kennen: Malle Pietje. Mevrouw Van D. uit de Lage VBuur- sche stelde zich in het afgelopen week einde met de Soester politie in verbin ding wegens de diefstal van de regenjas van haar dochter. Het meisje fietste vrij dagmiddag op de Bosstraat toen ze werd lastig gevallen door twee jongens en twee meisjes. Een van de jongens pakte de regenjas, die het meisje achter op de fiets had gebonden, en verdween ermee. Piet Ekel in 'Schakels' van Herman Heijermans, een geheel andere creatie dan Malle Pietje. De heer M. van het Vedelaarpad heeft bij de politie aangifte gedaan wegens diefstal van o.m. een kistje bier en een hoeveelheid vlees uit een koelkast in het schuurtje bij zijn woning. Tevens bleek de sleutel van het schuurtje te zijn ver dwenen. De Soester Accordeonvereniging Ani mato geeft op zaterdag 1 november in de grote zaal van het dienstencentrum De Vijverhof, Klarinet 39, haar jaarlijk se uitvoering. De avond begint om 20.00 uur. Kaarten a vijf gulden per persoon kan men aan de zaal verkrij gen. Op het programma staan onder meer werken van Renato Bui, H. Kicken en Adolf Götz, met als titels Music Festi val, Variété en Rhapsodia Andalusia. Naast het A-orkest van Animato treedt ook het B-orkest van deze Soester ver eniging op. Dat Animato een goede naam heeft in deze omgeving blijkt wel uit de talrijke uitnodigingen die het or kest krijgt. Zo treden ze donderdag 30 oktober op in Prins Willen III in Amers foort. In verband met het 120-jarig bestaan van de delicatessen wijnkope- rij Joh. Mets, gaan wij terug in de geschiedenis van deze Soester Hofleverancier. In zeven afleveringen passeren vier generaties Mets de revue. Jan, Jan, Joop en Johan, oftewel 1866-1986. Dat is 120 jaar kwaliteit en service van de bovenste plank op een rij. Een ver volgverhaal. Vandaag deel 5: "De wijnkoperij" Twee weken geleden Vertelden wij over Johan Mets die de zaak aan de Van Wee destraat aanpast aan de moderne eisen i van deze tijd. Nadat de kroon op zijn va ders werk is gezet met de titel Hofleve- I rancier en hij de zaak in de 50-er jaren overneemt, richt Joh. zijn aandacht op J delicatessen en wijn. Hoewel goede wijn geen krans behoeft toch een verhaal. I De wijnkoperij bepaalt momenteel een groot deel van de omzet van Mets. j En dat is natuurlijk niet zomaar tot I stand gekomen. De wijnhandelaar be- gint met het volgen van cursussen en hij maakt veel reizen naar de produc tiegebieden om ook kennis van zaken te hebben in het hol van de leeuw. Hij wordt lid van de wijninkoopgroep Gastrovino en blijft studeren ,ook al staat hij tegenwoordig te boek als een i groot wijnkenner. Over de ontwikkelingen in de wijnwe- reld zegt Mets: "Doordat de mensen op j een gegeven moment naar het buiten- land op vakantie gingen kwam de be- kendheid met-wijn op gang. Na enige 1 tijd ging Nederland de wijn lekker vin den en wilde men ook thuis genieten van een goed glas wijn. Nederland werd 'wijn-minded' zou je kunnen zeggen. Ik heb daar vanaf het begin op ingespeeld. Daar zit natuurlijk een stuk commercie in, en als je dat aanpakt moet je goed geïnformeerd zijn. Je moet juist en des- kundig advies kunnen geven. Daarom maak ik nog steeds ieder jaar een wijn- reis. Je blijft dan op de hoogte van de goede soorten, de mindere wijnen en de nieuwste technieken die voortdurend voortschrijden." Major Domus Zelf schenkt Mets alleen maar klare wijn, want je doet nieuwe wijn vanzelf sprekend niet in oude zakken. Wijn be tekent voor Joh. Mets niet alleen geld verdienen. Ook in zijn spaarzame vrije tijd steekt hij veel uren in wat is uitge groeid tot zijn hobby: wijn. Hij is be stuurslid van de Confrérie de Vinophi- les, de Nederlandse broederschap van wijnkenners. Als "Major Domus" be kleedt Johan Mets de functie van cere moniemeester. De exclusieve club telt in Nederland vijftig leden, terwijl een gelijk aantal buitenlanders benoemd is tot erelid van het broederschap. De wijnkenners bij uitstek houden zich tij dens hun activiteiten in de persoonlijke sfeer bezig met wijn. Zakelijke beslom meringen komen niet ter sprake. "Ik ben best trots dat ik bij de Confrérie de Vinophiles zit want je wordt daar niet zomaar toegelaten," zegt Mets. De wijnkennis van Johan Mets is ook in het buitenland niet onopgemerkt geble ven. Hij is erelid van onder meer Saint Vincent Bourgogne, Chaetaeuneuf du Pape en Chevallier de Lascombe. Het aantal eretitels van Mets overschrijdt de tien. Hij heeft ze te danken aan zijn ken nis, het herkennen van wijnen en zijn activiteiten in de wijnwereld. Als Hofleverancier treedt Mets in 1983 in het nieuws met een geschenk dat hij voor de toen 72-jarige prins Bernhard uit Spanje meenam. Het betreft een fles Rioja uit 1917. Mets wilde aanvankelijk een fles uit 1911, het geboortejaar van Z.K.H. prins Bernhard, op de kop tik ken, maar deze jaargang bleek niet meer te verkrijgen. De Rioja is van Mar qués de Caceres, volgens Mets een ab solute topwijn. Voor wat betreft de jaar gangen adviseert Johan Mets wijnen uit de volgende jaren796i-'64-'6ó-'69- '70- '71 - '73- '75- '78- '79- '81 - '82- '83e n1985. Overi956zegt wijnkenner Mets: "Dit belooft een goed wijnjaar te worden, hoewel de wijn niet zo krachtig zal zijn als vorig jaar. Omdat er veel regen is ge vallen is de zuurgraad in de druiven ver laagd. De wijn zal daarom minder houdbaar zijn." Voor de leken geldt ei genlijk dat ze gewoon naar Mets kun nen gaan voor de aanschaf van een fles wijn. Dan is het altijd goed, want de wijn smaakt altijd naar de stok. Over veertien dagen deel 6: "Delicates sen". In 1983 schonk Johan Mets Z.K.H. prins Bernhard een fles Rioja uit 1917. •s ion .i IC' *"V 6?5 6?5 3?5 3?5 DELICATESSEN WIJNKOPERIJ

Soester Courant | 1986 | | pagina 9